Sada je: 28 ožu 2024, 10:24.

zakoni i pravilnici

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la pepita » 23 sij 2012, 13:40

za ostvarivanje statusa roditelja njegovatelja-nije uvjet da drugi roditelj bude zaposlen
If someone tells you they have 'found the cure' 'cause' for Autism make sure you see their Nobel Prize before you buy whatever they are selling.
Avatar
pepita
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 19 ožu 2008, 16:25

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la IRENA » 03 ožu 2012, 10:40

Novo taze od čika Haze
novi pravilnik o ortop.pomagalima NN 23/2012
izmjene Zakona o zdr. osiguranju NN 22/2012
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_02_22_573.html
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 27 ožu 2012, 09:39

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Sanja » 10 tra 2012, 21:09

Proglašavam Zakon o socijalnoj skrbi, koji je Hrvatski sabor na sjedinici 8. ožujka 2012. godine.
Klasa: 011-01/12-01/33
Urbroj: 71-05-03/1-12-2
Zagreb, 9. ožujka 2012.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz ... 3_798.html
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Fantasy » 22 lip 2012, 12:42

Imam pitanje u vezi putnih za SRV, pa ako netko ima po mogućnosti sličan slučaj da mi pomogne. Budući da radim u školi, izašli su mi u susret i složili raspored na dva dana u tjednu. E sad, putne su mi sukladno tome isplaćivali samo za ta dva dana, a ne puni iznos. Ali nisam dobila ništa za dane kad je bila sjednica, za dežurstvo na maturi i sl. Jel još netko u takvoj situaciji?
U biti, s jedne strane je to logično, ali sad recimo u 7. mjesecu neću dobiti ništa, a kolege će dobiti puni iznos kao da rade cijeli mjesec, pa mi se to ne čini fer. Kako je kod vas?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 27 lip 2012, 21:48

ja dobivam nakandu prevaza kao da radim puno radno vrijeme.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Fantasy » 28 lip 2012, 19:42

Da, ali ti svaki dan radiš po 4 sata, jelda? Za to znam da se dobiva pun iznos, ali ne znam kaj je s mojim slučajem?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 30 lip 2012, 12:42

trebaju ti isplatiti putne za one dane kada putujes, bez obzira koliko dugo bila u skoli (sjednice, mature). Malcice se stroze postavi, ipak je to novac koji tioni ne daju kao milostinju nego imas pravo na to.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 21 ruj 2012, 11:54

zahtjev za djelomično/potpuno oslobađanje od TZK http://www.hzjz.hr/skolska/postupak_tzk.pdf
Postupak:
1. Učenik/a ili roditelj, na početku školske godine ili tijekom školske godine, podnose zamolbu školi za oslobađanje od pojedinih aktivnosti na nastavi TZK. U zamolbi navode koje su to poteškoće ili bolest zbog kojih se traži oslobađanje.
2. Škola dostavlja popis učenika nadležnom liječniku škole.
3. Ukoliko nadležni školski liječnik uoči da na popisu nema učenika za kojeg smatra da treba biti oslobođen dijela aktivnosti kontaktira roditelja te ga upoznaje s postupkom.
4. Na osnovu dokumentacije i pregleda učenika liječnik utvrđuje koje aktivnosti iz Nastavnog plana i programa su kontraindicirane za učenika. S profesorom TZK dogovara aktivnosti iz programa koje će učenik izvoditi u potpunosti, izvoditi u
smanjenom opsegu ili intenzitetu ili ih neće uopće izvoditi.
5. Potvrdu (u prilogu) dostavlja Učiteljskom / Nastavničkom vijeću koje na osnovu tog dokumenta donosi rješenje sukladno članku 80. Zakona.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 29 lip 2013, 19:36

Poštovana,

potrebno je da učitelji i stručni suradnici škole koju pohađa vaše dijete prepoznaju i razumiju potrebu učenika s jezično-govornim teškoćama te pronađu primjerene sadržaje i postupake u radu s učenicima s teškoćama. Kako bi pomogli učenicima učitelji bi trebali primjenjivati u svom radu:

• individualizaciju

• primjerenost i prilagođenost nastavnoga programa

• provođenje principa zornosti, sistematičnosti i postupnosti u nastavnome procesu

• povezivanje nastavnih sadržaja sa stvarnim situacijama (bliskim učenicima)

• osiguravanje uvjeta za razvoje perceptivnih i motoričkih sposobnosti (osnove za razvoj spoznajnih funkcija i uspješnoga učenja)

• motivacija i stimulacija učenja u radu

Nastavni sadržaj koji bi se odnosio na učenika s teškoćama u razvoju, treba biti prilagođen mogućnostima učenika, a da pri tome razvije interes, pažnju i znanje učenika. Tijekom nastavnog sata potrebno je potaknuti optimalno angažiranje intelektualnih mogućnosti učenika u samostalnom usvajanju nastavnog gradiva.

Riječi koje učenici ne poznaju trebaju se posebno objasniti. Ne bi ih trebalo biti više od pet u jednoj nastavnoj jedinici. Česta pitanja i odgovori pomažu u razvijanju mišljenja i izražavanja. Učeniku s teškoćama u razvoju treba dati više vremena za pisanje nego ostaloj djeci. Dobro bi bilo da nastavnik podcrta u učenikovom udžbeniku manji dio teksta koji će učeniku biti razumljiv i koji će učenik moći čitanjem sam naučiti. Pismena vježba mora biti svakodnevna, ali prilagođena.

Preporuča se što manje vremena provoditi u izlaganju. Dobro je da je izlaganje podijeljeno na više smislenih cjelina između kojih će se u dijalogu s učenicima razvijati sposobnost mišljenja i razumijevanja, te sposobnost slušanja, govora i jezičnog strukturiranja.

Učenik se treba naučiti:

• snalaziti u tekstu udžbenika i svoje bilježnice,

• uočavati bitne podatke,

• samostalno pismeno izražavati,

• pokazivati usvojena znanja i vještine.



PRAĆENJE I OCJENJIVANJE UČENIKA S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU U OSNOVNOJ ŠKOLI Ocjena iz likovne, glazbene, tjelesne i zdravstvene kulture, etike, vjeronauka te izbornih i fakultativnih predmeta mora biti poticaj u osobnom razvoju učenika na tom polju, a u postupcima provjeravanja i ocjenjivanju, moraju se poštovati učenikove sposobnosti i mogućnosti.

Učenike s teškoćama u razvoju mora se pratiti pojedinačno, svaki dan, sveobuhvatno, selektivno, analitički i dosljedno poštujući posljedice oštećenja u učenika. Praćenje se ostvaruje tijekom rada s učenicima u svim etapama odgojno-obrazovno-rehabilitacijskih aktivnosti (obrada novoga gradiva, uvježbavanje, ponavljanje, provjeravanje, ocjenjivanje).

Načini i oblici provjeravanja moraju biti primjereni učeniku i njegovim specifičnostima, djelovati afirmativno i poticajno na učenike, kako bi kvalitetno iskoristili očuvane sposobnost, i razvijati nove. Moraju se ostvariti tako da djeluju i na razvitak sposobnosti samoocjenjivanja.

n NAJAVITI SVAKU PROVJERU ZNANJA

n ZAJEDNO ISPRAVITI I PROKOMENTIRJTE ISPITE I UKAŽITE NA POGREŠKE

n UČENICI PIŠU ISPRAVAK

n RODITELJI IMAJU PRAVO VIDJETI SVE ISPITE ZNANJA

I na kraju kao zaključak na Vaš upit moram ponovno istaknuti osnovne rada s učenicima s teškoćama u razvoju.



Učitelji trebaju dobro poznavati razvojne specifičnosti učenika ali isto tako i njihove osobine, posebno intelektualne sposobnosti i izvore motivacije koji određuju njihovo angažiranje i ustrajnost u učenju.

Metode poučavanja koje odabiru moraju odgovarati osobinama učenika. Evaluacija postignuća učenika važna je povratna informacija učenicima koja je osnova za eventualno preusmjeravanje u ponašanju, ali i važan poticaj za angažiranje u aktivnostima učenja.

U nadi da sam Vam dala očekivani odgovor, s poštovanjem,




Vladimira Brezak, prof.
viša savjetnica
Agencija za odgoj i obrazovanje
Education and Teacher Training Agency
tel. +385 1 2785 085
e-mail: vladimira.brezak@azoo.hr
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la alexandra » 21 sij 2014, 21:21

novi zakon o socijalnoj skrbi 2014.
http://www.zakon.hr/z/222/Zakon-o-socijalnoj-skrbi
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la ive3 » 01 srp 2014, 11:20

da li je tko radio u zadnje vrijeme kategorizaciju pa da mi navede koji su sada potrebni nalazi (dokumenti) za rekategorizaciju djeteta (5. razred)?
Hvala
Avatar
ive3
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 08 lis 2006, 09:54
Lokacija: Dalmatia

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la MBee » 01 srp 2014, 14:29

Mi smo bili pretprošle godine i nosili smo samo nalaze koje su tražili u zadnjem Nalazu i mišljenju. Dakle one vezane uz njenu dijagnozu (logoped, defektolog, psiholog, psihijatar).
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la ive3 » 02 srp 2014, 15:27

otpočetka ima dijagnozu F91 - Poremećaj komunikacije i ponašanja i mislim da bi je možda trebalo mijenjati jer je preopćenita... ili da i dalje ostane navedena?
s kime da o tome pričam, dječjim psihijatrima?
Avatar
ive3
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 08 lis 2006, 09:54
Lokacija: Dalmatia

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 02 srp 2014, 22:36

Mi smo u postupku cekanja nalaza i misljenja. Ja sam ovaj put donijela samo nalaze koji su navedeni u zadnjem nalazu da treba donijeti(nismo isli kod famoznog otorinca :ajme )
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Prethodna

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.