Sada je: 28 ožu 2024, 10:43.

Jelovnik nakon godinu dana

O dojenju, (na)dohrani i prehrani djece.

Moderatori/ce: Diami, nevenera

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la morena » 30 lis 2012, 16:34

vidim da ima još djece koje ne jedu voće :) moj malac ustvari ne jede sirovo voće, niti povrće ustvari (ono kaj mi zovemo salata, bilo koje vrste), ali ga jede u drugim oblicima, dakle povrće kuhano, variva, povrtne juhe, voće u pitama ili gibanici i sl. Nemam sokovnik pa nisam nikad radila friški sok, možda bi to prošlo, ali teško jer on pije samo one sokove koji se s vodom razređuju (kontrolira me dok mu ga radim :hahaha ) al te sokove radi baka/teta. eto, mogla bi probati zmiksati jogurt i voće, jer voćne jogurte (one umjetne iz dućana) voli jesti, hvala na savjetima. Makar, mislim da ako dijete inače jede normalno, ako je zdravo i sve to, ne bi trebal biti tolki problem zbog voća ili neke druge vrste namirnica... mislim, ja isto ne jedem voće :p
slika slika
Avatar
morena
nemam door
 
Postovi: 984
Pridružen/a: 28 ožu 2012, 12:42

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Eva82 » 18 sij 2013, 11:32

:mah
Malo sam citala ovo odprije, spominje se pecena hrana, na malo ulja, i da jos nije primjerena jednogodisnjacima.
To mi je jasno, ali podsjetite me kad negdje moze poceti sa pecenim, tipa piletina natur ili tako nesto? Jer kad mi jedemo sav se pretrgne da dobije malo :ajme
I u vezi mlijeka- moj maleni ima skoro 13 mj i jos iskljucivo dojimo, ali manje trazi no prije, pa ne znam jel mu dovoljno. Od mlijecnog jede jos jogurt i kravlji sir. Razmisljam uvesti malo nekih mlijecnih kasica, sa AD ili nekim zamijenskim mlijekom, onim prijelaznim, tipa Nestle od 1god nadalje. Ne znam jel ono dulje traje kad se otvori ( pitam jer smo prije par mjeseci kratko vrijeme slagali kasice na AD, ali uvijek bi bacila vise od pola jer traje po 2-3 tj cini mi se, a on to nikad ne bi stigao pojest )
I ne znam jel ima uopce potrebe za tim, ili pricekat do cca godine i pol pa uvest kravlje :dunno
Hvala :)
I. 06/06.
slika
Eva82
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 473
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 10:15

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 18 sij 2013, 12:15

prvo o dojenju. kako si rekla da manje traži - ne znaci da manje pocica. nećemo ni znati koliko pocica, ali to je vec velika beba (dijete) tako da sigurno ima dobar cug. drugo, buduci da su veci periodi između podoja - moglo bi se reci da je zbog toga i mlijeko hranjivije.

mi smo u vasoj dobi isto dojili, pili puno jogurta (baj je volila piti) i sirnih namaza jeli. polako smo uvodili i mlijecne namaze, sireve, vrhnje... nekada bismo i te kašice mlijecne kombinirali, ali nam to nikada nije bila osnova. sama procijeni.

sto se tice pecenog, ovisi kako je pripremljeno. ako planirate jaslice - tamo ce uredno dobijati i obroke pecenog mesa ili povrca.
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Eva82 » 18 sij 2013, 12:35

Hvala Mrs E :) ! Sad si me sjetila da jedemo pomalo i vrhnje, a probao je i abc sir, pa cemo mozda to malo podebljat, i pricakati jos par mjeseci pa krenut sa kravljim. Iskreno, ne da mi se ni zezat sa pripremama adaptiranoga, nadam se da pocica dovoljno mojeg :dada U jaslice cemo tek na jesen. Dotle cu onda uvest polako, kroz mjesec dva po komadic..
I. 06/06.
slika
Eva82
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 473
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 10:15

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 19 sij 2013, 22:26

ja sam skužila koliko moj cica, ima je s 14 mj samo noćne podoje kad je prestao cicati. :nesvist u dan sam skoro mastitis dobila. tako da dobro oni povuku.
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la april » 10 vel 2013, 11:19

s čim vaši jedu kiselo vrhnje?
osim sa svježim sirom. tražim još neke dobre kombinacije :dada
školarac i kokolo
Avatar
april
ja bih za njega skinula zvijezde s neba
 
