Tema je zaključana

KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

03 svi 2011, 13:56

PRIJAVA BR 1 ina66 3 boda

slika

Crni rižot

1/2 kg sipe
1 manja kapula ili svežanj mlade kapulice
3-4 češnja češnjaka
vezica peršina
maslinovo ulje
2 žlice aceta balsamica ili domaće vinske kvasine
riža
riblji temeljac za podlijevanje
maslac

Kapula se nasjecka (ako se koristi mlada kapulica, nareže se i zeleni dio) i baci na zagrijano ulje. Malo se prodinsta dok kapula omekša pa se doda sjeckani češnjak i peršin i dalje na lagano dinsta.
Sipe se očiste, oguli se koža s tijela i nareže na komadiće. Kod čišćenja paziti da se sačuva vrećica s crnilom.
U povrće se doda narezana sipa i nakon par minuta još i aceto balsamico (ili kvasina). Vatra se smanji na minimum i lagano se krčka uz povremeno zalijevanje ribljim temeljcem još desetak minuta.
Doda se riža i kuha se dalje uz dolijevanje temeljca dok riža ne bude kuhana.
Pred sam kraj se ubaci crnilo otopljeno u malo juhe, dobro promiješa i nakon cca pet minuta makne s vatre.
U gotov rižot se doda komadić maslaca, promiješa i poklopi da odstoji par minuta prije serviranja.

recept - iskustveni :D

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

03 svi 2011, 21:21

PRIJAVA BR 2 tanjamt 3 boda


slika

Rižoto sa šparogama


250g riže okruglog zrna (npr. arborio ili carnaroli)
6-7 bijelih ili zelenih šparoga
luk, češnjak, maslinovo ulje, 1 dl bijelog vina
sol, biber prema ukusu
grana padano, ili neki drugi tvrdi sir

Šparoge očistiti i oguliti, drvenasti dio (2-3cm pri dnu) odrezati. Vrhove takodjer odrezati i staviti na stranu.
U posoljenoj vodi ili još bolje temeljcu, skuhati šparoge skoro do kraja. Vodu u kojoj su se kuhale sačuvati za podlijevanje rižota.
Na maslinovom ulju staklasto popržiti crveni luk i češnjak, dodati rižu i skupa kratko prodinstati dok sva riže ne bude pokrivena uljem. Podliti bijelim vinom i lagano nadolijevati vodu od šparoga.
Nakon 2/3 vremena kuhanja riže (uz stalno lagano dolijevanje vode), ubaciti vrhove šparoga i na kolutove izrezane skuhane šparoge. Posoliti. Na samom kraju umiješati ribani parmezan.
P.S.: ja u gotovo svaki rižoto stavim i malo šafrana

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

07 svi 2011, 15:50

PRIJAVA BR 3 orchid

RIŽA SA ANANASOM

Ovo jelo sam prvi put probala kad sam bila u Japanu, iako je izvorno Tajlandskog porijekla, i toliko mi se svidjelo da sam čim sam došla kući pronašla recept (na about.com) malo ga modificirala i od tada pravim ovo super ukusno jelo.

Sastojci:
-kesica predhodno skuhane i posoljene riže (ja koristim rižu u kesicama, vi možete bilo kakvu)
-1 pileća prsa sitno isjeckana
-soja sos
-sitno isjeckani crveni luk i češnjak (mala glavica luka i 3-4 režnja češnjaka)
- svježi isjeckani fafaron ili chili začin
- ½ kašike sjemena kima
- 1 mala mrkva, sitno isjeckana
- jedan ananas, svjež ili u konzervi, isjeckan na sitne komadiće (ja preferiram svježi ananas)
-¼ šolje graška
-¼ šolje indijskog oraha (cashews)
Za sos za polijevanje:
- 2 kašike svježeg soka od ananasa (kad režete ananas lako se sakupi sok)
- ½ kašike šećera
- 3 kašike soja sosa
- ⅓ kašike mljevenog đumbira
- ¼ kašike mljevenog korijandera (ili istučenog u avanu)
- ¼ kašike mljevenog kima (ili istučenog u avanu)

slika

Predhodno skuhajte rižu i grašak, marinirajte pileća prsa u soja sosu i pripremite sos za polijevanje. Isjecite ananas, ako želite izdubite ga da imate zdjelu u koju ćete servirati rižu.
U wok naspite malo ulja (ili u dublju tavu ako nemate wok), te prepržite luk, češnjak i mrkvu te chili (ili fafaron) i čitave sjemenke kima oko jednu minutu. Dodajte pileća prsa i pržite ih do 5 minuta, dok ne postanu bijela. Dodajte sos za polijevanje, promješajte te dodajte skuhanu rižu, ananas i grašak. Mješajte smjesu oko 5 minuta, dok riža ne postaje ujednačeno zlatasto smeđe boje. Na kraju dodajte indijski orah i sve dobro izmješajte. Skinite sa vatre, probajte da li je dovoljno slano te dodajte soli ili soja sosa po ukusu. Servirajte i uživajte. Prijatno!

slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

07 svi 2011, 19:35

PRIJAVA BR 4 solea 2 boda

rižoto s tikvicama i kukama

slika


250 g riže (arborio)
2-3 mlada luka
2 mlada češnjaka
vezica kuka (bljušta)
1 veća ili 2 manje tikvice
oko 1 l povrtnog temeljca
malo bijelog vina
sol, papar, ulje, maslac, peršinov list, ribani sir (parmezan)

na malo masnoće prodinstati luk, dodati rižu, kada se riža zasjaji podliti vinom a nakon toga rižu nastaviti kuhati 15 min na laganijoj vatri uz miješanje i stalno podlijevanje temeljcem.

za to vrijeme na drugoj tavi zagrijati malo ulja i maslaca pa dodati naribane tikvice i očišćene i narezane kuke. dinstati 10ak minuta, dodati na sitno nasjeckan češnjak, posoliti i popapriti pa presuti u posudu s rižom.
sve dobro promiješati i pustiti da zajedno kuha još par minuta. maknuti s vatre, dodato peršin i malo maslaca, promiješati i pokopiti na minutu-dvije.
poslužiti odmah i po želji posuti ribanim sirom.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

09 svi 2011, 09:25

PRIJAVA BR 5 teutonija 3 boda


slika

Rižoto s plodovima mora

Prodinstati malo luka, dodati plodove mora, paradajz i friški i tetrapak cc pola litre te na kraju dodati rižu.(za 4 osobe dosta je jedna šalica riže i šalica vode.)
Plodove mora kupim smrznute, al ko ima može se koristiti i svježe, znači komadići ribe, repovi račića, očišćene dagnje... ukratko tko šta ima i voli.
Dinstati tj kuhati dok riža ne bude mekana.

Poslužiti uz mladu zelenu ili zelje salatu.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

09 svi 2011, 20:49

PRIJAVA BR 6 adorabla 2 boda

Crni riži (Risi neri)

slika


1 šalica Arborio rize (cca 30 dag)
1/2 kg sipa (pazljivo razrezati i sacuvati vrecicu s crnilom)
malo ulja,
pola kapule
1 do 2 češnja luka
1 dcl vina
2,5 šalica ribljeg temeljca (omjer rize i tekucine mora biti 1:3)
sol, papar, kvasina

Sipe izrezati na komadice velicine pola centimetra. Kod rezanja paziti da se ne rezu tvrdi, hrskavicasti dijelovi kod glave i na tijelu.
Na ulju zažutiti sitno izrezanu kapulu i luk, dodati sipe. Čim sipe dobiju boju dodati opranu rižu. Rižu zaliti s vinom i miješati dok sve vino ne ispari. Zaliti s ribljim temeljcem i ostaviti da lagano krčka. Kad je riža upila pola tekućine, dodati crnilo razmućeno u pola žlice kvasine. Dobro promiješati da vrećica s crnilom pukne i da se crnilo ravnomjerno rastopi po riži. Ostaviti na kolu da upije vodu do kraja.
Ugasiti kolo i još ostaviti cca 10 minuta sa strane da "počine". Poslužiti s parmezanom i kriškom limuna.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

10 svi 2011, 09:16

PRIJAVA BR 7 solea 4 boda

riža na kokosovom mlijeku s jagodama u vinu



slika

400 ml kokosovog mlijeka
200 ml kravljeg mlijeka
60 g riže
1 žlica šećera u prahu

sve staviti u posudu i kuhati na laganoj vatri oko 30 minuta, uz često miješanje.
ohladiti.

jagode s malo šećera i crnog vina kratko izreducirati, usitniti štapnim mikserom, po želji dodati malo cimeta, kardamoma i muškatnog oraščića.

poslužiti skupa, dobro ohlađeno.


slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

10 svi 2011, 09:22

PRIJAVA BR 8 adorabla 9 bodova :zivili

Rižoto tricolore
(s mozzarellom, pršutom i šparogama)

slika

1 velika šalica basmati riže
5 zelenih kultiviranih ili pola vezice divljih šparoga
5 tanko narezanih feta pršuta (skinuti svu masnoću)
1 mozzarella
1 dcl bijelog vina
pola povrtne kocke za juhu
malo maslaca

Izrezati šparoge na manje kolutiće, vrhove odvojiti. Fete pršuta očistiti dobro od masnoće te ih izrezati u tanke trakice. Mozzarellu izrezati na veće komade.
Na maslacu propirjati šparoge. Dodati rižu i kada postane staklasta zaliti s 1 dcl bijielog vina. Kad vino ispari dodati 2 vrhom pune šalice vode i pola povrtne kocke za juhu. Pustiti da sve lagano krčka i da riža upije svu vodu.
Kada je riža upila svu tekućinu umiješati pršut i mozzarellu. Zaklopiti i pustiti da se mozzarella rastopi.
Servirati toplo da se mozzarella otopi i nježno razvlači između riže.
Uz rižoto tricolore obavezno servirati miješanu salatu s rikolom, radičem i cherry rajčicama.

Rižu nije potrebno solilti jer je pršut slan, a sama riža bit će dovoljno začinjena s pola povrtne kocke za juhu.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

11 svi 2011, 10:17

PRIJAVA BR 9 mirci 4 boda

ĐUVEČ IZ PEĆNICE

3-4 glavice luka
5-6 paprika
5-6 rajčica
2 veća krumpira
2 češnja češnjaka
25 dag riže (dugo zrno, paraboiled)
pola dl ulja (koristim maslinovo, al moze i suncokretovo ili mješavina)
sol
meso po izboru, bolje je da bude s kostima (svinjski ili teleći kotlet, vratina, carsko meso, može i pileći batak, zabatak, krilca, moze i sve to skupa, koja pečenica...) - koliko osoba toliko komada mesa, a za neke i duplo

Narezati povrće - luk i papriku na trakice, krumpir na ploške, oguliti rajčicu te ju narezati na kriške. Češnjak narezati na ploškice.
Pećnicu zagrijati na 200°C.
U veći i duboki protvan uliti ulje i staviti na štednjak tako da bude preko dva plamenika/grijaće ploce. Dodati luk i prijati ga dok ne postane proziran. Tada dodati papriku i prijati ju dok malo ne omekša. Nakon toga dodati krumpir pa i njega malo prijati dok ne dobije koricu. Pritom cijelo vrijeme miješati i paziti na jakost vatre obzirom da je dno protvana tanko te bi povrće moglo zagorijeti. Dodati rajčice i češnjak te jos malo pirjati. Kad rajčice puste sok dodati rižu, propirjati dok ne postane prozirna i posoliti. Sve dobro promiješati. Maknuti s vatre. Staviti meso tako da ga smjesa prekrije i zaliti sa hladnom vodom tako da se sve prekrije.


slika


Staviti u zagrijanu pećnicu i peći cca 1h na 200°C. Pred kraj pečenja meso okrenuti, izvaditi na površinu i pustiti da porumeni.

slika

Ovdje riža mora biti rastresita, a ne kremasta pa se zato koristi paraboiled riža dugog zrna. Meni je ovo jelo najdraže kad kombiniram više raznih vrsta mesa npr. svinjski kotleti, pileći bataci i koja pečenica. U ovom jelu nije preporučljivo korisititi pelate umjesto rajčica. Sa ljetnim rajčicama je najukusnije i najljepše zbog jačih boja i okusa, a svakako je bolje koristiti i proljetne rajčice nego pelate jer bi njihov okus prekrio okus svih drugih sastojaka u ovom jelu. Zbog toga ovo jelo ne spremam zimi, već čekam da se pojave prve domaće rajčice.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

17 svi 2011, 11:31

PRIJAVA BR. 10 tanjaMT 3 boda

Jednostavni nabujak od riže

slika

150gr riže okruglog zrna
1/2l mlijeka
3 cijela jaja
100 gr smeđeg šećera
60 gr putra
vanilin šećer, malo soli, naribana korica limuna, 1 čajna žlica cimeta (po želji)
Rižu nekoliko minuta kuhati u vodi, potom ocijediti i skuhati do kraja u mlijeku. Ostaviti da se ohladi na sobnu temperaturu.
Žutanjke izraditi sa putrom i šećerom, umiješati skuhanu rižu i snijeg od bijelanjka. Malo posoliti, dodati naribanu koricu limuna i cimet.
U namašćenoj posudi peći na 180C otprilike45 min.
Poslužiti sa kompotom/ pireom od jabuka/ topljenom čokoladom ili jednostavno – zagrijanom marmeladom.
Varijacije na temu: u smjesu dodati sezonsko voće, grožđice, ...

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

17 svi 2011, 21:22

PRIJAVA BR 11 škorpionka


slika

Jednostavni "dječji" rižot

Omiljeno jelo moje djece, pa sam ga tako nazvala.

Sastojci: svježa paprika u raznim bojama (crvena, žuta, zelena), kukuruz šećerac iz konzerve, riža
crveni luk, meso količina i vrsta po želji (pileći file, teleći ili svinjski but)
list peršina, crvena paprika, sol, papar, suncokretovo ulje

Na ulju se preprži sitno nasjeckan luk, čim zažuti doda se meso iscjeckano na sitne kockice, malo se preprži a potom doda i paprika nasjeckana na kockice. Podlije se po potrebi vodom (ovisno koliko meso i paprika puste svoj sok). Posoli se i popapri, doda crvena paprika, sitno nasjeckani peršin, te zatim riža. Kad je riža gotova doda se kukuruz iz konzerve ili staklenke, promiješa, te nakon pola minute, minutu skine s vatre.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 11:15

PRIJAVA BR 12 bajadera3 7 bodova


slika

Kikiriki salata
(prema receptu naše forumašice Olivere)

Sastojci:
pileći file
riža
kikiriki (nesoljeni, ali može i slani)
vrhnje
majoneza

Skuhajte pileći file (bijelo meso), ohladite i narežite ga na komadiće srednje veličine (ne mora biti jako sitno). Skuhajte rižu (ja sam stavila mješavinu divlje i parboiled riže, to je ono nešto crno što se vidi, što je ok jer je cijela salata sama po sebi bljedunjava).
Pomiješajte komadiće piletine, rižu i kikiriki, tako da omjer bude otprilike
meso:kikiriki:riža = 1:2:3.
Dodajte pola/pola vrhnja i majoneze, onako da bude kao francuska salata. Posolite i popaprite po ukusu.

Sve su mjere odokativne, ovisi kako volite i kolika vam količina treba.

Na svim mojim obiteljskim druženjima ova je hladna salata od riže, piletine i kikirikija apsolutni hit!

slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 11:24

PRIJAVA BR 13 AA

Rizoto sa sampinjonima

Sastojci:
500g svjezih sampinjona
200g rize
1 glavica luka
1 mrkva
parmezan
persun, so, biber, maslinovo ulje, pileci temeljac

Proprziti sitno sjeckani luk, dodati ociscene i isjeckane sampinjone, prziti (bez dodavanja tecnosti) dvadesetak minuta, zaciniti.
U drugoj tavi proprziti rizu i sitno sjeckanu mrkvu, naliti temeljac i skuhati. Dodati so i biber, po potrebi.
Sastaviti obje smjese, obilno posuti parmezanom i sitno sjeckanim persunom i posluziti toplo

slika

slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 11:25

PRIJAVA BR 14 AA 1 bod

”Kuglof”

Sastojci:

500g rize
1 glavica luka
100g graska
100g kukuruza
1 paprika
1 mrkva
Sol, papar, ulje
povrtni temeljac
parmezan
krastavac za dekoraciju

Nadjev:
300g repova kozica
zelena salata
1 krastavac
mini rajcice

Na poprzeni luk dodati rizu, grasak, kukuruz i sitno sjeckane papriku i mrkvu, proprziti, zaliti temeljcem, zaciniti. Kad je kuhano posuti ribanim parmezanom i sloziti u dobro podmazan oblik za kuglof. Kad se ohladi, prevrnuti na tanjur i dekorisati.

Repove kozica skuhati i oljustiti. Salatu i ostalo povrce nasjeckati, posoliti, preliti maslinovim uljem, dodati kuhane kozice i dobro promijesati. Ovim nadjevom napuniti sredinu kuglofa. Sluziti na sobnoj temperaturi.

slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 11:27

PRIJAVA BR 15 AA 5 bodova

Sushi

150g sushi rize
2 ”lista” sushi nori-a
1 kasika rizinog sirceta
Soya sos
Wasabi pasta

Punjenje:
Dimljeni losos
Langostini (prokuhani par sekundi u zasoljenoj vodi kojoj se doda sok od limuna, pa preprzeni na putru)
Kuhana rakovica
Svjezi krastavac
Avokado ......

Skuhati rizu u posoljenoj vodi, umijesati sirce i ostaviti da se ohladi.
Na podmetac od bambusa staviti list sushi noria, staviti rizu. Navlazenim prstima rasiriti rizu, ostavljajuci vrh slobodan, nekih 1,5 cm od ivice.
Staviti punjenje duzinom i uz pomoc podmetaca od bambusa zarolati cvrsto.
Slobodni dio noria navlaziti vodom i ”zalijepiti”

slika

Izrezati na zeljenu velicinu i servirati sa soja sosom i wasabi pastom
Ako volite ljuto, wasabi mozete direktno namazati na rizu, prije stavljanja nadjeva, a mozete ga umijesati i u soya sos

slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 13:51

PRIJAVA BR 16 tanjaMT 1 bodova

slika

Rižoto sa kozicama

250gr basmati riže
500 gr kozica
1 crvena paprika
1 konzerva bambusa
Svježi đumbir, luk ili poriluk, češnjak, curry, korijander mljeveni, limun, malo soja sosa.

Kozice odmrznuti, oprati, posušiti i nakapati limunovim sokom i soja sosom. Na zagrijanom ulju (u woku ili teflonskoj tavi) popržiti da porumene. Izvaditi i staviti na toplo. Na tom ulju kratko popržiti luk, češnjak i svježi đumbir, dodati ½ žličice curryja. Dodati povrće (ja sam u tom trenu imala papriku i bambus), ali mašti nema kraja (zapravo je ovo jedno od onih „da se ne baci“ jela ).
Kad povrce malo izgubi na volumenu, dodati rižu i lagano podlijevati dok riža ne zakuha. Kad zakuha promiješati, poklopiti i na kraju vilicom „rastresti“.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 17:47

PRIJAVA BR 17 solea

slika

ko fol složenac od riže i krumpira sa slaninom
200 g riže
300 g krumpira
domaća dimljena slanina
2 dl mlijeka
malo vode
1 jaje, 1 dl vrhnja ili vrhnja za kuhanje
sol

u vatrostalnu posudu staviti rižu, posoliti, promiješati. preko riže složiti krumpir narezan na ploške, i njega malo posoliti pa sve zaliti mlijekom, tako da ono dođe do negdje sredine krumpira ili ga tek malo prekrije. staviti u zagrijanu pećnicu, na 180°C i peći 20ak min., odnosno dok krumpir porumeni, ali pazeći da ne ostane bez tekućine, znači, po potrebi zaliti s još malo mlijeka ili vode.
izvaditi iz pećnice.
u maloj posudici promiješati jaje s vrhnjem pa time preliti rižu i krumpir. na vrh složiti slaninu.
vratiti u pećnicu i peći još 15ak minuta, odnosno do se špekson ne zapeče i postane hrskav.
i to je to.
uz kakvu sezonsku salatu ovo je zgodan i jednostavan obrok, idealna rana večera.

slika

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 20:59

PRIJAVA BR 18 babalu


slika


RIZI-RIZI


sastojci:

1 pileca prsa
1 crvena paprika
2 tikvice
2 mrkve
1 korabica
1 salica graska
5 vecih sampinjona
dvije salice rize
luk
ulje
zacini po zelji

priprema:

na ulju poprzite piletinu narezanu na trakice ili kockice,kad porumeni odvojite na tanjur
-na istom ulju poprzite kratko luk te dodajte mrkvu i korabicu ,nakon pet minuta i ostalo povrce ,ukljucujuci i sampinjone,pirjajte desetak minuta te dodajte rizu i piletinu i vruce vode ili temeljca da sve prekrije,kuhajte na laganoj vatri dok riza ne omeksa.

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 21:07

PRIJAVA BR 19 mirci 2 boda


slika

Salata sa integralnom rižom

Idealno za ove vruće dane....

2-3 rajčice
2-3 paprike
100 g šunke ili pancete
200g fete
1 jogurt tekući
300g integralne riže
100g suhog slanutka
sol, papar, maslinovo ulje, po želji aceto balsamico ili vinska kvasina

Slanutak staviti močiti u dosta vode. Rižu i slanutak zajedno skuhati. Obično ih kuham u express loncu oko 20 minuta. Ostaviti da se malo prohladi. Nasjeckati rajčicu i papriku, te šunku ili pancetu i ubaciti u rižu sa slanutkom. Promiješati. Dodati razmrvljenu fetu. Opet promiješati. Dodati jogurt, po želji i malo majoneze. Politi sa malo maslinovog ulja, posoliti i popapriti. Možete jesti toplo ili hladno. Ako želite hladnu salatu dodajte još malo aceta balsamica ili vinskog octa.

Ako vam bilo koji od ovih sastojaka ne odgovara, zamijenite ga bilo kojim drugim .

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 21:23

PRIJAVA BR 20 mirci 5 bodova


slika

Čokoladni puding od riže

Mnogi oko mene ne vole rižu na mlijeku. I ja sam bila uvjerena da ju ne volim. Davnih dana kuharice u mojoj osnovnoj školi pod tim su imenom posluživale nešto mljackavo, rijetko, sluzavo, ljigavo, odvratno, hladno i grudičasto. Jednom riječju - nejestivo. I kad god bi netko spomenuo tu rižu na mlijeku ja sam prevrtala očima. Sad mi se čini da i ovi mnogi koji ne vole rižu na mlijeku, a slične su generacije kao i ja, imaju istu asocijaciju i traumu .
No. Rekoše mi, nedavno, netko kome vjerujem u kuhinji, da to nije tako kako se ja sjećam nego da je jako fino i slično pudingu. A ovdje je došla tema riža i rekoh - ajde.
Dakle - zaboravite sve ono što sam gore natrkeljala jer ovo je savršeno. Toliko je fino, kremasto i prekrasno čokoladno da ne mogu vjerovati koliko sam godina živjela u neznanju. Totalno otkriće!! Hvala, Tanja .

1l mlijeka
200g arborio riže
3 žlice smeđeg šećera
200g čokolade
50g maslaca
1 čašica likera od višnje (po želji)

Mlijeko i šećer ugrijati, dodati rižu i kuhati dok se ne upije sva tekućina. Često promiješati i paziti da se ne prilijepi za dno lonca.
Dodati čokoladu natrganu na kockice, maslac i liker i još kratko držati na vatri da se sve sjediti i otopi. Ohladiti.
Poslužiti u čašama ili zdjelicama sa šlagom, čokoladnim mrvicama ili strugotinama, krokantom, listićima badema, voćem ili kako god želite. Ako stignete!!

Re: KUHARSKI ISTRAŽIVAČI - RIŽA (tema svibnja)

20 svi 2011, 21:35

PRIJAVA BR 21 lena 6 bodova

TORTA DI RISO
podloga:
prhko tijesto: 100g oštro brašno, 100g glatko brašno, 50g masti, 50g maslaca, 1 jaje, 50g šećera, malo soli

zamijesiti tijesto i ostaviti ga u frižideru sat vremena
tijesto razvaljati na dno i stranice kalupa od 25 cm.

nadjev:
110g arborio riže
60g grožđica namočenih u 2 žlice konjaka ili brandya
600ml vrhnja za kuhanje
1 vanilija
malo cimeta
6 žutanjaka
180g štaub šećera
50g pinjola

skuhati rižu u vodi. procijediti i proprati hladnom vodom. u vrhnje dodati sadržaj vanilije i cimet. žutanjke izmiksati sa štaub šećerom i umiješati rižu, vrhnje, grožđice i pinjole.
tijesto ispeći "na slijepo" 25 min na 180 stupnjeva, pustiti da se malo prohladiti i uliti smjesu. peći 45 min. na 150 stupnjeva. neka se u potpunosti ohladi prije serviranja kako ne bi došlo do raspadanja.
slika
Tema je zaključana