Sada je: 28 ožu 2024, 14:13.

drugo dijete....da ili ne??

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 31 svi 2012, 10:26

neznam gdje bi postavila ovo pitanje, ali me jako zanima.
Drage mame da li netko od vas ima dijete sa posebnim potrebama (u mome slucaju epilepsija, uzrok nepoznat) i usudio se na drugu trudnocu, i kako je to sve ispalo???? Ja imam jedno dijete i stvarno bi (radi njega) zeljela imati jos jedno, zao mi je da ostane sam i da nema nikoga kada bude veci da se igra sa njim i bude tu uz njega. Ja imam sestre i neznam kako bi sve ovo prezivila bez njih, velika su mi potpora i utjeha. Uzasno me je strah trudnoce , ali bih se usudila u nadi da ce drugo "ispasti" zdravo. Mozda je glupo pitanje , ali me stvarno zanima.
Unaprijed puno hvala na odgovorima i iskustvima , svako je dobro doslo
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la nadicab » 31 svi 2012, 10:44

da, u mojoj udruzi ih ima ... i nisu uopće požalili, dapače čak.
jedan obitelj ima čak još dvoje djece poslije svoje prorođene.
A tu nam je i martina mama i Irena i domi mama ... valjda nisam nikoga zaboravila :luv
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la martina mama » 31 svi 2012, 13:45

Hope, Marta je rodjena sa zastojem u trudnoci.... Devet godina nakon nje rodila sam Emu. Trudnoca uredna. Sve pet.
Nema pravila, al vrijedi jer drugo dijete obogati obitelj, u tvoj centar dodje jos jedno bice. Ovo starije isto profitira jer dobije zraka, a sve se moze stici.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la DomiMama » 01 lip 2012, 01:21

nama je pp-ovac stgao kao drugorodjeni, a evo u fotofinishu sam sa trecim... jednostavno treba skupiti svu pozitivnu energiju i baciti se na glavu pa sta bude.. ;)
Srecica Borna 5.3.2004.
BAOKULJG Dominik 6.9.2005.
Ljetnica Marta 18.6.2012.
"Važno je znati da neki procesi ne mogu biti uspješni ako se ne potrudimo oko njih. Ne možemo biti tolerantni na daljinu. Ne možemo biti humani, ako nismo s ljudima koji trebaju našu humanost." Beppa Joseph
Avatar
DomiMama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1020
Pridružen/a: 28 ruj 2005, 14:11
Lokacija: Zagreb

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la bebaimama » 01 lip 2012, 07:10

Evo i mene,...
prvo nam se rodila kćer sa kromosomskim poremećajem, nakon 2 god i 8mj. stigao je i sin....bilo je poprilično zahtjevno
onih prvih par mjeseci...ali mogu reći da smo svi pofitirali njegovim dolaskom u naš život....
To što je tebe strah ići na drugu trudnoću je potpuno prirodno....ali kad budeš mazila bebu u buši, smirit ćeš se ;) .
Samo hrabro hope.
Volimo se....
L. 2007
O. 2010
19.03. postala sam mama anđela
Avatar
bebaimama
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 26 lis 2008, 14:41

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la IRENA » 01 lip 2012, 11:17

Nakon Jana ( Down sy) , došao Vito ( planirano, željeno) pa Gita ( neplanirano , ali svejedno željeno - bar nakon prvog šoka :D )..
Bilo je strahova i zebnji - ali eto - nisam požalila .. možda malo sada jer je Gita upravo iskoristila sladoled kao gel za kosu :angry
Stoga - drugo dijete - DA ! :kiss
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 01 lip 2012, 13:43

HVALA VAM PUUUNO.....to je to, zelja je veeeeelika i zbog toga sto volim djecu, i zato sto mislim da bi atmosfera bila drugacija i mislim da bi pomoglo i mome sinu....a sa druge strane uzasan strah od mogucih komplikacija u trudnoci ili pri porodu, a i to ako prodje dobro opet onaj strah da jednog dana kao iz vedra neba (kao prvi put) ne dodje ta bolest ili neka druga bolest.....a opet si mislim pa nije valjda da sam rodjena pod takvom zvijezdom da i drugo bude bolesno :nesvist

kako ste se vi nosili sa tim strahom???? ili ste se jednostavno prepustili i niste mislili (ili ste pokusali ne mislit) na strah i sve moguce komplikacije?
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la martina mama » 01 lip 2012, 16:32

Dan po dan.
S razlikom od devet godina moje vidjenje Marte je sasvim drugacije. Nisam zeljela vise, nego da ne buds gore.
Trudnoca je protekla dobro, pored sam dogovorila carski.
Za strahove da se nesto dalje dogodi nema razloga. Strahovala ja ili ne, bit ce sto bude.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la mamaandrea » 01 lip 2012, 17:06

Hope što se tiče komplikacija u trudnoći ja sam ti veliki primjer da se može bez straha sve pobijediti.Prvo sam imala 2 kiretaže,ali nisam odustajala stvarno sam željela dijete i morala sam misliti pozitivno.Rodila sam prekrasnu zdravu djevojčicu.U toj prvoj trudnoći morala sam mirovati,ali prošlo je hvala Bogu sve super.Kao što vidiš ticker pokazuje moju drugu trudnoću.Nemogu reći da mi je bilo svejedno,ali ja sam se uzdala u Boga i uspjela :1 .

Znam da ti nije svejedno,ali opusti se i misli na lijepe stvari nikako negativno i uspjet ćeš.Šaljem ti puno vibrica i nadam se da ćeš uspjeti. :kiss ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
LEONARDA 22.01.2010
FRANKO 23.11.2012
Avatar
mamaandrea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 226
Pridružen/a: 08 ruj 2010, 13:53

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 03 lip 2012, 10:26

mamaandrea cestitam na drugoj trudnoci i zelim ti da sve super prodje i hvala :kiss

martina mama zar se moze dogovorit carski rez???? Ja preferiram prirodni porod ali strah je toliki da sama pomisao o tome da bi dijete moglo ostat bez zraka pri porodu ili neke druge komplikacije mi ulijevaju strah u kosti. naravno pri prvom porodu nisam o tome uopce razmisljala , ali sada nakon svega me je strah. Nije bas da imam vremena puno za razmisljanje , jer nisam vise u dvadesetima pa da mislim ah ima vremena, jer nazalost i nema bas.
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la mamashnita od noje » 03 lip 2012, 12:14

1. dijete s pp-om rodila s 33, 2. dijete s 39 :mah
vise me brinulo kako cu se kvalitetno moci posvetiti prvom djetetu, nakon sto se beba rodi, nego sto sam brinula o tome hoce li s drugim sve biti ok.
srecom, ide nekako :)
i nisam pozalila :srca
ovo malo na sve ima terapeutski ucinak.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la mamashnita od noje » 03 lip 2012, 12:14

1. dijete s pp-om rodila s 33, 2. dijete s 39 :mah
vise me brinulo kako cu se kvalitetno moci posvetiti prvom djetetu, nakon sto se beba rodi, nego sto sam brinula o tome hoce li s drugim sve biti ok.
srecom, ide nekako :)
i nisam pozalila :srca
ovo malo na sve ima terapeutski ucinak.
Avatar
mamashnita od noje
Muza
 
Postovi: 16392
Pridružen/a: 10 stu 2005, 14:01

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la martina mama » 03 lip 2012, 12:20

Hope, sve se moze dogovoriti. Imala sam vise varijanti. Ofabrala da cu roditi u st i da necu nikog mititi. Uz malo potezanja, dobila carski na hladno dva dana nakon termina. Birala sam ginekologa za porod, anesteziologa. Dobila carski uz spinalnu anesteziju.
Imala sam 39 godina kad sam rodila.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la nora28 » 03 lip 2012, 22:36

valjda nisam nikoga zaboravila

mene si zaboravila :dada
idemo sutra na vjezbe kod Polovina :mrgreen
E. 2001.
L. 2012.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la martina mama » 03 lip 2012, 22:56

Cekamo izvjestaj!! Drzimo fige da ovaj put dolazite s manjim problemima
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la mamaandrea » 05 lip 2012, 16:39

hope1210 je napisao/la:mamaandrea cestitam na drugoj trudnoci i zelim ti da sve super prodje i hvala :kiss


Hvala :kiss
LEONARDA 22.01.2010
FRANKO 23.11.2012
Avatar
mamaandrea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 226
Pridružen/a: 08 ruj 2010, 13:53

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la Djeni » 05 lip 2012, 22:43

i mene si zaboravila :dada . Nakon zdravog djeteta rodila se Lana jedva prezivjela na porodu, sa dvije i po godine zavrsila na respiratoru da bi ga sama iscupala nakon mjesec dana. Danas nakon mjeseci spavanja po bolnici mislim da je najbolje sto je bilo za Lanu je rođenje njene sestrice koja je mlađa 6 godina kasnije. Da nemam 39 mislim da bih isla na još jedno :ajme
Lamia 18.09.1997
Lana 27.08.2003.
Leila 18.08.2009
Avatar
Djeni
Stalno sam tu
Stalno sam tu
 
Postovi: 696
Pridružen/a: 27 ožu 2004, 19:00
Lokacija: DUBROVNIK

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la opić » 06 lip 2012, 08:46

Ja također imam dijete s pp(mišićna distrofija) i kad smo dobili nalaz dna analize kojom je ona i potvrđena nisam željela ići na drugo dijete a pogotovo ne bez testiranja.Imali smo opciju cvs ili amnio.,ali evo nakon godine dana od rezultata dna ipak smo se odlučili ići na drugo dijete bez ikakvih pretraga.Šanse da nam oboli i drugo dijete su 50:50 bez obzira na spol.Ja se isto nadam da će sad ova trudnoća proći u redu jer u prvoj je bilo komplikacija ali onda nismo znali da i ja bolujem od m.distrofije (kod mene se nije toliko manifestirala).Sad uživam u trudnoći a što bude će biti ;)
Avatar
opić
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 12
Pridružen/a: 20 srp 2011, 15:58
Lokacija: boduli

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la mamaandrea » 06 lip 2012, 15:48

opić je napisao/la:Ja također imam dijete s pp(mišićna distrofija) i kad smo dobili nalaz dna analize kojom je ona i potvrđena nisam željela ići na drugo dijete a pogotovo ne bez testiranja.Imali smo opciju cvs ili amnio.,ali evo nakon godine dana od rezultata dna ipak smo se odlučili ići na drugo dijete bez ikakvih pretraga.Šanse da nam oboli i drugo dijete su 50:50 bez obzira na spol.Ja se isto nadam da će sad ova trudnoća proći u redu jer u prvoj je bilo komplikacija ali onda nismo znali da i ja bolujem od m.distrofije (kod mene se nije toliko manifestirala).Sad uživam u trudnoći a što bude će biti ;)


Držim fige i želim ti puno sreće da sve bude u redu :kiss
LEONARDA 22.01.2010
FRANKO 23.11.2012
Avatar
mamaandrea
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 226
Pridružen/a: 08 ruj 2010, 13:53

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la Fantasy » 06 lip 2012, 16:00

Ja se svima divim jer mi je tehnički nezamislivo kak bi vježbala i radila sve ostalo s mojom trogodišnjakinjom jer nemam apsolutno nikakvu pomoć sa strane na raspolaganju. MM pomaže puno, ali on radi. A da ne spominjem da bi mi i trudnoća već bila rizična. Kako ste vi sve to uspjele, jel ima itko među vama da je nema baš nikog za ispomoć?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la Plava » 06 lip 2012, 18:36

ima nas dosta takvih..ja npr imam troje djece, jedno sa pp i nikakvu pomoć sa strane..da je lako nije ali što se može.. :)
plavi filozof.....
vrti mi se u glavi
"Ništa nije poput razgovora s nekim tko je u istom položaju!"
Rođendani moje djece- dani anđela
Avatar
Plava
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 21 sij 2008, 15:02

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la Fantasy » 06 lip 2012, 19:21

Ma znam da nije nemoguće, ali recimo npr. da ja moram ležati u bolnici, jel muž ima pravo na bolovanje da čuva malu ili tak nešt?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 06 lip 2012, 21:07

nemam ni ja pomoc (mama ponekad navrati, ali zivi daleko).....ja sa malim obavljam svakodnevno masiranje, vjezbanje, radne terapije ,setnje, posao po kuci, ves i sve ostalo sta spada u kucne poslove i borbu sa malim.....medjutim uopce ne mislim kako bi sve to stigla kada bih imala jos jedno dijete , jer znam da bi stigla i znam da bi me ljubav prema djeci samo gurala naprijed da sve stignem (iako nekada i ovako dodjem na rub svih snaga ali Boze moj) .... STRAH je taj koji me potkopava, strah od toga da i drugo nebude bolesno, sve ostalo mi je nebitno....kada bih znala da ce biti drugo zdravo , odmah bi ga rodila a sigurna sam da bi se i ja osjecala kao ponovno rodjena i da bi me to zivnulo i podiglo iz ocaja, tuge , i boli i sa takvim osjecajima sigurna sam da bi i svome sinu bolje pomogla .....ali taj strah :/
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 06 lip 2012, 21:09

Fantasy poprilicno sam sigurna da se moze uzeti bolovanje ako je bolesno dijete, roditelj ili bracni drug ne bitno da li si musko ili zensko
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 06 lip 2012, 21:11

mamaandrea je napisao/la:
opić je napisao/la:Šanse da nam oboli i drugo dijete su 50:50 bez obzira na spol.Ja se isto nadam da će sad ova trudnoća proći u redu jer u prvoj je bilo komplikacija ali onda nismo znali da i ja bolujem od m.distrofije (kod mene se nije toliko manifestirala).Sad uživam u trudnoći a što bude će biti ;)


Držim fige i na rukama i nogama da ti sve prodje u najboljem redu :)
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la Fantasy » 06 lip 2012, 21:38

Hope, nažalost nema garancija ni za one koji su imali prvo dijete zdravo tj. za ništa i nikoga u životu. Mene više muči ovaj dio kako iznijeti trudnoću i prvu godinu s bebom uz sve kaj treba raditi sa starijom. Moja kći ne hoda, tek radimo pokušaje stajanja, pa treba uzeti u obzir da se dijete stoput na dan diže, a živimo na katu pa još štenge, pa ju treba nosati itd. A kažem, trudnoća mi je rizična, vjerojatno bi me čekalo strogo mirovanje. Nemoguća misija bez ikakve pomoći.
Tvoje dijete ima epilepsiju od rođenja? Inače je pokretno, jeste u vrtiću ili?

Opić tebi nek je sretno i nek pobijedi onih dobrih 50%!!!

Nora pa zar opet moraš vježbati, nešto nije u redu?
Avatar
Fantasy
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1167
Pridružen/a: 28 ožu 2010, 20:49

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la hope1210 » 06 lip 2012, 22:29

nije ni moja trudnoca bila bajna , cijelo vrijeme mirovanje, tri puta u bolnici (ali se nadam da druga nebi bila takva, jer i svaka trudoca je drugacija), porod dobar, apgar super ali eto pojavi se niotkud.
da, moj sin ima epilepsiju, primjecena u 4 mjesecu otprilike , i mi tek ucimo stajanje, i pomalo hodanje, isto zivimo na katu i treba nositi tih 16 kg , ustaje se uz namjestaj. ne nema vrtica niti jaslica, a vrtic za djecu sa neuromotorickim razvojem prima tek od 3 godine a i to AKO..... ipak jedino me koci taj strah da mi sa drugim nebi bilo isto kao sa ovim a neznam , pameti nikad dosta
hope1210
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 27 vel 2012, 18:29

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la martina mama » 12 lip 2012, 01:13

Hope, ne znam koliko godina imas, ali nikad nije kasno. Neke stvari moraju sjesti na svoje mjesto da napravis prostor za to novo bice. Nekad je bolje pricekati koju godinu. S vremenom se ushemis u sve sto ide s djetetom s poteskocama i vrijeme i prostor se sami stvore.
Ja sam kad je marta bila mala tvrdila da nikad vise necuu roditi. Kad je sve sjelo na svoje mjesto, emu smo docekali svi spremni. Sve se organizira i nije problem.
martina mama
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1651
Pridružen/a: 22 pro 2002, 15:34

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la vesela beba » 13 lip 2012, 10:18

Meni je trudnoća s prvorođenon bila savršena.i otišla rodit u 29.tj iz čista mira.S njon je bilo teško,posebno psihički,teškoće u razvoju plus prvo dite plus meni 20,ofkors da san svaki dan ponavljala nikad više...
I kad je T.imala osan!!!!brojkom 8!!!miseci saznan da san trudna :nata
Lupat glavon od zid mislila san,trudnoća katastrofa ,krvarenja strogo mirovanje otvorena od 28 tjedna ponovo primila i prepare i hospitalizirana i sve kako ide,Ležala na kauču,T.na meni i makar joj prstić rastezat samo da ne odustanen od svega u tom trenu..
Prinila je dva tjedna rodila prezdravo čudo od 4 kila koje je dojilo diglo se i odšetalo :lol
Nema apsolutno nilkakvog pravila :dada
Da je bilo teško,bilo je,mlađa bi ležala kraj nas Tii bi rastezala noge,vježbala,tu i tamo bi mlađu privrnila i nastavila.Ručak bi mi mater donila,nit san kuvala nit san veš prala i nije me bilo briga.Sve je to kako sebi postaviš prioritete,po mom mišljenju.Doduše još uvik ne peren vele al to je neka druga priča.... :mrgreen
T.2008
L.2010
sjaj u tami
Avatar
vesela beba
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 471
Pridružen/a: 30 ožu 2009, 11:47
Lokacija: Split

Re: drugo dijete....da ili ne??

PostPostao/la nora28 » 13 lip 2012, 12:20

Nora pa zar opet moraš vježbati, nešto nije u redu?

normo do lagani hipertonus (krvarenje 1. stupnja i hipoksija) i kako doc kaze idemo prevenirati. za sada se uredno razvija, neke stvari poput hvatanja jednom rukom u potrbusnom trebamo stopirati da ne uhvati krivi obrazac jer najprije treba biti dosta stabilan na laktovima u prebacivanju s jednog na drugi.
E. 2001.
L. 2012.
nora28
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1017
Pridružen/a: 16 srp 2006, 00:31

Sljedeća

Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron