Sada je: 26 tra 2024, 10:25.

VEP pretraga u Klaićevoj

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la Fantasy » 09 ruj 2011, 16:25

Molim mame koje su radile ovu pretragu da mi malo opišu kako se radi, treba li dijete biti budno, surađivati, koliko traje i sl.? Nisam baš sigurna ni jesam li shvatila što se njom otkriva :oops: , a ne uspijevam naći na netu.
Nama je rekla neuropedijatrica prema nalazu MR-a rekla da bi bilo dobro da to provjerimo, ali nije hitno, i da bi onda trebalo pratiti npr. jednom godišnje kako teče razvoj. Ja doduše nemam dojam da mala ima ikakvih problema sa vidom ili sa precepcijom jer sve prepoznaje i kuži.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la nora28 » 10 ruj 2011, 10:20

Fantasy, moja Eva je odradila tu pretragu na Rebru. Uradili smo je zbog sumnje na demijelinizaciju. Evo ti ukratko objašnjenja:
Vidno evociranim potencijalima se mjeri brzina provođenja osjetnog podražaja od oka prema mozgu.
Ispitivanje VEP-a provodi se tako da bolesnik sjedi u zamračenoj i od zvukova izolirnoj prostoriji i gleda televizijski ekran na kojemu je prikazana šahovska ploča. Crni i bijeli kvadratići na ploči naizmjence svijetle u određenim vremenskim razmacima, što je osjetni podražaj koji u vidu električnog impulsa putuje od oka prema mozgu. Na glavu se postave elektrode koje prate i registriraju te električne impulse do dolaska u zatiljni moždani režanj, gdje se tada podražaji svjesno prepoznaju. Svako se oko ispituje zasebno. Pri tome je važno da osoba koja inače nosi naočale ili leće ispitivanje učini s njima.
Eva je u toj izoliranoj sobi bila sama sa sestrom koja je provodila pretragu, bila je mirna pa sam je ja čekala vani. Trajalo je nešto više od pola sata koliko se sjećam. Na sreću, nalaz je bio uredan. I ne zaboravite ponijeti naočalice ako ih nosi.
E. 2001.
L. 2012.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la Fantasy » 10 ruj 2011, 16:19

Hvala nora! Ne nosimo naočalice, doktorica nam je rekla da se može i u spavanju odraditi, pa me zanima ta verzija, jer moja nema šanse da ostane sama s novom osobom i surađuje, ona bude samo tulila. Ili bolje da pričekamo da se malo socijalizira, jer je turbo osjetljiva i ne podnosi kute i bolnice.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la nadicab » 10 ruj 2011, 22:38

u Klaićevoj je to drugačije - dijete leži u mračnoj sobi na stolu, prikopčaju mu elektrode na glavi i puštaju mu svjetlost; prvo je jedno oko zatvoreno, a drugi put drugo. Cijela priča traje oko 20 min. Pomalo liči na EEG jer dijete treba biti mirno
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la flipper » 11 ruj 2011, 07:38

Mi smo to na Rebru odradili u spavanju jer niti moj Luka to ne bi mogao izvesti ovako i mogla sam biti s njim u prostoriji. Kod nas je bilo isto ovako kako je Nadica opisala u mračnoj prostoriji sa elektrodama na glavi, oko prekriju puštaju mu svjetlost zatim taj povez preko oka stave na drugo oko i ponovno svjetlost.
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la Fantasy » 11 ruj 2011, 12:22

Ok hvala, cure. Zanima me još samo jesu li vam išta otkrili tom pretragom, neka odstupanja ili nešto i ako jesu kako se to manifestira?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la nadicab » 11 ruj 2011, 17:43

tja, nama je VEP potrvrdio sljepoću na desnom oku i slabu provodnost signala na lijevom
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la pepinamama » 12 ruj 2011, 18:23

I nama,putem VEPa potvrđena dijagnoza ROP 5-sljepoća na oba oka,a pretrage rađene u Klaićevoj kako je Nadica opisala.
Avatar
pepinamama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 kol 2011, 11:08

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la Fantasy » 12 ruj 2011, 19:45

Žao mi je. Ali vi ste to onda radili kad su bili bebe? Mi nemamo nikakvih očitih problema s vidom pa mi se ne da malu vući na bespotrebnu pretragu...
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la nadicab » 13 ruj 2011, 09:56

ne, nismo radili njemu kao beba jer tada Klaićeva to nije niti imala. Radila sam pred cca 2 godine.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: VEP pretraga u Klaićevoj

PostPostao/la hellokitty » 05 lis 2011, 22:45

Mi smo radili Vep u Klaićevoj 2 puta. Prvi put je L. imala 5mj. (korigirano 1,5mj), a drugi put s 8mj (kor.4,5 mj.). Ja sam bila s njom, u početku je plakala, pa sam joj tiho pričala i pjevala, jedno vrijeme je bila mirna, a jedno vrijeme je spavala. Nalazi su oba puta bili u redu, pa više nismo morali ići.
hellokitty
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 98
Pridružen/a: 02 svi 2010, 18:12


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.