Sada je: 28 ožu 2024, 10:06.

SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la suzaks » 22 lis 2009, 21:29

Ovo je pitanje već negdje sigurno razmatrano!
Pa bi bila zahvalna za link!

Naime - kosinik sam SRV (4 sata u punom radnom vremenu) odnedavno preko HZZO, a do nedavno preko soc. skrbi.
Preko soc. skrbi to druga polovica vodila su se ko soc. primanja i nisu bila tretirana kao dohodak (famozno zakidanje nekoliko ministarstava)!
Po novom zakonu ona bi morala biti tretirana kao drugi dio plaće - dohodak!
ALI...
Ona mi sjedaju na banku pod nazivom NAKNADE I POMOĆ HZZO...i banke mi to dalje tretiraju kao soc. pomoć i NE MOGU DOBITI KREDIT!
Međutim , željela sam uplatiti dopunsko zdrastveno - HZZO tumači da je to drugi dio plaće?
Gdje bi mogla provjeriti šta ti moji prihodi ustvari stvarno jesu? Na poreznoj? :dunno
Avatar
suzaks
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 629
Pridružen/a: 18 pro 2003, 14:00
Lokacija: Miništrant pri Pymystanu

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la Lidija » 23 lis 2009, 00:52

kad mi moramo nesto dat, onda je placa (dohodak) - kad oni moraju nama, onda je naknada :lol

ako uspijes nesto saznati, mjerodavnu info - placam veceru - casna rijec

na zalost, nisam uspjela rijesiti tu enigmu, a kopa me godinama :dunno sto ne znaci da odustajem :cool
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la MBee » 23 lis 2009, 08:16

I mene zanima...kod prijave poreza ne navodimo taj dio a kod dopunskog su mi uračunali.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la suzaks » 23 lis 2009, 09:48

Lidija je napisao/la:kad mi moramo nesto dat, onda je placa (dohodak) - kad oni moraju nama, onda je naknada :lol

ako uspijes nesto saznati, mjerodavnu info - placam veceru - casna rijec

na zalost, nisam uspjela rijesiti tu enigmu, a kopa me godinama :dunno sto ne znaci da odustajem :cool


Ma, da, tak sam i mislila!
Tak sam već dobrano ljuta da razmišljam o ustavnoj tužbi protiv države...osobnoj....
Mislila sam da nemam snage za to (nemam love doduše za odvjetnika), al su me već tqak rasp.... da kipim!
Meni je na HZZO rekla nek si sama u Ministarstvu saznam šta je to - oni su 'samo' pravnici i dobili su tumačenje pravno, ali ne i financijsko... :roll:
Avatar
suzaks
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 629
Pridružen/a: 18 pro 2003, 14:00
Lokacija: Miništrant pri Pymystanu

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la Lidija » 23 lis 2009, 20:19

I koje im je tumacenje ? Pokusaj dobiti tumacenje na pismeno.
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la bebaimama » 25 lis 2009, 19:18

suzaks je napisao/la:Naime - kosinik sam SRV (4 sata u punom radnom vremenu) odnedavno preko HZZO, a do nedavno preko soc. skrbi.
Preko soc. skrbi to druga polovica vodila su se ko soc. primanja i nisu bila tretirana kao dohodak (famozno zakidanje nekoliko ministarstava)!
Po novom zakonu ona bi morala biti tretirana kao drugi dio plaće - dohodak!
ALI...
Ona mi sjedaju na banku pod nazivom NAKNADE I POMOĆ HZZO...i banke mi to dalje tretiraju kao soc. pomoć i NE MOGU DOBITI KREDIT!
Međutim , željela sam uplatiti dopunsko zdrastveno - HZZO tumači da je to drugi dio plaće?
Gdje bi mogla provjeriti šta ti moji prihodi ustvari stvarno jesu? Na poreznoj? :dunno


Jesi pitala u Hypo banci?
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la MaMi » 27 lis 2009, 20:25

Imam pitanje vezano uz SRV.
Počela bih raditi SRV ali me je strah da će se to nakon nekog vremena pokazati pogrešnom odlukom. Da li je moguć povratak na dopust zbog njege djeteta s težim oštećenjem zdravlja? Prepostavljam da je moguć samo u slučaju znatnijeg pogoršanja zdravlja djeteta, zar ne? Prepostavljam da se ne mogu vratiti doma samo zato što mi teta čuvalica ne pazi djete dobro ili zato što sam otkrila da npr. pije litru konjaka dnevno?
21 gram
Avatar
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 21 sij 2008, 18:33
Lokacija: zg županija

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la Lidija » 29 lis 2009, 19:22

Stvarno ne znam kako bi to HZZO tretirao. Mislim da po zakonima imas pravo to napraviti, no ostalo ne garantiram ......
Avatar
Lidija
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1615
Pridružen/a: 13 tra 2001, 10:22
Lokacija: zg

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la alexandra » 29 lis 2009, 21:00

MaMi - moje iskustvo je staro 6 godina, bila sam doma do njene 3. godine, onda mi je komisija produžila još godinu dana. ja sam po preporuci defektologa, budući je s. kretala u vrtić tražila SRV, potpisala izjavu kod nje i to je bilo to. odrekla sam se prava i uzela drugo. pitala sam je da li se u slučaju frke mogu vratiti na staro pravo, da budem doma. rekla mi je da mogu, samo trebam doći i potpisati takvu izjavu ponovo. naravno u okviru godinu dana do slijedeće komisije. tada su se o nama još brinuli centri. vjerujem da se nije puno promijenilo, ali nazovi hzzo pa provjeri.

PITANJE:
malo sam se pogubila u vlastitim isplatama plaće i naknade, zbog bolovanja, harača i ostalog :mrgreen: jel oni nama otimaju harač i na "naknadu" ili samo na ono kaj nam firma isplaćuje?
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la mamashnita od noje » 29 lis 2009, 21:47

i ja sam se pogubila, ali koliko mi je poznato na naknadu ne bi smjelo biti haracenja, samo na placu.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Dopust za njegu djeteta

PostPostao/la ptica » 30 lis 2009, 01:56

Pitanje za korisnice dopusta za njegu djeteta, tj one koje su vještačenja provodile preko CSS do 2009. ?
Je li vam se naknada plaće smanjila sa 2500kn na 2161,90kn nakon novog vještačenja u 2009.?
Koliko sam shvatila, starim korisnicama se neće mijenjati plaća, samo onima koje zahvaća zakon iz 2009. Ili sam u krivu? :dunno
Avatar
ptica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 107
Pridružen/a: 07 lis 2008, 21:54

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la Imge » 30 lis 2009, 20:31

mamashnita od noje je napisao/la:i ja sam se pogubila, ali koliko mi je poznato na naknadu ne bi smjelo biti haracenja, samo na placu.


:dada

„U smislu odredaba Zakona o posebnom porezu, na naknade place*** se ne placa posebni porez.
Naknada place se u ovom slucaju utvrdjuje kao razlika izmedju neto place koju bi radnik ostvario u puno radnom vremenu i place koju ostvaruje radeci u polovici radnog vremena. Nakon uvodjenja kriznog poreza postavlja se pitanje: na koju se neto placu misli? Misli li se na neto prije odbitka ili poslije odbitka kriznog poreza?
Ako se misli na neto placu nakon odbitka kriznog poreza, onda teret gospodarske krize snose i roditelji koji ostvaruju pravo na naknadu koja se u tom slucaju neizravno smanjuje i za krizni porez. No, to nije u skladu s odredbama Zakona o posebnom porezu, a niti s odredbama Zakona o porezu na dohodak. Zato, oprez kod obracuna..."

izvor i vise o svemu u clanku: casopis RRIF, 9/2009, str. 71

***
suza, to je i odgovor na tvoje pitanje - da, to je naknada place, a ne placa. no, kako ce se to tretirati u konkretnim situacijama - drugi je par postola, kao i mnogocemu drugom :/
Kako raditi manje, a zaraditi više? Kako?!
Avatar
Imge
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2927
Pridružen/a: 05 tra 2007, 09:22

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la MaMi » 02 stu 2009, 16:20

Alex, hvala! Danas sam zvala i HZZO, zahvaljujući tvom iskustvu nije mi bilo neugodno postaviti takvo pitanje. Doznala sam da imam pravo koristiti i SRV i dopust za njegu djeteta do razdoblja koje je određeno zadnjim vještačenjem. Tako da mogu ići raditi SRV, a ako shvatim da sam se prenaglila ipak se mogu vratiti doma.

Ptica, ako si ostvarila pravo na naknadu prije 2009. naknada ti ostaje ista tj. 2500,00. Tako je brem u mom slučaju.
21 gram
Avatar
MaMi
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 491
Pridružen/a: 21 sij 2008, 18:33
Lokacija: zg županija

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la ptica » 02 stu 2009, 22:00

Hvala MaMi, dobila sam rješenje sa smanjenim iznosom, ali ispostavilo se da se radi "samo" o nemaru službenice HZZOa i špranci koju koriste za rješenje na dopust (uz još poneke greške koje njoj nisu bile bitne)
Avatar
ptica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 107
Pridružen/a: 07 lis 2008, 21:54

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la mamashnita od noje » 26 vel 2010, 11:27

cure koje ste na SRV, jeste li dobile naknadu od hzzo-a ovaj mjesec?
zadnji je radni dan, a meni jos nista nije sjelo.
jest da i inace cekaju zadnji tren i uvijek uplate pred sam kraj mjeseca, ali danas je doslovno zadnji dan.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la mama141705 » 26 vel 2010, 11:34

ne primam srv ali ti u vecini slucajeva banke imaju izvjestaj tek poslijepodne ako je danas ili jucer uplaceno a i zna biti tek sutradan tj.nakon 2 dana....ovisi gdje primas naknadu...
mama141705
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 335
Pridružen/a: 24 svi 2009, 22:14

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la mamashnita od noje » 26 vel 2010, 12:10

pitam konkretno - je li ikome sjela uplata?
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la alexandra » 26 vel 2010, 15:03

meni nije.
ak su danas uplatili vidjet će se negdje iza 5 popodne na netu.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la MBee » 26 vel 2010, 16:44

Meni je sjelo unazad par sati.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la veselaveki » 02 ožu 2010, 12:35

Ne znam koga pitati vezano za SRV.Pa se nadam da sam na dobrom forumu.
Ja sam bila na dopustu do Jurine 8god. (03.02.2010g), i sada imam pravo na SRV. Ali firma mi je U Zadru i morala sam potpisati sporazumni otkaz. E ja sam danas saznala da gubim i dječji jer ne koristim više dopust. Koja glupost. Da li ima netko od vas tko se prijavio na 4 sata kao kućna pomoćnica kako bi mogli primati dječji doplatak i kako bi mi išao staž.
Ovo je užas sa našim zakonom. Molim vas da mi pomognete.
Hvala.
veselaveki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 05 sij 2010, 13:05

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la nadicab » 02 ožu 2010, 12:43

dd nema veze sa SRV nego sa težinom oštećenja.
Ne znam zašto si trebala potpisivati otkaz kada si zaštićena? Bojim se da su te preveslali :/
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la veselaveki » 02 ožu 2010, 13:02

Joj nemoj mi to govoriti molim te. :( Pa da to mi je ne logično da ja gubim dd kad se mom djetetu stanje nije promijenilo. Što se tiče firme to mi je novo. Ja sam bila zaposlena kod njih dok su oni još bili u ZG-u i pošto se ja ne namjeravam seliti u Zadar bilo mi je logično da ću morat potpisat sporazumni otkaz. Kak to misliš da smo mi zaštičeni? I znaš li kome bi se trebala obratiti za dd?
veselaveki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 05 sij 2010, 13:05

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la mamashnita od noje » 02 ožu 2010, 13:15

alekseja, mbee hvala :)
sjelo je tek u petak popodne.
zadnji radni dan u mjesecu, nedobog koji dan ranije :whew
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la nadicab » 02 ožu 2010, 15:52

gle, dokle god si na dopustu zbog pojačane njege ili na SRV - ne možeš dobiti otkaz.
Zakon o radu
Zabrana otkaza
Članak 71.
(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s
polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege
djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom
vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana
od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati ugovor o
radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.
(2) Otkaz je ništetan ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti
iz stavka 1. ovoga članka, ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti
poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome dostavi odgovarajuću
potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugog ovlaštenog tijela.
(3) Okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ne sprječavaju prestanak ugovora o radu sklopljenog na
odreñeno vrijeme, istekom vremena za koje je sklopljen taj ugovor.

Ja bih se na tvom mjestu raspitala za svoja prava s obzirom na dijete s pp, da li oni imaju pravo od tebe tražiti seljenje?
Što se tiče dd, trebaš do kraja ovog mjeseca poslati (kao i svake godine) papire za dd - i to je sve.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la veselaveki » 04 ožu 2010, 11:35

Sve ja to znam vezano za dječji. Predala sam već zahtjev u drugom mjesecu. Ali ako dijete ne prima osobnu invalidninu i ukoliko se ne koristi dopust ili SRV onda nemaš pravo na uvećani dd. Raspitala sam se kod socijalne radnice. Tako da mi je sada u planu prijava na 4sata kod nekog obrtnika. Nadam se da ću uspjeti.
veselaveki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 05 sij 2010, 13:05

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la nadicab » 04 ožu 2010, 21:10

interpretacije soc. radnice su nekada posebna priča (prema vlastitom iskustvu). Ako ti dijete ima komisijsko rješenje, onda imaš pravo na dd, garant
evo, ovdje ti sve piše http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=99
za našu djecu ne vrijedi imovinski cenzus, prilažeš samo nalaz i mišljenje
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la veselaveki » 06 ožu 2010, 16:13

Idem ja opet do referentice za dd i odnijet ću joj nalaz i mišljenje, jer ga nisam priložila. Niš ne kužim pa valjda bi ona znala da trebam nalaz i mišljenje. Hvala na trudu.
veselaveki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 05 sij 2010, 13:05

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la nadicab » 06 ožu 2010, 23:30

osnovno pravilo jeste: uzdaj se u se i u svoje kljuse. Nikada ne poretpostavljaj jer ćeš loše proći (testirano na vlastitom prmjeru)
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la veselaveki » 11 ožu 2010, 13:11

Ovako, danas sam opet išla za dd. Ipak nemam pravo na dd sve dok ne dobijem rješenje za SRV. A nemam jer mi mali nema u nalazu i mišljenju član 38. Imao je taj član prvih godinu dana dok ga nisu operirali. Znaš kaj to je za poludit!!! Mali mi je slabovidan i ima elemente ADHD-a i rođen je sa atrezijom jednjaka, to sve nije dovoljno da ima invalidninu. Idu mi na živce ti koji pišu zakone. :conf :conf :conf :conf
veselaveki
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 05 sij 2010, 13:05

Re: SRV - naknada, pomoć ili 2. dio plaće

PostPostao/la flipper » 28 ruj 2012, 06:27

suzaks je napisao/la:Ovo je pitanje već negdje sigurno razmatrano!
Pa bi bila zahvalna za link!

Naime - kosinik sam SRV (4 sata u punom radnom vremenu) odnedavno preko HZZO, a do nedavno preko soc. skrbi.
Preko soc. skrbi to druga polovica vodila su se ko soc. primanja i nisu bila tretirana kao dohodak (famozno zakidanje nekoliko ministarstava)!
Po novom zakonu ona bi morala biti tretirana kao drugi dio plaće - dohodak!
ALI...
Ona mi sjedaju na banku pod nazivom NAKNADE I POMOĆ HZZO...i banke mi to dalje tretiraju kao soc. pomoć i NE MOGU DOBITI KREDIT!
Međutim , željela sam uplatiti dopunsko zdrastveno - HZZO tumači da je to drugi dio plaće?
Gdje bi mogla provjeriti šta ti moji prihodi ustvari stvarno jesu? Na poreznoj? :dunno



ima li netko kakvu novu info da li se može druga polovica tretirati kao dohodak, gdje bi to mogla provjeriti da mogu u pisanom obliku dostaviti banci... ovako na prvu u banci su mi rekli da je ta druga polovica zaštićena od ovrha i sl. i da nju ne mogu uzeti u obzir...
prijateljica je dizala kredit i uzeli su joj u obzir drugu polovicu da bi si mogla povečati prosijek...
samo da ne bude da ovisi od banke do banke...
flipper
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 07 ruj 2007, 17:19

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.

cron