Sada je: 14 svi 2024, 20:41.

je li normalno da novorođenče spava 5 sati i više?

Podforum posvećen prvoj godini života vašeg djeteta.

Moderator/ica: Hajdi

je li normalno da novorođenče spava 5 sati i više?

PostPostao/la rusulica » 03 lip 2012, 13:21

prvo dijete mi je bilo nespavalica a ova je totalna suprotnost. sa 5 dana već je spavala noć 3 sata spavanja - podoj u snu - 4 ipo sata spavanja - podoj u snu - 3 sata spavanja i preko dana još puno spavanja. Danas sa 10 dana spava i po 5 sati u komadu i ja je probudim na kraju jer me strah da joj je to previše. čak i kad se budi ne protestira previše. stolica joj je više nego uredna, žuta i česta. mokraća također. doji isključivo. kad je budna u komadu po sat dva podoji i duple količine tako da me ne brine napredovanje nego taj pospanac. da li je to prerano za tako malu bebu, da li može biti indikator za nešto?
Svekrva me uvjerava da je to genetika jer da su u muževoj strani familije svi takvi spavači :/ Da li da uživam ili da se brinem? Da li da je budim ili da je pustim? Patronažna mi je rekla da je to ok ukoliko kad je budna češće doji (što i je) ali od tada se spavanje još produžilo a patronažna je na g.o. :roll
Da je beba malo veća ne bi se bunila al me čudi da se dijete nakon 5 sati spavanja ne budi urlikom nego ju još moram razgoliti da se razbudi.

Inače u bolnici je imala malo povišen bilirubin ali su je pustili doma bez terapije (4. dan 140 bilirubin). Gledam je, ne djeluje mi žuta.
L 2007
M 2012
I 2014
Avatar
rusulica
Mediteranski efekat
 
Postovi: 3422
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 14:42
Lokacija: split

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la TOMISLAVA » 03 lip 2012, 13:28

Ne trebas se zabrinjavati, ja imam blizance koji su veliki spavaci obadvoje :dada
Isto su znali u pocetku spavati po 5-6 sati u komadu a sada sa 6 mjeseci spavaju od 9 navecer do 7 ujutro bez papanja i bez budjenja.
Zato uzivaj i spavaj ;)
slika
Avatar
TOMISLAVA
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 549
Pridružen/a: 17 lip 2007, 23:07

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la pinky » 03 lip 2012, 14:09

blago vam se.
dvije ICSI divote...
slika
Avatar
pinky
rodila 6.5kg i metar djece
 
Postovi: 1879
Pridružen/a: 28 lip 2005, 11:13
Lokacija: Dalmacija

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la djiksi » 03 lip 2012, 14:34

TOMISLAVA je napisao/la:Ne trebas se zabrinjavati, ja imam blizance koji su veliki spavaci obadvoje :dada
Isto su znali u pocetku spavati po 5-6 sati u komadu a sada sa 6 mjeseci spavaju od 9 navecer do 7 ujutro bez papanja i bez budjenja.
Zato uzivaj i spavaj ;)

:nesvist :nesvist :nesvist :nesvist :nesvist ajme meni,moja spava po 12-15 sati po noći al se probudimo 4-10 puta za dojenje a zato po danu rijetko,jedino kad smo vani pa u kolcima zaspe
djiksi
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1163
Pridružen/a: 05 vel 2012, 18:42

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la nevenera » 03 lip 2012, 14:36

kao prvo govorim o dojenom djetetu! ja se vodim za onom - koliko kila toliko sati sna. dakle, ja sam damjana budila na 3h jer je imao toliko kg. i općenito, ako se doji na bih budila na 3h. ne bih pustila da spava duže od 3h prvih mjesec dana. dojilo dijete češće po danu ili ne. noćni podoji su bitni za laktaciju.

moja logika, a ja sam paničar, je prošao mjesec, ti se lijepo naspavala i onda skužiš da dijete nije dobilo dovoljno. radije bih prvi mjesec budila i onda kad vidim da to lijepo ide polako počela puštati dijete da spava, pratila pelene, naravno.

tomislava ne doji. ako se ne varam, tako da tu nemojte uspoređivat.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la nevenera » 03 lip 2012, 14:37

zaboravih reći, nemoj budit ako može dojit u snu. prikači, nek se podoji i nastavi spavat.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la MamaMu » 03 lip 2012, 16:46

TOMISLAVA je napisao/la:Ne trebas se zabrinjavati, ja imam blizance koji su veliki spavaci obadvoje :dada
Isto su znali u pocetku spavati po 5-6 sati u komadu a sada sa 6 mjeseci spavaju od 9 navecer do 7 ujutro bez papanja i bez budjenja.
Zato uzivaj i spavaj ;)

koja je tajna vaseg uspjeha? :mrgreen

moja malena je isto bila nespavalica,a po neci uredno se budila svako 2h na cicu...ja se ne bih brinula ako M. fino cica,kaki,napreduje..

kod moje prijateljice mali isto zna 7h u komadu da odspava od pocetka samog,al kad se probudi obje cice izdoji i fino napreduje...njoj patronazna rekla da je to ok :dunno
There is a voice that doesn't use words. Listen!


Proljetni cvijet 05.05.2009.
Duple ljetne oluje 02.08.2012.
Avatar
MamaMu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 270
Pridružen/a: 13 pro 2011, 19:21

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la RasteBuša » 03 lip 2012, 21:38

mene je patronažna savjetovala da prva dva,3 tjedna budim L.svakih 2,5 do 3 h po noći i dojim.Tako sam i radila jer sam skužila da bi u protivnom ona spavala,malo plakala,pa opet spavala.Povukla bi ciku 2,3 puta i samo zasapala.
Bilo me frka da naravno neće ništa dobiti na težini.

Neko vrijeme sam je i po danu puštala da spava,al kad sam skužila da to može bit i po 5,6 sati-opet sam dobila savjet buditi je ili prikačiti na ciku pa je papala u snu...Do 2.mj.života je bila spavalica,nismo je nikako (čitaj presvlačili smo je, obavili suho pranje, čišćenje pupka dok je spavala) mogli probuditi.Tako da sam ja ipak pazila i davala ciku svakih 2,3 sata bez obzira što su mnogi govorili da bi tražila da je gladna.Ja mislim da moja L. ne bi.Samo je spavala,a kad bi krenula papat jako bi brzo umorila i samo zaspala.
Nakon što nas je patronažna za tjedna izvagala,a vratili smo se i prešišali porođajnu težinu rekla mi je da je mogu jednom u danu pustit da mrc duže odspava.
Nakon mjesec dana i dobivenih kilu i sto smo se opustile.I upoznale. :)
RasteBuša
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 952
Pridružen/a: 29 lis 2011, 09:56

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la silki » 03 lip 2012, 21:38

mislim isto što i neve, koliko kila toliko sati sna.
ne treba buditi za podoj samo je prištekaj u polusnu.
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la milkyway » 03 lip 2012, 21:47

Ti moras sama vidjeti. Beba ti najbolje kaze sta trebas raditi. Meni su isto savjetovali da budim svaka tri sata. I budila. Povuce dva put zaspe. Pa opet budi. Pa dva put pa zaspe. Onda otkantala i patronaznu i doktoricu i skuzila mom djetetu se papa svaka 4 sata, nekad 5. Probudi se isprazni cicu nekad i obje. Ovo sa budjenjem mi je imalo kontra efekt jer nisam ga mogla razbudit malo bi pojeo i opet bi ga budila nakon tri sata. Rezultat je bio da su mi cice pucale a on definitivno je eo manje nego kad se sam probudi.
Nakon dva tjedna je bio svakih sat i pol na cici, a do mjesec dana dobio skoro 2 kile. Moj savjet slusaj bebu, i radi sta ti se cini da treba.
slika
slika
Avatar
milkyway
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 855
Pridružen/a: 11 srp 2011, 10:46

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la lilkillaink » 03 lip 2012, 22:59

rusulice moja M je tako spavala, ali ja nju nisam budila...isto tako je bilo 3-4-3 sata..ona je bila zadovoljna, jako lijepo dobivala na težini, iako je rođena s malom porođajnom težinom, i ranije rođena...
slika


slika
Avatar
lilkillaink
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1070
Pridružen/a: 25 kol 2011, 09:10
Lokacija: Split

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la erina » 03 lip 2012, 23:07

Ja bi isto pratila dijete, ako napreduje, nadoknadi dojenje dok je budna i kaka normalno ne bi je dirala, al ne bi ni pustila više od 4-5h da je između podoja.
I moja je S pospanko veliki, zbog te uspavanosti smo imali problema prva dva tjedna jer ju je taaako teško bilo razbuditi, ništa nija palilo, jedva uz umivanje hladnom vodom da bi otvorila oči a i to nije uvijek palilo. Ali ona nije ni dobro napredovala, loše dobivala na težini i nije zbog toga ni kakala 6 dana. Bilo je grooozno al nadonadila, s mjesec dana lijepo dobila na kilaži. Tek nakon dva tjedna je počela se ponekad samostalno buditi za dojenje, preko dana ako bi skupila sat vremena budna bilo je super. Evo i sad s mjesec i pol ona prespava i dan i noć, preko dana ima dvije, max tri epizode budnosti od 1-1,5h i to zato što je razbudimo presvlačenjem i igrom održavamo budnom kako je starija sve duže al isto mi nevjerovatno jer mi starija bila totalni nespavač preko dana.
N 02/07

S 04/12
Avatar
erina
B.Sc. Cicologije
 
Postovi: 2202
Pridružen/a: 18 kol 2011, 17:37

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la milka » 04 lip 2012, 08:59

moji isto ko i tvoji, on 0 bodova, ona od prvog dana ko i tvoja. ja je ne bih budila...
za moju su mi rekli da je budim, i ja pokušala par puta al ona se nije budila, i nije sisala, pa sam odustala. jednostavno je imala takav ritam
a jedino ako ti je puno pospana može bit u pitanju žutica, al to se lako ustanovi
Avatar
milka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 577
Pridružen/a: 01 kol 2011, 21:49

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la TOMISLAVA » 04 lip 2012, 09:42

MamaMu je napisao/la:TOMISLAVA je napisao/la:
Ne trebas se zabrinjavati, ja imam blizance koji su veliki spavaci obadvoje
Isto su znali u pocetku spavati po 5-6 sati u komadu a sada sa 6 mjeseci spavaju od 9 navecer do 7 ujutro bez papanja i bez budjenja.
Zato uzivaj i spavaj
koja je tajna vaseg uspjeha?


Posto je mama spavalica valjda su se djeca dala na mene :lol
slika
Avatar
TOMISLAVA
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 549
Pridružen/a: 17 lip 2007, 23:07

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la mamashnita od noje » 05 lip 2012, 21:39

nevenera je napisao/la:
tomislava ne doji. ako se ne varam, tako da tu nemojte uspoređivat.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la aurora81 » 05 lip 2012, 22:12

Ja bih je budila. Budila sam i svog malog sve do navrsenih mjesec dana. Kad je malo ojacao i kad zutila nije bilo ni u tragovima pustila sam ga da spava koliko hoce i sa 2 mjeseca je prvi put prespavao citavu noc, a on je iskljucivo dojena beba.
Avatar
aurora81
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 931
Pridružen/a: 13 lip 2009, 14:11

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la kittyilevin » 06 lip 2012, 09:39

i ja sam svoju budila, i to svaka 2 sata. ali ona je imala dugo dugo žuticu, bila je malena i nije na početku dovoljno dobivala na kilaži. ipak, iz iskustva govorim da nikada nije bog zna što pojela kada je bila jako uspavana i/ili kada nije sama tražila jesti. nekad bih je probudila, stavila na cicu, ona bi stisnula usne i nije htjela jesti. ;)
pripazi da ne spava predugo i bit će to OK. (kada mi se nekoć frendica pohvalila da njezina beba stara 2 tjedna spava od 20 do 8 bez buđenja, meni je prvo prošlo kroz glavu "blago joj se", a onda "pa to je za pozvati socijalnu službu"! ;) ). neka mala spava, ali bez pretjerivanja.
:hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la rusulica » 10 lip 2012, 22:23

dobro počela sam je buditi a s obzirom da smo "u skoku" češće se budi i sama. sad me zanima do kada tako tj od koje dobi ću je smjeti pustiti da bar po noći spava koliko hoće(odnosno kolik ja hoću :mrgreen ). samo da se stvar ne obrne pa budem molila Boga da spava uopće :moli
L 2007
M 2012
I 2014
Avatar
rusulica
Mediteranski efekat
 
Postovi: 3422
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 14:42
Lokacija: split

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la silki » 11 lip 2012, 04:12

rusulica je napisao/la:sad me zanima do kada tako tj od koje dobi ću je smjeti pustiti da bar po noći spava koliko hoće(odnosno kolik ja hoću :mrgreen ).

prvih mjesec dana bi forsala buđenja, dok ne obavite pregled i vidiš kako dobija na kilaži.
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la Trabakulica » 16 srp 2012, 11:29

Moja od početka spava dosta, pogotovo po noći. Prvih 15ak dana malo slabije, a onda je počela spavat od 21.30-22h, pa sve do 8-9h ujutro. S tim da se kroz noć uglavnom probudi 2-3 puta, posisa i nastavi spavat. Svi su mi rekli da dite nije dobro budit(ako je zdravo i sve u redu), da će se probudit samo. Za sad živim po tome i čini mi se ispravno. Nekoliko puta sam je probudila zbog svojih fix ideja da je gladna/žedna i onda bi bila nervozna satima posli toga i nikako zaspat. Tako da ću i dalje ovako. :)
Trabakulica
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3396
Pridružen/a: 12 ruj 2011, 17:24

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la rusulica » 16 srp 2012, 11:49

trabo ok je sad, naše su već velike cuke pa mogu spavati koliko hoće. moja sad spava cijelu noć bez buđenja. ovo sam pitala kad je imala 5 dana :mrgreen i dobro da sam je budila za podoj jer inače ne bi dobila dovoljno na težini. Nakon prvog pregleda pedica je rekla da je više ne treba buditi jer je dobila 1300

prijateljica svog malog nije budila, od rođenja je spavao po 7 sati u komadu i na kraju je dobio samo 400 g pa je morala posegnuti za AD da nadoknadi to. Smanjila se i produkcija. srećom nakon 2 mjeseca uspjela se opet vratiti na sisu isključivo
L 2007
M 2012
I 2014
Avatar
rusulica
Mediteranski efekat
 
Postovi: 3422
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 14:42
Lokacija: split

Re: je li normalno da spava 5 sati i više?

PostPostao/la nevenera » 16 srp 2012, 11:57

dadajem u naslov (novorođenče) da ne bude zabune
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18


Natrag na Djeca od 0 do 1

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.