Sada je: 28 ožu 2024, 09:13.

zakoni i pravilnici

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 16 vel 2008, 11:31

nema ograničenja na dob djeteta NN 40/07 čl. 5.http://www.udruga-oko.hr/index.php?item=page&page_id=17
I sramota svima koji to naplaćuju roditeljima :baba
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Mammamia » 16 vel 2008, 12:30

Hvala!
Mihaela, Margarita i Antonija
Avatar
Mammamia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 26 ruj 2007, 11:49
Lokacija: Zadar

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la andrij » 21 vel 2008, 15:20

Kad između ostalog u rješenju prvostupanjskog tijel ( vještačenje ) piše ...

15. Postojanje prijeke potrebe stalne ili privremene pomoći i njege i njezin opseg ( navesti članak i stavak Pravilnika uz obrazloženje)

- Postoji prijeka potreba stalne pomoći i njege u punom opsegu sukladno članku čl.44.st.1 Pravilnika.

onda je to - šta? :rublje
Zadnja izmjena: andrij; 21 vel 2008, 18:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ispunjen život moguć je unatoč mnogim neispunjenim željama.- D. Bonhoeffer
Avatar
andrij
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 24 svi 2007, 23:39
Lokacija: Split

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la lulamae » 21 vel 2008, 16:59

da bi dijete dobivalo invalidninu mislim da je potreban clanak 38. a ovo ne znam sta znaci..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 22 vel 2008, 10:19

Članak 44.

Prijeka potreba pomoĆi i njege

(1) Prijeka potreba stalne pomoći i njege druge osobe u punom opsegu postoji kada osoba zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju ne može sama udovoljiti osnovnim životnim zah­tje­vima jer se ne može, ni uz pomoć ortopedskih pomagala, samostalno kretati u stanu i izvan stana, uzimati hranu, oblačiti se i svlačiti, održavati osobnu higijenu, kao ni obavljati druge osnovne fiziološke potrebe – Barthelov indeks od 0 do 60.



Članak 38.

TeŽina oŠteĆenja zdravlja

(1) Težinom oštećenja zdravlja u smislu odredbi ovoga Pravilnika smatraju se tjelesna ili mentalna oštećenja ili psihičke bolesti zbog kojih osoba ne može samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi.

(2) Za utvrđivanje tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili psi­hič­ke bolesti u smislu stavka 1. ovoga članka primjenjuju se mjerila, kao što su:

– nesposobnost samostalnog kretanja ni uz ortopedska pomagala (štake, hodalice, kolica, vozilo i dr.);

– hranjenje putem sonde ili gastrostome;

– nemogućnost samostalnog održavanja osobne higijene i obavljanja fizioloških potreba, te samostalnog svlačenja i obla­če­nja – Barthelov indeks od 0 do 22;

– nemogućnost primanja i pamćenja raznih informacija i nesposobnost uspostavljanja socijalnih odnosa s drugim osobama, što ju čini potpuno ovisnim o brizi druge osobe;

– promjene osobnosti u ponašanju i u reakcijama s progresivnim oštećenjem u intelektualnom, emocionalnom i socijalnom funkcioniranju uz potpunu ovisnost o brizi druge osobe.

(3) Ako centar za socijalnu skrb na osnovi postojeće medicinske i druge dokumentacije prethodno vještačene osobe po tijelima vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi i drugih prava po posebnim propisima nije u mogućnosti na nedvojben način utvrditi postojanje težeg tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili teže psihičke bolesti, zaključkom će zatražiti mišlje­nje mjerodavnog prvostupanjskog tijela vještačenja, uz dostavu obrasca »Nalaz i mišljenje« i dokumentacije na osnovi koje je donijet.


s http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1114.htm
Vidiš da su čl 38 i 44 povezani
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la andrij » 22 vel 2008, 12:11

nadicab je napisao/la:
Članak 44.

Prijeka potreba pomoĆi i njege

(1) Prijeka potreba stalne pomoći i njege druge osobe u punom opsegu postoji kada osoba zbog trajnih promjena u zdravstvenom stanju ne može sama udovoljiti osnovnim životnim zah­tje­vima jer se ne može, ni uz pomoć ortopedskih pomagala, samostalno kretati u stanu i izvan stana, uzimati hranu, oblačiti se i svlačiti, održavati osobnu higijenu, kao ni obavljati druge osnovne fiziološke potrebe – Barthelov indeks od 0 do 60.



Plavuša na zadatku ... Imamo 38 članak. .

Na osnovu ove 44 čkanka - koja prava dijete i roditelji ostvaruju?

Ako sve ovo stoji ovako kako jest - ako ne mogu ja voditi dijete ( jedno ili drugo) onda mora muž i obratno ... il je predviđeno da dođe netko treći ?
Ispunjen život moguć je unatoč mnogim neispunjenim željama.- D. Bonhoeffer
Avatar
andrij
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 24 svi 2007, 23:39
Lokacija: Split

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la lulamae » 25 vel 2008, 15:11

dijete ostvaruje pravo na invalidninu od 1000kn,dobijes uvecani djecju doplatak 830 kn,od garada zagreba 200kn mjesecno,a ako si zaposlena mozes otici na dopust za njegu djeteta do 7.g. to ti je 2000kn..
pa onda imas pravo i na invalidsku oznaku za auto..i sto ja znam jos..znam za prava za slijepu djecu (jos su neka) a za ostalo nemrem se vise sjetiti.. da,ima dosta tih prava sto se tice auta,u vezi cestarine i slicno..
dobro se vidi samo srcem, bitno je očima nevidljivo...
Avatar
lulamae
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1785
Pridružen/a: 12 svi 2006, 10:08

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Lidija » 25 vel 2008, 17:33

Auto i cestarina samo ako je vlasnik vozila osoba s invaliditetom, u ovom slucaju - dijete.
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la andrij » 15 ožu 2008, 15:43

Radno osposobljavanje ...

- Ako se dijete proglasi radno nesposobno još u dječijoj dobi , koja prava mu pripadaju u tom slučaju ?
Ispunjen život moguć je unatoč mnogim neispunjenim željama.- D. Bonhoeffer
Avatar
andrij
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 24 svi 2007, 23:39
Lokacija: Split

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Lidija » 16 ožu 2008, 10:39

Koliko znam - nikakva dodatna prava se ne dobivaju kad dijete gubi radnu i/ili poslovnu sposobnost a sto se utvrdjuje sa 18.
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la andrij » 16 ožu 2008, 13:26

Lidija je napisao/la:Koliko znam - nikakva dodatna prava se ne dobivaju kad dijete gubi radnu i/ili poslovnu sposobnost a sto se utvrdjuje sa 18.



Zar nije sa 21 do kad traje školovanje za radno osposobljavanje ?
Ispunjen život moguć je unatoč mnogim neispunjenim željama.- D. Bonhoeffer
Avatar
andrij
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 244
Pridružen/a: 24 svi 2007, 23:39
Lokacija: Split

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Lidija » 16 ožu 2008, 13:39

Ne znam, moj ove godine puni 18 i utvrdjuje mu se odnosno oduzima poslovna sposobnost. Sto je tocno s radnom - ne znam.
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Nikam » 14 tra 2008, 13:27

Hay,moja je curica rođena u 35 tj.Težila je 1790g,43cm,vodi se u dječjoj bolnici Kantrida kao neurorizično djete.Sada ima devet i pol mjeseci,7kg i 66cm.Dali netko zna imam li kakva prava nakon godine dana ostati kući pošto sam čula da na osnovu male težine po njihovim tablicama ona ne zadovoljava iako naša pedijatrica kaže da je s njom sve u redu?Hvala
NAJLJEPSI OSMIJEH JE OSMIJEH VASEG DJETETA
Avatar
Nikam
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 585
Pridružen/a: 27 vel 2007, 11:30

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la swanmia » 17 tra 2008, 15:01

Ono na što sigurno imaš pravo je produljenje porodiljnog onoliko tjedana koliko je beba ranije rođena.To obavezno traži.
A sad neka me cure isprave ako griješim,bio je negdje topic o dopustu do 2. ili 3. god. za neurorizičnu djecu,u suglasnosti i preporuci djetetovog neuropedijatra,tako da ti pedica nije u tome mjerodavna nego mora slušati nalog neuropedijatra.Kao razlog se može navesti,problemi u hranjenju i napredovanju,usporen razvoj,itd.

A kakva je sa motorikom,neurorazvojna?
Mia volim te,moja hrabra ribice
Mia 20.01.2006. http://public.fotki.com/SWANMIA/
http://picasaweb.google.hr/swanmia
Avatar
swanmia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 250
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 18:33
Lokacija: Slav.Brod

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Nikam » 21 tra 2008, 15:09

sta se tiče motorike ona je super,puže,diže se na noge,hoda držeći se,samostalno sjedi.jedino sta ništa ne priča,tj niti slogove slaže gu ga,samo viče.male je kilaže(7kg)ima 10 mjeseci,slabije jede,neće da spava po danu.to je to,nikakve pretrage nismo radili
NAJLJEPSI OSMIJEH JE OSMIJEH VASEG DJETETA
Avatar
Nikam
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 585
Pridružen/a: 27 vel 2007, 11:30

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la swanmia » 21 tra 2008, 23:40

Ako je to sve potvrđeno od strane neuropedijatra onda je ok,onda možeš dobiti samo ovo koliko je ranije rođena ili probaj samoinicijativno tražiti dopust do 2.god.neznam,možda dobiješ. :mah
Mia volim te,moja hrabra ribice
Mia 20.01.2006. http://public.fotki.com/SWANMIA/
http://picasaweb.google.hr/swanmia
Avatar
swanmia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 250
Pridružen/a: 28 ožu 2007, 18:33
Lokacija: Slav.Brod

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la † zmijac » 01 ruj 2009, 15:18

dobila sam 1. donaciju :-) na tekući račun i u opisu piše donacija- imam obaveze kod povrata poreza ?
Hvala
nije više AKO,već KAD !
† zmijac
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 177
Pridružen/a: 01 srp 2005, 18:05

krizni porez

PostPostao/la Lulu » 01 lis 2009, 19:04

Ako treba biti zasebna tema, Lidija preseli ili štogod :mah . Kako me dugo nije bilo išla sam najprije tražilicom pročešljat forum, ali nisam našla ništa konkretno.

Malo sam zbunjena jer sam mislila da sam lišena plaćanja 'harača'. Moja je knjigovotkinja zvala svojevremeno i HZZO i porezne savjetnike koji su svi rekli da me ne kači krizni porez (slučaj da je ukupni netto veći od 3.000kn, a pojedinačne isplate HZZOa i poslodavca su svaka manje od 3.000kn). Čak su iz moje podružnica HZZOa svih nazivali da nas obavijeste da nam ne obračunavaju krizni porez. I tako živile mi u zabludi 2 miseca i sitno. Kad zovu iz HZZOa tokom ovog tjedna sve nas da dođemo iskorigirat potvrde o plaći jer se eto ipak plaća krizni porez. Tj ne plaća se porez nego, pošto mi je ukupni netto, koliki bi bio da radim puno radno vrime, veći od 3.000 kn on se umanjuje za 2% da bi se od tog umanjenog iznosa oduzeo iznos koji plaća poslodavac i dobio iznos koji će isplatiti HZZO. Dakle bit će nešto manji. Nije puno ali stvarno ispadamo ovce i mi i oni, najprije kažu ne ne, a onda ups oprostite eto zeznuli smo se u tumačenju.. A što je najjače onih 2% koji se skidaju s ukupnog netta se ne uplaćuje nikome, samo se tako fiktivno umanji iznos za 2%.
A još bolje je to što onima kojima ukupni netto prelazi 6.000kn ili recimo hipotetski 7.000kn, taj dio se umanji za 4%, a onda ako onaj dio koji isplaćuje poslodavac izađe veći od 3.000,00 kn tu se skida još onih 2%.
L 26.05.2003.
P 11.05.2007.
Avatar
Lulu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 vel 2006, 00:37
Lokacija: out of reach

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la nadicab » 02 lis 2009, 09:52

ček ispada da ako imam ukupnu plaću veću od 6000 kn da me 2x režu? To je protuzakonito!
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la luu » 02 lis 2009, 11:33

dali slucajno znate imam li pravo na dd dok sam na porodiljnom,(lu je neurorizicna ) jer su mi rekli da to pravo stjecem tek kad predam dokumentaciju za produzeni porodiljni
Avatar
luu
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 03 ruj 2009, 21:01
Lokacija: split

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Mammamia » 02 lis 2009, 11:36

Koliko je meni poznato, obični dd možeš tražiti odmah, ako ualziš u onaj cenzus, a uvećani se odbiva na temelju nalaza komisije koja odobrava i produljeni porodiljni pa su ti valjda zato rekli da tek tad imaš pravo. Ispravite me ako griješim!
Mihaela, Margarita i Antonija
Avatar
Mammamia
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 713
Pridružen/a: 26 ruj 2007, 11:49
Lokacija: Zadar

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Lulu » 04 lis 2009, 22:36

Postao/la nadicab dana 02 lis 2009, 09:52

ček ispada da ako imam ukupnu plaću veću od 6000 kn da me 2x režu? To je protuzakonito!


Paaa da. Ja nisam taj slučaj pa me kaći 1x, a tebe onda 2x. Provjeri malo kako ti obračunavaju pa javi. Interesira me. Tnx.
L 26.05.2003.
P 11.05.2007.
Avatar
Lulu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 vel 2006, 00:37
Lokacija: out of reach

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la suzaks » 29 lis 2009, 23:22

Lulu je napisao/la:
Postao/la nadicab dana 02 lis 2009, 09:52

ček ispada da ako imam ukupnu plaću veću od 6000 kn da me 2x režu? To je protuzakonito!


Paaa da. Ja nisam taj slučaj pa me kaći 1x, a tebe onda 2x. Provjeri malo kako ti obračunavaju pa javi. Interesira me. Tnx.


Ja ću poludit - sad tek ovo vidim! :sumo
Avatar
suzaks
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 629
Pridružen/a: 18 pro 2003, 14:00
Lokacija: Miništrant pri Pymystanu

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la flipper » 17 stu 2009, 12:14

-povećanje osobnog odbitka za uzdržavanog člana obitelji ( dijete s teškoćama ) na poreznoj kartici roditelja

prijateljica mi je dala mali vodič za roditelje " imamo pravo..." koji je izdala udruga PUŽ :mah , a tamo sam pronašla ovu rećenicu gore navedenu pa da pitam o čemu je riječ, ..... to pravo se ostvaruje na temelju nalaza i mišljenja prvostupanjske stručne komisije CSS-a , da li je za to potrebna invalidnost ? ako nije, da li tada nalaz od CCS-a nosim u poreznu da mm-u ( pošto su dijeca na njemu ) povečaju osobni odbitak za uzdržavanog člana obitelji?

ja sam si to tako zamislila, jesam li u pravu?
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la MBee » 17 stu 2009, 13:04

U pravu si. Nije potrebna invalidnost i nosiš u poreznu upravu zajedno sa TM-ovom poreznom karticom.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la flipper » 17 stu 2009, 13:16

hvala MBee,

evo sada je muž pitao cure u knjigovodstvu u svojoj firmi i one mu kažu da je potrebna invalidnost ( iako i one nisu upoznate sa svim kao i mi jer firma nije velika i jedini je sa takvim pitanjima ) ...

mogu li se pozvati na neki zakon ili slično, evo sutra ču otiči i poreznu a bojim sa da mi neče biti dovoljno samo ovo što sam saznala od vas, več da ču trebati potkrijepiti to što tražim.
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la MBee » 17 stu 2009, 14:52

Osobni odbitak se može uvećati za:
0.3 osnovnog osobnog odbitka za poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe s invaliditetom,
1.0 osnovnog osobnog odbitka za poreznog obveznika, svakog uzdržavanog člana uže obitelji i svako dijete, ako su osobe kojima je rješenjem, na temelju posebnih propisa, utvrđena invalidnost po jednoj osnovi 100% i/ili koji radi invalidnosti imaju, na temelju posebnih propisa, pravo na tuđu pomoć i njegu. U tom slučaju porezni obveznik za sebe osobno i za istu osobu koju uzdržava ne može koristiti osobni odbitak od 0.3 za invalidnost.

Osobama s invaliditetom u smislu ovoga Zakona smatraju se fizičke osobe – porezni obveznik i/ili uzdržavani članovi njegove uže obitelji i uzdržavana djeca iz stavka 7. ovoga članka kojima je rješenjem donesenim prema propisima o mirovinskom osiguranju, zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, socijalnoj skrbi, odgoju i obrazovanju te prema drugim posebnim propisima utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje.

Mi smo dobili 0,3 a nemamo invalidnost (imamo tjelesno oštećenje) a pri obračunu poreza su nam sami priznali 1,0 :conf
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la Lidija » 17 stu 2009, 16:05

Dobro kaze MBee, pozivaš se na:

kojima je rješenjem donesenim prema propisima o mirovinskom osiguranju, zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, socijalnoj skrbi, odgoju i obrazovanju te prema drugim posebnim propisima utvrđena invalidnost ili tjelesno oštećenje

Ovisno koji članak oštećenja ti piše u Nalazu i mišljenju imaš pravo na 0.3 ili 1.0

Ako imaš problema pri ostvarivanju prava - zovi broj iz brosure, pa cemo vidjeti sto je problem.
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la flipper » 18 stu 2009, 07:53

hvala, idem danas odnijeti papire pa javim kako je prošlo
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Re: zakoni i pravilnici

PostPostao/la flipper » 18 stu 2009, 10:29

Lidija, sada sam htjela pitati u Puž-u ali mi se sada nitko nejavlja pa da pitam ovdje. (probam zvrcnuti još kasnije).

Ja sam pročitala da na temelju Nalaza i mišljenja Prvostupanjske stručne komisije CSS-a među ostalim možemo ostvariti povećanje osobnog odbitka za uzdržavanog člana obitelji ( dijete s teškoćama ).

Ja sam shvtila da je dovoljan taj Nalaz i mišljenje CSS-a a pitaju me za riješenje.... koje riješenje ?...imam riješenje do 7 godine ali to im netreba jel tako.
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.