Sada je: 29 ožu 2024, 11:31.

Škola - redovna ili specijalna?

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la IRENA » 11 stu 2010, 22:34

nadicab je napisao/la:bila danas na informacijama i učiteljica ga je ishvalila :joy

jes ! pa koji je on fajter i nema druge nego da ga ishvali
De- ni - se - maj - sto - re !!! :1
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la lulamae » 11 stu 2010, 23:56

ma to je sigurno bilo lijepo za cuti :srca
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la flipper » 12 stu 2010, 11:13

IRENA je napisao/la:De- ni - se - maj - sto - re !!!


:dada
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la dupin » 19 stu 2010, 01:03

Nisam jos pisala o nasem iskustvu jer ga jos ne mozemo zaokruzit u pozitivu.
Iz specijalne skole presli smo u redovnu.
Imali smo odgodu od 1g., tri godine bili u specijalnoj cetvrtu imali reopservaciju i prosle godine krenuli u sesti razred redovne skole po redovnom programu. Rad u specijalnoj skoli je bio hm no dobro. Isli smo u vlastitoj reziji na privatne terapije svakodnevno, radili kod kuce i preko komunikacije sa slicicam postigli da sad komuniciramo preko racunala. U nalazu reopservacije pise da se izrazava rjecnikom ucenika vise kronoloske dobi, da ima iznadprosjecno znanje i da nastavak daljneg skolovanje treba bit po redovnom programu, ukljucivanje u redovni razred. Reopservaciju je vodila prof. s erf-a. Sesti razred je imao nastavu jedan na jedan + asistenta kao cilj je bio da ga prof. upoznaju. Ove g. isto znaci od socijalizacije ni s na svim predmetima je sam cak i na tjelesnom :ne. U skoli kazu da nije upitno njegovo znanje i da on moze bez problema savladat redovno skolsko gradivo ali eto ima cl.10 i ima svoj razred u kojem je on jedini ucenik. Meni je vaznija njegova socijalizacija neg znanje jer kud ce on s tim znanjem ako nije socijaliziran sa svojim vrsnjacima zar to nije bit skolovanja. Jako, jako pati zbog tog sto nije sa svojim vrsnjacima. :(

Na osnovu cega se daje cl.10? Zasto nisu htjeli napravit drukcije, uzasavam se i pomislit da postoje predrasude u glavama pojedinih. Sad smo opet pa na pocetku skola kaze da trebaju novu reopservaciju jer eto sve treba radit po zakonu. Kakvih primjera ima u RL neko ad hoc rjesenje. Opet smo krenuli u borbu protiv vjetrenjaca :nevi
Da vam malo priblizim moje sunce :srca
Kada su imali pjesmu na temu tratincice i budjenje proljeca u skoli je napisao
Ja sam visibaba promatram svijet drugačijim očima sve mi je tužno nitko se ne obazire na mene svi cvjetovi me gledaju kao da sam potpuno drugačiji od njih ne razumiju da zato što sam malo nakrivljen ustvari sam isti kao i oni i to što ne govorim je isto kao kada oni šute i ne izgovaraju potrebne riječi komuniciraju povremeno to je livada na kojoj živim i zove se zemlja dok svi cvjetovi ne uvide koliko su slični i ne progovoe travnjak nikad neće izrasti u nešto prekrasno nego će biti običan kao sada
dupin
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 91
Pridružen/a: 01 vel 2008, 11:56

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Dory » 19 stu 2010, 09:34

Dupin - najprije sam poskočila od sreće kad sam pročitala da ste iz specijalne došli u redovnu....a onda sam čitajući dalje imala osjećaj kao da me netko lupio daskom po glavi...jer na kraju izgleda da je to dijete tek sada isključeno iz najvažnije stvari - da nema dodir sa vršnjacima, izoliran je i nesretan...
sastavak me totalno dotukao...tako je emotivan i izražava toliku čežnju za prihvaćanjem...
moram natrag sve to još jednom pročitati...
Avatar
Dory
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 901
Pridružen/a: 30 stu 2009, 10:49

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Mammamia » 19 stu 2010, 09:49

Uh, dupin, tvoje me dijete rasplakalo! Prekrasno piše! Ali tolika tuga i usamljenost... :place Grozno je što su ga tako brutalno izolirali od njegovih vršnjaka. Vjerujem da nemate više snage za borbu protiv sustava koji nema sluha za nikoga, ali ne dajte se! :hug
Mihaela, Margarita i Antonija
Avatar
Mammamia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 26 ruj 2007, 11:49
Lokacija: Zadar

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la martina mama » 19 stu 2010, 10:21

Dupin, sin ti je sve rekao. Super mi je sto on nije tuzan zbog svoje razlicitosti, nego zbog toga sto drugi ne vide da je bas u tome ljepota. Nije ni ljut zbog neprihvacanja, nego samo konstatira svoju veliku usamljenost. Ja bih ovaj sastav poslala u Minisyarstvo zajedno sa cijelom dokumentacijom i trazila integraciju u redovni razred. Sjedila bih Ministru ispred vrata sve dok me ne primi.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la suzaks » 19 stu 2010, 11:36

Dupin :hug
Avatar
suzaks
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 629
Pridružen/a: 18 pro 2003, 14:00
Lokacija: Miništrant pri Pymystanu

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la nadicab » 19 stu 2010, 12:53

dupin, :hug
a potpisujem mmamu :up
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la dupin » 19 stu 2010, 14:48

:grligrli
ja i mm se osjecamo kao guske u magli :loce. interpretirali su nam tad posve drugacije no cinjenica je da je moje dijete jedino dijete u tom razredu. mmama pogodila si u srz :kiss
:dada svakako idemo prema Ministru jer eto skola je ucinila sve sto su mogli/htjeli :/
dupin
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 91
Pridružen/a: 01 vel 2008, 11:56

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la lulamae » 19 stu 2010, 17:54

dupin...slazem se sto je napisala martina mama..to je odlicna ideja!da posaljes sve to skupa sa sastavkom na ministarstvo..nemojte odustati..njemu treba drustvo..naravno da mu treba..pa ne mogu shvatiti koliko su ljudi aaaaaaaahhh..sta da uopce kazem!! :angry
zar im je jednostavnije da svaki profesor ima posebno nastavu s njim??pa to nema smisla!sto je dijete krivo?kao da zivimo u kamenom dobu!!tako sam sokirana i ljuta kad cujem tako nesto..mogla bi nekome glavu skinuti..
a sastavak me dotukao :(
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Plava » 19 stu 2010, 17:58

dupin..i ja potpisujem mmamu...puna su im usta integracije a gle što rade...ovo je za ne povjerovati...
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la flipper » 24 stu 2010, 12:27

Da li znate, da li škola ( specijalna - centar za odgoj i obrazovanje ) ima pravo odbiti upis dijeteta s motoričkim teškočama ( ne kreče se samostalno ) zbog neprilagođenog prostora ili je škola dužna prilagoditi prostor u kojem se odvija nastava. ( u bližoj okolici dijete nema drugoga izbora osim te škole )

Postoji li nekakav pravilnik, zakon ... ?
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la nadicab » 24 stu 2010, 15:51

državni pedagoški standard http://public.mzos.hr/lgs.axd?t=16&id=14548
u čl 3. veli
Mreža osnovnih škola ustrojava se na način da zadovoljava iskazane potrebe utvrđene
sustavnim praćenjem i predviđanjem demografskih, gospodarskih i urbanističkih kretanja
na području županije, udovoljava zahtjevima dostupnosti i racionalnog ustroja upisnih
područja te ispunjava uvjete i mjerila propisana ovim Standardom.
(4) Pod dostupnost iz stavka 3. ovoga članka podrazumijeva se da je mrežom osnovnih škola,
svakome osnovnoškolskom obvezniku dana mogućnost redovitoga osnovnog školovanja
u osnovnoj školi, ili drugoj ovlaštenoj ustanovi, ili objektu škole uz primjerenu udaljenost
od mjesta stanovanja i prometnu povezanost koja ne ugrožava sigurnost učenika.
(5) Za učenike razredne nastave kad god je to moguće, školovanje se osigurava u objektu čija
udaljenost od mjesta stanovanja ne zahtijeva prijevoz.
(6) Za učenike s teškoćama pod primjerenom udaljenošću podrazumijeva se ona udaljenost
koja ne zahtijeva izdvajanje iz obitelji. U iznimnim slučajevima učenika se može uputiti u
posebnu odgojno-obrazovnu ustanovu izvan mjesta stanovanja ako rehabilitaciju nije
moguće ostvariti u najbližoj osnovnoj školi.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la flipper » 25 stu 2010, 07:43

Hvala Nadice :mah
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Dobri andjeo » 25 stu 2010, 21:44

hej sandra, pa sto je bilo, daj koju o vama ?
"Ja sam Alfa i Omega,Prvi i Posljednji,Početak i Svršetak!"
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39142
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Sandra028 » 26 stu 2010, 15:13

Dobri andjeo je napisao/la:hej sandra, pa sto je bilo, daj koju o vama ?

imaš pp- ma sad je sve ok, prezadovoljna sam, a što je još važnije, i klinci su :dada
http://i267.photobucket.com/albums/ii29 ... no9pb5.jpg
+BRUNO, 10.05.2008.
"...Da te bar mogu poljubiti
Bez loših sjećanja na hladna proljeća
Bez slike stradanja
Što se baš na nas zalijepe..."
Avatar
Sandra028
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 265
Pridružen/a: 08 kol 2001, 21:49
Lokacija: Zagreb

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la † Volvo » 26 stu 2010, 15:19

Silent love, Aznavour i Liza Minelli:

http://www.youtube.com/watch?v=rqTl4ZCXRf8

:mah
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Otocanka » 13 sij 2011, 23:41

S obzirom da i mi u 9.mjesecu moramo krenuti u prvi razred, tražim školu koja bi bila odgovarajuća za moju Viki. Tako sam "naletjela" na Specijalnu osnovnu školu "Nad lipom". Ima li itko saznanja/iskustava o toj školi?

Vikici, za sada, nije ustanovljen stupanj MR (to će napraviti na Goljaku ili ?).

Razmišljam i o redovnoj školi, po posebnom programu, ali nisam sigurna kako bi to u našim (lokalnim) školama provodili. Centralna škola ne dolazi u obzir jer njihovi razredi imaju 35-40 učenika i to bi bilo beskorisnu za nju. Postoji mogućnost da bi u jednoj područnoj školi bilo 17-20 učenika u razredu, ali ni to mi ravnateljica nije mogla reći sa sigurnošću jer još nisu upisi tj.lječnički (do 5. mjeseca neću imati tu info). Meni se i to čini previše, a još ako naleti na učiteljicu koja ju neće dobro prihvatiti (imali smo takvo iskustvo s vrtićem) ... :/ .

E da, čitala sam što ste pisale o asistentu u nastavi. Koliko znam, naš grad Sv.Nedelja, nije uključen u to, pa ga niti ne mogu tražiti, zar ne? Može li se znati koliko plaćate asistenta kojeg ste uzeli "private" (može i na PP) i odakle uopće krenuti u potragu za nekim?
Otocanka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 78
Pridružen/a: 18 srp 2005, 23:05

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la lulamae » 14 sij 2011, 01:31

meni su neki dan u vinko beku rekli da bi za adriana bilo najbolje da ide tamo..i u smislu da ce oni mene podrzati ako zelim da ide u redovnu skolu ali da to ne bi bilo dobro za njega..jer su razredi od po 30 ucenika i nece mu se nitko nis prilagodavati..da to sve ide tempom kako drugi usvajaju i da ce on jednostavno moratipratiti..inace podrzavaju ako je dijete samos lijepo ali nisu za to ako ima dodatnih poteskoca..ja ne znam kakav bi sad tu bio problem da adrian ide u redovnu skolu sa asistentom koji bi mu pomogao u svemu u cemu nije potpuno samostalan,dakle wc,hranjenje,kretanje itd..ali mislim da bi jako dobro mogao pratiti nastavu odnosno isto tako kako bi mogao i u vinko beku..ja znam da on vec sad zna sve sto znaju djeca koja vec polaze prvi razred..zbraja,oduzima..prica engleski i to ne samo rijeci vec i kratke recenice,zna tvoriti mnozinu,izgovarati slova odnosno slovkati na engleskom..puno zna o ljudskoj anatomiji,o prometu,prirodi,novcima,obiteljskim vezama,lijepom ponasanju,pa zapravo sve to citamo iz enciklopedije a mislim da sve to ulazi u predmet prirodu (pretpostavljam)..ne znam zasto bi mu bilo lakse u vinko beku u odnosu na redovnu ako gledamo samo hemiparezu..jer kako vele ako je samo slijep onda ok..pa u ovoj redovnoj skoli imaju i lift,sto recimo u vinko beku nemaju,pa to mi je onda plus za ovu skolu,zar ne?
rekla sam da smo tako odlucili i da ako nece ici, kad dodemo u tu situaciju vidjet cemo sto onda..uvijek nam na kraju ostaje vinko bek..

otocanka..sto se tice tvog pitanja..znam za neke druge primjere gradova i mjesta u kojima nije zazivio taj projekt asistenta da se svejedno roditelji trude pronaci sredstva za financiranje asistenta..u opcini,mozda na socijalnom...negdje se sigurno mozes raspitati..vjerojatno su i neke firme voljne financirati..pisi molbe..
u udruzi Idem mozes saznati sve sto te znaima u vezi asistenta..ja sam tamo nedavno bila na razgovoru..prvo njih nazovi,dobit ces hrpu informacija..
ako zelis ti placati asistenta mislim da je oko 3000kn okvirno..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la nadicab » 14 sij 2011, 01:51

uvijek nam na kraju ostaje vinko bek..

upravo tako :dada Mislim, pa što bi onda rekli za Denisa?
ja sam isto tako rekla da Denisa uvijek čeka Goljak, iako je to za mene bila zadnja opcija jer:
1. tamo bi bio jedan u mnoštvu i od grada ne bi mogla ništa za njega dobiti
2. tamo isto ima velikih arhitektonskih barijera
3. u višim razredima nastavno osoblje nije ništa senzibilnije i educiranije od redovne škole
4. tamo od djece nema očekivanja, koliko nauče i naprave - dobro je

U nižim razredima kada je ipak manje gradiva i predmeta u usporedbi s višim razredima, ja id alje glasam za redovno školovanje. Još kada bi uspjeli dobiti da dijete ima pravo polaziti isti razred 2 godine (1. godinu da upiše polovicu predmeta, a drugu godinu drugu polovicu) onda bih uvijek glasala za redovnu školu.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la martina mama » 14 sij 2011, 08:31

Lu, adrianove visestruke poteskoce ne bi trebale biti barijera. Asistent mu svakako treba. Guraj dalje.
Prosle smo godine imali ponudu za preseljenje u Svicarsku. Najveca prednost te ponude mi je bio njihov skolski sustav. Imaju skoro Sedamdeset godina iskustva s integracijom. Bas ovo sto nadica kaze za jedan razred kroz dvije godine mi se cinilo super. Odbili smo ponudu jer nismo bili sigurni hocemo li financijski moci izdrzati sve sto marti sada mozemo priustiti. Kad vidim di ova zemlja ide, bude mi zao sto smo tako odlucili. Pomalo sam svakim danom sve sitija nereda koji mi se ovdje cini beznadezan.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la sretnamama32 » 14 sij 2011, 14:36

lulamae...nemoj odustati od redovne škole, nikako.
poznam roditelje čije su djevojčice bile slabovidne, a sad su slijepe.
išle su u redovan vrtić, redovnu osnovnu školu po redovnom programu bez asistenta, a starija sad ide u gimnaziju, a osnovnu školu je završila sa samim peticama. da je bilo barijera i problema je svakakvih vrsta, i nije im bilo nimalo lako, pogotovo mami koja je najviše zaslužna za njihove uspjehe, jer je jako puno radila s njima, i radi još i danas.
najžalosnije u svemu je ponašanje djece u školi, koja su znala biti prilično okruna i to je znalo biti najbolnije.
sve je moguće, samo da bi se čovjek izborio za svoje dijete treba hrpu konjskih živaca i puno snage za borbu s ovim našim sustavom.
meni je to tako žalosno, sve se slama na leđima naše djece, a samo im treba dati priliku i ona će napraviti čuda. toliko njih je to dokazalo.

mi smo još mali i imamo još vremena do škole, ali već sad pomalo razmišljam o tome.
06.06.2007., 02.05.2010. mamine princeze
http://handmadebyr.blogspot.com/
Avatar
sretnamama32
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 224
Pridružen/a: 25 svi 2008, 22:58

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la stray_cat » 17 sij 2011, 19:25

u nl je sistem podijeljen po fizičkim, osjetilnim ili mentalnim "ostecenjima" u 4 osnovne kategorije

1. djeca sa problemima vida
2. problemi sa sluhom
3. fizicka ostecenja
4. "tesko odgojiva djeca" tj djeca sa problemima sa ponasanjem

mi sa svojim autizmom spadamo u cluster 4

od prvog razreda (sa navrsene 4 godine) krenuli smo odmah u specijalnu skolu. ja sam imala osjecaj da fizicki nije siguran u obicnoj skoli jer uciteljice nemaju pojma sto bi sa njim i u igraonici su ga znale optuzivati da je zlocest zbog ponasanja tipicnog za autizam.

sad kad ima 7 vidim da je odluka bila ok i zbog toga sto u svakodnevnom zivotu nailazimo na ruganje i podbadanje, samo sto sam u tim situacijama ja sa njim sa svim svojim mestovitim i otrovnim odgovorima pa se osjeca zasticenim. on NT klincima verbalo ne moze parirati zbog toga sto stvarno ima svoju percepciju stvarnosti i svoje reakcije na incidentne situacije

on kognitivno uredno prolazi program za NT klince ali su razredi mali i kadar je skolovan za takve klince

kako imaju puno vise love (skola je u bogatom kvartu i puno bogate djece je tu pa mislim da imaju dosta privatnih donacija) klinci od pocetka imaju tjelesni 3 puta tjdno, ide se na plivanje i imaju skolu opremljenu za sve i svasta

ideja o djeci sa posebnim potrebama u normalnim skolama je utopija. zbog zlostavljanja kojem su izlozeni od djece plus uciteljski kadar koj nema pojma sto i kako raditi sa njima
stray_cat
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 159
Pridružen/a: 14 ruj 2007, 01:12

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la lulamae » 17 sij 2011, 23:20

kao da nije dovoljno sto se moram boriti sa svima ostalima..sad se moram boriti i sa svojim muzem koji je uvjeren da strucni ljudi na svojim radnim mjestima znaju sto rade..tako misli da ako je meni netko strucan u vinko beku rekao da je bolje za adriana da ide tamo,da trebam poslusati :ajme :place dode mi da placem...on naravno vise od 90% tih ljudi o kojima ja pricam nije niti upoznao..nije sa nama od samih pocetaka i mogu razumjeti da on ne razumije kako to sve kod nas (u hrvatskoj) funkcionira...on je sa nama zadnjih par godina a tek godinu dvije aktivno..slusa sto ja pricam..ali ne ide kod tih terapeuta,strucnjaka i doktora..on misli da svatko zna o cemu prica..a nema moje iskustvo da zna da to nije bas tako crno-bijelo..
joj kako je tesko biti mama... :place
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la nadicab » 17 sij 2011, 23:24

lu :hug
to je baš na tragu onoga što sam večeras komentirala - kako bi i mi pred 10 godina sigurno vjerovali da svi stručnjaci znaju svoj posao ... a ima još uvijek roditelja kojima je stručna riječ - zakon.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Plava » 18 sij 2011, 00:05

Lu , da te utješim 90 % muževa tako misli...a i večina populacije a pogotovo onih koji na bilo koji način rade u zdravstvu...
i ja se sa takvim stvarima borim već godinama ..razumijem te potpuno...
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Dory » 18 sij 2011, 08:26

Lu - po svemu što pišeš o tome kakvo je A. predznanje mislim da je apsolutno za redovnu školu....on bi se zapravo zbog svojeg naprednijeg intelektualnog razvoja od ostale djece koja pohađaju specijalnu školu najvjerojatnije tamo osjećao "drugačije"...jer što bi zapravo on tamo radio?!Tamo se ponavlja i ponavlja i ponavlja...i tako treba jer je i takav rad zahtjevan za djecu koja imaju ispodprosječne intelektualne mogućnosti (LMR, UMR) - u 4.r. još uvijek se uče godišnja doba, zbraja se i oduzima do 100 (ali bez prelaska desetica - to će u 5.), ne uči se strani jezik, ne uče se imenice, glagoli....iz hrvatskog se još uvijek samo čita - i to polako...Nekoj djeci je i to teško i moraju se dobro pomučiti da savladaju gradivo.
A. je samostalan, inteligentan dečkić koji bi u redovnoj školi sigurno dobio više mogućnosti, naravno uz pomoć asistenta i djelatnika škole.
Što se tiče stručnjaka - navest ću samo primjer dečkića koji će na jesen u školu - logopedica koja radi s njim je rekla da će i on u specijalnu - Ja ju gledam i ne vjerujem - dečkić broji do 20, poznaje sve boje, sva slova, čita kratke riječi....teže napiše jer ima problem izgovora...ali dvoje braće pohađaju specijalnu školu pa je samim tim i on odmah kandidat....
Avatar
Dory
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 901
Pridružen/a: 30 stu 2009, 10:49

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la Matilda » 18 sij 2011, 10:13

Lu, moje mišljenje je isto, bilo bi šteta da ne ide u redovnu školu. On ima svojih jakih strana i to treba iskoristiti.
U razredu imam slijepo dijete i prilagođavam samo neke metode rada, a zbog nedostatka nekih udžbenika na brajici, većinu stvari moramo zapisivati kako bi učilo. I nema asistenta u direktnoj nastavi.
Ako dijete krene u redovnu školu, broj učenika se mora prilagoditi. Iako je u mom razredu samo 4 učenika manje nego u ostalim.
I uvijek ću te voljeti i gorjeti, od prvog trena za tobom žeđam.
slika
slika
Avatar
Matilda
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 453
Pridružen/a: 11 pro 2002, 01:18

Re: Škola - redovna ili specijalna?

PostPostao/la martina mama » 18 sij 2011, 17:10

Lu, tvom muzu treba vremena da shvati neke stvari koje ti odavno znas. Pokusaj mu objasniti da od adriana ne bi bilo nista da se ti tu nisi maksimalno zalozila. Da si vjerovala misljenju struke, da ne biste uopce ni dosli do ovog pitanja.
Imam bilsku prijateljicu koja je u istoj situaciji kao ti s malom razlikom sto se njen muz aktivno ukljucio i rad s djetetom. Meni ga je divno vidjeti kako gori za svaki mali uspjeh koji dijete ostvari. On je taj koji je preuzeo razgovore u skoli. Cudo. Obozavam ga samo radi toga. Da bi te tvoj miz doslovno razumio vezano uz adriana, mora se vise ukljuciti. Mozda govorim o utopiji, ali nema druge nego probati sam pa onda reci sto mislis.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron