Sada je: 19 tra 2024, 10:32.

Premali dobitak na težini dojene bebe (spojene teme)

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la † Sanika » 11 sij 2010, 17:53

Vedi moj savjet ti je da ju ne poslušaš. Probaj nakon svakog, ali nakon svakog podoja raditi kompresije. To što ništa iz cice nejde van ne znači da ništa i nema, onog masnog uvijek bude. I odi na vaganje za tjedan dana. Ili kupi vagu pa je vagaj danas i za tjedan dana.
Maks je od 3 do 4 mjeseca, dakle na vaganju s 4 mjeseca, dobio upola manje nego za mjesec prije. Sad unatrag par mjeseci8nakon 6. mj)dobiva 200 g mjesečno. Pedijatrica je zadovoljna.
Po meni je bitno da dobiva, da ne stagnira ili pada. I ono što bi napravila ranije bi počela s dohranom, rižinim pahuljicama na vodi ili tvojem izdojenom mlijekecu, s cca 5 mjeseci.
:kiss
Pauleta, 6.2.2003
Maksimović, 4.2.2009.
Avatar
† Sanika
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 4152
Pridružen/a: 16 kol 2002, 14:24
Lokacija: Zagreb

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 11 sij 2010, 18:08

Hmm da, malo me je preplasila, kaze ionako je anemicna, ako ne krenem s dohranom da ce jos vise pasti hemoglobin.
MM kaze, ma pusti ih obje (patronazni i pedicu) super izgleda i ponasa se. Da je gladna plakala bi.
Evo, sad sam ju nahranila i kod podrigivanja je bljucnula, pa ne bi bljucala da nije sita :dunno

Budem ovako kao sto kazete, cesce nuditi, raditi kompresije, unutar 2 sata jedna dojka, sve to znam i prakticiram, a taman smo se uhodale, jedna sisa svaka 2 sata, ne po rasporedu nego je ona tako pocela sama imati ritam...

Pozvati cu patronaznu opet za koliko? Tjedan dana? Dva tjedna?
Ipak da bude vaganje na istoj vagi.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la ring » 11 sij 2010, 18:21

Puno ljubi svog dragog kad je tako dobar i pun potpore. Ja bi je vagala za tjedan dan.
mali oblak 8/07 - 4/08
naše plavooko čudo 9/09
rupica smijalica 3/12
Avatar
ring
Razum i kontrola
 
Postovi: 4468
Pridružen/a: 27 ožu 2008, 14:38
Lokacija: 13. županija

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 11 sij 2010, 18:25

za dva tjedna. emili ne pada ni ne stagnira pa nije potrebno prečesto vaganje.
gladna beba ne bljuca, već traži stalno visiti na praznoj sisi koju zdušno navlači sve u cilju stvaranja više mlijeka. (a pregladna beba je letargična i pospana)

to što joj je željezo na granici normale nije drama. ni adaptirano ni bejbi dohrana tu puno ne bi pomogli. željezo se spontano popravlja tek kad beba usvoji pošteni obrok mesa, uz uvijet da jede i povrće i voće. do tada imate još o-ho-ho vremena i tu su kapi željeza najbolje rješenje. jedino što neke bebe zatvaraju. ako vam se to desi javi nam se ovdje pa ćemo zajednički naći popis skupljih kapljica koje ne zatvaraju i ne stvaraju grčeve.

edit: čestitam ti na razumnom mužu. :zivili
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Ina66 » 11 sij 2010, 18:34

vedi - pisala sam o tome nekidan Tanji. Ida je isto tako između 3-4 počela stagnirati i dobivala je po 200-300 gr mjesečno (230 je dobila između 4. i 5. mjeseca), a nakon 6. mjeseca ovako kao sanikin Maksim - po 200 mjesečno.
radi ovako kako ti savjetuju eli i ivana, izvagni ju nakon dva tjedna pa ako bude gubila, uvest ćeš adaptirano.
meni su i moja ped i dr. iz bolnice (gdje smo bili po sasvim drugom poslu) rekli da je bitno da dobiva na težini.

vedi je napisao/la:MM kaze, ma pusti ih obje (patronazni i pedicu) super izgleda i ponasa se. Da je gladna plakala bi.

pozdravi ga :)
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 11 sij 2010, 18:37

Joooj drzite fige za slijedeca dva tjedna, nadam se da bude bolje, za sada AD ne uvodimo, MM i ja smo odlucili.

Samo me pece savjest da li joj zbilja, kako je pedica rekla, ugrozavam zdravlje sa mojom zeljom za iskljucivim dojenjem.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Ina66 » 11 sij 2010, 18:43

vedi je napisao/la:Joooj drzite fige za slijedeca dva tjedna, nadam se da bude bolje, za sada AD ne uvodimo, MM i ja smo odlucili.

Samo me pece savjest da li joj zbilja, kako je pedica rekla, ugrozavam zdravlje sa mojom zeljom za iskljucivim dojenjem.

fige držimo i nadam se da će Emi dobiti više nego u prošlom razdoblju.
mislim da ovakve izjave pedijatrica nisu u redu :ne
Avatar
Ina66
kuhinjska fly lady
 
Postovi: 33921
Pridružen/a: 01 srp 2001, 23:45
Lokacija: Split

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 11 sij 2010, 18:44

ne, nije joj pao imunitet i ona napreduje, sporije od prosjeka, ali napreduje i sa težinom, a ako sam vas dobro upratila nije da sa dužinom ide puno brže pa da je žgoljava.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 11 sij 2010, 18:49

Raste u prosjeku 3-4 cm mjesecno, ima 63 cm i 6230 grama.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 11 sij 2010, 18:51

Ukupno je dobila 13 cm i oko 2,5 kg.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 11 sij 2010, 18:54

ima 63 cm i 6230 grama.

to je ok. prosječna dužina i sitno ispod prosjeka težine za curicu. proporcionalna je skroz. :)
i sa ukupnim prirastom težine podijeljenim na tjedne ste dosta iznad minimuma, iako ispod prosjeka, ali nema prosječnog djeteta.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 11 sij 2010, 18:57

Ma gle, nek je ona zdrava, a to ak bude mrsava meni uopce ne smeta.

Nista, hvala vam cure...sad se moram psihicki skulirati, srediti da uspjesnije dojim, ne misliti o tome i nadati se najboljem na slijedecem vaganju.
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la SanjaMK » 11 sij 2010, 18:58

I Jana je (mislim) stangnirala u tom periodu. sada se vise i ne sjecam dobro. Ali znam da je pedijatrica tada rekla da se racuna prosjek. Skupis koliko je dobila od rodjenja i podelis sa brojem mjeseca i tada vidis dali ide dobro.
slika
Jana - 29.09.2008
Teo - 20.06.2002
Avatar
SanjaMK
Sveta krava
 
Postovi: 5702
Pridružen/a: 16 pro 2001, 19:20
Lokacija: Tamo gdje zlatno sunce sja...

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 11 sij 2010, 19:00

najbitnije je da je zdrava. no bitno je da ne stagnira, da po malo ide naprijed. za sljedeće razdoblje 50g tjedno je ok. i još ti nije mršavica, ali možda će i biti. geni.
:proljece
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la lilly » 11 sij 2010, 19:02

Drzim ti fige da vam i dalje ide dojenje.

Ja sam isto imala slicnu situaciju s Kikijem, i nismo uvodili ad mada nam je pedica to preporucila.
Avatar
lilly
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1213
Pridružen/a: 16 sij 2007, 21:44
Lokacija: u 777 2' 22''

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 11 sij 2010, 19:18

Jooj Lilly, bar ti znas kakve su tu kod nas pedice :mah
Ne znam kod koje si ti, ali ova moja je sto se toga tice koma.
I kak je bilo na slijedecoj kontroli kod vas? Jesi joj rekla da nisi uvela AD?
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la lilly » 11 sij 2010, 20:21

vedi je napisao/la:Jooj Lilly, bar ti znas kakve su tu kod nas pedice :mah
Ne znam kod koje si ti, ali ova moja je sto se toga tice koma.
I kak je bilo na slijedecoj kontroli kod vas? Jesi joj rekla da nisi uvela AD?



Ja sam kod Č., ustvari ona je cak dosta fleksibilna...
Ne sjecam se tocno, znam da je K izmedju 3 i 4 i pol mj. dobio samo 500g. Onda nam je rekla da bi mu trebala davat AD, ali sam ja rekla da se on meni ne cini gladan, tj. da je zadovoljno dijete. Narucila nas je i za neku kontrolu za vaganje, ja sam mu u medjuvremenu cesce nudila cicu i bila je recimo "zadovoljna". Tocno se sjecam da je rekla: "nisi bas neka mrga, ali ajde..." I kad smo krenuli s dohranom, malo je dobivao, znam da je s godinu dana imao 8 700g, znaci nije ni utrostrucio tezinu..ali on je takvo dijete, i sad s tri godine ima jedva 13 i pol kg...(mada nemam pojma na kog je mrsav :mrgreen )
Avatar
lilly
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1213
Pridružen/a: 16 sij 2007, 21:44
Lokacija: u 777 2' 22''

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Krumpirić » 11 sij 2010, 21:02

vedi, pisala i ja tanji. moja pedijatrica je npr.izignorirala tako malo dobivanje-kao dogodilo se nešto normalno :dunno
Avatar
Krumpirić
Cobra 11
 
Postovi: 11607
Pridružen/a: 17 sij 2005, 22:46

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Diami » 11 sij 2010, 21:45

Držim fige da vam vaganje bude super za dva tjedna.

Da što češće nudiš su ti cure već predložile. Ja bih samo predložila još, ako je ne uspiješ kompresijama nagovoriti da još malo potegne, da probaš nakon što ti prođe vrijeme koje nudiš istu dojku, u onom vremenu kad bi mijenjala dojku nuditi obje - prvo onu koju je već sisala, pa drugu, pa opet prvu, pa drugu, tako barem dva ili tri puta izmijenjaj ako hoće ona, možeš promijeniti kad vidiš da se dosta prorijedilo gutanje. Nama je to jako pomoglo, jer bi svaki put skoro krenuo let-down ponovno kad bi promijenio stranu, pa je tako više popio. Lakše mu gutat nego vuć...

A bome i sad, i cijelo vrijeme do sad od kad smo to uveli, voli jako cicati obje po nekoliko puta i onda neko vrijeme mir... I super napreduje.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 11 sij 2010, 21:47

vedi, a da probaš pumpati na prazno drugu cicu dok ona vuče iz prve? em bildaš produkciju, em imaš par desetaka ml za zamrznuti za eventualni obrok kad te nema ili za dodati u hranu za dohranu koja će za mjesec, dva.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la lastavica » 12 sij 2010, 10:09

vedi je napisao/la:Hmm da, malo me je preplasila, kaze ionako je anemicna, ako ne krenem s dohranom da ce jos vise pasti hemoglobin.
MM kaze, ma pusti ih obje (patronazni i pedicu) super izgleda i ponasa se. Da je gladna plakala bi.
Evo, sad sam ju nahranila i kod podrigivanja je bljucnula, pa ne bi bljucala da nije sita :dunno

Budem ovako kao sto kazete, cesce nuditi, raditi kompresije, unutar 2 sata jedna dojka, sve to znam i prakticiram, a taman smo se uhodale, jedna sisa svaka 2 sata, ne po rasporedu nego je ona tako pocela sama imati ritam...

Pozvati cu patronaznu opet za koliko? Tjedan dana? Dva tjedna?
Ipak da bude vaganje na istoj vagi.


vedi, zaboravila sam napisati da je moja bila anemična pa nam je pedijatrica dala kapi. ja sam otišla nakon 10 dana na ponovno vaganje i prirast je bio zadovoljavajući. naravno da je pedijatrica odmah pomislila da je razlog adaptirano.
a vidim da su nam i MMovi reagirali slično :)
lastavica
Lastatrans
 
Postovi: 15453
Pridružen/a: 16 tra 2002, 11:55

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 12 sij 2010, 10:12

Ma znas kaj, kad joj dam obje dojke, onda za drugi obrok bas i nemam. Ma priznajem ja da nemam bas viska mlijeka, nakon podoja se ne mogu izdojiti, a dojka mi mora imati barem 2-3 sata odmora da osjetim da se koliko toliko napuni.
Cisto je zadovoljstvo ono prvo budjenje po noci kad je pauza jednoj dojci po 4 sata jer se osjeti da je puna (kvrgava i teska) i doslovce osjetim kako ju ona prazni tj. ispuse.

Zato mi sve ovo nije jasno, prva 3 mjeseca sam imala osjecaj da je ona gladna, da mlijeka nemam, a dobivala je od 600 do 1000 grama, a sad kad napokon imam osjecaj da ona nije gladna i kad osjecam da imam mlijeka, ona dobi katastrofalno malo :dunno
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Diami » 12 sij 2010, 10:40

Možda zato što dojka ne mora biti puna, teška i kvrgava kao znak da u njoj ima (puno/dovoljno) mlijeka. Kad ti se jednom uspostavi ponuda i potražnja i u dojkama ima samo onoliko koliko ona treba i proizvodi se toliko koliko posiše u razmacima u kojima sisa - onda više ne budu dojke takve, tvrde, kvrgave, teške. Osim što znaju koliko kada treba, počne se više mlijeka proizvoditi i baš tijekom sisanja. Moje takve nisu bile mjesecima, i kad se jednom privikneš na to, prestaneš se bojati da je to znak da nema mlijeka. :hug Lako je meni sad pričati kad sam to već prošla, al znam da mi je bilo isto teško to vjerovati u početku.

Ovo što pišeš da "nemaš mlijeka" za drugi obrok ako daš obje dojke - ja bih rekla da "nećeš imati" odn. morati će se ona malo namučiti dan ili dva da jače potegne sljedeći obrok, dok se produkcija ne nabilda opet, jer ćeš jedino tako da ona posiše više u istom vremenskom razmaku kao prije dati dojkama signal da treba više proizvesti. Ako pokušavaš navući razmak među podojima neće dojke dobiti taj signal, barem ne tako "kvalitetno" kao kad bi joj dala da siše ako je gladna.

Čitala sam ne samo na rodi, nego i na tri-četiri druge priznate stranice o dojenju, da upravo (predugo) čekanje među podojima može "uništiti" dojenje. Što dulje mlijeko "stoji" u dojkama, to dojka dobiva jači signal da je "previše" proizvela. Sad to onako eksremistički zvuči, ali želim reći da je to sve jedna vrlo osjetljiva ravnoteža i najbolje je pustiti bebu da određuje što i koliko često joj treba. Malena - i sama si rekla - je pravi profesionalac, znala je i na početku što treba, vjerujem da zna i sada. Ako želi posisati i drugu nakon što je dva sata sisala istu, daj joj priliku, probaj dva, tri dana i vidi da li će ti se onda povećati produkcija.

I da - izdajanje - ja se dan danas ne mogu izdojiti. Nejde više od 10-20ml i točka. A Karlo je imao periode kad je bio prava "buckica", sad se opet malo izdužio, imao je skok u rastu u visinu...


Držim fige!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 12 sij 2010, 10:53

Ma ne znam, budem davala sto vise, jucer i danas dajem cesce, a kad prestane strasno vuci, pocnem s kompresijama, ona samo jos vise bljuca, ona nikad ne odbija cicu, uvijek ju prihvati, sad je izbacila poprilicnu kolicinu mlijeka jer sam opet radila kompresije.
Nista, budem opet za svaki cend uvalila cicu, mozda se rezultat vidi za tjedan dva...
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la nevenera » 12 sij 2010, 19:55

meni je nakon 3 mj dojka se stalno činila prazna. a tin je napredovao, jednostavno se uspostavila ponuda-potražnja i ima točno koliko treba. dosta su mi pomogle kompresije. evo filmić da ti pomogne. http://www.youtube.com/watch?v=RymUDeCAt18 prikazuje kompresije. ja sam ih naime na početku krivo radila
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Megan » 12 sij 2010, 23:07

Radila sam danas kompresije, super je link, ja sam doduse mislila da se radi o cescem stiskanju, a ne stiskanje pa drzanje stisnuto duze vrijeme, sad navecer sam ovako kako je na linku.
Uglavnom, danas sam joj davala daleko cesce, ali je dojila tek po par minuta, pa sam dala drugu dojku, pa opet onu prvu i tako... Nekako u globalu mi se cini da je cak manje tako jela nego kad je razmak veci izmedju dojenja.
No nije nesto lose raspolozena :dunno

Sad sam u dvojbi, neki su savjeti cesce davati, ali jednu dojku unutar 2-3 sata, drugi su cesce davati obje dojke, nisam pametna koja je opcija bolja :loce
Megan
ježim se par puta dnevno
 
Postovi: 4299
Pridružen/a: 10 sij 2003, 10:26

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 12 sij 2010, 23:25

u njenoj dobi bitnije od čestog dojenja je da sisu dobro isprazni. ja bi je pustila da sama traži jer ima super ritam (svaka dva sata), kompresije radila samo pri kraju podoja i nakon što isprazni sisu ponudila joj i drugu. možda će tako pojesti više, možda ćeš za sljedeći obrok imati nešto manje, no za par dana trebalo bi se sve stabilizirati.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la nevenera » 12 sij 2010, 23:27

potpis na eli! :dada

meni osobno, kad je nedobivanje bio problem upalila je opcija da dajem jednu u okviru 2-3h da dođe do masnijeg mlijeka.
čak mi je upalio savjet da izdojim 20 ml prije podoja da dođe brže do masnijeg mlijeka.
što ćešće dojenje je najbolje, jer se tako stimulira proizvodnja. ja tina na svaki kme na sisu.
on tek nedavno s 6 mj je počeo iz obje.

po meni je tu skroz u pravu
Diami je napisao/la: Ako želi posisati i drugu nakon što je dva sata sisala istu, daj joj priliku, probaj dva, tri dana i vidi da li će ti se onda povećati produkcija.


što se linka tiče i ja sam kao i ti. trebalo mi je par dana da se ušemim po dr.newmanu i stvarno bi tin ostao minut dva duže na ciki.

izdajanje nakon podoja nije znak da nema ništa u ciki, ja se u to uvjerila.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la Diami » 12 sij 2010, 23:28

Ja bih davala istu dojku recimo 1,5 do 2h, na prijelazu možeš malo izmjenjati ako imaš dojam da to pomaže, pa onda opet približno toliko drugu dojku.

Mada je meni mlijeko s Karlom onak baš pošteno krenulo kad sam prestala paziti kad koju i koliko često dajem... Njemu se baš sviđalo piti malo iz jedne pa iz druge... bebe su različite. Treba pratiti dijete, vidi kako ti se čini da više pojede.

Za 3h sam na kellymom.com stranici o dojenju našla da može biti predugo, tako veliki razmak i veće razmake koriste žene čak za smanjenje produkcije. :dunno Al 2h nije tako puno, ne stoji mlijeko predugo da bi se dobio signal smanjenja produkcije.


I potpis na eli. :dada
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: dobivanje na tezini

PostPostao/la eli » 12 sij 2010, 23:29

zanimljiv filmić.
ja sam imala drukčiju tehniku, puno sličniju ručnom izdajanju. sa dlanom na donjoj strani sise i samo bi palcem polako gurala sa gornje strane prema bradavici pa nakon par puta pomakla bi dlan sa vanjske strane jer mi se činilo da tamo ostane više mlijeka.
eli
Sveta krava
 
Postovi: 8339
Pridružen/a: 30 ožu 2002, 12:57

PrethodnaSljedeća

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.