Sada je: 25 tra 2024, 22:22.

VARIVA

Moderatori/ce: Hope77, mrava

VARIVA

PostPostao/la Many » 11 pro 2005, 01:55

<i></i>
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

VARIVO OD KELJA-by Rimaithor

PostPostao/la Many » 11 pro 2005, 02:56

VARIVO OD KELJA Glavica kelja <
>1/2 kg krumpira <
>Par finih kobasica <
>ulje, sol, papar,
ašno, crvena paprika <
><
><
><
>Priprema:<
><
>Budući da je varivo u neka bolja i sporija vremena bilo glavno jelo u našoj dnevnoj prehrani, savjetujem vam da pripremite nešto fino, jeftino i
zo. Glavicu kelja blanširajte, kad kelj postane mekan, kuhajte ga još kratko sa finim parom kobasica. Do tada skuhajte krumpir narezan na kockice. Kad je sve mekano i fino miriši, dodajte napravljenu zapršku (malo ulja i
ašna), posolite, poparite i dodajte crvene paprike. Jako fino i zdravo (bolje od hambija ili pizze) za ova hladna vremena. <
><
>Ja u gotovop sva variva stavim i dva veca krumpira, pa kad je skuhano, propasiram ih da bude gusce... <
><
> <i></i>
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Re: VARIVA-by jasmina01

PostPostao/la Many » 11 pro 2005, 02:58

na maslinovom ili obicnom ulju poprziti malo slanine, na to dodati naribanu mrkvicu (5, 6..), krumpir isjeckan na tanke prutice (ili naribati ili na kockice) i jos kratko poprziti, to na laganijoj vatri uz stalno mijesanje jer se inace zaljepi, doliti vode po zelji i dodati u to nekoliko grancica celera, zacine (sol, papar) i ostaviti da se skuha, ne predugo, na krajun se moze dodati malo vrhnja za kuhanje (moze se umutiti i jedan zumanjak u to)<
><
>ja nikad ne stavljam nigdje vegete, mislim da je nepotrebna, bitno je staviti dovoljno ostalih zacina i onda nis ne fali okusu<
><
>u to se moze dodati i razno drugo povrce, kaj god vam padne na pamet, meni je to obicno osnova, a onda ja kombiniram <i></i>
Avatar
Many
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2481
Pridružen/a: 19 kol 2002, 22:41
Lokacija: Zagreb

Corba od mljevenog mesa i krumpira by mama22

PostPostao/la IvanaFM » 24 svi 2006, 15:19

Corba od mljevenog mesa i krumpira by mama22<
><
>U serpu u malo ulja izdisnstati 1 mrkvu sa 1 glavicom luka..<
>Dodati mljeveno meso(ja stavim 0.5kg)i sve dinstati dok meso ne dobije smedu boju..<
>Zatim dodati krompir isjecen po zelji..i sve tako jos malo mjesati, pa dodati pire od paradajza, kecap..(ja to ne dodajem ja stavim 1 kasiku ajvara)..i u to dodati vode da prekrije krompircice...<
>Ja pravila u pretisu pa sam kuhala nakon sto je zapistao 13 min..i kad se skuha dodati 1 kasiku
asna koju smo pomjesali sa vodom(napraviti kao za puding)..uliti u corbu i sve moguce zacine dodati...<
>I ostaviti jos malo na plati, pomjesati, i gotovo:znoj<
>Ko voli ljuto, nek stavi ljutu papriku <i></i>
Bruno, 10.10.2002.
Avatar
IvanaFM
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 467
Pridružen/a: 08 lip 2002, 01:45

Bamija by selma27

PostPostao/la IvanaFM » 24 svi 2006, 17:06

Bamija by selma27<
><
>1 kg teletine ili<
>junetine bez kostiju<
>½ kg crvenog luka<
>15 dkg suhe bamije<
>1 dl ulja<
>10 dkg maslaca<
>so, mljeveni biber,<
>aleva paprika<
><
>Luk sitno izrezite i przite na ulju dok ne pozuti. Izrezite meso na sitnije kockice (zalogajcice) i prodinstajte sa lukom dodajuci ako je potrebno po fildzan tople vode. Dok se meso dinsta u posebnoj posudi obarite bamiju u vodi u koju ste dodali malo sirceta (da se bamija ne bi raspala). Kada je meso napola izdinstano, dodajte ocijedjenu bamiju i kuhajte dok i meso i bamija ne budu skuhani. Smanjite vatru, dodajte maslac. Po potrebi dodajite vodu, ali uvijek mlaku i uvijek po soljicu malu. Kada sjedinite bamiju s mesom vise je ne smijete mijesati kuhacom vac ako je potrebo lagano protresite serpu. Pred kraj bamiju zacinite (posolite, pobiberite i dodajte alevu papriku). Prije posluzivanja dotjerajte joj ukus i ukrasite limunom. <i></i>
Bruno, 10.10.2002.
Avatar
IvanaFM
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 467
Pridružen/a: 08 lip 2002, 01:45


Natrag na Recepti - arhiva

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.