Sada je: 29 ožu 2020, 04:42.

kako su vaša nedonoščad motorički napredovala

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

kako su vaša nedonoščad motorički napredovala

PostPostao/la kiki i lara » 16 ožu 2011, 17:07

kada i s koliko mj. korigirano te kako su vaša nedonoščad motorički napredovala.posebice ona rođena 3 mj.prije.kada su samostalno sjedila...puzala.dizala se na noge...prohodala...?koliko ste dnevno vježbali te dali su protestirali vježbanju što su bili stariji????
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu

Re: kako su vaša nedonoščad motorički napredovala

PostPostao/la mmm3m » 16 ožu 2011, 19:47

kiki i lara je napisao/la:kada i s koliko mj. korigirano te kako su vaša nedonoščad motorički napredovala.posebice ona rođena 3 mj.prije.kada su samostalno sjedila...puzala.dizala se na noge...prohodala...?koliko ste dnevno vježbali te dali su protestirali vježbanju što su bili stariji????

uh,neda mi se traziti po kutijama gdje imam zapisano pa cu ovako po sjecanju.Mia je isao razvoj jaaakooo polako,sjecam se da je imala nekih 5,6 mjeseci(nekorigirano) i u razvojnoj ambulanti je bila totalno razocarana sa Miom,rekla je da je kao beba od 1 mjeseca.Vjezbali smo svaki dan,svaki trenutak dok je bila budna.Drzali se handlinga i to bas bas drzali.Nikome nismo dopustili da drzi ,dize Miu.
na neurofizijoterpiju smo isli svaki tjedan,snimala sam kako se rade vjezbe(jer ja kod kuce sve zaboravim) i sam sama dodavala vjezbe(kroz razne igre) koje sam snimila i pokazala fizioterapeutici.Ona bi onda savjetovala sta da dodamo,oduzmemo,gdje da forsiramo.I nekako smo se vukli.Krenila se je okretati(tu smo sami skuzili kako da joj pomognemo tako da se je i sama trudila),onda je krenila da sjedi.Kad je sjela(to je bilo negdje izmedju 8 i 9 mjeseca korigirano) tada je njen razvoj krenio tako brzo da je od 10 mjeseci korigirano vec prohodala.
Fizijatrica je rekla,puno smo joj pomogli jer smo izmisljai igre,vjezbice i cak i sad nase vjezbice fizijatrica preporucava drugima.
Nikad nije protestirala jer samo uvjek sve napravili zabavno i drugacije.

Iako ponekad razvoj ide polako ili nikako nesmijemo stati,jednostavno moramo naci nacin sto ce bebi odgovarati i ce prihvatiti vjezbe kao nesto zanimljivo.Treba izmisljati,dodavati,glumiti,pjevati,sve samo da odradimo sve sto treba i kako treba

NIje lako ali vredi :srca
Mia,rodjena u 25 tjednu,810g,32cm :)
Matea-1991~~Marina-1999~~Mia-2006
"Maristella"miris mora,lavande i ruzmarina
mmm3m
splitska nevista

PostPostao/la kiki i lara » 16 ožu 2011, 21:10

moja lara sad ima 9 ipo mj korigirano.okrenula se sa 6 mj.korigirano.sjedi ali ne sjedne sama i nema baš obrane.ali puzi ima 15 dana.kao ranjenik.ali ipak puzi.ima 2 mj se sam počela stavljati u četvoronožni položaj i počela zaaljuljivati prema naprijed.malo joj je falilo da tada propuzi pravilno iako tad nije uopćće sjedila.ali tada je dobila gripu te se toliko unazadila da se jedva okrećala. i evo ima dva mj non stop je boli.prođe tjedan dana i onda opet počme.čim je stavim na pod a zna da ide vježbati protestira i plače.fizioterapeutica kaže da joj je smišna koliko je borbena kad joj se ne da vježbati.al mene boli duša kad plače a mora vježbati.ne samo fizioterapeutici nego i meni.dok smo vježbali rastezanje guštala je a kad smo počeli sa obranama i povezivanju poza protestira.nadam se da će je proći.
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la lucija05 » 17 ožu 2011, 11:17

Kod nas je od početka išlo jaaaako sporo. Sjećam se da sam se pitala hoće li ikada uhvatiti igračku u rukicu, tisuće puta bi mu stavljala igračku u ruku i prinosila ustima.... i u svakoj fazi je bilo tako.

Probat ću po sjećanju opisati tijek razvoja. Sigurna sam da sa 6 mjeseci (korigirano 4) još nije držao glavicu u trakciji nego ju je zabacivao iza (i dan danas imam osjećaj da mu je glava kao na koncu, nevjerovatno iza je može zabaciti, puno više od sve ostale djece :ajme ).
Sa nekih 8 mjeseci (korigirano 6) se počeo okretati na bok. Otišli smo na more 5 dana, tamo smo nastavili vježbati, ali manjim intezitetom. (inače smo doslovno vježbali po cijele dane). Kad smo se vratili kući one se prestao okretati. Znam da me to totalno bacilo u bad. Za neka dva mjeseca se iapk uspješno rotirao.
Sa 10 mjeseci (korigirano 8) još se nije mogao u potrbušnom položaju podići na dlanove i biti oslonjen na njima, znam da smo to vježbali sljedećih mjesec- dva.
Postavio se sam u sjedeći položaj prvi puta tek sa 13 i po mjeseci (korigirano sa 11 i po).
Ali onda je sve krenulo bržo. Vrlo brzo je počeo vojnički puzati, pa i pravo potpuno ispravno, znači sa nekih 15 (korigirano 13). Prohodao je pravo bez držanja sa 21 mjeseci (korigirano sa 19).
I od onda je nezaustavljiv, od kada je prohodao više doslovno nikada nije sjeo u kolica.

Vježbali smo jaaako puno, čini mi se stalno. Kad je bio mali uvijek kad je bio budan. Kako je rastao sve se više bunio na vježbice, zapravo nikada se na njih nije priviknuo. Što bi radili kroz igru, donekle ok, ali sam baš izinstirala i na "pravim" vježbama, to mu je bilo teško i plakao bi, a ja zajedno s njim... Baby handlig je bio obavezan uvijek i također smo ga samo mm i ja nosali, presvlačili, iako općenito je bio malo po rukama, a najviše na podu.

Što se tiče obrana taj dio na sreću nismo baš puno vježbali kao neke druge, to je brzo pohvatao. Inače mislim da je važno da ti prvo svlada obrane i posjedanje, a onda tek puzanje.
veliki šećer, škorpija, 2004.
mali šećer, još jedna škorpijica, 2007.
lucija05
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la mmm3m » 17 ožu 2011, 14:58

lucija05 je napisao/la:Kod nas je od početka išlo jaaaako sporo. Sjećam se da sam se pitala hoće li ikada uhvatiti da je važno da ti prvo svlada obrane i posjedanje, a onda tek puzanje.

Sta to znaci ?Da moze sjediti da nepadne ili nesto drugo?
mmm3m
splitska nevista

PostPostao/la pokahontas » 17 ožu 2011, 17:27

I kod nas je išlo jako jako sporo. Onda mi se činilo i sporije nego što u biti i je bilo. Glavicu sa podloge i postavljati se na ručice jako je lijepo izvodila sa nekih mjesec i pol korigirano. I tu smo stali sve do nekih šest mjeseci korigirano (8,5). Dok je na početku veselo i znatiželjno sudjelovala u vježbama, što su one postajale "zahtjevnije" ona je sve više odbijala i plakala. Doma smo je animirali na sve moguće načine, cijeli dan provodili u vježbicama da bi to ipak ličilo na nešto. Ja sam imala neku teoriju da u jutro dok je raspoloženija jedan dio "odradimo" prema zadacima, a ostatak dana sam joj se prilagođavala kako sam znala i umjela da odradimo vježbice bez suza. Čak smo razmišljali da promjenimo tetu vježbalicu i odemo vježbati u Zagreb. Sa 4,5 mjeseca korigirano (7 punih) počela je sramežljivo hvatati predmete (prije toga bi eventualno pružala rukice prema njima) . Onda je stiglo ljeto, da li je bila stvar u kupanju u moru, manje odjeće nja njoj ili je samo konačno bila spremna, doživjeli smo uzlet. Sa šest (8,5) korigirano diže se visoko na rukice i okreće u svim smjerovima, sa sedam (9,5) postavlja se u četvoronožni položaj i počinje ljuljati na guzi, osam (10,5) ide iiz četvoronžnog položaj u bočni sjed i sa vremenom se skroz ljepo posjed, diže se na nogice u krevetićui , te počinje sramežljivo i polako puzati. Za prvi rođendan puzala je ko velika, ali još uvjek sporo i kao da si je bila "teška". Sa kronoloških četrnaest mjeseci bila je stalno na nogicama uz namještaj ili eventualno na koljenima i baš negdje oko mog nesuđenog termina napravila je prve koraka od jedne strane kauča do druge (kutni kauč). Malo je teška za usvajanje novih stvari tako da je potrajalo dok se skroz opustila i nonšalantno prošetala i van našeg stana (na nepoznatom terenu uopće nije htjela stajati na nogicama); trebalo je još skoro pa dva mjeseca.Znači prve korake (Kauč-ja, ormar-stol od maks.5 koraka) imali smo sa korigiranih godinu dana (14,5 mjeseci) a nekakvu veću sigurnost stekal je sa kronološki 16 mjeseci. Skoro pa do drugog rođendana primjećivalo se da je motorički kasnije startala . Nikad neću zaboraviti onaj trenutak kada sam pospremala krevet a ona se zabavljala u krevetiću. Bila sam joj okrenuta leđima i kad sam se okrenula da je pogledam ona je stajala na svojim nožicama držeći se za rub krevetića kao da to radi svaki dan. Tek kad sam se ja počela naglas smijati i veseliti, počela se i ona smijati i od tada se smijala svaki put kada bi se digla na nogice. To je kod mene bio preloman trenutak, kada je nestala svaka sumlja da ćemo biti dobro i konačno sam se opustila. :srca Vjerojatno zato sada kada razmišljam o tome periodu, vrijeme dok se nismo postavili u četveronožni položaj djeluje mi kao da je trajao godinama (strepnje i straha se nisam mogla rješti, mada sam se svim silama trudila mislit i djelovat pozitivno) a period nakon toga mi je proletio u trenu.
Mamin mali miš-28+5 tjedan, 990 grama, 36 cm
16.10.2008.
slika
pokahontas
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la tašanf » 18 ožu 2011, 14:13

mi smo sada 10mj(7,5)
Frane-jako vrckav i okretan -sjedi samostalno,posjeda se,diže na noge,puže -još uvijek traljavo.počeo se okretati sa 5mj korigirano.voli vježbati
Niko-sjedi samostalno,postavljen za puzanje samo se ljuljuška.to je sve što on može.zaostaje jako za bracom .ne voli vježbati-plače

vježbaju 2×tj sa fizio... a mi kroz igru koliko znamo i možemo.

Ne brinem se jako što Niko zaostaje,inace je drugi tip i u svemu su jako različiti.
tašanf
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la lataru » 18 ožu 2011, 15:39

Ruta je isto 28 tj. Mi smo isto na pocetku jako sporo napredovali. Puno je bilo oko nas malih beba slicne dobi kao Ruta i svaki put sam pala u totalni bed koliko je zaostajala za njima.
Ali onda je krenulo oko 9 mjeseci, sjedenje, hvatanje, puzanje nikako. Oko godinu dana hodanje i puzanje u slično vrijeme.

Danas joj je dvije godine i u jaslicama je sa svim tim bebama. Nema nikakve razlike, priča, trči i sve zna. Teta kaže da ne vidi nikakvu razliku među njima, tako da sam se i ja opustila i sad je nepokon puštam da diše...
L 17.08.1998.
T 17.08.2004.
R 08.03.2009. 28+2, 1150 g.
lataru
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la kiki i lara » 21 ožu 2011, 00:10

tašanf tvoji dječaci su i napredni a ne da zaostaju.kao i sva djeca rođena u terminu sva su različita.netko prohoda sa 10 mj.a netko ne ni s godinu.recimo moj sin rodila sam ga 5 dana prije znači terminski bio je odmah živahan i neumoran ali tek se okrenuo sa točno 6 mj.baš kao i lara.i propuzao sa 8 mj a lara sa 9 mj.tako da se ja ne brinem puno .je da je on radio sve normalno a lara recimo još se ne posjeda sama.i ne stavlja nogice u usta sama.ali napreduje .i mislim da je to najbitnije.sad hoćeli mi prohodat sa godinu ipo.godinu to mi nije važno.samo nek ono sve bude ok a ja u to ne sumnjam.jednom mi je prilikom fizijatrica rekla kao ona to sve može jer joj je mozak uredan samo treba vježbat.naravno da vježbam i kad lara osjeti da je spremna napravit će to.koliko god ja ili doktorica to voljela da bude na vrijeme.što se tiče puzanja prije nego sjedenja zadnji put sam dr.jukicu poznatu fizijatricu u splitu pitala dali je normalno da dijete prije propuže nego počme sjediti jer je lara pokazivala naznake da će tako i bit.a ona mi je rekla nek ona nama propuže ima vremena za sjedenje.puzanjem će bolje učvrstiti sve mišiće i bit će sposobnija samostalno sjest.kao da bi u pravilu trebalo bit i normalnije da prvo puze.samo što sva djeca niti ne puze pa oni ni ne forsiraju s puzanjem.a djeca ionako sjedaju iz četvoronožnog položaja što je ubiti položaj za puzanje.samo moja lara nema baš obrane.to je ono na čemu sada najviše radimo
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la tašanf » 21 ožu 2011, 12:45

kiki i lara-hvala na onom napredni ;) ,to nam još nitko nije rekao
moj Niko se recimo ne okrece s leđa na trbuh jer mrzi biti na trbuhu(obrnuto hoce) i fizioterapeut... kaže nema veze idemo dalje.kada je imao 4mj korigirano okretao se jedan dan i od tada više nikad,ali nikad se nije sam okrenuo i nije mi jasno kako ce naprijed kad je taj dio preskocio.On navodno ima strah od pokreta,inace sa boji svega.Moji su imali dosta jaka krvarenja ali pošto ih mogu uspoređivat vidim da to i ne igra neku ulogu u motorici.Kako tvoja Lara nema problem sa glavicom,očito samo upija pa kad krene jedan dan necete joj se moc nacudit. bolest ju je sigurno zakocila i treba joj sada snage i vremena da se oporavi.
Mi imamo problem sto ne jedu na žlicu,ne žele i ne znam da li to ima veze s motorikom ili još nisu spremni.
moram spomenut Franu koji je presmiješan kad vidite što sve radi sa svojih jedva 6kg ,pravi mali patuljak koji samo što ne prohoda.(hm,da patuljak i taj dio mene ustvari brine)
ma bit ce oni svi ok svako u svoje vrijeme i kada budu spremni.Mi smo svi previše isprepadani, previše očekujemo od njih,uspoređujemo ih a oni imaju svoj put,polako ali sigurno.T su nam ustvari vec odavno dokazali.
tašanf
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la kiki i lara » 02 svi 2011, 17:24

Evo i nas malo,Lara je dobro napredovala u zadnjih mjesec dana iako opet ne vježbamo već 10 dana.imala tem 39 radi zubića.izbijala joj 2 zubića odjednom i sad je opet na antibiotiku ima 2 dana.tako da je ne boli često tko zna što bi još radila.stavila je nogicu u usta što prije nije bilo ni približno.nije ju ni hvatala.počela je puzati četvoronožno a prije je puzala kao ranjenik.još se ne posjeda samostalno ali fali joj samo da odvoji ruku od podloge kada se posjeda bočno.prije nije imala ni bočne obrane sad ih super radi osim stražnjih.još joj malo fali da to učvrsti al ja sam zadovoljna.i Lara se počela dizati na koljena sama uz tabure i kauč i čak zna bez pridržavanja održati ravnotežu na koljenima i dočeka se na rukice kad ide pasti.već odavno uz pomoć radi iskorak i korača ali to joj ne damo još.tako da mislim da je ona meni super.nek još malo izravna kičmicu,nauči stražnju obranu i samostalno sjedenje...bit će to sve super.kako je počela prije bi prohodala nego prosjedila... :dada ali ne može tim redosljedom...nesmije... :D
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la kiki i lara » 02 svi 2011, 19:26

još jedna novost danas od nas.Larica se danas prvi put digla sa koljena na noge sama uz pridržavanje...dobro sam ja rekla prije će prohodat nego samostalno sjest :ajme :dada
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la mmm3m » 04 svi 2011, 09:43

Super super,samo tako napred :srca
mmm3m
splitska nevista

PostPostao/la pokahontas » 07 svi 2011, 08:49

Super! :zivili I moja mrva se počela dizati na nogice uz krevetić prije nego što je propuzala. Nama su savjetovali da je nikako ne sputavamo u tome (to je njen prirodni razvoj), ali da ju stavljamo u okruženje koje je manje poticajno za dizanje (da se nema za šta loviti) a više za puzanje. Uglavnom, u dosta kratkom vremenu je postala spretna i prelazak iz puzajućeg stava (njihanje guzom) do samostalnog bočnog posjedanja i puzanja se složio u nekakvih mjesec dana. Mada mi se onda činilo puno duže...
Mamin mali miš-28+5 tjedan, 990 grama, 36 cm
16.10.2008.
slika
pokahontas
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la tašanf » 27 srp 2011, 14:26

pozdrav svima.evo da se malo pohvalimo ,moje mrve od 7 i 8kg su sa svojih 14,5mj(12korigirano) prohodali-samostalno :fworks .Da mi je barem neko rekao da sa njima može biti sve ok a ne samo strašenje sa CP produžila bi si bi koju godinu života a tek živaca.Sad se još borimo sa hranom,nece na žlicu jesti i imaju problema sa gutanjem.Nadamo se da će i to s vremenom.Eto možda nekome budemo utjeha da nije sve tako crno kako u početku izgleda i kako im prognoziraju.Nama je Prof.Dr.P..... rekla bez imalo milosti i osjecaja da Niko nece hodati odnosno da možda za koju godinu prohoda ako ce vježbati po njihovom.
tašanf
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la kiki i lara » 31 srp 2011, 09:14

super :joy .....definitivno doktori nisu tu da sa sigurnošću mogu reć kako će netko biti loše ili dobro.bilo mi je draže da su ponekad govorili neznamo ...vidjećemo što i jesu nego kad su govorili previše loše.nismo bili ludi...bili smo svjesni svih loših prognoza ali primjer jedne ginekologice koja je za laru rekla ništa to -to je pobačaj...tko su oni da odlučuju o životima naših beba...a lara ih je sve prevarila...tako je okretna,brza ,pametna,slatka....već govori neke riječi...ma nitko ne može da vjeruje da se rodila 3 mj. prije sa 925 g.MA MOJ JE PONOS I POSEBNA LJUBAV....to su naši borci zauvijek.. :i nešto posebno lijepo :srca
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu

Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.