Sada je: 28 tra 2024, 21:43.

Jesenska kuharica

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la MalaSirena » 01 lis 2018, 16:52

Adorabla je napisao/la:MS ponukana tvojim šljivama napravila sam chutney od jabuke. Ostalo mi puno jabuka onih običnih domaćih. Al nisam zadovoljna baš. Ne osjeti se ni jedan drugi okus osim jabuke i ljutog na kraju. A čak i nije tako jako ljuto. No nije puno, samo tri teglice pa ću prilagođavati ovisno o pečenju kako mi bude pasalo.

Jučer smo imali burger fest doma :nata i baš smo guštali.
Danas mi ostalo juhe od jučer što je meni dovoljno za ručak. Oni će još krpice sa zeljem i šnicle.
MM je išao u trgovinu za vikend pa je umjesto lisnatog u Lidlu kupio kore za štrudle i to tri pakiranja jer su bile jeftine. Pa sam ga drugi dan ponovno poslala u trgovinu pa se opet vratio s korama za štrudle tako da kora imam na izvoz. Jučer sam naravno jabuke, dans ću ostatke smrznutih višanja a za vikend planiram isprobati i štrudlu od čokolade.
Jel bih mogla nekako švedske rolice sa cimetom napraviti od kora?



A kaj si stavila u svoj chutney?


Od kora za štrudle ja jedino radim zeljanicu (onu gjde se slažu kore jedna na drugu) jer ne znam peći s gotovim korama, sve mi se sljušti na kraju i nisam nikako zadovoljna. Nisu baš cimet rolice.. :D
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la folne » 01 lis 2018, 17:52

Švapsku strudlu, guzvaru i burek od mesa mozes s kupovnim samo tako.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la dunja » 01 lis 2018, 18:51

I krumpirusu i zeljanicu
“We all have two lives. The second one starts when we realize that we only have one.”
Tom Hiddleston
Avatar
dunja
most
 
Postovi: 29549
Pridružen/a: 17 tra 2003, 23:24

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Ina66 » 01 lis 2018, 21:39

folne je napisao/la:Švapsku strudlu, guzvaru i burek od mesa mozes s kupovnim samo tako.

:dada
ja sam nekidan radila burek s kupovnim korama (popucale mi moje domaće :gaah ), a kako ih nisam sve iskoristila, za one preostale sam napravila premaz a la švapska - nisam imala griza pa sam pomiješala svježi sir, jaje, šećer i na vrh slajsala (ju nou vot aj min :mrgreen ) jabuke - za prste polizat
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Adorabla » 02 lis 2018, 08:54

Ma ok, sirnica/burek/bucnica i strukle su bile ali ima toga pa razmisljam izaci iz komfort zone. Radila sam jucer s cimetom ali sam napravila ruzice i kore sam premazivala sa slatkim vrhnjem. Jako sam zadovoljna ;up

MS nemam pojma hocu li napamet znati ponoviti ali fulala sam definitivno u tome kaj sam stavila feferon i jos habanero. Trebala sam samo feferon. 8 velikih jabuka sam imala, djumbir cca 2cm, klinčić, muškat i kardamom, 200 ml jabučnog octa i cca 250 smeđeg šećera (jer sam pokušavala ublažiti ljutinu).
Trebala bih sada dodatno po meni još djumbira naribati, još jabuka i još balzamica i još muškata.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Mirci » 02 lis 2018, 09:02

Baklave? Neku od inacica :dunno
Cigar burek? Jedino što je to teško napraviti, a da nije masno.
Spanakopita?

evo jos ideja :D

https://www.epicurious.com/recipes/food ... t-56390160
https://www.epicurious.com/recipes/food ... ney-233722
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la MalaSirena » 02 lis 2018, 09:16

Adorabla je napisao/la:Ma ok, sirnica/burek/bucnica i strukle su bile ali ima toga pa razmisljam izaci iz komfort zone. Radila sam jucer s cimetom ali sam napravila ruzice i kore sam premazivala sa slatkim vrhnjem. Jako sam zadovoljna ;up

MS nemam pojma hocu li napamet znati ponoviti ali fulala sam definitivno u tome kaj sam stavila feferon i jos habanero. Trebala sam samo feferon. 8 velikih jabuka sam imala, djumbir cca 2cm, klinčić, muškat i kardamom, 200 ml jabučnog octa i cca 250 smeđeg šećera (jer sam pokušavala ublažiti ljutinu).
Trebala bih sada dodatno po meni još djumbira naribati, još jabuka i još balzamica i još muškata.


Ti u ovo ne stavljaš sol (odn. u chutneye ne ide sol)? Meni se ovo čini jako slatko.
AK ti se da, odvoji mali dio pa probaj dotjerati okus u nekom drugom smjeru (soya sos ili nešto slično, ocat...nešto da malo ublaži tu slatkastu i ljutu komponentu) možda ispadne super, a ak ne ispadne, neće ti puno propasti :)
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la mrava » 02 lis 2018, 15:13

Punjena paprika
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Adorabla » 02 lis 2018, 15:18

da nisam dodavala sol jer sam se bojala da cu uz sol jos vise naglasiti slatko ako premalo dodam. Sad je slatko jer sam šećerom pokušavala neutralizirati ljutinu ali inače je bilo ok jer su jabuke kisele.
Soya sos bi mogla dobra kombinacija biti. Malo ce zatamniti boju ali :whew
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la dunja » 02 lis 2018, 15:33

Govedji gulas, tijesto, salata
“We all have two lives. The second one starts when we realize that we only have one.”
Tom Hiddleston
Avatar
dunja
most
 
Postovi: 29549
Pridružen/a: 17 tra 2003, 23:24

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Barbi » 02 lis 2018, 15:47

Cure, majke, kuharice, može li mi neko napisati onako za idiote, korak po korak recept za krpice sa zeljem? :nata Kupila sam krpice (tjeseninu, jel) a to nikad nisam pravila pa bi probala.
I nemojte mi jeeednostavno je i otprilike. :lol
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Cathy » 02 lis 2018, 15:55

Barbi je napisao/la:Cure, majke, kuharice, može li mi neko napisati onako za idiote, korak po korak recept za krpice sa zeljem? :nata Kupila sam krpice (tjeseninu, jel) a to nikad nisam pravila pa bi probala.
I nemojte mi jeeednostavno je i otprilike. :lol

https://www.coolinarika.com/recepti/pre ... +sa+zeljem
Jel pomaže?
2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Barbi » 02 lis 2018, 15:56

To su mi neprovjereni recepti, ja bi recimo Adorablin ili od Male Sirene. :)
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Cathy » 02 lis 2018, 16:04

Barbi je napisao/la:To su mi neprovjereni recepti, ja bi recimo Adorablin ili od Male Sirene. :)

E onda čekaj.:)
Ja ga nemam jer ne volim to jesti.
2000
2002
2007
2016
Avatar
Cathy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1914
Pridružen/a: 02 svi 2007, 22:28
Lokacija: Zagreb

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Adorabla » 02 lis 2018, 16:08

:lol Sad ce se Mirci uvrijediti :p
meni je važno kod zelja tanko narezati zelje (ne volim kad je u većim komadima, ja najvolilm kad je narezano ko salata, na tanke končiće). Druga bitna stvar je da na laganoj vatri dugo dinstaš i ne dodaješ vode osim ako ne vidiš da zagara. To naravno podrazumijeva da nema soljenja kupusa prije dinstanja nego se solli kad se stavi u toplo ulje u rajnglu. Treća bitna stvar mi je papar. Bez papra ne ide. Što više to bolje.
I četvrto su krpice. Ja koristim Sparove tagliltelle s jajima koje onda rukom izmrvim na male komadiće. Tjestenine ide koliko ima i dinstanog zelja. Npr ako si izdinstala zelje pa vidiš da ima otprilike količine koja stane u dvije šake onda dodaš i dvije šake prethodno skuhanih krpica.

Iz svega navedenog proizlazi da je moj recept jednostavan. Glavicu kupusa narežeš tanko, ubaciš na žlicu ulja u lonac i dinstaš na laganoj vatri (mali plin, struja 4 od 9 što je dulje moguće bez dodavanja ikakve vegete i ostalih čudesa). Po potrebi (ako se zelje krene lijepiti) dodaš malo vode (par žllica). Zelje minimalno dinstati treba cca pol sata ako je jako tanko narezano, a maksimalnog nema :nata
Posebno skuhaš tjesteninu i umiješaš u zelje. Pobiberiš i obavezno servirati uz svinjske naglo pečene šnicle i malo začiniti pri serviranju krpice i zelje s tim točem od naglo pečenih svinjskih šnicli.

Cathy probaj ovako napraviti jer mi je jednostavno nezamislivo da postoji netko ko se ne bi nakrkao krpica sa zeljem :nata
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la MalaSirena » 02 lis 2018, 16:15

Barbi je napisao/la:To su mi neprovjereni recepti, ja bi recimo Adorablin ili od Male Sirene. :)


:lol

Mislim da dosta stvari radim drugačije od Adorable.

Zelje režem na krupne kockice (režem prvo na četvrtine, onda odvojim onaj zadebljali dio i ostatak narežem). Volim puno luka i puno zelja tak da na 1 pakiranje tjestenine (koje nam je dva dana za ručak ako izdrži da ga ne potamane za večeru :nata ) stavim glavicu do dvije luka i barem pola do 3/4 glavice zelja. Meni su fine krpice Marodi, a mogu proći i one neke iz Lidla.
Luk prvo popržim pa lagano malo pirjam, a onda dodam posoljeno zelje i dugo dinstam do smeđaste (ali ne zagorjele!!) boje, uz povremeno miješanje (bitno da se ne zalijepi i zagori jer nikad ne dodajem vodu). Na kraju krupno sameljem papra i tu ne štedim jer volim kad je paprenije.

Barbi, vidiš da je jednostavno i otprilike! :lol
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Barbi » 02 lis 2018, 16:26

Hvala cure :kiss zbilja ste brze.
Ti dakle Adorabla uopće ne stavljaš luk? :da?

Čini mi se da je to jedina značajna razlika osim oblika zelja za koji mi je svejedno pa ću probati obje opcije. :)
We do not see the things as they are, we see the things as we are. :proljece
Avatar
Barbi
gospođa pukovnica
 
Postovi: 28727
Pridružen/a: 07 vel 2002, 12:29
Lokacija: Zg

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Adorabla » 02 lis 2018, 16:38

Mislim da je poprilično ista opcija onak iz moje perspektive ali dopuštam da su možda nekome to velike razlike

Dinstano zelje trpi veće komade tak da tu nema dileme. Ja najvolim tanko (to sam mislim i naglasila). I ovo s vodom se slažem s MS iako iskustveno mi se počesto zna desiti da mi krene zagarati (ja u drugoj sobi radim nešto stoto pa spašavaj kaj se spasiti da) pa onda dodam par žllica vode, ali samo u tom slučaju. Kad prigusti na prevelikoj vatri :nata
Ja dinstani luk ne volim. Volim jedino ako se dinsta ko za francusku juhu satima dok se ne raspadne. E to je onda fantastično, ali inače običan dinstani luk "dok se ne zacakli" ne podnosim.
I osjetljiva sam jako na tjesteninu :nata
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la MalaSirena » 02 lis 2018, 17:05

U krpicama je luk više karameliziran, nego baš dinstan jer se ne dodaje voda pa se ne raspada, ali omekša i bude ukusan slatkast (tko voli, naravno).
Netko u krpice sa zeljem dodaje šećer pri prženju luka baš zbog toga, ali mislim da to ne treba.
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Mirci » 02 lis 2018, 17:53

Hahaha, Mirna, nisam baš toliko tasta :lol, al me malko vrijedja baš to što misliš da sam tasta :lol

Krpice sa zeljem su jelo koje sam naučila kuhati iz kuharice, nije nešto što me mama naučila ili da jedem oduvijek tako da i ja primam i čitam savjete i mislim da kod krpica imam mjesta za napredovanje :lol
Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze...
Avatar
Mirci
lovac na trag
 
Postovi: 29430
Pridružen/a: 28 stu 2002, 17:11

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Duga » 02 lis 2018, 19:10

Kupujem flekice kod tete na tržnici, ali redovito, kod kuće, slušam o trgancima - evo mjesta za napredak :) .
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la TanjaMT » 02 lis 2018, 21:21

Kako ja zivim u zemlji krpica sa zeljem, moram dodati da je karameliziranje luka neizostavno za krpice, plus mljeveni kim i puno papra. Ovdje se podlijeva sa bijelim vinom ili povrtnim bujonom. Ja ih nikad ne znam napraviti tako dobro kako ih pojedem u najjednostavnijem planinarskom domu :)
Avatar
TanjaMT
kile su mi ko bitcoin
 
Postovi: 5236
Pridružen/a: 16 ruj 2005, 22:01
Lokacija: uvijek ista

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la mrava » 03 lis 2018, 09:52

Ja ne pravim krpice sa zeljem s lukom, dodam isto punooo papra

Danas imamo cobanac
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la dunja » 03 lis 2018, 09:58

Luk, mrvu secera, zelje na kockice i ne solim ga, tijesto kupim bas krpice za to, isto dodam papra. To mi mora biti slatkasto ljuto jelo.
Danas cu poriluk na varivo i nesto mesno uz to. Jos ne znam sto.
“We all have two lives. The second one starts when we realize that we only have one.”
Tom Hiddleston
Avatar
dunja
most
 
Postovi: 29549
Pridružen/a: 17 tra 2003, 23:24

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la mrava » 05 lis 2018, 09:23

Juneca juha, meso iz juhe,pire krumpir, paradajz sos, zapečene mahune
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Adorabla » 05 lis 2018, 09:32

jučer smo kelj i faširance. MIni faširance. I napravila sam štrudlu od piletine i gljiva. Naravno nastavljamo štrudla month :ajme
Za vikend su planirane marokanske cigare prema receptu s coolinarike :nata
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la mrava » 06 lis 2018, 17:47

Danas smo jeli kupovne ćevape u lepinji s lukom
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la dunja » 06 lis 2018, 18:36

Mi rizoto od poriluka i speka i pilece pohance, zelje na salatu
“We all have two lives. The second one starts when we realize that we only have one.”
Tom Hiddleston
Avatar
dunja
most
 
Postovi: 29549
Pridružen/a: 17 tra 2003, 23:24

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la MalaSirena » 07 lis 2018, 08:10

Dva dana smo jeli saft od buta, jedan dan s rižom, a jedan dan s mašnicama (tu sam dodala malo kuhanog graška da zazeleni) i uz to ciklu na salatu.
Jučer je bio grah s lećom.

Danas će biti pileća juha, pohani šnicli, pire-krumpir i brokula na maslacu, a uz to zelena salata. Biti će i desert - puding panna cotta s komadićima malina i parfe kremom, sve iz vrećice (kupila negdje na akciji, zaboravila i upravo ističe rok trajanja pa da se ne baci :hahaha ).

Sutra računam da će ostati juhe i pohanaca pa će biti rizi-bizi kao prilog.
Mišonja 03.09.2003.
Avatar
MalaSirena
i neuništiva mesna štruca
 
Postovi: 1841
Pridružen/a: 10 ožu 2003, 21:59
Lokacija: Zagreb, Maksimir

Re: Jesenska kuharica

PostPostao/la Ina66 » 07 lis 2018, 08:17

Cetvrtak gljive, tikvice i poriluk s tri zitarice, petak polpete i leso kupus, subota pizza.
Danas smo svi doma pa ce biti juha od bundeve i wok od sezonskog povrca.
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PrethodnaSljedeća

Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron