Sada je: 29 ožu 2024, 07:48.

zaostajanje u psihomotornom razvoju

Mi smo mali, veliki borci.

Moderator/ica: nadicab

zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la DRAGANA P. » 10 vel 2009, 13:46

Da se predstavim,ja sam Dragana iz Sombora.Imam devojčicu staru godinu dana,koja nije nedonošče,ali ima sličnih problema kao vaša dečica.Rođena je na vreme,ali greškom lekara koji su čekali zadni momenat da se porodim nastali su problemi.Plodova voda bila je zelena,reanimirali su je,argar 0/7,mesec dana je bila na raspiratoru u inkubatoru i još mesec na odeljenju neonantologije.Oduševljena sam vašim forumom i koliko pomažete jedne drugima.Mnogo toga sam saznala sa vašeg foruma.Mii ima oštećenje mozga,uvećane moždane komore,imala je povećan tonus mišića,ali smo sa vežbom to prevazišli,strabizam,ali i još jedan problem sa očima za koji ni doktori ne znaju od čega je.Htela sam da vidim sa nekom od vas da li neko ima sličan.Zenice joj se ponekad okrenu prema gore,tako da se vidi samo beonjača,a ne mogu uopšte da se pokreću levo,desno.Baš danas sam zvala jedan centar u Hrvatskoj zove se "Mala kuća" u Zagrebu,rekli su da rade celokupnu dijagnostiku,pa i za oči da imaju najsavremenije aparate.Da li je neka od vas vodila svoje dete?Jako sam zabrinuta,tako mnogo vežbamo,a čini mi se da sporo napredujemo,a poslednja ocena kod psihologa je bila QR-61.
DRAGANA P.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 vel 2009, 13:18

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la mamashnita od noje » 10 vel 2009, 13:53

dobrodosla draga dragana, mislim da ces dobiti brzi odgovor na nasem podforumu grupe potpore. puno srece :hug
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la DRAGANA P. » 10 vel 2009, 14:09

Sigurna sam da hoću,mnogo hvala! :srca
DRAGANA P.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 vel 2009, 13:18

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la Tonka.M » 10 vel 2009, 14:28

Dobro nam došla Dragana, i ti i tvoja curica :kiss

Nemam iskustva s Malom kućom, al ima mama koje će ti sigurno pomoći :hug
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la Sreca najveca » 10 vel 2009, 15:01

zelimo vam da sto prije rijesite svoje probleme :srca

a do tada velika :kiss
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la IINA » 10 vel 2009, 15:13

:mah
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la MaMi » 11 vel 2009, 16:47

Dragana, koliko shvaćam iz tvog posta tebi su u Maloj kući rekli da imaju najsuvremenije aparate za dijagnostiku, zar ne?
Moje dijete, naime, ide u Malu kuću na rehabilitaciju. Mi smo prvi puta tamo bili na njihovoj dijagnostici no nisu imali nikakve aparate već samo papire s crno-bijelim šarama različite veličine i gledali su kako mali prati taj papir. Vjerojatno su još nešto radili, no to je bilo prije dvije godine pa se više ne sjećam.
Mala kuća je rehabilitcijski centar za djecu oštećena vida u kojem rade defektolozi, fizioterapeuti, logopedi i srodne struke. Nemaju zaposlenog liječnika.
Evo, to je moje znanje o Maloj kući. Ovo ti pišem u želji da se ne razočaraš kada dođeš kod njih očekujući visoku teehnologiju.

Zanima me što znači QR 61? da li ima veze s inteligencijom? Pitam te jer smo mi bili do sada na više psiholoških testiranja i svaki puta su me ispravljali da nije u pitanju testiranje već procjena i da mi je dijete premalo da bi se donijela konačna ocjena a kamoli odredio kvocijent inteligencije. Moje dijete je sada staro 2,5 godine.
:mah
21 gram
Avatar
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 21 sij 2008, 18:33
Lokacija: zg županija

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la DRAGANA P. » 11 vel 2009, 19:53

Prvo da ti se zahvalim.Ja sam prvo dobila tu informaciju od jednog fizioterapeuta iz Ns,pa sam ih onda zvala.Rekli su mi da pregled traje dva sata,da rade celokupnu dijagnozu deteta i da se po tome određuje terapija,a pošto sam iz druge države ne mogu tamo da idem na nju nego mi daju program za godinu dana.Ja Miu i ovde vodim na terapiju,rade joj Vojtu,koju radim i kući,masažu,magnete i lasere.Da li mi možeš reći šta vi radite od vežbi?A oči su problem,kažu proći će.Ona nosi naočale i flastere,ali pokreti očiju nisu u redu,a ne znaju da li je oslabljen živac ili od pritiska komora.Ne znam više šta da radimo.Mi svaka 3 meseca idemo kod psihologa.Sa 3 mes.nije mogla biti ocenjena,sa 6 mes.ocena je bila 52,sa 9 mes.61 i sada čekam kad napuni godinu dana.To ti je ocena za stepen retardacije i dobro je dok se povećava,jer znači da napreduje.Konačna treba da bude 90.Mada je meni psiholog rekao da je ona možda i veća,ali zbog smatnji u motorici i zbog očiju možda ne može uraditi nešto.Ja ovde baš nešto i neverujem lekarima.Znam da bi se videlo na mag.rezonanci,ali neće da joj rade još,jer kažu da je mozak i ovako oštećen.Da li ste vi išli na mag.rezonancu i ako jeste u kom uzrastu?
DRAGANA P.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 vel 2009, 13:18

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la Tonka.M » 11 vel 2009, 21:55

Teu su radili magnetsku kad je imao nepuna 2 mjeseca, još je bio na neonatologiji..

no mi taj nalaz nikad nismo dobili, iako sam bila zvala valjda milijun puta :roll:
MOŽEŠ TI TO!
_________________________________________
Teo - 29. tjedan - 1510g - 13.03.2008.

* Noa - mali anđeo - 19.10.2011.
Avatar
Tonka.M
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2485
Pridružen/a: 18 tra 2008, 12:22
Lokacija: tražim se

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la MaMi » 12 vel 2009, 00:27

Čini mi se da je zapravo QR ono što zovu QI ili griješim. :dunno Jer QI (kvocijent inteligencije) je kod većine oko 90. Nama su, kako sam ti već napisala, više psihologa reklo da je nemoguće dati točnu procjenu QI dok dijete ne surađuje dovoljno. No, zapravo to nije niti bitno. Želim ti da tvojoj curici QR naraste do 90.
Što se tiče Male kuće mi ti baš nismo ogledni primjer. Naime, moje dijete je rođeno s 24 tjedna trudnoće, imao je retinopatiju no povukla se. Dioptrija mu je -6, no puno veći problem je što je gluh. Nakon te prve dijagnostike u Maloj kući koja se svodila na pokazivanje raznih papira, kako sam ti već pisala, rekli su da nam dijete dobro vidi i da nismo za njih. No, kako je nakon toga otkriveno da je gluh ipak su nas primili na rehabilitaciju radi gluhoće. U početku je s njim fizioterapeutica radila vježbe po Bobathu jednom tjedno. Sada dolazimo i dalje jednom tjedno, ali radi vježbi s defektologicom.
Tako da ti o rehabilitaciji djece oštećna vida u Maloj kući ne mogu ništa reći. Savjetovala bih ti da u pretražnik foruma mib upišeš Mala kuća pa će ti se otvoriti dosta postova na tu temu, znam da se je puno pisalo o njima. A ako ne dobiješ odgovore koje te zanimaju moj ti je savjet da ovdje na Grupama potpore otvoriš topic s temom Male kuće, napišeš što si napisala ovdje i sigurna sam da će ti se javiti nekoliko cura čija djeca zbog oštećenja vida idu jednom tjedno ili svaki dan na rehabilitaciju Malu kuću. Tako ćeš dobiti više informacija iz prve ruke. :mah
21 gram
Avatar
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 21 sij 2008, 18:33
Lokacija: zg županija

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la DRAGANA P. » 12 vel 2009, 15:09

Pa nisam ni ja sigurna da je to koeficijent inteligencije,ovo je neka ocena po Brunet-Lezine skali,tražila sam i o tome nešto,ali nisam našla konkretni odgovor.Mi radimo vežbe tri puta dnevno zbog motorike,ona je tek sad počela da čvršće sedi i može da se par sekundi održi na nogama,ali da se drži za nešto,slaba je u rukama.Do kog uzrasta ste vi radili vežbe?Hvala na savetu.
DRAGANA P.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 vel 2009, 13:18

Re: zaostajanje u psihomotornom razvoju

PostPostao/la DRAGANA P. » 12 vel 2009, 15:14

Mii nisu radili magnetnu uopšte,samo uz glave i CT koji nije pokazivao patološke promene,a ovi snimci pokazali su nezrelost mozga i uvećane komore,a samo magnet može tačno pokazati koja su oštećenja i kolika su,tako su mi rekli.
DRAGANA P.
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 10 vel 2009, 13:18


Natrag na Nedonoščad

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.