Sada je: 25 tra 2024, 20:53.

novosti iz HZZO-a

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

novosti iz HZZO-a

PostPostao/la nadicab » 17 stu 2011, 12:06

Od 15.11.2011.
2.PROŠIRENA PRAVA RODITELJA DJECE OBOLJELE OD MALIGNIH BOLESTI
Izmjenom svojeg općeg akta, HZZO je proširio prava roditelja djece koja su oboljela od malignih
bolesti, na način da im je, uz već postojeće pravo na smještaj uz dijete u okviru smještajnih kapaciteta
ugovorne bolničke zdravstvene ustanove na teret HZZO-a, omogućio da ostvare pravo na naknadu
troškova smještaja u slučaju da ugovorna bolnička zdravstvena ustanova nema kapaciteta za smještaj
roditelja. Radi ostvarivanja prava potrebno je da se roditelji nakon završenog liječenja djeteta, jave u
nadležni područni uredu HZZO-a i podnesu pismeni zahtjev za naknadu plaćenih troškova svog
smještaja te potvrdu bolnice u kojoj se dijete liječilo o tome da im ona nije mogla osigurati smještaj.
HZZO će priznati troškove smještaja roditeljima do maksimalnog iznosa dnevnice za Republiku
Hrvatsku (170,00 kuna).
3. NOVI PRAVILNIK O ORTOPEDSKIM I DRUGIM POMAGALIMA
Upravno vijeće HZZO-a prihvatilo je novi Pravilnik o ortopedskim i drugim pomagalima i novi Popis
pomagala. Njima je završen postupak uređenja sustava ugovaranja i isporuke pomagala koji je
uključivao natječaj i novi model ugovaranje maloprodajnih lokacija za isporuku pomagala, novi
Pravilnik i Popis pomagala, te uređenje sustava oglašavanja o pomagalima i kontrole kvalitete
pomagala. Prošireno je pravo osiguranih osoba oboljelih od dijabetesa, tako da će sve osigurane osobe
koje boluju od navedene bolesti, bez obzira na vrstu terapije koju primaju (inzulin ili tablete),
ostvarivati pravo na uređaj i trakice za samokontrolu šećera u krvi, dok su do sada navedeno pravo
imale samo osobe na terapiji inzulinom.
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la beammama » 17 stu 2011, 21:29

Pozitivan pomak, ali
Radi ostvarivanja prava potrebno je da se roditelji nakon završenog liječenja djeteta,jave u
nadležni područni uredu HZZO-a i podnesu pismeni zahtjev za naknadu plaćenih troškova svog
smještaja

Liječenje malignih bolesti traje mjesecima, roditeljima s malim primanjima to baš i ne pomaže puno, jer otkud im lova do tada? Moj Amadej je bio 8 mjeseci u bonlnici i na našu sreću mi smo iz Zagreba, pa smo bili doma, i potrošili novaca da još uvijek plaćam kredit kojim sam pokrila minuse na tekućim, kartice....
Avatar
beammama
burek pod bor
 
Postovi: 4737
Pridružen/a: 23 srp 2003, 15:12
Lokacija: Zagreb

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la IRENA » 01 ožu 2012, 11:13

nove novosti iz HZZOa :
a- novi pravilnik o ortopedskim pomagalima ( NN 23/2012 ) - kompliciran do bola - proučavam ga već 5. dan za redom ( čak si crtam sheme u Boardu :hahaha ) i još mi nije jasan - uglavnom sada se ortop.pomagala pišu izrijekom po proizvođaču ( do sada se pisalo šifra: inv. kolica - a sada š: inv. kolica ta i ta iz popisa ) - kaj da vam velim novi popis ima 1814 stavki + 285 klauzula - ima da posijedim do kraja :ajme

Ovim putem bih zamolila za razumijevanje svih vas pacijenata prema svojim liječnicima OM - dok se stvar ne uhoda ( i ne razriješe nejasnoće) biti će zasigurno usporeno pisanjepotvrda za ortop.pomagala.

b - Izmjenama Zakona o osnovnom zdr. osiguranju mijenja se onaj uvjet od preko 30 km za putne naloge na preko 50 km - za odrasle osobe
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la martina mama » 02 ožu 2012, 00:43

Znas sto, irena, osim onih tvojih postova nad kojima sam plakala, smijala se, mislila..odlicno je da si tu da nam malo prosiris vidike. Znas i sama da smo svi nervozni i svakakvi, al zbog tvoje profesionalne petapektive, mozda nekoga i postedimo onog sto bi mu islo. Koja drzava!!!
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la nadicab » 02 ožu 2012, 10:41

po novome, ručni sat za slijepe propisuje LOM - moja liječnica će prozvizditi kada joj dođem s time.
Mi ćemo po novome imati pravo i na elektroničko povećalo :yess pa će nam život u školi biti puno bolji
slika
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la Lulu » 02 ožu 2012, 11:21

IRENA je napisao/la:nove novosti iz HZZOa :


ad a/pomagala - jel se to meni čini ili je više dijagnoza za ortopedske cipele neg je bilo prije (mislim na planovalgus i... e sad se ne mogu sjetit što ono još... sinoć sam čitala malo) meni jedino cipele trebaju pa drugo nisam zagledala

ad b/putni trošak - ja sam sad van granice 30km :gaah , al što samo za odrasle? znači uz uputnicu za klince još uvijek imam pravo na putni nalog tj naknadu troškova bez obzira na udaljenost
L 26.05.2003.
P 11.05.2007.
Avatar
Lulu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 vel 2006, 00:37
Lokacija: out of reach

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la IRENA » 02 ožu 2012, 11:31

Lulu je napisao/la:
IRENA je napisao/la:nove novosti iz HZZOa :


ad a/pomagala - jel se to meni čini ili je više dijagnoza za ortopedske cipele neg je bilo prije (mislim na planovalgus i... e sad se ne mogu sjetit što ono još... sinoć sam čitala malo) meni jedino cipele trebaju pa drugo nisam zagledala

ad b/putni trošak - Izmjenama Zakona o osnovnom zdr. osiguranju mijenja se onaj uvjet od preko 30 km za putne naloge na preko 50 km - za odrasle osobe ček ček, ja sam sad van granice 30km :gaah , al što samo za odrasle? znači uz uputnicu za klince još uvijek imam pravo na putni nalog tj naknadu troškova bez obzira na udaljenost

Za klince bi trebalo ostati isto - da imaju pravo bez obzira na udaljenost ali za NAJBLIŽU lokaciju koja ima ugovorenu potrebnu uslugu - tipa ako imaš ortopeda na 20 km nemože PN za onog na 40 km ( osim ako ovaj na 20 km ne napiše na nalaz " nužno obaviti pregled tu i tu" - tak mi sad objasnili na mom PU HZZOa , al još čekam kontrolorku u utorak da mi to potpiše - HAZI ne vjerujem ništa na "riječ" ;)
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la Lulu » 03 ožu 2012, 01:44

ajde pa javi (napiši) kad budeš imala napismeno...za jednu mamu mi je s otoka krka, u ponedjeljak ide po uputnice za malenu 3god DS curku i drica joj najavila da neće moći PN uz to po novome

znam da je prije par godina isto bilo 30km i nisam nikad dobila PN ni za sebe ni za klince, a onda su povećali na 50 km pa smo imali...

inače i meni i njoj su najbliži specijalisti u rijeci i objema je oko 30 km mada u praksi ima i koji km više al po njihovom mjerenju nema, valjda računaju od izlaza iz mog grada do ulaza u rijeku - to je 29km :)
L 26.05.2003.
P 11.05.2007.
Avatar
Lulu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 vel 2006, 00:37
Lokacija: out of reach

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la IRENA » 03 ožu 2012, 09:17

Lulu je napisao/la:inače i meni i njoj su najbliži specijalisti u rijeci i objema je oko 30 km mada u praksi ima i koji km više al po njihovom mjerenju nema, valjda računaju od izlaza iz mog grada do ulaza u rijeku - to je 29km :)

Oni ti računaju po nekom službenom daljinomjeru - bogtepita kojem - ja tražila od lokalne Ispostave da mi daju napismeno taj daljinomjer za moja sela do Zagreba ( ako se radi o usluzi koje nema bliže - u Novom Marofu ILI vARAŽDINU ) i nemalo me iznenadilo kad mi je izdiktirala ( telefonom) za neka mjesta - pa ispada da mi selo Visoko ima više od 50 do Zgb a Tkalec ima 48 - pa će jedni dobivati PN a drugi neće - evo mi opet pizdarije u ordinaciji - jer , naravno , da sam ja onda glavni krivac što je Đuro dobio PN a Barica nije.... :ajme
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la nadicab » 06 ožu 2012, 00:32

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la IRENA » 08 ožu 2012, 00:42

Danas sam 45 minuta "rješavala " pitanje pelena za moju 14 god pac. sa inkontinencijom urina i stolice ( spina bifida ) - do sada imala pravo ( po Hzzo) na 90 noćnih pelena ( sada su to visokoupijajuće VU ) + 275 dnevnih ( sada su to izrijekom niskoupijajuće NU ) na 3 mj -- i sve štimalo ... po novom Pravilniku ima pravo na kombinaciju VU I NU u omjeru 50% naprema 50% i nema mrdac od tog priglupog omjera - može dobiti cca 160 VU (što je previše - jer u tri mjeseca imamo cca 90 noći) i max 200 NU što je manje od do sada ( 2 dnevne po danu) .. mogu li mijenjati omjer po potrebama svoje pacijentice ? ( a da sam u istom financijskom okviru za HZZO ) - NE MOGU ! %%$#%$$$ mogu pisati ili max dnevnih ( pa nek ih stavlja i po noći ) ili max noćnih VU pa nek je žuljaju po danu .. KAKO NE ZNAM OD TRIDESETITRI vrste i zilijun podvrsta pelena koje su kako debele i velike i kako mogu utjecati na kvalitetu života te moje pacijentice .morati ću pozvati sve firme da mi dođu održati prezentaciju svih prednosti i mana svojih proizvoda .. pa ću ja to pripasati i indiv potrebama mog pacijenta i hzzo pravilnika i broju pelena u pakiranju .. i sve to uz epidemiju gripe i ostalih viroza ..
Oprostite - sad se tu na svom domaćem terenu " praznim" - ali fakat mi je " pun inbox" .. i samo da pojasnim ono što sam i ranije napisala - nemojte nam zamjeriti ( nama PZZ doktorima) kaj smo izluđeni novim Pravilnikom .. to nije neko naše načelno stajalište niti neki "bunt preko leđa osiguranika" - već je jednostavno Pravilnik zaheban do boli i do neprimjenjivosti ! :ajme
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la Lulu » 09 ožu 2012, 00:46

Irena draga, samo se ti istresi do mile volje :kisichagic :grligrli :jadnimi drž se, ne daj se, a bajdvej nije da doljevam ulje na vatru, al to sam došla pitat: ima li kakvih promjena i novosti ii HZZO-a po pitanju SRV-a, prava na njega i limitiranja naknada zna li netko ???
L 26.05.2003.
P 11.05.2007.
Avatar
Lulu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 vel 2006, 00:37
Lokacija: out of reach

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la IRENA » 09 ožu 2012, 08:04

Joj Lulu - zaboravila na PN - rekla mi moja kontrolorka u utorak da klinci imaju pravo na PN "po starom" - bez obzira na udaljenost - ali uz onaj uvjet o najbližoj mogućoj ugovorenoj djelatnosti. Ništa napismeno - po običaju ... veli " sve vam piše u bar jednom od 120 zakona, pravilnika,uredbi,naputaka koje reguliraju vašu djelatnost " :nesvist
Za neke novosti o SRV i limitiranju naknada nisam čula niti dobila ikakav dopis.
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la nadicab » 09 ožu 2012, 10:10

limitiranje naknada bi oni jako, jako htjeli, ali za sada još nisu to napravili (kakvo nam je stanje u blagajni, ne bih se čudila da i mi damo obol izlasku iz krize :ajme )
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la Lulu » 09 ožu 2012, 11:10

Irena, nema frke i hvala na info. Nadice isto hvala na inf. :kisichagic
L 26.05.2003.
P 11.05.2007.
Avatar
Lulu
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 vel 2006, 00:37
Lokacija: out of reach

Re: novosti iz HZZO-a

PostPostao/la nadicab » 10 ožu 2012, 00:17

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17717
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.