Sada je: 14 svi 2024, 09:21.

Prava roditelja nedonoscadi

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 16 sij 2009, 12:13

Nisan uspila nac ima li ovakva tema ako imaunaprijed se ispricavam na dupliciranju.
Uglavnom, Ema je rodjena 18.02.2008 (35tj.), u 11.mj. prosle godine teta na hzzo-u je rekla da dodjemo s dokumentima u 1.mj.iduce godine i da podnesemo zahtjev za produljenje porodiljnog za tih jos mjesec dana. Moj muz je jucer dosao kod njih u kancelariju i one su ga izjurile vani pod izlikom da zbog novog zakona koji je stupio na snagu 1.1.2009. mi to pravo vise nemamo. :baba
Danas san ga poslala sa zakonom i sa svim papirima da ode opet tamo i neka se izbori za to pravo. Mislim, znam da se radi o "samo" mjesec dana duze, ali kao prvo tetu cuvalicu smo dogovorili od 3.mj. a opet i meni je doslo tesko kad san skuzila da je moran ostavit za mjesec dana. Znaci da vec sad je moram pocet privikavat na to da me nema, a jos uvik se uspavljujemo na rukama...odoh evo upravo se probudila...zna li netko vise o ovome?
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la watani » 16 sij 2009, 14:51

iz novog zakona
IV. PRAVA ZAPOSLENIH RODITELJA I SAMOZAPOSLENIH RODITELJA NA RODILJNE I RODITELJSKE POTPORE
1. Rodiljni dopust
Članak 12.
.......
(6) Ako je dijete prerano rođeno, rodiljni dopust iz stavka 1. ovoga članka produžuje se za onoliko vremena za koliko je dijete prerano rođeno.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/340326.html

mislim da je doslo do nekog nesporazuma :dunno

pitaj cure na ovom topicu: viewtopic.php?f=89&t=44960
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 16 sij 2009, 15:07

Watani hvataju se za ovu novu stavku;

Članak 12.
(1) Zaposlena majka ili samozaposlena majka za vrijeme trudnoće, poroda i njege novorođenog djeteta, ima pravo na rodiljni dopust do navršenih 6 mjeseci života djeteta ako ovim Zakonom nije drugačije propisano.

Tj.receno mi je da ce mi vjerojatno odbit zamolbu jer eto prosla san prvih 6mj.porodiljnog tj.koristim drugi dio porodiljnog.
Uglavnom, mm je dosa sa papirima opet danas i napravia je zahtjev. Medjutim gospodja je rekla da su vec imali jedan ovakav slucaj i da im je dosa naputak iz zagreba po kome mi nemamo vise to pravo i pokazala mu je taj papir.
Nazvala san ministarstvo obitelji, gospodja mi na kraju nije precizirala hocu li dobit odbijenicu ili ne, medjutim kazala mi je da ove iz podrucnog ureda nemaju pravo odbit mog muza ko sto su to jucer ucinile. Te na kraju balade, ukoliko mi odbiju da saljem zalbu. I poslat cu, jer san sad revoltirana pa i neka me svi odbiju bar znam da san se provala izborit za nesto za sto san imala pravo a eto sad mi to uskracuju. :angry :angry
gospodja Kosor kaze da ide na ruku rodiljama, zalosno je to sto se sad pokazuje da to nije uopce istina.
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la watani » 16 sij 2009, 15:34

ajoj, mislim da sam skuzila.
i odgovaram ti ovdje da i druge mame nedonoscadi malo promozgaju oo ovome.

naime, po novom zakonu su podijelili tih 12mj “porodiljskog“ na prvih 6mj rodiljnog i drugih 6mj roditeljskog. ovo sto sam ja kopirala se odnosi na rodiljni, znaci ovih prvih 6mj-po novom se znaci taj dio produzuje za onoloko koliko je dijete ranije rodjeno.
tak da si ti po novom trebala predati zahtjev prije isteka ovih prvih 6mj da ti produze rodiljni dopust, jer po novom zakonu nije predvidjeno da se zbov ranijeg rodjenja djeteta produzuje roditeljski dopust

(dio koji se odnosi na ovo: IV. PRAVA ZAPOSLENIH RODITELJA I SAMOZAPOSLENIH RODITELJA NA RODILJNE I RODITELJSKE POTPORE
1. Rodiljni dopust
Članak 12. i 13.,....)

znaci, ako sam ja ovo sad dobro skontala, svima koje su rodile ranije, i ceklae produzetak PD kao po starom zakonu, ovo bi se moglo dogoditi :( :dunno .
jer, stvarno, kad citam, i citam, i citam... ovako si tumacim.

jesam dobro skuzila?

mislim da bi trebala postojati mogucnost da se ipak ostvari ovo pravo prema starom zakonu... (imam smetalo :mrgreen: pa nemrem vise pisati)

:conf
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la IINA » 16 sij 2009, 15:38

E svašta. :angry
Pa kako je žena mogla tražit produljenje, kad zakon tad nije još ni postojao ili bio na snazi... :svadja
Ak je watani u pravu, a čini mi se da je, onda jednostavno MORA postojat nekakva mogućnost da
to ostvariš prema zakonu koji je tada vrijedio.
Joj, kak mene ove stvari ljute. :baba
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la Tonka.M » 16 sij 2009, 16:09

upravo ja krenula žalit se na novi zakon, kad vidim topik.

Naime i meni su danas na HZZO-u rekli da neću moć ostvarit to pravo, al ja sam odlučna da neću nikome poklonit 2,5 mjeseca koja sam ranije rodila. Idem do Sabora sa ovim, baš sam ljuta. I nije teta na šalteru bila neljubazna, dapače, al mislim da se ni oni još ne snalaze sa novim zakonima. No to je već njihov problem :whew
Uglavnom nek ja to predam, al ne u Zabok gdje spadam inače, već u centralu u Krapinu. Valjda da se oni tam bakću s time :baba
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la watani » 16 sij 2009, 16:12

je, Tonka, ak je to stvarno ovak kak sam si ja protumacila, onda je to za Sabor.

trebali su misliti na vase slucajeve, ostaviti prijelazne odredbe, i sl.
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 16 sij 2009, 16:50

katastrofa :ne
Ali, jel nas treba nešto čudiri u ovoj državi???
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 16 sij 2009, 17:06

znaci ima nas jos s ovim problemom :ljubav da buden iskrena ocekujen od podrucnog ureda dubrovnik odbijenicu,ali onda saljem zurno na ministarstvo obitelji zalbu. Ljuta san ko pas, na nas se uopce nije mislilo. Zvala san danas udrugu oko medjutim niko se nije javia, eto htjela san i njima javit da mozda stave na svoju stranicu obavijest jer vjerujem da ima nas jos s ovakvim problemom. Ne mogu vjerovat sta mi se dogadja.
Imam pravo s Emom ostat do 3.god.na temelju hipotonije,ali evo prestali smo s vjezbama jer je sve ok i ne zelim davat zahtjev ni za to ni za doplatak jer ima ljudi kojima je to potrebnije. Naime, moja rodica je iako je s malim sve ok to iskoristila a meni je to licemjerno, tako da smo ja i muz odluili da necemo kad nan je vec dragi Bog uslisia molitve i konacno je sve u redu. Treba mi samo tih mjesec dana da se mala privikne na tetu cuvalicu a sad to sve pada u vodu :angry :baba

I da, watani na to mi se u dubrovniku vade, ali kako san ja mogla znat za to, pa nisan vidovita. Na upit moga muza jesmo li falili sto nismo dosli u 11mj.predat zahtjev zena je rekla da bi mi se svejedno odbilo. Svaka cast ministrici.
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la Tonka.M » 16 sij 2009, 17:24

emina mama svakako se žali na odluku, ja isto planiram ić do kraja! Ako se nitko ne bude žalio ostat će ovako kako je :baba :baba

ufff nikako da se odljutim, blago nama s ovakvim zakonodavcima :svadja
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 16 sij 2009, 17:57

Evo mm dosa s posla pa on babysitta malu. Ma iden do kraja sto posto pa makar me i u zg odbili. Zna li tko od vas koliko se sad ceka na ovo rjesenje? Nama gori pod nogama jer mi 18.02 porodiljni zavrsava. Ne znan sta bi rekla, od jucer san ljuta, ma bijesna.
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 19 sij 2009, 11:10

pročitala sam tvoj mail :mah (udruga OKO)
evo na što se možeš vaditi i to treba stisnuti da to i primijene jer ti zakon to omogućuje.
XVI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 60.
(1) O zahtjevima za ostvarivanje prava na rodiljni dopust i rodiljnu naknadu, kao i o drugim zahtjevima za ostvarivanje prava prema posebnim propisima koji se odnose na zaštitu majčinstva, koji nisu pravomoćno okončani do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, rješavat će se prema propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Osobe koje su se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona zatekle u korištenju prava iz stavka 1. ovoga članka mogu pisanim zahtjevom od mjesno nadležne ustrojbene jedinice Zavoda zatražiti ostvarivanje tog prava prema odredbama ovoga Zakona ako je to za njih povoljnije.

A ja ću još kontaktirati i pravnicu u direkciji HZZO
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 19 sij 2009, 11:45

pravnica, gđa jasna Pap, je rekla da se treba pozivati baš na te odredbe koje sam citirala iako ona sama priznaje da možda nisu najjasnije napisane.
Ono što ne bi bilo loše jeste da se od direkcije HZZO-a traži očitovanje o takvim slučajevima tako da vaša podružnica zna za ostale majke.
Naime, sada je riječ i o iznosu: jer prvih 6 mjeseci je veća naknada nego u drugih 6. mjeseci.
Nadam se da sam pomogla?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la Tonka.M » 19 sij 2009, 11:56

nadice :kiss :kiss hvala ti na trudu

a ja sam pisala već dopis HZZO-u nadam se da će odgovoriti :dunno
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 19 sij 2009, 12:02

Tonka, ajde pošalji mi na mail tvoj zahtjev. Mogu i ja uime udruge slično poslati
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 19 sij 2009, 12:05

poslala san i ja na njih dopis evo nadice saljem ti na pp.oprosti sto uopce nisan isla zatim da si ti u udrugi oko :srca
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 19 sij 2009, 12:13

jel ti trebam i službeno odgovoriti na mail :lol ?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la Tonka.M » 19 sij 2009, 12:29

:rolf :rolf bez toga ništa :belji
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la sanjalicax » 20 sij 2009, 16:16

Ja bi se htjela zahvaliti eminoj mami što me je upozorila da se po novom zakonu moram u prvih 6 mjeseci javiti u HZZO kako bih ostvarila svoja prava ;)
Naime, ja sam malenog Karla rodila sa 31+4, točno dva mjeseca prije termina i naravno da očekujem da ću na dopustu biti do termina koji je bio po trudničkoj knjižici, ali nisam ni znala da ću se i za to pravo morati boriti, kao da nije dovoljno što se svakodnevno borim sa našim zdravstvom :roll: .
Budući da su nam dani ispred nas zauzeti svakakvim pregledima , morati ću odlazak na HZZO malo odgoditi.
Ako sam dobro shvatila, moram se javiti u HZZO prije isteka ovih prvih 6 mjeseci zar ne?
I što se točno treba ponesti, ja ću pripremiti otpusno pismo, trudničku iz koje je vidljivo kada je termin trebao biti.A mogu ponesti i brdo raznoraznih nalaza i mišljenja...

p.s. samo da vam se pohvalim da maleni Karlo ima 3,5 kg
iza kiše uvijek dolazi sunce
sanjalicax
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 17 pro 2008, 11:00

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 21 sij 2009, 09:54

jesi li voljna nešto o tome reći i pred kamerama? Imamo mogućnost o tome i javno obavijestit javnost tj upozoriti i ostale mame, pa bi mi tvoj slučaj dobro došao :D
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 21 sij 2009, 11:12

sanjalice jedna velika pusa, drago mi je da si nan se javila :joy radije ti sad odmah predaj zahtjev da budes sigurna. Ne smiju te odbit tj. ne smiju ti rec da ne mozes sad predat zahtjev.
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la sanjalicax » 21 sij 2009, 11:46

emina mama planiram ga predati do polovice drugog mjeseca, a možda i ranije, nadam se da neće biti problema :)
a možeš li mi reći da li postoji nekakav formular za to ili se samo moram javiti na HZZO ??
thanks unaprijed :mrgreen:

nadice pretpostavljam da si ti ovo za kamere pitala eminu mamu, nije mi baš jasno iz posta :|
iza kiše uvijek dolazi sunce
sanjalicax
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 17 pro 2008, 11:00

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 21 sij 2009, 12:14

a ja pomislila na te sanjalice :srca izbrisi pp tamo ne mogu ti poslat
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la Tonka.M » 21 sij 2009, 12:30

sanjalica treba ti kopija rodnog lista djeteta, potvrda od ginekologa (odnosno trudnička knjižica) u kojoj se vidi koliko je dijete ranije rođeno, otpusno pismo iz bolnice i zamolba koju možeš i ručno napisati (tak su meni rekli u HZZO-u).
Meni su doduše rekli da treba i uputnica opće prakse za komisiju, al da mogu i bez toga pa će oni tamo ispuniti papire. A ionak moja dr. nije znala kakvu uputnicu treba, čula se čak i sa pravnicom (ne znam kojom, mama moja je bila kod nje) tak da ja idem bez uputnice.

I to danas. Dršte fige ;)
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la nadicab » 22 sij 2009, 09:24

:up
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la Tonka.M » 22 sij 2009, 11:44

bila jučer kod strašno simpa i ljubazne gospođe, pravnice, predala zahtjev, nikakva uputnica nije trebala.
Malo smo popričale, kak sam se u dopisu pozvala na usmenu uputu o prijelaznim odredbama, a da pismeni odgovor još čekam.
I pita mene teta da kad sam poslala, a ja onak naivno: "pa u subotu! Valjda bu došao odgovor ovaj tjedan"
I žena mi umre od smijeha. Naime oni su tražili očitovanje za ovakve i druge slučajeve prije 3 tjedna :shock:

toliko o srušenim nadama i efikasnosti nadležnih :roll: Vjerojatno će dobiti odgovor taman kad ponestane nas koji smo u prijelaznom razdoblju :whew
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la emina_mama » 22 sij 2009, 17:52

Tonkice nemoj bit tako pesimisticna :protest :protest imas pp.
emina_mama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 23 kol 2008, 16:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la mali vrag » 22 sij 2009, 19:47

I ja javim kad odem do HZZO-a.... Mi imamo pravo na 3 mjeseca i nešto sitno....
Jedino mi nije jasno hoće li nas počastiti sa punom naknadom plaće za produžetak porodiljnog.... E to bi bio krasan poklon.... :mrgreen:

I koja je priča sa onim djelom roditeljskih naknada.... 80% od proračunske osnovice.... jesam li ja to dobro shvatila da više nismo svi u onih 1600-2880kn, već da nam se proračunava???
Avatar
mali vrag
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 05 lip 2008, 15:30

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la watani » 22 sij 2009, 23:17

raspisale smo se o tome po cijelom forumu :mrgreen: , vise ni ne znam di kaj pise :dunno
uglavnom,
mali vrag je napisao/la:Jedino mi nije jasno hoće li nas počastiti sa punom naknadom plaće za produžetak porodiljnog....
I koja je priča sa onim djelom roditeljskih naknada.... 80% od proračunske osnovice..

ide ovak:

rodiljni dopust - koji traje sluzbeno od 28 odnosno 45 dana prije poroda do zakljucno djetetovih 6 mjeseci - i ukoliko je zadovoljen uvjet neprekidnog staza od 12 mjeseci prije dana otvaranja rodiljnog dopusta - naknada je delimitirana , odnosno ona je prosjek placa isplacenih u zadnjih sest mjeseci koji su prethodili dopustu.

roditeljski dopust - traje sluzbeno od 6. do 12. mjeseca djetetova zivota (najcesce), odnosno po novome do 8. godine djetetova zivota; po novom zakonu dio dopusta mora (moze) odraditi tata ili ga se pismeno odreci pa sve odradjuje mama - maximalni iznos naknade je 2660,80 kn.

a buduci da se mamama nedonoscadi produzuje rodiljni dopust za ono vrijeme koliko je dijete prerano rodjeno,
Rodiljni dopust
Članak 66......
(7) Ako je dijete prerano rođeno, produžuje se rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka za toliko vremena za koliko je dijete prerano rođeno.
(ovo ja dopisujem: ako je porod uslijedio unutar razdoblja od 24. do 38. tjedna trudnoce) ....

majka u tom periodu (tih produzenih mjeseci) dobiva delimitiranu naknadu.

znaci, npr. dijete rodjeno 2 mj ranije, rodiljni dopust se prduzuje za ta 2mj (6mj+2mj=8mj), i taj period majka dobiva delimitiranu naknadu jer je cijelo to vrijeme na rodiljnom dopustu.

i jos jednom ponavljam:
mame nedonoscadi koja jos nisu napunila 6mj: zakon se promijenio, i zahtjeve za produljenje rodiljnog dopusta treba predati prije nego djete navrsi 6mj starosti!!!!!!
ne cekati 11mj.
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Re: Prava roditelja nedonoscadi

PostPostao/la watani » 30 sij 2009, 14:17

Tonka, emina mama, jel ima kakvih novosti kod vas?
Jezik ima pravo: uteci znaci spasiti se.
Ako umires, kreni.
Ako patis, pokreni se.
Kretanje je jedini zakon.


vap-su-varivari
Avatar
watani
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 705
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 16:16
Lokacija: Pymistan-Ministarstvo uzdravlje

Sljedeća

Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.