Sada je: 29 ožu 2024, 08:57.

PLATNENE PELENE - sve što ste oduvijek htjeli znati o njima

Moderator/ica: nevenera

PLATNENE PELENE - sve što ste oduvijek htjeli znati o njima

PostPostao/la silki » 03 svi 2009, 15:37

PLATNENE PELENE

Na početku trudnoće slučajno sam pročitala neke brošure o platnenim pelenama i totalno se oduševila. Istina, trebalo je dosta vremena da proučim različite vrste pelena i odlučim se koje ću koristiti sa svojim drugim djetetom. Prvijenac je prije 10 godina koristio platnene svega mjesec dana nakon čega smo prešli na jednokratne.
Kad netko spomene platnene pelene na pamet vam padnu pelene kakve su koristile naše majke - tetra pelene - koje su se iskuhavale, prale, peglale zatim u nekoliko slojeva slagale i pričvrščivale plastičnim gaćicama. Nimalo lake za upotrebu. Tada su jednokratne pelene bile luksuz, koštale su kao suho zlato i korištene su isključivo za dulja putovanja i odlazak doktoru. Današnje jednokratne pelene su cijenom puno prihvatljivije, mogu se kupiti u svakoj trgovini mješovite robe, ali opet skuplje i ekološki neprihvatljivije od modernih platnenih pelena.

Ako ste se odlučili za platnene pelene vjerujem da su prevagnuli neki od sljedećih razloga:
- jednostavne su za upotrebu jer krojem odgovaraju bebinoj guzi
- podešavaju se drukerima ili čičak trakama
- nije ih potrebno iskuhavati niti peglati
- napravljene su od prirodnih materijala pa su time i ugodnije za nošenje
- neusporedivo manje zagađuju okoliš od jednokratnih pelena. Jedna jednokratna pelena razgrađuje se nekoliko stotina godina, a skuplje 'eko' pelene nemaju uvjete za bržu razgradnju na odlagalištu jer nisu izložene suncu
- cijena je 3-4 puta manja od jednokratnih uključimo li pranje i sušenje u perilici, te korištenje vode i deterdženta

Moram priznati da mi, koliko god to ružno zvučalo, ekologija nije na prvom mjestu. Jedan od najjačih aduta u korist platnenih bio je taj da ne mogu zamisliti sebe da 24 sata dnevno, 2.5 godine u gaćicama nosim sintetički higijenski uložak. Identično je s bebinom guzom.


VRSTE PLATNENIH PELENA

Danas na tržištu postoje razne vrste platnenih pelena. Kako se snaći u šumi informacija?
Moj savjet je da ne kupujete velike, tzv. Introductory Offer ili uvodne pakete. Nešto su jeftiniji od kupovine pojedinačnih pelena, ali ako kojim slučajem ta platnena pelena ne bude odgovarala vašem djetetu, velika vjerojatnost je da ćete zbog velikih troškova odustati od kupovine novih.
Mnogi roditelji izmjenjuju iskustva i informacije na raznim forumima, naručuju pelene od različitih dobavljača pa je često kolekcija raznolika i takva je idealna jer su neke pelene uvijek bolje za dan, bolje upijajuće za noć, mekše i uže među nogicama za sitnije klince itd.

Slike i video kako koristiti platnene pelene možete naći na ovom topiku.

Pelene uz koje je potrebno koristiti zaštitne gaćice:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Oblikovana pelena ili Fitted Diaper
slika
pelena se sastoji od nekoliko slojeva materijala. Obično je podebljana u središnjem dijelu radi što boljeg upijanja.Uložak može biti ušiven ili odvojiv (split) radi lakšeg sušenja. Radi boljeg prijanjanja oblikovana je prema tijelu djeteta s gumicama oko nogu i na leđima. Pričvršćuje se drukerima, vezicama ili čičak trakama, ovisno o proizvođaču. Kao najbolje upijajući materijali za istu pokazali su bambus i pamučni velur. Radi se u veličinama (Newborn, S, M, L, XL) ili u univerzalnoj veličini (One Size) koja se drukerima podešava veličini djeteta.

Leptir pelena ili Shaped, Contour Diaper
slikaslika
pelena napravljena od nekoliko slojeva materijala s podebljanjem u središnjem dijelu radi boljeg upijanja. Takova pelena pričvršćuje se sigurnosnim iglama tzv.snappy kopčama.
Više o snappy kopčama možete naći ovdje.

Tetra pelena ili Flat Diper
slika
Idealna za sam početak dok ne otpadne pupak ili dok ne skupite dovoljnu količinu pelena koje ćete koristiti. Definitivno najjednostavnija i najjeftinija varijanta platnenog povijanja. Pelene se motaju na različite načine ovisno o dobi i potrebama djeteta. Učvršćuju se sigurnosnim iglama ili tzv. snappy kopčama ili samo zaštitnim gaćicama.

kako motati tetra pelenu:
Link 2
Link 3
link 4
link 5
link 6

Presavijena pelena ili prefold
slika
Za nju vrijedi sve što je navedeno i za tetra pelenu. Napravljena je od pamučnog "tetra" materijala, sašivena u oblik koji se lakše koristi od same tetre.

kako motati prefold:
link 1
link 2
link 3
Video te slike kako motati tetre i prefold pelene možete naći na ovom topiku.

Tetra pelene kao i presavijene pelene se mogu koristiti i kao dodatni uložak ili umetak za druge pelene, služe kao dodatni sloj za upijanje.

Pelene uz koje nije potrebno koristiti zaštitne gaćice:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sve u jednom ili All in One (AIO) Diaper
slika
je upravo to što samo ime govori. Fitted pelena s nepropusnim slojem izvana i upijajućim slojem unutar pelene. Idealna za dnevne aktivnosti i vrtić. Radi se u veličinama (Newborn, S, M, L, XL) ili u univerzalnoj veličini (One Size) koja se drukerima podešava veličini djeteta.

Pelene s džepom ili Pocket diaper
slika
napravljena je od dva sloja. Nepropusni s vanjske strane i uglavnom flis s unutarnje strane pelene. Flis je idealan jer propušta mokraću unutar pelene i daje bebinoj guzi osjećaj suhoće. Pelena s prednje ili stražnje strane ima džep u koji je potrebno umetnuti uložak za upijanje (insert). Upijač može biti specijalno izrađen, a možete koristiti i običnu tetra pelenu.

Zaštitne gaćice – Coveri:

Zaštitne gaćice od PUL-a
slika
PUL (polyurethane laminate) je prozračni, vodootporni materijal koji je zbog svojih svojstava savršen materijal za zaštitne gaćice. Pod rukom mekan, rastezljiv i idealan u svakodnevnom kombinacijama. Održavanje je jednostavno. Peru se zajedno s pelenama na 60 stupnjeva i suše nevjerojatno brzo. Proizvode se u različitim oblicima kao i fitted pelene.


Zaštitne gaćice od flisa (fleece)
slika
zaštitne gaćice od flisa su vrlo mekane i ugodne za nošenje. Iako flis sam po sebi nije vodootporan njegova velika moć upijanja čini ga idealnim za noćno korištenje. Zašto ne propušta iako nema nepropusan sloj? Prozračan je. Samim tim dovoljno zraka cirkulira oko same pelene, tako će unutrašnjost pelene najvjerojatnije biti manje mokra nego ista pelena sa PUL zaštitnim gaćicama. Dobra cirkulacija zraka važna je za bebinu kožu, spiječava pregrijavanje i znojenje unutar pelene.


Zaštitne gaćice od vune
slika
najprirodnija varijanta zaštitnih gaćica. Vuna je mekana, super upijajuća te poznata po svojstvu nepropuštanja. Zbog antibakterijskih svojstava nije ih potrebno često prati. Samo ih osušite i natrag na guzu. Uz redovito korištenje perete iz cca svakih 14 dana. Nakon svakog pranja potrebno ih je iznova lanolizirati. Zastitne gaćice od vune su najskuplje ali s obzirom na karakteristike korisnici kažu da vrijede svake kune. Jedina 'mana' je što samo održavnja iziskuje nešto više i vremena.

LANOLIZIRANJE:
Potrebna vam je lanolinska mast, ne krema, koju možete kupiti u svakoj ljekarni ili najobičnija mast za bradavice.
Postupak: u malo vruće vode potrebno je rastopiti lanolinsku mast (veličine lješnjaka) sa malo blagog baby šampona. Kad se lanolin rastopi dodati mlake vode i potopiti zaštitne vunene gaćice. Ostavite gaćice u otopini nekoliko sati. Lagano ocijedite gaćice, zamotajte u ručnik i istisnite višak vode. Staviti sušiti, ali izbjegavati izlaganje direktnom izvoru topline (radijator, sunce, sušilica). Pri svakom pranju potrebno je ponoviti postupak.
Lanoliziranje u mikrovalnoj:
Vunene se opere kao i inače. Pripremi se voda sa lanolinom (kao i obično) i u posudi se to stavi u mikrovalnu. Podgrije se 3x3minute i ostavi se u posudi dok se ne ohlade. Kad se ohlade onda se stavi na sušenje. Upute sa slikama možete naći ovdje.


ODRŽAVANJE PLATNENIH PELENA:

Nove platnene pelene potrebno je namočiti u vodu 24 h kako bi prije prvog pranja postigle najveću moć upijanja. Nakon namakanja operite ih na 60ºC koristeći jednu žlicu deterdženta za pranje rublja. Omekšivač nije preporučljivo koristiti jer smanjuje moć upijanja.
Samo pri prvom sušenju izbjegavajte sušilicu rublja, osušite ih na zraku da se ne stisnu previše.
Ukoliko nakon nekog vremena korištenja primjetite da su pelene postale tvrde ili da su počele smrduckati vrlo vjerojatno je to od kombinacije mokraće i zaostalog praška. U tom slučaju ih operite na 60ºC bez deterdženta, postupak možete ponoviti i neugodan miris bi trebao nestati.
Metoda odsmrđivanja pelena by silki:
Staviti dvije jušne žlice praška, znači standardno. Vrećicu sode bikarbone od 100 gr. i nešto više od pol' litre octa uliti direktno u bubanj. Nakon toga još jednom ponoviti cijeli ciklus pranja ali bez praška.

Suha metoda čuvanja:
Za suhu metodu potrebna vam je kanta s poklopcom i aplikator za otopinu čajevca i vode kojom ćete prskati pelene koje čekaju na pranje. Iskoristiti možete bilo koji aplikator od sredstva za čišćenje koji ima raspršivač. Pomokrenu pelenu odložte u kantu. Možete je našpricati otopinom čajevca kao bi spriječilli ražvoj štetnih bakterija. Omjer za otopinu je 20ak kapi eteričnog ulja čajevca na 0,5l vode.
Ako je pelena pokakana, stolicu uklonite papirom prije odlaganja. Fleke od stolice možete natrljati vešnim sapunom (gallseife dm, 5kn). Ljeti se možete riješiti fleka tako da pelene sušite na suncu.
Možete kupiti i jednokratne papiriće (linerere) koje zajedno sa stolicom bacate u toalet.

Mokra metoda čuvanja:
Za mokru metodu čuvanja potrebna vam je kanta s poklopcom u kojoj ćete napraviti otopinu vode i octa. Ocat neutralizira neugodne mirise. Nakon što sakupite dovoljno potrebnih pelena za pranje, ocijedite višak vode i stavite pelene u perilicu rublja. Postupak pranja je isti za obje metode čuvanja.


Tekstovi o platnenim pelenama vlasništvo su foruma Mame i bebe, te se bez odobrenja ne smiju prenositi dalje. Ukoliko želite podijeliti informacije o platnenom pelenaštvu pozivajući se na naše stranice, molim vas kontaktirajte moderatoricu pdf-a ili administratorice foruma. Hvala.
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: PLATNENE PELENE - sve što ste oduvijek htjeli znati o nj

PostPostao/la nevenera » 02 ožu 2014, 23:45

Dodaci za platnene pelene:
Stvari koje su korisne ali nisu nužne za korištenje platnenih pelena.

(Dodatni) ulošci za platnene pelene
slika
Dodatni ulošci nisu dio pelene, kupujemo ih zasebno, dobiju se nekad u sklopu paketa pelena na poklon. Ako dovoljno često presvlačite dijete ili je dijete koje manje piški neće vam ni trebati. No, za noć ili dulju šetnju dobro dođu.
Mogu biti od različitih materijala i raznih veličina. Kao dodatne uloške možete koristiti i tetre ili prefold pelene.
Temu o dodatnim ulošcima možete naći ovdje.

Torba za platnene pelene (wetbag)
slika
Torba služi za prijenos i pohranu pelena (dok ste na putu, šetnji, za jaslice/čuvanje). Većinom se sastoji od dvije međusobno spojene torbe. U jednoj (suhoj) se čuvaju čiste pelene, a u drugoj (mokroj) torbi se drže prljave pelene, iznutra obloženom vodonepropusnim slojem. Neki proizvođači nude samo jednu, "mokru" torbu.

Biorazgradivi papirići (lineri) za pelene
slika
Svrha im je olakšati održavanje platnenih pelena. Zadržavaju djetetovu stolicu, te se pelena lakše čisti. Iako su predviđeni za jednokratno korištenje pokazalo se da ukoliko se radi samo o urinu, lineri se mogu oprati te koristiti opet. U slučaju stolice, linere zajedno s stolicom bacite u wc školjku (kod starijih odvoda pazite jer postoji mogućnost začepljenja).
Temu o biorazgradivim papirićima možete naći ovdje.

Vreća za spemanje platnenih pelena (diaper stacker)
slika
Platnene pelene možete spremiti na način koji vama najviše odgovara. Vreća štedi prostor, prosječno u nju stane oko 20 pelena.

Vrećica za korištene pelene (diaper pail)
slikaslika
Olakšava prijenos pelena iz kante u kojoj ih držite do perilice.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18


Natrag na Platnene pelene

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.