Sada je: 19 tra 2024, 22:29.

aparatić protiv mokrenja

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la alexandra » 23 vel 2011, 02:09

pa nemoj se nervirat, ako imaš povjerenja u dokicu.....uostalom, uvijek možete prestat, ako primjetiš bilo kakvu nuspojavu.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 23 vel 2011, 19:39

nda..
ali eto,jutros je bio suh..ne znam da li do djeluje tako brzo,ali tako je bilo..
zacudilo me uopce da je htio progutati tabletu..inace ni bombone ne cucla..a ja mrzim tablete,gora sam od malog djeteta,par puta mi je zapelo u grlu i sad mi je koma progutati..ali on je bez problema progutao..doduse,dala mu je moja svekrva jer sam ja isla na trening ,ali valjda cu i ja uspjeti veceras..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 26 vel 2011, 16:27

lulamae je napisao/la:javili su mi iz bauerfienda da imaju dimenzija 100x200cm za 62,70kn+pdv..mislim da bum tam narucila..
tel 2222-000, 2222-001

a kaj se tice minirina,nasa pedijatrica koja je i ujedno neuropedijatrica s rebra mi je rekla da ipak probamo s minirinom..da ima vise pacijenata koji to uzimaju i da nemaju nuspojava..da probamo bar mjesec dana,da se u to vrijeme ne bude nis desilo..ja samo ne kuzim kak djeluje taj lijek..mislim zna da sprijecava stvaranje urina po noci ali n ekuzim kako bi on trebao prestati mokriti nakon mjesec dana uzimanja..pa jel to djeluje samo dok uzima ili i kad prestane najednom vise ne piski? :dunno


minirin (Desmopresin) je sintetski hormon koji smanjuje proizvodnju urina.
Istovremeno moze doci do zadrzavanja tekucine u organizmu, zato je vazno ne piti (ili reducirati kolicinu tekucine na nekoliko gutljaja) nakon uzimanja tablete.

lijek nije takav da djeluje isti tren, zato je dobro piti ga 1 - 3 mjeseca, i voditi biljeske o napetku (oznaciti u kalendaru koliko cesto je doslo do nocnog mokrenja). Obicno pocinju s minimalnom dozom, i tako se pije mjesec dana (ili duze). Ako nema poboljsanja, onda se pojaca doza.

kad se uspostavi neka ravnoteza, da je dijete suho jedno duze vrijeme, onda se moze prestat piti, pa vidjeti hoce li dijete tako nastaviti biti suho.
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 26 vel 2011, 16:36

post mi skace, pa nastavljam tu:

Moj sin je imao nocnu enurezu, do 6. godine nije uspio niti jednom proci 3 mjeseca u komadu da bi bio suh. Tek iza 6. rodjendana je poceo piti minirin (nisam htjela davati lijekove prije), prvo je pio 1 tabletu svake veceri. Nakon par mjeseci uopce nije doslo do poboljsanja. Jedna tableta je djelovala kao da uopce nije pio. Pa je doktorica propisala maks dozu. Konacno je bio suh, i tako je pio 2 tablete svake veceri cijele skolske godine, do ljeta. Preko ljeta sam na svoju ruku prestala njemu davati lijek - i bio je suh 2 mjeseca, onda je poceo opet piskiti svaju noc skoro. Kad je krenula skolska godina, davala sam mu opet jednu tabletu svake veceri, i taj put je to bilo dovoljno. Godinu dana je tako pio 1 tabletu svake veceri, do sljedeceg ljeta.
Znaci od 6. do 7. godine je pio 2 tablete svake veceri, a od 7. do 8. jednu tabletu. Lijeto prije 8. rockasa sam opet prestala davati tablete, i bio je suh. Od onda je suh.

sto se tice tih podloga za krevet - mi smo nasli neke velike u Hospitaliji. Kaj, nema ih vise tamo?
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 26 vel 2011, 17:01

Daje li Mirinin liječnik opće prakse ili dijete prethodno treba proći ispitivanja (da se vidi je li uzrok mokrenja doista hormonski disbalans)?
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 26 vel 2011, 17:19

kuzim sve to kako djeluje minirin..i to da se pojacava doza..ali i dalje mi nije jasno zasto bi on trebao prestati piskiti nakon prestanka uzimanja lijeka :conf
meni je logicno da ne piski dok lijek djeluje a kasnije bi po toj logici opet trbao poceti piskiti..stvarno ne kuzim..
a evo adrian vise uopce ne piski po noci odkad je poceo uzimati minirin..i uzima 0,2mg..cak i po danu manje ide na wc..moze izdrzati satima da ne ode a prije bi isao svakih sat vremena..
nama je minirin propisao nefrolog..ali bili smo i kod endokrinologa (zbog drugih stvari)..sumnjam da pedijatar to moze propisati..mislim da ne moze..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 26 vel 2011, 17:28

nakon prestanka uzimanja - samo provjeravate jeli mu to uopce treba vise ili ne, u nastojanju da sto krace traje ta terapija. U tome je stvar. Ja sam prestala davati ljeti jer je lakse prati plahte, manje slojeva se nosi itd.

pedijatar ne moze propisati lijek, nego to moze samo specijalist (nefrolog). Pedijatar zapravo daje uputnicu za obradu/pregled kod nefrologa, nefrolog preporuca lijek u povijesti bolesti, i na temelju toga pedijatar moze pisati recepte za lijek. Dok je moj sin to jos uzimao, nije svaka lijekarna imala minirin. Pa bi mi zvali unaprijed i narucilvai, te za koji dan podigli bocice. Ne znam kak je danas situacija.
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 26 vel 2011, 17:36

Zoila je napisao/la:nakon prestanka uzimanja - samo provjeravate jeli mu to uopce treba vise ili ne, u nastojanju da sto krace traje ta terapija. U tome je stvar. Ja sam prestala davati ljeti jer je lakse prati plahte, manje slojeva se nosi itd.

znaci dajem mu lijek da ne bi piskio po noci i nadam se (kad prestane uzimati lijek) da je napokon doslo vrijeme kad ce on prestati piskiti..onda to mogu i bez lijeka..jedino sto u tom slucaju moram mijenjati plahte a drugo je sve isto..hm? to mi zgleda kao da ga trujem lijekom samo zato da ne bi plahte mijenjala a on ce ionako prestati kad bude spreman..a ja bi se trebala samo nadati da ce to biti sto prije..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 26 vel 2011, 17:48

bas tako, lulamae.
zato smo mi i odgadjali pocetak terapije do 6. rockasa. Do onda je moj sin nosio platnene pelene kao "nocne gacice" bez vanjske plasticne navlake. Znao je po 2 do 3 puta po noci se zapisati. A trudila sam se koliko je bilo moguce, reducirati dozu sto prije (jer je jedno vrijeme pio maks dozvoljenu dozu - jednostavno manja doza nije bila dovoljna).

citam sad neki med. site - vidim da je 3 mjeseca preporucena duljina za terapiju prije prestanka. Onda pauza od 2-3 tjedna, da vidis jeli reducirao ucestalost ili ne.

ti si pisala da i po danu manje piski? Pitaj svog doktora jeli mozes davati pola tablete svake veceri. Mozda je to dovoljno da izdrzi suh po noci a da ne utjece na dnevni ritam. Ne sijecam se vise jeli te tablete imaju razdjelnu crtu ili ne, no vrijedi probati.
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 26 vel 2011, 17:53

da,imaju tu crtu..
on stvarno piski preko dana svega par puta..budem pitala,thx
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la nadicab » 26 vel 2011, 23:12

Zoila, hvala na vrlo razumljivom objasnjenju. Znaci, ako zelim ustediti na struji, vodi i prasku, trujem dijete s hormonima? Da se grubo i banalno izrazim
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 27 vel 2011, 11:16

nadice, da - grubo i banalno.
ako aparatic i budjenje ne djeluju (nas sin je pre pre precvrsto spavao!), onda se ide na lijek.
"desmopressin is not a cure it is a treatment"

zato je i jako vazno napomenuti kako taj lijek ne smijes davati ako dijete ima proljev, povracanje...

i mali dodatak, osim praska za pranje, plahte, i struje (sto je po mom najmanje bitan faktor), ima taj faktor - kako se dijete osjeca jer krece u skolu i ne moze se kontrolirati po noci. Ali mi smo svom sinu objasnjavali kako neka djeca nose naocale da bi mogle bolje vidjeti, neka djeca nose ortopedske uloske da bi mogle lakse hodati, a neka djeca nose platnene pelene po noci jer malo teze kontroliraju pisanje po noci i/ili piju taj lijek. Znam da sam jednom pitala RODE jel bi mogle napraviti platnene pelene/gace za skolarce - ne znam jel jesu ili ne.
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la MON » 27 vel 2011, 11:58

Isprike što ovako padobranski upadam u diskusiju, ali i ja bi htjela reći da nije stvar samo u roditeljskom komoditetu i štednji struje, vode i praška.

Slažem se sa Zoilom da taj psihološki dio nije nipošto zanemariv, naročito kod djece koja kreću u školu. Nemogućnost kontrole mokrenja može utjecati na samopouzdanje, razvoj srama, pa i poteškoće u ponašanju, emocionalnu nestabilnost...

Stoga i to treba uzeti u obzir kod odluke o prihvaćanju ili odbijanju ove terapije.
Avatar
MON
Intelektualni snob
 
Postovi: 10652
Pridružen/a: 08 tra 2008, 14:34
Lokacija: Pymystansko dopisništvo Modre laste

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 27 vel 2011, 13:39

Slažem se da prije škole svakako treba riješiti problem noćnog mokrenja. Evo sad kad vas čitam, mogu samo zahvaliti Bogu što je nama aparatić bio djelotvoran. Međutim, odvikavanje pomoću aparatića može trajati između 8 mjeseci i godinu dana (Zoila, koliko ste dugo vi pokušavali s time?).

Nedavno sam pričala s jednom osobom koja je kao dijete imala isti taj problem, ali se tada nije znalo da uzrok može biti u nedostanku hormona nadbubrežne žlijezde i nisu postojali lijekovi kojima se to moglo regulirati. Uglavnom, i njoj kao odrasloj još uvijek zna pobjeći, čak i preko dana. Ali nedostatak toga hormona vec tada je ukazivao na druge poremećaje s kojima se ona danas nosi, a koji su se mogli sprijeciti pravodobnom terapijom. Stoga, ako je uzrok mokrenja endokrinoloske naravi, imajte ih pod povecalom tijekom citavoga razvoja i svaku sumnju provjeravajte.
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 28 vel 2011, 14:19

ali mi smo pod endokrinoloskom obradom i doktorica je savjetovala da ne uzima lijek..a nefrologica pak da uzima,kao i neuropedijatrica..i jutros mi je povracao :shock idem jos jednom vidjeti nuspojave..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 28 vel 2011, 14:47

zvala sam dokicu..i veli da mu onda prestanem davati minirin..pa to je da poludis!ko pokusni kunic :roll
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 28 vel 2011, 20:47

Lulame, ovo što pišeš mi je koma :/ Ima li šanse da probate nešto drugo?
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 28 vel 2011, 21:56

ne znam sto vise..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 06 ožu 2011, 10:59

korny, promaklo mi je pitanje o aparaticu. Mi ga nismo ni koristili jer tada kad je to bilo aktualno za nas, nije ih bilo za kupiti. Sve je bilo na razini - cula sam da postoji negdje u svijetu ...
Pa do polaska u skolu smo samo koristili platnene pelene kao zastita, podloga, mijenjanje posteljine, pokusaje budjenja dijeteta tokom noci (a sin je bio nemoguc za probuditi, drzala bih ga, a visio bi potpuno nesvijestan, nimalo se ne bi probudio...).

Lulamae - kako je sada? Jeli to povracanje bilo izoliran slucaj (a ne povezano s lijekom)? :grligrli
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 06 ožu 2011, 19:52

pa izgleda da je bilo povezano s lijekom jer cim ga je prestao uzimati vise ne povraca...ali zato pisa svaku noc :( i to je tako uzasan smrad..uf..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 07 ožu 2011, 19:01

Lulame, ako mokraća jako smrdi, je li isključena kakva infekcija?

Ma pitam ovo za aparatić jer me zanima je li vas itko vodio kroz metodu odvikavanja aparatićem ili su vam ga samo predložili po sistemu snađi se druže i onda, kako nije upalilo, uvalili su vam tablete? Naime, meni je odmah rečeno koliko dugo može trajati odvikavanje uz aparatić, što da pratim, što će se događati (odnosno da će biti korak naprijed, dva koraka nazad u periodima) itd..itd... Da nisam imala te podatke odnosno stručno vodstvo, možda bih i sama zaključila da to ne funkcionira.

Muka mi je kad vidim da su nam djeca pokusni kunići farmaceutske industrije.
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 08 ožu 2011, 00:26

nije nikakva infekcija...
meni nitko nije predlozio aparatic...
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 09 ožu 2011, 14:24

Nego odmah na lijek? :conf
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Plava » 09 ožu 2011, 14:34

nažalost neki liječnici su protiv aparatića...tj niti neznaju da postoji....
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 10 ožu 2011, 00:16

da,bili smo na jednom 2minutnom pregledu,prije toga obavili uzv i urodinamiku(isti dan) i dobili tablete..nikakvih objasnjenja ni pojasnjenja,ma nis..ni zasto ni kako ni odkud..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 10 ožu 2011, 12:03

Plava je napisao/la:nažalost neki liječnici su protiv aparatića...tj niti neznaju da postoji....


Toliko o interdisciplinarnom pristupu djetetovim poteškoćama. :angry
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 10 ožu 2011, 16:06

to nije nis novo kod nas :roll
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la Zoila » 26 ožu 2011, 15:46

lulamae je napisao/la:da,bili smo na jednom 2minutnom pregledu,prije toga obavili uzv i urodinamiku(isti dan) i dobili tablete..nikakvih objasnjenja ni pojasnjenja,ma nis..ni zasto ni kako ni odkud..


:ne i onda tako propisuje preveliku dozu koja izaziva povracanje.
nadam se da je sad ok.
Viva el Će!
Avatar
Zoila
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 04 svi 2006, 08:47
Lokacija: room for improvement

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la lulamae » 27 ožu 2011, 00:54

ah..cijeli tjedan ne mokri u krevet onda jednu noc mokri pa opet par dana ne mokri...i tako...
tablete mu vise ne dajem..trebali bi ici na kontrolu ali ne da mi se..jer mislim da nemaju pojma sta rade..trenutno za privatnika nemam love..i tako..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: aparatić protiv mokrenja

PostPostao/la korny » 26 tra 2011, 15:45

Lulame, tako je i nama bilo. Bitno je da je broj suhih noći veći od mokrih. U fazama bilo kakvog pojačanog stresa može se dogoditi i par mokrih noći zaredom. Samo strpljenja :hug
Avatar
korny
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 659
Pridružen/a: 28 ožu 2009, 20:50

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.