Od kolijevke pa do groba....khm...khm...je školsko doba.
Odgovori

Ima li nastave?

Da, normalno po rasporedu sati (dijete br.1)
34
34%
Da, normalno po rasporedu sati (dijete br.2)
15
15%
Ide u školu ali nema organizirane nastave (dijete br 1)
6
6%
Ide u školu ali nema organizirane nastave (dijete br 2)
4
4%
Ne, ostalo je doma (dijete br 1)
25
25%
Ne, ostalo je doma (dijete br 2)
9
9%
Ostalo
6
6%
 
Ukupno glasova : 99

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 13:00

jutros sam bila s najmlađom do školske medicine, na cijepljenje, i kaže sestra da većina škola koje spadaju pod njihovu ambulantu radi
kvartovska i naša (susjedni kvart) i dalje ne rade

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 13:25

Pogledajte naše "rezultate" tu: od 90 "ispitanika" 43% ima redovno nastavu, ostatak nema :dunno - ok, mi ovo punimo danima pa se za neke možda situacija i mienjala, tako i oni "prebrojavaju" isto danima - statistike se mogu na više načina tumačiti, naša škola je prepolovljena u štrajku :p : niži imaju nastavu 100% viši nemaju uopće, kako se to broji :conf

Statistika se može svakako tumačiti :mrgreen

Ono što mene sa strane ljuti, ispada da im je samo 4% linearno jedina prihvatljiva opcija. Ima tu više stvari: znam da su malo plaćeni desetljećima no izgleda kao da im nije stalo do promjena programa koji će i prosvjetarima i djeci poboljšati priču na način da se rasterete, kao da im nije uopće bitno to što im se pokušava zadržati radna mjesta makar svake godine broj djece pada i tako razni detalji, osim dodatno, timinga i bahatosti lika koji veli da nije problem ostati u štrajku i poslije izbora - nije njemu problem kad dana staža u podučavanju nema i tome sukladno ni osjećaja rada za dobrobit djece, novih generacija na kojima svijet ostaje :dunno - znam da osjećajem da radiš dobro ne plaćaš režije ali nije ni to baš zanemariva stvar u radnom vijeku i pustim satima u posao ulupanim :whew

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 13:30

Volvo, u ovom izvještaju
Na dan 29.9.2015. utorak
osnovne škole - u štrajk je uključeno 35,46% radnika
srednje škole - u štrajk je uključeno 34,35% radnika

se izvještava o postotku radnika uključenih u štrajk, znači on obuhvaća upravo tu situaciju da škola djelomično štrajka, nije po školama nego osobno po profesoru i nastavniku
po meni je to dobar statistički podatak :dunno

ova anketa tu na forumu nije obuhvatila sve opcije jer se i stanje štrajka po školama mijenja po danima, tako da je ona odokativna, ali ipak daje neki uvid o stanju štrajka

s ovim dijelom da bi trebali proširiti priču o zahtjevima i maknuti se od tih 4% povećanja plaće, potpuno se slažem

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 13:58

Kod nas je jučer stavljena obavijest da učitelji nižih razreda počinju raditi (razlog dob učenika), profesori viših razreda nastavljaju štrajk.

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 14:08

Mda, kod nas u školi postoje nastavnici koji nisu u štrajku deklarativno ali stariju djecu koja dođu otprave doma odnosno "zbrinu" štogod to značilo, nemaju nijedan sat, tako da brojke ne odgovaraju stvarnosti :conf - jedni ih broje kao neštrajkaše, a efekt prema nastavi je štrajk :dunno

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 14:09

konačno osvanulo na webu škole.

Dragi učenici i poštovani roditelji!

Zahvaljujemo vam na strpljenju, razumijevanju i potpori u vrijeme trajanja štrajka.

Od četvrtka, 1. listopada 2015. nastava za sve razredne odjele održavat će se prema uobičajenom rasporedu sati.

S poštovanjem,


sprdnja od štrajka.

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 14:11

Mislim da je štrajk pogrešno tempiran i neorganiziran, kao što i većina misli ovdje.

Međutim, ne slažem se s pitanjem zašto se ne štrajka da bi se uvela bolja kontrola nastavnika ("jer ima profesora i profesora"). To je nerealno očekivati. I zapravo smiješno. Ljudi si ne mogu u lice ništa reći, stručna služba često šuti na loš rad, a onda bi valjda trebalo obustaviti rad, štrajkati i tražiti da ministarstvo odredi samo nekakve mjere kvalitete.

Valjda bi svi onda štrajkali da ni bi bilo principa "car je gol" jer ako ne štrajkam, onda sam valjda jedan od onih koji ne rade pa se bojim da me ne prokažu.

Uglavnom, nerealno.

Što se tiče štrajka za poboljšanje kvalitete nastave, dobro zvuči. Međutim, kad čovjek živi prilično loše, kad uopće nije cijenjen u društvu (ne mislim na medijsku sliku, već na bezobrazluk roditelja, a posljedično i djece), kad ga često odozgo pritišću da popusti na gnjavljenje roditelja i pokloni djetetu ocjenu (a posljedica otpora je neko osvećivanje u rasporedu, dežurstvima, odobravanju sredstava za opremu itd.), onda će se također teško odlučiti za štrajk kao metodu.


Nažalost, stvar doista mora ići obrnuto. Od novca za poboljšavanje statusa pa do osiguravanja sredstva za rad onima koji imaju ideje, projekte i sl.

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 15:13

Ne mislim da bi trebali štrajkati za poboljšanje kvalitete ;) - poboljšanje (pomaci tromog sustava koji je zaglavio u vremenu ne dalekom od onog od prije 40 godina) je ono što sindikat (ako se ne mogu sami profesori drugačije organizirati odnosno s pojedinim rukovodstvom škole dogovarati) treba pregovarati s nadležnim ministarstvom. U nedavnom Otvorenom na tv me zapanjila ravnateljica jedne škole koja cool veli kako im ništa osim plaća ne treba, kakva poboljšanja, kakvi bakrači, u tom stilu, sve je divno i krasno samo su plaće male. A nije tako.

Po djetetu vidim da nije tako. Vrtić je bio svemirsko dostignuće prema školi generalno. Izuzetni nastavnici premoštavaju te probleme, ali zalaganjem pojedinaca. Programi su zakrčeni i natrpani, količina knjiga koje u torbe klinci trpaju je fizički enormna i diskutabilno prikladna da ih nauči učenju novog i prilagođavanju na promjene kakve već nas a pogotovo njih će svakodnevno presretati...

Aktualna štrajk ekipa ni u čemu od toga ne vidi problem i to je ono što je meni problem kod njih ;) - plus su jako osjetljivi i krhki, u stilu, nikada im nitko nije tako odgovarao, haujesnou, do sad su ih ministri nježno i obzirno tretirali :mrgreen počevši od Šuvara nadalje

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 15:31

Mi smo Vijeće roditelja održali u ponediljak i nije se smio štrajk ni spomenit. Tako je rekla ravnateljica. :roll

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 15:32

rekla bih da manje srednjih skola ima nastavu nego osnovnih.

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 17:11

Etoga, osnovne prekidaju, srednje nastavljaju

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 17:16

Meni se ucinilo onako u letu da se strajk nastavlja...i da ce se sutra/prekosutra vidjeti dal ce u pon.nastave biti...

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 18:20

Ina66 je napisao/la:Etoga, osnovne prekidaju, srednje nastavljaju

Da. Nama je skola izvjesila obavijest da zahvaljuju na podrsci i da osnovne skole Sa sutrasnjim danom prekidaju strajk.

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 19:56

Potpisujem Volvo, bas je fino napisala ono sto mi se mota po glavi :zivili

nasa srednja skola i dalje je u strajku, negdje sam uhvatila da je 10% srednjih skola u zagrebu u potpunom strajku. Nasa skola je u tom postoku, nazalost :roll
ljuta sam i ne podrzavam straj, postoji puno nacina da se izbore za bolji rejting svoje struke, a ne samo za tih 4%
Evo sutra je 1.10., jos malo i mjesec dana skole
knjige su dobili prije 2-3 dana, strajkaju vec 5 dana (sa sutrasnjim danom), dakle vec skoro mjesec dana kako je skola pocela a da nisu normalni uvjeti skolovanja mog djeteta.
A vremenik testova stoji, datum zavrsetka nastave stoji i sad ce uguravati nastavu i testove u vec ionako zgusnut raspored :dunno

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 21:29

Nisam niti mislila da su profesori krivi za udzbenike sto ih nema njesec dana, ali konkretno profesori su znali da nastava se vec od prije ne odvija normalno,pisem za zagreb, tako da je ovaj strajk samo pogorsao stvar. Ne vidim tu neku veliku brigu profesora kako ce njihovi ucenici normalno funkcionirati.
Ne o cekujem da itko iz svog dzepa fotokopira, kod nas to nije bio niti slucaj.klinci su mobitelima fotografirali udzbenike. Ali to je sve krpanje i improvizacija.

Re: Štrajk u školi + anketa

30 ruj 2015, 23:44

Naši prekidaju štrajk sutra. Jesu li se izborili za respektabilniji tretman :conf - ne znam. Primijećeni jesu, to da, ali su usput uspjeli opet dio javnosti okrenuti protiv sebe.

Zapravo kukanje o tome kako je netko srozan oduzima tom istom poziciju da pokaže da nije. Dobri nastavnici nisu srozani. Niti oni koji cijelu školsku godinu podučavaju i zainteresiraju za svoj predmet nisu ti na koje se radi pritisak poklanjanja i ostalo. Oni koji imaju vjerodostojni kriterij. Ne kao pravilo. Ne pričam o divljim roditeljima koji su tom skloni i gaze sve pred sobom, misleći da djeci rade uslugu. Takva ipak nije većina, i djeca međusobno osjete i znaju koliko tko zna i od ocjena zaslužuje pa nije žicanje baš popularan sport.

Dodajem još kako me ne brinu nadoknade: za kraće vrijeme nije vjerojatno da će ih biti, niti će djeca imati silnih problema. OK, za završne razrede sa zgusnutom satnicom moguće, ali ostali ne. Ne tako davno su u ratno vrijeme cijele generacije imale krnje satnice, pa nastavu preko radija i svašta nešto pa je gradivo svladano.

Mmar sindikati (organizatori štrajka) nisu koliko pratim dali listu više stvari koje ih žuljaju, samo 4% su izbacili u prvi plan :dunno i ustobočili se na tom. Zapravo su olako prešli preko činjenice da je smanjen broj djece a da se zadržalo broj zaposlenih tako što im se i nenastavni dio na neki način uračunao u satnicu. OK, to je pošteno, da im bude uračunato ako rade, ali nije bilo prije recimo. Sigurnost posla nije mala stvar u našim okolnostima :dunno

Re: Štrajk u školi + anketa

01 lis 2015, 13:36

Bubidea je napisao/la:rekla bih da manje srednjih skola ima nastavu nego osnovnih.

tvoj osobni dojam. Moje obje srednjoškolke od prvog dana imaju normalno nastavu. Aj možda su u ponedjeljak preskočili koji predmet ali i jučer i prekjučer su obje imale normalno nastavu po satnici.

Moram priznati da sam se na spomen štrajka i ja prepala užasno da će nastavu nadoknađivati subotom što bi i meni bilo totalno neprihvatljivo. Nadam se samo da oni koji planiraju subotom raditi ne očekuju da će za te nadoknade dobiti pare plus 20% višu satnicu :zub

Re: Štrajk u školi + anketa

01 lis 2015, 15:28

štrajk u srednjim školama je i dalje u tijeku :ajme
osnovne škole i fakluteti su obustavili štrajk
moram priznati da ne razumijem trenutnu situaciju i toplo se nadam da će srednje škole također prekinuti sa štrajkom
naša škola je i danas u potpunom 100% štrajku, 5 dana nastave je izgubljeno :znoj

Re: Štrajk u školi + anketa

01 lis 2015, 16:02

I nasa srednja je u štrajku.

Re: Štrajk u školi + anketa

01 lis 2015, 18:32

:ne ja se nadam da će i oni ipak doći k sebi...i k školi...fakat im je štrajk pušiona. i samo članstvo se izjasnilo...

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 07:53

6. dan štrajka u srednjim školama :roll

rezime: od 36 školska sata po rasporedu - mojoj curi je održano 4 školska sata (jedan predmet profe koja ne štrajka)
kako će se taj manjak od 32 školska sata nadoknaditi nitko ne zna niti se o tome informira učenike, to nije važno :whew

jedna zagrebačka škola je štrajkala 1 dana i imali su nadoknadu u vidu 10 školskih sati u jednom danu, pitam se kakav je efekt od takve nastave od 10 sati?
i to je nadoknada 1 dana
kako nadoknaditi 6 dana a da ne ide po leđima učenika?

srećom, mediji su ih potpuno zaobišli, u tišini štrajkaju, toplo se nadam da će i u tišini prekinuti štrajk :)

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 08:02

medo14 je napisao/la:jedna zagrebačka škola je štrajkala 1 dana i imali su nadoknadu u vidu 10 školskih sati u jednom danu, pitam se kakav je efekt od takve nastave od 10 sati?
i to je nadoknada 1 dana
kako nadoknaditi 6 dana a da ne ide po leđima učenika?

ovo je katastrofa! 10 sati u jednom danu!?
na žalost, sve će ići preko leđa učenika osim ako se roditelji ne pobune
ja, na primjer, neću poslati svoju djecu subotom u školu jer subotom imamo drugih aktivnosti. drugi mi je argument taj da djeca od 7-8 godina nisu zaslužila ići 6 dana tjedno u školu
svaka škola ima određen broj neradnih dana (razna spajanja) mimo subota i nedjelja pa neka onda odrađuju te dane

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 08:23

kod nas je drugi problem
profesori u velikoj većini ne štrajkaju, a učenici s obzirom da nema neopravdani biraju na koji sat će ići :ajme
gotovo svaki dan dobivamo sms ili mail da ih potaknemo na dolazak, ovo je jedan dio maila
''koristim priliku kako bih još jednom apelirao da potaknete djecu da dođu u školu i ostanu na nastavi i to na svim satima. Gotovo svi profesori koji predaju u ??? razredu ne štrajkaju tako da zaista ne vidim razlog zašto ne bi prisustvovali na svim satima na kojima mogu. Primjerice, danas je na mojem satu bilo 23 učenika, a na kemiji ih je, prema informaciji dobivenoj od profesorice, bilo samo 13. Zašto nisu došli? Ne znam. Kao što piše u pismu, za one koji nisu bili na nastavi neće biti sankcija, ali postoji li za jednog maturanta veća kazna od one da ne može prisustvovati nastavi. S obzirom da je i velika većina profesora sličnog stava od prvog dana štrajka, šteta je da djeca u ime "podrške profesorima" ne dolaze na nastavu. Dakle, ponavljam, ako me (nas) žele podržati, to će najbolje činiti dolaskom na nastavu.''

Svojim srednjoškolcima sam (jednom i drugom) zaprijetila da saznam li da nisu bili na bilo kojem satu sankcije će biti ogromne.
Došlo je do toga da je D bila jedna polovica razreda na jednom satu :ajme prestrašno, a još strašnije mi je podrška roditelja (klinci razmjenjuju screenove) da ne dolaze na predmete koji im nisu bitni za daljnje školovanje i maturu i to otvoreno napišu razredniku :shock

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 08:47

uf čovječe ovo što pišete, vaša iskustva, je potpuni kaos :ajme
Ja sam od početka u nekakvom balonu jer kao što sam rekla i jedna i druga imaju najnormalnije školu (testove, odgovaranja, zadaće), možda je štrajkalo par profesora u ponedjeljak i to je to.
Pogotovo mi je drago da maturantica neće imati potrebe za nadoknadom. Tak da shvaćam tvoju brigu mamainana.

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 09:32

mamainana, strašno koji kaos, i ja bih svoje potjerala u školu i zaprijetila ako ne odu na nastavu, da ju imaju
iz krajnosti u krajnost
od situacije da djeca nemaju nastavu jer profesori na mail šalju večer prije "obavijest" da ne dolaze u školu jer nisu u mogućnosti osigurati nastavu, do situacije da na mail mole da djeca dolaze na nastavu jer je to u njihovom interesu :ajme

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 09:47

i kod nas slican kaos - od obavijesti na stranicama skole koje se editiraju i netragom nestaju pa se na njihovo mjesto stavljaju slicne ovakve kako pise mamainana pa do toga da kad nazoves skolu decidirano se kaze da nema skole, pa djeca dođu pa ih se pošalje doma nakon dva sata jer nema više nastavnika iako na stranicama piše da većina ne štrajka... Imam dojam da bi ravnatelj htio da rade, al mu djelatnici smještaju kajle, naravno preko leđa učenika... Ma, kaos, potpuni kaos.

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 15:12

od sutra nema štrajka ni u srednjim školama,
dakle u ponedjeljak normalno,
kaže čelnik sindikata srednjih škola da su zadovoljni i da sad odustaju od štrajka ali ne i od zahtjeva koje će ponoviti za 30 dana budućoj Vladi :roll
nadam se da će klinci do tada uspjeti nadoknaditi propuštene nastavne sate, o tome nitko ni slovo, tko te pita :roll

Re: Štrajk u školi + anketa

02 lis 2015, 19:09

Da, od ponediljka se vraća i srednja u normalu. Moja starija ide u školu svaki dan, ali ima po 2-3 sata. :ajme
Odgovori