Sada je: 29 tra 2024, 00:57.

kad dijete upisati u skolu?

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Una » 17 tra 2010, 22:21

danas me nazvala prijateljica i pitala za savjet, da li da joj mali krene sa 6 god. i 7 mjeseci.
kaze da ima djece koja ce 13 mjeseci biti starija od njega :shock , ne zna sta da napravi :(
sta mislite vi koji imate takva iskustva?
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la eli » 17 tra 2010, 22:28

tebe pita i to u drugoj polovici travnja?
odluka bi trebala biti između nje i stručnih osoba koji promatraju dijete. ako nema nekih odstupanja u zrelosti između njega i vršnjaka nitko joj neće dati odgodu, a i da ima, sada je već kasno za pokrenuti proceduru, skupiti papire koji dokazuju da na nekom području nije dovoljno zreo.
no opet, može se dogoditi da djetetu daju odgodu i da roditelji ne traže ako na razgovoru kod pedagoga i testu koji provode psiholozi pokaže loš rezultat i nespremnost.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la kalea » 17 tra 2010, 22:59

šturo ti je pitanje, nema tu jednoznačnog odgovora, a i ne može ga samo tako "ne dati" u školu ako je školski obveznik (a je), za to postoji procedura.
to što će biti godinu dana starije djece nema veze s njegovom zrelošću ni spremnošću za školu.
kalea
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1726
Pridružen/a: 22 tra 2004, 11:42

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Una » 17 tra 2010, 23:07

ma da, za nagodinu je mislila, nisam ok upisala, sorry

mali joj je djetinjast ali ima jos vremena, uozbiljit ce se
a to sto ce susjed 13 mj.stariji ici ja isto mislim da nema veze, puno ce cini mi se biti njenom da ide sa 7god. i 7mj., ali joj nisam nista odgovorila jer nemam osobnih iskustava
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la mamashnita od noje » 18 tra 2010, 11:43

e sad joj, lijepo, kazi tocno tako kako si napisala, jer niti nakon 50 odgovora ovdje neces imati osobnih iskustava, vec samo tudja, bitno razlicita :)
Zadnja izmjena: mamashnita od noje; 18 tra 2010, 15:23; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la breg » 18 tra 2010, 11:52

bitna je spremnost djeteta za školu, sad dal ima godinu više ili manje,tko te to poslije u životu ikad pita
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la enđi » 18 tra 2010, 19:51

breg je napisao/la:bitna je spremnost djeteta za školu, sad dal ima godinu više ili manje,tko te to poslije u životu ikad pita

I ja se slažem sa ovim,upisao školu sa 6 ili 7.godina u konačnici uopče nije bitno,bitnija je spremnost djeteta,a s druge strane,godina dana odgode puno znači za dijete .Ja sam svog sina upisala sa 7.godina iako je on po tome šta je rođen prije 01.travnja,trebao sa 6.godina,ali ja samo mogu reči svoje pozitivna iskustvo.
Sada razmišljam da i mlađeg sina upišem sa 7.godina,jer djetinjstvo je ipak najljepše i najbezbrižnije razdoblje.
enđi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 27 pro 2008, 21:55

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la skorpionka » 18 tra 2010, 20:22

Kao prvo bi poručila prijateljici da je potpuno nebitno to što će biti djece 13 mjeseci starije od njenog.
Po ovom što pišeš njen je rođen u veljači što znači da je obevznik. Dijete bi procijenila neovisno o susjedovom, šogoričinom i bratovom djetetu- Ako je dijete spremno za školu ne bi filozofirala s odgodom.

Gradivo prvog razreda je, po meni, prejednostavno za dijete sa skoro 8 godina, a to bi bila situacija kod kretanja sa 7 godina plus 7 ili 8 mjeseci, što je slučaj s tom djecom 13 mjeseci starijom od ostalih na koje se tvoja frendica referira. :dunno
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Una » 19 tra 2010, 13:48

Hvala na odgovorima, ma i ja tako mislim, da je prvi razred vjerovatno prejednostavno gradivo da bi bi joj dijete islo sa 7god. i 7mjeseci, bez obzira na njegov razigran duh i sto ce neki roditelj upisati dijete rodjeno u prvom mjesecu da ide sa njenim pa ce razlika biti 13 mjeseci.
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la IINA » 19 tra 2010, 14:03

Meni se gradivo ne čini prejednostavno.
Prijateljica ti nema dileme, zato jer je dijete obavezno krenuti
u školu s obzirom na datum rođenja. Jedino ukoliko se stručnim testiranjem utvrdi realan
razlog, dakle neko odstupanje.
Večina djece je razigrana i djetinjasta u toj dobi. Pa i kasnije :dunno
To samo po sebi nije razlog za ne polazak u školu.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Mala Bornica » 20 tra 2010, 15:15

sve je vec receno, to je vrlo induvidualno, ko je kada spreman za skolu. moja cura je rodje na pocetkom travnja i krenula je ranije, i to se pokazalo kao dobar potez. svejedno me uvijek malo zapece kada procitam nesto ovako:

Sada razmišljam da i mlađeg sina upišem sa 7.godina,jer djetinjstvo je ipak najljepše i najbezbrižnije razdoblje.


jer se iz toga naslucuje da kada dijete krene u skolu bezbriznost, veselje, igra prestaje. pa onda slijedi zakljucak da sam svom djetetu uskratila godinu dana bezbriznosti. odmah da kazem, znam da nisam i da smo donijeli dobru odluku. nije skola bauk, meni se cini da je mom djetetu ljepse i zabavnije u skoli nego u vrticu.

i jos nesto: jako sam sretna sto mi je sin rodjen u kolovozu i sto je krenuo sa navrsenih 7 u skolu, jer je skroz drugaciji od sestre mu :proljece .

tako da je kod mene vrlo jasno koliko je sve to skupa individualno....
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15993
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la adea » 21 tra 2010, 11:08

Moj je sin bio graničan (po rođenju) za upis u školu. I godinu dana sam se lomila da li da ga upisem ili ne. Na kraju sam se odlucila traziti odgodu i dobila.

I gledano s godinu dana odmaka, to mi je bio izvrstan potez. Tada nisam znala da li mi je dijete spremno. Po nekim stvarima je bilo, po nekim nije. A kako mi je prvi, nisam znala procijeniti i lomila se, lomila. Kad ga danas gledam, apsolutno je spreman. Po svemu. I da, dobio je dodatnu godinu igre, ali vaznije od toga, dobio je zrelost za nepovjerovati!

Tako da bi moj savjet bio, kad god nisi siguran - ja sam za odgodu.
Avatar
adea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 377
Pridružen/a: 23 lis 2006, 12:15

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Berta » 21 tra 2010, 12:49

ako je dijete rođeno u veljaci znaci da taj 13 mjeseci stariji djecak je rođen u siječnju. Obzirom da je očito imao odgodu polaska za pretpostaviti je da je za to imao neki dobar razlog. Zasto bi tvoja prijateljica odgađala skolu svog djeteta jer ce u razredu biti netko 13 mjeseci starije dijete s valjanim razlogom nepolaska ranije ne razumijem nikako. Osim toga sljedece godine ce on biti dobrano stariji od djece u razredu ako ga ne upise kad je obveznik. Ako nema valjani razlog da odgodi skolu dob druge djece to svakako nije.
Avatar
Berta
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2895
Pridružen/a: 19 srp 2002, 15:58
Lokacija: tu negdje

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Una » 21 tra 2010, 13:44

berta jesi procitala post prije tvoga, od adee, zena odgodila i ne kaje se, jednostavno zatrazila odgodu, ne bih rekla da je imala neki bitan razlog, kao ni moja prijateljica, donijela odluku da ce ga upisati slijedece godine i tako napravila.
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la skorpionka » 21 tra 2010, 13:51

I godinu dana sam se lomila da li da ga upisem ili ne.


Pa jasno je da se lomila, ako je bila nesigurna u njegovu spremnost za školu. To može biti bitan razlog. berta je mislila kad nemaš nikakav razlog. A i činjenica jest da roditelji vrlo često pogriješe i podcijene vlastito dijete, kao bebasto je i itd... a ne mora nužno biti. Ja bi se oslonila i na procjenu stručnjaka, jer i meni je moj obevznik se činio vjetropirast zadnju godinu vrtića.

U Adeionm slučaju znamo ishod odgode, no isto tako ne znamo što bi bilo da ga je dala bez odgode.

berta jesi procitala post prije tvoga

Berta govori o bezrazložnoj odgodi gdje je glavni argument susjedin mali koji će biti 13 mjeseci stariji a da pojma nemamo zašto je taj mali odgođen. Što naravno nije niti bitno jer odgoda susjedinog i Adeinog malog nije argument za odgodu malog tvoje prijateljice
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Una » 21 tra 2010, 14:01

ne radi se niti kod ijednoga o bitnom razlogu, nego samo procjena obitelji da bi ga radi "nezrelosti" ostavili ipak kod kuce, i kod susjedinog 13mj.starijeg i kod prijateljicinog

ima ona jos puno vremena, pa ce donijeti odluku, hvala vam curke na odgovorima :mah :zivili
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la skorpionka » 21 tra 2010, 14:12

nezrelost je bitan razlog, trebali bi ju procijeniti stručnjaci, naravno ako je to nezrelost bez navodnika. ;)
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la IINA » 21 tra 2010, 14:15

nela, ne možeš ti niti prija niti ikoji roditelj "donjeti odluku".
Odluka je isključivo na komisiji kod upisa.
Roditelj jedino može dati zahtjev za odgodom, navesti razlog, a
komisija će zahtjev prihvatiti samo ako ga smatra opravdanim.
U protivnom će ga odbiti i ti dijete MORAŠ upisat, kodliko god
odlučila da ne želiš.
:mah
edit: da ti približim. recimo isto kao što se nekad tražilo da te oslobode
služenja vojnog roka. Ti si rekao da ne vidiš dobro i misliš da nisi
sposoban, a onda su te na liječničkom pregledali i ONI odlučili jesi ili nisi sposoban.
Ista stvar je sa školom. Nema to niti najmanje veze sa odlukom i željom roditelja.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Una » 21 tra 2010, 14:28

IINA ja je necu ni donijeti, problem nije moj, nego prijateljicin ;)

a mislila sam reci da ce ona donijeti odluku da li ce ga upisati ili ce zatraziti odgodu komisije ;)
ex. nela22
Una
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 364
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 11:30

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la IINA » 21 tra 2010, 14:39

Ma da znam da nisi ti. Samo mi je bilo lakše pisat ti nego prijateljica. ;)
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la eli » 21 tra 2010, 14:41

ako čeka komisiju za tražiti odgodu, teško da će je dobiti. dijete mora biti izuzetno emocionalno i socijalno nezrelo, ali baš izuzetno, i još k tome intelektualno ne blistati.
obično odgodu dobivaju djeca čiji su problemčići uočeni ranije i na kojima se radi (dijete redovito ide logopedu/psihologu/defektologu ili kod svih tih stručnjaka).
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la † Volvo » 21 tra 2010, 14:44

Samo da dopunim, komisija nije grupa nemilosrdnih sudaca koji sjede na tronu (daleko od puka) i izriču teške presude :lol nego skup liječnika i pedagoga (psihologa, defektologa, kako gdje) koji razgovaraju s roditeljima i uvažavaju mišljenja (komisija se nađe nakon svih obavljenih pregleda prethodno)
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la adea » 21 tra 2010, 15:37

Eli, situacija (barem iz mog iskustva) nije kako je ti opisujes.

Dijete uopce ne mora imati intelektualne, pa cak i nikakve druge probleme. Moj sin ih nije imao, nije isao na nikakve terapije. Cak moj glavni razlog dvojbe je bio taj sto je on intelektualno bio, vec tada, iznad svojih vrsnjaka. Vrticki psiholog ga je tada na obaveznoj procjeni predskolaca stavio u vrh svih predskolaca te generacije. Vec tada je znao dobar dio gradiva prvog razreda. A s druge strane je bio takva maza, samo mama i mama, nezainteresiran za ono sto ga ne zanima pa da se na trepavice postavis, preosjetljiv. A opet drustveno u vrhu. I zato sam se lomila.

Nisam znala sto bi, pa sam trazila obradu psihologa. Procjenjen je kao iznadprosjecno inteligento, emotivno osjetljivo dijete. S preporukom psihologa - mama, moze ici, a moze i ne ici, vi najbolje znate svoje dijete. A ja nisam imala s kime usporediti. Otkud ja znam koliko dijete treba biti spremno? Pokazite mi tri koja jesu i tri koja nisu. Skolskoj lijecnici sam rekla da mislim da je bolje da ne ide, pregledala ga je i slozila se sa mnom. Jedino mi je pedagogica u skoli rekla da, iako se slaze sa mnom, da ce biti problema jer ce po znanju odskakati od ostale djece. Pitala sam ju da li da ga malo kocim, pa je rekla da ne, on ce uvijek odskakati.

Ne znam kako ce biti sad kad krene u prvi razred. Ali je emocionalno sazrio. Samostalan je. Sposoban donositi (dobre) odluke. U drustvu se nametne kao vođa. A kako ce biti u novoj sredini? Ne znam, ali i dalje mislim da mi je odluka bila dobra.
Avatar
adea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 377
Pridružen/a: 23 lis 2006, 12:15

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la enđi » 21 tra 2010, 19:27

Mala Bornica je napisao/la:sve je vec receno, to je vrlo induvidualno, ko je kada spreman za skolu. moja cura je rodje na pocetkom travnja i krenula je ranije, i to se pokazalo kao dobar potez. svejedno me uvijek malo zapece kada procitam nesto ovako:

Sada razmišljam da i mlađeg sina upišem sa 7.godina,jer djetinjstvo je ipak najljepše i najbezbrižnije razdoblje.


jer se iz toga naslucuje da kada dijete krene u skolu bezbriznost, veselje, igra prestaje. pa onda slijedi zakljucak da sam svom djetetu uskratila godinu dana bezbriznosti. odmah da kazem, znam da nisam i da smo donijeli dobru odluku. nije skola bauk, meni se cini da je mom djetetu ljepse i zabavnije u skoli nego u vrticu.

i jos nesto: jako sam sretna sto mi je sin rodjen u kolovozu i sto je krenuo sa navrsenih 7 u skolu, jer je skroz drugaciji od sestre mu :proljece .

tako da je kod mene vrlo jasno koliko je sve to skupa individualno....


Mala Bornica,pa mislim da se svi možemo složiti,da je djetinjstvo najljepše i najbezbrižnije razdoblje,jer ne možemo reč da je isto kada dijete ide u vrtić ili je kući,kada mu je jedini zadatak da jede i da se igra;to je ona bezbrižnost,a od kada krene u školu kreću obveze,samo od toga da moraju sjediti u klupi po par sati,učenje,kada dođu kući pisanje domaćeg rada ...igranje se svede na vikende,jer preko tjedna ne uspiju.
Ne razumjem zašto toliko srljati sa odlukom dali dijete upisati sa 6,5 ili 7,5 godina,kada je puno važnija dijetetova spremnost,a to da če nam dijete biti nekoliko mjeseci starije od djece koja su "na vrijeme" krenula ,u konačnici je najmanje bitno,jer kada čujem da mame sjede po nekoliko sati sa svojom djecom ,jer im dijete ne može nikako shvatiti da sada moraju svaki dan pisati domaći rad,učiti,šta se dobije tada s tim da mi je dijete krenilo kao i druga djeca.
Ja sam svog starijeg sina upisala godinu dana kasnije i nisam nikako pogriješila,on je samostalan i svaka ocjena je njegova,a ne moja,a to je ono najvažnije,a ne kako sam čitala na nekim postovima,da roditelji čitaju lektire,pišu zajedno s njima itd.;ja ga propitam i pregledam domaći rad i to je to.
enđi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 27 pro 2008, 21:55

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la eli » 21 tra 2010, 20:02

adea, super što ste imali pozitivno iskustvo. no u zadnje vrijeme traži se sve više odgoda i sve više traže stvarne razloge i teško da će odgodu bez pravog razloga dobiti netko tko ranije ne spremi neki papir procjene stručnjaka.
ja sam dijete sa dobne granice čiji su roditelji preko veze sredili odgodu jer sam bila (i ostala) cmizdrava pa dobila dijagnozu emocionalne nezrelosti. medvjeđa usluga (da ne idem u detalje).

Procjenjen je kao iznadprosjecno inteligento, emotivno osjetljivo dijete.

ovo mi je dalo ideju za savjet za nelinu frendicu - nek dijete odvede kod TS, tamo gotovo svako dijete dobije papir na kojem piše da je iznadprosječno inteligentno i emocionalno nezrelo. ako baš želi odgodu, takva procjena joj može pomoći da je dobije.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la adea » 21 tra 2010, 20:18

Stvarno ne znam kako je s odgodama ove godine. Ovako je meni bilo lani.

PS: Nismo bili kod TS ;)
Avatar
adea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 377
Pridružen/a: 23 lis 2006, 12:15

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la eli » 21 tra 2010, 20:27

ma da, ali si me podsjetila da se tamo kapom i šakom dijeli takvo mišljenje.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la Krumpirić » 21 tra 2010, 21:34

nebi o TS, ali me zanima zašto imate ( i nerijetko prenosite na dijete) takvo negativno mišljenje o školi (kao da sva ljepota djetinjstva i bezbrižnost prestaje jer učiš 3+3)?
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la eli » 21 tra 2010, 21:51

puno je bolje ne bježati od škole već izabrati dobru školu sa kreativnom učiteljicom. moja obožava školu od prvog dana, a nije tip željan znanja, već joj se sviđa način na koji je gradivo prezentirano. kaže da je zanimljivije nego u vrtiću.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: kad dijete upisati u skolu?

PostPostao/la IINA » 22 tra 2010, 07:59

adea, ova tvoja priča mi zvuči kao bajka :)
Ne znam gdje stanuješ, ali kod nas odgodu ne možeš dobiti
bez realnog razloga. A mamino mišljenje da je dijete razigrano nije
ama baš nikakav razlog. Sva su djeca razigrana.
Uostalom, vrtički psiholog nije osoba koja određuje
polazak u školu. On može uputiti na neke probleme, ali
ne sudjeluje na kraju u odluci.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Sljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron