Sada je: 16 tra 2024, 06:29.

izborni strani jezik u 4. raz.

Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.

Moderator/ica: medo14

izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la mama njonji » 29 svi 2014, 12:14

Jučer sam od klinca (3. r.) dobila poruku u informativci o izboru drugog stranog jezika za slijedeću školsku godinu (dakle, za 4. raz.). Riječ je o francuskom, što je manje bitno, ali nitko nam ništa nije pojasnio, samo trebamo zaokružiti DA ili NE.
To je, dakle, izborni predmet, ali pretpostavljam ako se odluči za njega da nema ispisivanja do kraja godine? I kolika mu je satnica? Bude li u rasporedu (predsat ili zadnji sat) ili u suprotnim smjenama?
Puno toga me zanima, ali ništa o tome nismo dobili službenim putem... :/
Iskreno, mislila sam da ćemo o tome odlučivati nakon nekog roditeljskog sastanka na početku nove školske godine, a ne ovako :conf
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la TmamaKiN2 » 29 svi 2014, 12:44

ne moze na pocetku godine jer oni moraju znati broj djece, napraviti raspored.... zato sad pitanju da ili ne, hoces ili neces da ti dijete pohadja izbornu nastavu iz stranog jezika. moji, jedno ide jedno ne ide :dunno

ovako, u 4.razredu to je jos u satnici, prvi/zadnji sat, no vec od 5.bude u drugoj smjeni :dunno da, ako krene, nema ispisivanja tu skolsku godinu. bude 2 sata tjedno
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la † Volvo » 29 svi 2014, 12:48

Kod nas je najprije išlo nešto tipa ankete a onda na roditeljskom objašnjenje detaljnije o izbornom (drugom jeziku) uz lobiranje od strane predmetne nastavnice ;) - o rasporedu i satnici.

I da, pravila su slijedeća: od izbornog se ne može odustati unutar školske godine (ali čemu odustajanje uostalom :conf ) - jedino je razrednica za djecu koja su imala problema s hvatanjem redovnog gradiva uopće predložila roditeljima da razmisle bolje o tome, svima drugima je zapravo preporuka bila. Slično je sada s informatikom za slijedeću školsku godinu.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la medo14 » 29 svi 2014, 12:50

evo ti i stariji topic na temu izbornih predmeta u 4. razredu
viewtopic.php?f=53&t=58344
:mah
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la mama njonji » 29 svi 2014, 12:52

hvala!
ma najviše me brine to hoće li im jezik biti uklopljen u raspored ili ne, jer od iduće godine su prvi put u smjenama (sad je još boravak i jednosmjenska nastava) + vanškolske aktivnosti, ne znam kako će to sve skupa izgledati, i još ako je jezik u suprotnom turnusu :dunno
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la medo14 » 29 svi 2014, 12:55

to ti zavisi od škole, kako imaju gužvu u satnici
nama je jezik i vjeronauk kao izborni predmet unutar redovne nastave
informatika je poslije nastave, u drugoj smjeni
najbolje ti je pitati u tvojoj školi, nekog školarca ili roditelja, kako je to u vašoj školi
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la lastavica » 29 svi 2014, 12:58

Kod nas je od izbornih predmeta na kraju 3. razreda za 4. razred bio ponuđen strani jezik (njemački) i informatika. Oba su dva sata tjedno, s time da je informatika blok sat. I na kraju prethodne godine se odlučuje za slijedeću.
Tokom 4. razreda je njemački bio u sklopu satnice, a informatika u drugoj smjeni. Ove godine je i njemački u drugoj smjeni tj. ovisno o turnusu i razredu. Recimo kod moje je na kraju ispalo kad je popodne u školi, njemački ima u 9,40. Kad je ujutro jedanput joj se naslanja na nastavu, a jedanput ima sat pauze. Neki drugi razred ima drugačije. Tako da sve ovisi od organizacije u konkretnoj školi.
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15451
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la mama njonji » 29 svi 2014, 12:59

medo14 je napisao/la:evo ti i stariji topic na temu izbornih predmeta u 4. razredu
viewtopic.php?f=53&t=58344
:mah

vidim da si ti prije 4 god otvorila isti topic :)
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la Barbi » 29 svi 2014, 13:06

Kod nas su svi izborni predmeti u redovnoj satnici, i vjeronauk i drugi jezik i informatika.
To ovisi od škole do škole. Meni nikako nije jasno kako ne mogu to u svakoj školi uklopiti u redovnu satnicu? :conf
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la Potica » 29 svi 2014, 13:07

mama njonji je napisao/la:hvala!
ma najviše me brine to hoće li im jezik biti uklopljen u raspored ili ne, jer od iduće godine su prvi put u smjenama (sad je još boravak i jednosmjenska nastava) + vanškolske aktivnosti, ne znam kako će to sve skupa izgledati, i još ako je jezik u suprotnom turnusu :dunno

Francuski imaju dva puta tjedno po jedan sat i uklopljeno je raspored. :dada

U petom može birati i informatiku ali ona je u suprotnom turnusu.
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21824
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la mama njonji » 29 svi 2014, 13:09

odlično, hvala! :mah
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la patkica » 29 svi 2014, 13:34

Barbi, zato sto ponekad ovisi o hrpi raznih stvari.
Npr. Nasa tri razreda u generaciji uce njemacki Ili/I francuski,
Znaci, prvo i osnovno, vjeronauk mora biti u satnici nikako prvi zadnji ili ne smije niti van smjene :p
Onda gledas da sva tri razreda mozes spojiti u sat francuskog, ili u sat njemackog, a ne smiju se preklapati jer ima ucenika koji idu na oboje.
Dodaj mogucnost da jezik predaje netko ko radi na dvije ili tri skole (jer nema dovoljnu satnicu u jednoj), pa se mora prilagodjavati raspored jos nekoj drugoj skoli... Itd itd...
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24387
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la Barbi » 29 svi 2014, 13:41

Matematičar u meni to jako dobro razumije i smatra izazovnim zadatkom za riješiti.
Nematematičari to odmah odbace i potraže rješenje u suprotnoj smjeni. :whew
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28726
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la † Volvo » 29 svi 2014, 14:06

Baš sam mislila reći, dobar "rasporedžija" je u stanju svašta napraviti (znala sam jednog takvog, svi su u školi bili zadovoljni rasporedima, pokojni je nažalost)
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la IINA » 29 svi 2014, 14:13

Njonji francuski ti je uvijek u rasporedu. U istoj smjeni. Do kraja osnovne.
Moja preporuka je da ide.
Učenje jezika košta po 3000 kuna. Ovo je free.
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la mama njonji » 29 svi 2014, 14:16

info iz prve ruke :zivili
hvala!
M 2005
D 2009
B 2015
mama njonji
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1329
Pridružen/a: 15 svi 2007, 12:16
Lokacija: zagreb

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la malamaja » 29 svi 2014, 14:21

Barbi je napisao/la:Matematičar u meni to jako dobro razumije i smatra izazovnim zadatkom za riješiti.
Nematematičari to odmah odbace i potraže rješenje u suprotnoj smjeni. :whew



:lol hm da.naš satničar je profa fizike pa pretpostavljam da mu matka nije problem no, naša škola je prakapacitirana. i radi na granici za 3. smjenu (ne noćnu :mrgreen ) tako da jednostavno nema slobodnih učionica....kod nas je to sve u neka nedoba u kontra smjeni. ne znaš jel gore kad je u 8 ujutro u kontra smjeni ili u 11:10 ...jedino je vjeronaouk uklopljen u raspored :roll
i još nitko nije odustao od izbornih :) svi idu na sve :lol bez obzira na raspored. priča je da im ti predmeti popravljaju prosjek ....

jedino je problem s "teškim" izbornim predmetima kao što je njemački (pretpostavljam da niti francuski nije nešto lagan :lol ) eh, onda krene masovno ispisivanje nakon godinu, dvije...šteta ....nama je izborni engleski :znoj
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la medo14 » 29 svi 2014, 14:25

kod nas su neki najavili ispisivanje sa izbornog jezika
kao više se ne boduje za upis u srednje škole, a valjda baš ne ide, pa se ispisuje
uglavnom ispisivanje treba pismeno zatražiti na kraju godine
Avatar
medo14
kraljica tablica
 
Postovi: 10108
Pridružen/a: 28 lis 2001, 12:37

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la patkica » 29 svi 2014, 14:45

Kod nas se svake godine nanovo odlucuje za izborne, tj. ne traze te da pismeno idlucujes o ispisivanju nego svake godine nanovo da hoces.

Barbi, ma znam da je stvar cesto komoditeta (pretpostavljam da raspored uvijek i rade oni koji su za to sposobni, ja ne bih bas :lol), ali cesto ima situacija koje nisu stvar izazova, nego prilagodbe željenog i moguceg.
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24387
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la malamaja » 29 svi 2014, 14:53

da, da...izjašnjavaš se samo ako si za :lol

nama je na prošlom roditeljskom baš zbog ovakvog rasporeda jedan tata citirao zakon o učionicama :shock kako, koliko i kako se smiju koristiti i da je ovo naše protuzakonito :mrgreen :lol možete si misliti kak je to duboko dirnulo ekipu u školi :lol

kakogod, ja se nadam da interes za jezike kao izborne ipak neće opasti bez obzira na gubitak bodova za upis....jer je to ipak veliki benefit u odnosu na to da se učenje plaća a o znanju da ne govorim...a i o tome da je stvarno potreba danas znati barem dva strana jezika :mrgreen
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la † Volvo » 29 svi 2014, 15:02

Ne znam, kao ni upisivanje, ni ispisivanje radi promjene kriterija (a tko zna uopće kakvi će biti dogodine ili za 3, četiri, još je to dalekoooo ;) ) mi nije dobra opcija :dunno

Baš da dijete skuži kako mu to baš nikako ne paše/ ne leži/ opeterećuje (ali zbilja, ne samo da se folira odu svi odo i ja) - ili se pokaže da je niškoristi u svakom pogledu (a rijetko je što takvo, po mom iskustvu ;) )...

S izborne informatike npr. na koju su kao na jedan sat otišli gledati, došao je doma i složio prezentaciju u PP koji prije nije pokretao nikad, slide show, par slika, nešto tona, oblak, kiša grmi, rotiraju se likovi - možda nisu svi satovi jednako inspirativni (ovaj je bio kao ogledni) no definitivno nije za baciti ;) - da ni ne načmu programiranje, ako savladaju štosove korištenja koječega, bit će dobro i onima koji se neće time kao profesijom baviti.
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la patkica » 29 svi 2014, 15:04

Realno, mislim da je potrebno znati engleski.

Sve uz to je jako lijepo al nije bas da je potrebno,
Avatar
patkica
svizac
 
Postovi: 24387
Pridružen/a: 11 vel 2001, 22:34
Lokacija: u ormaru

Re: izborni strani jezik u 4. raz.

PostPostao/la IINA » 29 svi 2014, 15:10

njonji poslala sam ti pp, detalji vezani baš uz našu školu, da ovdje ne cjepidlačim ;)
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib


Natrag na Školarci (i studenti)

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron