Sada je: 28 ožu 2024, 14:49.

10 brzopoteznih pitanja o platnenim

Moderator/ica: nevenera

10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la nevenera » 18 tra 2010, 22:51

Ako može, postavila bih par pitanja o platnenim pa tko želi može mi odgovoriti.

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
3. kad ste ih počeli koristiti?
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
7. gdje najčešće kupujete pletnene?
8. reakcije okoline na pp?
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
10. završna misao ;) ?

evo da ja prva odgovorim
1. vidjela sam ih na TV-u i pomislila sam si- ma da ne bi. nisam luda gubit vrijeme na to (kad se sad sjetim :lol ). iako su mi bile slatke.
2. ja sam se osobno odlučila iz financijskih razloga, zdravlje na drugom mjestu, pa divni dezeni.... a ekologija na x-tom.
3. počeli smo s tetrama i probno platnenim kad je tin imao 3 tjedna ali smo skroz prešli na pp s mjesec dana
4. popuštali su mi coveri- problem riješen savjetima ovdje :klanja . bila sam uvjerena da će mi luci pelene (OS) bit male, ali nisu. a da ne kažem da sam neko vrijeme peglala pelene jer sam krivo skužila. umjesto ne treba peglati ja sam shvatila da treba peglati. aj dobro :roll bilo je dakle problema, moram reći - većinom mojim neznanjem.
5. najčešće koristim split pelene s drukerima jer se sve rastavi i najbrže suše. za noć koristim flafi pelene. od zaštitnih su mi velika ljubav vunene.
6. omiljene mi se mijenjaju ovisno o tome što tin radi. za šetnju imam jedne, za spavanje druge, za igranje treće... trenutno mi se najviše sviđaju rodine od konoplje. jesu kruće ali stvarno super upijaju.
7. na netu. ali samo u okviru hrvatske
8. ista kao moja davnih dana- nisam im normalna :rolf
9. jesu. nisam nikad došla u napast reći da mi se ne da više.
10. živjele platnene! :nana
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la silki » 18 tra 2010, 23:20

došla sam samo napisati da mi se sviđa topic :srca
sutra ću izvršiti dužnost :salut
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Krumpirić » 18 tra 2010, 23:34

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Htjela sam ih koristiti s prvim, al onda su bile skupe i teško nabavljive, a mi smo bili studenti i početna investicija nam je bila nedostupna financijski.
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Redom: zdravlje, financije, ekologija, nije mi važan izgled pelena :dunno (osim dizajnerskih :mrgreen )
3. kad ste ih počeli koristiti?
hm, mislim s 4-5 dana
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Svako toliko imamo problema s crvenilom guze, nekoliko puta sam mislila probati jednokratne-ali srećom otkrili smo povezanost hrane i guze, a ne pelena i guze. Imam povremeno i problemčića sa spremanjem prljavih pelena...imali smo i s nekim coverima problemčića
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto
Rodine organske puse i ME zaštitne, jer su mi najdraže,OP su praktične, ME su mi najbolje gaće :dunno
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
isto ko gore
7. gdje najčešće kupujete pletnene?
ja ih više ne kupujem online ni 'vako, nisam pelenošopingholičarka i svako toliko na rodinoj rasprodaji nadokupim iz "košare"-samo oprane nove pelene po smješnim cijenama
8. reakcije okoline na pp?
kako di, od toga da kažu WOW, kako super, ko moja sveki koja ne može prežaliti što toga nije bilo prije 30god, do zgražanja i izjava tipa " ko normalan sebe muči danas kad ima pampersa"
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
ništa kompliciranije od jednokratnih
10. završna misao ;) ?
idem stavit prat pelene :mrgreen
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la tanjabb » 19 tra 2010, 00:33

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Citala o njima na netu vec kad je Lukas bio beba, tada sam mislila da je to cista ludost. :mrgreen

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Zdravlje, ekologija, prakticnost (ne trebam gledati hoce li mi ponestati pelena), izgled, financije.

3. kad ste ih počeli koristiti?
S 9 dana kad je prestao curiti pupak.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Procurio je po koji cover, a najvise su me izludile Disanine pull-on vunene zastitne koje su procurile nekoliko puta. Lanoliziranje me ne ide. (sad je dobro)

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto
AIO ili pocketice, zbog prakticnosti. Nocu ME bambusicu i Disanin vuneni cover zbog dobrog upijanja.

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Blueberry Minky. Predivna, premekana, odlicno upijajuca pocketica. Nemam ni jednu zamjerku na tu pelenu.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Na netu, iz Engleske. Ja jesam platnenosopingholicarka i ponosim se time :mrgreen .

8. reakcije okoline na pp?
Potpis na Krumpi " ko normalan sebe muči danas kad ima pampersa". I jos dvije od MM "treba dati nobelovu onome tko je izmislio Pampersice" i "ti uvijek neke bjesne gliste izmisljas" :lol .

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Vrlo. Malo me bilo frka tog skladistenja i pranja medjutim pokazalo se skroz neopravdano.

10. završna misao?
platnene su zakon!!! (nis necemo pozurivati s prebrzim skidanje iz pelena :mrgreen )
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26098
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la silki » 19 tra 2010, 23:43

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
u trudnoći surfajući po rodinim stranicama slučajno sam ubola termin jedne radionice. trebam li pisati da je to bila ljubav na prvi pogled?

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
prvenstveno nisam htjela da bude u plastičnoj geliranoj jednokratnoj peleni 24h/2,5 god. nakon toga samu sebe sam uvjerila da je financijski defitivno isplativije (ooooooo hau jes nou :lol). ekologija također nije zanemariva stavka. a kad vidiš kako su krasne, moraš ih volit o'š ne'š.

3. kad ste ih počeli koristiti?
nakon što mu je otpao pupak, cca 2 tjedna starosti.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
meni je korištenje platnenih bio cijeli jedan projekt s sitnim problemčićima koje sam rješavala usput. tipa fleke, smrduckanje pelena, traženje idealne kante, lanoliziranje, pravilno kopčanje raznih brendova OS veličina. većinu tih problema rješavala sam na platnenoj parlaonici uz pomoć cura koje su već koristile platnene sa svojim klincima.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
sve svoje pelene volim. stvarno sve. svaka je pomno odabrana za svog malog vlasnika. koristim ih ovisno o prilici, dobu dana, temperaturi i je l' kakao il' nije :mrgreen
za vrtić koristimo AIO (all in one iliti sve u jednom) pelene. tetama je lakše, dobro drže i upijaju. koža do guze je suha. za po doma je uglavnom u fitted peleni + zaštitne.


6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
najnaj pelena definitivno bella bottoms. to je fitted pelena u pravom smislu. prijanja tijelu djeteta savršeno, bez obzira veličinu i način kopčanja. jedina mana joj je što je dosta tanašna pa definitivno treba bolje upijajući uložak. odlična za dan. po meni must have pelena.
najnaj cover mother ease riki wrap. mercedes međ' pulom.
za noć mother ease OS, tetra umjesto uloška + disana pulll on pants. ova kombinacija izdrži 15 h bez pretjerivanja.
AIO - iliti platnene za tate. ne moraju razmišljati jesu li stavili zaštitne. mm najviše voli tots bots easyfit fluffle. kupila sam mu narančastu i zelenu :mrgreen


7. gdje najčešće kupujete pletnene?
UK, USA. trenutno mi je favorit jedan engleski dobavljač koji ima sve moje najdraže brendove. tamo povremeno nadopunim kolekciju.

8. reakcije okoline na pp?
stvarno nemam loših iskustava niti komentara na platnene. kad vide kolekciju i moju zaljubljenost u pp uglavnom totalno okinu :lol

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
ništa kompliciranije od jednokratnih ali ja baš i nisam neko mjerilo. čak i kakicu volim ispirati s platnenih :lol

10. završna misao ;) ?
kad smo krenuli s platnenima znali su me pokolebati usputni problemi koje muče svaku platnenu početnicu ali kad sam se ufurala rodila se ljubav samo takva. pri svakom presvlačenju još uvijek pomno biram koju ću pelenu upariti s kojim coverom. totalna sam ovisnica i koristim svaku priliku da nadopunim kolekciju. tješim se tako neću morat kupovat za treće. ako uleti pišulja gdje će mi biti kraj kad opetem po curičastim dezenima :lol
zapravo najbolji od svega je osjećaj da radim dobru stvar za svog klinca.
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Tinker Bell » 20 tra 2010, 11:09

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Ne sjećam se točno kada sam prvi put čula za platnene, ali definitivno sam pomislila da ih nitko normalan uz pampersice ne bi koristio (sorry). Onda sam naletila na jedan članak o rodinim pelenama, ne sjećam se točno u kojem časopisu, koji me naveo da počnem drugačije razmišljati. Pa sam se bacila na proučavanje po internetu. I malo po malo, totalno se navukla.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Prvo, učinile su mi se zdravijom varijantom i ekološki prihvatljivijom. Što se tiče financija, definitivno nisu presudile jer sam već na platnene spiskala masu para. Ali kad mi muž počne prigovarat da sam previše potrošila (a nema ni pojma koliko), uvijek izvlačim argument da su isplatljivije od jednokratnih.
I ne manje važno, tako su neodoljivo slatke!

3. kad ste ih počeli koristiti?
Kada smo rješili problemčiće s pupkom (dosta dugo je vlažio), cca dvadesetak dana.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Ima uvijek problemčića, ali za sve što me mučilo našla sam odgovor po forumima. Trenutno nas malo muči pelenski osip, ali radimo na tome.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Najčešće su tu fitted i zaštitne jer najbolje drže, a najviše volim vunene covere. Za vani koristimo AIO jer su najpraktičnije za brzo presvlačenje.

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Volim bella bottoms bambus, super stoje i jako su mekane. Imam jednu goodmama, isto je super. Uglavnom su skoro sve koje imam od bambusa. A od AIO su mi super pop in.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Preko neta iz UK i SAD.

8. reakcije okoline na pp?
Uglavnom svi misle da sam luda, mada mi nitko to još nije rekao. Jedino me mama podržava. ;)

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Jesu. Na početku se sve činilo kompicirano, ali za čas smo se uhodali.

10. završna misao?
Obožavam pp! Šteta što ih nisam koristila i sa prvim djetetom.
slikaslika
Avatar
Tinker Bell
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 142
Pridružen/a: 18 tra 2010, 11:33
Lokacija: Dalmacija

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Ina66 » 20 tra 2010, 16:28

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
saznala na forumu, sad se više ne sjećam je li to bilo u doba dok se roda još nije odvojila ili kasnije, u svakom slučaju, s prvim djetetom koje sada ima 7,5 godina.
mislila sam da je to modni hit :mrgreen
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
odlučila sam ih koristiti s drugim djetetom (koje ima 4,5 godina) iz već spomenutih razloga - zdravlje, financije, ekologija
3. kad ste ih počeli koristiti?
s ovom srednjom kad je imala cca mjesec dana, a s najmlađom s devet mjeseci
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
e sad dolazimo do problema. sa srednjom sam imala grdih problema s osipom kojega nismo nikako mogli riješiti pa sam nakon nekog vremena odustala. iz straha da se isto ne ponovi sam oklijevala s platnenima s trećim djetetom, a onda se dogodilo da je ponestalo jednokratnih doma i da mi se nije dalo vani pa sam joj stavila platnene. nikakvih problema ni reakcija osim što se tu i tamo malo zacrveni koža što riješimo zaštitnom kremom
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
home-made pelene koje sam sama sašila + nekoliko komada posuđenih - bella bottoms, flafi, qwen (zato meni pp i jesu financijski isplativije :mrgreen ). bb su sve ono što je silki već napisala, a isto mišljenje imam i o ME zaštitnim te disana vunenim pull-on - e to mi je definitivno najdraži moment u platnenopelenašenju
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
7. gdje najčešće kupujete pletnene?
kao što već rekoh - sama šivam
8. reakcije okoline na pp?
kako od koga, mm je pozitivan, a za ostale me nije briga
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
jesu
10. završna misao ?
volim pp, ali nisam ovisnica :D
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la nevenera » 23 tra 2010, 00:22

hvala cure,nek nam se odgovori i preklapaju (pogotovo onaj koliko nas koštaju :lol )

ovo mi je jako zanimljivo:
Krumpirić je napisao/la:4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Svako toliko imamo problema s crvenilom guze, nekoliko puta sam mislila probati jednokratne-ali srećom otkrili smo povezanost hrane i guze
nije mi palo na pamet to povezati. kod nas je guza ko bebina :rolf otkad smo prešli, jedan smo problemčić imali i rješili, ne koristimo ni kreme ni ništa.

silki je napisao/la:zapravo najbolji od svega je osjećaj da radim dobru stvar za svog klinca.
potpis na ovo. nama je jako veliki + bio što se testisi ne zagrijavaju (u potpisu je mmova dijagnoza) i što se nadam da sam nešto poduzela za tinovo zdravlje
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la SunčicaVŽ » 23 tra 2010, 08:39

Evo da i mi odgovorimo :-)

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Na internetu kad mi je drugi sin imao problema s alergijama na jednokratne...htjela sam ga motat u tetre, ali nisam znala gdje bi mogla kupiti zaštitne gaćice, no kako smo bili već godinu i pol bili smo za odvikavanje od pelena pa ih nismo kupovali. Čim sam ostala trudna treći put, bacila sam se u potragu za platnenim pelenama.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Odlučila sam se na njih prvenstvano iz zdravstvenih razloga jer mi je drugo dijete bilo alergično na jednokratne, neprestano je imao pelenski osip, mazala sam ga s brdom kreme, ljeti stavljala samo tetre da mu se guza oporavi, mučenje. Drugi razlog je ekološki, kad se sjetim brda jednokratnih pelena, a nismo imali odvoz smeća, bilo je katastrofa. Treće je naravno financijski, bilo bi mi žao svaki mjesec baciti 300 kn u kontenjer :-(

3. kad ste ih počeli koristiti?
Probali smo ih čim smo došli doma i guza nam je izgledala oooogromno :lol Počeli smo ih koristiti 10.- dan kad nam je otpao pupak i nismo stavili nijednu jednokratnu nakon toga :proljece

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Jesmo, dobili smo nekoliko puta jak osip nakon kakice...strašno...nije prolazio, tražila sam dobru kremicu, uspjela s becutanom, krivila sam kakicu u platnenoj peleni, a kriva je bila hrana...iritacija jer je papala naranče i mandarine...Drugi problem je bio smrdljive pelene - problem sam riješila tako da sam ih prvo opkuhala, pa sam promijenila prašak i više nikad nisu smrdjele :-)

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?

Kupila sam nekoliko AIO pelenica i prva 2 covera preko neta. Sve ostale pelenice i covere sam sama sašila. AIO mi nisu bile dobre jer su jako brzo propustile mokraću. Pelenice sam sašila jer mi je to bilo najjeftinije i mogla sam se igrati s dezenima, kroj sam prilagodila kako sam vidla da najbolje paše mojoj bebici i obje se veselimo svakoj novoj pelenici :srca

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?

Meni su najdraže moje jer ih šivam s veseljem i ljubavi i sretna sam kad vidim malu guzu zadovoljnu u njima :srca

7. gdje najčešće kupujete pletnene?

8. reakcije okoline na pp?

Ne brine me reakcija okoline. Ima ljudi koji se čude, a ima ljudi koji su oduševljeni. Uglavom su starije žene za platnene jer znaju da je to puno zdravije za bebe, ali isto tako ima onih koje vele...joj to je užas, tko bi to opet prao, mi smo se nekad namučile s pelenama...pa tko će to sušiti...itd...Moja familija je oduševljena platnenima i svi mladi koji se spremaju na djecu već biraju dezene pelenica koje im budem šivala kad budu trebali...eto, uspjela sam navući neke ljude na to i zbog toga sam jako sretna :kima

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?

Jesu, dvoje djece je NAŽALOST imalo jednokratne i imam osjećaj da mi je s platnenima jednostavnije jer ne moram brinuti o novcima za pelene i paziti da mi ih ne ponestane pa da idem u dućan...a samo korištenje je jednako jednostavno kao i s jednokratnima, jedino ne moramo mazati kremom :-)

10. završna misao ;) ?

Da sam znala da postoje platnene i da sam znala gdje mogu kupiti covere moje prvo dvoje bi sigurno bilo u njima. No sretna sam što je barem ova moja mala princeza i njima jer znam da je to najbolje za nju :srca , a najveće veselje mi je kad nekog drugog upoznam s platnenim pelenicama i kad se ljudi oduševe i postanu platnenopelenaši.
A 01.03.2000. - Filozof
B 17.10.2003. - Mudirca
L 28.01.2009. - Princeza
SunčicaVŽ
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 13 tra 2010, 11:40

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Karlinamama » 23 tra 2010, 09:44

Evo, da i mi kao friški platneni odgovorimo:

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Na netu. Ideja mi se svidjela, ali mi je sve to djelovalo straaaaašno komplicirano (počevši od svih onih silnih kratica, pa nadalje).

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Još u trudnoći sam razmišljala o njima, ali sam išla linijom manjeg otpora- jednokratne su jednostavnije. Platnene su prevagnule kad je mrva u nekoliko navrata dobila grozan osip od jednokratnih. Od onda smo krenuli u lagano skupljanje i šivanje platnenih, a ja sam se totalno zaljubila. Kad sve zbrojim, razlozi bi bili- na 1. mjestu zdravlje (stalno mi u glavi zvoni ono- probaj ti biti dvije godine u ulošcima!), pa onda financije, ekologija... I na kraju (ne i manje bitno :mrgreen )- mir koji ja pronalazim kad šivam pelenice za svoje zlato. Moj osobni apaurin :) .

3. kad ste ih počeli koristiti?
Nedavno, znači- mrva je imala nekih 5 i pol mjeseci.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Početnički problemi- gdje, kako, zašto. Rješavani u hodu, uz pomoć neta i ovog pdf-a. Zato sam baš sretna da je ovdje živnulo (iako nije baš da ja ovdje puno pišem :), ali trudit ću se ispraviti to).

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Najviše pelenica imam svojih. Isprobavam različite krojeve, prilagođavam ih mrvi i to me veseli. Zaštitne imamo ME Air flow i jedne od tete šivalice. Vuneni cover (mojim prstićima ispleten) čeka da ga lanoliziram kak se spada :mrgreen .

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Omiljene? Osim onih koje joj ja šivam, AIO Kushies. Kushies zato jer su praktične, lijepe i dobro joj stoje. Stvarno joj odgovara taj kroj.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Dok kupujem, kupujem preko neta (i iz Lijepe naše, i iz Engleske).

8. reakcije okoline na pp?
Kako netko reče- MM-ova reakcija je pozitivna i to mi je jedino bitno.

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Da, tek sad vidim da jesu. Ništa kompliciranije od jednokratnih.

10. završna misao ?
Živjele platnene :joy ! Osim što su dobre za zdravlje mojeg djeteta, dobre su i za moje psihičko zdravlje ;) !
Karla, 13.07.2004.
Lora, 29.09.2009.
Avatar
Karlinamama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 13 ožu 2005, 22:31

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la thalia » 23 tra 2010, 10:56

ja ću ti napisati za prvoga za kojeg sam ih koristila skoro do kraja, u jaslicama smo tetama odnijeli obične plastičnjače jer je to trajalo samo par mjeseci i bilo mi ih je žao među onom gomilom pelenaša :/

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?

čitala sam na Rodi, to je bilo 2005., zaljubila se u ideju što mi dijete neće bit u plastici.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?

zbog zdravlja i ekologije, koliko god čudno zvučalo od mene :lol , ali to mi je bilo prvo i najvažnije, da se ne grije u plastičnjačama.

3. kad ste ih počeli koristiti?
nakon što mu je otpao pupak, cca 2 tjedna starosti. - prepisano od silki :mrgreen

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?

nikakvih osim smrdljive noćne pelene nakon 2. godine jer je uvijek bio veliki popišanac. riješili smo temeljitim ispiranjem pelene.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
najčešće fitted pelene.
MM je koristio AIO zbog zbunjenosti, pocketice su nam uvijek propuštale pa smo odustali.
od covera smo imali sve, flis, tanke bijele (nemrem se sjetit kak se to zove) i vunene. svi su nam bili ok, nijedan nije propuštao.
i nikad prežaljeni smib-ovi coveri ovdje zaslužuju biti spomenuti :buket :1

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?

ne znam :dunno
baka je šivala fittedice i njih smo dugo, dugo koristili. tu i tamo one skuplje "vanjske".
od bakinih su mi bile vrhunske frotiraste pelene s posebnim uloškom pa sam mogla sama određivati koliko ću ih staviti.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?

od teta šivalica, spremam se i na tetre ovaj puta.

8. reakcije okoline na pp?

pa ja ih toliko obožavam i mislim samo najbolje o njima, da se nitko nije usudio reći ništa protiv :lol
tu i tamo bih doživjela - to nikad nisam vidjela :shock ili "kako ti se da?" , ali to je to.
srećom, nakon što su moje dvije ili tri prije vidjele stvar na djelu kod S-a, sad ih i one koriste :dada

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?

meni jesu.

10. završna misao ;) ?

ja obožavam platnene, da imam para trošila bih gomile istih na isprobavanje raznih boja, dezena i marki.
divne su mi jer su prirodne, ne zagađuju okoliš, ne griju bebinu guzu.
što se tiče ranijeg skidanja, to nam nije uspjelo, S. je nosio pelene do 2 g i 7 mjeseci, ali možda bi s jednokratnima bilo i gore.
i da znam šivat, di bi mi kraj bio...
Doorbells and sleigh bells and schnitzel with noodles
Avatar
thalia
Von Trapp
 
Postovi: 14371
Pridružen/a: 31 sij 2007, 22:58
Lokacija: cicely, alaska

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la latica » 23 tra 2010, 11:07

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
prije nego što sam bila trudna pročitala sam negdje u nekom časopisu o njima i ideja mi se jaaako svidjela!

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
meni je ekologija na prvom mjestu. ja i inače sve recikliram i pazim da ne trošimo vodu i struju i sl, i jako me mučila ideja da nakon mog djeteta ostane hrpa pelena na svijetu u kojeg sam ga rodila i to nakon što i on već bude imao unuke. činilo mi se to potpuno gnjusno i nepotrebno. osim toga, i zdravlje mi je bilo važan motivator jer sam često slušala o negativnom utjecaju jednokratnih. meni su se platnene činile tako logičan i jednostavan izbor, da nisam dugo dvojila.

3. kad ste ih počeli koristiti?
s malo manje od mjesec dana. prvo sam mu znala preko jednokratne stavit platnenu za široko povijanje (ali rijetko) i onda smo se konačno odlučili. stalno sam nekako odgađala početak jer sam se bojala ako se pokaže da nam ne ide i tako, kako ću svima priznat da smo na jednokratnima kad sam svima popila pamet s platnenima, ali na kraju mi je bilo krivo da nismo i ranije počeli.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
imali smo jednom gljivicu na guzi, ali to je vjerojatno bilo od dohrane - promjena kiselosti stolice i sl. a sa samim pelenama nemamo nekih problema. istina da nekad malo promoće, ali rijetko i onda to saniramo. nismo imali problema s mrljama, ni sa smradom ni ništa slično.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
bella botoms bambusice i bum genius AIO. ali mi p noći imamo jednokratnu. nekako sam se za to odlučila jer on dugo spava i ne presvlači se po 12 sati, a u platnenoj on vijek bude malo mokar pa me nekako strah da se ne bi prehladio ili šta ja znam. nikako da se odlučim probat i po noći.

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
ja sam kupovala pelene pomalo punih 9 mjeseci trudnoće. kupila sam puno tots bots bambusica i to malih uvjerena kak ćemo ih dugo nosit jer će beba bit mala. a kad tamo frajer i pol, prerasli smo ih u 3 mjeseca. od onda najviše koristimo bella bottoms bambusice i ME riki cover te bum genius AIO. imamo i kushies ultra AIO, ali nam najčešće propuste, jer uvijek malo ta tkanina viri iz ove zaštitne barijere. bella bottoms su stvarno lijepe i mekane, lijepo pašu, ali teže mi ih je namjestit jer ide i cover a ovaj moj mali odavno nema vremena za presvlačenje. bum genius su mi odlične jer se jako brzo stave i nama se nekako jako dobro namjeste, super upijaju, lakše se kakica pokupi jer je unutra flis (valjda je to to) pa se ne zalijepi tako i zbog toga ni beba u njima nema tako mokru guzu kao u bambusici. ali opet, bambus je prirodniji materijal od flisa. imamo i dvije tots bots AIO - i to su mi najskuplje, a najgore jer su nekako oštre oko nogica i onda mi je uvijek žao stisnut mu pa redovito procure.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
ja sam sve kupila na ebayu jer mi je bilo jeftinije, pomalo kroz 9 mjeseci trudnoće - paralelno sam čitala i čitala o pelenama i na kraju pomalo kupovala jer sam imala vremena čekat povoljnije ponude i sl.

8. reakcije okoline na pp?
od toga da me uvjeravaju da je to bezveze i su jednokratne super, do toga da se iznenade i oduševe. moja mama i seka recimo još uvijek nisu za to jer mojoj mami je on uvijek u tome mokar i bla bla, seki je to uvijek tvrdo i sl. ali ja se obazirem na to. je da je ta pelena veća od jednokratne, ali kad ja vidim onaj nabubreni gel u pampersici ujutro, odmah mi je muka!

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
jesu, apsolutno. ja imam dosta pelena tako da perem svaki 3. dan i onda mogu pričekat da se osuše - vani po ljetu ili kraj radijatora po zimi. moj M je prvih 5-6 mjeseci kakao jednom dnevno u skoro isto vrijeme tak da bi kakao kad ga ja razmotam što će reći da je rijetko ukakao pelenu. nama je to bilo super su nam pelenice uvijek bile samo popišane. kasnije se pokazalo da ni s kakanjem nije strašno, ali ja tu imam prednost jer imam malu praonicu u kući pa mogu samo bacit pelenu tamo i kasnije je isprat.

10. završna misao ;) ?
volim platnene. mislim da su za bebe bolje, za okoliš da ne govorim, a što se isplativosti tiče - nama će se isplatit tek s drugom bebom :) ali mi smo ponosno platenopelenaši. ja kad pomislim da smo s njima ipak dali i svoj mali doprinos tome da spasimo planetu na kojo će nam djeca živit, i da smo napravili nešto dobro za svoje dijete i njegovo zdravlje, uvijek mi je toplo oko srca :srca
slika Moja 3M
Avatar
latica
Bigul
 
Postovi: 7412
Pridružen/a: 17 pro 2009, 23:41

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la mamuška » 23 tra 2010, 20:44

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
-frendica mi je pokazala na netu slike i zaljubila sam se na prvi pogled :le :le
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
-k je imala stalne osipe po guzi koje nijedna kremica nije izlječila-guza se očistila tek u pp :dada
3. kad ste ih počeli koristiti?
-k je imala oko 6-7mj
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
-otkako smo u pp nemamo nikakvih problema
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
-zaštitne uvijek vunene,pelenice šivam sama :mrgreen
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
-moje :lol
7. gdje najčešće kupujete pletnene?
-ne kupujem :mrgreen
8. reakcije okoline na pp?
-često su iznenađeni-puni pitanja,neznaju kak to funkcionira,često ne kuže kak to da vuna ne propušta :conf ali poslje kratkog "tečaja" na kojeg sam zapravo navikla sve 5...
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
:dada jednostavne su za poludit,imam ih hrpu pa perem 2 puta tjedno
10. završna misao ;) ?
-ja sam se preporodila odkad je k u pp,nemamo osipa-guza nam izgleda ko sunce,s financijske strane nam je još veselije :joy
Avatar
mamuška
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1684
Pridružen/a: 23 srp 2008, 12:49
Lokacija: oko-lica metro-pole

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la yra » 25 tra 2010, 23:32

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Preko interneta sam saznala za pp i od prve mi se dopala ideja.
Mučila me pomisao da je guza stalno vlažna, no nakon podosta pročitanog teksta o njima i švrljanja po forumima zaključila sam da to nije tako.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Prvo mjesto dijele zdravlje i ekološke prednosti nad jednokratnima. Na drugom mjestu su financije.
Veliku ulogu igra i izgled, no on nije od presudne važnosti. Koristila bih ih i da su sve potpuno bijele, bez dezena.

3. kad ste ih počeli koristiti?
Čim nam je otpao pupak, sa 15 dana starosti.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Počele su nam smrduckati nakon što sam ih dva-tri puta oprala (nadobudno) sa omekšivačem.
Nakon dva-tri ispiranja smradac je nestao.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Imam 40-tak pelenica, većina su Rodine nježne puse, a ostalo su Dolisine i Tabitine.
Preferiram domaće.
Koristim i tetra-pelene.
Zaštitne gaćice smo imali Rodine, no bile su preuske oko nogica.
Kasnije smo od prijateljice dobili Tots Bots zaštitne od pula koje su nam super!

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Od ovih koje ja imam - Rodine.
Mekane su, postojanih boja, super upijaju, lijepih su dezena, nemam straha da će čičak ogrepsti mekanu dječju kožu.
Kupovala sam ih u dva navrata i moram napomenuti da sa "prvom turom" imam problema jer su gumice na leđima i oko nogica potpuno popustile i razvukle se.
"Druga tura" je puno kvalitetnija.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Ili preko neta ili diraktno na licu mjesta.

8. reakcije okoline na pp?
Neki se iščuđavaju, mm je bio skeptik, šira obitelj me podržava...reakcije su zaista šarolike.

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Jesu, sve je to stvar navike.

10. završna misao ;) ?
Hmmm, ima ih nekoliko:
-Ne mogu vjerovati da se ljudi prije nisu dosjetili modernim pp!
-Drago mi je da barem guza moje bebe ne sudjeluje u zagađenju okoliša.
-Ma gdje mi je bila pamet da sam ih počela koristiti tek sa trećim djetetom!?!
3.12.2003.
20.5.2007.
29.9.2009.
http://il.youtube.com/watch?v=Rr39eyEVWr0
Avatar
yra
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2499
Pridružen/a: 06 pro 2007, 15:43
Lokacija: ...s one strane...

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la penny » 26 tra 2010, 14:29

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
cim sam saznala da sam trudna -odlucila sam za tetre,nisam znala da druge platnene postoje,s vremenom sam na forumu skuzila o kojim platnenima je rijec
odma sam pomislila: to je to sto mi treba :) prakticno naspram tetri,malo skuplje,al neka,za male guze sve najbolje

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
odgovor je vec poluodgovoren na prvom odgovoru
oduvijek sam se zgrazala na neekologičnost jednokratnih,a jos kad sam tome pribrojala umjetne gelove i to cim su punjene...

