Sada je: 12 svi 2024, 17:55.

dnevnik dohrane i tablica dohrane - topik za komentare

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

dnevnik dohrane i tablica dohrane - topik za komentare

PostPostao/la Nico » 27 ožu 2007, 23:52

Jako mi se svidja tablica, ustedjeti cete mi vrijeme, hvala cure.
Imam samo jos jednu malu molbu, ako vam se da....

Zanimaju me neke od ovih, ajmo rec manje poznatih namirnica (barem meni) a koje ste stavile u tablicu: batat, amaranth, dinkel, quinoa, nesto o njima. Kakvog su okusa, za sto su dobre, kako ih dati djeci (u kojim kombinacijama - s vocem, povrcem, same...), da li zatvaraju ili otvaraju (ocajnicki trazim namirnice koje otvaraju)

Vec neko vrijeme razmisljam da ih isprobam, gledam, premisljam se, a nikako se odluciti, najvise zbog neznanja :dunno
Decko - listopad '03
Curica - kolovoz '06
Nico
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 81
Pridružen/a: 15 lip 2005, 11:25
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Ina66 » 28 ožu 2007, 00:05

o svim tim namirnicama smo već pisali, ima i na Receptima, a ja ću ti pokušati ukratko:
- batat ili slatki krumpir (iako nema veze s krumpirom) je slatkastog okusa i priprema se kuhan, kuhan na pari, pečen u foliji ili pečen klasično
- dinkel ili pir - može se naći u obliku zrna, pahuljica i griza i priprema se kao i svaka druga žitarica
- quinoa se nama pokazala kao dobra za kombiniranje i s voćem i s povrćem. prednost joj je što se relativno brzo skuha, a meni osobno je i ukusna. sam okus ne znam kako bih ti opisala :dunno

ovo za otvaranje/zatvaranje ne znam, ali znam da otvaraju šljive (suhe, skuhane na kompot), kruške - pa pripremiš, na primjer, zobene pahuljice s kruškom - moju to otvori doki si reko keks...
o tome možemo i na posebnom topicu ;)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la tanjabb » 28 ožu 2007, 11:19

SVE O ŽITARICAMA (S STRANICE BIOVEGE)http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=58

I JOS QUINOA (S STRANICA MAKRONOVE)
http://www.makronova.com/default.aspx?tabID=170

I AMARANTH (MAKRONOVA)
http://www.makronova.com/default.aspx?tabID=178

Na zalost u nasoj prehrani se zitarice koriste dosta ograniceno, ljudi cesto nisu ni culi za ove "eksoticnije", no one mogu sasvim normalno zamjeniti rizu i biti samostalan prilog (npr. quinoa, ona se potpuno raskuha), amaranth je fini i za veceru u mlijeku, kao i u povrtnim juhama za zgusnjavanje (ima bas sitno zrno).

Nama je recimo izvrsno i sitno slatko proso (bas se tako zove) kojeg isto kuhamo za veceru, uz dodatak zlice meda ili suhog voca.

Ako se prosiri znanje o zitaricama, otvara se jedan skroz novi svijet raznolikosti u prehrani beba i djece kojeg je steta ne iskoristit. Pogotovo sto cesto slusamo "moj/-a jede stalno jedno te isto, ne znam vise sta da ja mu/joj dam...".
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

PostPostao/la vragec » 28 ožu 2007, 22:41

Iako ste mi vec puno puta pomogle, ovo uvijek vrijedi imati, ma bas vam hvala !!!
:up :up :up
:3srca :3srca :3srca

:mah
Avatar
vragec
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 165
Pridružen/a: 05 svi 2006, 16:02
Lokacija: Zabreg

PostPostao/la Ramona » 30 ožu 2007, 23:08

Je li moze ovdje pitanje?
Vidim da od 11 mjeseci moze tjestenina, je li bez jaja ili moze i obicna (integralna)?! Nismo jos probali ni zumance...

edit: i jos pitanje o leci. zar ne moze crvena leca i prije???
Avatar
Ramona
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 156
Pridružen/a: 11 ožu 2003, 14:37

PostPostao/la Ina66 » 31 ožu 2007, 00:34

ja sam počela s tjesteninom od dinkela bez jaja, a i leću crvenu sam dala prije, ali to sam ja :)
teško je zadovoljiti svih. Pejićka, na primjer, u svoj knjizi uvodi mahunarke već s 8-10 mjeseci (azuki-grah, crna soja, leća i slanutak) i to je u redu ako su roditelji makrobiotičari i na taj način namjeravaju hraniti i dijete :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la andjelak » 02 tra 2007, 12:34

cure, svaka vam čast :5 i drago mi je što ste u tablicu uvele i te neke "egzotičnije" žitarice :) one stvarno obogaćuju prehranu, neke i osobno koristim za našu "odraslu" prehranu, posebno u raznim povrtnim juhama.....već nekoliko godina od 365 dana u godini mesna juha je na jelovniku možda 20-ak dana samo......a tako namjeravam nastaviti i s mojom curicom, što više različitih zdravih kombinacija...... samo neka zavoli povrće, jedva čekam njoj kuhati kad propapa :)
Anđela, moj anđelak 11.08.2006.

Toni, mali bjaco 14.07.2009.
Avatar
andjelak
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 19 sij 2006, 19:50
Lokacija: u zalivu malom tom.....

PostPostao/la ema emily » 03 tra 2007, 23:01

kak su sad junetina i govedina došle na 13 mjeseci ?? :conf
u onim ranijim tablicama bile su čak nekoliko mjeseci ranije :dunno
slika slika
slika slika
Avatar
ema emily
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 561
Pridružen/a: 15 pro 2005, 14:16
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la tanjabb » 03 tra 2007, 23:17

One ranije tablice nismo Ina i ja sastavljale :dunno .
Vjerovatno si vec upratila da ima puno razlicitih tablica, ovisi o tome tko ih je pisao, u kojem podneblju, koje godine.... Ova ovdje je od nas moderatorica. Napisala sam u prvom postu da je tablica rezultat par razlicitih tablica i naseg empirijskog iskustva :cool .
Po meni su piletina, puretina, bijela riba, janjetina, teletina i kunic sasvim dovoljan izbor mesa do 13 mjeseca. Junetina i govedina su meso stare zivotinje ;) . Svinjetinu kao sto vidis nismo ni stavile jer u njoj ne vidimo a ma bas nista sto bi maloj dijeci moglo koristiti/osnosno usfaliti ako ju ne jedu.
Pitaj ako te jos sta zanima.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

PostPostao/la LiKmama » 03 tra 2007, 23:27

super! :klanjanje
mogu ja samo dodati, a mango (on ide medju prvima, zar ne)? ananas? s agrumima?
a kukuruz? isto negdje na pocetku? kukuruzno brasno?

puno hvala cure
:juhu
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

PostPostao/la tanjabb » 04 tra 2007, 11:09

Kukuruz ti pise sa 6. mjeseci, citrusi (agrumi ;-) ) i eksoticno voce (ananas, mango i sve ostalo ;-) ) s 12 mjeseci. Za eksoticno voce ti citiram Searsa, dakle americku tablicu, jer su te vocke tamo ipak zastupljenije nego kod nas.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26100
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

PostPostao/la LiKmama » 04 tra 2007, 11:46

boze corave zenske :oops: :cigle
sad sam vidla kukuruz
a vidis, mango ovdje kazu da ide na pocetku, da je medju najlaksima :dunno
ananas sam i mislila da ide s agrumima

hvala :juhu
morat cu si i ja to isprintat za par mjeseci (moja je malo falicna)
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

PostPostao/la olja » 04 tra 2007, 12:07

isprintala i zakačila na frižider u kuhinji!! :juhu
da i meni a i svima drugima bude pred očima :)
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

PostPostao/la Pticica » 24 tra 2007, 05:54

Hvala cure :mah
I. 12.05.06
Avatar
Pticica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 kol 2005, 19:31

PostPostao/la Nico » 09 lip 2007, 18:50

A lubenica? Kada moze lubenica? Nema je u tablici.
Decko - listopad '03
Curica - kolovoz '06
Nico
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 81
Pridružen/a: 15 lip 2005, 11:25
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Gilmorica » 19 lip 2007, 06:59

znam da ne mozete svrstati u tablicu sve namirnice koje bi eventualno netko i htio dati svom djetetu, ali mislim da bi bilo dobro da uvrstitie med u ovu tablicu jer je dosta prosirena namirnica na ovom podrucju i naravno vrlo zdrava. Po meni ne ide prije 1. g. i to onda sa puno tekucine
e. 27/01/02
n. 23/12/05
Avatar
Gilmorica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 07 ruj 2005, 22:16
Lokacija: vrit na ham

PostPostao/la mamashnita od noje » 19 lip 2007, 07:22

kazu da med ne bi trebao ici cak do trece godine. moj ima dvije i ja mu med jos nisam davala. niti ista sto u sebi sadrzava med.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PostPostao/la Duga » 19 lip 2007, 08:23

Mamašnita, mislim da nemaš razloga ne davati hranu u kojoj je med u tragovima...druga je stvar ako mu čisti med ne želiš davati...
Med je sporan prije svega zbog botulizma koji može biti za djecu opasan...evo članka pa koga zanima malo o medu...

http://www.pcelinjak.com/medapiterapija.htm

Osobno, do sad nisam davala med (premda mislim da ne bi bilo ništa i da ga dam malo na pecivu - jer ovaj "industrijski" je ionako sama šećerlama, ali je vjerojatno mogućnost da je zagađen bakterijama ravna nuli, za razliku od domaćeg - a i to je pitanje) ...med je npr. konzumirala kroz prosene pahuljice (one ekspandirane, pops...kako li se već zovu).
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6946
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

PostPostao/la olja » 18 srp 2007, 20:04

Imam jednu primedbu - ne slazu se tablica na linku i tablica u prvom postu (by Webmama) :)
Maslac je na jednoj s 9 a na drugoj s 12 meseci
:juhu
Avatar
olja
Od sad me zovite Šime!!!!
 
Postovi: 11203
Pridružen/a: 24 srp 2001, 19:22
Lokacija: ...tamo gdje je sve po mom...

PostPostao/la Ina66 » 19 srp 2007, 17:04

thnx olja, ono na linku je prvobitna verzija, kasnije smo maslac pomaknuli :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la LiKmama » 21 kol 2007, 18:18

curke, kad ide patlidzan? nesto mi se cini da bi on isao dosta kasno, al ajde da pitam.
i, kako on ide s nacinom pripreme? s koliko moze peceno, pirjano? znam da pohano ide tek iza godine, a ovo dvoje moze oko 10, 11 mj.?
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

PostPostao/la natasha32 » 18 ruj 2007, 16:34

patlidzan nije bas hrana za bebu, moja ga uopce nije jela (gorak je i jak)
ja sam davala samo kuhanu hranu do godinu dana (i duze).

Ramona
i jos pitanje o leci. zar ne moze crvena leca i prije???

crvena leca se moze dati maltene odmah s pocetkom dohrane, potpuno je neutralna a zbog visokih proteina idealna za male porcije. proso i crvena leca su bas baby zitarice. samo se treba skroz skuhati, kao pire da izgleda (leca)
natasha32
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 773
Pridružen/a: 08 ruj 2001, 13:27

PostPostao/la IINA » 19 ruj 2007, 09:46

Leća je mahunarka, a ne žitarica. I kao takva može "napuhnuti" dijete. Po tome trebala bi se počet koristit u isto doba kao i grah npr. :mah
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

PostPostao/la Ina66 » 19 ruj 2007, 10:05

jesi li ti IINA pogledala kada smo mi stavili mahunarke u tablicu prije nego si napisala svoj post?
jer pišeš na topicu Tablica dohrane

i leća je mahunarka. po JBP, koja nam je i bila jedan od izvora za kreiranje Tablice, mahunarke se u prehranu male djece uvode u dobi od 8 do 10 mjeseci i kasnije i to u vrlo malim količinama
citiram:
"Azuki-grah, crna soja, slanutak i leća probavljiviji su nego druge vrste mahunarki."

i molim vas da pitanja o pojedinim namirnicama postavljate ili na topicu Prva mrkvica ili da otvorite novi topic :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la IINA » 19 ruj 2007, 10:11

Halo, odgovaram na post iznad mene. Piše da je leća žitarica i da ide na samom početku dohrane...možda si fulala nik?
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

PostPostao/la Ina66 » 19 ruj 2007, 12:56

ja dobro vidim što piše u postu iznad, nisam fulala nick i nemam namjeru odgovarati umjesto natashe32 za koju znam da jako dobro zna što je leća

da ne bi bilo daljnje rasprave na ovom topicu, ja ću ga zaključati i još jednom zamoliti da se sve daljnje nedoumice rješavaju kako sam već napisala gore
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

PostPostao/la Ina66 » 20 ruj 2007, 11:03

otključavam topic da se ispričam IINI zbog moje reakcije

sad ću ga opet zaključati :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Naš dnevnik dohrane - topik za komentare

PostPostao/la podocnjaci forever » 19 svi 2009, 13:06

..da, da, pusti teorije, najbolje se uči ovako, direktno, iz iskustva forumski ovlaštene dohranjivačice :D :up

...nego, ne znam je li ovo pravo mjesto za prodiskutirati - ajd, ina, još jednom ispričaj priču o započinjanju dohrane rižom, odn. žitaricama...
...i, gdje nabavljaš smeđu rižu i amarant?

...moram priznati da mi je amarant otkriće, čula jesam za njega, ali nisam znala za tu prebogatu nutritivnu vrijednost...

...a sad idem na Prvu mrkvicu vidjeti da se o svemu ovome već sigurno naveliko pričalo :lol
Avatar
podocnjaci forever
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 833
Pridružen/a: 06 kol 2005, 13:19

Re: Naš dnevnik dohrane

PostPostao/la Ina66 » 20 svi 2009, 09:02

pf - cijelu priču o smeđoj riži imaš u knjižici Prirodno i zdravo za bebe i djecu Jadranke Boban Pejić - toplo preporučam.
s prvim djetetom sam i ja krenula s mrkvicom, jabukom..., a kad sam nabavila knjigu, malo sam promijenila način dohrane. ja se ne držim slijepo knjige jer nisam makrobiotičarka ni vegetarijanka, ali mislim da je započinjanje dohrane na način JBP dobar izbor.
ono što sam ja primijetila kod moje djece je da im odgovaraju žitarice za početak jer su neutralnog, blagog pa čak i slatkastog okusa. sam početak s rižom tj. rižinom sluzi (riža raskuhana i protisnuta kroz sitno cjedilo, nisam dodavala alge) je bio, bar mojoj curi, dobar izbor.
nakon prvih par dana rižu više nisam pasirala kroz cjedilo već bih ju izmiksala skupa s povrćem tako da ostane i cijelih zrna, uvjetno rečeno cijelih jer bude prilično raskuhana. ista stvar s amarantom i s prosom.

sve ove žitarice i pseudožitarice (jer su to amarant i quinoa) kupujem ili u trgovinama zdrave hrane (ako nemate bio&bio u vašem gradu, sigurno postoji neka trgovinica u kojoj se mogu kupiti), a dosta toga ima i u DMu - Alnatura proizvodi i plus što oni drže i Severove proizvode (brašno i gris).
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Naš dnevnik dohrane

PostPostao/la Plusic » 20 svi 2009, 09:13

mi smo prema JBP takoder htjeli krenuti sa rizom ali nam je doslo do naglog preokreta - od rize ne bi kakao.... pa smo poceli sa jabukicom...
znam da je bilo rasprava o tome, kako to nije potrebno, ali na pocetku dohrane je radi lakse probavljivosti preporucljivo jabuku malo skuhati.

Ina super za ideju, vjerujem da ce mnogim mladim mamama ovo uvelike pomoci :)
Ne možeš upoznat ocean ako plivaš dva metra od obale, uostalom, ako zaroniš možda shvatiš da si riba.
Plusic
Sveta krava
 
Postovi: 6225
Pridružen/a: 08 ruj 2007, 09:24
Lokacija: Pymystan - mali covjek pri Ministarstvu obitelji za povećanje nataliteta

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.