Sada je: 29 ožu 2024, 06:52.

nedonoščad i (ne)spavanje

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la nevenera » 11 stu 2009, 16:54

Jako me muči spavanje. i noćno i dnevno.
našla sam negdje da je novorođenče 50% u laganom snu a nedonoščad 80%. tin baš kao da ima taj problem, iz laganog sna nikao u dublji san. dosta se trza u snu.
u zadnjih mjesec dana ima tik da lupa tj gura glavu o plahtu kad želi zaspati i lupa ispred sebe rukicom.
po danu spava jako malo. počeli smo s 15 minuta, pa se sad produžilo na 40 minuta u komadu i krevetu i 20 minuta u kolicima.
nekako smo uspjeli da ujutro spava u slingu 1,5-2,5h i popodne sa mnom u krevetu od 1,5-2h. sve skupa dnevno spava 3, eventualno 3,5h. preporučeno za njegovu dob je 5h.
zato noću traži spavati već oko 17,30. ja počnem s rutinom za spavanje oko 18 (vježbanje, kupanje, masiranje, bajka, ljekovi, sisanje, tješilica+duda...) i on većinom zaspe do 19-19,30. spava ujutro do 7-8, no noću se jako često budi. trza se u snu i to ga probudi. da ponovno zaspe nekad upali sisanje, nekad duda a nekad on sat ili dva lupa rukom i glavom i nikako da mu pomognem da zaspe.
ja računam da ako je budan i 3 sata noću sve skupa moguće da spava 10 sati noću tj mislim da spava oko 13 sati sve skupa. a preporučen za njegovu dob je 14-16h.
strah me da mu to nespavanje neće naškoditi.
vdim na drugim postovima da i druga djeca imaju problema i rade iste stvari pa bi vas molila da mi napišete kako su vaša djeca spavala do sad, kako do 6 mj, kako nakon toga, što mislite o nespavanju, što vi radite da spavaju i sl...
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la Miki » 11 stu 2009, 18:34

moja je dosta spavala i zapravo je imala dosta čvrst san - starija se kraj nje igrala, ali ona je spavala bez problema

ali zato starija, kad je bila beba :roll: - otprilike ovako kao što ti pišeš - čak smo pitali pedijatricu jel normalno da tako malo sava - rekla nam je "pomirite se s tim da ona ima takav bioritam" :mrgreen:
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la ema emily » 11 stu 2009, 18:48

čini mi se da sam ti već nešto slično odgovarala na nekoj temi o spavanju :da? tak da sorry ako se ponavljam
Moji oboje nisu dnevni spavači. Prvih tri mjeseca spavali su lijepo po danu, po sat-dva u komadu, a nakon toga pa sve do nekih godinu dana odnosno razdoblja u kojem se spava dvaput i kasnije jednom dnveno skoro pa uopće nisu spavali. Otprilike 3x po pol sata. I nema toga što nisam probala da bi taj san produžila, ništa nije palilo. Sa starijim me to dosta mučilo, sa curkom uopće ne brinem oko toga :whew Kad je umorna spava, kad nije se probudi i to je to.
Nekad (recimo jednom u 10 dana) se dogodi da jedno to dnevno spavanje bude sat-dva, ali to je iznimka.
razlika je između njih što sam njega uspavljivala jaaako dugo, a ona zaspe brzo i lako, ostalo je isto- dnevnog spavanja max dva sata sveukupno.
Noću se spava od recimo 20 (pol devet) do 6 (pol sedam) , dakle nekih 10 sati. On do godinu i pol nije spavao u komadu noć, i dan danas se zna probuditi, ona je imala period kad je spavala po 9 h u komadu (s nekih 2,5 mj), ali to je prošlo, sad se noću budi 2-4 puta za klopu i još n puta za podrigivanje.

Preporuke su ovakve i onakve, tvoje dijete je individua koja očito spava manje od prosjeka.
slika slika
slika slika
Avatar
ema emily
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 15 pro 2005, 14:16
Lokacija: Zagreb

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la nevenera » 11 stu 2009, 22:24

ajme hvala. baš me muči to. nekako sve možeš se potruditi, i vježbati i potezati za rukava za uputnice i ovo i ono ali ovo je totalno van moje kontrole.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la pokahontas » 12 stu 2009, 14:55

Meni Leona još uvjek ne spava noću u komadu (ima godinu dana). Ako nam je dobra noć, budimo se 2 puta radi hranjenja, ako nije, zna plakati svakih deset minuta (zaplače, pa zaspi, i onda za 10 minuta ponovno). Klinci od moje sestre su bili bez većih zdravstvenih i inih problema, pa ona već 10 godina nije imala prospavanu noć u komadu, što zbog jednog, što zbog drugog, tako da se ja nisam baš previše brinula oko spavanja-nespavanja, nego sam prihvatila to kao normalno. Čak bi si uvrstila djete među dobre spavače, jer nismo nikdada imali situaciju da plače 2-3 sata noću u komadu, a znam i za takva iskustva mama. Kod nas se desila prekretnica kad je imala šest mjeseci (tri korigirano), tada su je prestale mučiti kolike ili što je to već bilo, tako da od onda imamo više dobrih noći nego loših. A imali smo i dva mjeseca sa samo jednim buđenjem, blaženo doba... Do njenog devetog mjeseca joj je dan bio podjeljen na razdoblja od po tri sata, i u svaki od njih bi obavezno sadržavao hranjenje i spavanje (makar po pola sata). Sada sa 13 mjeseci spavamo 1-2 puta dnevno, ukupno oko cca 3 sata. Ja se ne bi opterečivala preporučenim satima, ipak svaki klinac ima svoj bioritam. Ima onih koji prespavaju prvu godinu i onih koji uopće ne spavaju tokom dana. Čini mi se da smo kao mame sa djecom koja imaju probleme naučene stalno biti na oprezu i sve sagledavati sa sto strana, da li je u redu ili nije, i skroz sam ljubomorna na druge mame koje neopterećeno šetaju bebače. :oops:
Mamin mali miš-28+5 tjedan, 990 grama, 36 cm
16.10.2008.
slika
Avatar
pokahontas
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 157
Pridružen/a: 29 ožu 2009, 14:30

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la nevenera » 12 stu 2009, 19:12

ajme, i ja sam malo ljubomorna.... ali nama je stvarno super s obzirom na sve. sve više i više postajem svjesna štoje bilo i što je moglo biti pa sam sve više i više u strahu.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la nadicab » 01 pro 2009, 10:33

moja najstarija je s pola godine spavala samo pola sata ujutro i pola sata popodne, a po noći užas :roll:
Čak su se i u jaslicama čudili koliko malo spava. Ujutro je već u 6 bila čila i orna i sve nas izbacivala iz kreveta. Sada ima 18 godina i jedva ju ja izbacim iz kreveta :mrgreen: tako da ti sve to dođe na svoje.
I definitivno, niti jedno moje dijete nije čitalo uputstva za upotrebu tj. preporuke stručnjaka - totalne individue :1
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: nedonoščad i (ne)spavanje

PostPostao/la amđeo » 03 pro 2009, 10:31

Znam kako je to sa ne spavanjem po noći. Starija kćer nije spavalo po noći do svojih 13 mjeseci starosti, budila se svakih 15-30 minuta. To stvarno više nije bilo za izdržati. Nakon toga a i sada sa 2,5 godine spava ko beba, sa jako jako čvrstim snom. Mlađa od rođenja spava po cijele noći,čista suprotnost od starije. Valjda se i u bolnici naučila na razno razne zvukove pa joj ne smeta ništa. Oba dvije spavaju i po danu tako da i ja uhvatim malo mira za pospremiti, skuhati i slično. Nadam se da će i dalje tako ostati da će spavati cijelu noć. Naravno, kada su bolesne to je sasvim druga priča
amđeo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 13 pro 2008, 09:16


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.

cron