3. kad ste ih počeli koristiti?
otprilike kad je otpo pupak...drugi tjedan il onaj nakon...


4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
sad pocinju malo smrduckati jer frajer piski ko veliki zuto
ispirem...pa operem pa isperem,samo smrde manje,nema ljeka za sad...osim lonkice

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto
pola tetre pola pp...od pp sve redom koje imamo-razni proizvodjaci od svakih po 2...hm
covere preferiram pandine-jednostavno jer su super...ovi novi na drukere su jako dobro postavljeni drukeri a meterijal je pul sa pamucim slojem...a dezeni su legendarni
obozavam i vunene covere...imamo dolisin i disana wool-double knited

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
definitivno swadlebee-kroj prekrasan.materijal takodjer a i boje su simpa.prakticnost-naj-pocketice
odmah nakon su rodine imamo pusu i bambus...ma divota oni poluodvojeni ulosci...i sve bez zamjerki

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
UK uglavnom kittykins

8. reakcije okoline na pp?
uglavnom mi svi kazu svaka cast...bravo...kak ti se to da-al svaka cast
obitelj podrzava...al mm je uvjeren da se to jako komplicirano stavljat pa nece ni probat (al nemoze ni zamislit da mora svaki tjedan kupovat pampersice) :lol

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
da :mrgreen
jos uvijek ih milujem dok ih slazem poslje pranja :lol

10. završna misao ;)
jel bas moram rijecima?
slika
...always look on the bright side of life...

slika slika
Avatar
penny
teta mačka, teta kučka
 
Postovi: 1940
Pridružen/a: 10 ožu 2008, 17:15
Lokacija: 8 Nm od Du

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Maslacak » 28 tra 2010, 14:53

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?

Na sajmu Beby Expo 2004 u Becu pokupila sam masu brosura, medju njima i Popolinijevu o platnenim pelenama- odmah me zaintrigiralo i ideja mi je bila zanimljiva, ali i luckasta.. Tad nisam mislila da cu ih i ja mozda koristiti..
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?

Na rodinom forumu sam pronasla jako puno o platnenim pelenama.. Puno je argumenata bilo za i rekla sam, o.k. ajmo i mi to probati.
3. kad ste ih počeli koristiti?

Jedva sam docekala da J. stavim sarene platnene pelene, pa sam mu ih stavila vec za izlazak iz rodilista.. Dakle 4. dan.. 23.10.2004.
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?

Prvo smo koristili Kamarisove pelene i njihove zastitne koje su nam na rubovima propustale.. Kasnije su nam se rasili cicci sa strane, pa su nam se nakon toga pelene dosta raspale..
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?

Sa J. sam imala samo Kamarisove pelene i jednu koju sam dobila od mame-sivalice- ta mi je bila draza i meksa nego ove Kamarisove.. Zastitne sam isto imala samo Kamarisove i nisam bila bas zadovoljna.. Sa A. sam narucila 5 MIB pelena- prekrasnog dizajna i njih sam koristila skupa sa tetrama.. MIB ´zastitne su mi bile puno bolje od Kamarisovih, ali sam se uvijek bojala da cu otkinuti drukere.. Sa M. koristim Popolinice- njih imam vise vrsta i za sad su mi sve super, sve su od mekanog frotira sa frotirnim uloskom.. preko njih vunene zastitne koje mi jedine do sad ne propustaju.. Nisam zadovoljna jedino sa Popolinicom AIO..
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?

Vrijeme ce pokazati dali su to ove nove od Popolinija..
7. gdje najčešće kupujete pletnene?

Neke sam kupila preko eBaya, neke narucila od sivalice, jedan veliki start paket od Kamarisa i 5 MIBovih, ove nove sam narucila u lokalnoj trgovini djecjom odjecom uz popust-bon koji sam podigla na opcini..
8. reakcije okoline na pp?

Dobila sam sad za trece dijete paket jednokratnih da se ne mucim u pocetku sa pranjem.. Ali su reakcije kad sam ih tek pocela koristiti bile razlicite.. moja je sogi bila odusevljena platnenima.. drugi su bili skepticni..
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?

Ne bas uvijek.. Sa A. sam ih prestala koristiti kad je krenuo u jaslice.. Sa J. isto nismo do kraja bili u platnenima.. Kad je bio veci nisu mu vise prianjale kako treba.. Kod skroz male bebe puno ih je jednostavnije koristiti.. Ove nove ne pazim vise toliko koliko sam pazila Adrianove- susim ih u susilici, ne koristim vise tetre kao unutarnji ulozak pa ih vise ni ne peglam..
10. završna misao ?

Da se odlucim imati jos jednu bebu, sigurno bi opet izabrala platnene pelene.. cak i da ih opet moram nove kupovati..
Bez obzira na sve, volim platnene pelene :joy
19.10.2004. J. umjetnik
23.06.2007. A. matematicar
04.04.2010. M. u sredini
22.04.2014. D.
Avatar
Maslacak
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2746
Pridružen/a: 05 srp 2004, 02:47
Lokacija: Pod nekim sretnim zvijezdama

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la nevenera » 28 tra 2010, 16:16

divno je čitati tuđe odgovore i uspoređivati iskustva, bravo mame, samo tako i dalje :kiss
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Arkana10 » 16 svi 2010, 21:34

super topik :5, vec nekoliko dana se spremam da odgovorim ;)


1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
saznala sam putem interneta i fascinirala sam se.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
bitno mi je da beba bude u nesto mekano i fino. i zbog ekologije mi je bilo bitno.

3. kad ste ih počeli koristiti?
jos od pocetka. J je iz bolnice izasao u platnenu thirsties newborn.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
imali smo prvo osip (ne znam dali je bilo od pelena ili ne), resili smo ga bespelenastvom preko dana. Procurili nam zastitne nekoliko puta i pelenice su nam se "smalile", t.j. moja beba ima debele nogice, pa nam je pegla pomogla malo da ih prilagodimo.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
najcesce rodine konoplja i bambus i thirsties zastitne. nisam bila u mogucnosti da kupim druge. imam i hm pelene. ali ove bambus i konoplja su nam favorit.

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
odgovorila sam isto kao tacka br.5

7. gdje najčešće kupujete pletnene?

na zalost ne mogu netom, pa kad uspijem da mi ih neko donese onda i narucim.

8. reakcije okoline na pp?
cudne, kao sta sto stavljas djetetu, ali prihvatile su.

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?

da
10. završna misao ;) ?
zeljela bi zivjeti u zemlju u koju mogu da kupujem netom pp za svoje djete :mrgreen
etiketic 09
Avatar
Arkana10
Sveta krava
 
Postovi: 7838
Pridružen/a: 19 srp 2005, 10:14
Lokacija: Mkd

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Mrđi » 31 svi 2010, 13:05

Dugo sam se razmisljala i sad sigurna u odgovore dosla napisati:
1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
...preko neta, a to mi je bilo nesto novo i istim tim interesantno (a ja volim nesto drugacije ;) )

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
...pročitaj pod br. 1 + jeftinije i ekološki prihvatljivije + iamm dečka i zagrijavanje unutar pelene je sveden na minimum.

3. kad ste ih počeli koristiti?
...čim smo došli kući iz rodilišta, ali samo po danu...

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
...na probleme smo naišli tek malo kasnije kad se bebač izduzio i više piškio a bili smo kratki s brojem pelenica.
a i pelenice smo narucivali vise po dezenu neg po kroju jer nismo znali sto nam pase a sto ne.
probleme smo rijesili (i rjesavamao ih) pomocu super cura tu na forumu :dada

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
...koristimo HM pelene jer ne narucujemo izvana, i skroz smo zadovoljni

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
... omiljene su one s bambusom jer su nam najmekse i preferiram split pelene. lakse mi zakacit ulozak nego stavljat jedan u pocketice

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
...kod teta šivalica

8. reakcije okoline na pp?
... reakcija je patronazne bial da sta cu se s tim mucit, da ima jedna mlada obitelj koja koristi samo platnene da se zena izmucila ( :conf ). ja sam joj pokazala svoje i s takvim odusevljenjem pricala o njima da je rekal da su ok. :dada jos sam i napomenula da se ne peglaju!

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
...jednokratne nisu nista jednostavnije, al vise smrde.

10. završna misao ;) ?
... :srca
Samo se srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo. (Mali Princ)
Avatar
Mrđi
mami me el Camino
 
Postovi: 5995
Pridružen/a: 04 tra 2005, 15:29
Lokacija: s pogledom u nebo

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la orchid » 06 kol 2010, 23:08

Jeste da puno kasnim al željela bih odgovoriti na ova pitanja da malo bolje upoznate mene i moju galopirajuću ovisnost o pp :)

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Za platnene sam saznala preko jednog članka na internetu i mislila sam da je to gnjavaža. Nisam ni sanjala da ću postati zagriženi fan pp.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Mama mi je u trudnoći kupila paket bambino mio pelena i zaštitnih gaćica, te rekla da će se ona prvi mjesec brinuti o pelenama jer sam počela kukati šta će mi to, valja to prati, peglati itd :lol . Bila sam sigurna da ću poslije mjesec dana baciti te pelene i fino nastaviti sa jednokratnima. Međutim, kako malo šta u životu ide po planu, ja sam se poslije prvog korištenja pp oduševila, dok su mi se jednokratne zgadile koliko su mi smrdile.

3. kad ste ih počeli koristiti?
Počela sam ih koristiti čim smo izašli iz bolnice, osmi dan, a zasad samo ponekad stavim noćnu jednokratnu kad nemam čistih pp.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Zasad (kucam u drvo) nismo imali nikakvih problema.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Najčešće koristim Bambino mio jer ih imam najviše, al nisu mi najdraže definitivno. Imam još i par HM te little lamb i motherease, zasad još uvijek kupujem - svaki mjesec po malo.

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Zasad su mi omiljene jedne HM jer super pašu mom dečku - split sa tri odvojena uloška. Za zaštitne još nisam sigurna.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Najčešće kod tete šivalice, a dio na e-bayu kad naletim na dobre nove pelene.

8. reakcije okoline na pp?
Pa, zapravo vrlo ugodne reakcije, dosad se većini ljudi sviđa koncept, čak je jedna mlada mama prešla dijelom na pp nakon što je vidjela moje. Rijetko ko ima negativan komentar.

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Meni su jako jednostavne i super, plus, tako su lijepe i mekane!

10. završna misao ;) ?

Zapravo, posudiću riječi svoje prijateljice "Pa ja, samo kod vas sam vidjela te fensi šmensi pelene, znala sam ja da guza tvoje bebače mora biti u nečemu posebnom"

:mah
03.03.2010 Moja mala ljubav
Avatar
orchid
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 255
Pridružen/a: 06 kol 2010, 11:22

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la iadera » 16 kol 2010, 19:36

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
preko poznanice. smatrala sam da ima viška vrimena i novaca za takve egzibicije. meni se činilo nepotrebnim.
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
najprije zbog u zadnje vrime učestalih urinarnih inf. i ojedene guze nakon antibiotika. tek sam onda shvatila koliko su zdravije, jeftinije i ekološkije.
3. kad ste ih počeli koristiti?
nažalost tek sa 22 miseca. ali nikad nije kasno za popravak.
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
zasad imam problema samo s mužem :mrgreen zbog peglanja kartice.
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
zasad imam domaće pelene - flafi, roda i od dvije šivalice. zaštitne imam samo od pul-a i sad su na redu vunene.
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
preferiram bambus. a zasad su mi flafice od bambusa naj.
7. gdje najčešće kupujete pletnene?
preko neta.
8. reakcije okoline na pp?
većina ih misli da sam dokona i da se vraćam u 70-te. kad počnem oduševljeno pričati svi se zaraze.
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
da. mislila sam da će biti teže.
10. završna misao?
drugo dite će mi od početka biti u platnenima. jedva čekam.
Of course I can do anything…I’m a mother :)
Avatar
iadera
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 31
Pridružen/a: 16 kol 2010, 15:43

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la silki » 04 ožu 2013, 22:41

dižem na nove cure :zivili
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la Dulcineja » 18 ožu 2013, 13:50

1. Kako ste saznali za platnene i što ste tad o njima mislili?

Prvi put sam ih vidjela kod prijateljice pred koju godinu. Bila sam iznenađena kako joj se to da (ja sam doduše za svoje tri curke preko dana koristila tetre par mjeseci), pa jel se uopće operu na 60, pa kako to ne peglaš, pa samo s dvije žlice praška? Oličenje skepse. :bigno

2. Zašto, tj. kako to da ste se za njih odlučili?

U zadnjoj trudnoći smo moj dragi i ja išli na tečaj za trudnice, najviše zato da on može biti na porodu. I naučili neke nove stvari iz rodinih brošura o pp. Odlučili smo pokušati. Za mene je to bilo trenutno zaljubljivanje, nakon što sam pročitala i istražila sve o njima. Mislim da je prevagnula ekologija, osobito kad se zbroji što sve treba i za proizvodnju jednokratnih. Tako ako ste deseti put trudni nemojte misliti da sve znate. :mrgreen

3. Kad ste ih počeli koristiti?

Kad je otpao pupak.

4. Jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih riješili)?

Puno problema, svakakvih (ogromne pelene, procurile, počele smrditi, flekovi, kako montirati, lanolizirati...). Puno čitala po netu i na ovom forumu, uglavnom smo sve riješili kako je nailazilo, malo eksperimentirala. Moram priznati da mi ništa nije teško palo i da sam sve radila s uživanjem.

5. Što najčešće koristite (koje platnene, zaštitne i slično) i zašto?

Najčešće fitted i zaštitne od pula. To mi je nekako najbolje sjelo, brzo se namjesti, ne procuri uglavnom, prirodni materijali. Sviđa mi se i vuna za zaštitne, ali još savladavam tehniku, znaju mi procuriti. Eksperimenti u tijeku.

6. Koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?

Na to mi je jako teško odgovoriti. Ima ih hrpa koje uopće nismo probali (još), a od ovih koje imamo volim koristiti razne u raznim prilikama. Nekako mi možda ruka najčešće sama krene prema rodinim nježnim pusama, nenavođena od mozga. Prelijepo stoje, super dezeni, velika moć upijanja, mekane, prirodni materijal... :1

7. Gdje najčešće kupujete pelene?

Preko neta, dio sam kupila preko njuškala nekorištenih, koje se ljudi prodavali iz raznih razloga, dio i korištenih.

8. Reakcije okoline na pp?

Od onih sličnih mojoj (sve se vraća :lol ), pa do :5 . Moja sestra koja je rodila 5 mjeseci nakon mene sa isto navukla kad je kod nas vidjela

:hahaha

9. Jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?

Jesu, ali i da nisu to ništa ne bi promijenilo.

10. Završna misao

Platnene pelene zapravo kupujem sebi, najviše zbog svog gušta, zadovoljstva i hobija. Da je to samo zbog dobrobiti djeteta i okoliša, vjerojatno bi sve bile iste, kupljene iza prvog ćoška i jednako bi tako dobro poslužile svrsi. Totalni sam zaljubljenik, ali nastojim obuzdati peglanje kartica i ponašati se odgovorno prema kasici prasici. :gace
20. 7. 1994. Uporna, 9.2. 1996. Suosjećajna, 10. 2. 1998. Maštovita, 30. 4. 2001. Strpljiv, 6. 3. 2006. Privržen, 10. 7. 2012. Odlučna
Avatar
Dulcineja
juha od čokolade u kutiji
 
Postovi: 635
Pridružen/a: 21 vel 2013, 19:49
Lokacija: Bjelovar

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la crna ofca » 18 ožu 2013, 15:59

1. Kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Frendica ih je tijekom trudnoće naručivala i tad sam se prvi put susrela s modernim platnenim pelenama. Do tada je taj pojam bio vezan isključivo za tetre u koje sam presvlačila svoju bebu ćelavicu.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Sama ideja mi se dopala u startu i kad sam saznala da sam trudna nije uopće bilo upitno u što ću motat malu guzu. Mali problem bio je uvjeriti mm-a kak je to super stvar jer su svi novopečeni očevi u našoj blizini tvrdili da je to notorna glupost pa se i on pokušao povest za njima. Evidentno je da mu nije uspjelo :mrgreen

3. kad ste ih počeli koristiti?
Oko Martinog 17 dana života. U početku u kombinaciji s jednokratnima zbog čestih eksplozivnih kakica. Kad su prestala noćna zakakavanja prešli smo i u pp i po noći.

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Premali broj pelena (to je sad relativno riješeno :nokti ), montaža, curenje kakice, promočivanje covera zbog pogrešnog namještanja, lanoloiziranje. Kasnije je najveći problem postao koju pp kupiti ;)

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Za po doma prefolde BM - jednostavno se montiraju, brzo se suše, imam ih hrpu.
Za van fitted i rodim PUL.
Izbjegavam stay dry uloške i sve sintetičke pelene jer jednostavno ni ja ne volim sintetiku na svojoj koži. U obzir dolaze samo pelene kojima je sintetika u bazi pletenja i ne dolazi u dodir s bebinom kožom

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Trenutno bambus pusa - mekana, mekana, mekana i medena s hrpom tih šarenih drukera.

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
On line u domaćim i stranim trgovinama.

8. reakcije okoline na pp?
Od "jesi ti normalna", "kak ti se da" i pogleda ova je sigurno stopostotno luda, do odobravanja. Moja mama i seka svima s ponosom ističu kak ja na M guzi sve samo prirodno. :dada

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Ništa kompliciranije od jednokratnih

10. završna misao ;) ?
Ja volem platnene :srca
Expresička 2012 slika zimski mirišljavko 2015 slika
Avatar
crna ofca
hobitska stopala
 
Postovi: 722
Pridružen/a: 17 tra 2012, 13:24
Lokacija: zagrebačke spavaonice

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la MatiMokoš » 24 tra 2013, 13:28

1.Kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Vidjela sam ih kod poznanika da se suše na štriku, ali u tom trenu uopće nisam o njima razmišljala. Kasnije ih je počela koristiti moja sestra i isprva sam bila jakooo skeptična- kako obična 'krpa' može dobro upijati, kako se mogu oprati na samo 60 celzija itd... Svidjele su mi se tek kad sam vidjela kako to ide u praksi.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Najvažniji razlog su mi bile financije (iako sam već priličnu svotu novca potrošila na pelene i pitam se koliko me to na kraju ispadne jeftinije- ali to mm i njegovoj mami nikad neću priznati :mrgreen ). Osim toga, zdravlje i ekologija bili su dodatni razlozi.

3. kad ste ih počeli koristiti?
Oko dva tjedna starosti smo krenuli. Koristili smo tada samo tri pelene nekog mini mini kalupa (muttaqin i neke dvije male flafice) jer su mu sve druge bile ogromne. Kad je bio cca mjesec dana star u potpunosti smo prešli na platnene.

4.jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
Još imamo problema- nismo otkrili dobitnu kombinaciju za noć (ali radimo na tome- čekam da mi stigne disanin vuneni cover), a i po danu nam se zna omaknuti curenje :/ Zapravo, prilično često nam pelena propiški iako ih redovito mijenjam (2-3-najviše 4 sata). Mislim da je stvar u tome što imam ekstremnog popišanca koji ima malo kila pa mu trebaju male pelene, a one ne mogu mnogo 'popiti'.
Lanoliziranje mi je još uvijek zagonetka, ali valjda ću i to prokljuviti.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Puno koristim rodine nježne puse (za novorođenče) po danu jer su mu taman veličine, nisu preširoke, može u njima mahati nogama itd. Bilo bi bolje da malo više mogu upiti, ali eto.
Za noć koristim veliku rodinu nježnu pusu smanjenu na najmanju veličinu (s dodatnim uloškom od bambusa ili konoplje), pupeko bambusicu, rodinu bambusicu ili konoplju ili totsbots bamboozle stretch.
Covere koristim razne i manje-više su svi ok. Nemam neke favorite (za sad).
AIO pelene ne koristim- isprobala sam nekoliko modela, svake propišaju nakon prvog obilnijeg mokrenja...

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Totsbots bamboozle stretch- mekana je, tanka, odlično upija, jako se lijepo može namjestiti i koko struka i oko nogu, dobra i za dan i za noć (s dodatnim uloškom).

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Najviše pelena kupila sam preko Njuškala. Manji dio u nekim web shopovima.

8.reakcije okoline na pp?
MM ih zove retardirane pelene :whew , sveki stalno nešto gunđa zbog pp, a moji doma su ful kul i sviđa im se ideja. Zapravo, sestra me i zarazila platnenopelenaštvom. :yess Jedino mama ponekad prokomntira kad skuži da tražim još pelena po netu- "još pelena????" :mrgreen Sreća da sam tvrdoglava k'o mazga (tako mi kaže obožavana svekrva) pa zabijem prst u uho i udri po svom. Ne obazirem se previše na negativne komentare-moje dijete, moj izbor :cekic

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Malo su mi kompliciranije od jednokratnih- treba dobro namjestiti uloške i cover jer se inače vrlo brzo dogodi katastrofa.

10. završna misao ;) ?
Pazite, platnenopelenaštvo je zarazno!. Od skeptika brzo postadoh ovisnik!
slika
Avatar
MatiMokoš
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 381
Pridružen/a: 19 tra 2013, 10:25

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la nescaffe » 13 srp 2013, 09:22

Evo moj prvi post o mojoj velikoj ljubavi, platnenima :srca

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Frendica je ostala trudna točno 9 mjeseci prije mene i razmišljala o platnenima. Znala sam da su zdravije, ali mislila sam da postoje samo tetre. Kad sam ja ostala trudna, sjetila sam se te frendice, malo sam guglala i vidjela ove moderne platnene. Kad sam rekla da o njima razmišljam drugoj frendici, odmah mi je kupila paket od 10.
2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
Prvenstveno jer smatram da su zdravije. Meni smetaju ulošci, pogotovo tipa Always, dobijem ranice, pa nisam htjela da mi se dijete safta u pampersici. Sad vidim da su i ekološki bolje a i ušteda je značajna jer sam joj ja i jednokratne mijenjala max svaka 3 sata ili nakon svakog kakanja.
3. kad ste ih počeli koristiti?
Htjela sam odmah čim sam potrošila paket jednokratnih, ali još nije bio otpao pupčić i rub se trljao o njega pa sam čekala da otpadne. Onda sam kombinirala tih 10 i jednokratne da vidim jesam li voljna se baviti njima. Čula sam za slučajeve da su cure kupile jednokratne i za par dana zaključile da im se ne da baktat s njima i odustale, pa nisam htjela da se to meni dogodi. Vidjela sam da nije problem i kupila još 15, kasnije još 2. Jednokratne koristim kad idemo u goste ili šoping centar.
4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
U biti ne, jedino sušenje za kišnih dana. Ali imam ih 27, pa se stignu posušiti i za čmrljava vremena. Ispiranje kakice mi je bila tlaka, ali brzo sam nabavila listiće za pelene koji se bacaju u wc i problem riješen.
5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Najviše imam flafica s odvojivim uloškom na drukere. Zbog sušenja. Zaštitne isto jer sam dobila uz njih i ok su mi. Ne koristim AIO pelene, iako ih možda kupim kad se vratim na posao da baki bude lakše.
6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Isprobal sam roda i flafi, lijepe su sve, ali flafi su mi praktičnije zbog sušenja.
7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Preko neta. Što je bolje jer se stignem cenzurirati. Da ih ima u dm-u ili ljekarni.... Imala bi ih 100! :proljece
8. reakcije okoline na pp?
Ah da... MM kad je vidio dezene, oduševio se, još kad sam mu objasnila benefite..nije mu problem ni premotati bebu. Ostali tak tak, puno sam slušala "Joooj. kaj se budeš s tim zafrkavala, pampersicu hitiš u smeće, ovo treba prati... Vidjet ćeš i ti ćeš odustati.. Dijete će ti imati upalu mjehura..."Drago mi je da nisam , pogotovo kad smo bili kod pedice i pohvalila joj je kožu na guzi i rekla kak su joj super kukovi (a ona u pampersici). Onda sam rekla da doma koristimo platnene (široko povijanje i to) i oduševila se i nahvalila nas. :joy
9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Jesu - uzmem prljavu, bacim papirić u wc, splahnem ako je ostalo kakice, i čeka u kanti pranje. Svaki drugi dan ubacim u mašinu, objesim, pokupim, pokopčam drukere i spremim. Mrvu više posla je, ali bar joj se onaj gel iz pampersice ne ruli po koži.
10. završna misao ;) ?
Ako mi netko želi pokloniti platnene tu sam. Ne trebaju mi, samo ih želim imati puno :ajme
nescaffe
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 31 ožu 2013, 21:36

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la nevenera » 14 srp 2013, 13:04

dobrodošla nescaffe :mah
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la niki_mm » 15 srp 2013, 13:28

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
Susjeda ih je prije osam godina koristila i tad sam se cudila ko picek glisti, al iskreno, nisam nista pametnog mislila.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
U trecem mjesecu trudnoce sam pocela zbrajati sto nam sve treba pa kad sam shvatila koliko pelene kostaju i da je to doslovno bacanje novaca sjetila sam se susjede i krenula u akciju. Glavni razlog je bio financijski, zatim zdravlje i ekologija!

3. kad ste ih počeli koristiti?
Cim je pao pupak, to se malo oduzilo na skoro tri tjedna al nisam se previse s tim zamarala jer sam znala da cu ih koristiti i to je to!

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
U pocetku joj je vecina pelena bila prevelika pa smo koristili tetre, a kasnije sve sto nam je doslo pod ruku. Do negdje treceg mjeseca se nisam usudila staviti nocnu platnenu, al kad smo i to odradili, sad nema sanse da stavim jednokratnu.

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
Koristimo apsolutno sve! Od tetra, prefolda, fitted, sve sto dodje pod ruku, AIO malo manje, al i to ce doci na red.

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
Luci - taj model nam je super, ko gacice, samo sto imamo samo 4 komada i ne znam gdje ih se moze nabaviti, ako netko zna molim informaciju ;-)

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
Sve smo kupili rabljeno!

8. reakcije okoline na pp?
Muz je odmah bio za, istina, za sad je jedino stavio AIO, al daje punu podrsku za sve, cak ih i pere! Moji roditelji su odmah cim su culi da cemo koristiti platnene htjeli kupiti sve novo - toliko su odusevljeni bili ;-) Ostali - kako tko, neki kazu "nisi normalna" neki "svaka cast", al ne dira me previse, vozim svoj film.

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
Da, pogotovo mi je super jer perem sve zajedno pa natrpam masinu do kraja s robicom, raznim krpicama, njezinim plahtama... Samo stavljanje ide bez problema, jedino kad se pokaka negdje van kuce, to mi je malo tlaka, al nista strasno.

10. završna misao
platnene pelene su mi najpametnije sto sam mogla napraviti, ne samo financijski, kad odem kupiti jednokratne svaka dva tri mjeseca i dodjem u ducan sva se izbezumim koliko vrsta pelena ima i koje su to cijene i samo zahvalim dragom Bogu i susjedi sto ipak koristim platnene!
niki_mm
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 28 tra 2013, 23:04

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la nevenera » 15 srp 2013, 13:37

ja znam samo za jedne pelene markom Luci - ali mislim da se ne proizvode više tj nema više njihove stranice
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: 10 brzopoteznih pitanja o platnenim

PostPostao/la ŠokNaŠok » 16 srp 2013, 17:59

1. kako ste saznali za platnene i što se tad o njima mislili?
mislim da sam saznala na ovom forumu...u svakom slučaju, internet i proučavanje o trudnoći. prvo sam bila "kaj je netko lud?", a onda sam downloadala rodinu brošuru i pala u nesvjest. nisam nikada razmišljala o kemiji u jednokratnima.

2. zašto tj kako to da ste se za njih odlučili?
zdravlje. zdravlje. zdravlje.
onda šareni uzorci :oops: pa tek onda ekologija i lova...

3. kad ste ih počeli koristiti?
čim smo došli iz rodilišta (3. dan) smo ju presvukli iz jednokratne u rodinu bambusicu :le

4. jeste li imali kakvih problema (kakvih i kako ste ih rješili)?
hmmmm.... ispiranje dok nisam shvatila da je puno jednostavnije istuširati kakicu, nego isprati pod mlazom :mrgreen

5. što najčešće koristite (koje platnene, zaštititne i slično) i zašto?
sad najčešće koristimo sve koje su newborn size jer će to brzo prerasti

6. koje su vam omiljene platnene pelene i zašto?
još nemam favorite :dunno

7. gdje najčešće kupujete pletnene?
prva kupovina je bila paket polovnih newbornica tu na forumu, a od tada sam kupovala iz HR webshopova.

8. reakcije okoline na pp?
najvažniji mi je bio mm - on je prvo bio kao i ja: "kaj si ponorila?", ali čim sam mu objasnila šta sam istražila o kemikalijama i utjecaju na zdravlje bebe, odmah je bio za. maher je u presvlačenju :cool
dok sam bila trudna, okolina me tapšala po glavi da mi se neće dati, a sada me gledaju u čudu kako mi se ipak da :mrgreen najzagriženiji protivnici mi objašnjavaju da je to jako nehigijenski. naravno, ima i ekipe koja je oduševljena i kad vide pelenice se raspamete...

9. jesu li vam pp jednostavne za upotrebu?
skroz mi je jednostavno...osim kad se nagomila hrpa pokakanih pa kad mi odu leđa od prenašanja hampera u koji ispirem pelene iz kade u wc :znoj
ali to se nadam da će uskoro se skroz prestati događati budući da je ona još mala i kaka ko grlica svako papanje..i kad počemmo koristiti lajnere, bit će lakše.
nadam se :mrgreen

10. završna misao?
presretna sam što koristimo platnene! znam da je to super za njezino zdravlje i znam da je to ogromna ušteda novaca, a i vremena koje bi potrošili na odlazak po pelene i konstantno bacanje smeća. mrzim shopping i mrzim nositi smeće u kontenjer :nata
isto tako, kada iz nekog razloga provede vrijeme u pampersu, ne čupam si kosu na glavi. ništa joj neće biti od jedne noći u pampersu naspram toga da je mogla cijeli pelenaški staž provesti u njemu.
i za kraj, jedva čekam da skinemo pelene :hahaha
19.06.2013. carica
20.08.2015. mudrica
Avatar
ŠokNaŠok
pričam na glas
 
Postovi: 1297
Pridružen/a: 30 lis 2012, 10:51
Lokacija: ZG

Sljedeća

Natrag na Platnene pelene

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.