Sada je: 19 tra 2024, 09:08.

socijalizacija u vrtiću - imamo problem

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 09 tra 2014, 00:48

V je visokoslabovidan.
krenuo je u vrtić na jesen, u već formiranu grupu, kao padobranac.
do sad se činilo sve u redu, tete su ga jako hvalile, kao jako dobro dijete, da nemaju nikakvih problema s njim. samostalan je i jako dobar - njihove riječi svaki put kad pitam.
on je onaj zatvoreniji tip djeteta iz kojeg sve treba izvlačiti van.
istovremeno je doma postao sve "zločestiji". svaki naš, čak i blagi "ne" je završavao vikanjem, dernjanjem, bezobrazlukom... i to se tamo negdje od početka zime do sad samo pogoršavalo.
pomislila sam da nešto tu ne štima, nije mi bilo jasno kako u vrtiću može biti toliko dobar, a doma istovremeno, u istom danu, toliko zločest.
pomislila sam da se tamo možda previše trudi biti dobar, pa onda doma izbacuje to sve van.
a čini mi se da smo danas uspjeli izvući iz njega u čemu je zapravo stvar.

do sada, svaki put kada bi dolazili po njega, on bi bio sam, bilo unutra, bilo vani u dvorištu. ispitivala sam njega redovito je li se s nekim sprijateljio, imao je uvijek neke neodređene odgovore. nisam forsirala, da ne bi pomislio nešto krivo. tete su govorile, a i ja sam tako mislila, da je još rano da se uklopi, da će to već nekako s vremenom prirodno doći.
ali nije došlo, on je još uvijek tamo sam, cijelo vrijeme. npr. pitala sam ga danas je li se nekim igrao, rekao je ne, cijeli dan je sam svirao na instrumentima uz neke pjesme.
u zadnje vrijeme mi je počeo spominjati igračke "za one koji vide i za one koji ne vide", i da se on ne smije igrati npr. s legićima jer ne vidi i mogao bi ih izgubiti. a doma ima legiće, i najnormalnije se njima igra, dovoljno vidi da ih može pospremiti nakon igre, ne izgubi ih više nego neko drugo dijete - samo one koji odu pod kauč ili stol, to mu ja ili pokažem da pokupi, ili sama skupim.
mučilo me je to, ali svaki put kada bi ga pitali tko mu je rekao da se ne smije igrati, odgovor bi bio "nitko, moj mozak mi je to rekao". nekako ne vjerujem da bi mu to tete branile, nego sam posumnjala na drugu djecu.
danas smo jedva uspjeli izvući iz njega, nakon što je pričao to za sviranje, rekao je da mu djeca dozvole svirati, ali ne daju mu da se s njima igra, i da se igra s drugim igračkama. počeli su ga i zadirkivati, i valjda se sve to lagano skuplja u njemu. tamo šuti, igra se sasvim sam, a doma onda izbacuje sve te frustracije.
pitala sam ga zašto ne kaže teti kad ga netko zadirkuje, ili mu nešto ne da, rekao je da tete kažu da se ne smije tužakati, i da sve moraju riješiti sami među sobom.

mene je ovo strašno pogodilo, i nije mi to uopće stvar koju trebaju "riješiti sami međusobno", jer kada je o tome govorio, to nije bio normalni razgovor, nego opet vikanje i izbacivanje frustracija. počeo se derati i vikati na nas da o tome ne smijemo pitati tetu, a nije htio objasniti zašto ne smijemo.
u grupi je još jedna slijepa djevojčica, pričala sam s njezinom mamom, kod nje ista stvar. stalno joj brane da se igra s njima, čak i govore da ju ne vole jer ne vidi. ali ta mala ima jednu prijateljicu tamo s kojom se igra, i nije skroz sama. osim toga, često se posvađa ili potuče - znam da nije poželjno ponašanje, ali nekako mi djeluje bolje nego da trpi i guta u sebi. baš sam poželjela da se i on na bilo koji način pokuša izboriti za sebe, pa makar bilo frke, tučnjave svađe i vike :(

koji je smisao ovakve "socijalizacije"?
planiram ići tetama na razgovor, i zatražiti roditeljski. kako da im pristupim? što da kažem?
bojim se da bih mogla puknuti tamo, lupaju me trudnički hormoni i preosjetljiva sam, a kad se radi o njemu, mogla bih i gristi. čini mi se da one ne znaju, možda se i ne žele potruditi rješavati tu situaciju. a ja ne mogu promatrati sa strane mirne duše, i gledati kako se u njemu frustracije sve više skupljaju. osim toga, to su sve djeca njegove generacije, s barem pola njih će ići u razred (skoro svi pripadaju istoj školi, koja je mala i ima jedno ili dva odjeljenja godišnje). kako odgoj kreće od kuće, voljela bih da roditelji malo potaknu svoju djecu na drugačije ponašanje. htjela bih i da održimo u vrtiću neku radionicu, ali ne znam je li pametno da to odradimo mi, ili možda bolje netko neutralan, čije dijete nije u grupi.
a što s njim? kako da ga naučim da se malo izbori za sebe? da kad mu kažu da neka igračka nije za njega, da se suprotstavi?
jel da tražim savjet vrtićkog psihologa?
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la snowwhite » 09 tra 2014, 07:36

danijela svakako traži od teta konzultacije a i dogovori sastanak sa psihologom.
pazi, definitvnoi će dio problema pripisati tvojoj trudnoći i dolasku bebe iako ja mislim da nije to stvar.
tete bi se trebale educirati i djecu učiti kako smo različiti. svakako mislim da bi im trebale ukazivati na to kako se mogu normalno igrati i ponašati s V. a i sa slijepom curicom.
njemu treba ponavljati da se može sa svime igrati i raditi kao i doma, slušaju se pravila tete a ne druge djece. kako je doma mama glavna tako je u vrtiću teta.
djeca danas znaju biti grozna. moj M koji je od početka u vrtiću i jako se voli družiti i prijatelj je sa svima zna doći doma utučen jer mu npr. dečki nisu dali da igra nogomet s njima, ili su mu se znali rugati da ima dosadne čarape/majice jer nema ništa na njima. to ga je posebno pogađalo. zamisli kakve stvari djeci padnu na pamet.
tako da samo hrabro i ustrajno.
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la mrava » 09 tra 2014, 08:06

snowwhite je napisao/la:ima dosadne čarape/majice jer nema ništa na njima.

Prvo ovo moram prokomentirati: ovo je kućni odgoj - djeci ne bi pale na pamet takve stvari da im to roditelji sami za nekoga ne komentiraju kakva je odjeća ili obuća neke osobe (to znam iz iskustva u svojoj školi).

danijela81 je napisao/la:tete su ga jako hvalile, kao jako dobro dijete, da nemaju nikakvih problema s njim. samostalan je i jako dobar

Naravno da su zadovoljne jer se on, jadan, navikao sam sa sobom igrati, one vjerojatno misle da on bolje funkcionira sam u igri nego s vršnjacima i ne moraju se one baviti njime. Gdje ćeš bolje od djeteta koje se samo zaigra :roll

danijela81 je napisao/la:u zadnje vrijeme mi je počeo spominjati igračke "za one koji vide i za one koji ne vide"

Čem praviti razlike? Tu bih ja reagirala svakako i napomenula da se on igra svakakvim igračkama.

danijela81 je napisao/la:rekao je da tete kažu da se ne smije tužakati, i da sve moraju riješiti sami među sobom.

Oni još nisu spremni sami takve stvari kakve opisuješ rješavati bez odraslog.

Po meni, svakako prvo traži savjet psihologa, a možeš njega zamoliti da pripremi predavanje za roditelje na roditeljskom sastanku da malo educira roditelje druge djece. Vidi šta će ti on reći pa onda reagiraj s tetama ali jednostavnim pitanjima: Igra li se moje dijete s nekim djetetom, ima li prijatelja, bilo bi mi drago upoznati njegove/njezine roditelje... Opiši vrstu igara tetama kojima se V igra kod kuće, pitaj, igra li se nečega sličnog i kod njih...
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Liv Tyler » 09 tra 2014, 08:18

Prvo :hug

Obavezno rijesi to s vrticem. Mrava je napisala vise manje sto i ja mislim pa da se ne ponavljam.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Hajdi » 09 tra 2014, 08:46

Sve su ti cure dobro napisale, V nije ništa sam kriv za situaciju, tete su tamo da uključe svu djecu u igru i svakodnevno događanje i da se pobrinu da dijete nije isključeno od strane vršnjaka. Naslušat ćeš se njihovih teorija da se drukčije ne može ali ostani mirna i ne gubi živce i zahtijevaj ravnopravno sudjelovanje djeteta u radu i životu grupe.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 09 tra 2014, 09:08

ne mogu vjerovat ovo za čarape i majice :shock zbilja svašta djeci pada na pamet.

Najgore od svega mi je što tete ne reagiraju. To traje već mjesecima, one su tamo među njima, nema šanse da nisu nešto primjetile. Zato se bojim da baš i neće biti spremne na suradnju i rješavanje problema. Možda im zbilja odgovara što je on tako tih i miran tamo, nemaju nikakvih problema s njim.
ja sam doma, i mogla bih ga maknuti iz vrtića, ali to bi bilo odgađanje problema, jer suočit će se s tim u školi, ne vjerujem da bi za godinu i pol djeca bila zrelija i drugačija.
A upisali smo ga upravo radi socijalizacije. I onda se dogodi da je u toj hrpi djece po cijele dane sam, a doma frustriran :(
Sa djecom od prijatelja i susjeda se jako voli igrati, nije nedruštven, niti je tip djeteta koje voli samostalne igre. Doma nas stalno vuče za rukav da se igramo s njim
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la nadicab » 09 tra 2014, 09:37

Svakako kontaktiraj Vinko Bek neka se i oni strucno ujuce u cijelu pricu.
Naravno da ce vrtic cijeli problem odbijati od sebe ali ti im trebas vracati lopticu. Ti NE trazis habilitaciju nego kvalitetnu socijalizaciju te razvoj humanosti, prihvacanje razlike i empaticnost kod druge djece. Ovo sve je diskriminacija na temelju invalidnosti, a to je kaznjivo po Zakonu o diskriminaciji
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Hajdi » 09 tra 2014, 09:56

Vidiš Nadice o tome nisam ni razmišljala ali imaš potpuno pravo :shock dobro da vas je tu dosta mama s iskustvom.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12217
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 09 tra 2014, 10:13

nadice, koga da zovem u V. Bek? Zg ili Vinkovce?
Iz Vinkovaca mu dolazi tiflolog svaki drugi petak, ali on u vrtiću radi samostalno s njim i s tom curicom, nikad u grupi. Grupno bi valjda tete trebale odradit. Prošle su edukaciju, ali uglavnom ih puštaju da se sami zabavljaju i igraju, osim kad crtaju ili uče pjesmice.
Hvala ti na ovome, ne bi mi palo na pamet spomenuti ikakve zakone, niti zvati V. Bek
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la nadicab » 09 tra 2014, 12:06

u našoj ružnoj sagi oko škole, jedino nam je taj Zakon pomogao jer ima kaznene odredbe.
Moje iskustvo: sve pismeno odrađivati prema rukovodstvu, o tome uvijek obavještavati i POSI i pravobraniteljicu za djecu. Postoje instance u MZOS koje se bave predškolskim odgojem, tamo bi pisala i Marijani Gojčeti.
Uglavnom, kada ljudi osvijeste da to što rade NIJE u interesu djeteta, da imaju zakonsku obavezu baviti se s djetetom, onda se stvari poslože kako treba.
Mi sada imamo idiličnu situaciju u školi, uvažavaju se Denisove potrebe i on je veoma zadovoljan (a i mi s njime).
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Stefanova_mama » 09 tra 2014, 12:30

Obavezno pricati sa tetama, ako vidis da ne reaguju i da nemaju volje, razmislite i o premestanju u drugi vrtic.

Moj S. nosi samo +3, ni danas u skoli ne shvataju da on trceci ne moze da sutne loptu, u dve drzave to nisu mogli da shvate.

Sa S. sam istrajavala, pogresan pristup (u vrticu u kom nije bio sretan), sa M. sam bila iskusnija i menjala dok nisam nasla vrtic u kome je sretan.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Stefanova_mama » 09 tra 2014, 12:38

Dobro ti zbori Nadica.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 09 tra 2014, 12:47

pokušat ćemo prvo mirnijim putem, pa ako ne bude pomaka lako pooštrimo
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la nadicab » 09 tra 2014, 13:34

:dada
iz iskustva znam da se sustav sam od sebe neće promijeniti, da treba itekako ukazivati na probleme.
Zbilja bi bilo logično da tete sve to same od sebe odrade, ali eto ...
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Rimaithor » 09 tra 2014, 16:10

Hajdi je napisao/la:Sve su ti cure dobro napisale, V nije ništa sam kriv za situaciju, tete su tamo da uključe svu djecu u igru i svakodnevno događanje i da se pobrinu da dijete nije isključeno od strane vršnjaka. Naslušat ćeš se njihovih teorija da se drukčije ne može ali ostani mirna i ne gubi živce i zahtijevaj ravnopravno sudjelovanje djeteta u radu i životu grupe.

xxx
Vanity is my favourite sin.
slika
Avatar
Rimaithor
Ljupka Heidi
 
Postovi: 14734
Pridružen/a: 03 sij 2004, 10:18
Lokacija: Dragons' Den

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 10 tra 2014, 08:59

prijedlog jedne tete je da dijele nagradne bodove djeci koja se budu htjela igrati s njim :roll
kaže da su to radili sa svima koji su se kasnije uključivali u grupu. Meni je to grozno i ponižavajuće :(

Danas imamo razgovor s njima, kada će obje biti prisutne. Htjela bih da im osmisle zajedničke igre, a ne ovako.
Jučer se cijeli dan igrao s plastelinom, opet sasvim sam :(
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Duga » 10 tra 2014, 09:21

Danijela :hug , znam da je užasno teško, ali znam i da ćete se izboriti i ovdje.


...a za ovo bih ju istresla iz gaća, majkemimile - njoj bih ponudila pseći kolačić svaki puta kad se malo poigra s djetetom. Kakvi likovi su se zavukli u odgojno-obrazovne ustanove :ajme. Treba stvarno dobra metla i pomesti ih, malo.
prijedlog jedne tete je da dijele nagradne bodove djeci koja se budu htjela igrati s njim :roll
kaže da su to radili sa svima koji su se kasnije uključivali u grupu. Meni je to grozno i ponižavajuće :(
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la ronin » 10 tra 2014, 09:27

kakve nagrade za igre s njim?koma. :ajme

dakle na razgovoru bi trebala reći koje primjedbe imaš , ali se i pozvati na zakon koji ti je spomenula nadica.ne prvo jedno, pa ako neće ići onda drugo. s ovakvim tetama bolje je ljubazno reći da ne rade sukladno sa zakonom, što i ne rade.roditeljski nemaš potrebe tražiti , ovo imaju riješiti tete

da Marijine tete u vrtiću strogo ne nadziru klince po pitanju neusmjesnih primjedbi ili uključivanja u igru, bilo bi svega. djeca su takva, i zato je na odraslim osobama educiranim za taj posao da riješe stvar
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Liv Tyler » 10 tra 2014, 10:21

Ovo za nagradne bodove mi je stvarno .... ma neću ni napisati. :whew
Poslušaj cure i nadicu s ovim zakonima i obrati se tetama izravno i direktno. Pa one rade diskriminaciju na očit način. :ajme
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 11 tra 2014, 08:06

razgovor prošao, samo ne mogu ocijeniti je li prošao dobro ili ne.

ova teta koja je spomenula nagradne bodove (starija), nije ih više spominjala kao opciju. kada smo došli, problijedila je :lol valjda je mislila da ćemo vikati ili nešto.
druga je bila smirena, ali čini mi se i suradljivija.
njihovo objašnjenje je ovo:
što se tiče igračaka, tvrde da to njihova djeca ne govore, nego djeca iz druge grupe. u zadnjih mjesec i pol imali su frku, nekoliko teta na bolovanju bez zamjene, i onda su popodne spajali grupe. s njima se spojila starija vrtićka skupina koja je imala takav nastup, i nedavanja igračaka i zadirkivanja. lako moguće, ja ne znam, one bi trebale znati, ali nisu imale pojma da je njemu itko išta branio.
što se tiče samovanja, kažu da je još puno prerano da nešto očekujemo :shock da se moramo još strpiti, jer je V jako osjetljivo i osjećajno dijete, tiho i mirno, koje se teže uklapa među one dečke grubijane. pokušat će ga spojiti da se igra s curicama, jer mu one više odgovaraju, kao i još jedan mirniji dečkić koji se nije uspio sprijateljiti s ovim malim haharima. i da nije istina da je baš po cijele dane sam, da one kad god mogu ga uključuju u igru.
ova starija teta je stalno spominjala koliko imaju aktivnosti, i što sve rade. kao da je crtanje uskrsnih jaja zajednička igra, a ne individualni rad.
ova mlađa mi djeluje puno susretljivije i poduzetnije. rekla je nekoliko puta da zbilja nije znala, i da imaju previše djece, i da će ubuduće malo obratiti pažnju i pripaziti na njega, jer i sama kuži da je on takav tip djeteta da se neće sam žaliti ako mu nešto ne štima.
zamolile su za strpljivost, da to ne ide preko noći. i rekle da će poduzeti sve što mogu da ga malo više uključe.

ja ne znam što bih mislila, dat ćemo im malo vremena, pa vidjeti jel ima kakvih pomaka.
kažu da je ova slijepa curica ravno godinu dana bila totalno vezana za njih, i da se uopće nije družila s drugom djecom. da bi odjednom, nakon ljetne pauze, došla u vrtić i poečla se igrati s drugom djecom. da njima očito malo više treba da se uklope.
istina je da je meni V na početku govorio da mu npr. smeta ta buka tamo. slijepi i slabovidni su osjetljiviji na ostale podražaje, tako i na veliku buku.
zatim mu smeta ako je netko pored njega brz, pa ne može pratiti u igri, a takva je većina djece, toga sam svjesna. iako je i on motorički puno napredovao od kad je krenuo u vrtić. u početku se grčevito penjao na tobogan, jako nesigurno penjao na stepenicu, makar bila mala i jedna jedina, po dvorištu se nije usudio trčati, dok nije zapamtio gdje je ravno i bez rupa. sad je to sasvim drugačije. kad dođem po njega, obiđe cijelo dvorište trčeći, i pokazuje što sve može, odakle može skočiti i gdje se može popeti. samo još uvijek ne voli da mu je netko previše blizu kada je npr. na toboganu. nesiguran je. kažu tete da je i to problem, i da on sam time odbija od sebe drugu djecu koja im skoro naglavače vise sa vrha tobogana, i gurkaju se i natječu tko će se prije gore popeti. njegovi senzomotorički problemi njega sprječavaju u tome.

kako god, mislim da smo dobili možda malo bolji uvid u situaciju. od ove mlađe tete očekujem puno. odmah mi je kopirala neke stvari iz jedne knjige koju je njima dala psihologica, u vezi njegovog dernjanja i izbacivanja frustracija. nekako mi se čini da joj je stalo.
starija je valjda staroga kova, naučila po jednom principu, i teško joj se prilagoditi na nešto sasvim drugačije.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la corazon » 11 tra 2014, 08:21

danijela, ja mislim da je razgovor baš trebao i da će sigurno uroditi plodom. nakon određenog vremena zatražite opet razgovor da čujete kako ide.
često su u vrtiću djeca koja teže uspostavljaju kontakt s vršnjacima i zaista zna proći godina dana a da oni uglavnom promatraju, sudjeluju u aktivnostima kad se to od njih traži i onda se desi klik, malo pomalo se opuštaju... ali naravno da odgajatelji moraju poticati (ne treba nužno direktno, ima raznih načina) djecu na druženje... nadam se da to s zabranom igračka zaista nije istina a o nagradama da ne govorim
moje su cure išle u vrtić sa slijepim dječakom (redovna grupa) i uvijek su mi pričale kako su se s njim posebno igrale :srca po glasu ih je prepoznavao, voljela su ga djeca i skroz je bio dio grupe (svugdje je išao s njima, i u kazalište, na izlete...)...
Avatar
corazon
ledena kraljica
 
Postovi: 3175
Pridružen/a: 20 vel 2006, 16:53

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la nadicab » 11 tra 2014, 08:34

crtić koji me redovito rasplače od tuge, sreće i ganuća ... i iz kojeg se vidi da prava socijalizacija nije samo tutnuti dijete u grupu i očekivati čudo
https://www.facebook.com/photo.php?v=1378321719112856
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 11 tra 2014, 15:40

danas ga je mm pronašao kako se igra s 3 dječaka, prvi put.
I pita ga kako se oni zovu, znao je jednog, drugu dvojicu ne. Inače zna sva imena i prezimena djece u grupi, al ne povezuje s likovima.
I kaže on da ne zna tko je tko, jer svaki dan obuku drugu majicu, da poznaje samo one kojima je zapamtio glas.
I teta ga je odvela nazad do one dvojice, da mu sami kažu kako se zovu, pa da se upoznaju. Nakon više od 6 mjeseci u vrtiću :ajme
Al dobro, ipak je to pomak :joy
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la alexandra » 11 tra 2014, 16:00

naravno da je pomak, a dogodio se samo zato jer ste bili na razgovoru ;)
neću komentirat ovo od početka jer si sve savjete dobila, nadičine naročito dragocjene, a mene je priča utukla kao što me ovakve priče uvijek utuku.
dobro je da ti se čini da bar jedna teta ima entuzijazma, a ja bi im spomenula da je lijepo što su se nakon 6 mjeseci sjetili upoznat ga s djecom. :ajme
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la IRENA » 12 tra 2014, 14:42

Cure sve pametno ( iz tisućljetnog :mrgreen iskustva ) napisale.. Mene ovo potaklo za nešto napisati "razgovor prošao, samo ne mogu ocijeniti je li prošao dobro ili ne" .. eee to je tako s tim razgovorima ( kojih treba i mora biti da se razumijemo ) za koje ne znaš kako su zapravo " prošli" .. znam da su takvi mene uvijek koštali silu živaca i emocija ... ali ne ide drugačije ..
I ne utuče mene to što sam prošla takvih razgovora ohohoho .. nego što ih stalno i iznova treba(m )ponavljati.. a i oni koji iza nas dolaze opet istu kozu moraju derati po milijunti put :gaah
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 15 svi 2014, 09:16

da apdejtam, pomaka ima, sve više :joy

nije to ništa veliko, malim koracima, ali ni ne mogu očekivati neke velike promjene preko noći. ali kad se pogleda unatrag, ide na bolje.
počeo se družiti s dječacima, imali su neku radionicu o osjećajima, pa su pričali o osjećajima tuge, usamljenosti... iz toga se izrodio njihov poziv na igru i zajedničko slaganje kocaka koje su mu do nedavno branili, nakon toga su krenula češća druženja.

napravili su im "ljutilište", kaže teta da je čest gost tamo, iako on nama to ne priznaje, srami se. tamo sjedaju, šaraju papir "u ritmu svoje ljutnje", kidaju novine, trgaju komadiće plastelina, pa kad se odljute, od tog istog plastelina naprave nešto lijepo, kao znak da nisu više ljuti. ideja mi je odlična, i moram priznati da dolazi doma sa sve manje frustracija. razmišljam da takvo nešto napravim i doma.

bio je na testiranju kod psihologa, iskoristila sam priliku i usput pitala o toj problematici. dala nam je neke korisne savjete, i u nalazu napisala uputu tetama, baš sam zadovoljna. radila mu je test inteligencije, nalaz je "krajnje visoko iznadprosječno inteligentno dijete", pa smatra da bi i u tome mogao biti problem, da mu je teško pronaći nekoga tko bi bio s njim kompatibilan u igri
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la nadicab » 17 svi 2014, 18:26

:joy
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17716
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Duga » 17 svi 2014, 18:49

baš je lijepo pročitati ovo :luv
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6944
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la Liv Tyler » 17 svi 2014, 21:32

Dragp mi je da su se aktivirali i da nisu samo gurnuli pod tapet sve. Iako su i ranije mogli.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

Re: socijalizacija u vrtiću - imamo problem

PostPostao/la danijela81 » 17 svi 2014, 21:36

da, mogli su i ranije, trebali su, ali valjda linija manjeg otpora...
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron