Sada je: 29 ožu 2024, 09:25.

Alergije na hranu

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mrs. eastwood » 18 svi 2012, 21:36

ajme, ja napisala cijeli traktat - a skontala sad da sam na dohrani... da gibam na bubane?
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la tanjabb » 19 svi 2012, 01:08

mozes ga kopirati na bubane.
Ja cu ti reci samo da osip nema nikave veze s tatom koji je na putu, jos je premala za takve psihosomatske reakcije, a i majka joj je jos uvijek, pogotovo jer doji, 1.osoba.
Neurodermitis se moze pogorsati kod odredjene prehrane, kao sto se moze i od jakog mraza, krive kupke i slicno.
Ja bih ti predlozila da tocno zapisujes kada se osuje i sta je taj dan tocno jela (moli za pomoc i tete u vrticu), pa krenes s eliminacijom tih namirnica i pratis. Nisam sigurna je li premala za alergoloska testiranja. Metodom eliminacije mozes prilicno tocno utvrditi koja joj je hrana okidac i naprosto tu hranu do daljnjeg izbjegavas. Ako tete nece suradjivati onda ces trebati ljecnicku potvrdu da je dijete alergicno na neku hranu.
skoča umni 10.12.2003
kung-fu panda 16.10.2009
Avatar
tanjabb
next princess
 
Postovi: 26099
Pridružen/a: 11 sij 2003, 11:28
Lokacija: emigrirala iz dezele

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mrs. eastwood » 19 svi 2012, 08:21

tnx.
da, tete su voljene surađivati i vrtic cak i objavljuje tjedne menije na svom webu. i sve su to namirnice koje smo vec uveli.
idem s ovim na bubane - jer su mi isto rekle da za te neke posebne slucajeve prehrane moram imati dokumentaciju.

btw - povlaci se osip. ostalo sto je uspjela zagrebati se vidi :|
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la boysmama » 19 svi 2012, 08:23

Mrs. E, nažalost, imala sam istih problema sa R i i to baš kad smo krenuli u vrtić sa 16 mjeseci... a uz to idemo u isti vrtić i jako dobro znam kakva je tamo prehrana :( jaje za doručak, namaz od tune, pašteta, med, hrenovke za ručak, za užinu AB kultura 0,1% m.m. sa jagodom, forsiranje napolitanki i keksića između obroka od strane teta (posebno kad je varivo za ručak :roll )... mi smo sad već veći i neurodermitis (ili AD, što god je već bilo) je nestao, ali smo imali istu situaciju kao i vi kad smo tek krenuli... ja sam čak na roditeljskom sastanku povukla ovu temu oko davanja nezdravih keksića i krokija (od kikirikija) među obrocima, ali su mi roditelji u grupi rekli da dramim, a tete da djeca budu gladna i nervozna nakon zdravog ručka jer ništa ne pojedu :/

R. je sa mjesec dana starosti počeo dobivati prve kružne otekline i točkasti osip po licu, ja sam eliminacijom svoje prehrane kroz dojenje ustanovila da se radi o kravljem mlijeku i do 6 mjeseci njegove starosti sam pila isključivo biljne nadomjestke za mlijeko, a onda sam polako počela konzumirati i prerađevine (jogurte i sireve)... kad je bilo vrijeme za prvi jogurt, R. ga je super prihvatio i nije više bilo nikakvih reakcija na koži, s tim da smo mi u vrtić krenuli sa dijagnozom AD-a jer sam zamolila pedijatricu (koja je bila upoznata sa situacijom) da mi to napiše u liječničkoj potvrdi kod upisa u vrtić i da stavi naglasak na mlijeko koje dotad nismo bili probali... e, onda je neko vrijeme R. u vrtiću dobivao posebno čaj za doručak, što je bilo ok jer bi mu ja popodne nadoknadila mliječne potrebe, dok nisam skužila da mu u dan kad imaju za doručak mliječni namaz daju za zamjenu paštetu, a svima sam prethodno naglasila da mliječne prerađevine smije jesti i piti, samo ne čisto mlijeko... polaskom u vrtić su se ponovno pojavile reakcije na koži, i ne samo na licu, već i po ostatku tijela, ali su se s vremenom, kako je rasao, povukle i sad je sve ok (ako ti to što znači)... on i danas ima svoju posebnu kremicu u vrtiću kojom mu mažu osjetljivu guzu, a crvene obraze smo najuspješnije mazali sa bepanthenom... iako je to mast za pelenski osip, nama je bila najbolja za AD, a probali smo cijelu paletu najskupljih krema...

čini mi se da ti je ona premalena još uvijek za testiranja, ali ukoliko su te promjene na koži jakog intenziteta, alergološki testovi mogu pokazati pozitivne rezultate i u toj dobi... nama nisu bile pa točnu dijagnozu nikad nismo ni dobili jer mu je do 2. godine sve nestalo, iako ja sad iz aviona mogu prepoznati AD budući da sam i sa prvim sinom imala takvih iskustava :lol
A... bebica...... 06.10.'16.
M... hrabrica... 02.07.'11.
R... mazica...... 06.10.'09.
L... mrcina ..... 21.04.'08.

"Sve mogu u Onome koji me jača" (Fil 4,13)
Avatar
boysmama
imam neke švapske gene
 
Postovi: 4452
Pridružen/a: 27 lis 2009, 21:14
Lokacija: Zagreb

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mrs. eastwood » 19 svi 2012, 08:30

boys - tebe sam se odmah sjetila

ali ja idem drito ravnateljicip pitanju keksica :dada
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la nevenera » 25 pro 2012, 11:02

mi smo jutros dobili reakciju
jel na hranu ili na prašak za robu, nemam pojma ali vjerojatnije mi se čini hrana :dunno

jeo je bananu, marelicu (teglica) i proso
sve što je jeo i prije

no pojavile su se flekice, crvene točkice odmah nakon obroka (jutros dok sam ga presvlačila ih nije bilo)
trup cijeli i glava - ništa ruka i ništa noge.

pratim i dalje :/
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mrs. eastwood » 25 pro 2012, 14:08

hm, inace karakteristicnije je za reakciju na hranu da je oko usta i na nogama, posebno ispod listova, oviše gležnjeva.

sad... ko ce ti ga znati
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la nevenera » 25 pro 2012, 16:25

takvu je reakciju, osip i povraćanje imao na kupovnu kašicu od jabuke
Inače u ovoj dobi uvijek mi padne na pamet ili hrana ili prašak

Išla sam do pedijatra i kaže da je viroza i reakcija nakon temp koju je imao od četvrtka do subote
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la klarita2 » 03 sij 2013, 19:58

Neve: da takav osip moze biti od temp.
Moja je imal jednom prije dohrane kad sam ja jela prsut. Trajao 2 dana. Lice i trbuh.
Sada kad sam jela drugi put nista. Navikla se.
02.04.2005. KlaraMoj ponos
20.05.2010.MarijaAnđeo najdraži!
20.06.2012. Naš Božji dar Ivana
slika
Avatar
klarita2
Ne želi biti borg iz zvjezdanih staza
 
Postovi: 6108
Pridružen/a: 18 lis 2010, 11:39

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la titirlica » 03 sij 2013, 23:36

Meni je D dobio takve fleke od banane , normalno ju je jeo prvih 2 godine života nakon čega ju više nije htio ni vidjeti :roll onda je ponovo probao i sav se osuo tj. dobio te fleke , isto nisam pomislila na bananu ..prošlo je nakon 2-3 dana , a on je ponovo pojeo bananu nakon nekih desetak dana i opet su mu izbile te fleke :dunno
Avatar
titirlica
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1549
Pridružen/a: 05 pro 2010, 23:05
Lokacija: zabreg

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mamac2012 » 10 sij 2013, 21:03

a sto se radi u slucaju alergije na hranu? da li nastaviti davati nakon par dana namirnicu pomalo ili?

mi izgleda dobili alergiju na korabu, i to ne kod prvog uvodenja ,nego izgleda da sam napravila preveliku pauzu od zadnjeg davanja (sigurno 2-3 tj nisam davala), i jos je danas pojela u vecoj kolicini nego ikad....i uslijedio lagani proljev i crvena guza :(
ja pretpostavljam da je to od korabe (iako sam dala s njom batat koji isto nisam dala nekih tjedan dana, ali njega je ipak vise jela i prije).

nisam znala da se ne smije radit takva pauza :(
slika
Avatar
mamac2012
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 547
Pridružen/a: 10 sij 2012, 15:02

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la nevenera » 10 sij 2013, 21:13

daje se par žličica pa se povećava jer neki reagiraju kod veće količine tek. ne mora bit do pauze, može bit do količine.

proljev i crvena guza mogu i ne moraju biti reakcija na namirnicu -najčešće je reakcija crvenilo oko usta. ali ja bih je, ako postoji mogućnost odgodila bar na 2 tjedna, onda bih probala opet, ali u maloj količini. ako bi se pojavila bilo kakva reakcija opet, prijavila bih to pedijatru i tu bih namirnicu izbjegava do daljnjeg.

kod jače alergijske reakcije, dijete ima grčeve, osip, povraća... dakle, više simptoma odjednom- ide se direkt na hitnu, čim prije. imaš simptome na prvoj stranici.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la mamac2012 » 10 sij 2013, 22:11

aha,citala sam, nema nista osim proljeva i osipa na guzi :dunno
sutra cu dat nesto kaj zatvara za svaki slucaj da nije nekaj drugo i zasad napravit pauzu s korabom...ali rekoh vec sam ju davala prije u malim kolicinama i nije bilo nista
slika
Avatar
mamac2012
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 547
Pridružen/a: 10 sij 2012, 15:02

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 09 svi 2015, 10:13

Dižem temu.
Mojoj A. je u srijedu dobil JAKU URTIKARIJU.Otišli smo dok. i dobila injekciju solu m.povuklo se i opet sutradan ista prića.Opet je dobila injekciju i sirup Rinolan.
Taj dan se povuklo i opet sutra ujutro se pojavilo.
Sad smo na djeti 7 dana i izbjegavanja sunca.
A. nikad do sad nije bila alergična dva puta smo ju testirali.
BAš mi ju je žao svi njezini prijatelji se igraju vani a ona u sjeni mora bit.

E sad ta djeta jede dvopek,jabuku piletinu,kekse bez jaja i povrće.Sve kuhano i bez aditiva.To je jela prvih četiri dana.Šta joj mogu još davat do ne prođe sedam dana dok je na djeti?
Hvala
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Hajdi » 09 svi 2015, 10:32

Anamari, pretpostavljam da ste dobili upute za dijetu i popis namirnica, najbolje se toga držati i ne eksperimentirati na svoju ruku.
Osip može izazvati hrana ili neki vanjski faktor (kozmetika, deterdžent, plijesan, kućni ljubimci itd) pa je dobro razmisliti da li je bila u kontaktu s nekim potencijalnim alergenom.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 09 svi 2015, 10:38

Hajdi
nažalost nismo dobili nikakak popis namirnica.
To mi je rekla sestra s pedijatrije.
Njezin dok. opće prakse mije nije ništa rekao.
Kad sam ga pitala zašto mi nije rekao.NJegova izjava je bila: Nisam vam rekao još tisucu stvari.
Zato pitam mame.
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Hajdi » 09 svi 2015, 10:46

Ako se pogugla "alergijska urtikarija dijeta" dobije se nekoliko članaka u kojima se navode ove namirnice koje si spomenula. Točnije upute morate dobiti od alergologa za kojeg ste pretpostavljam dobili uputnicu. Ne možemo ti savjetovati preko neta jer ne možemo niti pretpostaviti što tvojem djetetu izaziva alergiju.
Avatar
Hajdi
Sveta krava
 
Postovi: 12215
Pridružen/a: 07 kol 2002, 16:02

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la nevenera » 09 svi 2015, 12:12

treba ti popis namirnica i nekakav plan, da se vidi što je. probaj čim prije alergologu, kako kaže hajdi
:hug
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la kokomamac » 09 svi 2015, 13:02

bezproteinska dijeta. moje obje curke su nakon gadnih urtikarija što zbog hrane, što zbog lijekova, dobile takve upute od dr., dva put na hitnojh, jednom kod njihove pedijatrice. kvaka je u haptenskim reakcijama, koje obično mogu izazivati proteini iz hrane na koju i nije alergična, no u ovom podraženom imunološkom stanju može reagirat na svakaj. nije lako. meso, soja, gluten, mlijeko/mliječni proizvodi, mahunarke, arašidi... ostaje ti voće i povrće pokoji krumpir i rižini kolačići :p po mogućnosti iz provjerenog uzgoja. teško, al se isplati. poslije polako uvodiš uobičajene namirnice. dete bu depresivno :p al joj ne bu niš od tjedan dana takve prehrane (bar). mi smo tri puta bili na hitnoj zbog istog razloga i sva tri puta sam ih držala cca 8 dana na takvoj prehrani uz inekcije i terapiju.
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 09 svi 2015, 20:11

Alergologu čemo se sljedeći tjedan naručit.
Zvala sam par doktora i rekli su mi:
Kuhana piletina , poslije teletina i govedina.Krumpir, tjestenina i tjesto.Dvopek i štapice.Jabuka i banana.
Na ovoj djeti je tri dana a tako će bit još četiri dana.A onda da polako uvodim namirnicu po namirnicu.
Puno vode i čaja.
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 09 svi 2015, 20:40

DIJETA KOD URTIKARIJE1. dan
: blagi čaj od šipka ili kamilice
2. dan
: isto
3. dan
: isto uz dvopek
4. dan
: prežgana juha, riža ili gris na vodi, ribana jabuka
5. dan
: pileća juha, kuhano bijelo pileće meso, banana
6. dan
: svježi kravlji sir, meko kuhano jaje, kuhana nemasna teletina, slani (uvodi) kuhani krumpir
7. dan
: bijela kuhana riba, kelj ili špinat na lešo – bez začinaOd trećeg dana na dalje uz svu gore navedenu hranu može se jesti i dvopek.Od osmog dana na dalje može se postepeno prelaziti na ostalu hranu, ali i daljevrlo blago začinjenu i to pretežno kuhanu.


Eto to bi tako izgledalo.
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la kokomamac » 12 svi 2015, 10:53

4. dan gluten, 5. vec meso... svaka cast..
mm je nakon hitne 3. dan pojel rizu na mlijeku i opet zavrsio na hitnoj, sa jos gorim simptomima. pa je dr digo obrvu i pito - jesam reko bez proteina? proslo je zatim dobrih 10 dana prije mesa, mlijeka, sira i sl.
pa sam se ja lipo drzala tog naputka dr.
tad su mu, iako to ne rade u jeku reakcije, napravili test i imao je reakciju na otprilike sve. to je ta haptenska. nakon par mjeseci ponovljen test i sve ok.
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la pulse » 12 svi 2015, 11:37

Prije neki dan sam vodila stariju curu (9 god.) da joj se urade alergo testovi, zbog nekog dosadnog ekcemčića po rukama. Testovi su rađeni iz krvi i dobili smo nalaz izražen u brojkama. Ono što me buni je što na mlijeko nema alergiju (rezultat 0,00), ali ima umjerenu alergiju na alfa-laktoalbumin koji je protein mlijeka (tačnije surutke). Kako je to moguće? I šta sad da radim, da joj dajem ili ne dajem mlijeko i mliječne proizvode, ili da smanji konzumaciju...? :conf

Od ostalih alergena, umjereno je pozitivna na polene nekih trava.
Avatar
pulse
atletičarka
 
Postovi: 1327
Pridružen/a: 13 svi 2006, 10:13
Lokacija: CG

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 12 svi 2015, 19:03

kokomamac troje doktora mi je reklo da se držim ove djete.
A. je još na sve kuhano piletina i teletina.Riža i štapići.
Tek sutra joj dajem polako druge stvari i to namirnica po namirnicu kao i kod bebe koja prelaze na dohranu.
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la kokomamac » 12 svi 2015, 20:34

anamari :buket sve pet. sam ti velin kak je nama bilo, na osnovu iskustva mm koji se drugi put krenil gušit. od mlijeka na koje nije alergičan :zub ...pa sam ja urtikarijama pristupila sa pretjeranim oprezom :gata
svoja najdraža laprdaljka
Avatar
kokomamac
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 681
Pridružen/a: 22 vel 2003, 03:13
Lokacija: zabreg

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 12 svi 2015, 21:03

Ma sve ok.
I ja sam na oprezu.
Bili smo kod njezinog dok.na kontroli i na naručivanju na alergotest.
Sad čak i polako puštam ju i na sunce.
Baš mi ju žao svi njezini prijatelji vani se igraju a ona gleda iz hlada.
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Re: Alergije na hranu

PostPostao/la Anamari » 13 svi 2015, 10:30

Kažu nema lista čekanje.
Za alergo testiranje tek su nas naručili u 7 mj.
poletarka Anamari 09.03.2007.


Nika 13.12.2011.
Avatar
Anamari
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1277
Pridružen/a: 14 svi 2007, 17:02
Lokacija: na balkonu

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.