Sada je: 29 ožu 2024, 09:40.

Tražim recept

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Re: Tražim recept

PostPostao/la pulse » 17 ruj 2015, 10:33

Tražim provjereni recept za njoke, neki koji rutinski koristite i uvijek uspijeva. Pokušavala sam nekoliko puta par različitih recepata (mislim da je svaki bio sa Coolnarike), ali mi uvijek tijesto bude pregnjecavo i moram dodavati mnoooogo više brašna nego što je po receptu. Ono, kad počnem da mijesim izgleda da će biti dobro, a 10 sekundi kasnije je gnjecavo. Nikako da provalim u čemu je caka. :dunno
Avatar
pulse
atletičarka
 
Postovi: 1327
Pridružen/a: 13 svi 2006, 10:13
Lokacija: CG

Re: Tražim recept

PostPostao/la Mala Bornica » 17 ruj 2015, 10:49

nemam receprt za njoke, to radi moja mama ali odokativno. ono sto znam je da jako ovisi o krumpiru, a mama kaze da je i brasno bitno. tako da recept moze biti isti a konacni rezultat ipak ovisi o sastojcima.
B, 2001.
E, 2002.
D, 2011.
Avatar
Mala Bornica
Sunčeko
 
Postovi: 15989
Pridružen/a: 08 tra 2001, 21:47

Re: Tražim recept

PostPostao/la Ina66 » 17 ruj 2015, 10:51

aaaaa, tek sad sam vidila Mustafu :lol
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Tražim recept

PostPostao/la Adorabla » 17 ruj 2015, 12:21

pulse je napisao/la:Tražim provjereni recept za njoke, neki koji rutinski koristite i uvijek uspijeva. Pokušavala sam nekoliko puta par različitih recepata (mislim da je svaki bio sa Coolnarike), ali mi uvijek tijesto bude pregnjecavo i moram dodavati mnoooogo više brašna nego što je po receptu. Ono, kad počnem da mijesim izgleda da će biti dobro, a 10 sekundi kasnije je gnjecavo. Nikako da provalim u čemu je caka. :dunno

ne postoji provjereni recept za njoke ali mogu ti pomoći sa savjetima kako da izbjegneš pregnjecavo tijesto
Što više mijesiš tijesto (npr u pekaču ili mikserom ili ručno) to će brašno više gluten pustiti, a krumpir vodu i škrob i to će biti mljeckavije. Isto tako bitno je da ne dodaješ glatko brašno nego da dodaješ mješavinu ošto i glatko ili više oštog manje glatkog.
Krumpir nikada nemoj pasirati recimo onom sjeckalicom ili blenderom ili mikserom. Mora biti konzistentan krumpir jer ako ga zgnječiš onda će ti on pustiti puno škroba pa ćeš dobiti katastrofa gnjecavo.
Treba paziti i na temepraturu. Ako je vanjska temperatura visoka dobro je staviti malo tijesto u frižider prije nego oblikuješ njoke.

Moj recept ajmo reći provjeren po kojem mi ispadaju najbolje njoke je kada skuham krumpir u ljusci, odmah ga vrelog ogulim i ispasiram onom gnječilicom za pire i kada se ohladi (cca sat vremena kasnije) dodajem mekani putar i jaje i sipam brašno (cca 80% oštrog i 20% glatkog). Količinski brašna ide cca 60% težine ukupnog krumpira (to onako odokativno pretpostavljam ali ako moram puno dodavati brašna onda znam da ne valja).
Mijesim mikserom i to samo onoliko koliko je potrebno da se dobije konzistentno tijesto. i to traje jako kratko, možda nekih 10 minuta imam gotovo tijesto. Što dulje mijesim ili ako moram dodavati puno brašna onda znam da neće biti dobro.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Tražim recept

PostPostao/la Adorabla » 17 ruj 2015, 12:24

e samo da dodam da još imaš super recepte za njoke s polentom i sa sirom i možda bi bilo dobro da počneš s njima jer oni recimo traže malo više da se tijesto mijesi da bi bili onako fini i ne gnjecavi.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Tražim recept

PostPostao/la Mirci » 17 ruj 2015, 12:29

200g oštrog brašna na 500g krumpira i jedno jaje i 1 žlica ulja. To je moj recept koji mi uvijek super ispada. Krumpir kuham narezan na kockice, dobro ocijedim, ohladim da bude mlako, gnjecim drobilicom za pire. Umiješam jaje, ulje, pa brašno - rukama, kratko, samo da se sve sjedini. I oblikujem njoke.
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29426
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Tražim recept

PostPostao/la TanjaMT » 17 ruj 2015, 12:29

Ina66 je napisao/la:aaaaa, tek sad sam vidila Mustafu :lol

Car :lol
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Tražim recept

PostPostao/la Ina66 » 17 ruj 2015, 12:52

danas sam kupila kabocha bundevu. nije mi problem potražiti recepte na webu, zanima me ima li tko iskustva s njom :)
to je ova
slika
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Tražim recept

PostPostao/la malamaja » 17 ruj 2015, 13:15

Ina66 je napisao/la:aaaaa, tek sad sam vidila Mustafu :lol



:hahaha after ten years..... :hahaha i ja

ja bi tikvu, kao i svaku drugu....ova mi je skroz nepoznata
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Tražim recept

PostPostao/la Solea » 17 ruj 2015, 13:16

ja isto ne dodajem puno brašna (a koristim najčešće samo oštro) ali bitno je ovo što su adorabla i mirči već naglasile - ne treba dugo mijesiti tijesto već vrlo kratko, tek toliko da se sastojci sjedine. ja ručno mijesim.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: Tražim recept

PostPostao/la malamaja » 17 ruj 2015, 13:23

Moj recept ajmo reći provjeren po kojem mi ispadaju najbolje njoke je kada skuham krumpir u ljusci, odmah ga vrelog ogulim i ispasiram onom gnječilicom za pire i kada se ohladi (cca sat vremena kasnije) dodajem mekani putar i jaje i sipam brašno (cca 80% oštrog i 20% glatkog). Količinski brašna ide cca 60% težine ukupnog krumpira (to onako odokativno pretpostavljam ali ako moram puno dodavati brašna onda znam da ne valja).


x
ja lagano promijesim rukama. i uvijek se opečem s guljenjem krumpira :znoj
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Tražim recept

PostPostao/la olja » 17 ruj 2015, 13:29

Ja sam baš jučer radila njoke.
Imala krumpir pirea od prethodnog dana taman za reciklažu.
I krenem po milijarditi put sve onako kako treba - malko maslaca, jaje, (oštro) brašno i iznerviram se jer opet ne ide, pa ne ide kako treba tu ništa, gnjeckavo, lijepi se, bljak....
Onda dodam malo sira, puno bosiljka, malo sitno narezuckanog špeka, malo praška za pecivo i napravim pogačice koje ispečem u pećnici.
I svaki moj pokušaj da napravim njoke tako završi :roll
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: Tražim recept

PostPostao/la Mirci » 17 ruj 2015, 13:33

al njoki i moraju biti malo ljepljivi, ne mogu oni ne biti ljepljivi, tijesto je uvijek malko gnjeckavo :dunno. Tijesto za njoke niti ne može biti glatko i elasticno.
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29426
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Tražim recept

PostPostao/la Solea » 17 ruj 2015, 13:35

kreni od početka, skuhaj krumpire u ljusci, vruće krumpire oguli, zgnječi...... :mrgreen ;)


kad bi ostalo pirea od krumpira nakon ručka, moja baka je za večeru radila krompir flute, pogačice :)
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: Tražim recept

PostPostao/la Adorabla » 17 ruj 2015, 13:36

danas sam kupila kabocha bundevu

jesam. I to čisto slupčajno jer me mama uvjeravala da je to za svinje a teta na placu da je to prefino pa sam kupila da mami dokažem kako nema pojma :nata Napravila sam ju na juhu ali to je bio promašaj jer je puna okusa pa šteta za juhu (a ja sam radila juhu po tvom receptu sa kokosovim mlijekom i kurkumom i ne sjećam se što još ali ono pšreviše začina za dobar okus)
Ja bih ju sada za pitu recimo ako nađem dobar recept za pitu ili ono kad ju nafilaš pa pečeš u rerni ili samo pečenu rerni. Mislim da bi tebi čak i unjoke pasala jer vi jedete zapravo čiste njoke bez puno dodataka.

tijesto je uvijek malko gnjeckavo

ne, kad napravim kako treba, odnosno kad se držim ovog gore napisanog onda ih oblikujem u zmije i režem nožem bez mrvice brašna. Totalno se ne lijepe.
Tebi su vjerojatno ljepljive jer kuhaš krumpir na kockice a kažem meni tako kad radim uvijek ispadnu puno puno gnjecavije

E da kad mi ostane pirea onda stavljam glatko brašno, znam da sam čudna :lol i isto ledenu smjesu oblikujem i nikada ne radim njoke nego krokete. Da budu malo gnjecaviji nego inače pa ih ne koristim za njoke da se ne poljepe skroz u vodi, nego onda puno finije da ih samo u ulju prepržim.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Tražim recept

PostPostao/la Mirci » 17 ruj 2015, 13:39

Moze se i od pirea napraviti njoke ili knedle, kako ne. Samo treba uzeti u obzir da u pireu vec ima mlijeka tako da svakako u takav krumpir treba dodati zaista mrvu masnoce. I nesto vise brašna. Vrlo cesto od ostataka pirea radim knedle, to mi uvijek super ispadne.

da, vjerojatno si u pravu, adorabla. Al meni to ne smeta. Dapace, volim takve njoke, a takvo gnjeckavo tijesto mi je još odlicno i za knedle ;).
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29426
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Tražim recept

PostPostao/la Solea » 17 ruj 2015, 13:42

može se, da, ali ako joj ne ide (ni milijarditi put :p) bolje da pokuša nešto promijeniti.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: Tražim recept

PostPostao/la Solea » 17 ruj 2015, 13:45

ja sam se dugo "borila" s krumpirovim tijestom, pokušavala sam sve raditi kao i mama ali moje tijesto nije bilo kao njezino. onda sam krenula po svom i sad mi je super :lol
a i dalje su mi super i mamine knedle i njoki.
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: Tražim recept

PostPostao/la olja » 17 ruj 2015, 14:04

Solea je napisao/la:može se, da, ali ako joj ne ide (ni milijarditi put :p) bolje da pokuša nešto promijeniti.

da nisam ov(ni)ca, možda bih pokušala :zub
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

Re: Tražim recept

PostPostao/la pulse » 17 ruj 2015, 15:14

Oooo, hvala puno, baš dosta dobrih savjeta.

Meni baš krompirovo tijesto ne ide, u to sam se uvjerila i na knedlama. Od kad sam našla neki recept za knedle bez krompira :lol preporodila sam se.
Avatar
pulse
atletičarka
 
Postovi: 1327
Pridružen/a: 13 svi 2006, 10:13
Lokacija: CG

Re: Tražim recept

PostPostao/la Lena » 19 ruj 2015, 17:48

Solea je napisao/la:ja sam se dugo "borila" s krumpirovim tijestom, pokušavala sam sve raditi kao i mama ali moje tijesto nije bilo kao njezino. onda sam krenula po svom i sad mi je super :lol
a i dalje su mi super i mamine knedle i njoki.

ovako i ja, s tim da moja borba još traje. :lol mučim se, mučim i onda napravim valjuške po receptu od folne i svi smo sretni. :p
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: Tražim recept

PostPostao/la lastavica » 19 ruj 2015, 18:43

TanjaMT je napisao/la:Nana, ja tocno tako radim, meni uvijek bude super.
Cesnjak, maslinovo, mazuran, mrva bijelog vina i na to kuhanu tjesteninu. Ponekad dodam cherry rajcice, alu kad je gotovo. Super brzi rucak. A sad imam i carobnu Mustafinu alatku :lol i rezanje tikvice je cas posla.

edit: Mustafa :)
https://youtu.be/r6TSvOtgfmc

Koju od ovih Mustafinih alatki imaš ? Mrak je Mustafa :lol
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15451
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Tražim recept

PostPostao/la TanjaMT » 19 ruj 2015, 19:18

Sve ih imam, lasto :lol
-onu tzv "torn, torn" za spiralne patate i karote
-onu za limun i dog after ten years
-i onu za julienne i brijat se :lol
Ovu prvu najvise koristim
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Tražim recept

PostPostao/la lastavica » 19 ruj 2015, 19:37

Bome dobar mu je marketing :dada Moram i ja obratiti paznju na nase Mustafe ;)
Koju koristis za ove tikvice iz recepta ?
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15451
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: Tražim recept

PostPostao/la Ina66 » 19 ruj 2015, 19:45

TanjaMT je napisao/la:Sve ih imam, lasto :lol
-onu tzv "torn, torn" za spiralne patate i karote
-onu za limun i dog after ten years
-i onu za julienne i brijat se :lol
Ovu prvu najvise koristim

carice :klanja
ijabito
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Tražim recept

PostPostao/la TanjaMT » 19 ruj 2015, 20:10

https://youtu.be/LGIwdEPR5bM

na ovom videu minuta 3.58 otprilike, vidi se ta spravica
Izgleda da na onom prvom videu nema te prezentacije

ps: evo ja opet placem od smijeha :hahaha
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Tražim recept

PostPostao/la malamaja » 19 ruj 2015, 21:21

lastavica je napisao/la:Bome dobar mu je marketing :dada Moram i ja obratiti paznju na nase Mustafe ;)
Koju koristis za ove tikvice iz recepta ?



gledam juče na početku dolca ima stol....mustafin stol :lol odmah sam ga se sjetila ...ima lik sve moguće i nemoguće rezalice...for 10 years after :mrgreen
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Tražim recept

PostPostao/la JiA » 19 ruj 2015, 21:55

Nano, jesi nasla recept?
Ja pravim tjesteninu s tikvicama tako da na masl ulju poprzim cesnjak i bosiljak, dodam tikvice i par svjezih rajcica, ako treba zlicicu kukuruznog brasna i ona samo umijesam integralnu tjesteninu.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Tražim recept

PostPostao/la Potica » 20 ruj 2015, 09:14

malamaja je napisao/la:
Moj recept ajmo reći provjeren po kojem mi ispadaju najbolje njoke je kada skuham krumpir u ljusci, odmah ga vrelog ogulim i ispasiram onom gnječilicom za pire i kada se ohladi (cca sat vremena kasnije) dodajem mekani putar i jaje i sipam brašno (cca 80% oštrog i 20% glatkog). Količinski brašna ide cca 60% težine ukupnog krumpira (to onako odokativno pretpostavljam ali ako moram puno dodavati brašna onda znam da ne valja).


x
ja lagano promijesim rukama. i uvijek se opečem s guljenjem krumpira :znoj

ovako i ja radim :dada a dosta osvisi i o krumpiru ne uspijem mi jednako sa svakim, mene su učili da mora biti bijeli i to što stariji jer se s mladim ne može napraviti dobro tijesto. :dunno
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21824
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: Tražim recept

PostPostao/la Liv Tyler » 20 ruj 2015, 11:00

Mladi krumpir je prevodenast zato je bolji taj stari za njoke.
Avatar
Liv Tyler
idoiti popitu
 
Postovi: 14215
Pridružen/a: 08 pro 2009, 15:08

PrethodnaSljedeća

Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron