Sada je: 29 ožu 2024, 10:29.

Godina dana-dva sloga

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Godina dana-dva sloga

PostPostao/la MatiMokoš » 27 pro 2013, 19:25

Kao što i naslov kaže-sinko je prošao godinu dana, a izgovara samo dva sloga (ma i ba- varira duljinu slogova i tonalitet, sluh je u redu, reagira na zvukove i pokazuje rekciju-razumijevanje tuđeg govora).
Budući da je u trudnoći dijagnosticiran zastoj u rastu i da smo bivši vježbači, zanima me je li prerano za dizanje panike? Ili bismo trebali već sad tražiti uputnicu za logopeda? Samo da spomenem- svi nalazi su nakon poroda bili uredni i složili su se stručnjaci da se ipak nije radilo o zastoju nego o genetski manjoj bebi (ni sad nije gigant).
Inače, na Goljaku je neuroped. prije tri mjeseca rekla da su dva sloga ok, ali od tad se nismo, što se govora tiče, pomaknuli s mrtve točke. Motorički je sinko sad pravi zmaj koji se ne umara tako lako, hoda, penje se i stalno mu je uključen turbo pogon.
Ima li koja mama sličnih iskustava? Što mislite, trebamo li posjetiti logopeda? Ili ponovno ići na Goljak neuropedijatru? Ili jednostavno pričekatijoš neko vrijeme
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la alexandra » 27 pro 2013, 20:32

ne dizat paniku, za logopeda je još malo rano, neuropedijatar će mu dat još lufta pa mislim da se ne isplati ići. za potvrdu da primjereno razumije, pokazuje slike na zahtjev itd. možete sada otići na procjenu psihologa. to se obično radi oko prve godine. a za govor bi ja išla gledat oko 18. mjeseci, ako se u međuvremenu ne promijeni situacija.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la MatiMokoš » 27 pro 2013, 20:49

Slike ne pokazuje, ali plješće kad mu kažem bravo (a ne pokažem mu ja da plješće). Kad kažem joooj, lovi se za glavu, kad kažem ne ceri se od uha do uha i doda gas jer zna da ću ga maknuti sa stepenica/od koša za smeće/otvorenog ormara itd. Kad pitam gdje je duda-traži dudu po krevetu/sobi. Kad mu kažem sad ću te-počne bježati od mene... ima još primjera koji mi pokazuju da me razumije, ali nema npr. interesa za slikovnice ili da bi mi nešto pokazivao. To je ok ponašanje za godinu dana ili ne?
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la alexandra » 27 pro 2013, 21:32

nezainteresiranost za pokazivanje i slikovnice, ponekad, ALI SAMO PONEKAD, može pokazati malo hiperaktivnosti. ali ne nužno.

ono što mora s godinu dana - morao bi pokazivati prstom ono što hoće ili ono što mu imenuješ, ne nužno slikovnicu.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la nevenera » 27 pro 2013, 21:57

da se pribilježim i ja na temu
moj nema godinu, ima 20 mj. u govoru kasni za svima koje znamo. s tim da je tin, isto nedonošće u svoje vrijeme govorio puno više od bilo kojeg vršnjaka. teško ih je ne usporediti.
moj ne pokazuje u slikovnici ni dan danas. svi koji ga znaju ga opisuju kao iznimno hiperaktivnog.no zna pokazati što ga zanima. no ne nužno prstom uvijek već gleda u to (i vrišti) ili rukama poseže za tim. prstom zna pokazivati inače.
priča loše, slogove (ima korigirano 20 mj) - npr ne kaže pali nego pa, ne kaže pao nego opet pa, ne kaže makni se nego ma... neke riječi kaže kako jesu - ajde, daj-ali je jasno što želi reći. bar nama koji smo s njim. ovih je dana prvi put rekao rečenicu i
to di je tata.
mi smo bili kod neuropedijatra s 13 mj koji je pokazao zabrinutost zbog toga, sad čekamo opet pregled. rečeno je da je za logopeda rano.
kad sam tražila za njega vezano za govor- našla sam ovaj link http://www.ententini.hr/govor5.htm
Razvojni period od 1. do 2. godine
Receptivni govor (slušanje i razumijevanje)
zna pokazati neke dijelove tijela (zna gdje su prsti i nos)
sluša i razumije jednostavna pitanja i upute („Donesi medu“, „Gdje je mama?“, Poljubi bebu!“) (većinom razumije)
sluša kratke priče i voli pjesmice (pjesme da, kratke priče- max jedna do dvije rečenice jer se već diže i leti dalje)
pokazuje slike u kjnizi kada ih se imenuje (ne. ako ga pitam gdje je nešto kad gledamo slikovnice većinom uzme slikovnicu i nešto brblja sam i ode dalje)
Ekspresivni govor (glasanje i govorno izražavanje)
rječnik se proširuje („svaki dan po jedna nova riječ“) (ne, primjećuje napredak ali ne ovako nešto)
koristi upitne riječi („Što to?“, „Gdje zeko?“, „Ide pa-pa?“) (ne, tek sad je rekao di je tata, većinom bi riječ rekao upitnim tonom da skužimo da pita, npr tata?)
koristi rečenice od dvije riječi („još skakati“, „neće vode“, „tatin auto“) (ne)
koristi se različitim suglasnicima na pocetku riječi (da)
Znakovi upozorenja da nešto nije u redu:
dijete ne razumije jednostavne verbalne zapovijedi („donesi bebu“)
dijete ne pokazuje interes za govor i govorno izražavanje
dijete ne pokušava oponašati govor odraslih
koristi samo neverbalnu komunikaciju i pokazivanje predmeta , bez korištenja rijeci
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la Mala Bornica » 28 pro 2013, 11:06

Moj ima 26 mjeseci. Slikovnice su ga relativno nedavno pocele zanimati, sada pokazuje sta je sta na slici i voli da mu se cita. Ali tek od pred par mjeseci.
Prica malo, cak je i nazadovao, tj. pred mjesec dana je koristio neke rijeci koje vise ne koristi. Njegove recenice su 'ne mama' i slicno. Logoped u vrticu kaze da do trece godine ne treba brinuti. On sve razumije, pokazuje prstom i slicno. Zna nam objasniti sta hoce (ok, ne skizimo ga bas uvijek).
Svako malo se zabrinem pa bi ga vodila negdje (ni ne znam gdje) a onda se smirim.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15990
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la mamashnita od noje » 28 pro 2013, 19:21

slicno kao bornica.
moj ima dvije godine, govori sve u slogovima, tek nekoliko cijelih rijeci (mama, tata, baba...), tek od nedavno ima neke k'o fol recenice od maksimalno tri rijeci (ali sve rijeci su slogovi, osim ovih gore navedenih), ali prica kao navijen i mi ga doma sve kuzimo, naravno :lol
ja nekako nisam zabrinuta :dunno jer je full komunikativan, slikovnice obozava i citao ih je vec s nekih godinu dana, razumije sve, paznja mu je super, ukratko: sve stvari koje se navode kao znakovi upozorenja kod njega nisu prisutne.
ne brinem nimalo.
mozda bih trebala, ne znam, ali nekako znam da je sve ok.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la viki » 29 pro 2013, 18:38

- moja ima 16 mj., kaže mama, tata i baba, sve razumije šta joj se kaže, npr. da nešto donese ili slično, a kad nešto želi onda cvili :lebdi slikovnice je vrlo malo zanimaju :dunno ne zabrinjavam se još
Avatar
viki
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2490
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:11

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la MatiMokoš » 29 pro 2013, 21:03

Moj klinjo ništa ne pokazuje prstom. Ako ga pitam nešto -npr. gdje je lopta- gleda kamo se lopta otkotrljala, ali nema šanse da pokaže prstom.
Pokazivanje dijelova tijela ga isto baš ne zanima. Jučer mi je par puta pokazao gdje mu je nos, ali danas nema šanse da ta ponovi. :roll Slikovnice ga zanimaju-odlične su za jelo! Nema strpljenja za listanje- njegovo 'čitanje' podsjeća na kravicu iz čitanke za prvi razred (dva je lista pročitala/tri je lista progutala...)
Otela sam mu dudu varalicu preko dana (bio se totalno navukao na nju-a sad ju ima samo za spavanje) i otkad nema dudu više frflja-danas je čak 'rekao' tata. Jednom. I opet nema šanse da to ponovi. Baš mi voli tanjiti živce. Ja njemu kažem tata, a on na mene viče 'baba'. I ceri se od uha do uha, kao da me namjerno zafrkava. :zub
Nadam se da će biti sve ok i da šizim bezveze. Iako mi se sve više čini (sudeći prema mom kratkoročnom roditeljskom iskustvu) da biti majka podrazumijeva 'povremeno biti zabrinut'-najčešće bezveze.
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la Mala Bornica » 29 pro 2013, 21:45

E to sto jednom napravi/kaze pa ne zeli ponovite me izludjivalo. Jos to radi, ali me vise ne izludjuje ;).
Zbog malog tj. nikakvog interesa za slikovnice sam bila bas tuzna, ali eto promijenilo se :).

Ponavlja je rijeci za mnom? Jako rijetko i danas. Danas sam mu rekla nek rodjaku koji ga je zezao kaze 'suti i jedi!', rekao je 'mknmhg am-am!' :lol.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15990
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Godina dana-dva sloga

PostPostao/la Mihica » 29 pro 2013, 21:48

Moj sin je isto imao zastoj u rastu u 35.om tjednu trudnoće,da bi se rodio u 41.tj sa 2700 g,hitnim carskim ali hvala bogu nije imao nikakve probleme nakon toga, motorički vrlo napredan,prohodao sa 10,5 mjeseci,ali je prvu rečenicu progovorio sa 2,5 god. Sa godinu dana uopće nije pričao, mama je rekao sa 18 mj,da bi sa 2 god i nešto mjeseci išli u suvag na pregled. Točno se sjećam, kad ga je doktorica pitala kaj zna reći on je rekao ma-ma,ta-ta,de-da,ba-ta (baka),bi bi i tu tu
Dr je na to rekla da pričekamo još pol godine kad navrši 3 i ako tada bude isto da se opet javimo.otišli smo na more i dijete je propričalo,ko da je netko uključio on i krenuo je. Za koji tjedan će imati 4 godine,priča savršeno,ne tepa i ne priča bebasto,izgovara latinske nazive dinosaura bolje nego ja..
Pričekaj još neko vrijeme,dobro da si maknula dudu jer mislim da je i kod njega ta duda bila problem
slika
slika
Avatar
Mihica
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 543
Pridružen/a: 11 tra 2011, 20:50


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.