Sada je: 25 tra 2024, 20:56.

Do kada miksano?

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Rogue » 25 stu 2009, 22:06

A do kad miksano? :mrgreen:

Vjecna tema prepiranja dohrana, hodalice, smoki....
Zar nije jednostavnije da svatko odluci za sebe i svoje djete.
Ovdje pisu (ali i drugdje) neki savjeti o odgoju koji mi se svidaju i sto primjenjujem. Kome nije tako ne vidim cemu potreba za prepucavanjem.
To je na kraju samo iz supljeg u prazno.

A da se vratim na temu, mi jos miksamo, nekad mu dam i slabo miksano i to on jede bez problema.
Mislim da je problem moj strah, zato forsiram jos to miksanje.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 25 stu 2009, 22:15

zašto prepucavanje? nije to prepucavanje, to su samo različiti stavovi, tko se prepucava :conf

hrpa mama daje različite savjete, jer nije svakome svaki savjet dobar,
a ovdje je svakakvih pa si izabereš što ti odgovara i opet radiš po svom....

a nisi napisala koliko je bebač star...
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Rogue » 25 stu 2009, 22:27

mislila sam vise na july.

ali i ovo vezano za dohranu sto si pisala je isto stvarno iz supljeg u prazno.
na internetu mozes svasta naci, vjerujem da bi se dali naci svakakvi clanci o dohrani kako sa 3 mj, tako i da se pocinje tek sa 8-9 mj...
ovo sa cca 6 mj (sto moze biti koji dan kasnije ili ranije) ima argumentiranu i znanstvenu pozadinu (a o tome nisam citala samo tu na forumu).

ali kao sto rekoh svatko odlucuje sam za svoje dijete u skladu s onim sto smatra najbolje za njega.

no da se vratimo na temu.

moj maleni ima 10 mj i jos jede miksano.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 25 stu 2009, 22:44

i da opet citiram samu sebe

ANAJOB je napisao/la:hrpa mama daje različite savjete, jer nije svakome svaki savjet dobar,
a ovdje je svakakvih pa si izabereš što ti odgovara i opet radiš po svom....


naravno da je iz šupljeg u prazno... to i ja znam, ali treba prelivati jer da ne onda bi tu pisale samo mame koje kao " pravo" odgajaju svoju djecu i sve mame koje ne rade tako bi mislile da su jedine koje to rade kao "krivo"
a po mojem nema pravog ili krivog načina jer svaka mama zna šta je najbolje za svoje dijete i svaka mama voli svoje dijete više od svega
( barem ja zamišljam da je to tako i da ovo pravilo nema iznimki nažalost znam da ima )

a po mojem mišljenju ( ako ti je uopče stalo do mojeg mišljenja) mislim da bi trebala krenuti sa rezuckanjem i gnječenjem , jer eto kako nekome nije normalno da dijete krene sa isprobavanjem novih okusa prije 6 mj, tako meni nije ni normalno da dijete od 10 . mj jede samo miksano
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Rogue » 25 stu 2009, 22:53

ako bilo koja mama da svom djetetu prvi obok sa 4 mj jer smatra da je to najbolje za njeno dijete, ne vidim zasto bi onda mislila da ista krivo radi unatoc bilo kakvim komentarima tu napisanim. ili nije sigurna u svoju odluku?

a sto se tice naseg miksanja znam da pretjerujem.
jednom kad nam se pokvario stapni mikser jeo je on i zgnjeceno, ali kod mene se javlja neki strah da on ne zna jos zvakati i da bi se lako zagucnuo.
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 25 stu 2009, 23:01

da u tome se slažem da treba imati svoj stav

ali još nešto, ako ste me krivo shvatile , ja ne mislim da dijete od 4 mje može imati 1 cijeli obrok ( umjesto bočice ili dojenja) kašicu!!!!!

nikako ne!!!

eto kako sam ja i mislim da sam postupila pravo...

sa 4 ,5 mj sam mu krenula davati prije popodnevne boce mlijeka po par žličica voćne kašice i po 3 dana istu vrstu da ne bi bilo reakcije...
pa par dana pauze, pa onda drugu vrstu kašice, dok nismo isprobali sve vrste, što je i trajalo do nekih 6 mj. kada je moj malac zamijenio popodnevnu bocu za kašicu...

ja mislim da nisam pogriješila

a ti onda kreni sa gnječenjem kad bebač tako fino može papati kreni sa sitnijim komadićima i ne boj se :zivili
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 25 stu 2009, 23:06

i male količine mogu napraviti katastrofu. nekome nije ništa, drugi prođu gadno.
davno je tu jedna mama napisala svoje iskustvo sa kašicom na adaptiranom kod bebe koja je po dobi smjela to jesti. doslovno nakon par žličica došlo je do gušenja zbog alergijske reakcije, naticanja bronhija. prva pomoć im je bila blizu i sve je dobro prošlo.

i ne vidim kako bebi od 43,5 mj može faliti pet malih žličica jabuke da bi joj se npr mozak razvijao. nije ni kalorijska ni vitaminska vrijednost, a može stvoriti probleme.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 25 stu 2009, 23:09

Djetetov probavni sustav
sazrijeva prvih 6 mjeseci života. Prije
nego je sustav spreman na ostalu hranu,
većina čvrste hrane se slabo probavlja i
može uzrokovati neugodne reakcije. Tako,
primjerice, djetetova gušterača ne može
lučiti enzim za razgradnju škroba (amilazu) prije
osmoga mjeseca života djeca ne mogu probaviti žitarice
kao ni vlakna iz povrća, budući da im još nije razvijena za
to potrebna bakterijska flora. Dijete je u stanju
probaviti gluten tek u dobi između osam i dvanaest
mjeseci života.


izvor: brošura o dohrani udruge Izvor

Why Early Introduction of Solid Foods has Changed

It seems that the recommendations for introducing babies to solid foods are continually changing. These changes and updates often cause quite a bit of confusion and frustration among parents who are looking to start their babies off with healthy eating.

Many parents look to their own parents and/or grandparents for advice and for these experiences to guide them. Often it is heard that "My Grandma fed my Mom rice cereal when she was just 2 weeks old and my Mom is alive and healthy" or "My Mom fed me cereal at 8 weeks old and I am fine".

These sentiments, when considering the above, bring on the question of "Why should I wait to introduce my baby to solid foods?".

Learn about optimal nutrition and delaying solid foods, the "open" gut, why 6 months of age is a good age to start solids and why 12 months of age is the time to introduce anything, and learn about the various reasons why solids were introduced early in the past.

If solids were introduced early in the past and babies grew up "fine", why should I wait now?

As with any evolution, the evolution of medicine and the science of dietary nutrition and infant nutrition has taken quite some time. In the past, there was not a wealth of research to suggest that an infant's gastrointestinal system was unable to properly utilize, absorb and process solid foods. Early introduction of solid foods that were not full of proper vitamins, minerals and other nutrients, robbed babies of crucial nutrients needed to sustain their rapidly developing systems.
...
The "Open Gut" and Introducing Solid Foods Early

It is said that infants have an "open gut" or a "virgin gut". This state of the gut (intestines) extends from birth to between 4 and 6 months of age. "After birth the gut mucosa is challenged by a myriad of antigens, from viruses to commensal microbiota and dietary antigens. Although controlled in the mature gut, these antigens may induce inflammation in the developing gastrointestinal tract." Pediatrics, Journal of the American Academy of Pediatrics
Studies have shown that an immature gut may allow whole proteins, microbes, pathogens and possibly bits of foods to pass into the bloodstream. It is quite possible that this is a causative factor in developing food allergies and "colic".

Optimal Nutrition and Introducing Solid Foods Early

It is a known fact that breast milk, and even formula, contains the proper combination of essential nutrients to sustain a baby's healthy growth and development well into the 9 month age range or longer. While your grandmother may have been fed rice and milk gruel at 2 weeks of age, science now tells us that solid foods should not replace breast milk or formula too early. Introducing solid foods early will deprive a baby of these crucial nutrients and also replace the amounts of breast milk or formula a baby needs. "Exclusive breastfeeding for the first 6 mo of life followed by optimal complementary feeding are critical public health measures for reducing and preventing morbidity and mortality in young children." American Journal of Clinical Nutrition - Feb. 2007
With the advance of science, we also now know that basing an infant's diet on cow's milk is not healthy. Cow's milk has been shown to hinder iron absorption and does not contain all the important nutrients a baby needs to grow healthy. For this reason, science tells us it is best to introduce cow's milk at 12 months of age. We also now know that an infant needs "good" fats and carbohydrates in the diet; a diet of stale bread or plain flour soaked in warmed cow's milk does little to boost the nutritional status of an infant.


Self-Regulation of Food Intake and Introducing Solid Foods Early

Many pediatric authorities suggest that the early introduction of solid foods may lead to obesity later in life due to the lack of self-regulation. Your baby needs to be able to learn for him or herself when he or she is full. In the past, this type of information, based on scientific research, was unavailable to parents.


Babies who are fed solid foods earlier than 6 months of age may lack the ability to regulate how much solid food they are eating. As you are feeding your baby, you control the amounts that your baby is eating. Until a baby is able to clearly indicate that he or she is full (either by turning away from the spoon, batting the spoon away or clamping the mouth closed for example), the risk of overfeeding solids is high. Again, parents need to pay close attention to their babies cues particularly if they are introducing solids early.


6 Months of Age and 12 Months of Age - how are these ages "magical" in that solid foods are now ok?

Many parents often wonder why it is that once baby turns 6 months of age, suddenly baby is ready for solids. There are many reasons that 6 months of age is the "magical" age for introducing solids, here are a few

Baby's intestines should be fully "closed"
Babies are less likely to aspirate foods
Baby is better able to recognize that she is full and regulate how much she needs to eat
Baby is able to indicate she is full by turning away from food
Baby should be have fully developed head control and be able to sit up with minimal assistance
Baby has had breast milk or formula during the crucial first 6 months of life; giving him the healthiest start with optimal nutrients


There are many reasons that 12 months of age is the "magical" age for introducing "forbidden" solids; here are a few:

Baby's system is less likely to think that foreign proteins, like the egg protein, need to be considered invaders and fought off. Creating an allergy is considerably reduced in older infants
Baby has been sensitized to a variety of foods and allergies are less likely to be induced
Baby's development is such that some forbidden foods, cow's milk for example, will not adversely affect health
Baby's gastrointestinal system is better able to process pathogens, such as botulism spores in honey.


izvor: http://www.wholesomebabyfood.com/early- ... eeding.htm

ANAJOB - molim te za malo komunikacijske korektnosti. ja ne vičem na tebe pa bih te lijepo zamolila da me poštediš vikanja i spuštanja na osobnu razinu
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la danijela81 » 25 stu 2009, 23:17

Rogue, oslobodi se straha, počni s nečim.
dok god si kraj njega, ne može se ništa loše dogoditi.
uvijek ga možeš okrenuti naglavce i lupkati po leđima da komad koji je zapeo izađe.
vjerujem da ipak neće biti potrebno.

V. je dugo proizvodio zvukove kao da se davi kad je bilo komadića u hrani, ali to je zato je je zbilja dugo jeo miksano i navikao da mu "klizi" pa je gutao bez žvakanja.
kad sam mu rukama davala komadiće, nije bilo tih zvukova, znao je da mora žvakati.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 25 stu 2009, 23:31

dijete koje prihvaća samo miksano neće se ugušiti. pljunut će. zaletit će se onima koji rado jedu i u komadima.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 25 stu 2009, 23:36

ina nisi me uvjerila sa ovim tamnim slovima,

možeš i vikati na mene ako te moje razmišljanje tjera na to, ja ti samo mogu reći :whew
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 25 stu 2009, 23:37

eli je napisao/la:i male količine mogu napraviti katastrofu. nekome nije ništa, drugi prođu gadno.
davno je tu jedna mama napisala svoje iskustvo sa kašicom na adaptiranom kod bebe koja je po dobi smjela to jesti. doslovno nakon par žličica došlo je do gušenja zbog alergijske reakcije, naticanja bronhija. prva pomoć im je bila blizu i sve je dobro prošlo.

i ne vidim kako bebi od 43,5 mj može faliti pet malih žličica jabuke da bi joj se npr mozak razvijao. nije ni kalorijska ni vitaminska vrijednost, a može stvoriti probleme.



a djete od 6 mjeseci prestaje biti alergično :conf i to mu se nikako ne može dogoditi ???
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 25 stu 2009, 23:45

ANAJOB je napisao/la:ina nisi me uvjerila sa ovim tamnim slovima,

možeš i vikati na mene ako te moje razmišljanje tjera na to, ja ti samo mogu reći :whew

ne vičem i ne razmišljam o tome što si napisala. sasvim mi je nebitno
a tamna slova su (ona na engleskom) citat AAP. ima i od WHO i drugih medicinski relevantnih izvora, ali tebe to ionako ne zanima pa se neću dalje truditi
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la eli » 25 stu 2009, 23:47

anajob, što je dijete starije, manje su šanse da bude alergično.
znam djecu koja su se sva osula od smokija kao jednogodišnjaci, a kao školarci nije im ništa. naravno da ga u međuvremenu nisu jela. tako je sa svim namirnicama.

a druga strana medalje je da neki ljudi sa godinama, kako im tijelo neke namirnice sve više dobiva postaju sve alergičniji, tijelo se valjda zasiti. no to se obično dešava sa jakim alergenima tipa jagode ili sa otrovima tipa ubod pčele. oba primjera su iz moje obitelji.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Rogue » 25 stu 2009, 23:52

eli je napisao/la:dijete koje prihvaća samo miksano neće se ugušiti. pljunut će. zaletit će se onima koji rado jedu i u komadima.


e bas zbog toga strepim. malac voli jesti, kad vidi da netko jede zalijepi se za tu osobu i trazi hranu rukicama i ustima.
jednom je jeo i ne miksano. pojeo je on to bez odbijanja. ne odbija ni kad zitarice dobije (koje se bas i ne mogu smiksati). ali nisam primjetila da zvace, samo guta. bas zato me strah.

mmar sve sto ti nabrajas je mene recimo strah da se ne zaljepi za nepce :bonk

danijela kako mislis okrenuti naglavce?
slika17.01.2009.
Avatar
Rogue
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1473
Pridružen/a: 03 ožu 2009, 17:38
Lokacija: ...u bestežinskom stanju

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 25 stu 2009, 23:58

eli u redu je to šta pišeš, ali tko daje djetetu od 4 mj smoki, zaboga!!!

a ja još nikada u svom životu nisam čula da je netko imao bilo kakvu alergijsku reakciju na jabuku :dunno

ma ne ću više pisati jer vidim da vam ovdje samo dižem živce pošto smo različitog mišljenja, nikome nisam mislila nažao, ali isto mislim da imam pravo reći svoje mišljenje :kiss
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Anika30 » 26 stu 2009, 00:04

ANAJOB je napisao/la:a ja još nikada u svom životu nisam čula da je netko imao bilo kakvu alergijsku reakciju na jabuku :dunno


Moja svekrva je alergična na jabuku.

Rogue je napisao/la:mmar sve sto ti nabrajas je mene recimo strah da se ne zaljepi za nepce :bonk

danijela kako mislis okrenuti naglavce?


Rogue ne boj se i ne paničari :hug . Sve što kuhaš, možeš zgnječiti vilicom skroz kašasto, daji mu pomalo u žličicu iznenadit ćeš se kako brzo savladaju žvakanje.
Moja žvače ko velka,a zuba ni blizu. :1
F. 28.05.2003.* 21.09.2005.M.10.01.2009.T. 15.09.2011.

_________________________________________________________________
"Ljubiti Boga vrednije je nego Ga poznavati." — Sv. Toma Akvinski
Avatar
Anika30
Bog je bolji organizator
 
Postovi: 2335
Pridružen/a: 28 lis 2005, 23:30
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 26 stu 2009, 00:05

ANAJOB je napisao/la:a ja još nikada u svom životu nisam čula da je netko imao bilo kakvu alergijsku reakciju na jabuku :dunno

pročitaj pažljivije Prvu mrkvicu, bilo je toga nedavno i nije uopće tako rijetko kako misliš
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la danijela81 » 26 stu 2009, 00:16

Rogue je napisao/la:danijela kako mislis okrenuti naglavce?

kad su Vjeranu zapeli keksići, prebacila sam ga preko svoje ruke tako da je visio glavom dolje, i lupnula malo po leđima. sve je izbacio. puno puta sam čula da su tako napravili.

a cure ti dobro kažu, daj bebaču kuhano povrće, u početku nešto skroz mekano.
banana je skroz ok za početak, ona je ionako glatka pa klizne u grlo.
pa onda kuhani krumpir, on će se raspast, nema šanse da se uguši.
Vjeran je čak počeo s malim komadićima sredine od kruha, pa smo mu davali sve veće i veće....

nekima su bili super oni rižini keksići, ali njemu je to bilo fuj bljak i s gađenjem bi ih pljuvao i bacao okolo.
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 26 stu 2009, 00:26

o alergiji na jabuku

Some people experience reactions such as itching, rashes or blisters when certain foods (especially fruit and vegetables) touch their lips and mouth. Other people just get a tingling sensation. This is called oral allergy syndrome and different types of fruit can cause it, including pineapple, mango and passion fruit, as well as apple.

These reactions usually happen in people who are sensitive to pollen, for example pollens from birch, grass, or plants in the daisy family such as ragweed and mugwort. This is because the allergens in these pollens, which certain people react to, are also found in some fruit and vegetables.

For example, people who are allergic to birch pollen are also likely to be allergic to apples. If you have hay fever and always have the same symptoms whenever you eat these types of fruit, then it should be safe for you to continue eating them. However, if you don’t have hay fever, if your symptoms are getting worse or if you get symptoms in other parts of your body, you should avoid eating the fruit that causes the reaction and consult your GP.

Cooking often destroys the allergens in fresh fruit and vegetables that cause this kind of reaction
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 26 stu 2009, 00:27

ina šta ti ništa nemaš na hrvatski??
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 26 stu 2009, 00:41

imam, vidi
Poznato je da se radi unakrsne reaktivnosti u bolesnika koji su alergični na pelud mogu javiti alergijske reakcije na hranu, i obrnuto. U bolesnika alergičnih na pelud breze česta je alergija na jabuku, sirovi krumpir, mrkvu, celer, grašak, kivi i sl.

izvor: http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/cl ... hranu.html

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/980/

Voce i povrce
 Alergeni voca obitelji Rosaceae (jabuka,kruška,
šljiva, višnja, marelica, breskva):
 Bet v 1 homolozi (Mal d 1 –jabuka; Pyr c 1 – kruška; Pru ar 1
– marelica,...)
 Glikoproteini 30 – 70 kDa
 Profilini ~ 14 kDa
 LTP (Mal d 3 – jabuka; Pru p 3 – breskva,...)
 Alergeni voca (avokado, banana, kesten, papaja,
smokva, dinja, kivi, breskva, mango, ananas)
koje ulazi u križne reakcije s lateksom
 Pers a 1 – avokado; Mus p 1.1, Mus p 1.2 - banana;
Cas s 5 – kesten
 Najcešci alergeni povrca
 Api g 1, Api g 4 i Api g 5 (celer); Dau c 1 (mrkva)
Voce i povrce
 Skladištenje – primjer jabuka: skladištenjem 3 tjedna
na 4°C povecava se relativna kolicina Mal d 1
 Guljenje - primjer breskva: nakon uklanjanja kore
breskve (obrada lužinom) i ultrafiltracije pri proizvodnji
sokova smanjuje se alergeni potencijal u odnosu na
ishodnu sirovinu
 Termicka obrada (mikrovalna pecnica) – primjer
kivi: alergenost kivija smanjena povecanjem temperature
(40 - 90°C)
 Termicka obrada (kuhanje) – primjer celer: 94%
pozitivnih reakcija u SPT na sirovi celer, 36% na kuhani
celer; rezidue u vodi za kuhanje – potaknuta alergijska
reakcija
 Ozracivanje hrane – primjer gomolj celera:
ozracivanje rezultiralo identifikacijom novog antigena

trebaš još?

a ima i na forumu djece koja reagiraju na jabuku. hoćeš link?
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ANA CASH » 26 stu 2009, 00:46

ne treba , hvala, sad znam da ima ljudi alergičnih na jabuku,nisam to znala, ali to neće promijeniti moj način prehrane i dohrane :kiss
Avatar
ANA CASH
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1190
Pridružen/a: 29 lip 2009, 21:14
Lokacija: walk the line

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la black_lady » 26 stu 2009, 00:56

Ina66 je napisao/la: prije osmoga mjeseca života djeca ne mogu probaviti žitarice
kao ni vlakna iz povrća, budući da im još nije razvijena za
to potrebna bakterijska flora.


po Rodinoj tablici dohrane za 6-ti mjesec:
žitarice - kukuruzna krupica, kukuruzno brašno, riža, rižine pahiljice, proso, amaranth, quinoa, zobene pahuljice
voće - kruške, jabuke
povrće - koraba, tikvice, buća
masnoće - maslinovo ulje

nisam stavila sliku tablice jer ne znam kako uopće stavit sliku u post
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la Ina66 » 26 stu 2009, 01:03

o glutenu se radi, black_lady, o glutenskim žitaricama
kad već citiraš, onda to napravi kako treba :)

a vidi našu tablicu ;)
viewtopic.php?f=40&t=29228
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la sasa2008 » 26 stu 2009, 12:54

a što ako maleni povrati dva obroka prethodno koja je oijeo kad mu da da gricka nešto??
sasa2008
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 99
Pridružen/a: 19 kol 2009, 19:00

