Sada je: 29 ožu 2024, 07:07.

Trebamo savjet iskusnih...

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la silki » 23 pro 2008, 18:07

Zwerka je napisao/la:nego da ide prvo na sisu minimalno 1 h, onda ću izdojiti to masno koje on ne može povući pa mu dati i ako mu neće ni to biti dovoljno, dat ću malo dohrane.

stvar je u tome da nikako ne možeš znati koliko je posisao i da li je gladan. to što trpa ruke u usta i želi biti na sisi nije ama baš nikakvo mjerilo.
poslušaj me, izbaci adaptirano i isključivo ga doji. ono što izdojš nakon podoja daj na špricu, ne na flašicu.
imate stvarno dobar start kakav bi mnogi poželjeli, bez ragada, soora i mastitisa.
nema ama baš nikakviog razloga da ne uspijete.
nemoj analizirati boju stolice, kažem ti da je moj imao svega 5,6 zlatnih stolica prvih mjesec dana.
samo broj pokakane i popišane pelene, sve će biti ok vidjeti ćeš.

nemam ti što više pametno za napisati.
dosadna sam znam ali samo iz jednog razloga. prvjenac mi je zbog moje sumnje i loših savjeta završio na adaptiranom. dan danas žalim zbog toga. eto.
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la thinkPINK » 23 pro 2008, 19:05

nemoj analizirati boju stolice, kažem ti da je moj imao svega 5,6 zlatnih stolica prvih mjesec dana.


Isto i kod nas. Pa ja mislim da se mozda bebica jos i cisti od mekonija, nisam sigurna mozda neko drugi bolje zna... Al nije niti bitno, zelena stolica ne znaci da je gladan!! Mozda je prehladen, mozda popapa vise prvog mlijeka, ima grceve...

Ako ti zakunja dok sise malo prodrmaj sisu, razbudi ga... I definitivno moras imati plan a ne se dovesti u stanje ocaja kad vise ne znas sto bi pa das adaptirano iz nemoci. Probaj ovako sa izdajanjem.

Imate dobre preduvjete za uspjeh, nadam se da ce vam krenuti. Tesko je na pocetku, al trud se isplati. :hug
Morska zvjezdica - ljeto-2008.
What you see is what you get...
Avatar
thinkPINK
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4841
Pridružen/a: 11 lis 2007, 13:54
Lokacija: gledam naprijed

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la eli » 23 pro 2008, 19:07

ja u potpunosti potpisujem post stefanove mame. pliiiz, pročitaj ga još jednom.

razlog što stalno traži sisu i trpa ručice u usta su probavne smetnje, grčići. dodavanjem adaptiranog djetetu koje sasvim normalno napreduje radiš mu medvjeđu uslugu. kratkoročno ga ta teža hrana "zabije" pa zaspe, a poslije pojačava grčeve.

ako neefikasno sisa, radi kompresije.

drž se. :hug
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Diami » 23 pro 2008, 21:13

E, ima neka tema baš o tome kako dohrana utječe na bebu? Vidim da se nekaj spominje, a nisam naišla na to.

Zwerka, držim fige!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la eli » 23 pro 2008, 22:47

ne znam, ali iz iskustva frendica, rodbine i poznanica koji su prešli na adaptirano ili krenuli dodavati znatnije količine, bebe su prvu turu nakon hranjenja odspavale duže. kod malenih koji imaju grčeve pojačavaju ih, a kod onih koji ih nemaju to ne mora biti tako, no neke bebe koje su dio vremena bile hranjene kombinirano grčeve su imali samo od adaptiranog.
što je beba starija bolje podnosi adaptirano i manja je šansa da će je "uspavati".
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Tajana5 » 24 pro 2008, 13:42

imate stvarno dobar start kakav bi mnogi poželjeli, bez ragada, soora i mastitisa.

Zweki nikak da skuzi da im SUPER IDE i da je zapravo nepotrebno u panici....

Kak ti je napisala Breskvica na zimskima - kapicu djeda mraza na glavu i samo doji :xhappy
A najljepse kaj mozes pokloniti svom djetetu za njegov prvi Bozic je CICAAAAAAAA i nista vise!!!! :xgrin

Svi smo uz vas, nema sanse da ne uspijete!!!!
MARTA, veljača 2005
MAJA, siječanj 2009
Avatar
Tajana5
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 06 sij 2005, 18:25
Lokacija: Zagreb

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 25 pro 2008, 13:01

Silki, uopće nisi dosadna, znam da mi samo želiš najbolje kao i ostale cure! :kiss

Mi bili jučer kod pedijatrice. U jutro sam mu dala adaptirano s obzirom da nas 5 h nije bilo doma i sve je prespavao. Morali smo vaditi krv iz pete, pa kako je bio uspavan nije plakao, a nisam se ni ja uspjela slomiti.
Uglavnom, pedica me pošteno naribala kad je čula da je po 5 h na sisi i nije mu dosta.
Rekla je ovako, ne dojiti više od 15 min ( ali ja sam to produžila na 45 min :mrgreen: ), ako još traži, tu sisu izdojiti i dati mu to mlijeko. Ako ni to nije dovoljno, ponoviti sa drugom sisom i tek onda na adaptirano.
Tako da smo jučer taj postupak primjenjivali cijeli dan. Spavao je po sat vremena pa sat vremena sisao. U svakom slučaju, bolje tako nego da mi je nekoliko sati na sisi. Pred večer me uhvatila panika jer sam se pobojala da ću mu ponovno mot+arti dati adaptirano, ali ne.
Okupali smo se u 19.30, dojila ga do 20.30 i u 21.00 jre zaspao, pa sve do 01.00.
Zatim je sisao do 02.00 i probudio se u 06.00 i svo to vrijeme je bio na mojem mlijeku bez trunkice adaptiranog. :klanja
U jutro je bio i budan malo duže ( ipak je skoro cijelu noć prespavao ) ali sad spava.
Baš nam se dogodila situacija da je jednu sisu posisao i još sam mu izdojila, ali je tražio još, pa sam mu ponudila drugu na kojoj je bio 2 puta a li jako malo povukao, pa sad kad se probudi, opet ću mu ponuditi tu, da ju izvuće do kraja.
Da li je to u redu?

30.12 smo opet naručeni kod pedijatrice, pa ćemo vidjet kako nam ide, iako mi se čini da su nam ta par dana bila u biti skok u razvoju.
A šta se tiče stolica, rekla je da su kod novorođenčadi zelene stolice normalne. Jučer se pokakao do od guze do vrata i bila je zlatno žute boje! :klanja
Nadam se da sad neću ureknuti ( kuc kuc kuc u drvo ), ali čini mi se da nam je možda krenulo!
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Tajana5 » 25 pro 2008, 13:39

zweki - SUPER!
Bit ce boljih i losijih dana.
Bit ce mirniji i manje miran.
Biti ce placljiv i nervozan ili veseo i smiren.
Spavat ce ti jednu noc 5 sati pa ce se drugu noc buditi svaki sat ili provesti 3 sata na cic.
To je po mom iskustvu SVE NORMALNO. I ne znaci da je gladan - nije glad jedina stvar u ljudskom zivotu (iako je u doba od 2 tjedna na samom vrhu prioriteta :lol).
Normalno je da se brines, ali ako imate koji drugaciji dan ili noc od ovog sto si opisala ne znaci da vam je krenulo nizbrdo, da nesto krivo radis, da je gladan, bolestan i drugi sivo-crni scenariji...
Dogovoreno?!?
ne dojiti više od 15 min
katastroooofa - trebala si ju pitat kak bi vama bilo da imate 10 minuta za pojest juhu, pecenog piceka i mlince i tortu od cokolade? :baba
i tek onda na adaptirano

Ne trebas to, ne trebas to, ne trebas to, ne trebas to.....bus si sve zeznula....daaaaaj pricekaj da prodje prvi mjesec pa da ga vagnete pa da vidis sve....ne trebas adaptirano!!!! Baci to k vragu kokosima u susjedstvo pa daaaaaaaj kaj si tak tvrdoglava?!?!
U svakom slučaju, bolje tako nego da mi je nekoliko sati na sisi.

E meni je Marta 3 sata spavala, pa 3 sata bila na sisi.... i ne mislim da je ovo ili ono bolje - dobro je onako kako si bebica sama odredi, a mama postiva ono sto bebi pase. Ponavljam stoti put - govorim o ovako maloj bebici, ne mislim da do 3 godine treba slijepo slijediti svaki djetetov mig i svirat kak oni dirigiraju sacuvaj boze....
Baš nam se dogodila situacija da je jednu sisu posisao i još sam mu izdojila, ali je tražio još, pa sam mu ponudila drugu na kojoj je bio 2 puta a li jako malo povukao, pa sad kad se probudi, opet ću mu ponuditi tu, da ju izvuće do kraja.
Da li je to u redu?

Je. Ja sam uvijek kretala sa "starom" cicom i onda dala "novu" - ako je bio mali razmak. Unutar 3 sata trebas praznit jednu cicu.

A šta se tiče stolica, rekla je da su kod novorođenčadi zelene stolice normalne.

Ma da? Joj bas cudno da nitko od cura na forumu to nije spomenuo.... :belji :belji

Ajde ajde, SRETAN BOŽIĆ tebi i muzeku i malom miseku - i samo sisaj misko! (iliti šišaj! :lol)
MARTA, veljača 2005
MAJA, siječanj 2009
Avatar
Tajana5
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 06 sij 2005, 18:25
Lokacija: Zagreb

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la silki » 25 pro 2008, 14:02

znala sam da će krenuti. bravo zewki!! :5
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 25 pro 2008, 14:15

Joj, cure drage, puno vam hvala!!!

Tajo, ovaj tvoj post kopiram i čuvam u slučaju da ne daj Bože i tebi loše krene! :belji

Još jednom svima hvala!
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la † Sanika » 25 pro 2008, 20:20

Zweki :5 Jupi jeeeeee :nosidarove
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la cleonikky » 26 pro 2008, 04:02

Mozda malo kasnim, ali osvrt na zelenu stolicu: Stella je skoro od rodjenja imala (i jos uvijek povremeno ima) zelenu stolicu. Onako jarko zelenu. Uz to je znala biti i sluzava. Pricala sam u vise navrata sa patronaznom, pa ga nasim doktorom...uglavnom sasvim je normalno da bude zelena AKO uz tu zelenu stolicu nema drugih simptoma. Kad sam rekla dr. da mozda napravimo neke pretrage...on u cudu :conf kao pa jel raste? DA. Jel ima pokakane i popiskane pelene? DA. Jel je zadovoljna beba? DA.
Tek sad kad smo poceli sa laganom dohranom stolica je zlatnozuta (da, da mrkvica, bundeva...).
Ja tocno znam zasto je njoj stolica tako zelena. Na cici je punih 5 min, LD jak, naguta se laktoze i eto zelene kakice.

I veliki X na Stefanova_mama post.

stvar je u tome da je dojenje postalo naučna fantastika majke mi mile. toliko se opterećujemo brojem podoja, stolica, bojom i količinom istih da zaboravljamo da je to nešto najprirodnije na svijetu.
da nije, ljudska rasi bi odavno izumrla.


veliki X i na ovo
Tamariki slika Zvijezdicaslika

The mind, even while looking,sees nothing.
The heart, even without looking,sees everything.
Avatar
cleonikky
volim zeleno
 
Postovi: 1398
Pridružen/a: 03 sij 2004, 03:17
Lokacija: Down Under

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 26 pro 2008, 17:05

Evo nas opet sa problemom.
Neznam više što da mislim ali mi se čini da mi je dijete gladno i da mu moje mlijeko nije dovoljno.
Probali smo na sistem sisa-izdajanje, ali bez rezultata.
Jučer je od 19.00-00.00 plakao, u biti ne plakao nego vrištao. Čim ga stvaim na sisu, smiri se , ali ništa ne vuće. Uopće neće spavati po danu, po noći ista stvar. Ako i odspava, to bude najviše 1h i čim se probudi, odma vrišti, jedva mu i pelenu promjenim. Mislila sam da ima grčeve, ali on ne vuće nogice k trbuhu niti se ne grči, nego se cijeli ispruži i bude tvrd kao daska. Ne mogu mu ni nogice savinuti kad mu mjenjam pelenu koliko bude ukočen. I stavim ga na sisu jučer, posisao je, 3 put smo ga dizali da se podrigne i tako ga probudili ( to bude svaki put ), opet mu dala sisati, zatim izdojila 30 ml, to je pojeo, dala sam mu drugu sisu i jedva je zaspao na sat vremena.
Stolice su nam se prorijedile, bude samo jedna na dan i to je opet zelena.
Svi mi govore da mu očito ne odgovara moje mlijeko, da je kao preslabo, ali je meni teško u to povjerovati.
Po noći mi je bio budan od 03.00-06.00 h.
Stvarno više ne znam gdje griješim i kako dalje, ali vidim da je gladan jer stalno traži...
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la eli » 26 pro 2008, 17:44

to što stalno traži sisu ne znači da je gladan. većina beba njegove dobi se tako ponaša, ako zanemarimo jak plač. bljuca li?
ovako napisano mogli bi biti problemi sa želucem. obavezno nek podrigne i u tom uspravnom položaju na ramenu nosaj ga što duže.

koji su ti svi koji govore da ti je mlijeko preslabo i na osnovu čega? zar su njihove bebe od par tjedana smiješile se ne tražeći hranu tri do četiri sata?

priznajem da sam i ja kad je malecka imala tri tjedna i naveče tražila visiti na sisi par sati u komadu probala uvaliti joj adaptirano misleći da je gladna. dobro da jadna nije znala vući na dudu, jer je prva kontrola pokazala stvarno veliko dobivanje na težni, a ja neiskusna mama bila sam uvjerena da navečer nema dovoljno mlijeka. :|

što se tiče noćnog buđenja, probaj ga ne dizati, već ga legni na sebe. nije dobro kad djeca okrenu dan za noć. to jako iscrpljuje mame, a njima nikakva korist od ludog ritma.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 26 pro 2008, 17:55

Svaki put kad pusti sisu,obavezno ga dignemo. Nekad ne podrigne, ali u večini slučajeva uspije.Nekad i malo bljucne ali ništa strašno.
Vele da mi je mlijeko preslabo jer da nije, dijete bi trebalo biti sito nakon posisane 2 sise, a kod nas to baš nije tako. Ili se samo navukao na sisu...pojma nemam. A ovo da beba traži hranu svaka 3-4h... Moj nit ne spava, nego stalno traži sisu...grozno...ne mogu ni na wc otići...
ovu noć je spavao u našem krevetu, i svejedno je bio 3 sata budan...najgore od svega mi je kad počne vrištati i tražiti sisu, a ja nisam sigurna da li je gladan, jer ako ja poslije sisanja od 1h uspijem izdojiti još 30ml mlijeka, izgleda da on očito ne može povući..
Sad je opet sisao 1h i nisam imala šta izdojiti, pa sam mu dala adaptirano. Pojeo je 60ml, tako da mi se čini da je stvarno gladan...
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la silki » 26 pro 2008, 18:01

koliko god te uvjeravali da nije gladan ti ćeš vjerovati u suprotno. ne kužim iz kojeg razloga.
napisati ću ti ponovno da ne postoji slabo mlijeko. tvoje mlijeko je najbolje za tvoju bebu samo mora naučiti sisati, a to nije nimalo lako jer ga zbunjuješ dudom i adaptiranim.

što god odlučila - sretno :mah
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la eli » 26 pro 2008, 18:01

eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 26 pro 2008, 18:28

Hvala eli pročitala sam.
Samo što me najvise od svega muči to što ne znam kliko dugo da mu dozvolim da ostane na sisi. Jer pojima nemam koliko mu vremena treba da se na jede, s obzirom da vidim da se stvarno na vukao na sisu.
Jer je i nakon adaptiranog počeo plakati i tražiti sisu i čim sam mu ju dala povukao je dva puta i odmah zaspao.
Izgleda da se jedino smiri kad ima sisu u ustima i leži pokraj mene.
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la tanjabb » 26 pro 2008, 18:39

Izgleda da se jedino smiri kad ima sisu u ustima i leži pokraj mene.

Sto je opet sasvim normalno za bebu od 12 dana.
Slusaj cure ovdje, sve su to prosle i znaju sta pricaju.
Ideje da novorodjence doji pa spava 3-4 sata su utopija, to ne postoji !!(odnosno rijetke iznimke)
Pa on ima svega par dana, njemu je sve novo, i ovaj svijet, i hranjenje na ovakav nacin, pa i ti sama. Daj mu vremena da se nauci, budi strpljiva, smirena, ti si mu majka i to si mu jedina hrana i utjeha. Vjeruj u sebe!!
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Ina66 » 26 pro 2008, 19:06

silki je napisao/la:koliko god te uvjeravali da nije gladan ti ćeš vjerovati u suprotno. ne kužim iz kojeg razloga.
napisati ću ti ponovno da ne postoji slabo mlijeko. tvoje mlijeko je najbolje za tvoju bebu samo mora naučiti sisati, a to nije nimalo lako jer ga zbunjuješ dudom i adaptiranim.

što god odlučila - sretno :mah


ja ću samo potpisati silki i dodati
moja je najstarija bila tip koja bi sisala po 45 minuta do sat vremena pa za pola sata opet. i pitala sam se, kao i eli, imam li ja navečer dovoljno mlijeka i isto sam nakon prve kontrole odahnula.
druga bi posisala za tri-četiri-pet minuta i zaspala. pa sam se opet brinula i opet odahnula nakon pregleda.

hoću reći da nema idealnog djeteta koje sisa i spava onako kako piše u nekim knjigama. svako dijete je priča za sebe.
ti možeš slušati nas i oglušiti se na primjedbe i savjete iz svoje okoline ili poslušati njih i prijeći na adaptirano :dunno
još ću i ja ponoviti da slabog mlijeka nema i da zelene stolice nisu stolice gladi.
i drži maloga noću kod sebe u krevetu - ako ćeš ga kod svakog buđenja, hranjenja, podrigivanja, presvlačenja... vraćati u krevetić niti će se naspavati on, niti ćeš se naspavati ti, a njemu u ovoj dobi puno više znači mamino toplo tijelo
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33920
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la † Sanika » 26 pro 2008, 20:02

Zwerka draga, molim te probaj kupiti i taj Syntocinon, ako mu teže ide cicanje to će pomoći otpuštanju mlijeka, nama je.
Evo nek se cure nadovezu na tu temu...
I ono, skin to skin, pa se mazite ... Probajte ga okupati, mozda ga topla vodica smiri..
Ja ne vjerujem da je gladan.... ali razumijem tvoje dileme....
Ti si sad vec luda i iscrpljena od svega, mislis da sve radis krivo...a treba ti mir u glavi...probaj se skulirati, nek ti dragi nosa Damiana sto duze, a ti se napapaj, pij dosta tekucine, kupi onaj caj za dojilje...probaj se opustiti...
Pusa velika :kiss
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Stefanova_mama » 26 pro 2008, 20:59

Zwerka je napisao/la:Samo što me najvise od svega muči to što ne znam kliko dugo da mu dozvolim da ostane na sisi.


Koliko god hoce. Kad se bude osetio siguran u sebe proredice sam od sebe. Moja oba su do 3 meseca visili cele dane i cele noci. M.i dan danas sa 16 meseci pojedine dane provodi na siki.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la † Sanika » 26 pro 2008, 21:45

čitam malo rode ... a da si nabaviš maramu?

Nosite bebu u marami ili nosiljci. Obje ruke će vam biti slobodne za ostale zadatke (spremanje večere, igranje s drugim djetetom) dok držite, smirujete i dojite bebu.
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Tajana5 » 27 pro 2008, 12:23

Ja te toooocno kuzim zweki.
Ti uopce ne mozes shvatiti da se to i drugima dogadja. Mislis da je to nemoguce jer si vec na rubu...
Nek jos imas koju prijateljicu koja je rodila prije par mjeseci i imala dijete iz bajke koje je jelo 15 min i 3 sata spavalo i jos jednu kojoj "nije islo" i "dijete joj je bilo gladno nakon cice" pa otkad je dala nadohranu su se preporodili....naraaaavno da ti ovi nasi virtualni savjeti nisu dovoljni da izdrzis....

Ja cu ti jos nesto reci pa nek ljudi misle da sam umisljena:
Ja sam sigurna da 70% zena ne bi izdrzalo ono sto sam ja prva 3 mjeseca. Ja stvarno u to vjerujem. Jos i u rodilistu su mi tako nesto rekle sestre koje su me izdajale...
Pa ti vidi u koju ces se skupinu svrstati - u odustajalice ili u upornice.... Nije ni jedno lako, ovisi o tvom karakteru i vjeri u sebe...

Vristanje cijelu noc ili vecer - nekaj ga je mucilo, ali sigurno ne glad jer da je bio gladan onda bi cicu hvatao kao blesav.

I izjava:
vidim da se stvarno na vukao na sisu
je SUPER!
Pa sto bi trebalo dijete od 2 tjedna?!?! Vjeruj mi draga, plakala bi duplo vise da se navukao na adaptirano...

Joj, joj, da mi je izvuc jedan topic od prije par godina - jedna forumska mama je svoje nedonosce koje je bila par mjeseci u inkubatoru uspjela hraniti samo svojim mlijekom na kraju - nosila gore, pa hranjenje na cjevcicu, spricu, pa polako ucenje dojenja vec nekoliko mjeseci staru bebicu...ma to je bio pothvat!!! To bi trebale sve friske mame procitat, dalo bi im i vjeru i snagu...

E da i jos nekaj kaj ja mislim, ali mozda nije ispravno pa nek me iskusnije cure isprave - za bebicu je puno zdravije da pije majcino mlijeko pa makar bilo i malo gladno, nego da se napuca adaptiranog i spava ko beba 4 sata.... (usporedba - zdravije je oraslome najest se svjezeg povrca, zitarica, malo meseka, nego se napucat speka i cvaraka s kajmakom...i ne govorim o uzitku na nepcu :) nego o zdravlju!!!!)

Zweki, tvrdoglava siiiiiii, dijete ti nije gladno!!!! :baba
Daj mu nek visi na sisi koliko god hoce.... naaaaravno da ne stignes na WC...pa kaj mislis da sam ja jednom sr**a s Martom na sisi?!?! Kad ti cure vele da im je bilo isto, ne moraju ti otkriti svaki detalj, kuzis.... ;)

Ajd drzi se! :hug
MARTA, veljača 2005
MAJA, siječanj 2009
Avatar
Tajana5
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 309
Pridružen/a: 06 sij 2005, 18:25
Lokacija: Zagreb

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 27 pro 2008, 13:29

Cure, hvala vam do neba!!!
Primjetila sam da nije gladan nego oće samo sisu i ništa drugo. Uostalom, i vrišti kad mu i pelenu mjenjam...
Ovu noć je zaspao u 23.00 i probudila sam ga u 5.30. Znam da sam ga morala buditi prije, ali sam i ja isto zaspala... :oops:
A samo je sisao moje mlijeko.
I kad sam se digla u 5,30, sva pidžama mi je bila mokra od mlijeka-nije prestajalo teći...
Sad sinek svako malo sisa, spava po pola sata, sat vremena ( Ina, isto kao i kod tebe ) i počne plakati.
Kad vidim da se neće smiriti, gurnem mu sisu i zavlada mir. Samo što ju niti ne sisa, a niti ju ne pušta nego samo drži i guštira, miš moj mali...

Cure, ispričavam se svima koje su izgubile živce radi mene, ali teško je kad si prvi put mama, i svaki put čuješ tisuću različitih savjeta i ne znaš šta bi...
Uglavnom, primjetila sam da je svako dijete različito ( bilo bi čudno da nisu ) i da je najbitnije osluškivati ga. Meni to za sad još jako teško ide, ali se nadam da ću uskoro i ja prepoznavati plač svog djeteta.
I da, jučer je imao 2 stolice ( do prije par dana samo jednu dnevno ) i bila je normalne boje. Sad, sa li je od adaptiranog ili ne , ne znam, ali malo prije je opet bio pokakao normalne boje a od jučer na večer je samo na mojem mlijeku...
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la silki » 27 pro 2008, 14:06

nemaš ti zašto ispričavati. mi smo tu da damo podršku :hug
samo te molim ne sumnjaj u sebe da radiš loše. priroda se pobrinula da se dobro brinemo za podmladak.
s vremenom ćeš naučiti osluškivati njegov plač. znat ćeš jel gladan, pospan ili se samo hoće maziti i nositi.
fascinantno mi je da kad je neutješan, plačljiv i razdražljiv i ne pomaže ni nosanje, ljuljuškanje ni pjevanje ništa ga ne može smiriti, samo sisa i moja blizina.
tad ne jede jer nije gladan već samo njuška i mazi se s njom :luv
e tu utjehu adaptirano i flašica nikako ne mogu zamijeniti...

super vam ide :kiss
Avatar
silki
ni kljun ni krila ni nogice
 
Postovi: 12826
Pridružen/a: 08 lip 2006, 15:04
Lokacija: kvatrić

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 27 pro 2008, 14:23

silki je napisao/la: kad je neutješan, plačljiv i razdražljiv i ne pomaže ni nosanje, ljuljuškanje ni pjevanje ništa ga ne može smiriti, samo sisa i moja blizina.


Tako je i kod nas!
I onda mi ga milo, pa ga odma prikopčam na sisu i smiri se odma, ali ne sisa.
Samo me muči to što ne znam koju sisu da mu svaki put ponudim, pošto tu nema nikakvog reda.
Počeli smo sa lijevom i nije ju pocicao do kraja( ja sam još uvijek mogla istisnut mlijeko iz nje ) pa sam mu stalno nudila tu.
Međutim, već je prošlo skoro 3 sata a da mu nisam dala drugu i sad se ta druga prepunila.
Čekam da se probudi, pa ću mu dati tu drugu, desnu.
A sad, on će opet tražit svako malo i neće ju posisati do kraja.
I svaki put kad mu nudim jednu te istu, u njoj se već stvori nešto novog mlijeka, tako da ono zadnje nije niti izvučeno.
Šta onda napraviti?

Uh, zakomplicirala sam maksimalno, ali se nadam da ćete shvatiti.
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la ivana7997 » 27 pro 2008, 14:27

ne trebas se o tome previse brinuti, zato i daj unutar 2-3 sata jednu. ako ti je sad desna bas jako prepunjena, i mislis da do masnijeg mlijeka nije dosao, mozes prije podoja malo izdojiti onog prvog mlijeka, iz desne, pa onda dati, da domah krene masnije. to nemoj raditi redovito, jer mora dobiti i dovoljno vodenog...

i znas sto, kad bude trckarao, pa neces imati vremena ni sekunde sjesti, sa sjetom ces se sjetiti ovih dana kad je trebalo samo lezati i dojiti. uzivaj dok mozes. ako mozes spavati, spavaj, ako ne, uzmi knjigu, film, stogod i skupljaj snagu za dane neumornog trckaranja
Avatar
ivana7997
Abundija
 
Postovi: 13974
Pridružen/a: 28 ožu 2002, 00:36

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la Zwerka » 27 pro 2008, 14:57

Kad mi je u jutro curilo na sve strane, malo sam se izdojila, jer nije mali mogao uhvatiti koliko je bila tvrda, ali ne radim to često, upravo radi toga da ostane malo i tekućine.
A sad samo ne znam da li bi se i dalje nakon podoja trebala izdajati pa mu to davati na flašicu ili ne?
Ipak smo sve ustanovile da moj malac nije gladan nego je maza, bez obzira što stalno traži sisu.
Jer izdajala sam se par dana dan i noć i vjerojatno mi se radi toga i produkcija mlijeka toliko povečala, pa sad curim gdje idem.
Stariji brat - 14.12.2008
Mali covjek - 16.03.2013

...nećete znati sinovi moji koliko vas volim
tako dugo dok i sami ne postanete roditelji...
Avatar
Zwerka
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2177
Pridružen/a: 23 ruj 2008, 18:45
Lokacija: ...tamo gdje je i Bog rekao laku noć..

Re: Trebamo savjet iskusnih...

PostPostao/la eli » 27 pro 2008, 16:18

slobodno mu dodaj izdojeno jer dok na oči ne vidiš da bubri nećeš nam povjerovati da ne gladuje ;) , a izdajaj se samo kad si prepuna i to ne do kraja.
izdojeno je bolje ne davati na flašicu, već žlicu, čašu ili špricu kako se ne bi uništili tehniku sisanja.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron