Sada je: 28 ožu 2024, 10:46.

obroci i međuobroci

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 29 sij 2009, 21:51

dakle, kako bi trebao izgledati dnevni raspored obroka bebe? koja je već debelo u dohrani...nije bitna točna dob, ali cca od 9 mjeseci do godinu dana?
naime, mene sad muče međuobroci...
dosad joj je jelo bilo svaka 3, 3 i po sata...otprije dva dana sam skužila da nakon 2 i po sata spremno smaže obrok...da joj uvedem neke međuobroke? i kakve, nešto tipa voće, komadić kruha, kuhano povrće, malo grisa na rižinom mlijeku i sl.?
kod JBP obroci u ovoj dobi idu doručak, užina, ručak, užina, večera. doduše, kod nje je to sve čudno i nema mlijeka ni mliječnih obroka uopće, a kad bi se netko baš pridržavao njezine knjige beba bi nakon 4 tjedna dohrane imala 4 kruta obroka i mlijeko samo ujutro!

kod nas je sad ovako - mlijeko, doručak, ručak, mliječni obrok, mlijeko
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la LiKmama » 29 sij 2009, 23:16

sto vam je "mlijecni obrok"? to je kruti obrok?
moji su, kad su bili na tri kruta, imali cca ovako:
po ustajanju bocica
nedugo potom (recimo sat i pol) voce, netom poslije dorucak
nakon 3, 3.5 sata rucak
cca isto tako pa voce, netom potom vecera
pred spavanje bocica

ako bi bili ujutro vani, onda bi rucak obicno bio kasnije pa su prije njega imali medjuobrok, opet voce, sir, jogurt/vocni jogurt, krusne stapice (breadsticks), stiropor (rizine tortice), cvebe...
ako je rucak bio ranije, onda bi medjuobrok bio kasno popodne, izmedju rucka i vecere.
dh: I hate work. It interferes with life.
Before you decide to criticize someone, try walking a mile in their shoes. That way, if you do decide to criticize them, you'll not only be a mile away but you'll have their shoes as well.
Avatar
LiKmama
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2671
Pridružen/a: 01 svi 2005, 22:03
Lokacija: u nekoj tamo pokrajini čudnog imena, a možda i u trgovini

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la tanjabb » 29 sij 2009, 23:56

Bitno je da sto duze zadrzis mlijeko kao obrok, ne znam kako ste sada s time, znam da je bilo kriza.
Mlijeko, dorucak, rucak, uzina: jogurt npr., vecera, mlijeko. To bi bilo idealno.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26098
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 30 sij 2009, 09:48

mda, obje navodite 7 ili 6 obroka...mi imamo pet...a jedno vrijeme, kad se budila u 8.30 je bilo i 4...

sad smo ok s mlijekom, s povremenim krizicama...
njoj se ne jede ništa cca 3 sata nakon tog jutarnjeg mlijeka...možda ja griješim, ali nit traži nit je nervoznjikava, nekad čak zna brljati doručak ako ne prođe baš 3 sata, tak da ne znam gdje bih to voće ugurala...između doručka i ručka mi ne pada na pamet...spominjem voće jer sam se baš pitala je li njoj dovoljno voća cca 1 voćka dnevno koju pojede za doručak

ovaj mliječni obrok je kruti obrok s mlijekom, obično adaptirano i 7 korn ili slične pahuljice ili jogurt i neke pahuljice, a nekidan sam eksperimentirala s kruhom i jogurtom. taj je obrok oko 17.30-18. u 20.30 ide spavati tako da je oko 20 bočica i opet nemam gdje ugurat međuobrok, a za voće je i prekasno.

nego, da mi tema ne bi bila ista kao ona koliko obroka dnevno - jer nisam na to mislila - zanima me što bi bio prikladan međuorbok za bebu u zadnjem tromjesečju prve godine?
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la indijanka » 30 sij 2009, 09:56

Roku sam znala ponuditi rižine pločice, jako ih je volio.
Probaj...
Roko 26/4/06
slika
Avatar
indijanka
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 879
Pridružen/a: 10 svi 2007, 14:52
Lokacija: zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 31 sij 2009, 20:52

još mi nisu sjeli ti međuobroci i obroci
danas se, primjerice, probudila u 7.15 i popila mlijeko. u 10.15 je jela bananu i zobene, u 13.15 ručak, u 16.12 acidofil i 7 korn i sad sam joj dala malo kruha i bio aktiv na čašu jer joj ne mogu prije 20 dat pred-kupanje i spavanje bočicu.

joj, koliko puta mislim da bi bilo lakše da joj mogu/želim tutnut keks u ruku i cuclaj!
možda bebi dvopek od dinkela? http://www.holle.com.au/products/cookies.html
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Narcisa » 12 vel 2009, 13:28

Maleni ima 20 mjeseci i ispada da cijeli dan jede, ali on je takav od rođenja, jede puno puta, male količine.
Npr. jučer: oko 06.00. mlijeko (u polusnu), oko 8.00 sitni doručak (baka je hranila, pa ne znam točno što) mislim da su bili žganci i malo špeka (vidio je ujaka da jede, pa je pojeo par mrvica), u 10.00 mlijeko, oko 12.00 voće (npr. cijela banana, ili pola banane, malo jabuke, malo naranđe), oko 13.30 juha s kuhanom piletinom, oko 14.30 mlijeko (prije spavanja), oko 18.00 štrukli na juhu, tjestenina s pilećim saftom, naravno oko 18.30 malo mlijeka, oko 20.30 pola banane, 1/4 jabuke i žganci s svježim sirom, oko 22.00 naravno mlijeko.
Znači 100 obroka na dan.
Mlijeko i dalje pije kao da se tek rodio. Sad lagano smanjujemo, pa popije cca 500-800 ml na dan. Idealno bi bilo samo prije podnevno i noćnog spavanja (nadam se da ćemo i do tog stadija doći).
Jednostavno traži mlijeko, i ja mu onda dam, legne popije cca 100 ml, vrati flašicu i to je to. Ne nanaša flašicu cijeli dan za sobom, ili tako nešto, pa ne vidim neku štetu, osim što bi bilo bolje da više papa "pravu" hranu, ali imamo pomake na bolje.
Uglavnom, sa 2 mjeseca, je na žalost prešao na adaptirano i nastavio je jesti ritmom kao da i dalje doji. A i na preporuku pedijatra smo ga morali hraniti svaka 2 sata do cca 4 mjeseca. Bio je mala, uspavana beba, sad je veliki dečko koji samo juri, skače, miran je samo kad spava, ima oko 12 kg i visok je oko 89-90 cm. :)
Narcisa
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 12
Pridružen/a: 01 lis 2007, 12:01
Lokacija: sjeverozapadna

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Sreca najveca » 12 vel 2009, 14:19

ako popije 500-800 ml mlijeka, to kolicinski nije previse, taman kako treba. ali broj tih mlijecnih obroka (flasica) je prevelik. ne znam kako tome doskociti. mozda da mu probas malo povecati razmake izmedju obroka, da prodje puna 3 sata od jela do jela?
P 07.02.2007. :luv
I 27.11.2009. :luv
Avatar
Sreca najveca
je sada precool
 
Postovi: 4484
Pridružen/a: 23 vel 2006, 17:34
Lokacija: Zg

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Wishka » 16 vel 2009, 23:02

Moja N. ima 10, 5 mjeseci i imamo sličan ritam kao frrr;
ujutro po buđenju bočica s bebimilom, onda voće, pa ručak, pa mliječni obrok (gris na mlijeku, žganci s mlijekom itd)
i navečer opet bočica bebimila pojačana čokolinom ili keksolinom.
Moja je mala gladuš i ne može vidjeti da netko sjedi za stolom i jede, odmah dopuže vičući njam, njam i nema druge nego da joj dam nešto
(obično je to mali puding, malo kruha i sira, v.jogurt itd).
Ne znam da li je još premala za danonino, monte i takve stvari ili je to bolje još neko vrijeme zaobići?
Kada dijete prelazi s adaptiranog na pravo mlijeko?
LP svima :)
Wishka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 pro 2008, 23:11

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 vel 2009, 23:18

za danonino, monte i sl. je premala i ako mene pitas - uvijek ce za takve stvari biti premala. kao i za mali puding. :mrgreen:
cokolino, medolino i sl. takodjer bih zaobisla u sirokom luku.
osim toga, s 10 mjeseci dijete vec naveliko jede sa zlicom pa ne vidim potrebu stavljanja ikakvih pahuljica u bocicu koja sluzi samo za pice.
kravlje mlijeko se preporuca tek iza trece godine, a minimalno bi trebalo pricekati barem nekih godinu i pol. sto kasnije - to bolje, u svakom slucaju.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Wishka » 16 vel 2009, 23:27

Hvala ti mamashnita :),
to sam si i mislili za danonino i slične stvari...a čokolino joj dajem navečer pred spavanje ne bi li joj time podebljala obrok koji bi, eventualno, bio dovoljan za noć.
Što vi obično dajete bebama nevečer prije mlijeka?
Da, jede sa žlicom ali je počela brljat u zadnje vrijeme. S voćem nema problema ali s povćem je već frka, ne daj Bože da ubacim meso :(.
Neki dan ju je baka pričuvala na sat vremena i dala joj juhu koju se smazala u tren oka (masnu, slanu :() a kad ja kuham juhicu nema šanse da ju pojede.
Ona bi sad mogla i tjesteninu, zar ne? Nemam više ideja...ima li negdje neka stranica s primjerima jelovnika?
Lp i hvala :)
Wishka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 pro 2008, 23:11

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la tanjabb » 16 vel 2009, 23:38

potpis na shnitu
monte sadrzi stetne sastojke, umjetna bojila, pojacivace okusa i slicno, sve nepotrebno u prehrani; pudingici takodjer, plus preveliku kolicinu secera za koju se zna da nije dobra niti za malu niti za vecu djecu
Kopiram jedan svoj stari post gdje smo o tome vec pricali

Monte sadzi opasan E407, to je Carrageenan. Evo kopiram:

Carrageenan is a naturally occurring family of carbohydrates extracted from red seaweed. This particular type of seaweed is common in the Atlantic Ocean near Britain, Europe and North America. The seaweed is boiled to extract the carrageenan. Carrageenan is widely used as an additive by the food industry for its gelling, thickening and stabilising properties.

Used in salad dressings, prepared meat and fish, flavoured milk, processed cheese, ice cream, evaporated milk, cream, cottage cheese, sour cream, infant formula, alcoholic beverages, sauces and dressings.

Known adverse effects include gastrointestinal ulcers (but it is also used to treat ulcers in humans) liver damage, effects on the immune system and it is suspected to cause cancer.

The type of carrageenan that can be added to food in the EU is very specific. It must not be in a chemically degraded (hydrolysed) form. A recent review of animal studies suggested that degraded carrageenan may be associated with cancer in the gastrointestinal tract. But comparable evidence does not exist in humans. The Food Standards Agency in the UK is currently carrying out toxicological research on carrageenan and is developing a method to measure levels of this additive in food.


i link na cijeli taj topic
http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?f=40&t=40979&p=1369561&hilit=monte#p1369561

dodavanjem -lina u bocicu se stvaram em losa navika hranjenja (jer hrana se jede, ne pije), a jaaaaako je to stetno za zubice (ako bocicu popije i na njoj se uspava, s ostacima hrane na zubicima)

Za primjere jelovnika imas par topica "Sta im danas kuhate" na ovom pdf, tamo se moze naci svakakvih ideja.
Tjesteninu moze ali samo onu bez jaja. Jaja bebe ne smiju do 13 mjeseci jer su jako alergena.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26098
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mamashnita od noje » 16 vel 2009, 23:40

a za veceru mozes dati jogurt. ili jogurt sa zitaricom koju voli. ili jogurt i kruh :)
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 17 vel 2009, 09:41

Wishka je napisao/la:Moja je mala gladuš i ne može vidjeti da netko sjedi za stolom i jede, odmah dopuže vičući njam, njam i nema druge nego da joj dam nešto


e, ovo i moja radi u zadnje vrijeme, al ja bome nikad ništa ne dam, nego joj skrenem pažnju na nešto drugo. al ja sam štreberica što se hranjenja tiče.

nego, meni i dalje nisu jasni ti obroci i međuobroci. čitam negdje kako s cca godinu dana dijete umjesto 5 jednakih obroka počinje imati 3 glavna i dva međuobroka, kao i odrasli. mi imamo 5 jednakih obroka i ne vidim da bi se to moglo ikako promijeniti.
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mamashnita od noje » 17 vel 2009, 12:52

frrr, godina dana je okvirna dobna granica. dijete ce ti samo promijeniti nacin prehrane, neces ti morati nista forsirati. bus vidla ;)
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mahima » 17 vel 2009, 13:22

Najbliže međuobroku, a da nije cica, mi smo došle s rižinim prutićem - al ona više time žulja (nepostojeće) zubiće.
Inače, ne dolaze u obzir kojekakvi kvazimliječni obroci tipa Danonino... To je nevjerojatno kako se lako nauče na takve stvari pa se poslije možeš postaviti na nos da jedu zdravu, jednostavnu, hranu.
mahima
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2125
Pridružen/a: 14 sij 2005, 14:24

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la JTS » 17 vel 2009, 14:35

Wishka, i moj...ista stvar...moram se skrivati nastojecki jesti, ili samo nesto kratko
ali slatko dok ne skuzi.... :D

Ja mu dam od onog sto jedem samo bijelu tvrdju rizu (to jedemo kao prilog umjesto kruha,
krumpira itd..), a to mu je i onako podloga za dohranu, iako nesto meksa raskuhana....ali
zvace i ovu nasu "odraslu"....time ga zavaram dok ne smazem ostatak svog obroka..

Nama nema obroka i medjuobroka, jer je svaki dan drugaciji kao i njegov mood, crijeva...pa
se ravnamo po tome ;) i zasad ide dobro
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Viva42 » 17 vel 2009, 23:16

frrr je napisao/la:
Wishka je napisao/la:Moja je mala gladuš i ne može vidjeti da netko sjedi za stolom i jede, odmah dopuže vičući njam, njam i nema druge nego da joj dam nešto


e, ovo i moja radi u zadnje vrijeme, al ja bome nikad ništa ne dam, nego joj skrenem pažnju na nešto drugo. al ja sam štreberica što se hranjenja tiče.

Moj mali je isto uvijek žicao,ali ja sam svaki dan skuhala povrće na pari,pa kad bi ja jela stavila bi koji komad tog povrća na tanjur i to mu davala da jede. On je vidio kako ja uzimam sa svog tanjura i bio jako zadovoljan što jede isto što i mama :dada
A i to povrće nam je služilo i kao međuobrok.
poletarac NIKO 18.03.2007.- "Bavo mama, ti sve znas!"
JURAN 28.03.2010.

Niko-slike
Avatar
Viva42
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1333
Pridružen/a: 17 ruj 2007, 19:24
Lokacija: Zagreb

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Wishka » 18 vel 2009, 00:28

Da, frrr, imaš pravo :), kad sam joj davala iz njene zdjelice, nije htjela, ali kada je vidjela da žlica ide iz mog tanjura, nema problema.
Mustrice male :) .Moja ima 4 zubića (tek su izašli) gore i dva zubića dolje i kužim da još uopće ne žvaće hranu već kao mali pelikančić, odmah sve proguta.
Navodno bih joj mogla dati nešto u rukicu da žvaće, tipa finger food, ali me je frka da se ne zadavi :( jer sam joj jedan dan dala baby keksic i skoro joj je zapelo
(nemam ja živaca za to).Kakvi su vaši klinci s mesom, ribom?
Wishka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 pro 2008, 23:11

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la JTS » 19 vel 2009, 15:19

jede i meso i ribu, no sve samo za njegovu dob...baby prasak s vodom ;)

Pise da ima razne bijele ribe i losos, od mesa piletina, nesto malo govedine...sve je
to jako malo s velikom kolicinom povrca u prasku ;)
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mamashnita od noje » 19 vel 2009, 15:22

ajme, ja nikako provariti taj prasak koji stalno spominjes na svim topicima dohrane :ne
necu se petljati jer zbilja ne znam sto se i kako jede u japanu i nemam pojma o kakvom je tocno prasku rijec pa bi moji komentari bili vrlo pausalni i povrsni, ali ipak... :dunno
sta nema svjezih namirnica koje bi bile bolje od tog praska, ma sta on bio?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la JTS » 19 vel 2009, 15:33

Pisala sam to , jer nisam bila sigurna da li i kod nas to postoji (vjerovala sam da ima..) , jer ako ne. onda
ce vjerovatno u skoroj buducnosti napraviti slicno, jer je previse toga "neprirodnoga" na policama
trgovina :roll:

Hm..vjeruj i mene je to u pocetku mucilo...no sto da ti kazem kad je mrkvica sva iste velicine,
boje, oblika, sjaja ( :roll: )...okus na sapun (?)-ovisi kako koja....a meso i ostalo..hm...za nas odrasle OK, no
sve je to ili uvezeno iz dalekih zemalja, ili opet iako domace...tesko da je to ono pravo pile koje je trcalo
po dvoristu.. ;)

Tako da mi je na kraju krajeva sigurnije kupiti baby hranu u prasku koja se mjesa s vodom- na svu srecu , valjda zbog toliko toga neprirodnog okolo, su specijalisti za napraviti dobro i vrlo precizni u odabiru
toga sto ide u prah...jednako visok nivo zamrznute hrane koja je sad bolja od ove "svjeze"...

Za prirodne stvari bi trebalo autom, vlakom po 3 sata...do nekog sela...a to nema sanse :dunno

Prvi prahovi nisu bili bog zna sto...no sad kako je veca konkurencija, svi se trude napraviti sto bolje
i pristupacnije djetetu, mareci za ono sto unosi....pa vjerujem da su stvari unutra ipak najsigurnije
za bebu :dunno ;)
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la tanjabb » 19 vel 2009, 15:37

Da JTS, kod nas nema prasaka nikakvih za djecu. I mrkva na trznici je jos uvijek grbava i razlicitog oblika, jos ako imas provjerenu zemlju u kojoj raste... kokosi isto jos trce po dvoristu, zecevi po sumi... i tako. Ne mogu vjerovati da u Japanu u velikom gradu nema ducana s bio uzgojenim vocem/povrcem, u Europi kao i u Americi je to prilican trend. Hrana je nesto skuplja.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26098
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la mamashnita od noje » 19 vel 2009, 15:38

okej, pitanje: od ceg su napravljeni ti prahovi? od istog tog pileta koje nije trcalo po dvoristu, a kakvo se moze kupiti u ducanu, ili je rijec o nekom bio uzgoju?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la JTS » 19 vel 2009, 15:45

he-he...e to ne znam...ne pokusavam istraziti, jer vjerujem da oni koji to izradjuju su
na visokom nivou, odgovorni, mare...i rezultat je da dosad nitko nije imao nikakvih problema,
i bebe su sve OK, ...pa ne kopam

Znam, i meni je bilo uzasno cudno zasto se stvari koje imaju na sebi zemlje, ostecene
od npr. kopanja, grbave, itd...se bacaju ?!? i sto je najbolje nitko ih nece ?!?!

Bilo je par trgovina s bio stvarima, ali su propale jer su pet puta skuplji (pogotovo sad...tko bi to
mogao kupovati ) i stvari u obicnim trgovinama su odlicne cijene, kolicine,..izgleda..itd..pa
nis vise od tih trgovina, bar ne ovdje gdje zivim, a okolo su sve obiteljske kuce, i svi kupuju isto

Na svu srecu ima jako puno zdrave hrane tipa, svjezi tofu, alge, miso, sezam, djumbir, azuki,
nori, konbu, konyaku (od krumpira izgleda kao zelatina spagete, nula kalorija, cisti zeludac - odlicna stvar !!) itd....no osim tofu-a mi nije nis drugo za bebu

Do prve godine cemo nekako, a onda na ovu hranu koju svi jedemo doma, uvijek pazim da je koliko
toliko OK, dobro spremljena, balans povrca, mesa, i ostalog...

Nije to tako crno, jer svi smo zaista odlicnog zdravlja, vitki ;) , poletni....no jos uvijek za bebu...me
frka bilo davati namirnice "svakodnevice"...pa se eto odlucila za te u prasku ...bar par mjeseci


Off topic : znam da dosta stvari koje pisem ostavlja mame sa upitnicima iznad glave s pomisli "o cemu ova prica" - novije mame s kojima se ne znam ....od "starih" pokusavam dokuciti tko je tko - no tesko uz sve promjenjene nickove :( ....
tesko se ukljuciti odavde, skroz drugacija svakodnevica, ritam, pravila, navike itd...ali iako znam da je gotovo nemoguce, ipak ignoriram to ;) sto mozda nekome izgleda kao provokacija :p i mislim si svi smo mi samo mame malih beba....bar nam je to zajednicko

I svatko ima svoje misljenje o necemu, no ne treba zaboraviti da je svaka beba vrlo posebna prica, navike, obicaji gdje obitelj zivi....i da je stav- (mamashita ne ti, niti direktno meni upuceno, vec primjetih kod postova drugima...meni u stvari jednom samo...al' nije bitno sad :-)) "ja sve znam jer sam senior, necu te pitati kako jekod vas ,vec rec' kako se treba raditi'" :D i "trebas ovak i ovak, jer (vjerovatno-iako cak ni ta rijec nije ljubazno recena ;) ..." bas i nije
human, "nesto" manjka obzira, uvazavanja iskustva, situacije koja je skroz drugacija... i flexibiliteta ----to mi je mozda sjelo na zulj...pa sam pocela sa nasim storijama, iako sam znala da se ne uklapaju u Hrv. svakodnevicu -(inace ne bih, jer znam da je sve sto prolazimo neshvatljuvi bez duuuugog objasnjavanja
stvari - sto nije problem...ako je prije osude)

Sirina foruma je super jer se vide koliko je razlicitih situacija, misljenja, stanja...i svi rastu zdravi i veselo....ili ne, ali onda su tu konkretni savjeti, upute....

Sorry skroz duuuugacak off topic - ali ce objasniti svima koji vise JTS postove "cudnima"...ili provokativnim ;) , nije mi ni na kraj pameti nista od toga, samo eto....podjeliti skroz drugo iskustvo... :proljece

Forum nekad (prije 8 gd.) je bio malen, privatan na neki nacin, svi smo se znali...bilo je lako napisati misljenje,
bez rizika da je mama napadnuta, ili neshvacena...i razlike prihvacene, sto je najbitnije :hug ...iza rijeci podrske znali smo tko stoji, kako koja mama izgleda...sad je to vec druga prica ..

pozdrav :srca
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 19 vel 2009, 18:05

jts, zanimljivo opažanje. baš je super čitati iskustvo mame male beb sa skroz drugog kraja svijeta. osobito iz potpuno drugačije civilizacije (nezapadnjačke).
i mene je baby prah prenerazio prvo, al onda mi je zapravo palo na pamet kako postoje tko zna kavi svjetovi u kojima se tko zna kako bebe hrane, a ja nemam pojma o tome!
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la eli » 19 vel 2009, 21:06

ne znam za kod nas, ali u italiji ima tog dehidriranog mesa u prahu za bebe.

po svemu što se piše, japanska prehrana je zdrava i balansirana. ipak se radi o najdugovječnijem narodu na svijetu.
je li istina što sam čitala da je jedini minus japanske hrane to što je jako slana i da svi ljudi u godinama pate od visokog tlaka?
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la frrr » 19 vel 2009, 23:00

e, jel se u dobi od cca godinu dana bočica s dva deci adaptiranog računa kao obrok ili samo mlijeko za kraj/početak dana?
even i as sick as i am
i would never be you
Avatar
frrr
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2825
Pridružen/a: 06 kol 2007, 13:40

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la JTS » 20 vel 2009, 06:16

Zapravo suprotno, japanska hrana u stvari ima jako malo okusa za nase pojmove,
od malih nogu "treniraju" okuse, cak razlike u okusu vode...sto je meni u pocetku bilo :conf

Rade sve sa vrlo malo soli, soye sauce...pa su jako osjetljivi na jace okuse...visoki tlak im je
zbog prelaska na zapadnjacku hranu, puno mesa, fast food, alkohol, na sve to skuhano
puno soya sauce, feferoni u prahu, itd...tako da ako se vrate korijenima onih vrlo lakih
jela po slanosti....i dalje bi zivjeli dugo ;) i ne bi morali piti cajeve za otapanje masnoce
u krvi, lijekove protiv mozdanog udara itd....

I ja sma nazalost jedna od onih koja voli jacu hranu, papreno, slano, slatko...na svu srecu s niskim tlakom
...no znam da svaki put kad idemo kod muzevljevih u posjetu...hrana je jako slabog okusa.. :dunno ..
zato njegov tata sad sa 77 godina jos uvijek pjesaci svaki dan 10 km, he-he... :dada
moje najdraze Teo- 16.october 2001
moje najdraze Nino - 1.may 2008
Avatar
JTS
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 189
Pridružen/a: 02 tra 2007, 18:41
Lokacija: Predaleko :-)

Re: obroci i međuobroci

PostPostao/la Wishka » 24 vel 2009, 00:38

Frrr, i ja sam u dilemi, evo moja konacno zaspala sa 2 dcl adaptiranog mlijeka koje bi trebalo drzati do jutra.
Ja sam joj stavljala malo keksolina kao da pojacam obrok ali sam dobila packice :) da keksolino nije bas naj naj i da je mlijeko mlijeko a klopa klopa.
Kada bi neka iskusnija mama bila voljna napisati primjer jelovnika jedne bebe od cca 10 mjesci od budenja do papice za laku noc, bila bih jaaaaako zahvalna :proljece .
Ps Da li bebama davati voće iz kompota? Moja stalno jede jabuku, krusku, bananu (tu i tamo ubacim kasicu tipa breskva, sljiva ) i da li u dobi od 10 mjeseci moze vec narance, ananas...sta smije ?

LP :mah
Wishka
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 07 pro 2008, 23:11

Sljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.