Sada je: 16 tra 2024, 06:15.

PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la nadicab » 30 ruj 2011, 15:24

Dobila u mailu
Poštovani,

Zadovoljstvo nam je najaviti PRVU HRVATSKU KONFERENCIJU ZA DIR/FLOORTIME
koja će se održati u Zagrebu dana 05 i 06 studenog 2011. godine (subota i nedjelja).

Predavači su Jake Greenspan i Tim Bleecker osnivači i direktori THE FLOORTIME™, USA,

U privitku Vam dostavljamo Poziv na konferenciju, Program konferencije i Prijavnicu.

Slobodno proslijedite predmetne materijale roditeljima, stručnjacima i svima ostalima
za koje smatrate da bi bili zainteresirani prisustvovati na istoj.


S poštovanjem,

„DIRA“, Udruga za pomoć djeci s poteškoćama u razvoju i poticanje harmoničnog razvoja djece i mladih



Kontakt i informacije:
http://www.dira.hr
info@dira.hr

tel. 098700841 Ana-marija Dujmović Roksandić, predsjednica Udruge
tel. 0915347822 Belinda Dobrec, dopredsjednica Udruge
tel. 01 4816074 Udruga, sjedište
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Fantasy » 30 ruj 2011, 16:56

Jel taj Jake starog Greenspana sin :D ? Zvuči zanimljivo, odlično da se pokreće nešto i na planu problema spektra!
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la MBee » 30 ruj 2011, 18:56

Je, je, vidim da se na forumima šale da je dobar jer je tata testirao floortime na njemu :D

A predsjednica gore navedene Udruge je bila kod tate Greenspana (bila sam na njenom "predavanju").
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la lulamae » 01 lis 2011, 20:45

interesantno..bas me zanima..a gdje ce to tocno biti?
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la martina mama » 01 lis 2011, 23:45

I mene zanima ovaj seminar. Kolika je kotizacija? Di se odrzava?
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la MBee » 02 lis 2011, 08:31

05. i 06. studenog 2011. godine (subota i nedjelja) od 08.00 do 16.00 sati

Vodeći svjetski stručnjaci na području dječje razvojne psihologije, specijalizirani za DIR/FLOORTIME™, Jake GREENSPAN i Tim BLEECKER, direktori FLOORTIME CENTER, USA predavači su Prve hrvatske konferencije za DIR/FLOORTIME. Tijekom dva dana interaktivnih predavanja i videoprikaza slučajeva izložiti će teoriju i praksu jedinstvenog pristupa u radu s djecom teškoćama u razvoju. Od 1998. godine Jake Greenspan i Tim Bleeker radili su pod mentorstvom Dr. Stanleya Greenspana, jednog od vodećih dječjih psihijatara suvremenog doba na području rane intervencije i razvojnih poremećaja, autora mnogih knjiga i priručnika od kojih su mnoge prevedene na hrvatski jezik. Tim Bleecker je znanstvenik i specijalist za područja okupacijske, govorne i vizualno-spacijalne terapije, na doktoratu Infancy and Early Childhood Mental Health and Development Disorders. Jake Greenspan zajedno je sa Dr. Stanleyem Greenspanom kooautor knjige Overcoming ADHD: Helping Your Child Become Calm, Engaged, and Focused; predsjednik je odbora Board for All The Difference Inc., osnivač Creative Minds Public Charter School i član odbora Autism in Brief.

Danas Jake Greenspan i Tim Bleeker vode The Floortime Center™, kliniku stvorenu od strane Dr. Stanleya Greenspana, jedinu kliniku na svijetu koja provodi The Greenspan Floortime Pristup™. Od početka rada The Floortime Center™, 2004.godine, direktori Jake Greenspan and Tim Bleecker, radili su sa više od 1000 obitelji i održali mnoštvo predavanja o The Greenspan Floortime Pristupu™, prenoseći doktrinu Dr. Stanleya Greenspana po cijelome svijetu.



Prijava sudionika

Registracija: prijave i uplate kotizacija do 20.10.2011.

Kotizacija: 1.500,00 kn

Kotizacija uključuje: sudjelovanje u dvodnevnoj konferenciji, prevođenje na hrvatski jezik, pisane materijale na hrvatskom jeziku, ručak, osvježenja tijekom pauze, certifikat

Kotizacija se uplaćuje na žiro račun Udruge DIRA kod Raiffaisen Bank :2484008-1105661914 pozivom na broj 0506. Prilikom uplate, molimo da bude naznačeno ime i prezime sudionika za kojeg se vrši uplata.

Mjesto održavanja: Centar za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“, Ulica Vladimira Nazora 47, Zagreb (link na stranicu Centra, na dio Kako do nas) (google maps) Program i ostale informacije u svezi konferencije možete preuzeti na web stranici http://www.dira.hr Kontakt: email: dira@dira.hr

Broj telefona za informacije: 098 700 841, 091 534 7822

PROGRAM KONFERENCIJE:

1. DAN: Subota, 5.11.2011.
Basic Introduction to DIR/Floortime (9:00 to 12:00)
Uvod u DIR/Floortime
• Pregled DIR modela (Developmental, Individual differences, Relationship-based/Razvojno Indvidualni na Odnosu bazirani Model) I kako isti identificira funkcionalno emocionalni razvoj djeteta (The Learning Tree)
• Prikaz pojedinačnih funkcionalno emocionalnih razvojnih nivoa uz video primjere djece određenog razvojnog profila
• Integracija senzoričkog sistema i drugih područja procesiranja unutar DIR modela
• Uloga i odgovornost osoba uključenih u život i rad s djecom s poteškoćama u razvoju i njihovi pojedinačni odnosi: učitelj/dijete, roditelj/dijete i terapeut/dijete
• Tipovi okruženja neophodnih za rad s djecom različite dobi i razvojnih nivoa
Ručak (12:00 do 13:00)

Intervencije i strategije (13:00 do 16:00)

• Osnovni principa Floortimea i strategije interakcija sa djecom različitih razvojnih nivoa uz video primjere Floortime tehnika
• Poticanje socijalne interakcije s vršnjacima

2. dan: nedjelja, 6.11.2011.
Česte poteškoće (9:00 do 12:00)

• Problemi vezani uz spori napredak ili bez napretka
• Agresija i negativna ponašanja
• Skriptiranje ili repetativna ponašanja
• Ostale prepreke koje ometaju razvoj

Ručak (12:00 do 13:00)
Prikaz slučajeva (13:00 to 16:00)

• Analiza video primjera u svrhu boljeg razumijevanja sposbnosti procesiranja, razvojnjih miljokaza i njihove identifikacije.
• Analiza metoda i tehnika za interakciju sa djecom na različitim razvojnim miljokazima uz otvorenu diskusiju o metodama poticanja interakcije
• Pitanja i odgovori
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la MBee » 11 lis 2011, 22:02

S obzirom na veliki interes za sudjelovanjem na PRVOJ HRVATSKOJ KONFERENCIJI ZA DIR/FLOORTIME, promijenilo se mjesto održavanja iste tako da novo glasi:

Hotel Regent Esplanade Zagreb
Mihanovićeva 1
10 000 Zagreb
Dvorana Club 1 koja se nalazi na etaži -1 hotela
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la martina mama » 11 lis 2011, 23:47

Iskreno zavidim svima koji su u mogucnosti sudjelovati
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la lulamae » 12 lis 2011, 15:19

meni je to prepreskupo....
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la nadicab » 12 lis 2011, 17:00

je, preskupo je za roditelja koje to znanje koristi samo na svom djetetu; trebali su ipak za roditelje staviti drugačiju cijenu
A s druge strane, naša djecu su već prevelika i preistrenirana za dobrobit floor time
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 13 lis 2011, 21:51

ja idem...meni je to jako važno..
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la bebaimama » 14 lis 2011, 07:07

Ja bih jako voljela ići, ali trenutno mi je nekako previše za izdvojit toliki iznos
....vjerujem da je nekoj ustanovi to lakše platiti, ali sve jedno je to preskupo
....mislim da bi puno roditelja htjelo to naučiti "u živo"
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la nadicab » 14 lis 2011, 11:40

Plava, budeš podijelila neke crtice s nama? :mrgreen
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 14 lis 2011, 15:41

nadicab je napisao/la:Plava, budeš podijelila neke crtice s nama? :mrgreen


samo ak budete dobre :mrgreen :mrgreen
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la lulamae » 14 lis 2011, 23:45

hehehehehe...
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 15 lis 2011, 00:44

ozbiljno mislim...ne smješkaj se.. ;)
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la nadicab » 17 lis 2011, 09:19

:buket
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la TalaB » 06 stu 2011, 23:37

I....jel bio tko?
LARA 17.03.2004.
PATRIK 05.05.2009.
Avatar
TalaB
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 254
Pridružen/a: 01 pro 2005, 23:41
Lokacija: Zagreb

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 07 stu 2011, 00:46

Bila sam ja...konferencija je bila izvrsna, preko 300 učesnika, tražilo se mjesto više..
Predavači su izvrsni stručnjaci, koji su na jednostavan način prezentirali bit Floortimea kao metode koja koristi svim živim bićima kako bi se pravilno razvila. Djeci sa teškoćama pruža pomoć u tom razvoju kroz DIR program..Nakon prikaza teorije, prezentirali su nam hrpu video snimaka njihove djece s kojom su radili i rade još.. djece koja su trebala biti smještena u institucije kao "otpisana" a ta ista djeca su napredovala iznenađujuće, pohađaju škole, funkcioniraju u svojim okruženjima i što je najvažnije sretni su i nasmijani.
Jako poučn predavanje. Ja osobno sam izuzetno i ugodno iznenađena. Emocije su me preplavile u potpunosti, tako da sam se u trenucima i plakala i smijala..u puno segmenata sam smjestila svog sina i danas imam potvrdu da nisam pogrješila više nego što je to ustvari normalno. Sve pogreške u radu su potpuno normalne i kad bi sve išlo ko po špagi mom sinu nebi trebala rehabilitacija..
Prepisala sam neke djelove konferencije, tj bilješke koje sam uspjela pohvatati..
Slijedeća Konferencija će biti uskoro možda već u proljeće slijedeće godine.

RJEŠAVANJE PROBLEMA ZA VRIJEME FLOORTIMEA
Sagledavanje nekih od uobičajenih izazova s kojima se susreću roditelji i terapeuti
provodeći Floortime.

Tipovi problema:
Izbjegavanje, samostimulirajuća ponašanja, tantrumi, agresija, skripitranje i nelogično
i nepovezano izražavanje.

Izbjegavanje, (kad dijete ode prilikom interakcije)
uzroci
1. - stres zbog senzornih ili emocionalnih podražaja
- preopterečenost zvučnim, vidnim, mirisnim, dodirnim ili okusnim podražajima iz okoline
-iskusiti negativnu emociju, kao što je frustracija, izazvanu prevelikim zahtjevima tijekom interakcije
2. - traženje senzornih podražaja trčanjem ili skakanjem ili udaranjem u zid ili valjanjem po podu i sl.
rješenja
-pojačati aktivnost da bi pridobili dijete
-prilagoditi okruženje kako bi bilo umirujuće preosjetljivom djetetu
-umanjiti zahtjeve tijekom interakcije
-priskrbiti ugodne senzorne podražaje (čvrsti zagrljaj, maženje, ljuljuškanje, pjevušenje)
-razigrano ometati dijete

Samostimulirajuća ponašanja (ubrzano dudanje dude ili prsta, hodanje u krug, vrtnja i sl.)
uzroci
- sami traže senzorne podražaje
- pokušavaju se umiriti zbog emocionalnog ili senzornog stresa
- umor

rješenja
- pružanje slićnog senzornog podražaja kroz interakciju
- ukloniti stres ili dijete iz takvog okruženja (biti oprezan i izbjegavati okruženja koja potiču stres)
-voditi računa o tome da je dijete odmorno i konstantno regulirano

Tanturmi (ispadi bijesa)
uzroci
- senzorno pretjerano stimulirajuće okruženje
-emocionalno prezahtjevno okruženje
-umor uz senzorni ili emocionalni okidač

rješenja
- biti vrlo umirujući i nježni, kao što bi bili prema maloj bebi
-dok umirujete dijete, omogučite mu proprioceptivni podražaj (pritisak rukama po tijelu ili pritisak na njegovo cijelo tijelo, polagano i ritmično
- odvesti dijete u mirnije ili neutralnije okruženje (u tamniji dio sobe npr. i biti uz njega)

Agresija
uzroci
-preplavljujuće emocije udružene s traženjem senzornih podražaja (posebno proprioceptivnih)
-emocije se mogu stimulirati prevelikim izazovima, umorom, nedostatkom potpore i ugode
-modeliranje impulzivnog ili agresivnog ponašanja

rješenja
-ostati smireni, postaviti jasne granice
-fizički obuzdati dijete samo kad može ozlijediti sebe ili druge
-stvoriti mirno kućno okruženje u dogovoru s roditeljima (ukoliko je potrebno roditelji će potražiti dodatnu stručnu pomoć za djetetovo agresivno ponašanje)

Skriptiranje(kad dijete napamet nauči djelove crtića, pjesme filmova i to stalno ponavlja ili kad maše rukama nekontrolirano ili sjedi i ljulja se naprijed nazad)
uzroci
-samozaokupljenost vlastitim svijetom zbog vanjskih stresora
-osjećaj lakoće pri korištenju tuđih ideja u komunikaciji
-korištenje pamćenja umjesto kreativnosti prilikom izražavanja

rješenja
-umiriti dijete i pomoći mu da pažnju preusmjeri na vanjski svijet
- uključiti se u skriptiranje i pomoći djetetu da postane fleksibilnije unutar skriptiranja
- ukloniti stresore ili ukloniti dijete iz okruženja

Važne napomene:
Djeca koja se bore sa agresijom moraju dobiti puno više ljubavi, topline, empatije jer oni u svom tijelu proživljavaju veliki stres i nemogu i neznaju to sprječiti i promjeniti..
Treba pronači uzrok -okidač agresije, jer djeca često nemogu opisati i reči što ih točno smeta, frustrira, možda osjećaju njima neizdrživu bol i nelagodu.. Važno je promatrati dijete i analizom događaja koji su prethodili agresiji (način igre, dali je bilo tiho ili bučno u prostoriji, hladno ili prevruće i sl, možda ručak kasni ili roditelj nije stigao na vrijeme, možda nemože obaviti neku interakciju ili npr zakopčati hlačice i sl.) Kad se pronađe uzrok promatra se senzorni sustav i na taj način se može pomoći djetetu.
I imajte na umu da su ti procesi teški i mogu dugo trajati.
Ako primjetite da se dijete puno kreče, trči skače i igra se na taj način (ali nije odsutno) ne treba ga sprječavati u tome jer na taj način stimulira vestibularni sustav i MORA se kretati, inače može postati agrsivno

Nelogično ili nepovezano izražavanje
uzroci
- teškoće pažnje
-prevelika stimulacija/uzbuđenje
-prevelika stimulacija/anksioznost
rješenja
-djelovati zbunjeno
-postavljati pitanja koja će pomoći uspostaviti logiku i redosljed
-smiriti i usporiti dijete te ga pitati kako se osjeća (nervozno ili uzbuđeno)

U završnim satima konferencije, predavači su odgovarali na pitanja, pa evo dolje su odgovori koje sam ja uspjela zapisati...
(ako je nešto krivo napisano nemojte zamjeriti)

---------------------------------------------------------------------------
Floortime treba provoditi svaki dan 6-7 puta po otprilike 15-20 min..
Sesija Floortimea može se produžiti i skratiti, ovisno o situaciji.
Ako se dijete puno ljulja i kreče, to je dobro za njega zbog stimulacije vestibularnog sustava.
Za floortime nije potrebno završiti tečaj senzoričke integracije, ali je nužno poznavati senzorički sustav tj znati kako on funkcionira.
Dijagnoze kod njih nisu važne jer ne promatraju djecu kroz njih.
U Floortimeu koriste vizualne podražaje za djete, jer mogu biti važni kao pomoć u razumijevnaju, npr slike, ali obavezno te slike povezuju sa emocijama.
Najvažnije je pružiti emocionalnu podršku djetetu.
Ako je dijete nedosljedno u odgovoru, ili mu je pitanje dosadno ili preteško. U tom slućaju postavljajte motivirajuća pitanja, ostavite više izbora za odgovor,. Najbolje po 2 odgovora od kojih jedan obavezno nek bude šaljiv-luckast.
Ne postoji dijete koje kroz kvalitetan program neće napredovati. Ali svako dijete ima svoj prag. Na krivulju učenja nemožemo utjecati, ali možemo utjecati na određeni intervencijski program. Svako dijete ima različit cilj prema kojem napreduje. Uvijek se može postići znatan napredak.
U kući organizirati druženje djece koja imaju različite senzoričke poremečaje kako bi se ona međusobno nadopunjavala.
Ne svaljivati krivnju na roditelje, već im pružiti podršku kako bi što bolje pomogli djetetu. Potrebna je suradnja roditelj-terapeut.
Nemaju ništa protiv terapijskih pasa uključenih u Floortime već, napominju da treba paziti na senzorne podražaje kao npr, alergija, kako nebi usporili djete i otežali mu napredak..
Kad igra postane repetativna, moramo povećati izazov kako bi igra postala nešto novo, tj trebamo proširiti aktivnost.

"Gledajte dijete, dijete vam treba biti prozor" dr. Greenspann

"espresso kava - afekt juice" Tim Blecker
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 07 stu 2011, 00:49

nadicab je napisao/la:Plava, budeš podijelila neke crtice s nama? :mrgreen


nadam se da budete zadovoljne...uvijek imam tremu pred vama... :lol
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 07 stu 2011, 01:02

E da još ću vam ispričati što me je rasplakalo..
Gledali smo filmić djeteta oko 26 mj. koje je imalo dudu u ustima, sa majkom je došao po "pomoć"...kretao se je puzajući kroz prostoriju u krug, povremeno bi se digao i otišao na jedan krevet (neki mekani ispunjen nečim šuškavim) gdje bi malo legao, poskočio. Majka ga je pokušavala animirati u igru, ali on nije obračao pažnju, ona je dosta govorila i ispitivala a on se svaki put povlačio...puzao kroz sobu, povremeno se digao pa hodao pa na krevet pa opet u krug...u jednom trenu ga je majka uspjela dobiti u interakciju oko tunela, ali samo na kratko..
Zatim smo mi morali analizirati video.. ja sam u tom djetetu prepoznala svog Domija, koji je isto tako se ponašao, ali nije se kretao u tolikoj mjeri...Predavači su pitali što je to mogla majka napraviti da bi potaknula djete na interakciju i igru i dobila združenu pažnju...
Ja sam doslovno izgorila..svi su odgovarali a ja nisam mogla doči na red...i na kraju kad je meni dao priliku da odgovorim rekla sam da sam ja u našem slućaju uzela svom sinu dudu iz usta i njome poticala interakciju i igru sve dok nisam dobila kontakt očima, združenu pažnju i osmjeh...suze su mi potekla..tako sam viknula "duda" da je predavač dva puta ponovio "what did you say' duda, duda" i rekao je da sam sigurno gledala video... :lol ...zatim je pustio ostatak filmića u kojem daje naputak mami da uzme djetetu dudu i da ga pokuša aktivirati na taj način...
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la martina mama » 07 stu 2011, 03:09

I meni su krenule suze. Bravo, Plava!!!
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la nadicab » 07 stu 2011, 09:31

:kiss i za tvoje emocije i za prenos zapažanja :grligrli
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la flipper » 07 stu 2011, 09:53

Super Plava!
Tako bi htjela na sljedeću ako uspijem.
Imati ću to na umu i svaki mjesec staviti koji novčić sa strane za konferenciju.
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Daisy » 07 stu 2011, 17:07

Plava :hug
Sve dok dišem, nadam se!
Avatar
Daisy
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 237
Pridružen/a: 29 ožu 2005, 19:16
Lokacija: Čvrsto na zemlji!

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Nana1971 » 07 stu 2011, 17:13

danas je u jutarnjem veliki članak o floortime metodi; str. 16 (ne mogu ga naći na webu, vjerojatno jos nije stavljen)
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 08 stu 2011, 16:39

http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... ovar.png/#
http://imageshack.us/photo/my-images/21 ... lova1.png/

nije bilo moguće obuhvatiti članak drugačije...
na drugoj slici nedostaje jedna "Silver" plavuša..
a usput da znate ova je slika uslikana u "Silveru" u prostoriji za SI sa terapijskim psima... :luv
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 10 stu 2011, 00:12

Mi radiomo punom parom...jučer je sat vremena radio sa našom defektologicom floortime...bio je nervozan nakon buđenja ali je sve ispao super, i onda navečer sa mnom kad sam stigla doma nakon vježbi...i to nam je bilo super...sat vremena interakcije pune vrištećeg smjeha i trčanja po boravku...danas ista stvar ali je nakon sat vremena imao ispad bijesa...jedva smo se umirli...valjda nam je previše bila bučna igra...
jučer smo se igrali u tunelu i oko njega sa Gitom.psom i bez nje, gađali se jastucima, imitirali psa, tražili sakriveni mobitel i na kraju se odigrali doktora, pipao me je po čelu, mjerio temperaturu, bratu je slušao pluća i gledao grlo, zatim je donesao četkicu za zube i onda smo prali zube...
danas smo krenuli sa tunelom i Gitom, zatim smo se igrali skrivanja mobitela, pa sam se ja sakrila ispod deke, zatim smo imali kazališnu predstavu a u glavnim ulogama su bili medo dinosaur i neki leteči dinosaur..bio je presretan, na kraju smo vozili autiće kroz garažu i gađali se jastucima...bilo je vjerojatno preglasno jer je počeo štipati i ond je nastupio ispad, morala sam ga čvrsto stisnuti i čekati da se umiri...
ogrebao je tatu do krvi i kad je vidio da curi krv, onda je prstom upro u to i pokazivao meni, onda sam pitala jel idemo po maramicu, pa smo išli u kuhinju namočiti papirnati ručnik i onda je držao tati na "rani" i grlio ga i dao mu puse...
od danas imamo 2 rečenicu od 3 riječi... "deda bok pusa".
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 10 stu 2011, 00:22

Jel ovo ima već negdje? Ako ima obrišite...

DIR/FLOORTIME
DIR model-model rada s djecom koje imaju teškoće u razvoju
Izvor: S.I.Greenspan, dr.med., klinički profesor psihijatrije, bihevioralnih znanosti i pedijatrije, S.Wieder, autori knjige:Dijete s posebnim potrebama
DIR model (The Developmental, Individual Difference, Relationship-based model) je jedan od novijih, manje poznatih modela rada koji može poslužiti roditeljima i terapeutima kao okvir za stvaranje individualnog programa za svako dijete.
Ovaj model najviše se koristi u radu s djecom s autizmom, međutim namijenjen je svakom djetetu koje ima teškoće u razvoju. Ovaj način poticanja razvoja djeteta ne podupire čisto mehaničko pamćenje novih pojmova, već pomaže djetetu da kroz svakodnevne interakcije sa svojim roditeljima i ostalim ljudima nauči više o sebi i svijetu oko sebe.

DIR model uključuje ove važne komponente i tijekom rada s djetetom radimo na sve tri komponente istovremeno:
D(Developmental= razvojni)
Svako dijete savladava miljokaze emocionalnog, socijalnog i intelektualnog razvoja. Prva tri miljokaza označavaju djetetovu sposobnost da doživi svijet oko sebe i pritom ostane smireno i zainteresirano te da ostvari odnos sa svojim najbližima te komunicira s njima. Ostali miljokazi označavaju sposobnost djeteta da komunicira na složeniji način sa svojom okolino te pritom iskazuje svoje emocionalne ideje, razmišlja na logičan način te konačno da razmišlja o sebi na reflektivan način.
I(Individual differences= individualne razlike)
Ovaj dio modela naglašava da je svako dijete različito te ima jedinstveni način na koji prima, obrađuje i odgovara na raznorazne senzoričke podražaje iz svoje okoline, kao što su zvuk i dodir te planiranje svojih radnji. Postoje djeca koja su preosjetljiva na zvuk ili pak nedovoljno osjetljiva na dodir. Važno je upoznati individualni profil svakog djeteta s kojim se radi.
R(Relationship-based= utemeljen na odnosima)
Kako bi dijete savladavalo miljokaze potrebni su mu odnosi sa roditeljima, terapeutima, vršnjacima i ostalima, koji usmjeravaju ove na emocijama utemeljene interakcije ovisno o djetetovom individualnom profilu, njegovim slabim i jakim stranama. Emocije imaju ulogu vođe i upravljaju čitavim mentalnim timom te stoga nije potrebno da radimo na svakom djetetovom području razvoja zasebno. Dijete koje sudjeluje u dvosmjernoj komunikaciji sa svojom majkom s namjerom razvija svoje govorne vještine, ali ujedno i motoričke, perceptivne, senzoričke, kognitivne, socijalne. Specifična tehnika ovog modela je Floortime.

Osnovne smjernice za roditelje koji žele provoditi Floortime tehniku:
• Floortime doslovno u prijevodu znači „vrijeme na podu“, međutim nije pravilo da se seanse uvijek moraju održavati na podu.
• Odvojite 30 minuta kada se nesmetano možete posvetiti svome djetetu! Najčešće je potrebno provesti više takvih seansi tijekom dana kako bi dijete napredovalo.
• Slijedite djetetovo vodstvo! Nemojte nametati igračke ili način igre, već se priključite djetetu u onome što on trenutno radi (ako npr. stoji kod prozora i gleda van, pridružite mu se, komentirajte ono što vidite).
• Budite aktivni sudionik igre! Možete glumiti da ste jedan od likova u igri, možete pokušati razigrano prepriječiti put djetetovom autiću ili se jednostavno praviti da ne razumijete djetetove upute kako bi ga potaknuli da jasno pokaže što želi od Vas.
• Suosjećajte s emocijama svojeg djeteta! Važno je prilagoditi se raspoloženju svojeg djeteta i gestama, uzvicima i govorom mu pokazati da suosjećate s njim. Usklicima ili uzdasima komentirajte djetetove uspjehe i neuspjehe, ono što mu se trenutno događa.
• Uskladite se sa djetetovim stupnjem razvoja! Tek kada je dijete spremno možete razmjenjivati ideje u maštovitoj igri, voditi razgovore, a do tada se usredotočite na zadržavanje djetetove pažnje, na poticanje njegove angažiranosti, stvaranje bliskog odnosa, komunikaciju gestama.
• Budite svjesni svojih emocija! Odaberite vrijeme kada ste dobre volje. Tijekom igre pokušajte zadržati opušteno raspoloženje i biti strpljivi. Imajte na umu da dijete daje najbolje od sebe, da se ponaša u granicama svojih trenutnih sposobnosti. Važno je da dijete razigrano privlačite u interaktivnu igru, jer nitko se ne bi htio igrati nekim tko naređuje, optužuje ili je jako nestrpljiv.
Dr. Stanely Greenspan utemeljio je ovaj model rada s djecom s teškoćama u razvoju. On smatra da su emocije jako važne te da one daju smjer našem djelovanju i smisao našim doživljajima. Emocije kao temelj učenja omogućuju da kontroliramo ponašanje, rješavamo probleme, mislimo, pohranjujemo i organiziramo svoja iskustva. Emocije nam stoga omogućuju da zapamtimo što smo doživjeli u jednoj situaciji i primijenimo isto u drugoj, a to je bit učenja.
Stoga je naša zadaća kao roditelja i terapeuta stvoriti okolnosti u kojima dijete može napredovati i kroz jedan blizak odnos poticati dijete da dosegne najveći stupanj sposobnosti koji mu omogućuje njegova biološka podloga.




Floor-time je intenzivan intervencijski program koji se temelji na djetetovom profilu, a razradio ga je dr.med. Stanley I. Greenspan. Ključ floor-timea je interakcija, roditelji i terapeuti su doslovno i figurativno uključeni u interakcije s djetetom na načine koji potiču 6 emocionalnih miljokaza:

1. Dvostruka sposobnost interesirana za prizore, zvukove i osjete iz okoline te sposobnost samosmirivanja;
2. Sposobnost uključivanja u odnose s drugim ljudima - intimnost;
3. Sposobnost uključivanja u dvosmjernu komunikaciju;
4. Sposobnost stvaranja kompleksnih gesta te nizanja serijski povezanih radnji u razrađeni i promišljeni slijed rješavanja problemskog zadatka;
5. Sposobnost stvaranja ideja - emocionalne ideje;
6. Sposobnost građenja mostova između ideja kako bi one postale stvarne i logične - emocionalno razmišljanje).
Floor-time je, zapravo, 20-30minutno razdoblje u kojem vi i vaše dijete sjedite na podu, družite se i igrate. Od obične igre razlikuje ga to da vi u njemu imate razvojnu ulogu. Ta je uloga da budete djetetov vrlo aktivan partner u igri. Vaš je zadatak slijediti njegovo vodstvo i igrati se svega što ga zanima, ali na takav način da ga potiče na interakcije s vama. Npr., ako dijete želi voziti autiće, vi vozite autiće zajedno s njim, nudite mu brži autić ili nudite utrku, sudarajte svoj autić s njegovim - dajte sve od sebe da stvorite interakciju. Npr., kada je dijete potpuno usredotočeno na igračku konjića i izbjegava ponudu da vaš konjić razgovara s njegovim te se počinje udaljavati, vi i vaš konjić možete mu prepriječiti put, izazivajući ga da pregovara gestama i/ili riječima i tako da izazivati da otvara i zatvara više komunikacijskih cikljusa. Ne djelujte paralelno s njim, nego se nadograđujte na njegovo djelovanje.
Neka djeca s teškoćama u razvoju se rukama i nogama bore da ih ostave na miru. Da bi stvorili interakciju, možda ćete ga morati razigrano ometati - doslovce mu stajati na putu. Ali s vremenom, dijete će početi predosjećati vaše inicijative i čak ih voljeti. Kada se to jednom dogodi, moći ćete proširivati interakcije i razigrano ga podbadati da zatvara mnoštvo komunikacijskih ciklusa.
Gdje započeti? Svrha floor-timea je pomoći vašem djeteto da postupno ovlada emocionalnim miljokaziva u sustavnom redoslijedu, počinjući od najranijeg nesvladanog miljokaza. Za mnogu djecu s posebnim potrebama to znači započeti od sposobnosti smirivanja, usredotočavanja i intimnosti. Teško je početi raditi s tako osnovnom sposobnošću kada dijete ima dvije, tri ili više godina. Pojavljuje se iskušenje da umjesto toga radimo na jezičnim vještinama, prepoznavanju boje ili ne nekim drugim vještinama u skladu s dobi. Ali takav pristup nije efikasan. Svaki miljokaz predstavlja temelj za slijedeći. Ako vaše dijete ima ozbiljnih problema u ponašanju - udara glavom, ima bijesne napadaje, repetitivno otvara i zatvara vrata, trebate raditi na tim ponašanjima radi njegove sigurnosti, ali je važno imati na umu primarni cilj.

Smjernice za floor-time:

1. Odaberite situaciju kada ste sigurni da mu možete posvetiti 20 do 30 minuta bez prekida.
2. Pokušajte održati strpljenje i opuštenost.
3. Suosjećajte s emocionalnim tonom vašeg djeteta.
4. Budite svjesni vlasitih osjećaja.
5. Kontrolirajte ton svojeg glasa i geste.
6. Slijedite djetetovo vodstvo i sudjelujte.
7. Uskladite se s djetetovim višestrukim razvojnim stupnjevima.
8. Udaranje, razbijanje ili ozlijeđivanje su zabranjeni.

Kako često? Optimalno je provoditi 6-10 seansi floor-timea dnevno po 20-30 minuta. Cijela obitelj može provoditi floor-time, roditelji, braća, sestre, studenti, susjedi...
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: PRVA HRVATSKA KONFERENCIAU ZA DIR/FLOORTIME

PostPostao/la Plava » 20 sij 2012, 08:52

plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron