Sada je: 28 ožu 2024, 09:54.

MATICNE CELIJE

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

MATICNE CELIJE

PostPostao/la MAJA Skopje » 13 stu 2007, 19:37

Mnogo se govori o maticnim stanicama.
Jedna moja prijateljica koja zivi u Kanadi i ima djete sa diparezom uskoro ce implementirati maticne stanice u svog sina. Ona ih je sacuvala pre 3 godine sa papocne vrpce.
Evo jedne internet strane koju su moji prijatelji nasli i govori malo o tome.
Sta vi mislite?

http://www.stemcellschina.com/

I opet u Kini :roll:
Zadnja izmjena: MAJA Skopje; 29 sij 2008, 18:20; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la Mammamia » 13 stu 2007, 20:33

Pogledala sam malo tu stranicu. Ne zanm što bih rekla. O toj temi ne znam ništa, osim da se u zadnje vrijeme govori o tome. Potražit ću na drugim mjestima podatke o toj vrsti liječenja. Koliko je to uopće istraženo? I zašto baš (opet) u Kini??? Zašto ne Amerika, Australija, Europa? Malo mi je sumnjivo, ali kao što rekoh, još ću malo pročačkati drugdje o tome. :conf
Mihaela, Margarita i Antonija
Avatar
Mammamia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 26 ruj 2007, 11:49
Lokacija: Zadar

PostPostao/la soma » 14 stu 2007, 10:03

Mene ova tema jako, jako zanima, ima mi smisla i jako mi ulijeva nadu da ce puno toga moci da popravi. Koliko sam citala, nije ispunila SVA ocekivanja, jer se pretpostavljalo da ce uspjeti da izlijeci veliki broj bolesti. Danas se cvrsto vjeruje da ce najvise pomoci kod motorickih smetnji i kod leukemije, djelomicno MS i Parkinsonove bolesti...
Ali kada bi pomogla za samo jedno oboljenje bilo bi i vise nego dobro...

Zasto u Kini? E, to se i ja pitam...mozda manje zakonske regulative, mozda nizi troskovi, ostaje da istrazimo...Ima i u Costarici i negdje jos u Latinskoj Americi...

Postoji jedan dr iz Srbije, koji se bavi genetikom u Londonu i htio je da otvori takvu bolnicu u Leskovcu (tu je rodjen) prije nekoliko godina. Pokrio bi citav Balkan i sire, a ljudima iz te regije (koja je vrlo nerazvijena i nezaposlena) omogucio zaposlenje, gradnju hotela i sl...
Vlasti iz Srbije insistirale su da to bude u Bg, medjutim on to ne zeli i tako stvari stoje zamrznute vec neko duze vrijeme...nasa posla...
Covjek se zove Ljubisa Stankovic, pa ko ima vremena neka se informise, pa i nas obavijesti... Ja vec dugo to zelim, ali nikako da dodje na red...

Citala sam o roditeljima koji su voddili autisticnu djevojcicu u Costaricu i kazu da su se OGROMNI pomaci vidjeli vec nakon nekoliko sedmica..
Da, dobra stvar je sto to uopste nije tako skupo...oni su SVE platili oko 10.000 dolara...

Super tema...
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

PostPostao/la Anni » 14 stu 2007, 15:45

hi, ne znam puno vise od Tebe soma o ovome, znam samo da se ovdje u Njemackoj upotrebljava taj nacin ljecenja kada su u pitanju neke vrste malignih oboljenja.
Pojasni malo vise molim te ljecenje Autizma u Costarici? O cemu se radi?

Pozdrav
Anni
 

PostPostao/la soma » 14 stu 2007, 16:16

Anni je napisao/la:hi, ne znam puno vise od Tebe soma o ovome, znam samo da se ovdje u Njemackoj upotrebljava taj nacin ljecenja kada su u pitanju neke vrste malignih oboljenja.
Pojasni malo vise molim te ljecenje Autizma u Costarici? O cemu se radi?

