Sada je: 16 tra 2024, 06:15.

meke leće

Ako vaše dijete ima bilo kakvih problema u razvoju, svratite ovamo. Pitajte, ispričajte svoju priču, podijelite svoja iskustva. Mjesto na kojem ćete dobiti puno informacija, pomoći, savjeta i vidjeti da uopće niste sami.

Moderator/ica: nadicab

meke leće

PostPostao/la nadicab » 15 vel 2012, 16:56

danas smo ju dobili po 1. put i imam pitanje - zar ne postoji neki humaniji način vađenja leće od stiskanjem prstima? mm je rekao da on sa svojim debelim prstima to nikada neće uspjeti napraviti
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la MBee » 15 vel 2012, 17:01

Postoji nekakva hvataljka kojom sestra vadi kad dođeš liječniku ali ju nikad nisam imala i ne znam gdje se nabavlja.
Avatar
MBee
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 334
Pridružen/a: 22 lis 2007, 15:13

Re: meke leće

PostPostao/la palunkica » 15 vel 2012, 17:02

Evo tu nešto piše o toj hvataljci, možda da nazoveš pa pitaš

http://www.opto-centar.hr/pribor-za-kontaktne-lece.html
zvrkic 12/02
Avatar
palunkica
od opernballa do heavy metala
 
Postovi: 38138
Pridružen/a: 15 tra 2004, 11:55
Lokacija: Životinjska farma

Re: meke leće

PostPostao/la Beppa Joseph » 15 vel 2012, 17:05

Puno je bolje naviknuti se na prste od bilo kakve hvataljke. Znam da je to sad nezgodno, ali najveći je problem spontano zatvaranje oka, leća se lako ulovi.
:luv Post 21,6
Avatar
Beppa Joseph
normalna mama
 
Postovi: 8112
Pridružen/a: 17 ruj 2008, 10:59

Re: meke leće

PostPostao/la alexandra » 15 vel 2012, 17:25

bolje je naviknuti se na prste kad si ih sam vadiš. kad ih vadiš drugom nije baš najspretnije.
nadice, obavezno nabavi ovu "pumpicu".
to sam ja imala za slučaj kad bi mi se polutvrda zakeljila za oko i zapela pa je ne bi mogla "istreptat". odlično je. samo lagano prisloniš uz leću, ona se prilijepi i izvadiš je bez problema.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: meke leće

PostPostao/la skorpionka » 15 vel 2012, 18:24

alexandra je napisao/la:bolje je naviknuti se na prste kad si ih sam vadiš. kad ih vadiš drugom nije baš najspretnije.
nadice, obavezno nabavi ovu "pumpicu".
to sam ja imala za slučaj kad bi mi se polutvrda zakeljila za oko i zapela pa je ne bi mogla "istreptat". odlično je. samo lagano prisloniš uz leću, ona se prilijepi i izvadiš je bez problema.


To bi se i meni događalo s polutvrdima, ta pumpica mi je bila mraaaak :dada
“However beautiful the strategy, you should occasionally look at the results.”
Avatar
skorpionka
kimera a la vache
 
Postovi: 12180
Pridružen/a: 10 kol 2001, 13:21

Re: meke leće

PostPostao/la breg » 15 vel 2012, 19:13

šta nije pumpica za polutvrde leće?
mi ju koristimo za polutvrde
meke se vade prstima,kolko ja znam
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: meke leće

PostPostao/la alexandra » 15 vel 2012, 19:46

može se i meke napiknut :mrgreen
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: meke leće

PostPostao/la breg » 15 vel 2012, 19:51

nisam znala :ajme
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: meke leće

PostPostao/la nadicab » 15 vel 2012, 22:35

:kiss da, ne vadim sebi nego Denisu. Ja sam se danas preznijila vadeci ih, ali znam da cu se nauciti. No, sto za slucajeve da mene nema? ova pumpica bi bila spasonosna :klanja
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la Nana1971 » 16 vel 2012, 09:28

bejbe, a niste razmisljali da njega samoga uvjezbate? ako moze drzati olovku, moze i lecu staviti i izvaditi.
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: meke leće

PostPostao/la nadicab » 16 vel 2012, 10:38

:kiss :hahaha
on nemre ništa u ruci držati, a tek koordinacija oko-ruka je SF
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la Nana1971 » 16 vel 2012, 10:40

prekopat cu svoj nocni ormaric, negdje sam imala tu gumenu stvarčicu za leće, ako ju nisam hitila. Al nije ti to skupo, tipa 10 kn u optici :)
Zemlja je smrtnim sjemenom posijana Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja Smrću je samo obasjana Staza uspona od gnijezda do zvijezda. Mak Dizdar
Avatar
Nana1971
blissful reduša
 
Postovi: 24552
Pridružen/a: 18 tra 2002, 13:33
Lokacija: ovčica na Božjem pašnjaku

Re: meke leće

PostPostao/la nadicab » 17 vel 2012, 10:20

nažalost, 90 kn je. Izgleda kao štipaljka.
Danas je otišao u kino sa školom s lećom; jako mu puno znači što je nosi jer smo dugo vježbali njegovu preosjetljivost oka
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la nadicab » 24 vel 2012, 23:56

večeras mu je ispala iz oko a da nitko to nije zamijetio :shock išla sam mu je skinuti, ali u oku nema. Našla sam je na podu :da?
Kako tako velika leća može ispasti?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la breg » 25 vel 2012, 13:04

jel si je možda posvrbio oko ili trljao?
tak je i nama ispala, al je odmah skužio
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: meke leće

PostPostao/la alexandra » 25 vel 2012, 17:12

svaka leća može ispast.
ako treba, pišam crveno
Avatar
alexandra
idealni svjedok
 
Postovi: 12085
Pridružen/a: 26 srp 2002, 10:59

Re: meke leće

PostPostao/la IRENA » 25 vel 2012, 17:21

meni ispala polutvrda prije jedno mjesec dana - u vožnji - pri 140 KM/H.. došla doma jedva.. .. uz minimalne pokrete nazvala mobom MMa koji je sišao na parking i svu me "pro -pre -pipao" ( ups jupi ) -- leće nigdje .. naposljetku je završila pod papučicom gasa ??? .. izljubila MMa što je našao moju lećicu..
Jan 1999. i Vito 2003. i Gita 2008.
IRENA
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1015
Pridružen/a: 13 lip 2001, 09:42

Re: meke leće

PostPostao/la breg » 25 vel 2012, 17:27

Irena, strašno :shock
Avatar
breg
Ne damo se, idemo dalje!
 
Postovi: 724
Pridružen/a: 15 vel 2006, 23:44

Re: meke leće

PostPostao/la Ivapiva » 04 lis 2012, 09:37

nadicab je napisao/la:danas smo ju dobili po 1. put i imam pitanje - zar ne postoji neki humaniji način vađenja leće od stiskanjem prstima? mm je rekao da on sa svojim debelim prstima to nikada neće uspjeti napraviti


evo čitam postove pa sam osjetio potrebu da Vam napišem nešto stručno:

OSNOVNA PRAVILA ZA SIGURNO ODRŽAVANJE MEKIH KONTAKTNIH LEĆA


prije rukovanja sa kontaktnim lećama treba dobro oprati ruke sapunom i vodom te ih osušiti čistim ručnikom koji ne ispušta sitne dlačice.

- kutija za kontaktne leće ne smije biti ispirana sa vodom već isključivo sa otopinom za održavanje. Nakon upotrebe, otopina se baca, te se kutijica ostavi sušiti na zraku, ako je moguće izvan kupaonice gdje se lako kontaminira bakterijama. Nikada ne koristite već korištenu otopinu jer se time povećava rizik infekcije oka.


- nakon što se leća skine sa oka stavi se na dlan, polije se s malo otopine za održavanje i kažiprstom druge ruke se lagano trlja dvadesetak sekundi a nakon toga se ispere otopinom za održavanje prije stavljanja u kutiju za čuvanje. Nakon što se leća stavi u kutiju za čuvanje ulije se optopine za održavanje toliko da sasvim prekrije leću. Dnevna procedura održavanja leća osigurava čišćenje leće od lipida i proteina iz suza te prašine, kozmetike, i drugih zagađenja iz okoline, zatim, osigurava dezinfekciju koja uklanja mikroorganizme koji se razvijaju na prljavoj leći.

- leću nikada nemojte ispirati u vodi iz vodovoda ili nekoj drugoj vodi već isključivo sa otopinom za održavanje.

- otopinu za održavanje nikada ne prelijevajte u manju posudu i nikada vrh posude ne smije doći u dodir sa drugim predmetima a kada se ne koristi mora se boca čvrsto zatvoriti. Ovi postupci će osigurati sterilnost otopine.

- kutija za kontaktne leće mora se držati čistom i zamjenjivati novom svaki put kada iskoristimo bocu otopine za održavanje i počnemo koristiti novu. Stara i neodržavana kutija može biti izvor kontaminacije i infekcije.

- ukoliko je potrebno, jednom tjedno treba leće očistiti od naslaga proteina koji se vremenom nataloži na leću. U posudu za čuvanje kontaktnih leća stavi se leća te salina ili otopina za održavanje kontaktnih leća i enzimska tableta. Ostavi se preko noći te se leća dobro ispere otopinom ili salinom prije stavljanja na oko.
Ivapiva
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 04 lis 2012, 09:19

Re: meke leće

PostPostao/la nadicab » 05 lis 2012, 08:51

- ukoliko je potrebno, jednom tjedno treba leće očistiti od naslaga proteina koji se vremenom nataloži na leću. U posudu za čuvanje kontaktnih leća stavi se leća te salina ili otopina za održavanje kontaktnih leća i enzimska tableta. Ostavi se preko noći te se leća dobro ispere otopinom ili salinom prije stavljanja na oko.

kako ću znati da li je potrebno? I što je salina?
I u zadnje vrijeme se žali da ga smeta leća :da? Jučer ju je imao 10 sati i imao je crvene žilice u očnoj jabučici :/
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la folne » 05 lis 2012, 09:06

Salina je slana otopina iliti fiziološka. Nadice, njegove leće su godišnje ili neke od kratkotrajnijih?
Ako su ove godišnje moraš ih bar jedno mjesečno očistiti od proteina.

Leće se, kad su dugo u oku "posuše" i to hoće jako žuljati. Možeš mu pomoći tako da kupiš umjetne suze, kapi tipa Blink i kapneš par kapi u samu leću prije stavljanja u oko da ju podmaže, a krz dan i ukapati par kapi u samo oko.
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: meke leće

PostPostao/la nadicab » 05 lis 2012, 11:53

ima dvotjedne leće i poslije skidanja leća mu uvijek nakapam s umjetnim suzama.
I cijelo vrijeme tvrdi da s njima slabo vidi :da?
Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid. - Albert Einstein
Denis, 16.05.2000.
http://www.udruga-oko.hr
Avatar
nadicab
Prepečena plavuša
 
Postovi: 17714
Pridružen/a: 04 svi 2001, 00:17
Lokacija: Zagreb, Kvatrić

Re: meke leće

PostPostao/la folne » 05 lis 2012, 11:59

Ako tvrdi da slabo vidi odite to provjeriti. Probaj neka ti opiše "kako slabo vidi"
Umjetne suze nakon nošenja leća pomažu malo, ali probaj mu ukapati u leću. Iz iskustva, meni leća bolje legne i slika bude bistrija.
Možda mu niste pogodili tip leća koji mu paše. :dunno Ja sam se namučila dok sam našla one koje mogu trpiti cijeli dan. Crvene žilice pokazuju da oko trpi. :/
The basis of your life is freedom; the purpose of your life is joy.
AH
Avatar
folne
Mladenka
 
Postovi: 31648
Pridružen/a: 11 kol 2001, 13:26
Lokacija: So who what no

Re: meke leće

PostPostao/la Denny » 08 lis 2012, 01:08

Jeli istina da se meke leće mogu nekako uhvatiti sa pumpicom za polutvrde? Moja Emma nosi meke, i ja se smotana ne usudim ni stavit joj, a kamoli izvadit joj ih iz oka. Radije trčim svako malo kod doktorice da ona to radi. :znoj Pumpicu imam kući jer ja nosim polutvrde. Možda bi se i odvažila stavit ih kad bi ih znala izvaditi... A ona tako divlja dok joj to rade da mi je to nemoguća misija.
slika slika
Avatar
Denny
Ovisna sam
Ovisna sam
 
Postovi: 1214
Pridružen/a: 30 stu 2008, 18:17


Natrag na Djeca s teškoćama u razvoju

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron