Sada je: 25 tra 2024, 22:32.

Sve o ekspres loncima i pokoji recept :lol

O kuhanju, receptima, sezonskim i zdravim namirnicama, najboljim pečenjima, najfinijim kremama, najslađim kolačićima... o hrani.

Moderatori/ce: Hope77, mrava

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 12:22

Miki, :dada sve je to isto - i pretis i express.
Znam da PRETIS radi/radio je municiju, moguće da su nekad davno, u Jugi i napravili tih lonaca :lol
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Bellina » 23 stu 2011, 12:23

Češnjak kad režem prvo prepolovim po dužini pa onda te polovice sjeckam na "štapiće". Pancetu isto nasjcekam na "štapiće". Prvo odrežeš feticu nje onakve kakva je, pa onda tu feticu režeš na štapiće, da ti može stati u rupe koje radiš u mesu.
I onda u rupe koje bušiš u mesu, guraš po štapić češnjaka i štapić pancete, zajedno. Ako je rupa u mesu ispala šira, guram štapića i jednog i drugog koliko stane.
Recimo da octa nalijem u 30%, a vode 70%. Dno lonca, donji dio mesa, jer to ipak bude komadina, a ostatak voda.
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la titirlica » 23 stu 2011, 12:25

ocat se obično stavlja da meso omekša , najčešće samo na divljač jer je ona tvrda i žilava ...mislim da nema potrebe za junetinu , pogotovo ako se kuha u expresu :dunno

Btw. i ja znam za pretis iz Vogošće , dakle expres lonac je expres lonac kakvu god on ručku imao :kino
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Bellina » 23 stu 2011, 12:28

Mislim da kod pašticade nije toliko stvar u mekoći mesa (iako ju je moja baka spremala od finog komada govedine pa je možda to i trebalo omekšati) koliko u tom "šmeku" kojeg ocat da. Svaka pašticada se kuha tako da meso prethodno odstoji u pacu. Neki su od tog paca razvili čitave filozofije, ja slijedim recept moje bake Dalmatinke i dobro mi ispada svaki put. Do sada se nitko nije žalio. :mrgreen
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 12:29

saptacica je napisao/la:Astigospe, riješiš jedan zadatak za prvi srednje i već te proglase fizičarem :lol .

Ja, nije potlak, nego je pretlak ilitiga "nadtlak" što kaže Duga.

Oooo, možda padne moja prva pašticada kad ga kupim, pa neka moj mužić plače za maminom mu koju ona trese 6 sati, ja vala neću :mrgreen .


A što smo se okuražile od kada znamo recept za pašticadu :lol
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 12:33

dakle expres lonac je expres lonac kakvu god on ručku imao :kino

Ja bih ovo proglasila izjavom topica :1

:lol
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la giami » 23 stu 2011, 12:39

Ja kuham sve u svom express loncu, i ne mogu zamisliti kuhinje bez njega.
Imam blue point star 11 godina i gumu sam mijenjala već 2 puta pa me iznenadilo da neke cure još nisu mijenjale :shock

Ovaj od wmf-a mi se sviđa pa si kupim još jedan dodatni jer mi ponekad fali kad kuham juhu nemam drugi za saft :lol
Avatar
giami
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1576
Pridružen/a: 15 sij 2005, 01:43

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la teutonija » 23 stu 2011, 12:48

ja imam ovaj gornji tanjin ali sam kupila verziju da dobiš dva lonca - 7 i 3 L ali jedan poklopac koji paše na oba. Sada ću dokupiti još jedan, samo lonac, od 9 L


Tj. moj je samo sličan ovom Tanjinom ,jer se ručka ne može skinuti pa poklopac perem na ruke.
Gumu operem osušim i premažem uljem ,svaki put nakon korištenja. Tak stoji u uputama i ko nova je,lonac je star 8 g no intenzivno ga koristim zadnih godinu i pol.

jako sam zadovoljna, kratko se kuha, meni je max npr za govedinu u komadu pola sata.

Al nisam sigurna u koju Adorablinu kategoriju spada :lol
Budilica, 2003.
Mudrica, 2006.
Avatar
teutonija
sex blau aviona
 
Postovi: 9686
Pridružen/a: 10 sij 2003, 15:18
Lokacija: lepe ti je ,lepe ti je...

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Adorabla » 23 stu 2011, 13:14

ne čitate uopće što pišem ili ja ne znam objasniti
rekla sam da postoje dvije vrste lonca:
1. zvučni - onaj koji proizvodi zvuk iliti pištanje - primjer Pretis ili oni sa slike u svim oblicima i znakovima i proizvođačima
2. vizualni - onaj kojemu idu oznake (diže se gumb ili okreće pokazivač ili :whew) - primjer WMF, Fissler, Zepter i ostali proizvođači kojih se ne mogu sjetiti

A sada stvarno prestajem :mrgreen sam me nemojte uvjeravati da je to isto ako NISTE isprobale i jedan i drugi :mrgreen Na prvi dojam je isto ali nije isto u kuhanju, duljini kuhanja a ja kakav sam apsolutni frik, kako sam rekla čak imam i jedan i drugi pa kombiniram kako mi bolje koji dan paše. Obzirom da ovaj wmf ima plastičnu ručku ne može u rernu, a Lagostinin (MOJ JE LAGOSTINA) nema plastiku pa ga stavljam i u rernu.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la skorpionka » 23 stu 2011, 13:19

Duga je napisao/la:Miki, :dada sve je to isto - i pretis i express.
Znam da PRETIS radi/radio je municiju, moguće da su nekad davno, u Jugi i napravili tih lonaca :lol


Pa otuda mu i ime PRETIS, tako su ga širom Juge zvali po proizvođaču, ko kalodont.


Sad vidim da je i Miki imala istu asocijaciju s pastama za zube :lol

zapravo bi objašnjenje bilo da je relacija pretis-ekspres nešto kao kalodont-zubna pasta ili digitron-kalkulator
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la palunkica » 23 stu 2011, 13:49

Za one koje često mijenjaju gumu ponavljam što sam gore napisala.

Guma uvijek mora biti odvojeno od lonca, ispire se u hladnoj vodi nakon kuhanja i briše i sprema. Mazanje uljem je dobrodošlo ali nije neophodno. I guma traje koliko i lonac (skoro) :mrgreen

Edit - Belina jel se meso u tvom receptu za pašticadu treba pacati ranije ili se samo stavi u ekspres lonac ?
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38142
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la giami » 23 stu 2011, 13:50

ne znam Pal, ja svoju gumu perem u hladnoj vodi i držim odvojeno od lonca i opet ju moram mjenjati :conf
Avatar
giami
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1576
Pridružen/a: 15 sij 2005, 01:43

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 13:51

Pa otuda mu i ime PRETIS, tako su ga širom Juge zvali po proizvođaču, ko kalodont.

Pretis je bosanski express lonac :1.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Miki » 23 stu 2011, 13:53

Adorabla je napisao/la:ne čitate uopće što pišem ili ja ne znam objasniti
rekla sam da postoje dvije vrste lonca:
1. zvučni - onaj koji proizvodi zvuk iliti pištanje - primjer Pretis ili oni sa slike u svim oblicima i znakovima i proizvođačima
2. vizualni - onaj kojemu idu oznake (diže se gumb ili okreće pokazivač ili :whew) - primjer WMF, Fissler, Zepter i ostali proizvođači kojih se ne mogu sjetiti

A sada stvarno prestajem :mrgreen sam me nemojte uvjeravati da je to isto ako NISTE isprobale i jedan i drugi :mrgreen Na prvi dojam je isto ali nije isto u kuhanju, duljini kuhanja a ja kakav sam apsolutni frik, kako sam rekla čak imam i jedan i drugi pa kombiniram kako mi bolje koji dan paše. Obzirom da ovaj wmf ima plastičnu ručku ne može u rernu, a Lagostinin (MOJ JE LAGOSTINA) nema plastiku pa ga stavljam i u rernu.


ma iz tvog prvog objašnjenja se dalo zaključiti da su ekspres lonci samo ovi WMF, Fissler..., a da su lonci bez gumice pretis lonci
ajmo prvo razvrstati lonce jer tip lonca diktira duljinu kuhanja
Pretis lonac - klasični bez gumice na poklopcu, kada zapišti (zvučni signal) smanjuje se plin odnosno struja i kuha da cijelo vrijeme pišti. ...

i na još jednom mjestu:
ovo je pretis lonac - znači nema odvajanja ručke od poklopca, nema gume na poklopcu nego se ručka prebacuje sa jedne strane na drugu i onda se kuhanjem zapravo stvara podtlak i vakum (Sapto pomozi ti si fizika guru). On ima gumicu samo na sigurnosnom ventilu ako se ne sjecam. Jeftiniji je i dugotrajniji ali radi na principu tog zvučnog signala i kako sam rekla treba neko dulje vrijeme za kuhanja...


pa sam htjela objasniti da je to zapravo jedno te isto
tek sam poslije vidjela da je Duga napisala što i ja

naravno da postoje lonci lonci i da nije isto kuhati u nekom običnom loncu ili nekom kvalitetnijem - da je isto, ne bi im se cijene toliko razlikovale, ali i jedno i drugo su ekspres lonci (samo što rade na drukčiji princip)


sorry što sam te toliko kvtala, nije s lošom namjerom, nego samo da razjasnim zašto sam pisala to što sam pisala
i super su mi zbilja svi ovi postovi, jer sam i ja uvjerena da bi bila bolja (brža) kuharica uz jedan dobar lonac (a MM tvrdi da je Fissler preskup i da ne vrijedi te novce i da već imamo ekspres lonac :basnecu ) - ili možda dva :mrgreen - baš si mjerkam onaj set od 2 lonca
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2167
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Miki » 23 stu 2011, 13:55

a tipfeleraaaaa :ajme
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2167
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la titirlica » 23 stu 2011, 13:56

ja i dalje tvrdim da je ovaj bez gume i plastične ručke bolji :mrgreen i da imam i jedan i drugi :basnecu
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 13:59

tek sam poslije vidjela da je Duga napisala što i ja

:cacka


...a da se i opet vratimo na pretis lonac :mrgreen , muči me što nigdje službeno ne mogu naći da su oni radili i lonce (uz municiju) pa ako netko može naći link o firmi PRETIS / Vogošće i njihovim loncima bila bih zahvalna :lol.
Miki?!
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 14:03

Miki je napisao/la:...naravno da postoje lonci lonci i da nije isto kuhati u nekom običnom loncu ili nekom kvalitetnijem - da je isto, ne bi im se cijene toliko razlikovale, ali i jedno i drugo su ekspres lonci (samo što rade na drukčiji princip)


Slažem se, zato sam Tinici i savjetovala:
Tinice, :kiss ja ti samo mogu reći da je svaki express lonac priča za sebe i da si morate dati vremena da se upoznate.
Budi nježna s njim jer nikad ne znaš kako će on reagirati.


:mrgreen
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Miki » 23 stu 2011, 14:05

dugo, možda ovo:

Preduzece Tito - Sarajevo, puni je naziv Pretisa, koji je, po mnogim pokazateljima, bio najveca tvornica namjenske industrije u bivsoj Jugoslaviji. Valjalo je zasluziti Titovo ime! No, Pretis nije bio poznat samo ratnicima. Njegov originalni izum pretis-lonac (lonac za ekspres kuhanje) osvojio je svojevremeno srca i novcanike hiljadama domacica sirom bivse nam domovine.


http://www.bhdani.com/arhiva/165/t16502.htm
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2167
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Lena » 23 stu 2011, 14:05

Adorabla je napisao/la:moj prvi lonac je ovaj Lagostinin i vjeruj mi ima velikih razlika od ovog drugoj koji sam kupila kad sam se udala na nagovor sogorice.

moraš počet obraćati pažnju na zareze. :lol
Adorabla je napisao/la:Ja Lagostinu otvaram čim prestane fućkati a ovaj s ringovima čekam dobrih 20 minuta da se tlak izjednači da bih ga uopće mogla otvoriti.
Jednom sam recimo išla poslušati savjet pa hladiti pod mlazom vode :whew pištala hrana na sve strane :whew To se recimo kod Lagostine ne događa.

ja kuham u lagostini tako da čekam da se digne onaj pipak (tu smo ispraksirane, ne :p ) i onda stavljam na najmanju vatru. lonac mi zapravo ne fućka, osim ako se zaigram pa mu je prejaka vatra. možda da ponovo pogledam uputstva? :kima i ne mogu ga otvoriti čim prestane fućkati, nego moram čekati dobrih 15 min da se spusti pipak.

EDIT: sad me adorabla toliko zainteresirala s ovim termo poklopcima da ću uzeti mamin zepter express i raditi istraživanje doma. :kima
"The big wheel keeps on turning On a simple line day by day The earth spins on its axis One man struggle while another relaxes"
Avatar
Lena
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 06 pro 2004, 19:43
Lokacija: od sela do metropole

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 14:11

Miki, :zivili

Doduše, ja se sjećam samo nekih iz Trsta (imala ga moja strina, stara švercerka :mrgreen ). Poklopac mu se nekako uglavljivao u lonac, pa se kačila ručica poklopca nekom zakačkom za ručicu koja je bila na loncu, naravno da je pištao na nekom metalnom izdanku na poklopcu, nije djelovao nimalo dobroćudno (vidite i sami kako ga se dobro sjećam :lol ).
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Adorabla » 23 stu 2011, 14:19

titirlica je napisao/la:ja i dalje tvrdim da je ovaj bez gume i plastične ručke bolji :mrgreen i da imam i jedan i drugi :basnecu

nisi me čitala. Očito pišem preduge postove.
Pročitaj onaj post kaj sam pisala kako kuham japrak :mrgreen
I ja mislim ponekada da je bolji.
Avatar
Adorabla
Medena
 
Postovi: 27744
Pridružen/a: 17 tra 2004, 13:30

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Miki » 23 stu 2011, 14:22

Duga je napisao/la:Miki, :zivili

Doduše, ja se sjećam samo nekih iz Trsta (imala ga moja strina, stara švercerka :mrgreen ). Poklopac mu se nekako uglavljivao u lonac, pa se kačila ručica poklopca nekom zakačkom za ručicu koja je bila na loncu, naravno da je pištao na nekom metalnom izdanku na poklopcu, nije djelovao nimalo dobroćudno (vidite i sami kako ga se dobro sjećam :lol ).


i mi smo imali neki koji nije djelovao dobroćudno :hahaha :hahaha
u n emu se na kraju kuhao samo kukuruz pa sam ja godinama mislila da ekspres lonac služi za kuhanje kukuruza :plavusa
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2167
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Duga » 23 stu 2011, 14:26

ja godinama mislila da ekspres lonac služi za kuhanje kukuruza :plavusa


a ja sam mislila da je red da idem kući kad ga strina izvadi

:lol
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Miki » 23 stu 2011, 14:33

:lol :lol
ja se zbog tog starog lonca i dandanas bojim ekspres lonaca :strah

istina, ne pomaže ni činjenica da je MM-u naš lonac "eksplodirao" kad smo ga tek počelo koristiti :strah
i tako sam i ja (stopama svoje mame) godinama tjerala djecu u sklonište kad lonac propišti

tek sam nedavno saznala i razlog eksplozije: MM ga je išao otvarati čim je ugasio vatru :ajme - kao ma zašto bi trebalo čekati :whew

eh da, na loncu moje mame se taj nekakav pipak/ventil sumanuto okretao i šikljao paru na sve strane :strah
ovaj moj je miroljubiv (osim ako ga se ne otvara dok je pod pritiskom) i prvi put sam mislila da je pokvaren jer se ništa ne vrti :oops:
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2167
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la Bellina » 23 stu 2011, 14:49

palunkica je napisao/la:Za one koje često mijenjaju gumu ponavljam što sam gore napisala.

Guma uvijek mora biti odvojeno od lonca, ispire se u hladnoj vodi nakon kuhanja i briše i sprema. Mazanje uljem je dobrodošlo ali nije neophodno. I guma traje koliko i lonac (skoro) :mrgreen

Edit - Belina jel se meso u tvom receptu za pašticadu treba pacati ranije ili se samo stavi u ekspres lonac ?


Da, paca se, napisala sam, dan prije u octu i vodi.
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Recepti za express lonac

PostPostao/la beammama » 23 stu 2011, 15:02

Moj isto ništa ne pišti. Moja mama je imala nekakve mađarske (2 komada različitih veličina) sad su kod brata i ne znam da li je uspio naći brtve za njih. Imao je nekakvo zvono koje se stavljalo na ventil i također je:
eh da, na loncu moje mame se taj nekakav pipak/ventil sumanuto okretao i šikljao paru na sve strane
Avatar
beammama
burek pod bor
 
Postovi: 4737
Pridružen/a: 23 srp 2003, 15:12
Lokacija: Zagreb

Re: Sve o ekspres loncima i pokoji recept :lol

PostPostao/la Duga » 24 stu 2011, 10:39

Sinoć, za raniju večeru, napravila rižoto s lignjama u mom loncu ( bea je stavila link za recept) i super je bio. Tinice, toplo preporučam :proljece .
Inače, to radim u zepterovom posuđu, a lonac mi je do sada služio za juhe, sarme, paprike, grah...variva kad mi je stiska s vremenom, činilo se da ga dosta koristim, ali sad tek vidim da je to sve slabo. Idem na kondicijske pripreme za pašticadu :mrgreen.

Da, ja imam Sillit-ov express lonac.
Avatar
Duga
podobna za kumu
 
Postovi: 6945
Pridružen/a: 27 ruj 2006, 09:54

Re: Sve o ekspres loncima i pokoji recept :lol

PostPostao/la Bellina » 24 stu 2011, 10:45

Duga je napisao/la: Idem na kondicijske pripreme za pašticadu :mrgreen


:hahaha
Avatar
Bellina
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1505
Pridružen/a: 26 vel 2007, 21:19
Lokacija: ..tamo gdje je sve po mom...

Re: Sve o ekspres loncima i pokoji recept :lol

PostPostao/la Miki » 24 stu 2011, 11:10

potaknuta ovom temom, jučer sam izvukla moj E-lonac (pogledala na dnu piše: made for Germany, Solingen i još nešto što sam naravno zaboravila) i skuhala juneće šnicle s graškom

kako-ćemo-što-ćemo - zajedno smišljali MM i ja

prodinstala luk, pa dodala nasjeckanu mrkvu, peršin, pasternak i celer, ubacila smrznute juneće šnicle (jer sam zapravo planirala napraviti samo varivo od graška, a onda se MM sjetio da bi mogli dodati i junetinu koja je naravno u tom trenu još bila u zamrzivaču), dodala vode, 1 cijelu svježu zelenu papriku, pola žličice crvene paprike, sol, malo koncentrata od rajčice, MM ubacio i žlicu ajvara (po meni nepotrebno, ali dobro) i poklopila
kuhala sat vremena (jer se MM bojao da će ostati junetina žilava), brzinski ohladila, dodalla smrznuti grašak, ponovo zatvorila u kuhala još 15 min, ugasila vatru i o'šla spavati

rezultat probala jutros - skroz OK :dada
MM odnio na posao, a djeca i ja ćemo jesti kad se vratimo kući :zivili
"All you need is faith and trust... and a little bit of pixie dust!" --Peter Pan

:lebdi
Avatar
Miki
Samsungova kuharica
 
Postovi: 2167
Pridružen/a: 18 ožu 2003, 12:51
Lokacija: sidi di si, jer kaki si, ni za di si nisi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Recepti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.