Pozdrav

Pa upravo o temi - otisli ljudi u Costaricu, poveli autisticnu kcerku od 10 godina, presadili joj maticne celije i kazu da je super...Eto pojasnjenje
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

PostPostao/la MAJA Skopje » 14 stu 2007, 18:25

Moji prijatelji su pisali ovima u Kini i ovi su im odgovorili da mogu djevojcicu da prime na tretman.
Injekcija kosta oko 5000 USD. Obicno se implementiraju 4-5 injekcije intravenozno. Prestoj tamo bi bio oko mjesec dana.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la Anni » 14 stu 2007, 19:22

ima li neka evropska drzava u kojoj taj postupak rade kod autizma ili radi li se u USA?

Pozdrav
Anni
 

PostPostao/la soma » 15 stu 2007, 10:12

Anni je napisao/la:ima li neka evropska drzava u kojoj taj postupak rade kod autizma ili radi li se u USA?

Pozdrav


Mislim da evropske drzave i Amerika to ne rade, bar ne za ove sve probleme. Koliko sam uspjela saznati razlog jeste zakonske regulativa...tacnije, ideja jeste zapadnih zemalja, cak je njihov i novac ulozen u rad u tim trecim zemljama, ali mislim da ce oni to poceti raditi tek kad se sve rizicne stavke dobro ispitaju.
Pouzdano znam kako je velika procedura da se neki lijek ili lijecnicka metoda odobri cak i kod nas, pa samo slutim koliko je to tek komplikovano u Americi.
Medjutim, uvijek je bilo onih koji nemaju drugog rjesenja, pa pristaju da oprobaju i neke metode koje nisu potpuno provjerene.
Ja sad laicki mislim kako bih se podvrgla maticnim celijama kad bih bila nepokretna, imala MS ili slicno, ne bih se mnogo dvoumila...Medjutim, kad je dijete u pitanju, onda mi svii 100 puta premjerimo...

Faith je pametno rekla kada smo pricali u Kinezima, ako je to dobro uvijek mozemo sa tim probati, pa i za dve godine...tako je i sa ovim...treba se samo dobro informisati...

Majo, ja mislim da bolju informaciju neces dobiti ni ti, ni mi preko tebe, ni od kog drugog nego od tih tvojih prijatelja...To mi je bas nekako "iz prve ruke"
Do tada, ako neko ima neki sajt ili nesto slicno, ostavite...
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

PostPostao/la Margot » 15 stu 2007, 12:39

Živjela sam u SAD-u i moj bivši susjed - čovjek od ca. 50-tak godina je putovao u Kinu na tretmane matičnim stanicama (bolovao je od MS-a).
Jednom mi je u prolazu priopćio da su mu tretmani koristili - puno je bolje mogao koristiti ruke.
samozvana špijunka
Avatar
Margot
konkavna
 
Postovi: 459
Pridružen/a: 05 lip 2007, 11:42

PostPostao/la MAJA Skopje » 17 pro 2007, 19:08

Jako jako je puno pocelo da se govori o ovome kod nas.
Znaci bila je pre par nedelja emisija u kojoj su govorili eminentni strucnjaci o ovoj temi. E sad kako stoje stvari. Znaci prvicno ako ste propustili sacuvati papocnu vrvcu pri porodjaju imate drugu opciju. Da se sacuvaju mlecni zubici kod djece od 5-12 godina. Od pulpe tih zubica se izdvajaju maticne celije koje se zatim zamrznu na -190 stepeni i mogu se tako cuvati 20 godina. Zasad se maticne celije pokazale jako dobre u borbi protiv leukemije, kod mozdanog udara, Parkinsove bolesti i sl.
U fazi su ispitavanja za neke bubrezne bolesti,Alzemharove bolesti itd.
Znaci nasla sam broj firme u Skopju javila se danas zeni koja radi u firmi i koja je dala intervju u novinama i idem u sredu da vidim kakva je procedura. U novini sam procitala da cuvanje tih zubica kosta 1100 EUR u banci u Solunu ili Atini.
Znaci za sada nije aktuelno da to upotrebimo al bi bilo dobro da sacuvamo nesto maticnih celija za buducnost. :dunno
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la faith » 18 pro 2007, 08:44

Nisam znala ovo za zubiće, baš me zanima, odmah nam javi nakon razgovora što si saznala. Hvala :3srca
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la soma » 18 pro 2007, 12:51

Juce je u Beogradu odrzan veliki simpozijum na ovu temu! Ucestvovali su nasi ljekari sa VMA, nasi i strani geneticari iz ove oblasti, Crkveni predstavnici, jer je bilo i govora o etickoj komponenti...
Jos nemam "vijesti iz prve ruke", sigurno ce biti i u medijima ovih dana, a ja se javljam cim nesto saznam...

Majo, divna je ova informacija za mlijecne zubice...saznaj detalje,pa obavezno javljaj... :bye
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

PostPostao/la MAJA Skopje » 19 pro 2007, 21:06

Eto mene. :mrgreen:
Bila jutros na sastanak sa doktoricom.
Dobila sve neophodne informacije i vise nego sigurno je da cu to napraviti za naseg sina.

Sada malo poduke.
Maticne celije mlecnih zuba su otkrivene od strane naucnog tima Odela za istrazivanje Nacionalne Zdravstvene Insitutucije UN.
Otkriveno je da maticne celije mlecnih zubi su sposobne da se obnovne jako brze nego maticne celije koje su bile dobivene od drugih izvore. Isto tako otkriveno je sposobnost ovih celija da stvaraju nervne i koskene celije. Megjunarodni naucni timovi svakodnevno nastavljaju sa istrazivanjima o upotrebi maticnih celija od pulpe mlecnih zuba.


Znaci korisni zubi su mlecni i to jedinice, dvojke i trojke.
Mogu se uzjet od djece od 6-13 godina. Isto tako odrasli ljudi mogu upotrebiti umnjake ali samo ako ih izvade do 29 godine zivota.


Vadjenje maticnih celija iz mlecnih zubi je jedna jako bezbolna procedura koja daje dovoljno milion celija posle prve diobe celija.

Drugi izvori maticnih celija su: maticne celije od koskene srzi, maticne celije od periferne krvi i maticne celije od papocne vrpce.


Bolesti koje su predvidjene da se lece su sledece:
-lecenje zuba od kariesa
-upotreba u maksiofascijalnoj hirurgiji ako koskena tranplatacija i lecenje masnog tkiva
-regeneracija miokarda posle infarkta
-regeneracija mozga posle mozocnog udara i traume
-regeneracija rbetnog mozga posle trauma
-regeneracija kostiju
-stvaranje rskavice i ligamenta
-lecenje frakture
-lecenje osteoartritisa
-lecenje dijabetisa
-lecenje parkinsona
-lecenje bolesti Alzheimer.


Znaci mi kao roditelji dobijemo jedan kit za cuvanje mlecnog zuba. Zub mora otpast ili najbolje da bude izvadjen tako da ima dio korena na njemu. Onda se zub odma stavi u tu tecnost i onda mora u roku od 12 sati da bude odnesen u labaratoriju u Solunu, Grcka i tamo se obradjuje zub sa vadjenjem pulpe i izoliranje maticnih celija od pulpe zuba.
Razmnozavanje ovih celija trjae 10-14 dana. Zamrznjavanje maticnih celija se obavlja u specijalnim flasama duplo oblozenim sa kryoflex unutra u tecnom azotu na -196Stepena . Cuvaju se bezbedno u 2 labaratorije u Solunu i Atini.

Evo internet strane firme koja se ovim bavi.
http://www.biohellenika.gr
Imate opciju na engleskom jeziku pa mozete detaljnije procitati.

Medicina ide jako napred a ovo je bitan momenat za nasu decu kojoj nismo sacuvali pupkovinu pri porodjaju.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la faith » 20 pro 2007, 08:15

Vau, stvarno je velika stvar ako se može sačuvati matične stanice, samo nama je popriličan problem u roku od 12 sati do Grčke. Zanima me ova mogućnost, malo ću prokopati a ti javljaj kad nešto saznaš.
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Djeni » 20 pro 2007, 12:49

Mislim da bi se moglo DHL-om. Koliko njima treba da donesu paket. MEne je ovo zainteresiralo jako :mrgreen:
Lamia 18.09.1997
Lana 27.08.2003.
Leila 18.08.2009
Avatar
Djeni
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 696
Pridružen/a: 27 ožu 2004, 19:00
Lokacija: DUBROVNIK

PostPostao/la soma » 20 pro 2007, 15:00

Majo, pa ti si fenomenalna!!!
Citam vec dva puta tvoj post i crkoh od srece!!!!
Samo jos saznati na koji pogon stici do Grcke za 12 sati... :bye :3srca

Ne vjerujem da DHL moze tako brzo...mislim da oni uzmu dva radna dana za posiljku...
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

PostPostao/la MAJA Skopje » 21 pro 2007, 17:56

Znaci ovako kod nas postoji grana ove firme koja se zove Biotehnologija.
Oni su mi rekli da ova firma iz Grcke je prva na Balakanu.
Inace postoji jos jedna firma koja maticne celije cuva u Briselu.
To su njihovi pretstavnici i oni se obavezuju dogovorom ( i srecom nama je Solun blizu) da imaju svoj nacin da u roku od 12 sati dostave primerak u Labaratorij. E sad na pozadini letka koji su mi dali ima svoja pretstavnistva u Rumuniji, Srbiji, Albaniji i Bugarskoj. Ova doktorica mi je spomenula da ih ima i u Hrvatskoj. Al evo cim odem sledeceg puta do nje kako bih skljucila dogovor upitacu je gde se mozete u Hrvatskoj obratiti u vezi ovoga.
Ono sto je bitno je da ove maticne celije moze da koristi sam donor a po potrebi i njegova braca ili sestre pa cak i majka i otac.
Posebno je napomenula vaznost u slucaju leukemije. Inace ovo je isto transplatacija. Daje se avans 200 EUR i salje se primerak. AKo se uspje od primerka dobit te celije onda se uplaca i ostatak sume do 1100 EUR ako ne onda se ceka sledeci uzorak.
:mah
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la Mammamia » 27 pro 2007, 21:11

Majo, ovo zvuči super, javljaj sve što saznaš, pogotovo ako saznaš kome se možemo obratiti u Hrvatskoj.
Mihaela, Margarita i Antonija
Avatar
Mammamia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 26 ruj 2007, 11:49
Lokacija: Zadar

PostPostao/la faith » 28 pro 2007, 07:34

Hvala Majo, jako me ovo zanima, tražila sam firmu Biotehnologija i našla neku koja ima još nešto u imenu, molim te kad budeš išla ponovno zamoli da ti daju kontakt u Zagrebu. :3srca
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la cry3 » 28 pro 2007, 13:09

Ovo je super. Majo izvještavaj nas. :3srca
Viktor*25.03.2007.
Mamina sam jubav!
Avatar
cry3
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 132
Pridružen/a: 19 kol 2005, 19:38
Lokacija: Trogir

PostPostao/la MAJA Skopje » 29 sij 2008, 18:18

Znaci evo ovako u petak smo platili kit nekih 200 EUR i idemo u akciju da izvadimo zub. E sad dobri zubi od kojih se moze dobit i izdvojit maticne celije su 12 zuba. Jedinice, dvojke, i trojke. E sad zub se ne sme mnogo rasklatiti jer ako se puno klati onda nema vise korena. A nama ustvari treba mlecni zub sa korenom.
Pitala sam za Hrvatsku , kazu da jos nema firma koje se ovim bave u HR.
Sad ce uskoro da se otvori njihovo pretstavnistvo u Bosni.
Kod nas u Makedoniji se puno prica non stop ima tema na TV o ovoj temi.
I ono sto sam nasla na jednom americkom sajtu citiram

Saving your children's Tooth Cells right now might be the greatest gift you could ever give.

evo sajt te firme koja se bavi time u Americi ima dosta interesantih podataka
http://www.bieden.com

Za sve buduce mame najbolji nacin da se izoliraju maticne celije je iz krvi pupcane vrpce mislim da bismo o ovome trebali obavestiti sve buduce mame na forumu.
Kod nas se u rodilistama vec obavezno pita dali zelite zadrzat pupkovinu.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la faith » 29 sij 2008, 19:14

Super Maja, reci mi da li ćete mu sami doma vaditi zub ili kako ste to planirali? I što sadrži taj kit? Da li je u njemu sve potrebno za slanje u Grčku ili nešto drugo? Hvala :mah
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la Daisy » 30 sij 2008, 18:23

Majo, piši brzo, mojem F su već ispale dvije jedinice, moramo se požuriti. :dunno
Iskreno, mislim da je ovo velika stvar, pogotovo za nas koji imamo djecu s problemima u razvoju- mislim da bi nam u budućnosti ovo itekako moglo koristiti.
Avatar
Daisy
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 237
Pridružen/a: 29 ožu 2005, 19:16
Lokacija: Čvrsto na zemlji!

PostPostao/la MAJA Skopje » 31 sij 2008, 19:36

Znaci ovako jucer pravili panoramsku sliku zuba i otkrili da su mu svi koreni apsorbirani. :shock:
I dok smo slikali zube ispala nam i gornja jedinica.
Mi smo dosada promenili donje jednice, ispala nam donja dvojka i jos jedna donja dvojka se opasno klima. A sad cak ispade i gorna jedinica a i druga se opasno klima. Gornje dvojke se ne klimaju al su koreni apsorbirani al na jednoj ima jos malo od korena. Sutra popodne idemo da izvadimo tu dvojku (ako uspemo jer Jovan ne verujem da ce lako dati da mu izvadimo zub, do sada su svi padali sami) i da nju posaljemo za Solun.
Ako nista ne uspje onda moramo cekati trojke koje se kasnije menjaju oko 12 godine zivota. Al nezna se sta ce biti sa tim korenima, jer sad ih ima i dobri su al da mu vidite snimku prepuna zuba koji se spustaju. Vristi ceo snimak od ogromnih zuba.
Javim ako budemo uspeli izvadit primerak. Za rezultate ceka se od 3-4 nedelje i onda ako potvrde da su uspeli izvadit te potrebne celije onda idemo da platimo cjelu sumu koja iznosi ukupno 1100 EUR.

Taj kit inace sadrzi jednu bocicu sa nekakvom tecnoscu u kojoj se potopi zub odma nakon sto se izvadi. U prilogu ide i jedno zele koje trebamu cuvat u zamrzivacu i zajedno kad se izvadi zub poslat ga za Solun.
Mora se zub izvadit pod strucnim nadzorom to se definitvno ne moze uraditi kuci.

Eto drzite nam fige da uspjemo. :mah
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la faith » 01 vel 2008, 08:21

Maja :hug , nadam se da će uspjeti s ovim zubom, kad su već svi drugi korjeni pobjegli :mrgreen: .
Ako vam slučajno ovo ne uspije možda bi se onda moglo u dogovoru sa zubarom te trojke izvaditi nešto ranije nego što prema nekoj procjeni počnu ispadati. Ipak,nadam se da će uspjeti od prve. :mah
Avatar
faith
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1346
Pridružen/a: 06 lip 2006, 17:33
Lokacija: Zagreb

PostPostao/la nora28 » 01 vel 2008, 14:44

Majo, drzim fige da vam uspije :3srca
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

PostPostao/la soma » 01 vel 2008, 16:27

Ja bas ne razumijem ovo najpreciznije.
Znaci li to da cim se zubic pocne klimati treba otici zubaru da ga on izvadi? Je li to neki poseban nacin na koji ga treba izvaditi i sacuvati?

I mislim da to boli dijete, ukoliko zub nije dovoljno raskliman. Daju li mu neku anesteziju, sprej ili to mora biti bez ikakve "primjese" hemije?

Kako transportujete zub? Neko ceka i nosi ga cim se izvadi? Sta je sa nama iz ovih krajeva?

Btw, mojoj kcerki neki dan ispao prvi zubic!!!

Molim te, pisi nam sve sto znas i cujes, mene ovo jako zanima...
I iskreno vam drzim palceve da uspijete........ :bye
soma
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 102
Pridružen/a: 06 srp 2007, 09:25

PostPostao/la MAJA Skopje » 01 vel 2008, 17:52

Soma evo ovako. Zub se mora izvaditi ordinaciji zbog toga sto se on mora premazat nekom tecnoscu( neznam sad tacni naziv) ali to je nesto sto ima u svakoj stomatoloskoj ordinaciji.
Cim se zub izvadi zovne se ova firma na telefon jer su oni bukvalno 24 sata na usluzi. I onda oni dodju uzmu kit sa zubom i nose u Solun.
Inace nama doma baba je stomatolog u penziji i ona bez problema moze izvaditi zub al djabe kad nema tu tecnost.
E sad pitanje na koje smo se mi ustvari zeznuli je to da smo mislili da Jovan ima korenje u zubima. Jer on ustvari nema korena ni u zubima koji se jos ne klate. Ja sam mislila da cim se oseti prvi trzaj zuba za klacenje onda vadimo onda. Al to je kod svakog djeteta razlicito. Jer u nasem slucaju kod Jovana su se koreni resorbirali i pre nego sto zu zubi poceli da se klate.
Kako cemo danas proci sa vadjenjem zuba nemam pojma. Jer ja sam ti sad na poslu a mm i njegova mama (ova baba stomatolog) idu u ordinaciju i pokusat ce da Jovanu izvade gornju dvojku koja se uopste ne klati a ima nesto malo korena. Dali cemo uspeti neznam. Jer je jako tesko da djete suradjuje i treba paziti da se ne istraumatizira.
Njegov stomatolog nam je rekao da moze se to uraditi i u narkozi neka Sah ili neznam kako se zove. Al to rade samo na Stomatoloskoj klinici.
Inace moze se upotrebiti i sprej i lokalna anastezija al mora djete suradjivat. Moja svekrva kaze da samo vadjenje ne boli jer ustvari to su jako mali koreni i kaze samo dva trzaja i ode zub.
Ah tako sam u brizi kako ce proci.
Ajde javim kasnije. :mah
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la MAJA Skopje » 01 vel 2008, 18:59

Evo nesto sto sam pronasla na netu.

Mlecni zubi vise nisu za bacanje,pokazuju poslednja naucna istrazivanja.ubuduce,mlecni zubi se nece cuvati samo iz hira ili da bi se ugradili u zlatni privezak,vec kao banka maticnih celija!
Otkriveno je da pulpa(srz) mlecnog zuba sadrzi,kao i kostana srz,takozvane maticne celije koje su u savremenoj medicini postale osnov za stvaranje cuda u lecenju od posledica najopakije bolesti.
Zato ce se mlecni zubi ubuduce cuvati,kao neprocenjivo decije blago,ne pod jastukom,vec u laboratoriji banke maticnih celija.Tamo ce iz zuba biti izdvojene maticne celije,cuvane u specijalnim posudama,da bi se upotrebile za eventualno lecenje njegovog vlasnika u buducnosti.

Which types of disease can be treated nowadays with the transplantation of the stem cells?
The development of gene therapy methods for multiplication and differentiation of stem cells has opened the door for a lot of therapeutic applications, which are in the clinical trial phase. Therefore, it seems that these cells could be used to treat Parkinson’s disease, paraplegia and quadriplegia from spinal cord injury, Alzheimer’s disease, regeneration of myocardiac tissue after cardiac arrest, hereditary diseases such as cystic fibrosis, diabetes, arthritic diseases, skin regeneration, hepatic regeneration and generally regeneration of any tissue and organ.
Zadnja izmjena: MAJA Skopje; 01 vel 2008, 20:40; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

PostPostao/la MAJA Skopje » 01 vel 2008, 20:19

Evo upravo mi javili da su izvadili zub. Jaoj ljudi moji ovo je koma.
Tako sam se tresla, celo vreme sam mislila na njega. Tata mi kaze da je malo doziveo traumu. I evo sada idu prema McDonaldu da se malo pocaste pa tamo treba da dojde i devojka iz doticne firme da pokupi kit sa zubom.
Drzite fige da nije sve uzalud i da mozemo izdvojit te famozne celije.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.