Sada je: 28 ožu 2024, 10:58.

cijepljenje neurorizične djece

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nora28 » 13 svi 2011, 20:56

nitko nam nije potvrdio sto posto da je od cjepiva, nakon cjepiva (bila je malo prehlađena) dobila je temperaturu, uz to i konvulzije i nitko ne može točno utvrditi kad se to desilo. Porod bez ikakvih komplikacija, apgar 10/10, razvoj iz mjeseca u mjesec školski, sve do osmog mjeseca.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la skorpionka » 13 svi 2011, 21:03

Nora, a koji je razlog da je u osmom mjesecu išlo cjepivo a ne po kalendaru?
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nora28 » 13 svi 2011, 22:26

stalne prehlade, začepljen nosić i skoro svaki mjesec temp. oko 37,1 barem par dana.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: cjepivo

PostPostao/la skorpionka » 13 svi 2011, 22:55

nora28 je napisao/la:
Zbog čega vam obustavljaju cjepljenja?

nakon cjepljenja Di te per + polio dobila visoku temperaturu, konvulzije, dg. tri mjeseca nakon toga paraparesa spastica, od tada nema više cjepljenja bez obzira što nisu sigurni u uzrok
nadice, idem tražiti


Ovo 3 mjeseca nakon cijepljenja je postavljena dijagnoza? S 11 mjeseci? Ovo cijepljenje je bilo prva doza s 8 ili druga, odnosno treca?
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la Fantasy » 14 svi 2011, 06:43

Naša ped. neće cijepiti, ako dijete ima i najmanji znak prehlade. Baš mi je žao,nora.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nora28 » 14 svi 2011, 09:41

škorpi, bila nam je prva doza, dg je postavljena skoro sa dvije godine, kamo sreće da smo imali dg i da smo našeg dr Polovinu upoznali sa osam - devet mjeseci. Govorili su nam da su to što ne staje na nogice i ne puzi normalna odstupanja sve do godine i šest mjeseci, dali su nam da vježbamo jednom tjedno u bolnici i po pola sata doma. kad imaš 23-24 godine i prvo dijete nisi baš nešto iskusan, vjeruješ što ti pedijatrar kaže (vjerujem i sad samo najprije idem provjeriti na mib :) malo se šalim jer je ovo tema o kojoj mi se više ne piše :( )Kad sam vidjela da te vježbe ne daju rezultate kakve smo očekivali, prestali smo dolaziti na vj. u bol. i potražili nešto drugo i tako dok nismo sa 2,3 našli dr. Polovinu.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nadicab » 17 svi 2011, 15:38

danas primili 1. dozu cjepiva protiv vodenih kozica. Za tjedan dana ćemo primiti i pneumo23 :yess
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la juhu-juhu » 18 svi 2011, 13:55

Nadice jel možeš malo reći što ste do sada sve primili i kada ste počeli
juhu-juhu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 171
Pridružen/a: 07 sij 2010, 21:26

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nadicab » 18 svi 2011, 17:00

počeli smo s odgodom od 1 godine i sve je primio do sada prema kalendaru cijepljenja; čak smo mu dali vulgaris cjepivo umjesto Priorixa jer školska liječnica nije htjela petljati i tvrdila je da ako do sada nije imao komplikacija, da ih neće ni imati. A nitko mi nije htio/znao reći da li imamo pravo na besplatno cjepivo :whew
Eto, samo sada ćemo ići van regularnog s tim cjepivom protiv varičela i pneumo 23; još imamo pravo na besplatno :nana
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la juhu-juhu » 18 svi 2011, 18:27

hvala i mi uskoro cjepimo.Da li pneunomon 23 moram platit ili imamo na to pravo besplatno.Nama isto nitko to nije preporučio.
juhu-juhu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 171
Pridružen/a: 07 sij 2010, 21:26

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nora28 » 18 svi 2011, 20:28

mi se nismo cijepili protiv kozica i kad ih je dobila imali smo malo kompliciraniju verziju, upalila se svaka točkica ali sve smo nekako izgurali.Stalno sam strepila kako će to izgledati kad ih dobije i sad su iza nas. Danas je na Htv-u bila tema o cijepljenju, nisam uspila sve pogledati (zbog prvopričesnićkog sastanka :) ) baš me zanima koji su zaključak na kraju donijeli......
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la MAJA Skopje » 19 svi 2011, 17:44

Jovan je cjepen prema redovitom kalendaru za imunizaciju. Megjutum problem kod nas u MK je kvalitet cjepiva. U uopste ljudi su veoma malo upoznati sa komplikacijama vakciniranja. Megjutim unazad ove godine jako su aktivni forumi za mamu i djecu u MK gde se nalaze osobe koja obavestavaju ljude da imaju mogucnost da uz potpisanu izjavu ne dozvole da im se djete cjepi. Sada je aktuelna kao epidemija malih boginja a vrsi se veliki mediski pritisak da se vakciniraju i bebe ispod 6 mjeseci. Bla bla bla. U pitanju je to da treba da se potrose velike kolicine cjepiva. :roll
Potrebna je jedna minuta da donesete odluku koja moze da vam promeni ostatak zivota, ali potreban je celi zivot da otkrijete dali je ta odluka bila pravi izbor.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la mujica6 » 20 svi 2011, 00:50

MAJA Skopje je napisao/la:Jovan je cjepen prema redovitom kalendaru za imunizaciju. Megjutum problem kod nas u MK je kvalitet cjepiva. U uopste ljudi su veoma malo upoznati sa komplikacijama vakciniranja. Megjutim unazad ove godine jako su aktivni forumi za mamu i djecu u MK gde se nalaze osobe koja obavestavaju ljude da imaju mogucnost da uz potpisanu izjavu ne dozvole da im se djete cjepi. Sada je aktuelna kao epidemija malih boginja a vrsi se veliki mediski pritisak da se vakciniraju i bebe ispod 6 mjeseci. Bla bla bla. U pitanju je to da treba da se potrose velike kolicine cjepiva. :roll


male boginje=ospice. Ne može se dijete cijepiti protiv ospica prije 6 mjeseci starosti. Čak niti u epidemiji.
Ali mislim da je pogrešno generalno odbijati cijepljenje jer mislite da je kvaliteta cjepiva loša. Jer cjepiva korištena u Makedoniji nisu ništa lošija od cjepiva koja se drugdje koriste.
Koliko znam, Makedonija ne provodi kontrolu cjepivu putem vlastite agencije za lijekove i medicinske proizvode, već se oslanja na vanjsku kontrolu na taj način da uvozi isključivo ona cjepiva koja imaju akreditaciju Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a.
To garantira da cjepiva odgovaraju međunarodnim standardima i često je puno veća garancija kvalitete nego vlastita kontrola.

Jako mi je drago vidjeti na ovoj temi da je večina neurorizične djece cijepljena prema kalendaru, jer baš neurorizičnu djecu treba zaštititi od tih bolesti. Istina, od cjepiva mogu nastati nuspojave, ali neurorizičnom djetetu je komplikacija bolesti u smislu encefalitisa puno pogubnija za neurološki razvoj nego eventualne nuspojave cijepljenja. Istina, neka cjepiva mogu u vrlo rijetkim slučajevima uzrokovati enzefalitis, aseptički meningitis, GBS i slične teške bolesti. Ali te se bolesti kao posljedica cijepljenja javljaju puno, puno rjeđe nego kao posljedica prirodne bolesti. Radi se o vaganju rizika i koristi cijepljenja i necijepljenja. I za sva cjepiva koja su u upotrebi korist nadilazi rizik. I kod neurorizične djece je ravnoteža pomaknuta još više u korist cijepljenja, jer nuspojave nisu ništa češće kod neurorizične djece,a a ta djeca ipak teže podnose ove bolesti.
Izgleda da je taj neutemeljeni strah od cijepljenja neuroriziične djece ipak počeo popuštati među doktorima.

Ako sam dobro shvatio iz postova koje je nora28 napisala, njezino dijete nije propustilo daljnja cijepljenja zbog neurorizičnosti, već zbog sumnje da je doživjelo tešku nuspojavu cijepljenja. (Stvarno ne mogu imati nikakvo mišljenje o tome je li bolest doista posljedica cijepljenja ili ne, jer ne znam detalje - a često i uz uvid uu sve detalje na to se ne može jednoznačno odogovoriti, ali sumnja da je cjepivo uzrokovalo tešku nuspjavu je naravno kontraindikacija za daljnje cijepljenje tim cjepivom).

Tako da sasvim opravdanu odluku o daljnjem cijepljenju Norinog djeteta ne treba brkati s odlukom o cijepljenju neurorizičnog djeteta.
mujica6
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2011, 00:27

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la Fantasy » 20 svi 2011, 12:19

Moja pedijatrica je čekala s cijepljenjem do nalaza eeg, koji je sa 7 mjeseci bio uredan i nakon toga smo počeli po redu. Sad smo opet pričekali eeg i nakon ovog cjepljenja veli da smo mirni do 4 godine. Jedino ju mislim još protiv krpelja jer se toga užasavam, a imamo klet pored šume i živimo na zaraženom području. Nadam se da ni s tim neće biti problema.
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la Miki » 20 svi 2011, 12:27

Fantasy, mi smo se cijepili protiv krpelja sad u ponedjeljak, nikakvih problema nije bilo

malo ju je boljela ruka taj dan i za 2 dana je počela malo šmrcati zbog pada imuniteta, ali evo već je jučer bilo sve OK.

ona sad ima 5 godina
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la Fantasy » 20 svi 2011, 12:43

Super, baš mi je drago. Moja je trenutno s bronhitisom i upalom grla, tak da mora prvo ozdraviti. Jeste morali platiti?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la Miki » 20 svi 2011, 13:32

da, morali smo sami kupiti cjepivo, košta 315kn u našoj ljekarni (Baxter) :roll

ali ova naša ljekarna je u dosta stvari skuplje nego druge, tako da ne znam ima li negdje povoljnije (nisam se uopće htjela s tim zamarati jer sam ovdje pokupila doslovno prije samog cijepljenja i odnijela kod pedijatrice - morala sam ga naručiti unaprijed, ne drže ga u redovnoj prodaji)
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2164
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nora28 » 20 svi 2011, 14:09

Ako sam dobro shvatio iz postova koje je nora28 napisala, njezino dijete nije propustilo daljnja cijepljenja zbog neurorizičnosti, već zbog sumnje da je doživjelo tešku nuspojavu cijepljenja. (Stvarno ne mogu imati nikakvo mišljenje o tome je li bolest doista posljedica cijepljenja ili ne, jer ne znam detalje - a često i uz uvid uu sve detalje na to se ne može jednoznačno odogovoriti, ali sumnja da je cjepivo uzrokovalo tešku nuspjavu je naravno kontraindikacija za daljnje cijepljenje tim cjepivom).

Tako da sasvim opravdanu odluku o daljnjem cijepljenju Norinog djeteta ne treba brkati s odlukom o cijepljenju neurorizičnog

mujice6 baš mi je drago da čitate naše postove i jako ste nam dragocjeni ovdje bez obzira što vas ne poznajemo duže vrijeme. Samo da kažem da moja curica nije bila neurorizično dijete po rođenju, dakle tek nakon cijepljenja, konvulzija i MR donešena je odluka o necijepljenju.
Stvarno ne mogu imati nikakvo mišljenje o tome je li bolest doista posljedica cijepljenja ili ne, jer ne znam detalje - a često i uz uvid uu sve detalje na to se ne može jednoznačno odogovoriti

Uh, ja bih rado čula i Vaše mišljenje ali mogu samo reči da i nakon što smo napravili sve pretrage koje su nam preporučili ni prof. Barić (kome jako vjerujem) ni njegovi kolege nisu mogli donijeti zaključak koji bi išao u prilog da se sve to desilo baš zbog cijepiva a ni protiv tog mišljenja.
Zanima me samo što mislite o cijepljenju nakon puberteta kod djece kod koje nije dokazana a ni pobijena mogućnost da je bolest nastala nakon cijepljenja? Hvala.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la MAJA Skopje » 20 svi 2011, 18:19

Koliko znam, Makedonija ne provodi kontrolu cjepivu putem vlastite agencije za lijekove i medicinske proizvode, već se oslanja na vanjsku kontrolu na taj način da uvozi isključivo ona cjepiva koja imaju akreditaciju Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a.
To garantira da cjepiva odgovaraju međunarodnim standardima i često je puno veća garancija kvalitete nego vlastita kontrola.


Tocno tako. S tim da su uvezena cjepiva iz Kine i da sada u fazi "epidemije" teraju i manju djecu da se vakciniraju kako bi se potrosile zalihe vakcina. :(
Puno ljudu koji imaju mogucnosti i upoznati su idu u nabavku za Solun gde nabavljaju vakcine koje kostaju jedna 50 EUR. Ove koje se uvoze jedna kosta tek 0,50 centi. Pa sad ti vidi zasto je neka 0,50 centi a neka kosta 50 EUR.
Tako da oni koji su u mogucnosti idu u Solun po vakcinu i idu u privatnu kliniku da ih prime.
Znaci ima velikih razlika od kvaliteta vakcine od jedne do druge. Sad nedavano bio je slucaj gde je djete samo sto je primilo vakcinu dobilo konvulzije. Tako da nije bas bezazleno kakvu ces vakcinu staviti tako malom djetetu.
Ja sam za vakciniranje, al sa kvalitetnom vakcinom. ;)
Potrebna je jedna minuta da donesete odluku koja moze da vam promeni ostatak zivota, ali potreban je celi zivot da otkrijete dali je ta odluka bila pravi izbor.
Avatar
MAJA Skopje
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 730
Pridružen/a: 09 sij 2003, 16:26
Lokacija: Skopje, Macedonia

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la mujica6 » 21 svi 2011, 10:54

nora28 je napisao/la:mujice6 baš mi je drago da čitate naše postove i jako ste nam dragocjeni ovdje bez obzira što vas ne poznajemo duže vrijeme. Samo da kažem da moja curica nije bila neurorizično dijete po rođenju, dakle tek nakon cijepljenja, konvulzija i MR donešena je odluka o necijepljenju.


Tako sam i shvatio. To sam baš htio naglasiti.
Da razlog ne cijepljenja vaše kćeri za pravo nema veze s diskusijom o cijepljenju ili ne cijepljenju neurorizične djece. Jer je kod vas razlog za ne cijepljenje sumnja na tešku nuspojavu cijepljenja, a ne "neurorizičnost".

Poslije puberteta se neka cjepiva više ne mogu primati (npr. pertusis, s obzirom da kod nas nije registrirana formulacija za stariju djecu i odrasle) ili kod večine ljudi nema više potrebe za njima (npr. Hib). Ali neka cjepiva svakako ima smisla i treba cijepiti. Npr. cjepiva protiv ospica i rubele bih joj svakako preporučio - ne povezuju se sa bolešću djevojčice, a jako će joj biti važno izbjeći te bolesti u fertilnoj dobi.

S obzirom da je bolest nastala nakon DTP i polio cjepiva, svi će biti u strahu cijepiti ju protiv difterije i tetanusa, što bi bilo jako dobro da se cijepi. Vjerujem da će biti o tome lakše odlučiti kad poraste i vidi se oporavak. Inaće, teoretski bi konvulzije i posljedična spastička parapareza mogle biti posljedica pertusis komponente. Pertusis cjepivo može uzrokovati encefalitis unutar sedam dana od cijepljenja. Svi se "kunu" da encefalitis uzrokovan pertusis cijepljenjem ne uzrokuje trajne posljedice, ali ako postoji i teoretska šansa, ja bih svakako izbjegao cijepljenje protiv prtusisa čak i ako bude u to vrijeme registrirano cjepivo za stariju djecu i odrasle.
Protiv difterije i tetanusa bih ju cijepio jer nikada nisam čuo da se spastička parapareza povezuje s tim cjepivima. Neka druga neurološka stanja se povezuju, npr. brahijalni neuritis, GBS. S obzirom da se radi o jako ozbiljnim bolestima, svakako bih ju nakon puberteta cijepio protiv difteirje i tetanusa. Što se polija tiče, vidjet ćemo kroz par godina kako napreduje inicijativa za eradikaciju polija. Ako ga se uspije eradicirati, neće ju trebati cijepiti, ali ako ostane stanje kako je ili se pogorša (npr. da se vidi da se polio vraća u zemlje iz kojih je bio eliminiran) i to bi ju bilo dobro cijepiti.
A ta cjepiva - ospice, rubela, difterija, tetanus, polio, se dobro podnose u odrasloj dobi, rutinski se daju i kronične neurološke bolesti nisu kontraindikacija za njih.
mujica6
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2011, 00:27

Re: cjepivo

PostPostao/la mujica6 » 21 svi 2011, 11:14

martina mama je napisao/la:Jos mi duguje odgovor odakle mu takav interes za cjepiva.


To mi je posao.

Ali moj interes za javljanje na ovom forumu, kao i na nekim drugim forumima nije da proširim svoj posao na internet i dijelim savjete o cijepljenju - na žalost, neizbježno je da i to činim jer me se pita, ali nije mi baš drago... :)

Jer znam da svi roditelji imaju dobre pedijatre koji im daju večinom dobre savjete o cijepljenju i nije potreban netko tko će to raditi putem interneta bez uvida u zdravstveno stanje djeteta.

Javio sam se ovdje, kao i na drugim forumima samo onda kad sam vidio (pretpostavio) da netko na temelju dezinformacija plaši roditelje i odgovara ih od cijepljenja, što može imati jako negativne posljedice za tu djecu.
U biti, na ovaj sam se forum javio zbog pisanja nekakvog zeusa koji je lupetao gluposti na topicu o cijepljenju na vrućim temama.

Ali kad sam došao, njegovi su postovi bili već prilično stari.
Neki tvoji su bili svježi, pa sam se prilično grubo osvrnuo na neke tvoje postove prije nego što sam (kasnije) vidio da je na njih odgovoreno i prije nego što sam skužio da ti nisi od onih koji su tu da plaše ljude, već stvarno tražiš objašnjenja.

Ispričavam se na načinu kako sam tamo krenuo na tvoje postove.
mujica6
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2011, 00:27

Re: cjepivo

PostPostao/la gabica-žabica » 21 svi 2011, 14:27

mujica6 je napisao/la:
martina mama je napisao/la:Jos mi duguje odgovor odakle mu takav interes za cjepiva.


To mi je posao.

Ali moj interes za javljanje na ovom forumu, kao i na nekim drugim forumima nije da proširim svoj posao na internet i dijelim savjete o cijepljenju - na žalost, neizbježno je da i to činim jer me se pita, ali nije mi baš drago... :)

Jer znam da svi roditelji imaju dobre pedijatre koji im daju večinom dobre savjete o cijepljenju i nije potreban netko tko će to raditi putem interneta bez uvida u zdravstveno stanje djeteta.

Javio sam se ovdje, kao i na drugim forumima samo onda kad sam vidio (pretpostavio) da netko na temelju dezinformacija plaši roditelje i odgovara ih od cijepljenja, što može imati jako negativne posljedice za tu djecu.
U biti, na ovaj sam se forum javio zbog pisanja nekakvog zeusa koji je lupetao gluposti na topicu o cijepljenju na vrućim temama.

Ali kad sam došao, njegovi su postovi bili već prilično stari.
Neki tvoji su bili svježi, pa sam se prilično grubo osvrnuo na neke tvoje postove prije nego što sam (kasnije) vidio da je na njih odgovoreno i prije nego što sam skužio da ti nisi od onih koji su tu da plaše ljude, već stvarno tražiš objašnjenja.

Ispričavam se na načinu kako sam tamo krenuo na tvoje postove.

:1 Svaka čast mujice, hvala ti na objašnjenjima.
Avatar
gabica-žabica
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 397
Pridružen/a: 07 ruj 2010, 14:20

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la kiki i lara » 21 svi 2011, 14:54

moja Lara je rođena 3 mj. prije a cjepila se po terminskom kalendaru znači oduzimala su joj se tri mj..cijepila se redovno jer joj je mozak uredu.mene zanima to cjepivo pneumo 23 jer lara često ima bakterijske upale i koliko je već antibiotika popila pedica nam nije spominjala to cjepivo.što se tiče cjepiva protiv varićela za to nam je kasno jer je lara dobila varićele u srijedu i još joj izbijaju.dobila ih od brata.i grozno joj je .puna ih je a po glavi najviše.jedna na drugoj.sva je nervozna... :conf pospana...ako cjepivo stvarno djeluje bolje cjepiti...
Avatar
kiki i lara
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 571
Pridružen/a: 13 ožu 2010, 17:51
Lokacija: ......

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nora28 » 21 svi 2011, 15:34

Tako sam i shvatio. To sam baš htio naglasiti.
Da razlog ne cijepljenja vaše kćeri za pravo nema veze s diskusijom o cijepljenju ili ne cijepljenju neurorizične djece. Jer je kod vas razlog za ne cijepljenje sumnja na tešku nuspojavu cijepljenja, a ne "neurorizičnost".


I ja sam mujice shvatila da se Vi shvatili :dada samo je važno još koji put ponoviti baš zbog ovog što ste gore naveli, da ne plašimo roditelje neurorizične djece i da zbog toga ne bi došli u neke nedoumice u vezi cijepljenja (ionako su puni nedoumica i oni i ja ;) ) .
Npr. cjepiva protiv ospica i rubele bih joj svakako preporučio - ne povezuju se sa bolešću djevojčice, a jako će joj biti važno izbjeći te bolesti u fertilnoj dobi.

svakako bih ju nakon puberteta cijepio protiv difteirje i tetanusa

Ovo sam odvojila, tako dobro objasnite da mi je jako žao što vas nismo upoznali mnogo ranije na ovom forumu. Meni samo nije jasno zašto naša neuroped. ne može doći do ovakvih zaključaka i to sa svim mogućim nalazima ispred sebe već odluku ostavlja uvijek za neko drugo vrijeme, najprije je bilo odlučeno za početak prvog razreda, pa nakon ponovljenih nalaza koji su pokazali veliko poboljšanje na MR u smislu smanjenja demijelinizacije, opet je sve stavljeno na čekanje do nakon puberteta. Znam da nije lako ni neuropedijatrici donijeti odluku ali ipak mislim da nama roditeljima duguju malo veće objašnjenje, kad već napravimo hrpu pretraga najlakše je reći, ipak je najbolje da vi odlučite. Iako radim u zdravstvu, ja sam laik. Crpim informacije s neta, čitam ali čini mi se što više znam to više ne znam o svemu ovome. Ovaj vaš post ću isprintati i čuvati kao nešto jako vrijedno, jer nitko nam nije ovako lijepo i sa smislom obrazložio neke stvari.
Još jednom Vam zahvaljujem jer mi je nakon ovog vašeg posta puno puno lakše :luv
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la martina mama » 21 svi 2011, 17:16

Mujice, tebi je mjesto na ovom pdf-u jer se ovdje zaista okupljaju roditelji kojima nije do svadje, nego radi pomoci svojoj i tudjoj djeci. Za razliku od vt, na gp, cak i kad bukne svadja, sve se na kraju izgladi jer svi smo ovdje radi djece i to djece od kojih neka imaju jako velike poteskoce.
I nije istina da nema potrebe za inf sa strane. Da nije bilo mama i beba, tko zna kada bismo mi shvatili da pomoc trebamo traziti van splita. Zahvaljujuci mamama s ovog pdf-a marta danas hoda i ima jako blagi oblik cp-a, a doslovno nema pola mozga, upisali smo ju u vrtic potaknuti pozitivnim iskustvima mama s gp, uciteljicu sam nasla zahvaljujuci savjetima sa gp. Na gp sam uvijek prvo pitala za imena u zg i dobila odlicne preporuke. Meni osobno su gp spasile zivot. Mislim da se i neke druge mame mogu prepoznati u ovoj izjavi. Zato, dobro nam dosao sa svojim strucnim znanjem i logicnim objasnjenjima. Da si ovdje virio prije devet godina, martu bih odavno cijepila. :-)
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la IRENA » 21 svi 2011, 18:43

I ja se rado pridružujem dobrodošlici mujici6 na našim GP . Kako napisa martinamama nama svaki info dobro dodje a posebice onaj argumentiran i jasno izložen.
mujice6 - ne znam gdje radiš ali bih te rado vidjela/čula u nekoj ekipi koja će u ovoj lijepoj našoj raditi na kvalitetnom promoviranju kvalitetnog cjepiva.
Jer čak i uz ovu " ogradu" koju si sjajno sročio:"Jer znam da svi roditelji imaju dobre pedijatre koji im daju večinom dobre savjete o cijepljenju i nije potreban netko tko će to raditi putem interneta bez uvida u zdravstveno stanje djeteta."..
svojim si postovima odradio vrlo kvalitetan posao glede istine o cijepljenju.
Hvala. :dada
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la martina mama » 21 svi 2011, 22:15

Bas ovako kako irena kaze. I kod nas su se mediji sveli na senzacionalizam i svasta se pise. Bas kao u primjeru onog lijecnika iz amerike kojemu je dokokotala prica o autizmu i cjepivu, a zapravo ne lezi na znansvetnim istrazivanjima. I kod nas fali taj glas struke, ali ne u smislu isticanja samo prednosti cijepljenja, a presucivati vazne inf o sadrzaju cjepiva. Za tu pricu trebaju educirani, pametni i dobronamjerni ljudi od struke.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la nadicab » 21 svi 2011, 22:45

http://www.roditeljski.info/magazin/2011/01/studija-koja-povezuje-zivu-i-autizam-je-razradena-prevara/
Znanstveno istraživanje koje je 1998. godine objavljeno u stručnoj publikaciji Lancet, a koje u izravnu vezu dovodi živine spojeve iz cjepiva i autizam, još je jednom demantirano.

Naime, već je dokazano da je studija koju je objavio Andrew Wakefield lažna, no brojni roditelji i dalje neopravdano strahuju od nikad dokazanih nuspojava koje navodno uzrokuje kombinirano cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (MMR). Štoviše, u međuvremenu su se istraživanja odrekli svi koautori, a Wakefieldu je oduzeta liječnička dozvola u Velikoj Britaniji. Wakefieldovi rezultati nisu ponovljeni niti jednom naknadno provedenom studijom.

Kako bi se utvrdila istina o spornom istraživanju, londonski Sunday Times i britanski Channel 4 su angažirali nezavisnog novinara Briana Deera, a njegov je izvještaj objavljen u stručnoj publikaciji British Medical Journal. Urednica BMJ-a Fiona Godlee i suradnici nazivaju Wakefieldovu studiju ‘razrađenom prevarom’.

Usporedbom dijagnoza obrađenih u istraživanju i bolničkih kartona, potvrđeno je kako su Wakefield i suradnici lažirali podatke. Dokazano je, usprkos tvrdnji kako je 12 djece prije cijepljenja MMR-om bilo zdravo, da ih je 5 i prije cijepljenja imalo razvojne smetnje. Također su dokazane i pogrešne interpretacije svih slučajeva, posebice kada se usporede bolnički kartoni i iskazi roditelja.

Novinari, očekivano, nisu uspjeli doći do Wakefielda koji se, nakon raskrinkavanja, preselio u Sjedinjene Države u kojima ima organiziranu pravu sljedbu. U nju su uključene brojne osobe iz estradnog života poput Jenny McCarthy, bivše Playbojeve zečice, manekene i glumice, široj javnosti poznate po vezi s komičarom Jimom Carreyem.


i još s istog sajta
Nakon što je demantirana takozvana Wakefieldova studija koja je naizgled povezala autizam i kombinirano MMR cjepivo, sve je više djece u Engleskoj koja do drugog rođendana prime upravo ovo nekad zloglasno cjepivo. Prema najnovijim podacima u posljednjih godinu dana je procijepljeno 88.2% djece mlađe od dvije godine, javlja The Indipendent. Rezultati su još bolji u drugim dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva.

To je značajan porast u usporedbi sa 84.9% iz sezone procjepljivanja 2008/09 i još bolji od najniže stope procijepljenosti koja je zabilježena u sezoni 2003/04 kada je iznosila 79.9%.

Britanski Državni zavod za zdravstvo upozorava da su rezultati procjepljivanja u Walesu, Škotskoj i Sjevernoj Irskoj još bolji te da iznose 92.2%, 93.7% i 92.2 %, što je vrlo blizu željenom cilju od 95% kojega je postavila Svjetska zdravstvena organizacija.

Podsjetimo, veliku štetu procjepljivanja MMR vakcinom protiv ospica, zaušnjaka i rubeole je nanio dr. Andrew Wakefield objavljujući 1988. godine istraživanje kojim je povezao cjepivo s probavnim smetnjama i razvojem autističnih poremećaja u djece. Wakefield je tada savjetovao roditeljima da odbiju cijepljenje, a nastala panika se proširila na cijeli svijet. Studija je postala temeljem svjetske kampanje protiv cijepljenja koju su pokrenule brojne paraznanstvene organizacije i promicatelji ilegalne medicine.

U međuvremenu je dokazano da je spomenuta studija neponovljiva i netočna, te da je Wakefield na neetičan način postupao s djecom koju je uključio u istraživanje. Štoviše, istraživanje su financirali roditelji koji su od Wakefielda očekivali da će im dati dokaz o tome kako je baš cjepivo uzrok autizma njihove djece. Svoj doprinos promašenom istraživanju su povukli i svi Wakefieldovi suradnici, njih 13, nakon čega je uslijedila i isprika stručne publikacije koja je prvotno objavila studiju. Wakefield je izbačen iz registra liječnika i više se ne može baviti medicinskom praksom.

Podaci koje je iznio Tim Straughan iz Državnog zavoda za zdravstvo pokazuju da se sve više roditelja odlučuje cijepiti djecu i protiv meningitisa C. Također, udio djece cijepljene protiv difterije , tetanusa, dječje paralize i hemofilusa tipa B se prvi puta popeo iznad preporučenih 95% od sezone 2006/07.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la martina mama » 22 svi 2011, 00:02

Jesi se aktivirala, nadice!
Na ovaj irenin prijedlog dodajem jos da bi bio red da edukaciju lijecnika i javnosti o cjepivima, bez uplitanja, financiraju proizvodjaci cjepiva koja su u programu obaveznog cijepljenja.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: cijepljenje neurorizične djece

PostPostao/la mujica6 » 22 svi 2011, 00:33

Štoviše, istraživanje su financirali roditelji koji su od Wakefielda očekivali da će im dati dokaz o tome kako je baš cjepivo uzrok autizma njihove djece


I dobio je, navodno, nekoliko stotina tisuća funti od odvjetničkih društva koja su zastupala roditelje u tužbama za odštetu.
mujica6
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 20 tra 2011, 00:27

PrethodnaSljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.