Sada je: 28 ožu 2024, 16:26.

Prehrana mame dojilje - spojene teme

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Prehrana mame dojilje - spojene teme

PostPostao/la pia 75 » 09 kol 2003, 11:38

Da li jedete kao i uvijek ili pazite sto jedete? Ja sam poprilicno u nedoumici sto jesti, iskljucivo lagane stvari (leso) ili sve jesti normalno u normalnim kolicinama. A sto je to normalno? Mogu li jesti sirovo voce za kojim zudim i pun mi je kufer kompota? Ako ne mogu, od kada cu moci? <
>Ako znate neki dobar link mozda i s kojim receptom, stvarno bi mi do
o dosao. A mozete mi ukratko i sami navesti sto jedete, makar ovih prvih par mjeseci djetetova zivota. <i></i>
pia 75
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 09 sij 2003, 15:54

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la LedinaMama » 08 ruj 2003, 14:20

Jedi sve, ali umjereno - ne cijelu glavicu bijelog luka, nego samo jedan cesnjic. <
><
>Ozbiljno, nema razloga da izbjegavas neku hranu, ako ne primijetis da djetetu bas to smeta.<
><
>Ja sam ispocetka slusala svakakve savjete, ali sam
zo shvatila da nemaju nikakve osnove. Govorili su mi npr. da ne jedem prsut, a ja sam pojela jednu fetu i - djetetu nije bilo nista. To ne znaci da sam se poslije mogla prejesti sa 1 kg prsuta, ali jedna feta ne smeta.<
><
>Jos uvijek dojim. Leda 24.12.2001.<i></i>
LedinaMama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 147
Pridružen/a: 22 sij 2003, 14:31

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la MamaAna » 08 ruj 2003, 15:25

Ja sam pazila što jedem jer sam par puta riskirala i bilo nam je svima teško. A pedijatrica mi je rekla da izbjegavam grožđe, papriku i paradajz.<
>Nije teško malo paziti- samo do 3.mjeseca. <i></i>
MamaAna
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 01 pro 2001, 01:27

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la pia 75 » 08 ruj 2003, 15:45

U tome i jest stos. Na sto moram paziti? Sto izbjegavati? Znaci samo do 3. mjeseca?! <i></i>
pia 75
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 09 sij 2003, 15:54

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la natasha32 » 08 ruj 2003, 16:02

zvanicno zapravo nista osim valjda kravljeg mlijeka i ev. agruma nije "za
anjeno", pa ni to nego ako beba reagira prvo ce te pitati jesi pila mlijeko ili juice. takodjer se podrazumijeva da ne konzumiras alkohol, cigarete, i prezacinjeno, sve ostalo je po sistemu probas pa vidis ako na nesto reagira (dakle, individualno)<
><
>ja nisam nista izbacila iz prehrane osim prve zime teska srca mandarina i naranci jer je na njih reagirala, ali ja ni ne pijem mlijeko a kuham umjereno do nikako zacinjeno. grah sam jela 3 dana nakon poroda jer je jedno od tri jela koje muz zna skuhati, i nista se nije dogodilo<
><
>granica takodjer mislim da ne postoji bas striktna, osim da bebach sto je stariji je snazniji i lakse se "nosi" s ev. problematicnim namirnicama. ako mislis vratiti u prehranu nesto na sto sumnjas da je bebi smetalo mozda bolje prije nego krenes s dohranom da mozes razdvojiti ako reagira je li na ono sto si ti jela ili ono sto si bebi yvela (ili tek kasnije, uglavnom ne istovremeno)<
><
>ako u obitelji nema alergija zapravo mozes i jos manje paziti, mi smo bili jako oprezni i streberi zbog straha da ce naslijediti tatinu sklonosr alergijama, a nije , no ne mozes to znati unaprijed<
><
>ja sam se skroz opustila tek nakon njenog 1. rodjendana, ali mislim da sam mozda pretjerala (lako mi je sad biti tako slobodoumna kad ZNAM da je sve bilo ok) Hanna (18.9.2001.) i Andrej (24.11.1989.)<i></i>
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la prviputmama » 09 ruj 2003, 11:22

kak su ti cure rekle, jedi sve za cim osjetis zelju, samo u pocetku u jako malim kolicinama i cekaj da vidis reakciju. ak se malena ne buni, ak nema vjetrove, grcice, osip..., slodobno nastavi i povecaj kolicinu.<
>kod nas je situacija bila slijedeca:<
><i>rekli nam da izbjegavamo:</i> cvjetacu i slicno, sve kaj sadrzi jako puno konzervansa i umjetnog (to pod normalno izbjegavam), citrus voce i jagode, kikiriki, cesnjak...<
><i>stvarno nam smetalo:</i> cvjetaca i kuhano zelje - napuhavalo i njega i mene, sampinjoni, ista stvar, natjecali se u prduckanju<
><
>od tekucina ja sam pija caj (malo) i vodu, negaziranu(punoooo). da, i malz pivo. bilo kakve sokove i mlijeko(kravlje) sam izbjegavala.<
><
>sretno vam i dugo dojenje zelim!<
><
> Vito, 08.01.03<i></i>
prviputmama
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 70
Pridružen/a: 27 srp 2002, 14:54

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la iva » 09 ruj 2003, 12:56

pia<
>nesto o prehrani dok dojis imas na rodinom portalu<
>www.roda.hr/tekstovi.php?...0&Show=195 <i></i>
iva
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 20 tra 2001, 10:01

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la kruska » 09 ruj 2003, 16:07

prehrana i dojenje<
> <
>Ana - 20.05.2003.<
><
><i></i>
BE the change you want to SEE!
Gandhi
kruska
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2198
Pridružen/a: 29 lis 2002, 13:41

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la djecakovamama » 09 ruj 2003, 17:17

Podigla sam topic, Kruska me preduhitrila, Hvala Zvonimir, 13.06.2001<i></i>
Life is not about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain!


slika

slika
Avatar
djecakovamama
pošla ALFAkoka u dućan
 
Postovi: 3671
Pridružen/a: 21 lis 2001, 23:57
Lokacija: Prag

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la Natasa36 » 12 ruj 2003, 10:33

Ja još ni danas (7,5 mj.) ne jedem mahune, grah (a i nije da mi baš fali) ni grašak zbog napuhavanja, a ostalo jedem sve. Od početka pijem po pola litre mlijeka dnevno (sad manje) jer mi je to bilo super za stvaranje mog mlijeka (vjerovali ili ne). <
>Meni su rekli da treba jesti puno tjestenine, meso, malo (skoro ništa) sirovog voća i povrća (ali sam skoro svaki dan pojela malo zelene salate, par listova), maslac i tako to.<
>Cijelo vrijeme pijem čaj za dojilje od HIPP-a koji ima komorača i to pa možda i zbog toga nije bilo puno napuhavanja i grčeva.<
>Ima jedna ZAMKA u koju se može upasti - i ja jesam - ZDEBLJALA SAM SE od takve hrane ; većina mama počne mršaviti, a ja...<
>No svejedno, uza svu dohranu hranilice su ostale zakon!<
> <i></i>
Everything will be fine at the end.
If it is not fine, it is not the end :)
Avatar
Natasa36
Anka Partizanka
 
Postovi: 13263
Pridružen/a: 10 sij 2003, 14:56
Lokacija: Zagreb

Re: Prehrana mame dojilje

PostPostao/la Nincka » 16 ruj 2003, 15:55

Vec su mame uglavnom sve rekle (od a do z potpisujem post natashe32).<
><
>Mogu samo dodati svoje iskustvo:<
>s Lukom sam jela SVE sto jedem i inace (a ne jedem bas suhomesnato, namirnice s puno umjetnih dodataka, ne pijem gazirano, mlijeko ne pijem kao takvo, ali koristim gomilu mljecnih proizvoda).<
>S Markom sam takoder pocela jesti sve, onda sam zbog njegovog neurodermitisa izbacila jaja i sve mlijecno i tako sam se hranila nekoliko mjeseci, ali nije bilo nikakvog poboljsanja. Pa sam se vratila staroj prehrani kad je i on poceo s dohranom. (S vremenom se neurodermitis povukao sto vjerojatno i nije imalo veze s hranom). <i></i>
Avatar
Nincka
notebook girl
 
Postovi: 12185
Pridružen/a: 21 svi 2002, 14:02

ne jedem

PostPostao/la mama lav » 21 ruj 2003, 10:35

ne jedem agrume i grah. <
>ne pijem gazirana pica. i to je to.<
>ostalo sve kao i do sada. <i></i>
mama lav
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 27 svi 2001, 22:25

Re: ne jedem

PostPostao/la Ramona » 24 ruj 2003, 11:16

Jos se nisam porodila...Trebala bih za koju sedmicu pa da bih unaprijed nadoknadila apstiniranje od mandarina vec sad krenula da ih tamanim!!!! Vise nisam Ramona.... <i></i>
Avatar
Ramona
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 156
Pridružen/a: 11 ožu 2003, 14:37

Re: ne jedem

PostPostao/la natasha32 » 26 ruj 2003, 05:17

ma mozda uopce neces morati nista izbaciti, polako Hanna (18.9.2001.) i Andrej (24.11.1989.)<i></i>
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

Re: ne jedem

PostPostao/la djecakovamama » 27 ruj 2003, 00:49

ramona, zadnjih xy godina svako jutro pijem sok od svjeze iscijedjene narandze i nije bilo problema dok sam dojila - ne moras to unaprijed, sve su bebe razlicite, neke reagiraju samo na npr. sad lupam, orahe ili ljesnjake, a neke na sve: ia na mlijeko i na povrce i na voce i na kikiriki, i na zacine ... to je sve tako individualno.<
>Za pocetak nek ti umjerenost u svemu (npr. 1 jabuka ili mandarina, a ne 5) bude glavna smjernica <i></i>
Life is not about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain!


slika

slika
Avatar
djecakovamama
pošla ALFAkoka u dućan
 
Postovi: 3671
Pridružen/a: 21 lis 2001, 23:57
Lokacija: Prag

Re: ne jedem

PostPostao/la Mirna » 08 lis 2003, 11:36

A zasto Nato kazes za mlijeko? Pa ja mislila da se bas mlijekom radi kalcija i fosfora moram nalijevati <i></i>
Mirna
 

Re: ne jedem

PostPostao/la Ramona » 14 lis 2003, 21:26

evo mene opet... dijete spava, a mama gdje nego na Forum!!!!! bas sam vas pozelila!!!!<
>pitanjce vezano za prehranu dojilje: da li odredena vrsta hrane moze uticati na smanjivanje odnosno pojacane grceve kod bebe?! Vise nisam Ramona.... <i></i>
Avatar
Ramona
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 156
Pridružen/a: 11 ožu 2003, 14:37

Re: ne jedem

PostPostao/la natasha32 » 21 lis 2003, 05:00

Mirna nisam sad sigurna jel me zezas ali ne kazem ja ne mlijeku (mislim, kazem i to puno sire od ovoga) ali ovdje sam samo mislila na opceprihvacen stav da kravlje mlijeko koje majka pije moze biti uzrok 1. alergijske reakcije 2. grceva kod bebe (ovo je ujedno odgovor i ramoni) - prva namirnica na koju se posumnja je kravlje mlijeko<
><
>o fosforu stvarno nista ne znam, a kalcija ima u toliko drugih namirnica Hanna (18.9.2001.) i Andrej (24.11.1989.)<i></i>
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

Re:

PostPostao/la Ramona » 21 lis 2003, 11:26

mlijeko ne pijem! vec sam ranije bila upozorena... ali cini mi se da Emir ipak ima grceve...<
>ne znam sta bih jela?! Emir 30.09.2003. <i></i>
Avatar
Ramona
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 156
Pridružen/a: 11 ožu 2003, 14:37

Re:

PostPostao/la djecakovamama » 21 lis 2003, 16:11

Ramona, treba sama da vidis na sta Emir reagira - ako uopce reagira na tvoje mlijeko ... neke bebe reagiraju jer im je potrebno vise vremena da im se crijeva naviknu na ovaj svijet.<
><
>Nije dokazano da su grcevi iskljucivo vezani za ono sto mama pojede (jer grceve imaju i dojene bebe i bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom), moze tu biti i kako to ta beba pojede (previse zraka) ili ponekad sav taj njen crijevni sustav treba vise vremena na prilagodbu ... ponekad bebe kasno popodne vriste i grce se zbog opceg umora (njima je dan predug) i previse utisaka tokom dana. To sto zelim da ti kazem - je to da ne postoji zlatna formula sta mama koja doji treba i koliko jesti, malo i ti ispitaj, ali budi sigurna da ce, sto ti Emir bude stariji, biti puno lakse <
><
>Drzi se <i></i>
Life is not about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain!


slika

slika
Avatar
djecakovamama
pošla ALFAkoka u dućan
 
Postovi: 3671
Pridružen/a: 21 lis 2001, 23:57
Lokacija: Prag

Re:

PostPostao/la Mirna » 21 lis 2003, 19:25

Nato pa di bi ja tebe s certifikatom zezala. Ja ozbiljno pitam. Jer sam cula neke price za mlijeko ali ne znam sta da si o njima mislim. Neko tvrdi nalijevaj se, drugi vice ni za zivu glavu. Recimo mene su toliko s tom hranom isplasili kad sam rodila da nisam nista jela nego blage pilece juhice i pila tri litre mlijeka dnevno. Pa mi cure nisu imale grceve. Ali ja isto sad mislim da je to sve ovo sto DJm kaze. Da ju sad ne kvotam i prepisujem.<
>Ali Nato inace bih voljela da me malo na nekom topicu poducis oko hrane, sta ti to kuhas i kako se hranis. Samo si ti uvijek tako samozatajna i skromna pa nikako da te navucem da mi odrzis predavanje. <i></i>
Mirna
 

