Sada je: 14 svi 2024, 04:49.

EU i naša djeca

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

EU i naša djeca

PostPostao/la Sanja » 24 sij 2012, 08:21

Što mislite hoće li na biti bolje za djecu ili gore? Znam da EU ne poznaje rad u polovici radnog vremena, al djeca imaju puno bolje uvijete u školama.
Rasprava je otvorena :D
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la martina mama » 24 sij 2012, 08:33

Za sada nisu trazili mijenjanje tog dijela Zakona o radu. Sve dok je taj Zakon na snazi, srv ce postojati. To je ono sto znamo. Dalje ce se vidjeti. Iskreno, nemam strahove od eu. Vise od nasih i sta ce im pasti na pamet.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la Dinkic » 24 sij 2012, 10:26

Sto se tice skola u EU mislim da je vrlo saroliko od zemlje do zemlje su velike razlike. Dok neke zemlje imaju recimo rjeseno pitanje pomocnika u nastavi kroz sve zakone (Italija, UK, Irska, cujem i Ceska) neke uopce ne poznaju ovaj oblik potpore u skoli (Austrija, Njemacka, pa nove kao sto je Poljska), a i susjedna Slovenija ima samo za djecu s motorickim teskocama.

Za dvadesetak dana cemo se naci na jednom sastanku iz par zemalja uglavnom novih EU zemalja (Ceska, Slovacka, Poljska, Madjarska, Rumunjska, Slovenija) te Ukrajinom pa cu vam moci napisati i detalje jer za neke zemlje znam nacelno pa onda bolje da jos ne pisem.

Isto tako socijalni dio je razlicitim od zemlje od zemlje.
F 15.12.2000.
"Kada Bog ima za tebe plan onda su svi tvoji planovi samo zrnca pijeska na obali morskoj."
Avatar
Dinkic
kraljevna bez zrna graska
 
Postovi: 2411
Pridružen/a: 13 pro 2004, 18:21
Lokacija: Zagreb

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la Sanja » 26 sij 2012, 08:44

Obavezno nam javi :)
Avatar
Sanja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 06 lis 2002, 21:56
Lokacija: Varazdin-Split

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la MAJA Skopje » 29 sij 2012, 01:00

Mi nismo u EU, al volimo sprovodit evropske zakone. Od prosle godine je ukinuto 4 satno radno vreme.
Potrebna je jedna minuta da donesete odluku koja moze da vam promeni ostatak zivota, ali potreban je celi zivot da otkrijete dali je ta odluka bila pravi izbor.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la nadicab » 29 sij 2012, 14:28

Nisam baš sigurna da EU diktira količinu radnog vremena jer bi to bilo direktno uplitanje u načine reguliranja poslodavca - poznato je da u Evropi postoje različita vremena rada i da je pola radnog vremena jedan od načina da se smanji nezaposlenost.
Bratova žena je radila u Nizozemskoj pola radnog vremena.
S druge strane, ja bih bila sretna da radim puno radno vrijeme, a da mi država osigura odgovarajuću skrb za Denisa, a ne da ja sve moram plaćati i letati s jednog kraja grada na drugi s njime, doma još učiti s njime beskonačni broj sati itd.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la IRENA » 29 sij 2012, 14:51

nadice - mislim da nije upitno postojanje RV od 4 sata ili koliko već ( tzv. part time job) i to se uredjuje sa poslodavcem - on treba radnika za te i te poslove 4 sata dnevno i tako uredi odnos sa radnikom njihovim medjusobnim ugovorom. A što sa radnikovom preostalom polovicom - to se poslodavca ne tiče. Pitanje je kako ćemo zaštititi radnike koji sada rade SRV AKO poslodavac na tim radnim mjestima ne bude trebao nekog tko je " dostupan" 4 sata ? Ne znam kako je to za našu situaciju regulirano u EU ali biti će sigurno promjena u radnom zakonodavstvu ( dobrih, lošijih ??? ) i ne znam kako će se odraziti na roditelje na SRV poradi potrebe pojačane njege djeteta sa pp ... i kako će naša usklađena zakonska rješenja osigurati tu "zaštitu" roditelja kojem će poslodavac možda lakše dati otkaz temeljem poslodavčeve autonomije da kaže " na tim poslovima trebam imenicu na puno RV... ili nemam više potrebe za takvim radnim mjestom " :dunno
A ovo ti potpisujem u potpunosti "S druge strane, ja bih bila sretna da radim puno radno vrijeme, a da mi država osigura odgovarajuću skrb za Denisa, a ne da ja sve moram plaćati i letati s jednog kraja grada na drugi s njime, doma još učiti s njime beskonačni broj sati itd."
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: EU i naša djeca

PostPostao/la martina mama » 29 sij 2012, 23:54

Ja vec debelo osjecam to da moj poslodavac ne treba i ne zeli zaposlenike na pola radnog vremena. Jos ako nam skinu zakonsku zastitu, poslodavci ce na to samo pljesnuti.
Ovaj dio o osiguravanju uvjeta za osmosatno radno vrijeme potpisujem, al ne vjerujem da je moguce.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.