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la ronin » 26 stu 2009, 13:16

moja malena je dugo povraćala i pljuvala komade hrane,
i ako sam htjela da pojede obrok,morala sam miksati

za razliku od dečkiju,koji su bez problema prešli na normalnu hranu

nisam se uzrujavala,pa djeca kad tad počnu normalno jesti,pobogu

s 14 mjeseci tek je počela sama žvakati peciva i bananu a da nije zgnječena,i za dva tjedna počela je jesti najnormalniju hranu koju i mi jedemo
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la lara.b » 26 stu 2009, 13:26

Ja sam već pisala na sličnoj temi i od onda se kod nas malo toga promijenilo :/
Moj zvrk ima 2 g. i 3 mj i vjerovali ili ne, ne žvače svu hranu.
Da, miksala sam mu u početku dohrane, možda nisam trebala ali je gušenja bilo svako malo
pa se nisam usudila samo gnječiti vilicom.
Prošlo me živciranje oko toga jer ima 16 kg i recimo da jede dosta zdravo.
Usput, moj buraz do 2, 5 također nije htio ništa žvakati+teta u vrtiću
kaže da njen sin nije htio čak do 5.g.
Koliko god primjeri bili rijetki, događa se i to. Prije nam nisu prolazile ni male mrvice, tipa varivo od leće koje inače baš voli, ali sad ga može
pojest normalno. Da li je to pomak, vjerojatno je, koliko god nam išlo sporo.
Zanimaju me i vaša iskustva pa vas pratim u nadi da će nas to stanje ne žvakanja što prije proć.
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la lara.b » 26 stu 2009, 13:35

danijela81 je napisao/la:
Rogue je napisao/la:banana je skroz ok za početak, ona je ionako glatka pa klizne u grlo.

To kažem i ja i onda kad je došlo vrijeme ponudim ja tu bananu, dobije ju i u vrtiću, ali neće ni primirisati.
Frape popije samo tako, doduše i pojede ga žlicom jer mu namjerno napravim gust..ali primiti tu bananu u ruku, ili pojesti kolutiće kad mu narežem, ni blizu.
Isto sam pokušavala sam mrkvom, brokulom itd. A juhu od brokule smaže u roku keks i to je njegova omiljena -zejena juhica.
O kruhu da ni ne pričam..
Bez obzira što kupujemo uvijek neki tamni sa sjemenkama, ja isključivo zbog njega ponekad uzmem neki sa što sitnijim sjemenkama ili skroz bez njih
i napravim mu (ne bi li ga nekako pridobili) od kalupića oblik medeka i dr. gluposti, ali ništa.
Tako da mekano-ne mekano kod nas pada u vodu.
Savjeti su dobro došli :mrgreen:
Avatar
lara.b
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2682
Pridružen/a: 13 stu 2007, 22:17
Lokacija: Hogwarts

Re: Do kada miksano?

PostPostao/la black_lady » 26 stu 2009, 13:56

Ina66 je napisao/la:Djetetov probavni sustav
sazrijeva prvih 6 mjeseci života. Prije
nego je sustav spreman na ostalu hranu,
većina čvrste hrane se slabo probavlja i
može uzrokovati neugodne reakcije. Tako,
primjerice, djetetova gušterača ne može
lučiti enzim za razgradnju škroba (amilazu) prije
osmoga mjeseca života djeca ne mogu probaviti žitarice
kao ni vlakna iz povrća, budući da im još nije razvijena za
to potrebna bakterijska flora. Dijete je u stanju
probaviti gluten tek u dobi između osam i dvanaest
mjeseci života.




Ina66 je napisao/la:o glutenu se radi, black_lady, o glutenskim žitaricama
kad već citiraš, onda to napravi kako treba :)


Zaista, ali stvarno zaista, ne vidim u gornjem postu da se tu radi o nekakvim gluteinskim žitaricama. Tu se u jednoj rečenici spominju žitarice, a u sljedećoj gluten.
I kako sad čovjek može prepoznat da se tu ne radi o običnim već o glutenskim žitaricama?

A možda da svoje postove malo prilagodite nama laicima? Zato i dolazim na forum, jer sam laik u tim stvarima pa da naučim ;)

A i postovi sa engleskim citatima :conf Pa nismo svi stručnajci za engleski, ali, eto, hval :) a ipak
J. 11.06.2009.
M. 13.06.2013.
Avatar
black_lady
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 661
Pridružen/a: 05 kol 2008, 18:05

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.