Sada je: 18 svi 2024, 05:07.

školska čavrljanja

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 02 tra 2013, 10:07

da se ne družimo samo generacijski, možemo ovdje zajednički razmjenjivati ideje, informacije, probleme ...
Ja sam danas naletila na ovo i svidjelo mi se što piše
edit: koliko imate živaca objašnjavati djetetu gradivo?
Ja sam se prije uvijek čudila kako roditelji u OŠ plaćaju instrukcije, al sada mi je jasno da s instrukcijama čuvaš vlastite živce.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Potica » 02 tra 2013, 11:00

Meni se nikako ne sviđa činjenica da 60% učenika u osonvnoj škol treba pomoć oko učenja. :dunno

ova ideja sa instrukcijama je zgodna. :dada
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 02 tra 2013, 11:05

brišem
Zadnja izmjena: Hajdi; 02 tra 2013, 13:19; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la folne » 02 tra 2013, 11:10

Ja sam prva mislila da samo problematičnoj djeci i debilnim roditeljima trebaju instrukcije već u osnovnoj.
Kako ja ne bi mogla sama pomoći svom djetetu sa osnovnoškolskim gradivom???

E, kako se samo život potrudio da me demantira. :nesvist :nesvist
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la ivana7997 » 02 tra 2013, 11:19

ja zasad uspijevam, ali iako imam golemo iskustvo u instruiranju i radila sam stvarno sa svakakvom djecom, najteze mi je raditi s mojim. zaboravila sam svu metodiku i sve trikove koje sam znala kad je on prvi put nesto zastenjao da ne zna.
Zadnja izmjena: ivana7997; 02 tra 2013, 11:42; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 02 tra 2013, 11:20

Ja sam danas naletila na ovo i svidjelo mi se što piše
edit: koliko imate živaca objašnjavati djetetu gradivo?
Ja sam se prije uvijek čudila kako roditelji u OŠ plaćaju instrukcije, al sada mi je jasno da s instrukcijama čuvaš vlastite živce.


Nedavno se i kod nas otvorila jedna takva radionica/instrukcije/pomoć osnovnoškolcima, a i viđam oglase gdje mlade učiteljice/učitelji razredne nastave nude usluge pomoći pri učenju i pisanju zadaća.

I da nemam živaca - našla bih jer, bez obzira što folne piše kako ju je život demantirao :lol , nema tog boga da bi plaćala instrukcije i pomoć pri učenju osnovnoškolki dok ima nas dvoje pored sebe - e, toliko joj možemo biti od pomoći (ili ću javno spaliti diplome), a i neka zagrije stolicu...definitivno nema šanse da za tako nešto dajem lovu.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 02 tra 2013, 11:22

Duga vidi se da imaš još jako malo dijete :mrgreen
Zadnja izmjena: Hajdi; 02 tra 2013, 11:24; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 02 tra 2013, 11:23

Hajdi, ti znaš da ja imam jedno dijete.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 02 tra 2013, 11:23

znam, to je bio lapsus, evo editiram
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la JiA » 02 tra 2013, 11:26

Duga je napisao/la:
Ja sam danas naletila na ovo i svidjelo mi se što piše
edit: koliko imate živaca objašnjavati djetetu gradivo?
Ja sam se prije uvijek čudila kako roditelji u OŠ plaćaju instrukcije, al sada mi je jasno da s instrukcijama čuvaš vlastite živce.


Nedavno se i kod nas otvorila jedna takva radionica/instrukcije/pomoć osnovnoškolcima, a i viđam oglase gdje mlade učiteljice/učitelji razredne nastave nude usluge pomoći pri učenju i pisanju zadaća.

I da nemam živaca - našla bih jer, bez obzira što folne piše kako ju je život demantirao :lol , nema tog boga da bi plaćala instrukcije i pomoć pri učenju osnovnoškolki dok ima nas dvoje pored sebe - e, toliko joj možemo biti od pomoći (ili ću javno spaliti diplome), a i neka zagrije stolicu...definitivno nema šanse da za tako nešto dajem lovu.


nemam zivaca. jednostavno nemam.
inace, do prije godinu dvije bih potpisala dugu skroz ozbiljno i samouvjereno.
ali sada... :lebdi
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la medo14 » 02 tra 2013, 11:27

ja potpisujem Dugu :mrgreen
i moji nisu mali, barem meni :nata
možda tako razmišljam jer u dosta predmeta još uvijek mogu pokazati i objasniti, a za štreberaj tipa povijest ili priroda, to je samo pitanje zagrijavanja stolca
mislim da za osnovnu školu imam znanje da mogu objasniti što treba (a i živaca, ako ne ja onda MM)
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Bubidea » 02 tra 2013, 11:29

moj bas i ne treba instrukcije, leze mu prirodni predmeti, ko i meni. za drustvene lako, to se nabuba.
tu i tamo me pita za neki zadatak, da mu objasnim, jednom mjesecno, recimo, a i to vise iz lijenosti, ne da mu se glavu ukljuciti.

inace, ja sam ko i ivana, citav zivot sam ja bila ta koja je davala instrukcije, tako da znam objasniti gradivo, a i znam, sto je najbitnije...za razliku od vecine, velike vecine roditelja...recimo, vec u petom razredu sam na roditeljskima cula, da 95% roditelja ne zna matematiku, to sto su oni tada ucili. meni je to bilo skroz cudno.

nama ide osmi razred, meni je to sve jos uvijek lagano, mat. posebno.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 02 tra 2013, 11:31

Ne radi se o znanju, radi se o odnosu i distanci koju je jako teško uspostaviti s vlastitim djetetom.
Zadnja izmjena: Hajdi; 02 tra 2013, 13:20; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la JiA » 02 tra 2013, 11:33

ja imam znanje :nata (za drustvene predmete, za prirodne je zaduzen otac im).
ali jednostavno nemam zivaca sjediti 3 h pored njih dok "griju" stolicu i uspot kmece, suze kapaju po knjizi, preznojavaju se, zivcane.
nesto ne valja u cijelom sistemu kad dijete u 5. razredu ne zna kako se uci. odn. uci samo ako netko uci skupa s njim.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 02 tra 2013, 11:49

Ivana, nestade onaj tvoj lijepi post na koji sam se planirala referirati :lol
...nema veze :)
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la ivana7997 » 02 tra 2013, 11:52

skuzila sam da smo na otvorenom :zub
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 02 tra 2013, 11:55

Hajdi je napisao/la:Ne radi se o znanju, radi se o odnosu i distanci koju je jako teško uspostaviti s vlastitim djetetom.

x
ja svojima starijima pokažem i objasnim matematiku i fiziku i sve što im treba (gimnazija plus faks), ali samo ako treba nešto malo objasniti.
Ali, ako treba sjediti pored djeteta i s njime grijati stolicu jer drugačije ne ide, e, onda sam ovakva :gaah :baba
Zanima me jel netko koristio ovu knjigu matematika bez suza
i sudbina mi je dala Denisa da s njime svaki dan trebam učiti i lagano sam :bidan Moji ukućani su prestali dolaziti smiriti me jer ih krlovočnim glasom pitam jel me žele zamijeniti, pa svi pobjegnu u svoje sobe :cool POčela sam piti Persene prije učenja s njime da baš ne prosviram nakon 5 minuta.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Potica » 02 tra 2013, 11:56

Hajdi je napisao/la:Ne radi se o znanju, radi se o odnosu i distanci koju je jako teško uspostaviti s vlastitim djetetom.

X
kad počne cviliti da on to ne može a nije ni pogledao zadatak meni odmah para krene na uši. :roll
MM ne zna prenijeti znjanje, sve previše zakomplicira :roll tako da za matematiku imamo sujseda ;)
društveni predmeti su moji :D ali to je obično dovoljno da ih ispitam nakon što sami nauče.
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Bubidea » 02 tra 2013, 12:13

da, vjerujem da se ne radi o znanju, nego kako oni to prihvacaju i suradjuju, ali ostaje cinjenica da velika vecina roditelja ne zna prirodne predmete na razini osmoljetke.
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Bubidea » 02 tra 2013, 12:14

na otvorenom smo?
nisam niti ja skuzila
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 02 tra 2013, 12:50

Uf, koliko editiranja nakon toga što se skužilo da smo na otvorenom...

Gradivo osnovne škole nije takvo (pišem npr. o mat i fiz) da ga učenik ne bi mogao savladati vježbanjem, vježbanjem i vježbanjem i uz pomoć učitelja/roditelja. Zato mi je plaćanje instrukcija za osnovnoškolce nešto nepojmljivo (čak i pod izgovorom da ide na živce kenjkanje, kmezanje, višesatno sjedenje, prevrtanje očima pa sve iz početka).

Nadice, vi ste mi izvan "ovog koša" :dunno... i tebi i D. kapa dolje.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la nadicab » 02 tra 2013, 13:10

dobar tekst http://ebookbrowse.com/domaca-zadaca-bez-suza-ppt-d344897373
KOliko se pridržavate toga? Koliko vas djeca uspiju navući da im radite zadaće?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Hajdi » 02 tra 2013, 13:19

odjavljujem se s ovog topika jer očito radim nešto nepojmljivo
stvarno Dugo koji ti je :ajme
kako je lako biti pametan iz pozicije roditelja prvoškolca
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12219
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la mirbi » 02 tra 2013, 13:51

Hajdi, i nije baš. :D

Ja imam jako puno problema objasniti BILO ŠTA mojoj provškolici. Sa starijom nisam imala potrebe objašnjavati, ali ako i jesam, išlo je to puno, puno lakše. Ne zato jer je ona pametnija od ove, nego ova, kako se čini, nije zainteresirana. Jedino tako to mogu objasniti.

I luda sam već, i ja i MM. Ne znam kako dalje, ne znam kako naprid. Na rubu smo da svi zajedno završimo u suzama.

Da editiram: nikad nisam, niti ću, umisto njih pisala domaće radove. Neka dobije 1.
'Čovječe, vrati se sebi dok još imaš kome.'
-----------------------------
S 2000 / R 2005
-----------------------------
Moj dućan
Avatar
mirbi
volim dinarski look s mozgom
 
Postovi: 8733
Pridružen/a: 06 stu 2005, 11:21
Lokacija: Split

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la lastavica » 02 tra 2013, 14:04

Hajdi, nemoj se osjećati pogođeno. Kao što je Dugi nepojmljivo , tako tebi može biti nepojmljivo da je njoj nepojmljivo :proljece

nadicab je napisao/la:Koliko vas djeca uspiju navući da im radite zadaće?

Moja ne razmišlja još na taj način da bi netko drugi umjesto nje trebao napisati zadaću, a ni mi.
No zato imamo problem što ne voli da se zaletim u njenu torbu i pregledavam zadaće jer onda mora ispravljati pravopisne greške :nata

nadicab je napisao/la:edit: koliko imate živaca objašnjavati djetetu gradivo?
Ja sam se prije uvijek čudila kako roditelji u OŠ plaćaju instrukcije, al sada mi je jasno da s instrukcijama čuvaš vlastite živce.

mislim da će biti čupavo ukoliko budemo trebali mi objašnjavati njoj gradivo :gace a da to nije kroz igru i usputno
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15454
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Bubidea » 02 tra 2013, 14:06

nisu sva djeca ista, niti svi roditelji znaju na isti nacin prenijeti znanje, nekom drugom ili svojoj djeci.
meni je jako tesko govoriti bih li mu placala instrukcije, jer...1. on to sve sam svlada, bez ikakve frke...2. ne cendra kad mu nesto objasnjavam ...3. ja jako dobro znam objasniti.

da je drugacije, tko zna.
ne treba suditi samo po sebi i svom djetetu.

zadacu mu nikada, nikada nisam napisala, zadaca je nacin da ponovi gradivo. (isto ko i saptanje :p )
:lebdi
Avatar
Bubidea
Bogom mi je dano
 
Postovi: 4688
Pridružen/a: 04 stu 2004, 11:41
Lokacija: ajd pogodi

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la Duga » 02 tra 2013, 16:12

Hajdi je napisao/la:odjavljujem se s ovog topika jer očito radim nešto nepojmljivo
stvarno Dugo koji ti je :ajme
kako je lako biti pametan iz pozicije roditelja prvoškolca

Ne znam zasto si tako osjetljiva na moje pisanje. Ti na mene, mozda, gledas kao na roditelja prvoskolca, vjerojatno smatras da niti ne trebam sudjelovati na temi, a ja pisem, izmedju ostalog i kao netko tko je drzao instrukcije. Taj trend koji se pojavio da se za osnovnoskolce placaju instrukcije, pomoc pri pisanju zadaca i pri ucenju je bez pameti. Nije vas program u osnovnoj bas takav da bi zbog mog pisanja protestirala odlaskom s teme uz povik da sta je meni. Sori, placanje instrukcija u toj dobi i na tom nivou skolovanja mi je nonsens ukoliko razlog nije neznanje roditelja...porazna je cinjenica koju Bubi navodi i istinita. Sta ce biti kad krene u srednju, na faks... :dunno. Gradivo osnovne skole je takvo da ga dijete moze svladati vjezbanjem i uz pripomoc nastavnika /roditelja (bez obzira koliko to bila pomalo tlaka). Odlican mi je link na ovom podforumu o stilovima ucenja i cinjenica je da mnoga djeca ne znaju uciti, a placanje instrukcija nekome tko ide u osnovnu skolu tome samo pridonosi.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la olja2208 » 02 tra 2013, 17:47

Dugo, a sta je sa jako zauzetim roditeljima?
Licno sam upoznala i vise nego dovoljno takvih :/ ,
drugim rijecima, nije uvijek neznanje gradiva i metodike razlog zasto se ljudi u nekom momentu odluce obratiti za pomoc strucnoj osobi,
pa zasto da ne,
ako si to vec mogu priustiti, bolje je i to nego jednostavno biti odsutan i ne pokusati naci rjesenje.
djeca nekad zapnu iz raznih razloga, brojne okolnosti mogu uticati na to,
i iako sam prosvjetne struke (i ja i MM) i imam puno iskustva u instruktivnom radu i ajmo reci da sam i metodicki solidno potkovana zahvaljujuci iskustvu u skoli i usavrsavanju tokom niza godina,
ja ne bih tako samouvjereno mogla tvrditi da sve zanam i da cu sve uvijek moci na pravi nacin odraditi sa svojom djecom.
evo, vec sad mogu zakljuciti da je MM puno bolji u instruktivnom pristupu mlađoj djeci, dok se ja bolje snalazim sa ravnopravnijim sagovornicima, odn. on ima daleko vise strpljenja od mene kad treba objasniti neke jednostavnije pojmove i stvari.

nisam bas kompetentna govoriti iz perspektive roditelja koji instruise skolarca, jer moja najstarija je tek predskolarka,
ali mislim da ne bih oklijevala poslati dijete na instrukcije ukoliko bih se nasla u situaciji da dijete treba intenzivnije instrukcije iz neke oblasti koja nije moj matični supstrat ili gdje ne nalazim pravo vrijeme, pristup i nacin da djetetu dam kvalitetne instrukcije.
na kraju krajeva, dijete ponekad moze ozbiljnije shvatiti neutralnog mentora, nego roditelja i u tom kontekstu mu moze biti potrebna promjena, makar kratkotrajna.

ja vjerujem da cemo se MM i ja moci po potrebi podijeliti na nacin da ce on preuzeti matematiku i fiziku a ja drustvene nauke + jezike,
ali ko zna sta ce nam donijeti sutra, i koliko cemo biti ovakvi :gaah :baba pa da ce nam bas trebati uskociti neko treci.

a mogla sam i skratiti pa reci da smatram kako su instrukcije u ma kojoj dobi ok stvar, ukoliko se sudionici iz ma kojih razloga nađu u situaciji da ih trebaju.
i niposto ne osuđujem roditelje koji ih zatraze.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la folne » 02 tra 2013, 18:02

Eh, Dugo, ja sam razmišljala kao ti pa sam naglo promijenila mišljenje u 5. razredu. Prva 4. su bila med i mlijeko.

Ono što sam sigurna je da svatko može samo čekati i nadati se najboljem pa u tom slučaju neće biti prisiljen revidirati svoje stavove. Kod mene, eto, nije bilo tako pa sam cijelu prošlu školsku godinu imala vremena i priliku privikavati se na činjenicu da to što ja nešto mislim, nešto očekujem i nešto podrazumjevam ne znači apsolutno ništa.

Osim toga vidim da se dio tvojih pretpostavki temelji na tome da su svi profesori spremni i voljni pomoći, da im je u interesu da učenik nauči i razumije i nije im problem potruditi se oko toga.
Da, dio ih je takvih, ali bome ima i onih koji svoj posao odrađuju lijevom nogom, zabole ih za išta, a kamoli da djecu štogod nauče, a što je još gore mi imamo i takvog koji je zrel za psihijatriju. Već je bio na procjeni radne sposobnosti i nakon dugog bolovanja vraćen među djecu ništa normalniji nego prije. Radi što hoće i može mu se soli na rep.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: školska čavrljanja

PostPostao/la olja2208 » 02 tra 2013, 18:13

folne je napisao/la:bome ima i onih koji svoj posao odrađuju lijevom nogom, zabole ih za išta, a kamoli da djecu štogod nauče
zalosno ali istinito! :(
znam ih i ja nekoliko takvih.
S. 2007. G. 2010. V. 2012. P. 2014.
slika
Avatar
olja2208
ja bih htjela imati more 24 sata
 
Postovi: 5662
Pridružen/a: 09 ruj 2007, 23:08

Sljedeća

Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron