Sada je: 14 pro 2019, 06:41.

odgovor HZZo-a o iznosu naknada

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

odgovor HZZo-a o iznosu naknada

PostPostao/la nadicab » 20 ožu 2009, 13:07

prenosim službeno objašnjenje
Poštovani,
kada je u pitanju naknada plaće korisnika prava na dopust zbog njege djeteta s težim smetnjama u razvoju zatečenih u korištenju tog prava na dan stupanja na snagu Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN br. 85/08 i 110/08 - u daljnjem tekstu: Zakon) i onih koji su to pravo stekli po tom Zakonu, tj. poslije 1. siječnja 2009. godine, od kada se isti primjenjuje, točno je da će njihove naknade biti različite. Zatečeni korisnici prava, suglasno odredbi članka 60. stavka 2. Zakona, zadržat će svoju stečenu naknadu u iznosu od 2.500,00 kn mjesečno, dok će novi korisnici tu naknadu ostvariti u iznosu 2.161, 90 kn mjesečno, za puno radno vrijeme, kako to propisuje odredba članka 24. stavka 7. Zakona.
Što se tiče navoda kojim se iskazuje strah korisnika naknade plaće da bi mogli ostati bez isplate naknade plaće zato,što nisu u prvih 10 dana, predali potvrdu o isplaćenoj odnosno pripadajućoj plaći po osnovi svog rada s polovicom punog radnog vremena, odgovaramo da takav razlog ne postoji. Sve je poduzeto da naknade plaća za mjesec ožujak koje se isplaćuju u travnju 2009. budu na vrijeme izvršene, a suglasno odredbi članka 9. stavka 6. Pravilnika o uvjetima i postupku za stjecanje prava zaposlenog roditelja i samozaposlenog roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta (NN br. 18/09).

S poštovanjem.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
nadicab
Prepečena plavuša

Re: odgovor HZZo-a o iznosu naknada

PostPostao/la abegi54@htnet-dsl » 20 ožu 2009, 14:28

a zašto je to tako jel to još jedan hir naše birokracije da se uštedi na najslabijima.Nepratim baš to tako jer se samo živciram nepotrebno. Sretna sam jer smo mi na 2500, a što ako se ide na drugo tj treće djete kakva su onda pravila. Ok malo ću sama čačkati po prethodnim postovima gdje tako nešto spominjete
abegi54@htnet-dsl
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la majčica » 20 ožu 2009, 14:41

Kako mi imamo ponovno vještačenje u lipnju i nadam se da će mi odobrit do 8 g godine na produženi porodiljni,dali ću i onda i dalje primati 2500 kuna kao dosad ili će me spustit na 2160.
tKO MI ZNA ODGOVORIT ZAHVALNA SAM MU.
majčica
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Djeni » 20 ožu 2009, 15:54

mislim da ce te spustit jer ti je novi zahtjev
Lamia 18.09.1997
Lana 27.08.2003.
Leila 18.08.2009
Djeni
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la Lotta » 20 ožu 2009, 16:20

i ja mislim da ce spustit, jer ti ces se sad opredijelit za novi zakon koji ti omogucava taj pd do 8 god, a tada te obuhvaca zakon u cijelosti, pa tako i odredbe o iznosu naknade.
ja sada skupljam papire i nosim ih drugi tjedan na hzzo, jer mi krajem svibnja istjece. ja se samo nadam da se necu odma morat opredjelit izmedu zakona, ja bi do daljnjeg furala po starom (radi vece naknade) pa ako ce sa 7 god postojat potreba da produljim tada bi to ucinila i onda bi vjerojatno bila manja naknada. iskreno se nadam da tako moze.
za one koje interesira procedura, na hzzo-u na zajednickom salteru (bar kod nas) se zatrazi obrazac za produljenje dopusta, tj zahtjev za priznavanje prava, taj obrazac se ispuni i uz njega se jos dostavi rodni list, prijedlog izabranog doktora djeteta lijecnickom povjerenstvu (uputnica), sva med. dokumentacija, potvrda poslodavca oba roditelja o radnom odnosu u punom radnom vremenu- na odredeno il neodredeno vrijeme, naziv odgovarajuceg drustva korisnika 2 stupa mirovinskog osiguranja i broj tekuceg racuna na koji ce se vrsit isplata.
eto, i rekli su da neke slucajeve zovu da dodu s djetetom a neke ne, ovisno valjda kolko mogu dobit uvid u stanje djeteta iz med. dokumentacije :dunno
Lotta
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Lidija » 20 ožu 2009, 17:11

naziv odgovarajuceg drustva korisnika 2 stupa mirovinskog osiguranja

ovo nas nebi smjeli pitat - to ni pislodavac ne zna u kojem si mirovinskom - samo da li jesmo ili nismo jer sve ide preko Regosa - bar je tako bilo
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la MaMi » 20 ožu 2009, 17:25

Ja sam u istoj situaciji - čekam ponovno vještačenje kroz dva mjeseca i razmišljam što će biti s naknadom.
Meni se čini da će nam je smanjiti jer pretpostavlja da će dijete vještačiti komisija HZZO po novom zakonu, rješenje o produžetku dopusta za njegu će donijeti valjda po novom zakonu, a iz toga proizlazi da će i naknada biti po novom zakon iako smo krenuli na dopust po starom. Tako ja to nekako tumačim... :dunno
21 gram
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la lulamae » 20 ožu 2009, 18:26

kad sam ja pricala sa socijalnom radnicom..rekla mi je da fino cekam do slijedeceg vjestacenja..to je za godinu dana..i da cu do tad imati 2500kn i trajat ce do njegove 7.g..kad to prode da trazim onda po novom..znaci 2160kn ali do 8.g.
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la Lidija » 20 ožu 2009, 21:34

Mislim da pada svima koji ce rjesenje dobiti od HZZO-a, sada ili za koju godinu, ovisno o tome kad im istice proslo rjesenje.
Mislim :roll:
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam

PostPostao/la nadicab » 21 ožu 2009, 15:25

evo i službenog odgovara HZZO-a
Poštovani,
Zatečeni korisnik pravo ostvaruje temeljem rješenja koje se ne mijenja osnovom novog vještačenja ako postoje i dalje razlozi za korištenje istok te s tim u vezi novo vještačenje ne utječe na iznos naknade.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la MaMi » 21 ožu 2009, 16:52

Idem trošiti višak novaca koji mi prema ovom tumačenju HZZO-a ipak ostaje. :mrgreen:
21 gram
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la lea.marijela » 21 ožu 2009, 17:21

A da se ipak nađemo na onoj kavi zajedno imamo više - možemo više trošit :naughty
LEA 0,870 - 2006 / DOMINIK 2003 / NIKA 2001 /
lea.marijela
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Lotta » 21 ožu 2009, 22:44

jeee, odlicno!! :drink
Lotta
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la majčica » 21 ožu 2009, 23:56

Nadiacab ruke ti se pozlatile, :kiss ja neznam šta bi mi bez tebe,ti mi zakoni koliko god ih čitala i naučila nikad mi nisu jasni.
Hvala ti ostaje mi nada da će mi još odobrit do 8 g,jer ako se vratim na posao cure, negine mi otkaz,jer ta kriza je uzela maha pa sam strahu.
majčica
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la TalaB » 22 ožu 2009, 22:36

Meni nije logično da se nama koji idemo na drugo, treće dijete smanji naknada. Pa neću ići na ponovnu komisiju, i dalje mi vrijedi riješenje od prije 1.1.2009., samo 28 dana prije termina i 6 tjedana nakon poroda otvaram porodiljni i odmah se skidam s njega i dalje koristim onaj dopust za njegu od prije. Kod mene je slučaj takav da sam ja odmah 2004. kad se Lara rodila dobila do njene 6.godine tj. do 3, mjeseca 2010.
LARA 17.03.2004.
PATRIK 05.05.2009.
TalaB
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la nemesis » 24 ožu 2009, 23:58

Da sad skompliciram do daske....muž i ja bi se zamijenili,tj. on bi ostao doma,a ja se vratila na posao. Ponovno vještačenje je u svibnju...Je li zamjena osoba zadržavanje prava ili se računa kao novi korisnik (nažalost mi ovo zvuči logičnije)?
Hrabro protiv vjetrenjača

http://www.spinabifida.hr/
nemesis
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la nadicab » 25 ožu 2009, 00:18

e sada si ga zakomplicirala :dada
hmmm, ne znam da li po novom zakonu smije tm uzeti roditeljski dopust; bilo neki dan u VL o tome kako tata nije mogao zamijeniti suprugu jer je on bio zaposlen. Nisam baš previše shvatila zašto, samo je ispalo u njihovom slučaju da nemre
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la nemesis » 25 ožu 2009, 08:04

To sam već pitala,zanimalo ih je zašto to želimo. Jako jednostavno,srezali su mu plaću toliko da uz moju naknadu možemo objesiti zube o klin. Ak ja dobro kužim,oboje moramo biti zaposleni da bi se koristio dopust,pa čemu onda razlika tko će biti doma?Iako mi se srce para radi Eni....Uglavnom,nema nekih komplikacija tako dugo dok nema prekida osiguranja.

nemesis
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Djeni » 25 ožu 2009, 09:16

Koliko mi je poznato svejedno je tko ostaje tata ili mama. U nas je jedan tata dobio roditelj-njegovatelj. TalaB-Za trudnice cu ti vidjet. Inace ti obvezni porodiljski 42 dana. Moja je rodica uputila u direkciju upit sa mojim slucajem, a kako je to isto kao u tebe javim ti odgovor.
Lamia 18.09.1997
Lana 27.08.2003.
Leila 18.08.2009
Djeni
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la nadicab » 25 ožu 2009, 10:22

dajte da posložimo sva pitanja koja vas muče, da ja ne šaljem upit svaki dan :roll:
1. zamjena s drugim roditeljem za roditeljsku naknadu
2. trudnoća i roditeljska naknada; tu mi nije jasno što vas točno muči :da?
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la abegi54@htnet-dsl » 25 ožu 2009, 10:35

Ma kod trudnoće mi nije jasno kao i kod drugih zašto bi nam srezali za drugo djete tj treće. Padamo na 1600 kuna , praktički status brige za prvo djete se zaleđuje, pa moraš biti pametan da na vrijeme prekineš kako bi opet skočio na 2500 ili koliko već. E to mene osobno muči to je po meni diskriminacija. Ispada da kad rodiš drugo treće itd djete da prvog nema bar za neko određeno vrijeme
abegi54@htnet-dsl
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la Djeni » 25 ožu 2009, 13:49

NAdice za trudnocu sam vec poslala upit pa cu napisat sto su javili. Dakle: ja sad imam primanje 2500 kn do Lanine 7 g. OStala sam trudna, po zakon u moram ici na obvezni porodiljni dopust minimalno 42 dana, za to vrijeme (42 dana) primanja ce mi biti 1600,00 kn zato jer placu u stvari nemam (imam naknadu 2500,00 kn od CZSS, tj. sad HZZO). Onda opet uzimam Lanin produzeni i tada pocinjem dobivati 2166,00 kn. Sad treba vidjeti da li postoji mogucnost da se ovo sto sad imam za Lanu moze zalediti pa da onda samo nastavim dalje sa pp. Eto to smo poslali na irekciju kao upit pa cemo vidjet sto ce biti.
Lamia 18.09.1997
Lana 27.08.2003.
Leila 18.08.2009
Djeni
Stalno sam tu
Stalno sam tu

PostPostao/la nemesis » 25 ožu 2009, 20:19

Nadice,dakle,ako se majka "stari" korisnik mijenja sa ocem za dopust (to ziher može,ali nek daju na papiru) hoće li se otac smatrati starim ili novim korisnikom,tj. koju će naknadu primati?

nemesis
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Lotta » 27 ožu 2009, 17:36

eto, ja ovaj tjedan odnijela sve papire za komisiju. iako sam zvala tel i pokupila prije onaj njihov obrazac na kojem je navedena potrebna dokumentacija, ipak su me jos slali natrag.. :roll: kao treba jos (uz sve ono sto sam prije napisala) i uputnica lijecnickom povjerenstvu za mene,a to naravno nisu prije naveli, pa onda trci svom lijecniku.cudila se moja dokica koje sve nebuloze izmisljaju, pojma nije imala kaj bi trebala napisati :whew .
no dobro, sad mi preostaje samo cekati da vidim kako ce to izgledati. tko prvi dobije rijesenje neka javi, i pogotovo dok provjeri na racunu, dal su kaj mjenjali iznos nama starima..
Lotta
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la majčica » 27 ožu 2009, 17:57

kao treba jos (uz sve ono sto sam prije napisala) i uputnica lijecnickom povjerenstvu za mene,a to naravno nisu prije naveli, pa onda trci svom lijecniku

Ovo mi nije jasno,zašto.Molim te pojasni
majčica
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la Lotta » 27 ožu 2009, 18:06

e pa ko bi to znao!i ja sam to pitala pa mi sluzbenica nije znala reci,a zanima i mene i moju doktoricu..zna samo da joj je tako rekla osoba nadlezna za taj pd, jer kad sam donijela papire ona ih je odnijela nekamo iza i za 2-3 min se vratila..
i da trazili su naziv drustva za onaj 2 stup, a lidija je napisala da nas to kao ne bi smjeli ispitivat, pa sad ti znaj.. :roll:
Lotta
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

PostPostao/la majčica » 27 ožu 2009, 19:50

Imam ja osjećaj da oni nas hoće da otkantaju,pa izmišljaju koješta,mene baš nervoza lovi šta će mi tražit.A uz to mi se poklapa još upisi u prvi razred moju hrabricu.Neka nam bog pomogne. :dunno
majčica
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la nemesis » 30 ožu 2009, 13:34

nemesis je napisao/la:Nadice,dakle,ako se majka "stari" korisnik mijenja sa ocem za dopust (to ziher može,ali nek daju na papiru) hoće li se otac smatrati starim ili novim korisnikom,tj. koju će naknadu primati?

Evo,dobila sam danas odgovor,suprug će primati novi iznos,jer se ne gleda pravo već osoba koja ga je stekla.

nemesis
Samo sam naišla
Samo sam naišla

PostPostao/la nadicab » 01 tra 2009, 08:32

Poštovani,
obraćamo Vam se i opet s upitom brojnih zabrinutih roditelja koji rade SRV zbog njege teže bolesnog djeteta. Od slijedećeg mjeseca isplate naknade ide preko HZZO-a, a na upite roditelja po podružnicama HZZO, odgovori su vrlo različiti i često suprotni, stoga se Vama obraćamo za točnu informaciju.
Da li je potrebno da roditelj osobno dostavi obračun plaće? Ako jeste, do kog datuma ili sve ostaje kao i kada je naknadu isplaćivao CZSS tj. firma je slala obračun?
Naime, u Splitu je rečeno da roditelj treba donijeti isplatnu listu do 6. dana u mjesecu ili mu neće biti isplaćena naknada koja se do sada isplaćivala tek krajem mjeseca, a u firmi roditelja obračun plaće se radi nakon 6. dana u mjesecu.

Poštovani,

u obračunu naknade plaće ostaje sve kako je i bilo. Podatke o plaći, suglasno članku 9. stavku 6. Pravilnika o uvjetima i postupku za stjecanje prava zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta ("Narodne novine" broj 18/09), dostavlja poslodavac na unificiranoj tiskanici, koja je prema stavku 8. istog članka sastavni dio citiranog Pravilnika. Zavod je učinio sve da korisnici naknadu plaće prime krajem tekućeg za prehodni mjesec. S toga informacije koje ste čuli nisu točne.

S poštovanjem.
Denis, 16.05.2000.
nadicab
Prepečena plavuša

PostPostao/la Daisy » 01 tra 2009, 14:53

Nadice, kao i uvijek :1 .
Daisy
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju