Sada je: 13 svi 2024, 22:52.

Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

Podforum posvećen prvoj godini života vašeg djeteta.

Moderator/ica: Hajdi

Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Diami » 04 kol 2011, 23:12

Zanima me koliko često i na koliko dugo stavljate bebače na trbuh? Da li ste dobili ili čitali kakve preporuke o tome ili se ravnate po nekoj svojoj intuiciji?

Meni recimo i stariji svojevremeno i sada mlađa neće baš na trbuh, bune se već nakon par minuta, pa izdrže još koju uz animaciju, pravljenje kerefeka i slično, no nisu oduševljeni...

Kako vaši maleni po tom pitanju? :)
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la mrcinela » 04 kol 2011, 23:17

moj se isto bunio nakon par minuta, ali kod njega su bila zaostajanja u motorici pa sam forsiraala, a kad je skontao da se može kretati oko svoje osi jako je zavolio taj položaj, a tek kad je vojnički propuzao (6,5 mj) samo tako je htio biti
slika
Avatar
mrcinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1321
Pridružen/a: 06 svi 2010, 07:13
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Diami » 04 kol 2011, 23:32

A koliko se toga skupilo kad si forsirala? Nekako nemam predodžbu koliko bi bilo "dovoljno". Sad je svaki put kad je dolje stavim i malo na trbuh pa koliko izdrži dobro, pokušam animirati i kad više nejde dignem. Al ne skupi se ni tu puno tijekom dana baš. Dobro, moje su oboje bili "djeca ruku" - samo bi se htjeli nositi i nositi i nositi.... :ajme
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la mrs. eastwood » 05 kol 2011, 00:01

ni moja nije htjela, jer je spavala isključivo na leđima ili boku (kako bi ostala na podoju)
- sve dok se nije počela oktetati oko svoje osi, pa joj se isto onda svidjelo.

isto sam je stavljala na trbuh, čekala neki dobar moment u danu kad je dobre volje... nekad se ne bi skupila ni sekunda u danu i evo - hdB - sve pet
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la nevenera » 05 kol 2011, 14:39

ja sam tin stavljala često, i zajedno s njim bi legna na pod, majmunirala se samo da mu bude zanimljivo
dosta je pomogao baby gym jer je imao ogledao pa se htio gledati i igračkice
iako je mislim do 6 mj sigurno protestirao strašno kad bi ga stavila, ali je malo po malo bilo bolje

vrijeme na "podu" i na trbuhu je stvarno važno tako da samo naprijed
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Gabrić » 05 kol 2011, 22:17

Ja ga stavim nekoliko puta dnevno na trbuh, kad nam se ukaže prilika, po pet minuta ili koliko izdrži. Nekad manje, nekad više. Mi imamo problem što veliki braco odmah dotrči, gura se uz nas i ometa nas. Imamo i baby gim, ali od starijeg brata, beba nema šanse da bude u njemu. :ne
slikaslika
Avatar
Gabrić
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 407
Pridružen/a: 28 sij 2009, 12:56
Lokacija: Zapad

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la mrcinela » 06 kol 2011, 07:01

Diami je napisao/la:A koliko se toga skupilo kad si forsirala?

ma to se radilo o minutama, dok se stvarno ne rasplače, do jednog trenutka kažem jednostavno se dogodi preokret
slika
Avatar
mrcinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1321
Pridružen/a: 06 svi 2010, 07:13
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Madir » 06 kol 2011, 08:53

mrs. eastwood je napisao/la:ni moja nije htjela, jer je spavala isključivo na leđima ili boku (kako bi ostala na podoju)
- sve dok se nije počela oktetati oko svoje osi, pa joj se isto onda svidjelo.

isto sam je stavljala na trbuh, čekala neki dobar moment u danu kad je dobre volje... nekad se ne bi skupila ni sekunda u danu i evo - hdB - sve pet


slično i kod nas.
to je bilo urlikanje iz petnih žila, al smo morali forsirati zbog njegove hipotonije.
fizio. nam je rekla da mu zbog toga i ne paše.
pod, puzle, b.gym, ništa to kod njega nije palilo, ponekad bi bez urlikanja i negodovanja htio na stolu tako biti i gledati se u ogledalo.
kod mog je palila radoznalost :lol pa smo ga vozali u kolicima u košari, tek je tad počeo odizat glavu i oslanjat se na rukice,
u početku kratko, kasnije sve duže i na kraju je i doma htio.
vrlo je važno da je u takvom položaju, pa i uz negodovanje i plakanje :/
„Sve, dakle, što želite da vam ljudi čine, činite i vi njima.“ (Mt 7,12a)
Avatar
Madir
Carica od jaslica
 
Postovi: 3300
Pridružen/a: 28 lis 2009, 21:43
Lokacija: Urban jungle :)

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la adry » 06 kol 2011, 15:31

Mi smo neki dan izdržali pola sata, ali da je bilo borbe bilo je. Ona je jako rano počela dobro da drži glavicu ali čim bi je stavili na trbuh protest. Na početku nije htjela ni minutu i odmah plač. Sad se sve to poboljšalo.
Ja sad to malo više forsiram jer Lena spava samo na leđima. Prosto nema šanse da je stavim na bok i gotovo. Pa i kad je stavim na trbuh ona će izdržati neko vrijeme ali ne zna ili još nije skužila da može da spusti glavu sa strane i da malo odmori. He he... smotankica mala...
slika



slika
Avatar
adry
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1660
Pridružen/a: 08 srp 2011, 12:10
Lokacija: Istočno od raja

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la musaikarlo » 07 kol 2011, 00:00

Moj Karlo je jos kao manji(a sad je kao veliki)volio biti na stomacicu...svaki dan u prvim tjednima zivota sam ga stavljala po vise puta, barem dva, tri po minut,dva...i sada vidim da je to zaista ojacalo ledne i vratne misice, jer jako je cvrst deckic..naravno da je to u pocetku bilo malo cudenja i negodovanja, ali to sigurno zato sto glavicu nije mogao "kontrolirati", a sada uziva biti potrbuske...kad se umori ja mu pomognem da se okrene, i tako u nedogled..stalno se tako okrece, i nadjem ga kako tako i pajki...i ne vrijedi ga okretati jer se opet prevrne nazad...zna on sta mu godi...tako i ti...malo po malo...i andelcic ce htjeti na pupicu:)
kad se smijes mili sine smijat ce se s tobom svi, al' kad budes zaplakao plakat cemo ja i ti...
musaikarlo
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 81
Pridružen/a: 24 srp 2011, 21:14
Lokacija: Slavonija

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Diami » 07 kol 2011, 10:00

Radimo na tome, malo po malo. Sad se držimo onog bolje češće kratko, par minuta, nego da forsiramo dugo pa se ljuti i opire takoreći. Nekad stavim i narolani ručnik pod ruke/prsa, pa su joj slobodnije ruke, pa izdrži malo dulje. Pa opet maknemo da bude samo tako i izmišljamo igrice, vozamo igračke pred njom i svašta...
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la mrvica19 » 14 kol 2011, 08:24

Ja sam Frana forsirala koliko sam mogla,par sekundi dnevno i plač...pa tako više puta,brinula sam se da to nije dovoljno,ali on nikako nije volio,međutim kad se sam počeo okretati,dizati i to,sam se okrene na trbuh,pa malo leži pa u sjedeći,pa puza,iznenadilo me da sad čak voli biti na trbuhu,pa i spava nekad dok se sam izokreće,pa je sve nekako došlo na svoje,ali da je prije baš boravio na trbuhu ma kažem nemoguća misija ;)
Avatar
mrvica19
Ulizica sa slatkišima
 
Postovi: 413
Pridružen/a: 07 pro 2010, 21:32
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Forest » 14 kol 2011, 22:58

Mi do 3 mj. smo stavljali jako, jako malo, neka fobija od toga :dunno dok pedica nije rekla na pregledu sa 3 mj. da je slaba na trbuhu i da se to mora popraviti. Dva tjedna smo forsirali, zabavljali ju, jer je isto kmečala, svako malo smo ju stavljali, 3 min trbuh, 10 leđa, pa ponovo, izdrži, stavljaj često, jako često i vidjet ćeš da će savladati, malo joj pomozi, sama ju osloni na podlaktice, drži joj laktove što bliže tijelu, i ti ju drži tako podignutu, mišići za čas ojačaju.
Postani sunce i svi će te ugledati

slika
Avatar
Forest
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 592
Pridružen/a: 01 vel 2011, 09:31
Lokacija: Zagreb

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Diami » 15 kol 2011, 14:02

Počela se mišica okretati, pa sad i više vremena provede na trbuhu, al mislim da ćemo morati još malo pojačati to, sad se polako treba početi oslanjati na ispružene ručice. Al napredujemo. :)
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la marinela » 20 ožu 2012, 10:07

možda nije baš najprikladnija tema, ali da ne otvaram bezveze novu, a i ima veze sa ovom

kad ste ih uopće počeli stavljati na trbuh, odmah od rođenja, tek sa kojim mjesecom...?
slika
Avatar
marinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1117
Pridružen/a: 04 vel 2012, 11:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la nevenera » 20 ožu 2012, 10:12

tema je na pravom mjestu :mrgreen

koliko sam proučavala na netu na trbuh treba ići odmah po rođenju, ali po malo.

ja sam tina prvih par tjedana stavljala sebi na trbuh i onda bih ga zvala da diže glavu.
s nekih mjesec dana smo krenuli na pod, no nisam ga stavljala na dobru podlogu negona deku pa ju je čupao rukama. bolje da je neklizajuća podloga - totami strunjače su super (ima za uzet na netu, metar sa metar su).

kad je konačno došao vrtić/ogradica onda je bio unutra, pazila sam samo da kad je na trbuhu da sam s njim
negdje s 4 mj smo uzeli baby gym i super nam je došao, to ga je baš motiviralo
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la nevenera » 20 ožu 2012, 10:13

evo članak o važnosti tummy time-a, kad, što i što ako beba protestira http://www.webmd.com/parenting/baby/sleep-10/tummy-time
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la marinela » 20 ožu 2012, 10:23

hvala Neve za odgovor, pokušala sma ju stavit, iako bi počela protestirat pa sam mislila da je možda prerano
i ne treba ju zvat da diže glavu, tako ju lijepo podigne i zadrži u zraku, još me uspije i ljutito pogledat :lol
slika
Avatar
marinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1117
Pridružen/a: 04 vel 2012, 11:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Mala Bornica » 20 ožu 2012, 14:47

A da li je vazno sta rade dok su na trbuhu? D.stavljam redovno, skoro kod svakog presvlacenja pelene I jos na baby gym u toku dana, nekad s rucnikom zarolanim nekad bez. Ponekad se bas lijepo igra a ponekad gnjuri... Da li je I to dok 'gnjuri' ok, ili ga treba motivirati da nesto 'radi'?
idem citati link koji je nevenera stavila...
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la nevenera » 20 ožu 2012, 14:52

ja bih makla ručnik. nek stoji na ravnoj podlozi.
dok je na trbuhu svaka beba treba nešto radit neki mjesec - imate točno na topiku TO SAM JA od nula do jedan što rade koji mjesec, bilo na trbuhu bilo na leđima.
da citiram s topika
1. MJESEC
U položaju na trbuhu dijete refleksno okreće glavu u stranu kako bi oslobodilo dišne puteve. Ruke i noge su savijene u laktovima i koljenima. Zdjelica je odignuta od podloge zbog čega se koljena nalaze ispod trbuha.

2. MJESEC
U položaju na trbuhu dijete odiže glavu od podloge uz kratko zadržavanje (oko 10 sekundi), ruke i noge su manje savijene u laktovima i koljenima.

3. MJESEC
U položaju na trbuhu dijete odiže od podloge i djelomično prsni koš,oslanja se na podlaktice, dok su noge u kukovima gotovo ispružene, uz blago savijena koljena .

4. MJESEC
U položaju na trbuhu dijete odiže glavu i prsni koš, te se čvrsto oslanja na laktove.

5. MJESEC
U položaju na trbuhu dijete se oslanja na poluotvorene šake s poluispruženim rukama u laktu. Prisutno je tzv. plivanje, koje karakterizira istovremeno odizanje ruku i nogu od podloge uz balansiranje na trbuščiću i savijanje leđa u luk.

6. MJESEC
U položaju na trbuhu oslanja se na potpuno ispružene ruke, dok noge odiže od podloge. Dijete se samo iz položaja na trbuhu okreće u položaj na leđa.


što da radite s njima koji mjesec piše na istom topiku pod igru, jer je igra najbolja motivacija.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la marinela » 20 ožu 2012, 15:20

Mi odmah krenuli sa 2 mjesecom, dize ona glavu ko velika a nogice nema ispod sebe nego ih stavi sastrane kao na pola ispruzene
slika
Avatar
marinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1117
Pridružen/a: 04 vel 2012, 11:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la nevenera » 21 ožu 2012, 13:51

vidjet ćeš što kaže pedijatar na 1.pregledu.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la marinela » 21 ožu 2012, 17:00

nevenera je napisao/la:vidjet ćeš što kaže pedijatar na 1.pregledu.


da mora na dijetu :hahaha :hahaha

ajme.. .grozim se tog pregleda više nego poroda....
slika
Avatar
marinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1117
Pridružen/a: 04 vel 2012, 11:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Hajdi » 22 ožu 2012, 13:14

Ne razumijem zašto se groziš? O kakvoj dijeti pričaš?
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Mala Bornica » 22 ožu 2012, 13:30

ja bih makla ručnik. nek stoji na ravnoj podlozi.
dok je na trbuhu svaka beba treba nešto radit neki mjesec - imate točno na topiku TO SAM JA od nula do jedan što rade koji mjesec, bilo na trbuhu bilo na leđima.


OK za rucnik. a za pitanje sta rade dok su na trbuhu nisam mislila na ono sto bi trebali moci u odredjenoj dobi, nego da li je ok ako npr dok je na trbuhu zvace rucice... ali nema veze, logicno je da je korisnije da ih se motivira da dizu glavicu, pa da hvataju rucicama,... u stvari sam bas glupo pitanje postavila :mrgreen .
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la rucho » 22 ožu 2012, 13:37

nisam forsirala.... a gazda nije htio..... cak ni kod fiz.... pa kupila naranjastu baby podlogu s tri lutke i velkim ogledalom.... proradio narcis u njemu i vise nije bilo problema s trbuhom..... :mrgreen satima je mogao tako....pa kad se poceo kotrljati..... pa puzati.... a danas sve cesce zaspe upravo u tom polozaju......
slika
Avatar
rucho
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 742
Pridružen/a: 11 srp 2010, 20:55

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la marinela » 22 ožu 2012, 14:49

Hajdi je napisao/la:Ne razumijem zašto se groziš? O kakvoj dijeti pričaš?


a neznam, nekako me strah da mi ne kaže da nešto nije kako treba... :ajme
obična paranoja ništa drugo

a dijeta, rođena je sa 3900 nakon tjedan dana puštena sa 3600, sa 2 tjedna meni vaga doma pokazala 4500 (vagano nakon hranjenja al svejedno)
slika
Avatar
marinela
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1117
Pridružen/a: 04 vel 2012, 11:18

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Hajdi » 22 ožu 2012, 22:15

G je dobio 1400 g u prvih mjesec dana i to je bilo potpuno normalno. Budi sretna da ti lijepo dobiva na težini :mah Ne znam kako ti zamišljaš koliko dijete mora dobivati na težini?
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la Bubimiri117 » 22 ožu 2012, 22:29

baš sad čitam koji mjesec što treba radit, pa ne znam imamo li problem ili ne- D.ima 3 mjeseca i kad ga stavimo na trbuh u roku od 2 min se okrene na leđa, tako da povuče jednu rukicu i pusti da ga težina prebaci, a tamo piše da to rade od 6.mj??? :ajme
mi ga ponovo stavimo na trbuh ali sad je već naučio trik i skoro svaki put se tako prevrne, osim ako spusti glavu i jede si ruku :D
Avatar
Bubimiri117
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 15 lip 2011, 13:40
Lokacija: nigdjezemska

Re: Tummy time - koliko ih stavljate na trbuh?

PostPostao/la nevenera » 22 ožu 2012, 22:34

meni to ne zvuči kao pravilno okretanje ili sam krivo zamislila to što opisuješ
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Sljedeća

Natrag na Djeca od 0 do 1

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.