Sada je: 29 ožu 2024, 06:38.

retinopatija i sve oko toga

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

retinopatija i sve oko toga

PostPostao/la nadicab » 19 pro 2008, 10:12

evo, javno se ispričavam što sam greškom obrisala nekoliko postova pokušavajući ih prebaciti u ovaj topic. :bonk
Možete ovdje nastaviti na temu retinopatija
dobar opis ima na wikipediji
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: retinopatija i sve oko toga

PostPostao/la sanjalicax » 19 pro 2008, 17:34

evo da se i ja priključim ovom forumu :mah

ja sam ponosna mama maloga K., rodila sam carskim rezom 18.11. kada sam bila trudna 31+4, maleni je bio težak 1480 grama/39 cm
uzrok poroda: plodna voda je curila mjesec dana, na meni je bilo da pokušam izdržati što duže, budući da je plodna voda otjecala od 27 tjedna - ponosna sam što smo malac i ja izdržali tako dugo (zadnjih dana vode više nije ni bilo, krvarila sam i imala lagane kontrakcije a zatim i trudove unatoč tokolizi) ležala sam u Petrovoj

maleni je još uvijek u Petrovoj, sada trenutno u sobi 2., danas je težak 2040 grama :D
ja sam se nadala da će maleni za Božić biti doma, ali.....još nemamo zeleno svjetlo
nalazi su uglavnom dobri, osim što nam je u ponedjeljak rečeno da K. ima retinopatiju I.stupnja (to nas je malo rastužilo)

tada sam se dala u istraživanje, uglavnom sam dobila info da je retinopatija vrlo vrlo česta pojava kod prerano rođene djece, i da je vrlo važno da se otkrije što prije
postoji mogućnost da se sama povuče - da li sam to dobro shvatila?? :dunno
mi čekamo sljedeći tjedan pregled da vidimo da li se povlači ili raste, ukoliko raste, potrebna je operacija

molim sve koji više znaju da napišu svoja iskustva ili podjele sa nama znanje o ovoj bolesti
Zadnja izmjena: sanjalicax; 19 pro 2008, 17:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
iza kiše uvijek dolazi sunce
sanjalicax
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 17 pro 2008, 11:00

Re: retinopatija i sve oko toga

PostPostao/la sanjalicax » 19 pro 2008, 17:38

evo malo korisnih linkova ukoliko netko treba više info o RETINOPATIJI:

1. općenito o retinopatiji
http://www.medicina.hr/clanci/retinopat ... oscadi.htm
2. o retinopatiji na forumu "mame i bebe"
viewtopic.php?f=52&t=40607
viewtopic.php?f=47&t=16363&p=470114&hilit=dijagnoze+retinopatija#p470114

p.s. nadicab nadam se da sam smjela staviti linkove :conf , ako nisam, ti me ispravi
iza kiše uvijek dolazi sunce
sanjalicax
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 17 pro 2008, 11:00

Re: retinopatija i sve oko toga

PostPostao/la nadicab » 20 pro 2008, 15:51

dobrodošla i još jednom ne zamjeri zbog izgubljenih postova :xgrin
Denis ima ROP na desnom oku; počelo je s 4. stupnjem, a sada je sigurnih 5 :( To oko mu je zamjetno manje po veličini ali ispočetka je tu očni živac bio bolji nego na lijevom oku gdje ima ostatak vida, ali očni živac je jako slab tj dosta siv.
Puno mu je značilo stimuliranje vida koje je dobivao u "Maloj kući", te se putem funkcionalnog učenja (functional learning) naučio jako dobro koristiti ostatak vida.
S 5 godina je krenuo na vježbe vida u Vinko Bek i tamo je isto dosta dobio; naime, on nije znao prepoznati polusakriveni predmet. Nakon 2 godine vježbanja vida, sada može.
Još idemo u Klaićevu na ortoptičke vježbe 2x godišnje; sada nas u 1. mjesecu čeka.
Zahvaljujući svemu tome, skoro nitko ni ne sluti koliko on slabo vidi. Nema čak visoku dioptriju, "svega" 6, ali vidi slovo E (na taj način testiraju) samo do udaljenosti 4m.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: retinopatija i sve oko toga

PostPostao/la MaMi » 02 sij 2009, 16:06

Matej je rođen s 24 tjedna, u očekivano vrijeme počela mu se razvijati retinopatija (negdje oko 34 tjedna gestacijske dobi).
Retinopatija je stigla do II/III stupnja na oba oka i spontano se povukla, bez ikakve medicinske intervencije.
21 gram
Avatar
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 21 sij 2008, 18:33
Lokacija: zg županija

Re: retinopatija i sve oko toga

PostPostao/la nadicab » 03 sij 2009, 16:48

vau, koja sreća :joy Znam da se ROP I može povući ali II/III - čudesno :klanja
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.

cron