Sada je: 28 ožu 2024, 15:54.

DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 05 sij 2011, 22:44

e da,i zgodno je puhati balone i bušiti ih kažiprstom.mi uz to vičemo i iŠ!IŠ!
ta se rječca vrlo brzo i lako usvoji.

a moramo se pohvaliti!

kad joj nešto dajem,uz naglašeno izvooooli! u 80 posto slučajeva dobijem riječ,krasnu i čistu:hvaaala! :srca
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 05 sij 2011, 22:52

naravno da se pokazivanje prstom dobije vježbom. kao i većina ostalog.
manji im je problem naučiti pokazivati slike u slikovnici ili predmete ako ih mogu tim prstom i dotaknuti.
veći zahvati su precizno pokazivanje u daljinu, jer se tu uključuje i senzorika - procjena udaljenosti, otvaranje tijela "prema van" i slične stvari.
al opet kako kaže ronin, rad, rad i rad.
moja još uvijek u principu u daljinu pokazuje otvorenom šakom. prstom kao što rekoh, ono što može dotaknuti ili joj je jako blizu.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la NIKO13 » 05 sij 2011, 23:15

E vidiš mi nemamo prst, jedan blizanac ima , ovi ka po normi, on pokaziva prstom, a ja kažem riba, morski konjić, školjka..on ponavlja na svom jeziku,ima jednu jedinu razumljivu riječ,hvala- tala ,ali ovi drugi nema ni riječ ni prst, zapravo s njim ne možeš to ništa ni radit , on uzme da lista slikovnicu sam, ali ćim mu se ja približim da ću mu nešto pokazat ili reć , odma je itne, ili se ljuti pa puše ko mačka u opasnosti
NIKO13
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 05 sij 2011, 20:52

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 05 sij 2011, 23:19

zato ti i govorim, krenite što prije na procjenu i počnite s njim radit.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la NIKO13 » 05 sij 2011, 23:25

alexandra je napisao/la:zato ti i govorim, krenite što prije na procjenu i počnite s njim radit.

Oćemo, idući tjedan smo naručeni u psihologa,pa ćemo vidit šta dalje. Isto fala ;)
NIKO13
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 05 sij 2011, 20:52

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la nadicab » 06 sij 2011, 00:13

ronina- bravo za HVALA :yess
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la adwaita » 09 stu 2011, 22:17

Zdravo svima,ja sam ovde nova i nisam jos uvek mama, ali sam pomalo zabrinuta za devojcicu svoje tetke koja ima 18 meseci i ne hoda niti govori, kad je drzite za rucice stoji na prsticima kao i kada se sama pridrzava za nesto. Deluje mi prilicno odsutno, moze vrlo koncentrisano i po pola sata da glda u neki crtac koji voli, vrlo retko se odaziva kada je zovete i jos uvek se stalno budi nocu uz histerican plac. Inace je prilicno pasivno i mirno dete koje ne voli preterano da se druzi sa drugom decom...eto toliko, ne znam da li sam bezrazlozno zabrinuta ili bi treblo da nekako skrenem paznju na to ?Inace je pri rodjenju prgutala plodovu vodu i imala neku infekciju zbog koje je zamalo umrla, broj otkucaja srca joj se naglo bio sustio...inace zive u Holandiji i moram reci da imaju prilicno nonsalantan odnos prema svemu, imam utisak kao da se niko ne bi setio da nesto mozda nije u redu....sta vi mislite?
Hvala puno
adwaita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 09 stu 2011, 22:07

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Plava » 09 stu 2011, 23:57

bez obzira što mi svi mislili...ništa se nemože dok roditelji ne odluče sami i ne priznaju si da nešto nevalja..nažalost...
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la adwaita » 10 stu 2011, 00:09

Slazem se potpuno, ono sto mene muci je da li bi trebalo da skrenem paznju, bilo kako ?
adwaita
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 09 stu 2011, 22:07

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Plava » 10 stu 2011, 00:11

ja bi rekla...ali cijena ti može biti prevelika...pokušaj
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la martina mama » 10 stu 2011, 10:47

Ronin, prekrasno za igru pretvaranja!!!! Veeeliki korak naprijed i nada za daljnji napredak. Iako marta nije u spektru, dugo nam je trebalo da ju uvucemo u igru pretvaranja. Kad je prevalila tu barijeru, kasnije je sve islo lakse.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 10 stu 2011, 11:02

hvala martina mama :kiss

moram se malo pohvaliti,dosta dugo nisam ovdje pisala

mi pričamo :)

taman kad je navršila treći rođendan krenula je s imenovanjem životinja iz knjiga i njihovog glasanja-naučila je svaku životinju iz one Egmontove Disney enciklopedije,dakle njih 50(a tu spadaju i kameleon i moruzgva :mrgreen )

onda se prebacila na izražavanje svojih potreba,tako traži vode(baš tako,u padežu),soka,jesti(papi),spava i krevet kad je umorna,keks ,bananu,jabuku,naranču,limun :mrgreen ,mrkvu,kruha,čada(čokolada)

plus sličice koje imenuje,fond riječi (koje ispravno upotrijebi)joj je oko 200,najmanje,možda 250

pred nama je spajanje riječi,kako je usvojila neke glagole (npr čita,crta),mislim da ni na to nećemo dugo čekati.zbilja napreduje!!!!
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la nadicab » 10 stu 2011, 11:17

:yess
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 10 stu 2011, 11:23

priča čudno,kao mali robot :mrgreen

ne kao da uči strani jezik,iako bez problema koristi engleske riječi kao i hrvatske,broji na eng do deset...logopedica mi je rekla da je samo potičem jer je bilingvalna,odnosno ima sposobnost da engleski uči u jednakoj mjeri kao i materinji,kao da za njega ima posebnu ladicu.

jučer,dok smo čekali da nam dođe defektolog,uzela je jednu sliku farme,i prvo mi je pokazala sve što ima.pas,maca,svinja,krava,ovca,drvo
a onda se nasmije i krene:dog,ket,kau,šip,tvi

ja sam bila otprilike ovako :shock :shock

to pokupi s pola sata beba tv-a
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la nadicab » 10 stu 2011, 11:40

da, svakako je potiči na multijezičnost jer kada joj zablokira kanal jednog jezika, otvara se drugi (tako je u našem slučaju).
Kako ste zadovoljni s logopedicom? Da li ona ima znanje/iskustvo za nadomjesnu komunikaciju?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 10 stu 2011, 11:50

logopedica i defektolog su dio Marijinog tima,uz radnu terapeutkinju i kineziterapeuta.oni svi zajedno surađuju i dogovaraju se.

logopedinja nema iskustvo jer je mlada,ali sad već nekoliko godina radi s pervazivcima i ima načina da dopre do Marije.malena super surađuje s njom.ona se više koncentrira na riječi,zvukove,slogove,jer Marija ima u najmanju ruku čudan izgovor.kombinira sliku,igračku ,stol i ogledalo

defektologinja je pak osoba bogatog radnog iskustva,i sama mama 4 djece,skoro trideset godina rada s pervazivcima.ona radi s nama upravo na toj zamjenskoj komunikaciji i problemima u ponašanju(Marijino ignoriranje svih osoba koje nisu ja),gestama,slikama.ne radi po određenoj metodi nego se prilagođava pojedinom djetetu,tako da je njen rad jedna fantastična 90 minutna kombinacija floor time-a,primjenjene ABBE za stolom,i PECS-a
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la gold dust » 10 stu 2011, 13:01

ronin, ovo što pišeš o mariji je super, super! bravo za napredak :joy
Avatar
gold dust
Sveta krava
 
Postovi: 5610
Pridružen/a: 23 stu 2002, 20:14

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la martina mama » 11 stu 2011, 01:08

Ronin, sve sto pises je za svaku pohvalu. Tako sam sretna zbog vas. I da, hvali se sto cesce. Ima ljudi, kao sto sam ja, kojima je forum spasio zivot, dao snage da ustraju, dao ideje. Nikad ne znas k
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la martina mama » 11 stu 2011, 01:09

Nikad ne znas kome ce tvoj post kliknuti i dati malo svjetla na putu!!! Bravo, uljepsala si mi vecer!!
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la Plava » 11 stu 2011, 01:12

martina mama je napisao/la:Nikad ne znas kome ce tvoj post kliknuti i dati malo svjetla na putu!!! Bravo, uljepsala si mi vecer!!


e baš to... :luv
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 12 stu 2011, 11:48

martina mama je napisao/la:Nikad ne znas kome ce tvoj post kliknuti i dati malo svjetla na putu!!! Bravo, uljepsala si mi vecer!!


baš mi je drago.ustvari,i ja sam sretna kad god se uvjerim na nečijem primjeru da se rad isplati,da ne treba gubiti nadu koliko god nam se nekad činilo teško.

i naše vježbice sada bitno drugačije izgledaju :dada .evo u petak je defektologinja u jednom trenutku sjela s njom za stol i to je trajalo punih 35-40 minuta ful koncentracije,oduševljena sam koliko je sazrelila

bilo je tu imenovanja sličica(prvo smo imali samo maca mijau,a sad je navodim prstom da pokaže maci oko,rep,govorimo koje je boje,brojimo koliko čega ima na slici-uglavnom,širimo se na opisivanje sličice,a ne samo na imenovanje ),zatim slaganja puzzli od tri dijela-složi životinju,pa umetanje oblika,pa stavljanje štapića jedan na drugi tako da imitira odraslog,pa boje(zna neke osnovne,crvena,žuta plava zelena),zatim crtanje (ono točka točka crtica)

svaka aktivnost imala je glavu i rep,i morala je spremiti svaku uz riječ i gestu :gotovo

inače,sad sam je već dvaput čula da spaja riječi :yess .maloprije je,kad smo odrađivale svojih pola sata za stolićem utepila da su pod stolom bojice(to sam čuvala za kraj,kad joj koncentracija malo padne),pa je rekla:oće crta!

jučer je bilo:oće jauku!(jabuku)
zbilja super!
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 stu 2011, 12:14

ma prepresuper!!!! :5 :joy
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la alexandra » 12 stu 2011, 12:30

ronin, klanjam se do poda i vama i princezi :yess
divne vijesti i fenomenalan napredak.

da odustat, moja je sad 11, ja sam još uvijek uvjerena da će progovorit :mrgreen uopće se ne dam smetat.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 12 stu 2011, 13:12

alexandra je napisao/la:
da odustat, moja je sad 11, ja sam još uvijek uvjerena da će progovorit :mrgreen uopće se ne dam smetat.


:kiss

nama je presudna,ali zbilja presudna ispala ta rana intervencija.pitam se da nije bilo pravodobnih reakcija,koje nisu jednostavno dozvolile djetetu da se do kraja uvuče u sebe,kako bi to sada izgledalo.jer ona je,kad se vratim na početak ovog topica,bila doslovce gluha za cijeli svijet oko sebe.totalno isključena.

u doba kad sam pomišljala na mogućnost da možda neće progovoriti,sama sam u svojoj glavi stvorila alternativu da ćemo onda zajednički pronaći nekakav modus operandi po kojemu će ona funkcionirati s okolinom.ima komunikacija i komunikacija.najbitnije je nikad ne klonuti duhom,baš ovo što ti kažeš alexandra.

naša su djeca tu kraj nas,krasna i posebna baš ovakva kakva jesu.ja ne bih mijenjala svoju Mare za ništa.i je teško,ali je izazov,i je stresno,ali je i obogaćujuće.ona je nas,mene oblikovala na sasvim novi način.ona mene,ne ja nju.

i želim da se možemo sporazumijevati,naravno da nam to želim,utoliko to želim da NJOJ bude lakše sa što manje frustracija izražavati svoje potrebe i želje...i izgleda da će to biti verbalno,najvjerojatnije,ali i da neće,ono najvažnije,ljubav,od nje ionako dobivam sasvim-neverbalno.vrlo uspješno. :luv
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la danijela81 » 12 stu 2011, 13:15

ronin je napisao/la:naša su djeca tu kraj nas,krasna i posebna baš ovakva kakva jesu.ja ne bih mijenjala svoju Mare za ništa.i je teško,ali je izazov,i je stresno,ali je i obogaćujuće.ona je nas,mene oblikovala na sasvim novi način.ona mene,ne ja nju.

:luv
Vi ste sol zemlje, vi ste svjetlo svijeta!
V. 03.11.2008. :luv
R. 11.06.2014. :luv
Avatar
danijela81
(pre)fina gospoja
 
Postovi: 10381
Pridružen/a: 26 svi 2008, 08:57
Lokacija: Osijek

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 stu 2011, 13:38

uh, ronin! lijepo receno, ali za moj ukus nekako previse izromantizirano :/
da, jesu nas izmijenili i na neki nacin obogatili, oplemenili.
i volim svog sina tocno ovakvog kakav jest, pa to je neupitno.
ali ne mogu iskreno potpisati kako bas nista na njemu ne bih mijenjala da mogu.
bih.
ne sebe radi, vec njega radi.
bez obzira sto ga ovakvog prihvacam i volim bez imalo zadrske.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 12 stu 2011, 13:59

mamashnita od noje je napisao/la:ali ne mogu iskreno potpisati kako bas nista na njemu ne bih mijenjala da mogu.
bih.


gledaj,i ja bih na mariji promijenila dosta toga....npr mogla bih se odreći "ispaljotke"i bacanja na pod i vrištanja na ulici kad ne ide onako kako je ona u svojoj glavi zamislila,a mene nije informirala :mrgreen ..da,da,bez toga bih mogla

dakle,nisam mislila da baš ništa na njoj ne bih mijenjala.nego da nju,takva kakva jest,volim više od ičega....u tom smislu je ne bih mijenjala za ništa.kao da jesam u poziciji da išta mijenjam :mrgreen ...no,eto tako se kaže.pjesnička figura.pa makar malo i romantična. :mrgreen
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 stu 2011, 14:02

ma znam, kuzim :)
samo me nekad ubode u zicu to 'nasa su djeca posebno prekrasna zato sto su posebna i blago nama svima sto je to bas tako jer to je pravo bogatstvo i trebamo biti sretni i zahvalni'. karikiram malo.
ako me kuzis ;)

:hug
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la ronin » 12 stu 2011, 14:06

a znam.

al ne mogu poreći da sam tisuću stvari u roditeljstvu prije nje uzimala zdravo za gotovo,baš jesam.voljela bih ponekad da mogu vratiti sat,ići ispočetka,i s dečkima.
nekim me stvarima baš naučila ona.znam da zvuči pomalo ko klišej koji je zbilja dovoljno otrcan bez da ga i ja dodatno koristim,al kad je tako.
mr brown eyes 26 9 2002
mr Blond 19 11 2004
little miss Croatia 29 8 2008
the Miracle of Life 5 3 2013



Ima li očaj bilo gdje? Daj da nadu nosim tu!.
Avatar
ronin
Zaželjeli ste - poslušajte!
 
Postovi: 6383
Pridružen/a: 30 lis 2008, 19:59
Lokacija: na jugu

Re: DIJETE OD 19 MJESECI NE KOMUNICIRA

PostPostao/la mamashnita od noje » 12 stu 2011, 14:08

nije otrcano, to je zbilja tocno tako :dada
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.

cron