Sada je: 28 ožu 2024, 16:10.

Eterična ulja - (pedeset)peti put

Moderator/ica: direktorica svemira

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 28 ožu 2008, 13:23

Sto se kupanja tice, izbjegavaj etericna ulja stavljati vodu, jer mogu prenadraziti kozu. Eventualno par kapi u sojino vrhnje (jer ima puno lecitina pa je dobar emulgator), ali za djecicu zaista radije izbjegavati. Oni savjeti tipa pomijesajte etericno ulje sa medom, soli i sl su lupost, etericna ulja se u njima ne otapaju, nego plivaju po povrsini vode i lijepe se za kozu, a ako je koza osjetljiva, to nikako nije dobra kombinacija.

Sto se tice prirodnih kupki, to ti je malo skakljivo podrucje, jer tesko da se i najbazi tenzidi mogu smatrati prirodnima, tako da, ako koristis kupku, jednosavno biraj onu koja vam odovara, musteline su dobre, mislim da i weleda ima solidne, i dm-ova marka baby love ima sa jako blagim tenzidima.

Poslije kupanja mozes namazati kombinacijm ulja badema ili makadamije sa nocurkom, a od etericnih pred spavanje recimo rimska kamilica. S obzirom da to nece biti neka terapeutska mjesavina za rjesavanje nekog problema, par kapi je sasvim dovoljno, recimo na 100 ml biljnih ulja svega 5-6 kapi rimske kamilice, to je cist okej za masazicu pred spavanje. Inace radi manje omjere, recimo napravi po 30 ml, da ne uzegne li okidira, i ako stavljas nocurak onda ili cuvati u friideru mjesavinu ili raditi male kolicine pa potrosit u roku mjesec dana.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Bellina » 28 ožu 2008, 13:54

Stvarno ti hvala na brzom odgovoru, kad potrošimo Mustelino mlijeko krećemo s jednim od ova dva biljna ulja koja si navela + eterično, kamilica mi se čini skroz ok, zbog svojstava ali i mirisa (ne znam kako noćurak miriše). Ako sve sastojke kupim i prije mama će uzeti Mustelu a bebi prirodno.
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 28 ožu 2008, 15:02

Nocurak ti isto spada pod biljna. Npr stavis 30% nocurka i 70% makadamije ili badema, a u to etericno.

Evo tu malo vise koja ulja se za sta koriste (opcenito)

biljna

etericna
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Bellina » 28 ožu 2008, 16:04

Hvala ti, stvarno si mi puno pomogla, otišla sam na stranicu za koju si dala link, web shop, pogledala cijene pa naručim čim stigne plaćica. Oduševila si me!!!
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Ivy26 » 21 tra 2008, 12:02

Koje eterično da kapam da se bebaču nos odčepi,lakše diše.Eukaliptus ili ima kaj bolje????
zvrkica 29.12.2002.
* 12.09.2004
poletarac 08.04.2007.


Often times we question why life is short for some and long for others,The Truth is....Life begins at birth and never dies,Those who leave before us,are only in a different place....
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Bellina » 21 tra 2008, 14:15

E sad i mene zanima što bi mogla nakapati u rub kreveta npr. ili ju namazati a da joj pomogne oko začepljenog nosa i kašlja. Napominjem, ima nepune dvije godine.

P.S. Nadam se stručnom odgovoru Kurtizane :mrgreen:
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 21 tra 2008, 14:49

Ivy26 je napisao/la:Koje eterično da kapam da se bebaču nos odčepi,lakše diše.Eukaliptus ili ima kaj bolje????


Ako ces eukaliptus, onda iskljucivo eukaliptus radiata, eukaliptus globulus je prejak za bebace. Blaze ulje od eukaliptusa je kajeput, ili mirta cineol (potonja je malo skuplja).

Ulja se mogu inhalirati (ako imate inhalator, 1 kap ide u spremnik sa fizioloskom otopinom), ili dermalno nanositi, ovisno o problemu, na podrucje sinusa ili ledja i prsa razrijedjeno u makadamiji ili ljesnjaku.

Napominjem da na trzistu postoje tri kvalitetne marke etericnih ulja, oshadhi, pranarom i florihana, sve ostalo je lutrija i ne preporucam igranje s njima :mrgreen: .
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la REBECCA » 07 svi 2008, 12:46

pitanje za kurtizanu

Ja sam trudnica, kojoj se čim legne začepi nos. Preko dana je sve ok ali noću ne spavam. Fiziološke i akvamarisi.. ne pomažu, samo kapi Operil. To naravno ne smijem koristiti ali ipak nekad kapnem koju kap. Sinoć sam se inhalirala samo fiziološkom i bio mi je nos prohodan jedno 3 sata. Imam inhalator ultrazvučni pa bih ubacila malo eteričnog ulja unutra možda bi efekt inhalacije bio jači.

E sad pitanje. Koje ulje smiju koristiti trudnice u tu svrhu? Može odmah i naziv proizvođača i gdje da nabavim.
:mah
J. 21.04.2005

M.6.11.2008
Avatar
REBECCA
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 271
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:13
Lokacija: ZAGREB

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 07 svi 2008, 12:59

Za inhalaciju je idealna mjesavina vise ulja, ali bas za odstopavanje: eukaliptus radiata, mirta kt cineol, kajeput(od blazih verzija), + cajevac za antibakterijsko, + ravensara za antivirusno djelovanje. Npr pomijesas eukaliptus radiatu, cajevac i ravensaru u jednakim omjerima u jednu bocicu, pa 2 kapi te mjesavine stavis u inhalator u spremnik sa fizioloskom.

Proizvodjaci oshadhi, pranarom i florihana.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 20 svi 2008, 01:18

Nina11 je napisao/la:Kurtizana neznam je li od onog tvog pripravka ali sinusi se otvorili,Mažem 3x dnevno i inhaliram se navečer ružmarinom.Meni sa čini da djeluje.nakon dugo vremana nos mi nije suh i zaštopan.
Javim se sa rezultatima jer Kurtizaninu mješavinu koristim tek dva dana. :bye

Kurtizana ćerka mi danas vadi konce uklonila je madež, čime bi mogli mazat da ožiljak bude što nevidljiviji.


Ne znam kako mi je ovo promaklo :|

Za oziljke: neven, kantarion, centella, plod divlje ruže, pšenične klice (ne za friske oziljke - bar 2 mjeseca stare); od eteričnih ulja smilje, širokolisna lavanda.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la tararita » 22 vel 2009, 18:01

najbolja ulja koja su na hrvatskom trzistu je OSHADI. Puno korisnih info naci ces na stranici CENTAR CEDRUS.
NJIHOVU MANDARINU SAM OSOBNO KORISTILA (OSHADI) I SUPER JE IAKO MI JE LIMUN NAJBOLJI MIRIS. I BLAGI ANTISEPTIK.
SVAKO PITANJE KOJE IMAS MOZES PITATI I U CENTRU CEDRUS, ONI PREPORUCAJU OSHADI ULJA CAK I ZA ORALNU PRIMJENU JER SU STVARNO DOBIVENA ISKLJUCIVO PRIRODNIM PUTEM.
A TI DECKI SU TI PROFICI, FARMACEUTI SA ZAVRSENOM SKOLOM AROMATERAPIJE U FRANCUSKOJ! MISLIM, NISU SARLATANI...
tararita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 sij 2009, 14:32

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la tararita » 22 vel 2009, 18:02

tararita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 28 sij 2009, 14:32

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Bellatrix » 11 svi 2009, 15:55

kurtizanamalo sam pregledavala ali nism našla što bi bilo idealno za trudnice i malu djecu da se namažu protiv uboda komaraca. Mi smo često u prirodi i počeli nas gristi komarci a ne bih se mazala nekim kemijskim sredstvom nego bi rađe kakvo eterično ulje ili nešt sl. I gdje da kupim da mi bude orginal a ne opet neki mix? Hvala unapred.
Ko još netko zna slobodna sam za savjete :proljece
"Boji se manje, nadaj se više, jedi manje, žvači više, tuži se manje, diši više, govori manje, reci više, voli više, i sve će dobre stvari biti tvoje." slika
stara Švedska poslovica
Avatar
Bellatrix
Crveni lav s krilima
 
Postovi: 2846
Pridružen/a: 29 stu 2008, 11:17
Lokacija: Zaprešić

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Rogue » 12 svi 2009, 13:22

tek sam sad skuzila ovu temu.

mozda negdje i pise ali ne stignem sad procitati sve odgovore pa da pitam, imam domace kantarionovo ulje, jel mogu nekad bebinu guzu namazati time kod previjanja?
pretpostavljam da za komarce kod malih beba ne pomaze lavanda, ima nesto drugo?
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 09 lip 2009, 21:07

Rogue je napisao/la:tek sam sad skuzila ovu temu.

mozda negdje i pise ali ne stignem sad procitati sve odgovore pa da pitam, imam domace kantarionovo ulje, jel mogu nekad bebinu guzu namazati time kod previjanja?
pretpostavljam da za komarce kod malih beba ne pomaze lavanda, ima nesto drugo?


Kantarionovo - možeš.

Lavanda - u kojem smislu pomaže ili ne pomaže?
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 09 lip 2009, 21:12

Bellatrix je napisao/la:kurtizanamalo sam pregledavala ali nism našla što bi bilo idealno za trudnice i malu djecu da se namažu protiv uboda komaraca. Mi smo često u prirodi i počeli nas gristi komarci a ne bih se mazala nekim kemijskim sredstvom nego bi rađe kakvo eterično ulje ili nešt sl. I gdje da kupim da mi bude orginal a ne opet neki mix? Hvala unapred.
Ko još netko zna slobodna sam za savjete :proljece


Kao repelenti se obično koriste lavanda, cejlonska citronela, limunski eukaliptus, pačuli, najčešće 5-10% mješavine navedenih eteričnih ulja u nekom brzopupijajućem biljnom ulju (makadamija, lješnjak). Za malu djecu je to ipak prevelika koncentracija pa se može i smanjiti na 2%.

Može se i odjeća našpricati mješavinom navedenih eteričnih ulja (pomiješati sa cca 10% alkohola, ostatak voda).
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la jaja » 09 lip 2009, 22:46

Baš mi je drago što sam našla ovu temu,i mi imamo kantarionovo ulje domaće mija baka ga pravi tako da ćemo koji put namazat malu guzu. :)
Problem je što mi nemamo di kupit eterično ulje,jedino se sad dm otvorio jeli valjaju ta ulja??? :conf
jaja
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 380
Pridružen/a: 10 vel 2009, 11:40
Lokacija: more

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la MMI » 09 lip 2009, 22:57

I mene nešto zanima pa ako može savjet.
Čula sam da eterična ulja mogu biti djelotvorna kod enureze.jeli istina
MMI
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1146
Pridružen/a: 21 sij 2009, 12:57

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Rogue » 10 lip 2009, 08:40

kurtizana je napisao/la:Lavanda - u kojem smislu pomaže ili ne pomaže?

pa ja sam si znala nekad nakapati na majicu ili neki odjevi predmet par kapi ulja i to je odbijalo komarce (barem mislim, nisu me pikali), ali ne znam da li bi bebi smetao miris lavande, dosta je jak
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 26 lip 2009, 17:19

A koju lavandu imaš? Lavanda prava je okej, lavandini (hvarska lavanda je lavandin) imaju bockaviji, kamforasti miris koji može smetati bebama.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 26 lip 2009, 17:21

modesty2 je napisao/la:I mene nešto zanima pa ako može savjet.
Čula sam da eterična ulja mogu biti djelotvorna kod enureze.jeli istina



Enureza je prilično složeno stanje da bi se moglo odgovoriti sa da ili ne :dunno , i da bi se dao savjet tipa kupi to i to, koristi toliko i toliko i sve će biti okej.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Rogue » 26 lip 2009, 18:18

imam bas hvarsku lavandu cvijet i ulje, znaci nista od toga
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 26 lip 2009, 18:22

A gle, probaj, možda neće smetati. Sve je to individualno s mirisima.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la Rogue » 26 lip 2009, 19:31

ali mu ne moze nastetiti? ja ulje kapam na cvijet protiv komaraca po sobama i nisam primjetila da mu smeta, iako to nije toliko jako
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 26 lip 2009, 22:36

Ne. Moglo bi štetiti da se koristi dermalno/oralno/inhalcijski u većim koncentracijama kroz duže vrijeme, ovako u prostoru par kapi - ne.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la MMI » 26 lip 2009, 22:43

kurtizana je napisao/la:
modesty2 je napisao/la:I mene nešto zanima pa ako može savjet.
Čula sam da eterična ulja mogu biti djelotvorna kod enureze.jeli istina



Enureza je prilično složeno stanje da bi se moglo odgovoriti sa da ili ne :dunno , i da bi se dao savjet tipa kupi to i to, koristi toliko i toliko i sve će biti okej.



možeš li mi nešto od ulja predložit pa da probam..mislim da nemože biti gore
MMI
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1146
Pridružen/a: 21 sij 2009, 12:57

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 26 lip 2009, 22:51

Da mogu, predložila bih. Nisu to komarci, prišt na nosu ili lišaj na lijevoj nozi.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la MMI » 26 lip 2009, 23:17

slažem se sa tobom
koje ulje ili mješavinu bi mogla koristiti kod prehlade...da može koristiti i beba i odrasli.
često kada se začep nos posegnemo za kapima,pa me zanima postoje li eterična ulja koja mogu pomoći
MMI
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1146
Pridružen/a: 21 sij 2009, 12:57

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la direktorica svemira » 26 lip 2009, 23:35

Postoje. Ovdje imaš čitavu čitabu o zadanoj temi: prehlade, pa kad proučiš pitaj ako šta nije jasno.
Avatar
direktorica svemira
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1022
Pridružen/a: 07 sij 2003, 23:48

Re: Eterična ulja - (pedeset)peti put

PostPostao/la MMI » 26 lip 2009, 23:42

hvala,dosta me zanima ova tematika pa previše ispitujem :dada
MMI
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1146
Pridružen/a: 21 sij 2009, 12:57

PrethodnaSljedeća

Natrag na Bakina apoteka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.