Re: ne jedem

PostPostao/la teutonija » 09 vel 2005, 12:29

klari ce uskoro biti 4 mjeseca a ja jos uvijek moram pripaziti sta jedem iako ne tako kako sam na pocetku.od puno toga je dobivala grceve(npr.krumpir,voce,svo povrce osim kuhane mrkve blitve i cikle) tako da sam samo rizu tjesto kuhano meso kruh mlijeko i mrkvu.<
>kad sam se toga drzala bilo je ok nema napinjanja grceva nista.<
>sada jedem sve osim krumpira puno luka i grahorastog povrca.<
>no uskoro cemo i to uvesti<
>inace s dohrano cemo pricekati do 6. mjeseca posto je na prsima a i tako osjetljiva mama i klara<
><
>p.s.suhomesnato isl losa hrana joj ne smetaju no to izbjegavamo <
>Klara 01.06.2003.<i>Edited by: teutonija  at: 9/26/03 11:33 am<
></i>
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Prehrana kod dojenja

PostPostao/la Bessa » 17 ruj 2007, 15:31

Postoje li neke prehrambene namirnice koje nisu preporučljive tokom dojenja? I zašto?
Meni je patronažna rekla da ne jedem povrće osim kuhane mrkvice i da ne jedem voće jer dijetetu je to teško probaviti!
Pa što da onda jedem?! :shock:
Navodno mogu piletinu, rižu, krumpir...
:conf
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la nina » 17 ruj 2007, 15:35

ja sam jela skoro sve povrce,nisam grah,karfiol jer dosta napuhuju,a voce sam u kompotima jer kad god sam pojela sveze roko je dobio grceve,ali ne mora znaciti,nekome ne smeta voce
slika
Avatar
nina
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 518
Pridružen/a: 06 pro 2005, 22:42
Lokacija: Rijeka

PostPostao/la Bessa » 17 ruj 2007, 15:37

Joooj...nisam pametna kaj da radim...
Mogu li salatu?
Kako ću znati da li mu smeta?
ili ne?
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Nina334 » 17 ruj 2007, 16:20

ja sam prvih mjesec dana jela samo juhice, lešo meso, rižu, krumpir, kompote, pokoji sendvić od sira ( ne suhomesnate proizvode )...
Kako R. nije imao grčeve polako sam počela jesti i ostale stvari, salatu, svježe voće, mlječne proizvode.....
Za njegove krstitke naprosto sam zaboravila i jela sam francusku salatu, jadničak, tj. mi oko snjega smo nadrapali, jer je smrdilo nepodnošljivo.
Probaj malo po malo, već ćeš ti skužiti kaj mu smeta a kaj ne!
Jednu većer pjela sam cijelu veliku Milku s lješnjacima i mališa se sav osuo!?!?
To je moje iskustvo!
Roko, 15. 02. 2007.
Avatar
Nina334
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1079
Pridružen/a: 28 lis 2005, 13:38

PostPostao/la Bessa » 17 ruj 2007, 16:48

Ali po čemu se vidi da mu smeta?
Avatar
Bessa
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 10 lis 2006, 09:31
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la ivana7997 » 17 ruj 2007, 17:06

nemir, probavne smetnje, osip eventualno, grcevi, plac, lose spavanje, stenjanje...

nema zabranjenog jela za vrijeme dojenja. zabranjeno je samo pusenje, kava i droge. upotreba lijekova uz oprez. sve ostalo kako ti se cini...
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

PostPostao/la MALA2006 » 17 ruj 2007, 17:10

Meni su rekli da treba pripaziti sa kiselim (npr.salata sa octom), ljutim, hranom koja napuhnjuje tipa grah i svježim voćem, ali da u principu nema pravila!
Patronažna mi je rekla da ako primjetim da ima grčeve 2 tjedna izbjegavam hranu koju sam jela taj dan pa onda probam opet.
Neki dan sam jela varivo od kelja i dora je imala grčeve, sad jel to od toga :dunno
S druge strane, pred par dana je imala grčeve a jela sam domaću goveđu juhu, govedinu i pire krumpir tak da nisam baš pametna :conf
Osobno mislim da treba paziti najviše na ljuto jer kako i odrasle peče jelte kad idu na WC od npr ljutih feferona mislim da bi tako moglo i bebe, ali to je samo moje mišljenje :dunno
:luv :luv :luv
Avatar
MALA2006
katodiler
 
Postovi: 5065
Pridružen/a: 27 lis 2006, 09:20

PostPostao/la Anamija » 17 ruj 2007, 17:15

Ja sam jela sve, i kiselo i cokoladu i ..... nikada nije imala reakciju na neku hranu. Naravno da u nicemu nisam pretjerivala, sve sam umjereno jela. Zao mi je sto ti nisam od pomoci, ali mi stvarno s time nismo nikada imali problema.
A kako ces prepoznati- pa cim nesto ne valja- skuzis.
Polako, dajte si vremena :3srca
Maratonka 2003
Jesenkica 2007
Avatar
Anamija
oprezno optimistična
 
Postovi: 533
Pridružen/a: 03 svi 2007, 20:46
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.