Postovi: 607
Pridružen/a: 09 pro 2011, 15:15

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 10 vel 2013, 11:32

ja sam tinu davala s tjesteninom, jaje kuhano + kiselo vrhnje
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 10 vel 2013, 12:08

u variva isto - u tanjur dodaš žlicu

uz malo maslinovog je fantastican dresing za svježe povrce... :liza

može u pire, uz špinat...

edit: zaboravila dodati da ga je moja najviše volila jesti samog žlicom, sad vec moram i u kombinacijama davati
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Eva82 » 11 vel 2013, 12:20

nevenera je napisao/la: tjesteninom, jaje kuhano + kiselo vrhnje

Ovo moj obozava :liza
April, jos trunku parmezana gore i nema boljeg ;)

Inace ga isto stavljam u svasta, jede ga i sa palentom ako nemam jogurt, s povrcem ( pogotovo s cvjetacom i brokulom dobro ide)

A sa cim kombinirate ciklu? Moj je bas ne preferira, pa da mu uvalim u nesto fino :p
I. 06/06.
slika
Eva82
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 473
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 10:15

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 11 vel 2013, 13:54

ciklu mi jedemo samu,

pada mi na pamet da ju kombiniras s batatom, krumpirom...
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 11 vel 2013, 14:04

ciklu smo naribanu jeli ili u nekakvim rižoto kombinacije
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la kittyilevin » 15 kol 2013, 15:41

moje dijete napokon počelo jesti nakon duuugih mjeseci štrajka. :klanja skoro se propih čekajući... :drink :mrgreen

pa sad malo surfam i vidim da je špek na "crnoj listi". moja je počela jesti dok je bila s bakom i djedom (nije bilo mene), i tu je špek lijek za sve. i ona ga stvarno obožava... da joj ga ne dajem? znam da je slan, ali neće meso, pa mi se špek (i pršut) čine kao zasad jedini mesni izvorni željeza...

i druga stvar - kakav je to umak kiselo vrhnje + jaje? sramim se no ne znam. :plavusa ono vrhnje zakuha pa unutra jaje? ili? moja voli tjesteninu, voli vrhnje, no neće jaje, pa bi ovo mogao biti dobar način da pojede i malo jaja...
thanx unaprijed! :hug
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 15 kol 2013, 16:24

ako je domaće ja bih dala, bolje domaći špek nego neka tamo lijeva salama

obično kiselo vrhnje i unutra staviš kuhano jaje, izmiješaš i eto umak, preliješ preko
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la kittyilevin » 16 kol 2013, 07:57

Nero, thanx :hug je, domaci je!
6. 12. 2011.
3. 4. 2016.
Avatar
kittyilevin
Asimilirana
Asimilirana
 
Postovi: 2245
Pridružen/a: 28 tra 2011, 04:32

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Vatrena » 12 ruj 2013, 14:45

Pozzz,moja beba ima 15,5 mjeseci i sasvim slabo jede krutu hranu,kako da je privolim da bolje papa,sirupe sam probala,KS je ok,puno je aktivna i mršava je. :(
Avatar
Vatrena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ruj 2013, 14:35
Lokacija: Lausanne-CH

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la mrs. eastwood » 12 ruj 2013, 15:57

Vatrena - nema rješenja iz rukava. na žalost :hug

svako dijete je svoje i ima neke svoje faze i mušice, ideje, zahtjeve. Probaj, ako imaš vremena prouciti ovaj pdf - ima stvarno zanimljivih tema i problema, možda neke price i vama pomognu.

bitno je također i maknuti sumnju u neki zdravstveni problem, a za to je najbolje savjetovati se s pedijatrom. no ako je dijete zdravo, ostaje nam samo se naoružati sa strpljenjem i pokušavati!

dalje - slobodno pitaj ovdje što god te zanima! imaš i također i temu ne želi! - za izbirljive nakon godine dana
Avatar
mrs. eastwood
Sveta krava
 
Postovi: 9852
Pridružen/a: 15 ruj 2010, 10:49
Lokacija: Zagreb!

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Vatrena » 12 ruj 2013, 18:35

Hvala na odgovoru,zdrava je skoro sam bila kod pedice,isključuje svaki oblik bolesti,a vadi se na gene jer sam i ja kao beba bila mršavica i samo dojila cijelih 17 mjeseci,a previše je aktivna pa što popapa to i ode...vidim druge teme :mah
Avatar
Vatrena
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 12 ruj 2013, 14:35
Lokacija: Lausanne-CH

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Pinuškica » 19 lis 2015, 01:15

Moje dijete trenutno ima 13mj i jede bas sve dto jedemo muz i ja. Nista drugacije ne kuham..niti odvajam posebno djetetu , posebno za muza i sebe.
Od zacina jede sve najnormalije jos od 9-10mj.
Sto se jaja tice,takoder od 9mj jede. I to na nacin da sam napravila kajganu na ulju normalno..prvo sam dala po malo..nije bilo reakcija..i od tada ih jede. Mlijeko kravlje takoder pije od 9mj..gledala sam samo da za pocetak bude 0,9%mm. Nakon sto je i to bilo u redu pije i ono najmasnije bez problema. Jede dosta mlijecnog,voli meso,variva i ne bas..ali kad joj se bas hoce tad zna pojest. Povrce npr niti cut. Kruha pojede dosta,bilo s jajima,jogurtom,sirom-vrhnjem.. Hrenovke obozava npr.i grozde. Posto povrce nikako ne voli,u sokovniku smiksam razno povrce i voce i pije sokic tako svako jutro. Nikad nikakvih problema..hvala Bogu.
Ali jednostavno nemogu shvatit vas koje ne pripremate hranu ni na kapi ulja,vec samo distano i sl.. Djetetu apsolutno nista nece bit ni od ulja ni od persina,i sl stvari..kao sto neke spominju.
Bez ikakve uvrede svima,to je samo mojr misljenje ali ne dat djetetu jest nesto na ulju je cista nebuloza.
Pinuškica
Samo sam naišla
Samo sam naišla
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 19 lis 2015, 00:59

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 19 lis 2015, 06:31

Stvar je u tome da sdjetetu ne daje pržena hrana. Nju bi i odrasli u interesu svog zdravlja trebali izbjegavati, a djeci odnosno bebama stvarno nije potrebna. Kao niti hrenovke recimo. To što mi odrasli često ne možemo bez toga je druga priča. A dinstati se može i na malo ulja ili pak u gotovo ulje dodati par kapi ulja, kako bi dijete dobilo sve potrebne masnoće, jer ih svakako treba za rast i razvoj.
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Emmalia » 16 lip 2016, 14:03

Koliko puta tjedno dajete djeci meso?
Emmalia
Povremeno i pišem
Povremeno i pišem
 
Postovi: 149
Pridružen/a: 11 tra 2014, 13:28

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 16 lip 2016, 15:10

2-3x
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la leptir422 » 20 lip 2016, 12:30

Pitanje za mame s više djece - imam šanse dočepati se domaćih guski i patki - smijem li njihovo meso davati djetetu od 18 mjeseci?
Dijete koje sam dobila brakom P - 2007 + rođeno D - 2014
Avatar
leptir422
ne patim od forme
 
Postovi: 895
Pridružen/a: 16 tra 2013, 09:37

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la nevenera » 20 lip 2016, 12:35

naravno
Avatar
nevenera
idejni kreator MUD-a
 
Postovi: 39332
Pridružen/a: 03 kol 2008, 14:18

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la leptir422 » 20 lip 2016, 13:28

Thnx Neva - nisam bila sigurna jer znam da je masnije od piletine....
Dijete koje sam dobila brakom P - 2007 + rođeno D - 2014
Avatar
leptir422
ne patim od forme
 
Postovi: 895
Pridružen/a: 16 tra 2013, 09:37

Re: Jelovnik nakon godinu dana

PostPostao/la Diami » 22 lip 2016, 11:40

Masnoća ne smeta. Djeca su u razvoju i trebaju im masnoće za zdrav rast i razvoj, zato im se recimo ne daje nemasno mlijeko, nego ono s najviše masnoće koje možeš nači.

Kvaliteta mesa je sigurno bolja od bilo kojeg kupovnog mesa iz masovnog uzgoja, tako da - dapače!
Avatar
Diami
ne stignem sanjati
 
Postovi: 5252
Pridružen/a: 30 lip 2008, 09:03
Lokacija: Poing

Prethodna

Natrag na Cica, boca, žlica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 9 gostiju.