Sada je: 28 ožu 2024, 10:02.

sisanje palca

Ovdje možete pitati sve što vas zanima u vezi odgoja i roditeljstva, neovisno o dobi djeteta, ali i podijeliti svoja iskustva i razmišljanja s drugim mamama.

Moderatori/ce: latica, Crazy Daisy

sisanje palca

PostPostao/la mrgud » 05 srp 2011, 11:21

imam curicu koja je stara 3 mjeseca i unazad 2-3 tjedna učestalo siše palac. ispočetka je htjela dudu, ali otkako je otkrila palac ni čuti za dudu, a kamoli vidjeti. osobno vodim rat sama sa sobom. preslatka mi je sa prstićem u ustima dok spava, ali isto tako sam i ne zadovoljna jer sam svjesna toga da će je biti teško odviknuti od prsta, a mogla bi imati problema sa zubima i čeljusti. pokušala sam joj stavljati dudu, ali to bude pravi mali rat između nas dvije. onda na kraju ja popustim, tutne palac u usta i nakon pola minute zaspe.
zanima me vaše mišljenje jeste li za to da vaše dijete siše palac ili ne?!?!
ako ste imali dijete s tom navikom molim vas da mi kažete kada je najbolje da je odvikavam od te navike te koje ste metode koristili kako bi odučili dijete od palca?!?!
mrgud
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 17 tra 2011, 14:23

Re: sisanje palca

PostPostao/la tigger » 05 srp 2011, 12:00

moj nikad nije sisao palac, duda je većinom bila samo za uspavljivanje i kad izlaze zubi, mislila sam ga odvikavat ovo ljeto, ali ide mu po 3-4 zba odjednom van pa čekam da to prođe. Po meni je duda bolji izbor, makar je najbolje ništa. Moj je visio na sisi stalno, bez sisanja, pa sam s 3-4 mj dala dudu da imam malo mira :ajme , inaće ne bi. Nečakinja sisa palac, ima 2.5g i svi su joj zubi iskrivljeni i palac spljošten, meni je to grozno, ali ne popujem...u svakom je slučaju lakše maknut dudu nego palac. A i dudu uvijek možeš sterilizirat, što je na početku važno, a kasnije ionak sve guraju u zube...
Avatar
tigger
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 753
Pridružen/a: 19 lip 2009, 12:36
Lokacija: Zaprešić

Re: sisanje palca

PostPostao/la tigger » 05 srp 2011, 12:01

ja bi na tvom mjestu neko vrijeme nudila dudu, probaš lateks ( moj nikak nije htio silikonsku ali lateks je mekša pa je nju prihvatio), razne oblike...
Avatar
tigger
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 753
Pridružen/a: 19 lip 2009, 12:36
Lokacija: Zaprešić

Re: sisanje palca

PostPostao/la Ivy26 » 05 srp 2011, 13:28

Nemam kaj pametno za reći,jel moj malac ima 4 i cucla palac.Počeo je to raditi s 10 dana starosti i nismo uspjeli ga naviknuti na dudu,nikada nije ni na bočicu pio,samo na kljun i dojenje.Zubići su ok,ali dugoročno... :conf Uglavnom imali smo to u familiji i znam da će se biti teško odviknuti,kada sam odluči.

Po meni isto bolja varijanta duda iako neki ped.tvrde prst,kod odvikavanja zna se što je teže
zvrkica 29.12.2002.
* 12.09.2004
poletarac 08.04.2007.


Often times we question why life is short for some and long for others,The Truth is....Life begins at birth and never dies,Those who leave before us,are only in a different place....
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Re: sisanje palca

PostPostao/la mrgud » 06 srp 2011, 11:38

kažu da bi se trebalo odviknuti do 6 godine dijeteta i ako se do tada odvikne da neće raditi nikakvih problema sa zubićima i čeljusti. u svakom slučaju trebalo bi se dijete odvići do rasta trajnih zubi.
kod nas to ima pozitivnu osnovu samim time što našu curicu ne trebamo kako dugo uspavljivati nego se najčešće sama uspava s palcem.
dudu smo nudilii, nudili ali uvijek poludi na nju i dobije kao nagon na povraćanje. voljela bih kada bi prihvatila dudu, to bi mi bilo lakše što se tiče odvikavanja nego palac.
kada bi i prihvatila dudu vjerujem da to ne bi bilo dugoročno jer ona ga usred noći sama pronađe u polusnu i na taj način si i produžuje vrijeme hranjenja.
do kada dopustiti sisanje palca?- što ranije tim bolje, znam, ali kako na koji način?!?
mrgud
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 17 tra 2011, 14:23

Re: sisanje palca

PostPostao/la Adorabla » 06 srp 2011, 11:38

ja ne znam kako se dijete odvikava od palca ako nisu ukljucene neke drasticne metode tipa umakanja palca u nesto ljuto, gorko i slicno, medjutim po osobnom iskustvu bih rekla da cak ni to ne pomaze nego se samo dijete onda navikne na svakakve gadne okuse pa nece biti neki kuhar :lol Pogotovo mi se to cini nemoguca misija za bebu od tri mjeseca. Ne kazem da ne treba probati s dudama, naravno da treba. Treba isprobati sve moguce vrste duda jer ce mozda neku ipak prihvatiti.

Ja sam isto pocela cucati palac s par mjeseci. Prestala sam tek s 10 godina. Zubi su mi bili koma ali to je uspjesno rijesio aparatic. Ja sam i prestala sisati kad sam dobila aparatic jer me onda previse bolio palac da ga sisam s aparaticem.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: sisanje palca

PostPostao/la IINA » 06 srp 2011, 13:35

Ne čini mi se moguće odviknuti dijete od palca.
Dudu baciš i gotovo. Prst je tu.
Moja ima 10 godina, savršene zube, isto takav zagriz i još spava sa
palcem u ustima.
Manja ima dudu i otvoren zagriz. :/
Ne vjerujem u to da je duda bolja za čeljust i zube, iz gore napisanog iskustva, al za odvikavanje
je definitivno lakša.
No mislim da joj niti nećeš uspijet nametnuti dudu. Ja sam ih imala valjda dvadeset,
apsolutno svih vrsta i materijala, veličina koje možeš kupiti, jer sam stalno mislila možda će
ovu htjeti...al nije. Dudu bi joj stavila i iste sekunde je u velikom luku bila lansirana van, a
ako sam inzistirala ponekad joj se znao dić želudac koa da će povraćat.
Pa sam odustala. :dunno
------------------------------
Odluka da postanete roditelj, značajna je! Morate prihvatiti da će Vam srce zauvijek živjeti izvan tijela!
Avatar
IINA
Sveta krava
 
Postovi: 6922
Pridružen/a: 15 svi 2007, 14:45
Lokacija: mib

Re: sisanje palca

PostPostao/la Kris2 » 06 srp 2011, 13:42

Moja curka je počela dudati kažiprst skoro pa od kad se rodila (i to onak naopačge ga je gurala u usta). Dudu je izbacivala na metar od sebe :mrgreen , sisala je i pila iz bičice normalno, taj prs njoj je bila tješilica i to od uspavljivanja, pa kasnije do smirivanja ...
Prestala je s 5 godina i to nakon što sam je odvela na stomatološki faks na pregled i kad je vidjela sve one cure sa žicama po ustima (fiksni aparatić). Došla je doma i nakon par dana rekla da će pokušati (njoj je to stvarno stvarno bilo jako jako potrebno (kasnije je počela gristi nokte ...) i uspjela je, ali joj je stvarno bilo teško.
Za neke drastične metode što su mi savjetovali tipa namaži joj prst s nečin ja nisam imala srca jer je njoj to doista emotivno bilo potrebno iz nekog razloga ...ž
Nepce je bilo cveć malo deformirano i zubići, ali ispravilo se nakon prestanka :)
Avatar
Kris2
Danadadila
 
Postovi: 11416
Pridružen/a: 28 srp 2002, 11:21
Lokacija: Zagreb

Re: sisanje palca

PostPostao/la Stefanova_mama » 06 srp 2011, 15:33

mrgud je napisao/la:kod nas to ima pozitivnu osnovu samim time što našu curicu ne trebamo kako dugo uspavljivati nego se najčešće sama uspava s palcem.


Pa mozda biste mogli pokusati alternativne nacine uspavljivanja, tipa da je neko nosi i ljuljuska ili da je nosis u marami ili da neko legne pored nje na krevet i draga je, odnosno da joj uteha budes ti ili TM, a ne palac.

Za one price navici ce se, hoce i treba da se navikne da neko njoj blizak reaguje na njenu potrebu za bliskoscu, a takva potreba ce evoluirati kroz odrastanje i za par godina ce zaspivati sama (kad bude dovoljno zrela).
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: sisanje palca

PostPostao/la Adorabla » 06 srp 2011, 16:03

Pa mozda biste mogli pokusati alternativne nacine uspavljivanja, tipa da je neko nosi i ljuljuska ili da je nosis u marami ili da neko legne pored nje na krevet i draga je, odnosno da joj uteha budes ti ili TM, a ne palac.

:naughty meni se ovo cini savrsen nacin kako ne iskorijeniti palac i naviknuti dijete na jos dodatne paznje :lol
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: sisanje palca

PostPostao/la Kris2 » 06 srp 2011, 16:05

SM - mi smo moje i nosalji i ljuljuškali i spavali s njima i dojili su - bez obzira na sve to ona je cuclala svoj prst :mrgreen :ajme . Zezali smo se da je ziher budući ovisnički pušač ...
Avatar
Kris2
Danadadila
 
Postovi: 11416
Pridružen/a: 28 srp 2002, 11:21
Lokacija: Zagreb

Re: sisanje palca

PostPostao/la Stefanova_mama » 06 srp 2011, 17:24

Adorabla je napisao/la:
Pa mozda biste mogli pokusati alternativne nacine uspavljivanja, tipa da je neko nosi i ljuljuska ili da je nosis u marami ili da neko legne pored nje na krevet i draga je, odnosno da joj uteha budes ti ili TM, a ne palac.

:naughty meni se ovo cini savrsen nacin kako ne iskorijeniti palac i naviknuti dijete na jos dodatne paznje :lol


Dodatna paznja nije obavezno losa i ako je izvedivo i mami prihvatljivo moze biti dobitna kombinacija.

S. je kratko sisao palac negde sa 3 meseca i njemu je tada trebala sika (dakle tad sam ucila da ne treba dojiti dete na tri sata kako kazu). Mrgud ne doji kako sam procitala iz njenih postova (ili kombinuje), ali za slucaj da ne moze dati siku, moze dati svoju toplinu i prisutnost i neznost.
S. 17.01.2004.
M. 29.08.2007.

Quae volumus, credimus libenter!
Avatar
Stefanova_mama
Roza Luksemburg
 
Postovi: 3989
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 14:50
Lokacija: Chardak ni na nebu ni na zemlji

Re: sisanje palca

PostPostao/la kerry » 06 srp 2011, 19:49

Moja je počela sisati palac sa nekih mjesec i pol-dva...Al sam ju uspjela naviknuti na dudu... Prvo dijete mi nije imalo dudu, pa nisam ni njoj namjeravala davati, ali kad je počela palac sisati to mi je bila bolja opcija...Trebalo je 3 tjedna da prihvati dudu! prvo je pljuvala ju i isto joj išlo na povračanja, ali svaki put kad bi ona palac u usta ja sam joj izvadila palac i stavila dudu, nije ju prihvačala, ali velim tak sam 3 tjedna ponavljala milion puta na dan dok nije posustala...

Sad nemre zaspati niti umiriti se bez dude, tak da me već sad frka kak bude se jednog dana odvikla od nje...al vjerujem da bude lakše nego da siše palac...
Avatar
kerry
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 439
Pridružen/a: 24 lis 2009, 13:42

Re: sisanje palca

PostPostao/la Fantasy » 06 srp 2011, 22:27

Koliko sam čula, stvarno je do djeteta- neki jednostavno obožavaju svoj palac, a drugi ne daju dudu tak da sumnjam da možeš puno promijeniti. Moja se jedva odvaja od dude, pa sam kupila od prvih zubića onu neku dobru za zubiće- dentistar i zasad su joj super (ima 2,5 god). Jedino je počela jako izgrizati silikonsku dudu pa sam ju prošli tjedan zeznula i kupila latex- čudna joj je i nju srećom samo drži u ruci i uopće više ne duda, eventualno malo po noći :yess .
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: sisanje palca

PostPostao/la mrava » 07 srp 2011, 07:02

Moj sin ima 2,8 g. i još sisa palac, a palac je s jedne strane već toliko prekriven starom kožom i lista mu se taj nokat :roll . Mm i ja mu stalno govorimo da nek čuva palac, nek ne dozvoli da mu ostari, ali ništa od toga...
Hrvoje 30. 10. 2008.
Gabrijela 3. 1. 2011.
Andrej 27. 8. 2015.
Avatar
mrava
tenfam tenfalicom
 
Postovi: 5394
Pridružen/a: 04 sij 2009, 12:44

Re: sisanje palca

PostPostao/la mrgud » 07 srp 2011, 10:07

Stefanova_mama je napisao/la:
mrgud je napisao/la:kod nas to ima pozitivnu osnovu samim time što našu curicu ne trebamo kako dugo uspavljivati nego se najčešće sama uspava s palcem.


Pa mozda biste mogli pokusati alternativne nacine uspavljivanja, tipa da je neko nosi i ljuljuska ili da je nosis u marami ili da neko legne pored nje na krevet i draga je, odnosno da joj uteha budes ti ili TM, a ne palac.

Za one price navici ce se, hoce i treba da se navikne da neko njoj blizak reaguje na njenu potrebu za bliskoscu, a takva potreba ce evoluirati kroz odrastanje i za par godina ce zaspivati sama (kad bude dovoljno zrela).


što je najbolje u cijeloj priči mi je i uspavljujemo tako da je nosimo , ljuljuškamo, pjevamo uspavanku, ponekad zaspemo i u marami, ali tek nakon što nađe palac zaklapaju se okice. pokušali smo joj i "sakrivati" rukicu ali to bude tako jako vrpoljenje i dreka da jednostavno moramo popustiti.
mrgud
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 17 tra 2011, 14:23

Re: sisanje palca

PostPostao/la Helena71 » 18 srp 2011, 01:53

Nasmijala me Adorabla sa svojim iskustvom
Adorabla je napisao/la:Ja sam i prestala sisati kad sam dobila aparatic jer me onda previse bolio palac da ga sisam s aparaticem.

:hahaha
I ja sam bila tu negdje, cini mi se da sam prestala u 1. osnovne.
Imam dvije sestre i jedina ja od nas tri nisam trebala aparatic za zube :) Dakle da se ispraviti i vjerojatno ce se i samo ispraviti ako se dijete ostavi palca prije nego niknu trajni zubi, dakle 7-8 godina je krajnje vrijeme a tad je dijete i razumnije pa postaje i moguce motivirati ga.
U nosanje i ljuljuskanje se ne bih upustala, to su mi jos gore navike :hahaha
Avatar
Helena71
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2616
Pridružen/a: 08 vel 2003, 00:34

Re: sisanje palca

PostPostao/la Ivy26 » 02 kol 2011, 10:05

Moj sin ima 2,8 g. i još sisa palac, a palac je s jedne strane već toliko prekriven starom kožom i lista mu se taj nokat . Mm i ja mu stalno govorimo da nek čuva palac, nek ne dozvoli da mu ostari, ali ništa od toga...
xxx

Moj malac se mazi samnom, i meni frče kosu,ali palac mora bitiu ustima tako da niš od alternativne metode tipa maženje i sl.
zvrkica 29.12.2002.
* 12.09.2004
poletarac 08.04.2007.


Often times we question why life is short for some and long for others,The Truth is....Life begins at birth and never dies,Those who leave before us,are only in a different place....
Avatar
Ivy26
Sveta krava
 
Postovi: 13358
Pridružen/a: 06 srp 2001, 13:21
Lokacija: selo moje malo ljepše od Pariza

Re: sisanje palca

PostPostao/la mrgud » 04 tra 2014, 09:09

za sve one koji se bore sa sisanjem palca... kao majka djeteta koje je obožavalo palac evo da napišem naše iskustvo kako smo ga se riješili.
pred treći rođendan odvela sam ju zubaru i tamo smo ustanovili da imamo jako lijepe zubiće. zubarka je znala za naš problem sa palcem pa ju je malo prekorila zbog stanjenog prstića i jako ispucanih usana (dok bi sisala palac s ostalim prstićima je čeprkala usnice). moja draga je morala obećati da više neće stavljati palac u usta, a zubarka joj je rekla s obzirom da je bila tako dobra da ju moram odvesti u trgovinu gdje će si ona izabrati neku igračku koju želi i kada ide spavati da ju zagrli umjesto palca. meni je zatim rekla da ju trebamo malo ucijeniti s tom igračkom jer je ona velika i već sve razumije.
otišli smo u trgovinu i izabrali plišanog flipa iz pčelice maje. došavši kući sve smo ispričali tati. dok sam ja spremala bracu na spavanje čujem dolje u boravku plač i suze. naime gospođica je zamislila da će staviti prst u usta i držati flipa. uz nekoliko moljenja tate da to ne radi da će joj uzeti flipa ona je i dalje ustrajala u svom naumu. zatim je tata došao, uzeo flipa i otvorio balkonska vrata i bacio (ostavio ga je na prozorskoj klupčici). uz plač i suze je obećala da više neće staviti prst u usta samo da joj donesemo flipa. tata i moja draga su otišli na kupanje, a ja sam kao dozivala flipa da nam se vrati.
još jedno tjedan dana je išla s flipom spavati, a zatim je zaboravila na njega. isto toliko smo i mi joj mazali prst s onim odvratnim lakom koji se može kupiti u ljekarni.
prst smo u potpunosti isključili iz našeg života i presretni smo.
na sljedeću kontrolu kod zubarke moramo ponjeti igračkicu koju je izabrala i pokazati prstić.
eto, to je naša priča...
mrgud
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 17 tra 2011, 14:23

Re: sisanje palca

PostPostao/la zara01 » 12 lip 2014, 22:38

Moja ima 2.5 mjeseca i sisa palac.oboooooozava ga.Meni se to nikako ne svida,dudu pljuje,pokusavala sam kad ona palac ja dudu,ali nece.
Inace je samo dojena beba,ali imam cak osjecaj da joj cica vise ne treba otkad ima palac.Moram joj gurat da jede.Totalno je zadovoljna s palcem :ajme .
Muz je svoj dudlao u osnovnoj skoli jos,sad je slatka,ali znam da mi uskoro nece biti nimalo slatko.
T&T
Avatar
zara01
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1367
Pridružen/a: 11 vel 2011, 16:04
Lokacija: Zagreb

Re: sisanje palca

PostPostao/la ivanklara » 15 lis 2014, 15:40

moja malena je 1.g i sisa palac,inače je dojena beba,dudu nije htjela od prvog dana kao ni flašicu...i ne znam kako je odvić od toga :) :conf
ivanklara
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 09 pro 2013, 19:41


Natrag na Odgoj djece

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.