Sada je: 12 svi 2024, 15:19.

Baka kuha najbolje...

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Baka kuha najbolje...

PostPostao/la mrava » 02 tra 2016, 07:51

Što vaši klinci najviše vole jesti kod bake (mame ili svekrve)? Ima jela koja su izašla iz mode no bake ih ,,održavaju'' na životu. :luv Što je vama bilo najfinije jesti kod vaših baka? :liza
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Potica » 02 tra 2016, 09:13

mrava je napisao/la:Što je vama bilo najfinije jesti kod vaših baka?

Odmah si vizualiziram ledeno zimsko jutro, vrući šparhet i miris vruće pogače i bijele kave. :luv
Druga baka je bila zadužena za bankete sa gomilom sljedova i štrudu od jabuka najbolju na svijetu, a njena sestra je bila maherica za kolače :liza i moj nedostignuti uzor. :)

Moja deca kod bake najviše vole i naručuju pohanu piletinu, šnenokle i kemijsku tortu :nata (kupovini biskvit i dolčela kreme za tortu :lol ali majstor je za ukrasiti i kamuflirati kemiju ;))
Avatar
Potica
No. 1 baka
 
Postovi: 21825
Pridružen/a: 12 ožu 2003, 21:38

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Mirci » 02 tra 2016, 09:32

Moji su došli do faze da kod obje naručuju odojak i janjetinu :ajme

Inače, obje kuhaju griz bolje nego ja, tako da ga ja iz principa više ne kuham :lol
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la JiA » 02 tra 2016, 11:05

Nitko ne kuha grah ko dida.
A baka knedle sa sljivama i lazanje.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la pčelica_maja_23 » 02 tra 2016, 12:32

Moja pokojna baka najfinije je kuhala pitu od jabuka. Uvijek istu, isti okus svaki put
Juhu od kosti u expresloncu koja ti mozak zakelji od jacine
Sufnudle

Nikad vise to necu okusiti jer je ona to radila na svoju ruku.

Druga baka, krpice sa zeljem
Ajngematec
Cuspajz krastavci
08.09.2011. jesenska šefica mekog srca
14.04.2013. blaženi nestaško među ženama
05.12.2015 adventska princeza
Avatar
pčelica_maja_23
Kvočka zvana pčela
 
Postovi: 8579
Pridružen/a: 12 sij 2011, 10:43
Lokacija: dječji vrtić

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la VIPmama » 06 tra 2016, 11:52

moja pokojna baka je najbolje radila jedno varivo s korabom.

moja pokojna mama je klincima, ali i meni najbolje radila štrukle, knedle, pitu od jabuka
Vrag nosi Pradu
Avatar
VIPmama
mirisni cvjetić, jutarnja rosa
 
Postovi: 23259
Pridružen/a: 14 sij 2002, 18:32
Lokacija: na zapadu

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la latica » 06 tra 2016, 14:21

kod mojih s tatine strane nikad nije kuhala moja baka, nego moja prabaka. e to je bila kuhinja. na peći na drva naravno usred ljeta ako treba, svaki dan friška juha, svaki dan cijeli ručak od a do ž. od nekih posebnih jela, mogu izdvojit tačkrle s pekmezom (tako smo mi to zvali), naglo kiseljene krastavce koji su uvijek bili prefini, temfane krumpire, ali ona je jednostavno kuhala na neki svoj način u tom svom ambijentu i to je sve bilo tako posebno.
zima, mi se budimo ispod perina u hladnoj sobi i onda se prebacimo u grijanu kuhinju, a tamo na šporetu bijela kava, krumpiri u ljusci i hladetina, ma da mi se na tren vratit u to doba :srca

s mamine strane je kuhala baka, ona je znala neviđeno ispohat meso, predivno ispeč jaje da ne bude slinavo, napravit prefina variva. ali je isto tako bila jako vješta u rezanju pečenog praseta i janjetine. znam da su uvijek svi pričali da kad ona nareže prase da komadi budu ko kolači :lol i odlično je pravila hladetinu, odlično!!!

moji klinci kod sveki traže da im skuha puding ili hrenovke, eto to je otprilike njezin domet :mrgreen grozna sam :ajme

kod moje mame vole isto pohano meso i njezine kuhano-pečene krumpire, njezin bolonjez, i jako vole kako ona pravi rižota, stvarno to uvijek posebno napravi bez obzira je li s povrćem ili i s mesom. vole njezin kolač s lješnjakom i one neke čokoladne kocke s rogačem, moj se mali davi u tome, to uvijek naruči kad dolazimo :lol
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7413
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la mrava » 06 tra 2016, 14:39

Krećem od svojih baka:
jedna baka je Čehinja, pa smo uvijek naručivali razne knedle, buhtle, savijače... Žena zbilja fino kuha, rado odvedem svoju djecu kod nje barem 1x godišnje :mrgreen :luv
Druga baka (pokojna) je bila Podravka, pa smo kod nje voljeli jesti prefinu hladetinu, kifle s pekmezom i mazanicu :luv

A sad, što moja djeca vole kod svojih baka:
kod moje mame vole bolonjez i pohane batačiće, to kažu da baka prefino radi.
Kod svekrve se dave u sarmi i varivima (slatki kupus, kelj, mahune).
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la † Volvo » 06 tra 2016, 15:39

Moja jedna baka: najnajfiniji pomfrit (neki fini krumpir, zlatni bi ispao i nikad mirisa ulja) i lignje frigane, one netom ulovljene, brudet i palentu krumpiricu, druga baka: krpice sa zeljem, sarmu, ribu s povrćem iz pećnice i kolače sve al baš sve :dada - od neutralno/slanih prutića s kimlom do kremastih torti

Djetetu u bakinu kuhinju idu obavezno filana paprika, zapravo ćufte od filane paprike s pireom (to naručuje) i palačinke, pohani kruh (ili još bolje, pohana puter štangica, vidite da samo prepeličja jaja fale :p ), a deda najbolje jabuke na svijetu peče i tople sendviče (neke s narezanom mortadelom, sirom, umućenim jajima i kaparima, na tostu namazanom putrom, zapečeno)

Sad kad se podsjećam, na koga sam se uvrgla, pojma nemam :oops:
† Volvo
na solarni pogon
 
Postovi: 3713
Pridružen/a: 13 srp 2005, 10:06

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Adorabla » 06 tra 2016, 15:50

kod nas većina :nata baka rano umrla pa se nisu baš jadne stigle pokazati u najboljem svjetlu, mislim ono što bismo pamtili.
Moje bake su umrle kad sam imala 5 odnosno 9 godina i prve se stvarno ne sjećam nešto puno što mi je fino kuhala osim zimnice i malinovca. nikada više ništa nije imalo tako fin okus pravog pravcatog domaćeg malinovca. Djed mi je radio za doručak uz taj malinovac kajganu i to je definitivno najbolji i najukusnija doručak koji sam ja u životu pojela; prava kajgana i malinovac.
Druga baka je bila majstor za bosanski lonac i kalju, tako su me barem uputili moji roditelji. Meni kao djetetu i jedno i drugo jelo je bila pokora i totalni užas tako da njezino umijeće stvarno ne mogu komentirati. Sjećam se samo da je radila najmirisniju kavu na svijetu. Mi bismo ju samljeli, ona skuhala i onda smo mi klinci uživali u mirisu kuhane kave i dima :nata
Moja mama je umrla kad su moje cure bile jako male (starija je napunila 7) i da ih sad pitam sto je baka najbolje na svijetu kuhala znam da bi rekle da je baka radila najbolji hot dog i najbolje rođendanske torte na svijetu. Inače moja mama nije bila neka vrsna kuharica ali hot dog je očito majstorirala :lol A torte im je radila u najmanjoj rajnglici koju je imala pa su to bile malecke tortice koje su malim curama bile bas super.
A ova jos jedna baka koja nam je ostala? Ih ta je prava pravcata zagorka s bogatim vrtom i prava vrsna majstorica kuhinje tak da radi najbolje mlince na svijetu, najbolje bućnice, najbolji grah s ričetom, najbolju pečenu koku, najbolju ciklu, najbolje abšmalcane mahune. Po djeci naravno. Po nama odraslima radi najbolji kuhani paradajz, onaj za zimnicu :nata
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Barbi » 06 tra 2016, 16:11

Moja baka, mamina mama, bila je stvarno kraljica fantastičnih okusa. Obožavala sam sve što je ona skuhala, čak i jela koja izvorno nisam voljela kod nje su imala odličan okus. Sjećam se okusa riblje juhe s rezancima, od riječne ribe. Nikad poslije bakine smrti nisam ništa slično jela.
I jasno se sjećam okusa kukuruzne proje sa pekmezom.
Ne znam zašto su te dvije stvari uvijek prve koje mi padnu na pamet kad razmišljam o bakinoj kuhinji, a stvarno je raznoliko i fino kuhala.
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la danijela81 » 06 tra 2016, 17:56

Sufnudle
Knedle
Grah s kiselim kupusom
Guzvare
Kiflice
Oblatne s gustom kremom od mlijeka, jaja, secera i kakaoa

Kod prabake strudle sa sirom i bucnica, nitko ne napravi kao ona

Deda je zaduzen za bijelu kavu i pohani kruh (mastan, ali fiiiini dorucak)

Kod druge bake u Zg jede zgance koje kod nikog drugog ne jede i nigdje mu nisu tako fini, baka zna znanje
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la malamaja » 06 tra 2016, 19:47

okusi djetinjstva :luv

moja baka u slavoniji mi je kuhala (tj. spremala je dedi pa sam se ja prikrpala) najbolju cicvaru , proju :liza , tikve(dubleke, mađarice) iz rerne šporeta na drva i puckokice :mrgreen. to mi je bilo najdraže :luv
sa zagorske strane su tu nezaboravni pšenični i kukuruzni domači žganci (od domaće kuruze i pšenice mljeveni doma na mlinu), začinjeni ili s mlijekom ili bijelom kavom divkom, kiselo mlijeko iz glinenog lončeka (baka je imala kravicu i uvijek je bilo mlijeka i sira ...), mast na kruhu s ocvirkima, krumpir za pajceke :mrgreen :lol (to je onaj sitni krumpir kaj se prebere pa se kuha pajcekima u velikom veš loncu) eh, to bih ja lijepo sjela na kućni prag, lonac ispred sebe i najela se tog najfinijeg krumpira :nata
usput, takvog finog krumpira više nikad nisam jela. i savijača od zelja i oraha :liza aaaaa sad mi miriši i gladna sam. ostaci krumpira za pajceke su mi i dan danas vidljivi na pojedinim dijelovima tijela :lol


juniorki baka najbolje radi bolonjez i pohance :lol dobro, i sarmu....zapravo, kiselo zelje kod bake joj je favorit jer je domaće i ukiseljeno na tradicionalni način. štrudle i pite od jabuka su isto omiljene.....zapravo, kad pogledam dosta skromni jelovnik u odnosu na moje okuse djetinjstva
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Mirci » 06 tra 2016, 19:58

Mh, nisam napisala čega se ja sjećam iz bakine kuhinje :)

Nećete vjerovati, ali ono po čemu pamtim dalmatinsku baku su - slane srdele u tanjuru sa par paradajza i mrvu luka za miris preliveno maslinovim uljem i s malo kvasine i posipano origanom, feta kruha i to za doručak. Sve domaće, njeno :). To mi je dandanas najdraža večera :). I kozji sir pečen na šećeru za desert :). A ono što me uvijek podsjeti na nju su tikvice na lešo :)

Druga baka - najfinije kiselo mlijeko i vrhnje i sir i štrudla od sira, orehnjaca, a kukuruzni kruh joj je bio nezaboravan. I pamtim jedno sad bizarno jelo :lol - zelenu salatu pofurenu sa vrucom mascu :).
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la malamaja » 06 tra 2016, 20:51

:dada tu salatu je radila i moja zagorska baka. ali ja to nikad nisam mogla jesi :znoj i danas mi je to odvratno....ne znam zakaj ali sve te sastojke mogu pojedinačno....ali zajedno :(
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la snowwhite » 06 tra 2016, 21:09

ja stvarno ne znam što bi klinci rekli da im bake kuhaju najbolje. ja im kuham bolje :nata
iako moja sveki radi najbolju bućnicu ali njima to nije tako bajno. ne zanju još cijeniti takve stvari. Kod mojih ja uvijek tražim grah, sarmu i takva jela koja su meni bolja kada ih oni prioremaju. Klinci uvijek traže bolonjez :lol
Ali znam da bi rekli za sveki da radi najbolje špagete sa cherry rajčicama.
kod mojih tata kuha dakle deda radi najbolje pohano meso i pohane bombe (a to je pohani karfiol :)), palačinke i kakao šnite.

Što se mog djetinjsatva tiče jedne bake se slabo sjećam ali zato ova druga je sve kuhala najbolje na svijetu. :luv Teško mi je izdvoijiti neke. posebno su mi drage one stvari koje nikad nisam uspjela ja usvojiti, barem ne tako dobro ili koje su po mom viđenju prekomplicirane da bi ih uopće išla raditi
Knedle sa šljivama
Šufnudle
Paradajz juha
Meko kuhano jaje
razno razni kolači
sjećam se da mi je kao maloj uvijek radila topli čokolino i u njega umutila onaj mali maslac. a mi smo gledali kako se maslac topi
Pohana paprika punjena sirom i šunkom
Veliki 13.10.2008.
Mali 21.12.2010.
Bebač 07.07.2012.
Avatar
snowwhite
Nije unikat!
 
Postovi: 6318
Pridružen/a: 20 svi 2008, 10:18
Lokacija: Zagreb

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Beppa Joseph » 07 tra 2016, 00:45

Moja baka po mami i danas odlično kuha, ima 85. Dalmatinka je, ali je imala maćehu negdje iz južne Srbije, pa je naučila raditi odlične i neponovljive kombinacije okusa.

Osim savršenih variva i umaka, odlična je i u lešadi. Stalno pokušavam uloviti u čemu je tajna, ali kuži savršen tajming kuhanja i odličan odnos ulja i vode.
Umijeće njenog kuhanja pojmila sam tek u odraslijoj dobi. U djetinjstvu sam vise cijenila kuhanje druge bake, ona bi kuhala svakome po želji :)

Druga baka je Slavonka (iz Virovitice, pa bi se moglo polemizirati o Podravini i Slavoniji :)) i nije tako vrsno kuharica, ali je bila odlična u polpetama, knedlima i sl.

Ova tema mi je simpatična jer se vidi koliko je hrana vezana uz emocije, svakome je baka radila nešto najbolje i savršeno ❤️

Moje dijete nije nimalo zahtijevamo u hrani, pa uživa kod svake bake, a i one s njenim jelom dok tamani salate i povrće.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: Baka kuha najbolje...

PostPostao/la Beppa Joseph » 07 tra 2016, 00:45

Moja baka po mami i danas odlično kuha, ima 85. Dalmatinka je, ali je imala maćehu negdje iz južne Srbije, pa je naučila raditi odlične i neponovljive kombinacije okusa.

Osim savršenih variva i umaka, odlična je i u lešadi. Stalno pokušavam uloviti u čemu je tajna, ali kuži savršen tajming kuhanja i odličan odnos ulja i vode.
Umijeće njenog kuhanja pojmila sam tek u odraslijoj dobi. U djetinjstvu sam vise cijenila kuhanje druge bake, ona bi kuhala svakome po želji :)

Druga baka je Slavonka (iz Virovitice, pa bi se moglo polemizirati o Podravini i Slavoniji :)) i nije tako vrsno kuharica, ali je bila odlična u polpetama, knedlima i sl.

Ova tema mi je simpatična jer se vidi koliko je hrana vezana uz emocije, svakome je baka radila nešto najbolje i savršeno ❤️

Moje dijete nije nimalo zahtjevno u hrani, pa uživa kod svake bake, a i one s njenim jelom dok tamani salate i povrće.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59


Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.