Sada je: 19 tra 2024, 06:19.

Chutney i slične kerefeke

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Chutney i slične kerefeke

PostPostao/la Ina66 » 23 ruj 2017, 22:11

dakle, zapalila sam se za recept koji je malamaja stavila na dnevni kuharski, nabavila sve što treba i slijepo slijedila recept. u trenutku kad sam ulila kvasinu sam shvatila da nešto nije u redu pa sam potražila originalni recept - previše je kvasine i nema konzistenciju chutneya kakvu bi trebao, a o vremenu potrebnom da tekućina reducira ne bih - spominje se 40 minuta kuhanja, moj se kuhao dva sata, a nije zanemarivo ni to da su neke mjere krivo napisali - žličice umjesto žlice :baba :ajme
https://www.bbcgoodfood.com/recipes/155 ... um-chutney
čitaj kometare, Ina, čitaj komentare :lebdi

budući da volim ovakve slatko-kiselo-ljute kombinacije, našla sam što ću sljedeće praviti
https://akispetretzikis.com/categories/ ... tney-mhloy - ovaj recept je stavila TanjaMT
ili ovaj
http://www.foodnetwork.com/recipes/ina- ... pe-2108478
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Chutney i slične kerefeke

PostPostao/la malamaja » 25 ruj 2017, 12:20

:shock
ma daj...moj nije baš ono jako, jako gust ali je gust dovoljno. kuhala cca sat vremena (ono, odokativna procjena) stavila sam jabučni ocat...eh, da...možda je vic u tome da je tamo 1 kg šljiva a ja sam radila sve po receptu ali od 1,5 kg šljiva (toliko mi je ostalo, pa rekoh eto... :) ) tako da nisam mijenjala ostale sastojke tj. omjere
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Chutney i slične kerefeke

PostPostao/la Ina66 » 25 ruj 2017, 14:31

moj se ni nakon dva sata kuhanja (možda i više, kuhala sam ga navečer kad sam već bila umorna pa mi je i zbog umora sve bilo too much) nije reducirao :dunno
što je najbolje, izgleda da je u početku pisalo 750 ml octa - to sam iz komentara skužila :lol
boja mu je predivna, sad ćemo pričekati tjedan-dva pa onda kušati

ja, kad kuham/pečem nešto po prvi put, nastojim pratiti recept 100% pa onda mijenjati
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Chutney i slične kerefeke

PostPostao/la malamaja » 26 ruj 2017, 10:43

:lol ajoj, nisam čitala komentare...i bolje...tko zna šta bi ispalo. i da boja je fantazija...ja sam imala sve osim gorušice. no ne nedostaje jer je okus dobar...slatko-kiseli, njami :liza i još sam stavila domaće ljutike ....
Give a man a fish and he will eat for a day; teach a man to fish and he will eat for a lifetime; give a man religion and he will die praying for a fish.
Avatar
malamaja
foreverjungfrau
 
Postovi: 5927
Pridružen/a: 09 svi 2001, 11:31
Lokacija: u oblacima

Re: Chutney i slične kerefeke

PostPostao/la Adorabla » 26 ruj 2017, 13:31

sad čitam taj prvi recept, zvuči mi super (tbsp je sad napisano?) i da možda bih odmah izbacila ovu kvasinu. Radje bih išla s balsamicom ali u manjoj količini. Međutim ne znam dal bih skužila da je greška dok ne bih počela nalijevati.
Ja u prinicpu sve chutneye radim iz glave, Ina i ti ih tako radi, to ti je najbolje.
inače smanjim drastično luk ili ga izbacim, preferiram mladi luk ili ljubičasti ako ga imam.
I šećer mi je jako upitan. To nikada ne gledam nikakav recept nego stavljam po osjećaju i okusu.

Chutney od jabuka mi je ok. Radila sam isto s Granny smith i s onim zelenocrvenim koje nisu delišes da se raspadaju i nisu tako jako škrobaste. Gingera standardno sam stavila cca 2-3cm, chili u komadu pa sam ga izbacivala naknadno. Kombinaciju chillija stavim; feferone i nešto jače ili chilli i mrvicu kajenskog. S tim da sam jakube, da ne izgube boju ostavila u kombinaciju soka većeg limuna i limete u kojoj je prije toga cijelu noć stajao sitno narezane chilli papričice i to jedno 5 kom. Kako je to dobro! Bilo mi žao poslije skuhati jabuku, skoro sam ju takvu pojela :lol
Ne stavljam obično curry nego kurkumu samo za boju.
Uz jabuku definitivno jabučni ocat (ali bolje je definitivno s limunom), sve ostalo tamno voće stavljam inače balsamico.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Chutney i slične kerefeke

PostPostao/la Ina66 » 27 ruj 2017, 13:28

uzela sam danas jabuke, i slatke i kisele, da bih doma skužila da sam zaboravila čili papričice a i ćer mi je potrošila đumbir :lol

Adorabla - u ovaj od šljiva sam stavila smo manji dio kvasine, ostatak je bio balzamički
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split


Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron