Sada je: 28 ožu 2024, 10:17.

Potkožni čir

Moderator/ica: direktorica svemira

Potkožni čir

PostPostao/la JiA » 16 sij 2007, 10:20

Imam potkožni prišt ispod pazuha ( visina grudnjaka ) već godinama.
Do sada se dva puta upalio, nakon antibiotika se vratio u "normalu".
Htjela bih izbjeći nož ( prijetili mi već dva puta, jednom sam pobjegla sa hitne kirurgije :mrgreen: ).
Zanima me znate li neki prirodni način za izvlačenje toga prišta ( probala sam i sa onom crnom masti, ali ništa ).
Hvala unaprijed. :juhu
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

PostPostao/la Dobri andjeo » 16 sij 2007, 10:46

huh jia, daj probaj u knjiznici posuditi knjigu od kneippa , ima tamo svakakvih savjeta:)
Avatar
Dobri andjeo
zlatna ribica
 
Postovi: 39142
Pridružen/a: 16 ožu 2006, 10:22
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la TmamaKiN2 » 17 sij 2007, 10:27

evo jedne od "ispod noza", istina valjda prije 15-tak godina, ali i meni se to bilo upalilo (isto mjesto, ispod pazuha) i tako ocajnicki bolilo da sam zavrsila u traumi i odmah su mi ga razrezali, izvadili van to sve nesto bljak, napiknuli dren da se to iscisti i sve pet, pu pu pu :mah
BUDILICE I MARATONCI
skolarka K 10/2001
skolarac-maratonac N 07/2003
Avatar
TmamaKiN2
puna razumijevanja
 
Postovi: 8490
Pridružen/a: 23 stu 2004, 12:26
Lokacija: Tresnjevacka dotepenka

PostPostao/la bubamarka » 17 sij 2007, 10:48

mislim da obloge od češnjaka i soli izvlače čireve,

ali u svakom slučaju to je žarište koje je potencijalna opasnost i ja bi ti preporučila da ga što prije riješiš, kako god
Avatar
bubamarka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 88
Pridružen/a: 02 kol 2005, 08:16

PostPostao/la kimama1 » 20 sij 2007, 23:26

moj frend ga je imao na puuuuno nezgodnijem mjestu
i upalio se tako da dr nije dao antibiotike nego ga je odmah potjerao na kirurgiju
koliko se sjećam, rekao je da bi to puno ranije sredio da je znao da nije nikakva frka :juhu
BAKA - NALIJA
Avatar
kimama1
obična palunkica
 
Postovi: 12975
Pridružen/a: 09 sij 2003, 09:49

PostPostao/la direktorica svemira » 22 sij 2007, 13:00

Korijen cicka, oralno i dermalno ;-)
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

PostPostao/la lilipop » 20 kol 2007, 23:29

List kupusa na mjest gdje je cir. Kupus pomaze da cir sazrije sto prije i onda ga je lakse ocistiti.
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

PostPostao/la Ninči » 21 kol 2007, 05:16

Ja se sjećam da je moja baka za čireve koristila biljku koja se zove bokvica...barem smo je mi tako zvali :dunno Sad, da li ima neki drugi naziv, stvarno nemam pojma :dunno

EDIT: Ajme Garfildice, otkad je ova tema :shock: :D A ja se povela za tobom :mrgreen:
Avatar
Ninči
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 04 sij 2007, 05:45
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Tina » 21 kol 2007, 07:47

Mene ujak uvjerava da list trputca takve stvari riješava, nisam probala, pa ne znam. Da trputac izvlači gnoj van i upala nestaje. :dunno
Avatar
Tina
hub guru
 
Postovi: 5308
Pridružen/a: 13 ožu 2001, 13:24
Lokacija: Zagreb, Sv. Nedelja, Samobor

PostPostao/la Tina » 21 kol 2007, 07:50

Vidi:

TRPUTAC (Plantago lanceolata L.)


Trputac je trajna zeljasta, vrlo česta livadska biljka. Pojavljuje se na svim livadama, u poljskim međama, uz rubove putova, u jarcima i na vlažnim plodnim tlima.
Neke od domaćih vrsta trpuca, koje su najrasprostranjenije, razlikuju se prema obliku lista i cvata. To su – ženski, širokolisni trputac (Plantago major L.), muški, uskolisni trputac (Plantago lanceolata L.) i srednji trputac (Plantago media L.).
Ženski trputac ima široke debele listove jajastog oblika, na širokoj peteljci. Muški trputac ima uske, duguljaste listove, koji se postupno sužavaju u široku kratku peteljku. Srednji trputac ima široke i ovalne listove.
Cvate od svibnja do početka rujna. Beru se listovi, od svibnja do kraja kolovoza - dok je biljka u cvatu i dok još sjeme nije zrelo.
Listovi se moraju sušiti (u tankom sloju) odmah nakon branja.


Korijen trpuca kopa se od sredine kolovoza pa sve do kraja listopada. Nakon vađenja, korijen se dobro očisti pa naniže na konac i tako suši.
Trputac sadrži: glikozide, saponine i gorke tvari, šećer, eterično ulje, klorofil, ksilin, vitamine A, C i K, željezo, kalcij, fosfornu kiselinu i sirišni enzim koji se nalazi u želučanom soku sisavaca i ljudi. Taj sirišni enzim, u zajednici s kiselinama, uzrokuje grušanje mlijeka u crijevima.
Trputac je odličan prirodni lijek kod kašlja, hripavca, plućne astme, upale plućnih vrškova, pa čak i kod tuberkuloze pluća.
Katar crijeva, probavne smetnje, želučane bolesti, crijevne parazite i krvarenje liječi svježe iscijeđen sok trpuca iz biljke u cvatu.
Svježi sok trpuca uzima se više puta dnevno (po jedna jušna žlica soka pomiješanog s pola jušne žlice ugrijane vode).
Kneipp preporuča trputac za čišćenje krvi, naročito kod kroničnih kožnih oboljenja.
Za opekotine
Listovi trpuca zgnječe se, premažu bjelanjkom i stave na opekotine.

Kod bolova u uhu
U uho se nakapa nekoliko kapi svježeg soka trpuca.

Za plućne bolesti
Trputac u obliku sirupa (dobije se u biljnim ljekarnama) preporučuje se onima koji boluju od plućnih bolesti, plućne tuberkuloze, onima koji teško dišu, kašljucaju i u prsima imaju prekomjeran sluzavi sekret.
Djeca uzimaju više puta dnevno po jednu čajnu žličicu trpučeva sirupa, a odrasli, također više puta dnevno - po jednu jušnu žlicu.
Široki trputac upotrebljava se isto kao i uskolisni trputac.
Čajni oparak od muškog, uskolisnog trpuca priprema se tako da se jedna čajna žličica svježih ili osušenih listova biljke prelije s dva decilitra uzavrele vode.
Pije se dva do tri puta dnevno - po dva decilitra, nezaslađeno i u gutljajima.

Svježi sok trpuca
Svježi sok trpuca, iscijeđen iz listova biljke u cvatu, zajedno s korijenom - koristi se za liječenje upale želuca i crijeva, probavnih smetnji i krvarenja organa za probavu.
Kao oblog - svježi sok trpuca pomaže kod glavobolje.

Liječenje rana i čireva
Poparite svježe listove trpuca pa ih sitno narežite. Tako priređen trputac nanesite na rane ili čireve. Rane će brzo zacijeljeti, a čirevi sazreti i očistiti se.
Kod uboda insekata
Kod uboda insekata (pčele, ose, komarci, muhe i slično) - ubodeno mjesto namažite sokom trpuca, a zatim prekrijte vatom ili krpicom dobro namočenom u svježi sok trpuca. Sok trpuca ublažit će bol i smanjiti otok.
Svježi sok dobijemo tako da listove trpuca operemo, sitno narežemo i u sokovniku iscijedimo. Taj sok dobro je pomiješati s medom. Uzima se 3 – 4 puta na dan po jednu žlicu.
Listove trpuca možemo jesti sirove (na salatu), kuhane (poput blitve, kelja ili kupusa) i začinjene maslinovim uljem i sitno narezanim češnjakom, ili kao varivo.
Liječenje zanoktica
Treba zgnječiti nekoliko listova trpuca i staviti na zagnojeni nokat. Već drugog dana rezultati će biti iznenađujuće dobri. Terapija se nastavlja do potpunog izlječenja neugodnih zanoktica.

Protiv parazita i nametnika u crijevima
Kod parazita i nametnika u crijevima preporučuje se uzimanje sjemena trpuca.

Trudnice, oprez!
Zbog jakog djelovanja trpuca, uzimanje njegovih preparata ne preporučuje se trudnicama
Avatar
Tina
hub guru
 
Postovi: 5308
Pridružen/a: 13 ožu 2001, 13:24
Lokacija: Zagreb, Sv. Nedelja, Samobor

PostPostao/la Tina » 21 kol 2007, 07:53

Još jedan dobar savjet u vezi trputca:

Vrijedno je znati da smrvljeni listovi trpuca odmah pomažu ako se dijete spotakne. Budući da se to redovito događalo i našoj djeci kada su trčala po dvorištu, nastojali smo ih utješiti trljajući im kožu svježim listom trpuca te su brzo prestajala plakati, a crvenilo kože nestajalo je u dvije minute. Upravo kad smo na svježem zraku s malom djecom, može se uštedjeti puno suza, boli i nedaća ako se poznaje taj mali trik.
(ulomci preuzeti iz knjige Dr. Peter Theiss Ljekovito bilje za zdravu obitelj )
Avatar
Tina
hub guru
 
Postovi: 5308
Pridružen/a: 13 ožu 2001, 13:24
Lokacija: Zagreb, Sv. Nedelja, Samobor

PostPostao/la bubamarka » 21 kol 2007, 12:51

Ninči je napisao/la:Ja se sjećam da je moja baka za čireve koristila biljku koja se zove bokvica...barem smo je mi tako zvali :dunno Sad, da li ima neki drugi naziv, stvarno nemam pojma :dunno

EDIT: Ajme Garfildice, otkad je ova tema :shock: :D A ja se povela za tobom :mrgreen:


bokvica = trputac :mah
Dorotea 11.07.04.
Mihael 17.11.07.
Avatar
bubamarka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 88
Pridružen/a: 02 kol 2005, 08:16

PostPostao/la Ninči » 21 kol 2007, 19:24

Znala sam da ima još neki naziv :D

Hvala Bubamarka! :)
Avatar
Ninči
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 77
Pridružen/a: 04 sij 2007, 05:45
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la lilipop » 21 kol 2007, 21:09

Ninci pa ti si moja prava frendica :hug :hug :hug
Gdje ja stadoh ti produzi i obratno :3srca :3srca :3srca
Mama, ja ću biti tvoja najbolja drugarica cijeli život.
Avatar
lilipop
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 685
Pridružen/a: 10 pro 2006, 18:46
Lokacija: u oblacima

PostPostao/la filipovamama » 18 ruj 2007, 12:15

Ja sam na mužu isprobavala sve recepte i nakon dvije godine mog iživljavanja na njegovom potkožnom čiru, ljetos završio na hitnoj pod nožem.
Avatar
filipovamama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 679
Pridružen/a: 13 tra 2007, 12:53
Lokacija: u blogu

PostPostao/la MMM » 19 ruj 2007, 23:29

Osim noza, koji mi se cini kao najbrze rjesenje :lol u mojim krajevima se stavljaju i oblozi od rajcice ili 'lapave pure' tj. rijetko kuhane pure, zganaca, kako li je vec zovete.
Kao, pomaze brzem sazrijevanu i 'provaljivanu' cira.
Isto kazu da ga ne treba dirati, prckati, zasto, zna li itko?
Ja inace obozavam istiskivati pristice, manje ili vise upaljene, naravno sebi :roll:
Avatar
MMM
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 18 svi 2005, 15:35

PostPostao/la JiA » 20 ruj 2007, 08:46

Isto kazu da ga ne treba dirati, prckati, zasto, zna li itko?


Zbog mogućnosti inficiranja, valjda.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

PostPostao/la Tina » 20 ruj 2007, 14:57

Navodno da se čireve ne smiju stiskati već rastezati prilikom cijeđenja gnoja, jer u protivnom može doći u krvotok, pa ti se pojavi na nekom drugom mjestu i još su moguće kojekakve komplikacije.
Avatar
Tina
hub guru
 
Postovi: 5308
Pridružen/a: 13 ožu 2001, 13:24
Lokacija: Zagreb, Sv. Nedelja, Samobor

PostPostao/la Rimaithor » 20 ruj 2007, 15:26

Ja imam dva komada, jedan na podlaktici jedan na nozi. Izgleda kao potkozni prist, samo su tamniji od ostatka koze :dunno ali je na dodir-unutra trvdo! :conf Bas mi to grdo izgleda :drink
Isto su tu vec godinama :cool
Avatar
Rimaithor
Ljupka Heidi
 
Postovi: 14734
Pridružen/a: 03 sij 2004, 10:18
Lokacija: Dragons' Den

PostPostao/la filipovamama » 24 ruj 2007, 15:56

Rimaithor je napisao/la:Ja imam dva komada, jedan na podlaktici jedan na nozi. Izgleda kao potkozni prist, samo su tamniji od ostatka koze :dunno ali je na dodir-unutra trvdo! :conf Bas mi to grdo izgleda :drink
Isto su tu vec godinama :cool


E baš takve je i MM imao. Stručno se zovu ateromi.
Avatar
filipovamama
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 679
Pridružen/a: 13 tra 2007, 12:53
Lokacija: u blogu

PostPostao/la IINA » 25 ruj 2007, 09:12

Je imam ga i ja, na leđima. To su začepljene limfne žljezde. Nema tu stiskanja, čiščenja i sl. Bolje ne direti jer se lako upali a onda je pomozi bože...Ja sam ga jednom i operirala, al nisu dobro obavili posao, pa sad osim ožiljka imam na istom mjestu i opet aterom :roll: Zgleda odurno.
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

PostPostao/la Pina » 25 ruj 2007, 11:13

Ja sam imala na desnoj preponi,bas uz rub gacica :roll:

Mucila sam se skoro dvije godine i na kraju otisla pod noz i preporodila se.
Bila sam u Novoj bolnici (Dubrava),dobila opcu anesteziju i za tri sata isla doma.
Bolno je dok ne zaraste jer rez ne siva vec ostaje otvoren (ne pitajte me zasto)ali nakon dva tjedna mislim da je bilo skroz ok.

Sada imam ruzan oziljak,ali barem nemam brige :mah
Avatar
Pina
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 28 svi 2007, 23:02

PostPostao/la IINA » 25 ruj 2007, 11:38

Opća? Ja dobila šest lokalnih i skoro sam pala u nesvjest, jer se sve osjeti, samo ne boli.A rana je šivana, samo ostave rupu u kojoj je dren. Njega vade negdi nakon sedam dana. Tak je u traumi. Bolilo me prvi dan, poslije baš i nije.
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

PostPostao/la darla » 25 ruj 2007, 13:44

Jao bas sam htjela staviti topic lojna zlijezda, kad evo ga tu se vec na veliko raspravlja o tome.

Nekidan mi se upalila ta lojna zlijezda na ledjima. Boli ko vrag, ne mogu spavat na ledjima.
Ne znam gdje da idem to rijesiti? Od vas vidim da nitko nije bio zadovoljan tretmanom. Ja samo necu da mi ostane oziljak :( , nema veze ak boli.
Niko i Teo 14.11.2004.
slika
Avatar
darla
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2006, 14:06
Lokacija: Zgb

PostPostao/la IINA » 25 ruj 2007, 13:49

Prvo moraš popit antibiotik, jer pod upalom ne operiraju. A ožiljak će ti ostat, pa to je rez kao i kod svake operacije :dunno Jedino sam čula da je pametno otić na Rebro, na plastičnu to obavit, oni se pale na estetiku, pa se manje vidi.
edit: možda i režu na hitnoj odmah, to ne znam
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

PostPostao/la JiA » 25 ruj 2007, 13:50

Antibiotik... ja sam dvije ture prošla prije nego sam se odlučila na rezanje :roll:
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

PostPostao/la IINA » 25 ruj 2007, 13:57

Draga ,a ja tri-nikako da prođe. Sve poljubičastilo, uh fuj...
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

PostPostao/la darla » 25 ruj 2007, 14:04

Jao koma! A sama sam si kriva, maserka mi je prije mjesec dana rekla da si odem tu kvrgu pogledat i ja nisam. Btw. imam je vec godinama i bas se sad upalila :conf
Niko i Teo 14.11.2004.
slika
Avatar
darla
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 21
Pridružen/a: 29 kol 2006, 14:06
Lokacija: Zgb

PostPostao/la JiA » 25 ruj 2007, 14:14

Ništa strašno. Ako sam ja preživjela ( a pročitaj mi prvi post gore :oops: ), onda mogu svi.
Bijah slijep, a sada vidim...
Avatar
JiA
Vjetropir
 
Postovi: 7830
Pridružen/a: 07 tra 2006, 13:02
Lokacija: na štikli

PostPostao/la Rimaithor » 26 ruj 2007, 12:36

:strah
Ja ne diram dok se ne zakompliciraju :oops:
Avatar
Rimaithor
Ljupka Heidi
 
Postovi: 14734
Pridružen/a: 03 sij 2004, 10:18
Lokacija: Dragons' Den

Sljedeća

Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.