Sada je: 29 ožu 2024, 06:48.

Fizikalna terapija u kući

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la Zekan » 06 pro 2014, 21:00

Drage mame, molim pomoć!

Zanima me koristi li itko fizikalnu terapiju u kući za dijete s teškoćama u razvoju, ali da je dijete pokretno? Naime, oprečna su tumačenja Pravilnika o fizikalnoj terapiji u kući - neki tvrde da na istu imaju pravo samo nepokretna djeca, dok drugi tvrde da se ista određuje temeljem šifre bolesti i odgovarajuće medicinske dokumentacije. Kakva je situacija kod vas?

Unaprijed hvala na odgovorima :)
Zekan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 30 sij 2013, 00:40

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la alexandra » 06 pro 2014, 21:15

ako su stručna tumačenja oprečna teško da će ti netko od nas moći reći točno.

ono što ja znam iz iskustva i iz poznanstava sa mamama djece s poteškoćama, jest da ne znam ni jedno pokretno dijete koje ima pravo na fizikalnu kod kuće.
a znam i da oni koji nisu pokretni uz fizikalnu kod kuće (koja je definitivno nedostatna) idu okolo naokolo kako bi skupili sve potrebne terapije.

kažu ovako:
Osigurana osoba može ostvariti pravo na provođenje fizikalne terapije u kući u slučaju kada :je potpuno nepokretna, odnosno teško pokretna zbog:
- neuroloških bolesti
- reumatskih bolesti
- politraume i traume
- kompliciranih kirurških i ortopedskih zahvata
- ostalih stanja koja za svaki slučaj posebice utvrđuje liječničko povjerenstvo Zavoda

Dakle postoji mogućnost "ostalih stanja". s obzirom na stanje u zdrastvu, mogu pretpostavljati da ostala stanja trebaju biti prilično teška - teško oslabljeni imunitet i sl. da bi se moglo ostvariti pravo.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la Zekan » 06 pro 2014, 21:45

Da...baš su oprečna i tumačenja Pravilnika i iskustva mama. Naime, ja poznajem nemali broj pokretne djece s kojima se provodi fizikalna terapija u kući i ista im se odobrava na 90 dana. S druge strane, tumačenje Direkcije HZZO-a je da osoba MORA biti nepokretka da bi ostvarila pravo na fizikalnu terapiju u kući, a ostatak članka Pravilnika niti ne spominju. Teško je za vjerovati da bi liječnici olako pisali uputnice liječničkom povjerenstvu, ako znaju da to ne smiju, odnosno da kod pokretnog djeteta za takvo upućivanje nemaju osnovu, a još je manje za povjerovati da liječnička povjerenstva ne bi reagirala na takve nepravilnosti. No, kako sam napisala na početku: znam nemali broj djece s kojima se provodi fizikalna terapija u kući, a koja su pri tome pokretna. Djeca imaju drugih poteškoća, ali daleko su od nepokretne djece :conf
Zekan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 30 sij 2013, 00:40

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la nadicab » 06 pro 2014, 22:06

Ako specijalist dobro obrazlozi potrebu, komisija ce prihvatiti.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la Zekan » 06 pro 2014, 22:14

Nadicab, tu i nastaju problemi...Da ne navodim druge, navesti ću svoj primjer. Moj 3,5 godine stari palčić je prohodao s 2 godine i 2 mjeseca. Prohodao je u potpuno pogrešnom obrascu (isključivo na unutarnjem rubu stopala), odmah su mu ordinirane ortopedske cipelice, pojačani intenzitet vježbi te fizikalna terapija u kući. Sve navedeno smo i provodili. Na zadnjem ortipedskom pregledu, prof. Antičević u nalazu navodi kako je nužno provoditi daljnje vježbe kako bi se spriječila fiksacija deformiteta uslijed rasta. Međutim, odjednom u HZZO-u daju već spomenuto tumačenje članka Pravilnika, po kojem pravo na fizikalnu terapiju u kući imaju samo nepokretne osobe. Meni sada više ništa nije jasno. Mi smo fizikalnu u kući dobli tek po prohodavanju, dakle tek od kada je dijete postalo pokretno :dunno Vezano uz nalaz prof. Antičevića, iz HZZO-a sam dobila info kako isti oni ne priznaju, već relevatnim drže samo i isključivo nalaz fizijatra :shock
Zekan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 30 sij 2013, 00:40

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la nadicab » 07 pro 2014, 03:15

Pa, logicno je da fizikalnu propisuje fizijatar. Otidjite kod fizijatra i ako on smatra da je fizikaln potrebna, onda ce HZZO to i odbriti.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la alexandra » 07 pro 2014, 17:01

X
nalaz ortopeda je popratni nalaz, uz nalaz fizijatra.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la Zekan » 07 pro 2014, 19:52

Ma, nalaz fizijatra je neupitan. Uz njegov sam priložila i nalaz ortopeda. No, više to nije dovoljno, odnosno (kako sam već spominjala), odjedno je tumačenje da je za pravo na fizikalnu terapiju u kući nužno da je osoba nepokretna. Mene je ovdje zanimalo ima li još netko pokretno dijete, a da imaju fizikalnu u kući...Izgleda da je od grada do grada, odnosno od povjerenstva do povjerenstva drugačije tumačenje Pravilnika :dunno
Kako bilo, hvala vam na odgovorima.
Zekan
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 30 sij 2013, 00:40

Re: Fizikalna terapija u kući

PostPostao/la alexandra » 07 pro 2014, 20:03

tumačenja pravilnika su različita od centra do centra, a kamoli ne od grada do grada :lol

ne znam iz kojeg si ti grada.
kao što rekoh na početku osobno ne znam ni jedno pokretno dijete iz raznih hrvatskih gradova (od metropole :mrgreen preko dubrovnika, rijeke, splita, osijeka itd.) koje ima odobrenu fizikalnu kod kuće. čak znam neke koji imaju npr. patronažu defektološku kod kuće, ali fizikalnu ne.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.

cron