Sada je: 18 tra 2024, 18:11.

Džemovi, pekmezi, marmelade...

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Solea » 02 lip 2014, 17:39

nova sezona :proljece

ja sam za sada skuhala samo par teglica džema od jagoda a ovih dana se spremam raditi onaj moj s trešnjama :liza samo ću smanjiti šećer

kako vi stojite, ima li kakvih novih recepata/kombinacija? :pise
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la malamaja » 02 lip 2014, 22:26

jagode skuhane, od cca 3kg jagoda :dada
spremam se, s obzirom da su ribizli zreli napraviti jedan mišung koji je bio odličan lani, a to je ribizle, jagode, višnje :liza meni je bio prefini....
smanjila sam šećer, obično je po maminom receptu išlo na 1 kg voća 600-800 g šečera ovisno o kiselosti/slatkoći voća ja sam sad na 500 g po kg voća.
Juniorka voli slatko ;)
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 03 lip 2014, 08:21

15 kg jagoda ukuhano, dobila sam iz toga cca 4 l soka, a ostatak marmelada. Mada jagode nisu bile slatke, za sve to sam potrosila cca 2,5 kg secera.
Sad cekam visnje i marelice.
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la folne » 03 lip 2014, 08:51

cure, jel koja radila marmeladu sa stevijom? jagode su zapravo jedino voće od kojeg bi mogla napraviti LCHF marmeladu, sve ostalo je samo po sebi preslatko. :/
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Adorabla » 04 lip 2014, 15:05

ja mislim da ne bi trebalo biti ikakvih problema ako radiš sa stevijom pod uvjetom da dulje kuhaš odnosno da iskuhaš svu vodu iz voća tako da se marmelada ili džem ili kaj god hoćeš ili to zoveš ne kvari.
I još dodatno okreni teglice dok je smjesa vruća i zapeci u rerni i sigurno, stoposto ne bu bilo problema
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la mrs. eastwood » 08 srp 2014, 10:17

malo je u stranu od teme, ali evo kuha mi se kilo cikle, htjela bih ju slatko ukiselit za zimnicu
našla sam ovaj omjer

3 kg svježe cikle
sirup: 1 l vode
1/2 l alkoholnog octa
1 jušna žlica soli
15-20 dkg šećera


je li to ok?

i nacin pripreme - na kulinarici jedna metoda je da se prelije ohlađena narezana cikla u teglicama s tim sirupom, druga metoda da se u sirup ubace skuhane i narezane cikle i da kljucaju još 5-6 min?!
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la erina » 08 srp 2014, 23:09

Ja sam radila po ovom receptu
1 l octa / alkoholnog
3 l vode
10 dag šećera
10 dag soli,
papar u zrnu po izboru
To se prokuha, cikla se skuha, oguli i nareže, napune se staklenke ( nikako ne pretrpati) i zalije se pripremljenom kiselinom, čvrsto se zatvori i stavi se kuhati u lonac koji ima bar 2/3 vode na 10 min, pustiti da se ohladi polako.
Ja nisam ljubitelj slatkaste cikle pa sam oprezna sa šećerom.


Inače, napravila sam nešto marmelade od jagoda, neki dan nam se skupilo malina i nešto kupina iz vrta pa sam ih skuhala u marmeladu da ne propadne, ispala jedna teglica, taman za promjenu malo. Imamo još pekmeza od šljiva od lani, al uskoro ćemo pobrati šljivu iz vrta pa ćemo nadopuniti zalihe.
N 02/07

S 04/12
Avatar
erina
B.Sc. Cicologije
 
Postovi: 2202
Pridružen/a: 18 kol 2011, 17:37

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la mrava » 09 srp 2014, 08:34

Meni je ostalo lanjskog džema od kajsija i džema od šljiva pa neću ove godine ništa praviti.
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 09 srp 2014, 14:37

erina je napisao/la:Ja sam radila po ovom receptu
1 l octa / alkoholnog
3 l vode
10 dag šećera
10 dag soli,
papar u zrnu po izboru
To se prokuha, cikla se skuha, oguli i nareže, napune se staklenke ( nikako ne pretrpati) i zalije se pripremljenom kiselinom, čvrsto se zatvori i stavi se kuhati u lonac koji ima bar 2/3 vode na 10 min, pustiti da se ohladi polako.
Ja nisam ljubitelj slatkaste cikle pa sam oprezna sa šećerom.


Inače, napravila sam nešto marmelade od jagoda, neki dan nam se skupilo malina i nešto kupina iz vrta pa sam ih skuhala u marmeladu da ne propadne, ispala jedna teglica, taman za promjenu malo. Imamo još pekmeza od šljiva od lani, al uskoro ćemo pobrati šljivu iz vrta pa ćemo nadopuniti zalihe.


na koliko cikle ide ovaj recept
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la erina » 09 srp 2014, 19:51

Ajme tu nisam baš ziher jer bi mi uvijek imali otprilike neku količinu, ovisno koliko uspijemo nabaviti domaćih cikli, mislim za nekih cca 5kg cikle, ako i ostane može se pospremiti u bocu pa naknadno kiseliti neko dr povrće.
N 02/07

S 04/12
Avatar
erina
B.Sc. Cicologije
 
Postovi: 2202
Pridružen/a: 18 kol 2011, 17:37

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la teutonija » 22 srp 2014, 08:16

Radim pekmeze svake godine. Napravila jagodu, breskve, mješavinu kupina i ribizla, sad počela sa šljivama. :bis
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la TmamaKiN2 » 22 srp 2014, 11:55

e, ajde pls napisi za sljive :liza
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la teutonija » 22 srp 2014, 12:09

Očistim od koštica, zblendam, štapnim mikserom, dodam, šećer, malo ruma, vanilin šećer, žlicu limuna, želin za šljive i kuham u pekaču. :liza
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 22 srp 2014, 17:16

Ja čekam da naše šljive dozriju pa da i ja radim pekmez. :klopa
Šljive očistim, sameljem na mašinicu za meso, pošećerim (par žlica šećera), pokapam limunovim sokom i ostavim par sati da puste sok. Zatim ih pečem u širem loncu dok se skroz ne zgusne i ne potamni, odn. koliko god mogu izdržati (nikad nisam uspjela da ga skroz ispečem), usput dodajući šećer i limunov sok po ukusu (nikad više od 200-300 g šećera po kili šljiva). Šljive su, ako se ne varam, jedino voće koje se može ukuhati a da nije potreban dodatni šećer niti želin ili džemfiks jer ima dovoljno šećera i dovoljno pektina, ali meni nisu bile fine bez šećera pa sam šećerila isprobavajući. I, da, rijetko radim ispod 10 kg šljiva :)
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Janja » 23 srp 2014, 22:38

Ja sam prosle god radila od jagoda i sljiva, ove god se spremam od marelica i sljiva.
Ja sam svoje sljive ocistila od kostica, prokuhala ih i pasirala da ih ocistim od koze, dodala secer, limunov sok, vanil secer, cimet i na jakoj vatri kuhala oko 4 h.

Ima li metko dobar recept za marelice nisam nikad radila?
slikaslikaslika
Avatar
Janja
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1857
Pridružen/a: 18 pro 2009, 18:17
Lokacija: među zvijezdama

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 12 kol 2014, 11:07

Prije par dana napravila sam pekmez od šljiva - pola s cimetom i rumom i to malo mekše da je lakše za mazanje, a drugu polovicu samo sa šećerom i limunom i tvrđi da bude za punjenje knedli, taškrla, buhtli i sl.

Imala sam i dvije berbe jalapena na balkonu - cca 1 kg u prvoj rundi prije 2 tjedna i cca 1 kg jutros pa ih moram danas ukiseliti.
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Adorabla » 12 kol 2014, 11:11

auuuu sireno :shock cak kilu :shock
:zivili odlicno :up Da znas da me mamis da zasadim :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 12 kol 2014, 11:25

Adorabla je napisao/la:auuuu sireno :shock cak kilu :shock
:zivili odlicno :up Da znas da me mamis da zasadim :lol



Što te sprečava? Treba ti po jedna veća tegla po sadnici, zemlja i puno vode, a kako su to višegodišnje biljke, spremiš sadnice zimi nekamo unutra i povremeno zaliješ.
Imam 7 adnica - 3 od prošle godine i 4 ovogodišnje i ova prva kila je bila s prošlogodišnjih sadnica koje su prije dozrele. Na njima mi je izraslo još puno pupoljaka pa se nadam još jednoj berbi ako bude ok vrijeme.

Ove godine sam posijala i žuti habanero, ali mi prva runda uopće nije proklijala pa kasnim i tek su se sad pojavili pupoljci pa nisam sigurna hoće li stići dozreti.

Jedini je bed ako se pojave uši, ali to sam riješila ličinkama bubamara koje sam skupila u parkiću :nata .
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la azaleja » 19 ruj 2014, 20:55

Pozdrav, nadam se da ima aktivnih na ovom topicu :mah
Jel ima netko provjereni recept i iskustva sa džemom od krušaka? Dobila sam nekih 5 kila, koje nema šanse da pojedemo, jer ih nitko ne ljubi osim mene, a osim izrade kolača moram ih još nekako ulupati :)
slika

N 2002
M 2005
E 2014
Avatar
azaleja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 476
Pridružen/a: 03 tra 2005, 21:10
Lokacija: Zagreb

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la mrava » 25 lip 2016, 16:46

Prijavljujem 6 kg pekmeza od kajsija :joy :liza
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Solea » 25 lip 2016, 17:33

mmmm :)

ja 8 teglica komb jagoda i rabarbara
Avatar
Solea
Sveta krava
 
Postovi: 9621
Pridružen/a: 04 vel 2002, 15:03

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la malamaja » 25 lip 2016, 17:38

mrava je napisao/la:Prijavljujem 6 kg pekmeza od kajsija :joy :liza


:yess već kajsije....meni nekako rano.
tek sam skuhala 6 kg želea od ribizle neki dan :mrgreen :znoj mislila sam da ih je mraz....i da ih neće biti tako puno. brala sam ih 4 sata pa onda čistila....dosta mi je ribizla za ovu sezonu :roll

meni je seka radila rabarbare i jagode :liza ja sam samo s jagodama. rabarbare ću imati sljedeću godinu za kuhati. ove godine posadila dodatnih šest sadnica
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 28 lip 2016, 08:44

Kod mene ove godine slabo - mozda 3-4 kg džema od višanja i nekoliko malih flašica od malina (silom prilika jer smo morali pobrati maline, a nije bilo mjesta u škrinji).
Jagode nismo uspjeli na vrijeme, marmelade od marelica imamo od prošle godine pa ove preskačem, a tako je i s pekmezom od šljiva, no ako ih bude, napravit ću par flašica tvrdog pekmeza da imam za punjenje knedli i sl.
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Nanoibeba » 28 lip 2016, 10:42

prijvljujem jagode i bazgu
i marelice

na moru idu kupine, a na jesen, nadam se opet šipak
Avatar
Nanoibeba
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 768
Pridružen/a: 16 lip 2005, 09:33

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Cathy » 28 lip 2016, 17:28

MalaSirena je napisao/la:Kod mene ove godine slabo - mozda 3-4 kg džema od višanja i nekoliko malih flašica od malina (silom prilika jer smo morali pobrati maline, a nije bilo mjesta u škrinji).
Jagode nismo uspjeli na vrijeme, marmelade od marelica imamo od prošle godine pa ove preskačem, a tako je i s pekmezom od šljiva, no ako ih bude, napravit ću par flašica tvrdog pekmeza da imam za punjenje knedli i sl.

Jel može recept za višnje? I uzmi u obzir da radim prvi puta u životu džem. :mrgreen
2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 30 lip 2016, 07:45

Cathy je napisao/la:
MalaSirena je napisao/la:Kod mene ove godine slabo - mozda 3-4 kg džema od višanja i nekoliko malih flašica od malina (silom prilika jer smo morali pobrati maline, a nije bilo mjesta u škrinji).
Jagode nismo uspjeli na vrijeme, marmelade od marelica imamo od prošle godine pa ove preskačem, a tako je i s pekmezom od šljiva, no ako ih bude, napravit ću par flašica tvrdog pekmeza da imam za punjenje knedli i sl.

Jel može recept za višnje? I uzmi u obzir da radim prvi puta u životu džem. :mrgreen



Bojim se da ti ne mogu puno pomoći, ali u globalu je ovako:
na višnje očišćene od koštica staviti šećer i ostaviti neko vrijeme da puste sok, pokapati limunom i onda kuhati na laganoj vatri uz miješanje do željene gustoće. Ove godine uopće nisam vagala šećer niti višnje nego sam isprobavala do željenog okusa (u škrinju stavim tanjurić i kad trebam probati na njega izlijem žlicu-dvije džema da vidim kakve je gustoće i okusa kad se ohladi). Ukoliko je potrebno, dodam još šećera pa opet probam i tako dok ne budem zadovoljna okusom (mi imamo dosta kisele višnje pune soka pa traže dosta šećera). U receptima su količine šećera otprilike od pola kile do kilu po kili voća, ali meni je to previše, mislim da mi je maksimalno bilo 300-400 grama po kg.
U vruće teglice punim vrući džem i zatvorene staklenke još barem sat vremena držim na 100 stupnjeva u pećnici i do sad mi se niti jedan nije pokvario, a znala sam neke imati i po tri godine.


Jučer sam silom prilika radila i sok za slaganje od višanja - imala sam višanja s košticama u škrinji, škrinja crkla i morala sam ih potrošiti. Stavila sam šećera i limunovog soka (ovaj put dosta više šećera), prokipila višnje, zgnječila gnječilicom za krumpir i procijedila kroz krupno sito, još kratko prokuhala i punila u boce (nisam pasterizirala jer su mi ispale dvije boce, to će se potrošiti vrlo brzo).
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 30 lip 2016, 07:45

Cathy je napisao/la:
MalaSirena je napisao/la:Kod mene ove godine slabo - mozda 3-4 kg džema od višanja i nekoliko malih flašica od malina (silom prilika jer smo morali pobrati maline, a nije bilo mjesta u škrinji).
Jagode nismo uspjeli na vrijeme, marmelade od marelica imamo od prošle godine pa ove preskačem, a tako je i s pekmezom od šljiva, no ako ih bude, napravit ću par flašica tvrdog pekmeza da imam za punjenje knedli i sl.

Jel može recept za višnje? I uzmi u obzir da radim prvi puta u životu džem. :mrgreen



Bojim se da ti ne mogu puno pomoći, ali u globalu je ovako:
na višnje očišćene od koštica staviti šećer i ostaviti neko vrijeme da puste sok, pokapati limunom i onda kuhati na laganoj vatri uz miješanje do željene gustoće. Ove godine uopće nisam vagala šećer niti višnje nego sam isprobavala do željenog okusa (u škrinju stavim tanjurić i kad trebam probati na njega izlijem žlicu-dvije džema da vidim kakve je gustoće i okusa kad se ohladi). Ukoliko je potrebno, dodam još šećera pa opet probam i tako dok ne budem zadovoljna okusom (mi imamo dosta kisele višnje pune soka pa traže dosta šećera). U receptima su količine šećera otprilike od pola kile do kilu po kili voća, ali meni je to previše, mislim da mi je maksimalno bilo 300-400 grama po kg.
U vruće teglice punim vrući džem i zatvorene staklenke još barem sat vremena držim na 100 stupnjeva u pećnici i do sad mi se niti jedan nije pokvario, a znala sam neke imati i po tri godine.


Jučer sam silom prilika radila i sok za slaganje od višanja - imala sam višanja s košticama u škrinji, škrinja crkla i morala sam ih potrošiti. Stavila sam šećera i limunovog soka (ovaj put dosta više šećera), prokipila višnje, zgnječila gnječilicom za krumpir i procijedila kroz krupno sito, još kratko prokuhala i punila u boce (nisam pasterizirala jer su mi ispale dvije boce, to će se potrošiti vrlo brzo).
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la Cathy » 30 lip 2016, 08:34

Puno hvala, sada slijedi akcija. :mrgreen
2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la MalaSirena » 30 lip 2016, 10:35

Cathy je napisao/la:Puno hvala, sada slijedi akcija. :mrgreen


Drzim fige, a ocekujem da vidim i rezultate :D
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Džemovi, pekmezi, marmelade...

PostPostao/la TanjaMT » 24 srp 2016, 08:54

Ako ste primijetile da se zemljina kugla vise ne vrti, to je zato sto sam ja napravila prvi put u zivotu marmeladu. Mm kupio jagode i otisao na put, pa da ne propadnu :lol. Samo 4 teglice, jagode i ribizli. Mislim da je preslatka (za moj ukus), secer je po receptu 3:1, moglo je komotno 4:1. Miksala sam stapnim prije kuhanja, jer pojedinci ne vole komadice voca unutra.
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Sljedeća

Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron